Katwijk kiest voor toestaan seksclub 7 springtij PvdA: 'maak centrum van Katwijk autovrij 'Corsowagens kunnen wel wat strakker' Ondernemers willen Van Rooijen dreigt uit raad te stappen Leiden e irdwijkse politie gaat ir met 'Veilig Stappen' geen bordeel in 't Heen isidie voor schilderfestival Meer douches op strand Noordwijk Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR 41,00 IAC 13 MEI 2000 N ia« ng postzegelverzamelaars ÜSwe fUK. De vereniging van Postzegelverzamelaars Noord- udt 15 mei een veiling in het Noordwijkse Bollenbad aan iwe Zeeweg. Er gaan ruim honderd kavels onder de ha nk wordt de kennis getest over postzegels, door middel pe gen bij een diapresentatie. Aanvang 20.15 uur. Om 18.30 vert< i de jeugdige verzamelaars al welkom. •5 sjw asfalt voor Prinsenweg jt_. De Prinsenweg in Voorhout krijgt een nieuwe asfalt weg is daarom van 22 tot en met 27 mei afgesloten, and verkeer wordt omgeleid, woningen en bedrijven in die periode zoveel mogelijk bereikbaar. Bestemmings kan dan afhankelijk van de werkzaamheden via de Tey- an of de Engelselaan rijden. ibinatie houdt woens- werk- en discussie- over het Noordwijkse 1*9 ingsbeleid. De partij it het college niet met gen komt voor het wo- irt in de badplaats. Jong kopers en huurders, en doorstromers heb- naal weinig perspectief en betaalbaar wonen, f) e Combinatie (PvdA/G- ;s/D66). Tijdens de bij- st wordt in werkgroe- ater in een forum over n gedebatteerd en wor- ussie over huisvestingsbeleid den plannen gemaakt. Het fo rum bestaat uit makelaar D. den Haan, oud-wethouder C. van Duin, aannemer G. Klein Gunnewiek, directeur van de Noordwijkse Woningstichting A. Uilkema en Combinatie raadslid Fles. De gezamenlijke kerken, de ouderenbonden, Stichting De Oude Dorpskern, Vluchtelingenwerk, zorgcen trum Willem van den Bergh en Stichting Huurdersbelangen Noordwijk hebben toegezegd mee te doen aan de discussie. Alle Noordwijkers zijn welkom op woensdag 17 mei vanaf 20.00 uur in Hotel Royal. De Katwijkse politiek is in meerderheid voor het toe staan van maximaal één seksclub op een veilige afstand van woonwijken. Niet omdat de gemeenteraad dat nu zo graag wil, maar omdat het de beste keuze is uit twee 'kwaden'. 'minst slechte oplossing'. SGP/GPV, RPF willen, in ieder geval voorlopig, vasthouden aan de nuloptie: geen bordelen in Katwijk, terwijl Lijst 8 nooit een bordeel wil toestaan. SGP/GPV en RPF en Lijst 8 willen dat eerst nog onderzocht wordt of een lokaal bordeelver bod tóch tot de mogelijkheden behoort. Volgens hen moeten Dat bleek deze week tijdens de commissie voor algemene be stuurlijke zaken. Het CDA, de WD, PvdA, D66/Gemeente-be- langen en GroenLinks zien in het collegevoorstel waarbij de Ambachtsweg wordt aangewe zen als mogelijke locatie, de hogere overheden het karakter en de identiteit van Katwijk res pecteren en zeker niet blijvend beschadigen. Daarom moet de gemeente maatregelen aange reikt krijgen om seksclubs in het dorp tegen te gaan. Als een lokaal bordeelverbod niet mo gelijk blijkt, willen ze hun hui dige standpunt heroverwegen. Fractieleider Zwaan van Lijst 8 kondigde aan 'nooit en te nim mer' met een seksclub in Kat wijk in te kunnen stemmen. ,,Ik blijf hoe dan ook tegen." CDA-fractievoorzitter Van Duijn vindt dat onbegrijpelijk. „Hoe wilt u dat ooit uitleggen aan uw kiezers. Als wij het nu niet goed regelen, door het tref fen van maatregelen om prosti tutie zo veel als ons wettelijk mogelijk is tegen te gaan, is het straks bijvoorbeeld mogelijk dat in de Princestraat, de Voor straat of de Badstraat een seks club komt. Het spijt me zeer, maar dat wil ik echt niet op mijn geweten hebben." Van Duijn probeerde aan de hand van een bijbeltekst de SGP/GPV, RPF en Lijst 8, overi gens zonder succes, achter het collegevoorstel krijgen. „In de bijbel staat dat Mozes prostitu tie in de tempel verbood. Er staat niet dat hij het overal ver bood. Toentertijd werd hoererij dus ook al gereguleerd, om het 'verschijnsel' in zo goed moge lijke banen te leiden." Fractie leider Slings van D66/Gemeentebelangen vulde aan dat prostitutie van 'alle tij den en alle plaatsen' is en dat het daarom het beste maar zo goed mogelijk gereguleerd kan worden. „We kunnen niet zeg gen dat het niet bestaat", zei PvdA'er Griep. De Katwijkse politiek vindt in meerderheid dat prostitutie in alle twaalf de bestemmings plannen moet worden verbo den, behalve in dat van bedrij venterrein 't Heen. Daarmee voorkomt Katwijk dat het bij de provincie, het rijk en bij de rechter in de problemen komt, omdat het in de kustplaats niet goed geregeld is. Burgemeester Van Wouwe beklemtoonde nog dat er voor lopig in Katwijk nog geen bor deel is en dat er misschien ook wel nooit één komt. „Maar we moeten als een verantwoorde lijk gemeentebestuur anticipe ren op de opheffing van het landelijke bordeelverbod op 1 oktober. En de tijd dringt. We moeten nu dus beginnen met het treffen van onze maatrege len om een zo werend mogelijk beleid te voeren." IK'JOB DE KRUIFF ject Veilig Stappen van e in Noordwijk gaat ko- zomer door. Ondanks ;xtra uren vanwege Eu- denkt de politie in de ;n Bollenstreek Noord ldoende eigen mensen md van agenten uit an- |io's te kunnen krijgen, ring daarvoor is al gaan- Stappen' houdt in I Ie maanden juli en au- JlJde politie op vrijdag en van 20.00 tot 4.00 uur aanwezig is in Noord- wijks uitgaanscentrum. Liefst zou de politie het project langer laten duren. Daarvoor komt ze nu nog menskracht tekort, maar eventuele personele uit breiding zal ze daarvoor gebrui ken. C. Chrispijn, uitvoerend teamchef van het Team West van de politie in het district Duin en Bollenstreek Noord: „Het is zonde dat het maar twee maanden is, dat je er in de winter geen vervolg aan kunt geven. Dat hoeft niet met zes mensen, zoals in de zomer. Al is het maar met twee mensen op zaterdagavond." Expozee krijgt dit jaar 29 duizend gulden van de gemeente rijk voor haar tweede »an het Zomerschilder- Het festival wordt van 9 tot zondag 13 au- gehouden en bestaat leer uit diverse work- ^oor schilders van alle een expositie en een veiling. Het laatste ide van het festival valt met het Straattheater- en Heineken Music. Vanaf volgend jaar verhuizen die drie evenementen naar het eerste weekeinde van juli. De subsidie voor Expozee bestaat uit negenduizend gulden die de Stichting altijd al kreeg, 12.500 gulden uit de welzij nskas en 7.500 uit het toeristisch fonds. Bij een evaluatie van de evene menten die vorig jaar subsidie kregen, scoorde het schilders festival nog erg slecht. Wethou der Van Nes zei toen echter ook al dat het festival 'op een aantal voorwaarden' toch weer voor financiële ondersteuning in aanmerking zou komen. RUNSBURG/LISSE PETER VAN EGMOND Frans Molenaar, Neerlands topcouturier, gaat in de bloe men. Voor de editie 2000 van het Rijnsburgs Bloemencorso heeft hij drie praalwagens ont worpen. Een primeur, zowel voor Rijnsburg als voor Mole naar. Het resultaat is even curi eus als sommige modeontwer- pen. Experimenteel, gedurfd. Nogal anders dan anders. Maar Molenaar is trots op de creatie - een combinatie in rood, wit en blauw. De voertuigen zijn geheel on dergedompeld in een tapijt van duizenden anjers. Molenaar: „Ik maak er als het ware een stof van. Ik brei de bloemen aan elkaar en bekleed de wa gens ermee. Bovenop is een driehoek, een vierkant of een cirkel bevestigd. Dat zijn vor men waar ik al jaren mee werk. Doordat de figuren draaien tij dens het rijden, heb je steeds een andere lichtval. Dat lijkt me waanzinnig mooi." Tijdens de presentatie in het Oranje-Nassau Paviljoen in de Keukenhof mijmert de mode ontwerper hardop over hoe prachtig de wagens zullen zijn. Dat moet ook, want op een tafel in de hoek staan drie papieren probeersels, die slechts een ble ke indruk geven van wat het -worden1 zal. „Anjers hebben zo'n frisse kleur. Ik ben een lief hebber van anjers, anders zat ik hier niet." Het idee om een nationale mode-bekendheid te vragen voor zoiets volks als het Rijns burgs bloemencorso, ontstond bij toeval. Piet Kralt, bestuurlid van het corsocomité, interview de de couturier voor een bloe- menblad over het thema 'kleur'. Molenaar - opgegroeid in Zandvoort en corsoliefheb- KATWUK PETER BLOK De Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel (KVIH) wil 'pertinent geen' seksclub aan de Ambachtsweg op bedrijven terrein 't Heen. Dat hebben de verenigde Katwijkse onderne mers de raadscommissie voor algemene bestuurlijke zaken (ABZ) gistermiddag laten we ten. KVIH-secretaris P. de Haas zei dat als er een plek in Katwijk moet worden aangewezen, de Noordduinen daarvoor 'bij uit stek' geschikt zijn. „Daar brengt de gemeente tot nog toe alle problemen naartoe, zoals Scum, graffitimuren en skate- banen." Volgens het bestuur van de KVIH en ruim driehonderd van haar leden heeft een bordeel op een regionaal bedrijventerrein als 't Heen niets te zoeken. „Be drijven met een regionale, na tionale en internationale bete kenis worden hiermee in hun eer en goede naam aangetast", aldus De Haas. Hij stelt de ge meente dan ook een schade claim van 'vele miljoenen' in-** het vooruitzicht, als er aan de Ambachtsweg (tussen de Zeil-"* makersstraat en de Lageweg) een seksclub komt. Couturier Frans Molenaar ontwerpt drie praalwagens voor het Rijnsburgse Bloemencorso. „Ik ben een lief hebber van anjers, anders zat ik hier ook niet." foto henk bouwman ber - liet zich tijdens het ge sprek ontvallen dat de ontwer pen van de meeste bloemenwa gens hem storen. „Die bloemen zitten gewoon als ldodders links en rechts op de auto. En moet dat nou? Het kan wel wat strak ker, en monumentaler." Molenaar loopt al jaren met het idee rond de wagens in een strak bloemenkleed te hullen. Voor Kralt genoeg om hem tot een ontwerp te nodigen. Mole naar enthousiast, corsocomité enthousiast. Maar zijn de ont werpen niet te gewaagd? Be stuurslid Kralt en voorzitter Van der Mey tonen louter geestdrift. „Wie weet zien die wagens er in 2015 allemaal zo uit", over weegt Kralt. „In dat geval blijkt dat we in 2000 onze tijd vooruit waren. Dat zou prettig zijn." Is dit een eenmalige samen werking? Molenaar hoopt van niet, hij heeft ervan genoten. Kralt wacht eerst de maand au gustus af, als het corso van Lei den naar Noordwijk rijdt onder het thema Een eeuw in bloemen „Volgend jaar zien we verder. Maar goede tradities, die moet je in stand houden." SGP/GPV-fractievoorzitter Van Rooijen stapt onmiddellijk op als raadslid als hij in Katwijk een seksclub moet toestaan. Dat kondigde hij aan in de commissie voor algemene be stuurlijke zaken (ABZ). „Op dat moment wordt er voor mij een duidelijke grens overschreden." Of zijn fractiegenoten zijn voor beeld volgen, kan Van Rooijen niet zeggen. „Iedereen moet zijn eigen, persoonlijke afwe ging maken. Ik weet dat prosti tutie volgens de bijbel zonde is en dat ik het daarom pertinent niet wil toestaan, omdat ik an ders met mijn geweten in de knoei kom." Volgens Van Rooijen heeft iedere overheid het recht maar ook de plicht om zakelijke en morele belan gen tegen elkaar af te wegen. „Alles wat legaal is, is daarmee nog niet legitiem. Het is zowel het recht als de plicht van een christen om alle middelen in onze rechtsstaat in te zetten die voorhanden zijn om bijvoor beeld seksclubs tegen te gaan. Dat is nu mijn voornaamste op dracht." Fractieleider Zwaan van Lijst 8 vindt dat de wethou ders Post (RPF) en Van der Plas (SGP/GPV) moeten aftreden als zij definitief instemmen met het door het college voorgesta ne prostitutiebeleid: een zo we rend mogelijk beleid voeren én maximaal één seksclub toe staan. „Dat is onverenigbaar met de door hen voorgestane levenswandel." gedrag van Gerard is al net zo misleidend de spelling van zijn achternaam. nieuw in Rijnsburg. louder dan, want als loopt hij langer mee rest van B en W bij el- ïlangs liet Gerard zich dat het wethouder- em niet meeviel. Wat gaderingen, verzuchtte moet het mes maar Niet efficiënt, al dat ge- nerkelijke move, in het waar ze eindeloos ze- Is de hoogste kunstvorm uwen. Het dorp waar ordt vergaderd dan in en Straatsburg bij el- iet dat de Rijnsburgers op de hoogte zijn, publieke tribune is er er dan een fles wodka in ienvan Boris Jeltsin. ggen dat je niet van al ;aderen houdt, getuigt ed en vernieuwings- Of van naïviteit, eek was voor Gerard de :r waarheid: zijn eerste re commissievergade- e zullen een lange zitting nenvatten: het duurde en Gerard was zo'n Ie helft van de tijd aan >rd. irt van Egmond - de - altijd vriendelijk kijkt 3 twee jaar in de raad "t had aangetoond dat hij "ten - kreeg er de kriebels moet niet zo popi-jopie "mdat u nu wethouder Vant Gerard praatte zo- Li hij nog gewoon raads- met een wat neerbui- hoolmeestertoontje. en Heijer, die andere ling in B en W, zat er Zij krijgt soms voor de geworpen dat ze 'ver ft zo sterk' is. Alsof dat 'burg een nadeel zou houdt gewoon haar [tenzij ze iets te zeggen Weinig mensen weten waar het nieuwe Noordwijkse optimisme over het alternatieve plan voor Bronsgeest vandaan komt. Het was op de regenachtige ochtend van de twaalfde april, na jaren waarin Noordwijk geen steek was opgeschoten, dat wethouder Ruud Tummers zijn oude beroep van schoolmeester weer eens op pakte. Hij sleepte een delegatie van de provincie door Bronsgeest, Offem, uit de bus, in de regen, en omge keerd. Totdat niémand meer wist aan welke kant van Offem-Zuid de Usbaan ligt en of je hyacinten wel zo veel water moet geven. 'Dat nooit meer', besloot de provinciale commissie unaniem. En voortaan mag Noordwijk elke wijk en elke weg aanleggen zoals het wil. foto dick hogewoning heeft. Bijvoorbeeld om discus sies met Gerard af te kappen. Daarom: Hulde, Lenie. En eer herstel. Als je nog eens burge meester van Rijnsburg wil wor den, heb je de steun van Springtij. Voor wat het waard is. Alles-of-niets Was het nou een vergissing of een meesterzet? In Katwijk stond deze week een oude bol lenschuur aan de Comman deurslaan tegelijk op de monu mentenlijst en op de slooplijst. De gemeente maakt er zich 'volstrekt ongeloofwaardig' mee, vindt Hans ten Hove. En dat is klare taal, voor een Kat wijkse RPF'er. Maar verant woordelijk wethouder Ton Berkheij had eigenlijk best een goeie verklaring. Hij vond dat hij juist eerlijk alles-of-niets speelde. Zelfheeft Ton geen duidelijke voorkeur, dus liet hij de keus aan de commissie. En zo leidde besluiteloosheid tot snelheid. Had Ton de schuur alleen kandidaat-monu ment gemaakt dan hadden ze in Katwijk ongetwijfeld nog veel vergaderuren en onderzoeks gelden besteed aan de vraag hoe waardevol de schuur eigen lijk is. En had hij het ding alleen op de slooplijst gezet dan was vast een of andere sentimenteel aan een grote reddingsactie be gonnen. Zie het Olympisch Sta dion. Nu werden de politici ge dwongen binnen één vergade ring te kiezen. Het werd sloop. Wat je ook van dat resultaat moet vinden, Ton Berkheij ver dient een monument voor een staaltje efficiënt besturen. Al leen voor de schuur zelf is dat een schrale troost. Die was nog liever bordeel geworden. Koekje Stel: Katwijk krijgt een seksclub. Stel: Katwijk krijgt aan de Am bachtsweg tussen de Zeilma kersstraat en de Lageweg op be drijventerrein 't Heen een seks club. Dan durf je 's avonds toch niet meer even snel naar de Konmar om nog snel een pak suiker te halen omdat het tradi tionele bakje met een Kattuks knipje - een koekje - thuis al op je staat te wachten. - Hé, heb je hem ook naar 't Heen zien gaan? Hij zal wel even naar de Je familie, vrienden en kennis sen zullen zich precies hetzelf de afvragen als je om vijf voor zeven halsoverkop met je post naar 't Heen rijdt, naar de enige brievenbus die om zeven uur wordt geleegd. Als je - nadat je de grijpgrage handen van de PTT'er voor bent geweest - daarna hevig transpirerend weer huiswaarts keert, heb je heel wat uit te leggen. Zeker als je net door je praatgrage buur man op 't Heen bent betrapt. Je durft, bij aanwezigheid van die seksclub, gewoon niet meer naar het Katwijkse bedrijventer rein, zélfs niet als je daar ge wóón werkt. Maar trouwens, wat deed die buurman eigenlijk, daar aan de Ambachtsweg in 't Heen? PETER VAN EGMOND JOB DE KRUIFF Op het strand van Noordwijk komen dit jaar vier en vanaf volgend jaar veertien openbare douchepalen. Afgelopen zomer werd geëxperimenteerd met twee stuks, en die waren een succes. Ze werden goed ge bruikt en gewaardeerd, niet vernield en het waterverbruik viel mee, aldus gemeentelijk 'strandmeester' G. van Roon. De operatie kost de gemeente naar schatting eenmalig 135 duizend gulden. Die zijn dit jaar niet beschikbaar en daar om wordt het merendeel van de palen pas volgend jaar ge plaatst. Voor onderhoud en wa terverbruik trekt de gemeente 8.500 gulden per jaar uit. Het douchen is in principe gratis, maar het college wil wel gaan onderzoeken of er een be taalautomaat aan te koppelen is. Veel strandpaviljoens heb ben ook douches en vragen daar een gulden voor. WIM VAN WANROOY Het winkelcentrum in Katwijk moet zo snel mo gelijk autovrij worden gemaakt. Als dat niet lukt moet er in ieder geval zo weinig mogelijk auto verkeer komen. Dat wil de Katwijkse PvdA-fractie die bezig is met het opstellen van een nota over dit onderwerp. De kans dat het in voorbereiding zijnde PvdA-plan snel wordt uitgevoerd, is echter niet zo groot. Wethouder Berkheij: „We komen nu al heel wat parkeerplaatsen tekort. Voor we auto's uit het centrum kunnen weren, moet er eerst een alternatieve parkeergelegenheid ko- De wethouder zegt dat het college in de toe komst 'best wil proberen' het centrum zo autol- uw mogelijk te maken. „Maar zolang de parkeer garage aan de Princehaven nog niet klaar is, zijn we daar niet toe in staat. En als de PvdA dat niet gelooft moet die partij dat maar eens aan de win keliers gaan uitleggen. Het is belangrijk voor de hele Katwijkse bevolking dat de parkeerplaatsen in het centrum zo lang mogelijk gehandhaafd blijven. In ieder geval tot er voldoende andere parkeerplaatsen gekomen zijn. Anders ben je be zig je eigen voorzieningen in het centrum om zeep te helpen." De PvdA loopt samen met GroenLinks al lang met het idee voor een autovrij centrum rond. In ieder geval sinds er op politiek niveau over de in vulling van de centrumplannen gesproken wordt. Het geduld van PvdA-fractievoorzitter Griep raakt een beetje op. „We hebben de wet houder al vaker uitgedaagd om er eens werk van te maken. Maar die schermt altijd met het stand punt dat er eerst alternatieven moeten komen. Maar waarom eigenlijk? Rond het centrum zijn er volgens ons voldoende parkeerplaatsen voor handen. Er wordt alleen geen onderzoek naar ge daan." Volgens Griep draait het college de zaken om. „Het is net als met de kip en het ei. Wat komt er nu eerst? Wij vinden dat er niet gewacht hoeft te worden op een parkeergarage. Je kunt best eerst het centrum autovrij of autoluw maken. Maar goed, we zetten alles eens op papier en gaan de boel op die manier beter onderbouwen. Het is een kwestie van parkeerplaatsen tellen. Doe je dat, dan kom je wellicht tot de ontdekking dat het allemaal best meevalt." Hij denkt in de loop van dit jaar nog met een voorstel te komen. De voorzitter van de winkeliersvereniging T. Prins is helemaal niet blij met het voorstel dat de PvdA in petto heeft. „Het is een onrealistische re denatie van die partij. Als we de auto's uit het centrum wegjagen, zullen de winkeliers minder klanten krijgen. Dat is uit allerlei onderzoeken steeds gebleken. Het centrum van Katwijk wordt alleen maar groter en we krijgen een steeds gro tere regiofunctie. Dat moet je niet roomser dan de paus willen zijn." „Voor de Badstraat is er al een regeling voor een woonerf op komst. Op het Emmaplein ko men al helemaal geen auto's. Voor de Prince straat is zoiets ondenkbaar en absoluut onaccep tabel."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21