i Leidsch Dagblad CAO-akkoord in onderwijssector Gezondheid prins Bernhard verder achteruit E] SCOUNT nog 15 dagen 250 VACATURES Aanpak discriminatie allochtone agent faalt Freetown rouwt Staat moet Oltmans acht miljoen betalen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD i^ren zalig iannes Paulus II zal het Portugese Fati- van de drie herders- zalig verklaren aan ia in 1917 zes maal verschenen. De twee Francisca en Ja- arto die een en twee r tijdens een griepepi- verleden, zijn de jong- ;n in de R.K. kerkge- is die niet als marte- !rven. n stelen hek vberry Fields zijn er gisteren van- ;aan met de hekken Strawberry Fields kin- s in de Engelse stad •1. De rovers knipten :en los en scheurden t kindertehuis werd ïroemd door het Beat- Strawberry Fields |L .,Het hek was een ge- ïats voor John Len- mi een woordvoerster. MAC 58 PAGINA'S -3.5 7 :n Samenleving14 van de Dag2 edia/Strips27 13,15,17,19,21 37,39,41 programma's32,33 31 it14 aputer koopjes beurs 00RDHA1UN - LEIDEN 14MEI 10-16 UUR 31 DAGEN SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN CAS3A wonen VANDAAG in deze krant circa U vindt de baan die bij u past in Zoeterwoude Rijneke Boulevard Hoge Rijndijk 315 071 - 589 93 46 www.casba.nl Leidinggevenden van politie korpsen falen in de bestrijding van discriminatie van allochto ne agenten. Tientallen Neder landse dienders maken zich schuldig aan ernstig discrimi nerend gedrag jegens collega's. Uit vrees voor represailles dur ven slachtoffers amper aangifte te doen. De twee grootste poli tiebonden NPB en ACP erken nen de problemen en zeggen machteloos te staan. Volgens de vereniging Paraat, die zich bezighoudt met pro blemen van allochtone agen ten, wordt er ook gediscrimi neerd door leidinggevenden. Dat staat ook in een rapport dat is gemaakt in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken. Inspecteur Mohsine Se- mlali, voorzitter en oprichter van Paraat: „En als leidingge venden zelf niet discrimineren, doen ze in elk geval niet genoeg om discriminatie op de werk vloer te bestrijden." Semlali kent tal van voorbeel den. „Zo zijn er collega's die via vertrouwelijke bestanden ken tekens natrekken van allochto ne dienders om te kijken of de auto gekeurd en verzekerd is. Of ze doen op eigen houtje een antecedentenonderzoek en controleren of de nieuwe Ma rokkaanse agent iets op zijn kerfstok heeft." Zeker enkele honderden agenten zijn verantwoordelijk voor lichtere vergrijpen, zoals racistische grappen over alloch tone collega's. Voorzitter Joop Vogel van de christelijke politie bond ACP: „Laatst was ik in Alkmaar op surveillance met een allochtone collega. Na dief stal door een kleurling insinu eerde een collega per e-mail dat de allochtone agent dezelfde trekjes had." Secretaris Peter Gortzak van de politiebond NPB meent dat leidinggevenden niet in staat zijn discriminerend gedrag de kop in te drukken. Dat vormt een ernstig obstakel bij het wer ven en behouden van allochto ne dienders, volgens de laatste cijfers 2.100 op een totaal van 47.000 politiemensen. Leiden heeft een volkslied leiden robbert minkhorst Een Leids lied, een volkslied, dat misten de herdenking en viering van Leidens Ontzet nog, meent de 3 October-Vereeni- ging. En dus is dat er nu. Lei den. trots van Neerlands steden, parel van het Hollandse land. Gisteravond kregen de leden van de 3 October-Vereeniging tijdens de algemene ledenver gadering de primeur. Op tekst van Rens Heruer en muziek van Eric Filemon zongen leden van een koor de vier coupletten van het Leidse volkslied. Het lied is in het najaar pas voor het eerst in het openbaar te horen. Annelies Koole, voorzitter van de commissie prelude van de 3 October-Vereeniging, leg de uit waarom is gekozen voor een eigen volkslied. Ieder jaar bezoeken bestuursleden de soortgelijke feesten in Gronin gen en Alkmaar. „We keren steeds terug met de gedachte: dat feest van ons, dat gaat alles te boven. Maar we hadden het laatste jaar een tikkeltje jaloers gevoel. Wij hebben geen lied, en Alkmaar en Groningen wel." Wat ze daar hebben, kunnen we in Leiden ook regelen, dach ten ze bij de vereniging. Er werd een speciale commissie opgericht die als opdracht kreeg een lied te bedenken, 'dat niet alleen op 3 oktober slaat, en op zoveel mogelijk momen ten en plekken gezongen gaat worden'. „We hebben verschil lende arrangementen be dacht", aldus Koole, „zodat het ten gehore kan worden ge bracht tijdens de herdenking van Leidens Ontzet, maar ook als meezinger in de kroeg." De leden van de Vereeniging reageerden enthousiast op het volkslied en een aantal van hen zong mee toen het nummer als toegift nog eens klonk. Leidse kleuren draag ik fier Geen and're stad lokt mij van hier Rood en u>it in mijn blazoen Stad van mijn hart door nu en toen G 13 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ers van illen niet irder met bailers :rs zetten it ge Linda 37 Afscheid van Yves Kummer: een macho stapt het rugbyveld af Marcel van Dam: een tevreden man met veel te weinig geduld Leidse aanpak lichtpuntje bij terugdringen wachtlijsten 'Tobvoetbal' in eerste divisie aanpakken door samenwerking 19. lebben massaal inge- 53.' in overwinning van agenmakers bij het 13 Songfestival in 261 li. De Nederlandse moet alleen Estland 5. h dulden op de inter im st van bookmaker 6, s. Het grootste wed- 8« op internet betaalt 14. iij een zege van Ne- 17 ijf keer de inzet uit. 19 ■daantal ■se dagen De gezondheidstoestand van prins Bernhard is na een 'neurologische complicatie' verslechterd. Premier Kok maakte de gezondheidssituatie van prins Bernhard gisteren zelf be kend tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) kan niet expliciet bevestigen dat prins Bernhard donderdagavond een be roerte heeft gehad. Een herseninfarct is een neurologische complicatie, maar of er in het geval van de prins sprake is geweest van een beroerte of een andere neurologische complicatie wordt momenteel nog onderzocht, al dus de RVD gisteravond. De komende dagen wordt de prins nader onder zocht. Hij ligt op intensive care en wordt kunstmatig beademd. De RVD kan niet zeggen of de prins bij be wustzijn is. De verwachting is dat er na het weekeinde meer duidelijkheid is over de aard van de complicaties. De premier benadrukte dat uit zijn mededeling geen verkeerde conclu sies mochten worden getrokken. „Dit geeft meteen een loodzware lading die ik er niet aan wil geven."Prins Bernhard werd eergisteren in het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht opgenomen met buikklachten en di rect geopereerd. Gistermiddag be zocht koningin Beatrix haar zieke va der. Na onderzoek bleek dat de prins kampte met een 'passagestoornis in de darmen', aldus de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). Bij de operatie zijn verklevingen die de beweeglijkheid van de darmen be lemmerden losgemaakt en is een deel van de dunne darm verwijderd. Na de op zich succesvol verlopen operatie deden zich neurologische complica ties voor, die los staan van de darm klachten. Vorige weèk nam prins Bernhard nog allerlei officiële taken op zich. Op 5 mei nam hij traditiegetrouw het de- filé van oud-strijders in Wageningen af. De prins woonde afgelopen dins dag nog de opening van het Vetera- neninstituut door premier Kok in Doorn bij. De prins kampt al jaren met zijn ge zondheid en onderging alleen al in de afgelopen twee jaar acht operaties. zomerse dagen op de maand mei een re- 15( id. Gistermiddag om de thermometer in 125.0 graden aan, waar- 7achtste achtereenvol- q merse dag werd bijge- let vorige record da- n 1998, met zeven zo- Leraren krijgen er zonder actie in twee jaar 7.6 procent bij teidagen op een rij. KNMI-woordvoerder is een dergelijk re- bijzonder maar niet Mei 1976 was spec- vindt Geurts. ïikte het kwik op de tot 32 graden. Dat is zeker voor begin Automaten in rijk leeg :r geldautomaten in nkrijk raakten giste- ls gevolg van een vier urende staking van oerders. Ze eisen 81aris en betere be- ig. Bij Crédit Lyon- Société Générale was _ldag al 25 procent geldautomaten leeg. Nationale de Paris ijdat 10 procent van "fhines, vooral in druk- ^elcentra, buiten ge- «I., I het weekeinde inken dicht. verklaart Voor het eerst in jaren hebben de leraren een CAO zon der dat daarvoor actie is gevoerd. De komende twee jaar kunnen ze een salarisverhoging van 7,6 procent tege moet zien. Minister Hermans van onderwijs en de bon den bereikten hierover gisteren een akkoord. De nieuwe CAO brengt voor Hermans 1,7 miljard gulden extra kos ten met zich mee. Het onderwijspersoneel krijgt er per 1 maart 2000 3,25 pro cent salaris bij en per 1 maart 2001 nog eens 2,75 procent. Bo vendien krijgt het personeel zo wel eind 2000 als eind 2001 een eenmalige uitkering van 0,8 procent. Mocht in september 2001 blijken dat de gemiddelde salarissen in het bedrijfsleven meer of minder zijn gestegen dan met 2,75 procent, dan wordt dit verschil aan het eind van dat jaar verrekend met de eindejaarsuitkering. Deze be draagt 0,8 procent. Hermans bood aanvankelijk slechts 0,6 procent. De nieuwe CAO loopt tot 1 maart 2002. De nieuwe CAO wijkt amper af van Her mans' laatste bod, waarop de onderhandelingen begin deze maand afketsten. Het begin deze maand ge strande overleg werd gisteren hervat. De partijen waren er na een uurtje onderhandelen uit. „Ik ben blij dat we het eens zijn geworden", aldus Hermans. „De examens die maandag be ginnen kunnen nu in optimale omstandigheden plaatsvin den." Ook de bonden zijn te vreden. Zij hebben zich voorge nomen voortaan zonder acties tot een akkoord te komen. Ze beseffen dat een staking niet goed is voor het imago van het onderwijs. Minister en bonden hebben ook overeenstemming bereikt over een pakket maatregelen om de arbeidsvoorwaarden en - omstandigheden in het onder wijs te moderniseren. Zo wordt er ingegrepen in de huidige op bouw van de salarisschalen waardoor ongeveer 50 procent van alle leraren er 2 tot 3 pro cent extra op vooruit gaan. Le raren die al op hun maximum salaris zitten krijgen er eenma lig een bedrag van 200 gulden bij. Verder is afgesproken dat le raren sneller kunnen door groeien tot hun maximumsala ris. Dit om het voor jongeren aantrekkelijker te maken leraar te worden. Scholen krijgen vol gens het gesloten akkoord per 1 augustus een eigen budget om de werkdruk te verminderen. Dat bedrag kan variëren van 15.000 gulden voor een school in het basisonderwijs tot 600.000 gulden voor een regio naal opleidingencentrum dat zich met volwassenenonderwijs en de beroepseducatie bezig houdt. Met dit geld kunnen scholen bijvoorbeeld extra per soneel aannemen om de werk druk te verlagen. Daarnaast kunnen leraren er voor kiezen hun ADV-dagen te laten uitbe talen. Daarnaast komt er extra geld beschikbaar voor kinder opvang. Freetown Jeugdige toeschouwers hielden zich gisteren vast aan een hek in het stadion van de Sierraleo- onse hoofdstad Freetown, waar een uitvaartplechtigheid werd gehouden. Duizenden woonden de cere monie bij voor de negentien slachtoffers die afgelopen maandag vielen bij het huis van rebellenleider Sankoh. Pagina 7: Tienduizenden op de vlucht in Sierra Leone. foto reuters yannis behrakis Bindende uitspraak arbitragecommissie amsterdam ronald frisart De Staat moet journalist W. (Willem) Oltmans een schade vergoeding betalen van netto acht miljoen gulden. Een com missie van drie personen heeft dat bepaald in een bindende arbitrage-uitspraak, die gister middag bekend is gemaakt. Na aftrek van de kosten voor advo caten houdt de Amsterdammer nog zeven miljoen gulden over. Volgens de arbitragecommis sie heeft de Staat de bijna 75-ja- rige Oltmans gehinderd in zijn werk en verdacht gemaakt. „Dat heeft diens reputatie ge schaad, nationaal en internatio naal", aldus de commissie. Olt mans ligt al 45 jaar overhoop met de Nederlandse overheid. Sinds 1991 procedeert hij tegen de Staat om schadevergoeding te krijgen. Oltmans reageerde verheugd op de uitkomst. „Ik had gere kend op drie miljoen, maar het is dus veel meer geworden. Het is een klinkende overwinning. Hiermee heeft de Staat haar schuld afbetaald. De zaak is nu afgedaan." Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken ging vorig jaar akkoord met het besluit dat het oordeel van de commissie bindend zou zijn; de Staat kan niet in hoger beroep gaan. De arbitragecommissie stond onder voorzitterschap van oud- Elsevier-topman P. Vinken. Ver der hadden financieel directeur A. van der Want van dagblad Het Parool (namens Oltmans) en voormalig Tweede-Kamer voorzitter D. Dolman (namens de Staat) zitting in de commis sie. De onenigheid tussen de journalist en de Staat ontstond in de jaren vijftig, toen Oltmans de toenmalige Indonesische president Soekarno van Indo nesië in Rome interviewde. Dat viel verkeerd bij de toenmalige minister van buitenlandse za ken J. Luns. Den Haag en Jakar ta waren destijds gewikkeld in een hooglopend conflict over Nieuw-Guinea. Premier Kok liet zich gisteren tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie geen uitspraken over het besluit van de commissie ontlokken. „Ik denk er verstan dig aan te'doen me nu van commentaar te onthouden. Het enige wat ik tot nu toe gezien heb is een bericht van het ANP. Ik wil graag eerst samen met de betrokken ministers het besluit van de bemiddelingscommissie nader bestuderen." Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Oltmans kan zich eindelijk op memoires storten Nominatie Leiden voor lijst Unesco leiden connie van uffelen De binnenstad van Leiden wordt binnenkort waarschijn lijk genomineerd voor een plaatsje op de Wereld Monu menten Lijst van de Unesco, de culturele organisatie van de Verenigde Naties. Dat zei T. Scheffer, directeur van de Stich ting Leiden Promotje/VW gis teren tijdens een werkbezoek dat het midden- en kleinbedrijf MKB-Nederland aan Leiden bracht. Scheffer zei dit te heb ben vernomen uit 'betrouwbare bronnen'. Plaatsing op de lijst van Unesco zou volgens Scheffer een 'waanzinnig promotioneel effect' hebben voor de stad Lei den. NR. 42310 LOSSE NUMMERS/2,00 ZATERDAG 2,50 VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden JéL (071) 5122362; HET WOORD IS AAN Anonymus Theologie en godsvrucht zijn twee verschillende din gen. r ME?. azonjjlgjfcnr helder'weep vooruitblik MAAN OINS WOENS srar 10726° 15"/20° *716° 20% 40% 40% 60% 40% 30% Hennepkwekerij in kruipruimte leiden wim wegman De Leidse politie trof gisteren in de kruipruimte van een woning aan de Willem de Zwijgerlaan bij toeval een kwekerij tje met ongeveer 80 hennepplanten aan. Het gewas groeide in een door de bewoner zorgvuldig uitgegraven kuil onder een spe ciale lichtinstallatie. In de woonkamer stonden nog onge veer tachtig hennepplanten. Arquitact feliciteert www.stadieiden.nl Zondag 14 mei Laatste dag van de tentoonstelling Hoogspanning theater om 14 en 15 uur Toegang gratis! Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: l.v.mcontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (/99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1