IDSWORLD KROATIË Toerisme Paradijs voor jonge gezinnen 9 De zeven gratiën van Dat Kroatië in vroeger tijden deel van Joegoslavië uit maakte was mij natuurlijk wel bekend. En dat het aan de Adriatische Zee grenzende land een eldorado vormt voor zeezeilers, was natuurlijk evenmin een geheim. Maar dat de republiek ook nog een aantal nationale parken kent, was voor mij een totaal nieuw gegeven. Drie van deze schoonheden bevinden zich op eilanden: Brijuni (Elaphieten), in het noorden ter hoogte van het schiereiland Istrië, Komati in het midden en Mljet, ten noordwesten van Dubrovnik. Het op een half uurtje varen van Pula gelegen Veli Brij uni (Groot Brijuni) was indertijd het buitenverblijf van voormalige leider Tito. Hij ontving daar tal van staats hoofden die dikwijls een uitheems exemplaar van de thuisfauna meebrachten. Gevolg: het levenslustige staatshoofd koesterde op het eiland tal van troeteldie ren zoals zebra's, kamelen, lama's en zelfs een olifant. De huidige regering heeft het eiland voor bezoek open gesteld en naast de al dan niet vrij rondlopen dieren is vooral de foto-expositie over Tito vermakelijk. De col lectie herbergt een groot aantal prenten waarop de pre sident zeer nadrukkelijk aanwezig is, samen met zijn gasten, zoals de recent overleden koning Hoessein van Jordanië èn onze 'royalties'. Het eiland Mljet is een waar Hof van Eden. Op het ei land op het eiland, gelegen in een zoutwatermeer, be vindt zich een oud klooster, omgebouwd tot hotel. Er heerst een serene rust op dit natuurmonument. Ter hoogte van de stad Zadar, ongeveer halverwege de Kro atische kust, eveneens in de Adria, liggen de Komati-ei- landen. Een archipel die onverwacht uit zee oprijst en met haar maanlandschappen, steile rotsen aan de zui delijke en vredige baaien aan de noordelijke kant, res pect afdwingt. Als zeiler zou ik dit spektakel, temidden in een oase van rust, niet hebben willen missen. Meer richting Sibenik, iets ten zuiden gelegen van Zadar, bezoeken we de watervallen van de rivier de Krka. In eerste instantie doet dit gebied me denken aan de veel noordelijker gelegen meren van Plitvice, die ook met elkaar verbonden zijn door watervallen. De casca des van Krka strekken zich uit over een heel ander ge bied. Dit gebied is ruiger en bijna onherbergzaam. De combinatie van kracht en rust die er van uitgaat, zet een mens aan tot meditatie en besef van eigen nietig heid. Een totaal onbekend natuurgebied is de kloof Paklenica in het bergmassief Velebit, dat zich tussen de havenstad Rijeka en Zadar uitstrekt. Ook al heb ik Kroatië meer malen bezocht, nooit wist ik dat hier op een paar kilo meter afstand van de kustweg, na de Tweede Wereld oorlog een groot gangenstelsel werd aangelegd. Slechts een enkeling heeft hier trouwens van geweten. Pas in 1991 is het bestaan publiekelijk bekend geworden. Wat Paklenica (Heisgat) verder zo mateloos interessant maakt, zijn de loodsteile wanden die beklauterd wor den door alpinisten. De nabij geparkeerde auto's verra den de herkomst van de klimmers: Zwitserland, Oos tenrijk, Tsjechië en Italië en Monaco. Het is trouwens wel oppassen hier. Het prachtige zonnige weer kan in een mum van tijd omslaan. Als laatste bezoeken we het even ten noorden van Rije ka gelegen bergmassief Risnjak. In het nationale park wisselen rotsformaties van kalksteen en bergweiden el kaar af. Bijzonder is de voederplaats voor onder meer herten, beren en panters. De vogelobserveerplaats vormt een waar paradijs voor vogelaars en voor er is in het park een educatieve route uitgezet. En de politieke spanningen in het voormalige Joegosla vië dan? Niets van gemerkt. Logisch natuurlijk, want de afstand tussen beschreven gebieden en de onrustige re gio op de Balkan (Kosovo) is even groot als die tussen Amsterdam en Kopenhagen. AG 13 MEI 2000 maar waarschijnlijk zeker niet laatste KidsWorld-complex, ligt op het Griekse eiland Lesbos. Ze zijn er bij duizenden: ouders van jonge kinderen die op zoek zijn naar een vakantie die het juiste evenwicht biedt tussen gezellig met z'n allen genieten en de mogelijkheid om tot rust te komen. Het leek de jonge vaders Dirk Braam en Mario Drommel een onmogelijke combinatie. Maar omdat beiden afkomstig zijn uit de reisbranche lieten zij het niet bij die constatering. Ze gingen aan de slag. Het resultaat van die inspanningen is sinds enkele maanden op de markt onder de naam KidsWorld. kjaar geleden ontstond het plan. Dirk die tussen twee banen in zat, ging coffie bij zijn kennis en collega Mario nel. Pratend over hun eigen vakan- instateerden zij dat de ideale gezins- ie nog niet bestond. En dus besloten product dan maar zelf te maken. 'Kidsworld is het antwoord op wat willen. Noem het van mijn part de andse variant op de Franse Club laar anders dan Franse ouders heb- ïderlanders er geen behoefte aan hun en op vakantie de hele dag ergens on- )rengen. Wat zij wel willen, is af en is een uurtje rust. En daar zorgen wij en met kinderen tot zo'n jaar of twaalf "uurtje rust' moeiteloos kunnen in- Lekker ongestoord een boekje lezen, kkie doen aan de rand van het zwem- !n partijtje tennis spelen zonder gil- inderen langs de kant of eens een e samen uit eten. Op die kleine, maar ilangrijke, wensen springt KidsWorld enlijk bieden wij een gewone vakan- iar dan wel een met super-faciliteiten inderen.' ktballen en Drommel vonden een Hotel op iekse eiland Lesbos, dat aan hun wen- De eigenaar wilde het gebouw irpachten en had er vervolgens ook ïoeite mee dat het niet alleen werd JSKAARTJE feekt vanzelf dat aan een weekje Kids- tiet hetzelfde prijskaartje hangt als aan ft'one zonvakantie. Een gezin van vier en, betaalt in het hoogseizoen voor acht in een tweekamer-appartement 'ine 1450 gulden per persoon. Dat is in de vliegreis en transfers, de begeleiding |gebruik van de faciliteiten van het com- twee weken moet gerekend worden van 1945 gulden. In voor- en na- liggen de prijzen enkele honderden gul- r. Een KidsWorld-vakantie is te boeken lureaus van Arke en Holland Intema- 'fnaar ook per telefoon (020-612.88.44) of iet (www.kidsworld.to). verbouwd tot appartementencomplex, maar ook de kleuren en naam ging dragen van KidsWorld. Het ligt direct aan het strand, in de nabijheid van een levendig plaatsje, heeft een zwembad, een tennisbaan en volop speelruimte. In het gebouw werden onder meer een spelletjeshoek, een knutselcorner, kinderbieb en tv-/videokamer gebouwd. En de grootste attractie voor de kleintjes is waarschijnlijk het kinderrestaurant. Daar kunnen zij gezamenlijk smullen van frietjes, gehaktballetjes, omelet, pasta en pannen koeken. Smikkelspijzen, die vanzelfsprekend met de nodige vitaminen worden aange vuld. Met pappa en mamma eten kan na tuurlijk ook. Daarvoor is het aangrenzende a la carte restaurant. Braam en Drommel hebben Nederlandstali ge begeleiders gecontracteerd om de jeugdi ge gasten te begeleiden. Allemaal profs, die assistentie krijgen van trainees. Zij houden toezicht bij het zwembad en zorgen dat het daar een niet al te grote hekselketel wordt, ze dragen leuke ideetjes aan in de knutsel- hoek, lezen af en toe eens een verhaaltje voor in de bibliotheek, bedenken spelletjes en wedstrijdjes en trappen een balletje met de kids. Verder organiseren ze uitjes voor de kinderen zoals een picknick op het strand, ezeltje rijden, kinderdisco en een kampvuur. Overigens zijn die activiteiten niet bij de prijs inbegrepen. Net zo min als de oppas- service. Maar de faciliteiten zijn er naar. Ou ders die een dagdeel of langer weg gaan krij gen bijvoorbeeld een mobiele telefoon mee, zodat zij altijd bereikbaar zijn voor de bege leider van de achterblijvende kinderen. Geen gezeul met buggy's verder, want die zijn aanwezig. En babyvoeding en luiers kunnen eveneens thuisblijven. Alles wat jonge ouders nodig hebben, wordt verkocht in het winkeltje van KidsWorld. Dat de ap partementen qua veiligheid en comfort zijn ingericht op de kleintjes, spreekt vanzelf. KidsWorld biedt vakantievierende ouders net de extra's - geloven Braam en Drommel - die het verschil kunnen uitmaken tussen een mislukte en geslaagde vakantie. Zo overtuigd zijn ze zelfs van de formule dat er inmiddels al gewerkt wordt aan vier nieuwe KidsWorld-bestemmingen op respectievelijk Menorca, Kreta, in de Algarve en aan de Turkse kust. En je mag je afvragen of het daarbij blijft. Met al die gestreste tweever dieners van tegenwoordig zou KidsWorld immers wel eens 'heel groot' kunnen groei- Eurotrotter Internet is alweer een nieuwe reis-site rijker. Het betreft http: /www.eurotrotter.com/wm/die een bron van informatie vormt over bijna alle Europese vakantiebestemmingen. De site is zeer toegankelijk, overzichtelijk en heeft links naar ruim 2000 ander sites in Europa. Water In het Gorcums Museum is nog tot en me.t morgen de ten toonstelling 'Water, bron van inspiratie' te zien. De expositie waaraan vijftien beeldend kunstenaars deelnemen, vormt on derdeel van de manifestatie 'Water, levensbelangrijk', die is te zien op twaalf verschillende plekken in zowel de Alblasser- waard als Vijfheerenlanden. Daaronder 'Van Stoep en Stoep- hok' (Oudheidkamer Wijngaarden), 'Glas Vloeistof' (Natio naal Glasmuseum Leerdam), 'Bevroren Water in de Waard' (Oudheidkamer Nieuwpoort) en 'Wie het water deert, die het water keert' (Sliedrechts Museum). Informatie: Gorcums Museum, telefoon (0I83).63.28.21. Hotelgids NBBS Bij de Leidse touroperator NBBS verscheen zojuist de nieuwe Hotelbrochure. Opnieuw is het boekje flink dikker geworden door de opname van de gegevens van hotels op onder meer de West-Indische eilanden Antigua, Dominica, Grenada, St. Kitts en Tobago. Maar ook in Europa is het aanbod uitgebreid met accommodaties in steden als Belfast, Genève, Maas tricht, Manchester en Moskou. De populaire gids bevat nu in formatie over meer dan 750 hotels en is gratis verkrijgbaar bij alle NBBS-verkooppunten, NBBS-reisagenten, reizenverko- pende Rabobanken en Budget Airvestigingen. Draagvleugelboot Tot en met 1 oktober kunnen wandelaars en fietsers weer tochtjes maken met de 'De Meteoor', de draagvleugelboot die pendelt tussen Wijk bij Duurstede en Dordrecht. Onderweg worden acht tussenstops gemaakt, onder meer in Vianen, Schoonhoven en Kinderdijk. Passagiers worden aan boord al vast in de stemming gebracht met een tien minuten durende videofilm over het oer-Nederlandse rivierengebied (met sa- chitterende stadjes als Dordrecht, Gorinchem, Leerdam, Ou dewater en Schoonhoven) dat door 'De Meteoor' wordt be diend. Tot eind mei vaart de draagvleugelboot alleen op vrij dag, zaterdag en zondag; van juni tot en met augustus komen daar de woens- en donderdagen bij. Er zijn twee afvaarten per dag: om 8.30 en 14.30 uur uit Wijk bij Duurstede en om 11.30 en 17.30 uur uit Dordrecht. Een retourtje voor het he le traject kost 62 gulden. De prijs van kortere trajecten vari eert. De fiets mag mee voor 2,50 gulden. Informatie en reserveringen bij de VWs in het rivierengebied en via het centrale nummer (06).51.12.40.00. Sprookjesbus De vorig jaar geïntroduceerde 'Sprookjespendel' rijdt dit sei zoen niet alleen naar 'De Efteling', maar ook naar drie andere Brabantse attractieparken: Autotron, Safaripark Beekse Ber gen en het Land van Ooit. De Sprookjespendel probeert be zoekers over te halen de auto te laten staan om zo een bijdra ge te leveren aan het terugdringen van de files. De luxe-bus rijdt vanuit meer dan 150 opstapplaatsen, verspreid over het hele land en aan boord zorgen films en muziek er voor dat de passagiers al in de sfeer van het dagje uit komen. De Sprook jespendel rijdt elke zondag en op verschillende dagen door de week. De prijs varieert per opstapplaats en per bestemming. Informatie en reserveren via het centrale telefoonnummer tele foon (0900).2020.111. Heuvelbus Vooral in de weekeinden is het op de Toeristenweg over de Sallandse Heuvelrug zo druk dat er niet zelden files ontstaan. Om die tegen te gaan en interessante punten langs de route beter bereikbaar te maken, rijdt er ook deze zomer tot en met 20 augustus weer een Heuvelbus tussen Nijverdal en Holten. Een kaartje kost 2,50 gulden; kinderen onder 1,50 meter mogen gratis mee. Op vertoon van het buskaartje geven diver se attracties en bedrijven langs de route korting of een extra- tje. De Heuvelbus rijdt tussen 11.20 en 17.00 uür van sta tion Nijverdal naar station Holten en tussen 11.25 en 17.10 uur in omgekeerde richting. Ik ben te laf om te laten merken dat ik bang ben. Dus stap ik te Sankt Moritz in een viermansbob om me in iets meer dan een minuut van de ene naar het andere eind van een ijsgoot te la ten katapulteren, maak ik boven de Oostenrijkse Alpen een vrije val van meer dan drieduizend meter en klauter ik de vol gende dag over een potlood-dun graadje van de Kleinglockner naar de Grossglockner (3798 meter). En dat allemaal tot mijn grote verbazing. Want ik sta doods angsten uit. Leuk is alles pas later, als ik het kan navertellen. Waarom ik het dan toch steeds weer doe? Omdat 'die anderen' het doen. Dat is stom, vertel mij wat. Maar toen die Amerikaanse me vrouw zich aanmeldde voor een raft over de Zambesi-rivier in het toen nog rustige Zimbabwe deed ik het dus ook. De naam van de eerste van de twaalf stroomversnellingen had een waarschuwing moeten zijn: Devils-closet. Tien seconden geraas, gebeuk, schuimend water en een rubberboot die zich eerst dubbelvouwde en vervolgens uit rekte tot - zo leek het - de lengte van een vliegdekschip. 'Real fun 'joelde mevrouw die ik - toen het even wat rustiger werd - 1 'Tweeënzeventig', antwoordde ze. Dat bedoel ik. Dan kan je toch niet achterblijven?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31