Forse celstraffen geëist tegen pillenhandelaren Politie bezoekt boze bewoners in Benthuizen Debat Zorg en Arbeid met staatssecretaris Verstand Rijn Veenstreek 'Parel aan de Does' Uitbreiding Zoetemelkhof Rijpwetering is te duur a cobswoude bestrijdt onkruid voortaan met chemische middelen [DAG 13 MEI 2000 974 19 Staatssecretaris Verstand van sociale zaken en werkgelegen heid komt maandag naar Al phen om te debateren over de balans tussen werk en privé- leven. De combinatie van wer ken en zorg levert nogal wat problemen op, omdat de sa menleving daarop nog niet is ingesteld. Alphen wil daar bij de nieuwe inrichting van de stationsomgeving meer reke ning mee houden. Daarom wil de gemeente van gedachten wisselen met het bedrijfsle ven, maatschappelijke organi saties en bewoners over dit onderwerp. Tijdens het debat legt de staatssecretaris uit wat de lan delijke overheid met dit vraag stuk doet. Daarna vertelt H. Schiller (interim-directeur Stichting Maatschappelijke Ontwikkeling Leidsche Rijn) over het project 'Zonder zor gen aan het werk' dat de ge meente Utrecht ontwikkelt voor het nieuwe stadsdeel Leidsche Riin. Vervolgens ko men de Alphense ondernemer Piket en wethouder Dales aan het woord over de mogelijk heden in Alphen. Gerrit van der Kooy, van het politiek ra dioprogramma Tros Kamer breed, leidt de discussie. Het debat is op 15 mei van 20 tot 22 uur in de raadzaal van het stadskantoor. n overreden door vrachtwagen I1 pMiFNDSVEENEen 25-jarige man uit Roelofarendsveen is en ernstig gewond geraakt toen hij bij een bedrijf aan het deinde werd overreden door een vrachtwagen. Het onge- i beurde op een privé-terrein waar vrachtwagens draaien, n -jarige chauffeur zag bij het draaien de man, die zich in de J hoek van zijn spiegel bevond, over het hoofd. Het slacht- was na het ongeluk nog bij kennis en aanspreekbaar, en is nbulance naar het LUMC afgevoerd. prijven: geluidsscherm overbodig ■rfndsveen Naast de A4 en de HSL zitten en toch géén Isschermen willen. Die wens uitte de woordvoerder van ing Beheer De Lasso deze week voor de raadscommissie [elijke ordening van de gemeente Alkemade. De stichting is iarvan het pand aan De Lasso 70, waarin diverse bedrij- •telen. „Zij tóezen bewust voor een plek langs de snelweg, tze daar goed zichtbaar zijn. Als daar geluidsschermen ■n, gaan ze weg. Wij hebben dus liever geen geluidsscher- °P en geen schadevergoeding, dan een hoge vergoeding en elan eeg complex", aldus de woordvoerder. Volgens hem zijn de men niet nodig om het verkeerslawaai tegen te houden, pand fungeert al als geluidswal." Wethouder Beelen be- e de mogelijkheden te onderzoeken. Ja naar EK 'flagfootball' leimuiden/pen haag connie van uffelen Ze dealden in cocaïne en xtc-pillen, die ze snoepjes, rondjes of hamertjes' noemden, naar de afbeelding die erop stond. Ze verkochten het spul aan jongeren in uitgaansgelegenheden in Oud Ade, Leimuiden, Lisse en Roelofarendsveen. Totdat de politie ze - na het aftappen van hun te lefoons - op 4 februari dit jaar aanhield. Deze week stonden ze met hun drieën voor de Haagse rechtbank. De officier van justitie eiste daar dat de oudste van het drietal, een 26-jarige Leimuidenaar, der tig maanden de cel ingaat waarvan zes voorwaar delijk. Tegen een 22-jarige plaatsgenoot en een 19-jarige man uit Oude Wetering eiste de officier een jaar cel met daarnaast nog eens zes maanden voorwaardelijk. De jongste zou daarbij 13.000 gulden winst aan de staat moeten terugbetalen en de 22-jarige ruim 7.500 gulden. De officier sprak van 'ernstige feiten' omdat het de drie puur om het geld ging en zij waar schijnlijk ook aan 16-jarigen hebben verkocht. De oudste man, zelf verslaafd aan cocaïne, speed en gokken, dealde naar eigen zeggen al sinds me dio '95. Eerst alleen zo'n vijftig tot honderd pillen per weekeinde, drie jaar later ook zo'n tachtig gram cocaïne per week. Deze drugs kocht hij van een handelaar op zijn werk in de bloemenveiling van Aalsmeer. Zijn 22-jarige plaatsgenoot, die daar ook werk te en ook gebruikte, vervoerde de cocaïne sinds maart vorig jaar tot half januari naar Roelof arendsveen en Leimuiden. Hij bekende ook een weekje pillen te hebben vervoerd en zelf te heb ben verkocht in Leiden. De rest van de drugs bracht hij naar de jongste verdachte. Die ge bruikte zelf en verkocht het naar eigen zeggen in de genoemde plaatsen, behalve in Leiden. Deze jongste stond ook terecht wegens openlij ke geweldpleging nabij een bar/discotheek in Oude Wetering. In de nacht van 23 op 24 april vorig jaar zou hij samen met een groepje vrien den drie bezoekers van de discotheek achterna hebben gezeten en hebben gestompt, geslagen en getrapt. De man echter zei dat hij alleen twee klappen uitdeelde en tegen de auto van een van deze bezoekers trapte. De advocaat van de man pleitte voor een taak straf, zoals ook de reclassering voorstelde. Eerder veroordeelde de Haagse rechtbank de jongste al vanwege het optillen van een auto met daarin een bestuurder. De advocaat van de man die de drugs vervoer de, pleitte ook voor een taakstraf omdat hij vond dat zijn cliënt op een 'vrij onschuldige' manier bij het dealen betrokken was. Bovendien heeft zijn cliënt - als enige van de drie - geen strafblad. De oudste van het drietal zou volgens zijn ad vocaat een gedeeltelijk voorwaardelijke straf moeten krijgen: hij kreeg verslavingsbegeleiding en zag inmiddels in dat hij moet stoppen met drugs. De eis van de officier dat deze oudste 85.000 gulden aan de staat moet terugbetalen, werd niet behandeld omdat de man hiervoor een regeling wil treffen. De rechtbank doet op 25 mei uitspraak. Dorp voelt zich in de steek gelaten hense vrijwilligers ma- i met hun organisatie laf dit jaar kans op een willigersprijs. Burge ester en wethouders i Alphen stellen de ge- enteraad voor om die iet leven te roepen. Be te de eer - gesymboli- rd in de vorm van een konde en een wissel- ter - hangt daaraan een skaartje ter waarde van 10 gulden. Met de prijs de gemeente Alphen positie van vrijwilligers vrijwilligerswerk verbe en. )e eerste vrijwilligers- js wordt op 7 december [ereikt, tijdens de inter- ionale dag van de vrij- liger. De prijs gaat al- n naar een complete anisatie, zodat in één ir verschillende mensen het zonnetje worden et. Het geldbedrag >et aan hen ten goede nen. De organisaties op de tweede en derde ats komen, krijgen een volle vermelding, dleen Alphense organi ses, of lokale afdelingen 1 landelijke organisa- s, kunnen meedingen ai de prijs. Zij moeten ief zijn in de sport, re- atie, welzijn, educatie, tuur, kerken of ontwik- ngssamenwertóng. We in de prijzen vallen, 1st een jury. Die be at uit een lid van de rkgroep Samenwerken- Vrijwilligers, een ge- 'nteraadslid, enige vrij- Igers en een ambte- Na de zomer ver- Ijnt de vrijwilligers- tt 'Leuk om te doen', arin uitleg staat over de z? van nomineren. Ook daarin een deelname- tnulier. woubrucce tim brouwer de koning In het dorp noemen ze hem al schertsend de barman. Toch moet Erwin Slangen eerst nog slagen voor zijn horeca-exa- mens voor hij op 1 augustus of ficieel uitbater wordt van de Woubrugse sporthal Ouden dijk. Gisteren nam hij onder grote belangstelling alvast sym bolisch de sleutels van sportca- fé Het Kleine Verschil over van Wim en Corrie Bekkering. Veel maakt het voorlopig nog niet uit, al bedacht Slangen al wel een andere naam voor zijn nieuwe werkruimte: Time-out. Niet voor niets kiest de 37-jari- ge Woubruggenaar daarmee voor een term die bij volleybal in zwang is. Slangen beoefende die sport tot zijn knieën het bij na begaven. Nog steeds heeft hij een zwak voor allerlei vor men van volleybal. Bij de vele activiteiten die hij bij hem in de straat op poten zette, was ook een beachvolleybaltoernooi. Vlak voordat vrachtwagens met 100 kubieke meter zand zouden uitrukken, moest hij het straat feest afgelasten vanwege de re gen. Als alternatief bedacht hij toen een volleybaltoernooi zon der zand in de sporthal. Slangen houdt van sport en van gezelligheid. Daarom kwam de vacature van uitbater in de sporthal voor hem als geroe pen. Ook de Bekkeringen waren verguld met een opvolger uit het dorp. „Iemand die alleen maar belang stelt in het aantal vaten dat je hier kunt omzetten redt het hier niet." Slangen beaamt dat. „De komende an derhalf jaar verwacht ik hier voornamelijk in de avonduren te werken. Pas na de uitbrei ding van de sporthal en de sloop van verenigingsgebouw De Wijk vermoed ik dat de drukte toeneemt. Dan maken er meer verenigingen gebruik van de sporthal en is er ook plaats rupwetering janneke de jonge Het plan voor zes gestapelde seniorenwoningen op het gras veldje aan het G.M. Zoetemelk hof in Rijpwetering is financieel onhaalbaar. Burgemeester en wethouders van Alkemade on derzoeken daarom de mogelijk heid twee seniorenwoningen te bouwen. Directeur R. Hensen van Woningbouwvereniging Al kemade (WBA) geeft de moed voor zes huizen echter nog niet op. Op het stukje land achter de Koppoellaan staan sinds 1993 tien gestapelde woningen. B en W hadden al langer het plan er zes soortgelijke huizen naast te laten bouwen, compleet met liftschacht zodat ook de vijf be staande bovenwoningen zon der trap te bereiken zijn. Nu WBA de kosten heeft berekend, blijkt er een tekort van zes ton te zijn. Wordt dat niet bijgelegd, dan moeten de huren omhoog. Volgens Hensen is WBA bereid drie ton bij te dragen. Wethou der Beelen is dat echter niet van plan. Zes ton is voor de wo ningbouwvereniging te veel. De gemeente is nu van plan de mogelijkheid van twee hui zen te onderzoeken. Of dat koop- of huurwoningen wor den, is nog niet bekend. Wel zullen ze bestemd zijn voor se nioren. Voor Henspn is het ver haal van de huurwoningen ech ter nog niet voorbij. „Wij zijn serieus alternatieven aan het onderzoeken. Ik vind het voor barig om te roepen dat er twee woningen komen." Eind mei ontmoeten beide partijen el kaar om nogmaals de mogelijk heden te bespreken. Welk plan er ook doorgaat, zeker is dat het op bezwaren uit de buurt kan rekenen. C. Turk, bewoonster van de Koppoel laan, ijvert al geruime tijd voor behoud van het graslandje waar de huizen op moeten komen Volgens haar is het het enige speelplekje voor kinderen in de oostkant van het dorp. De gemeente Rijnwoude belegt binnenkort met de poli tie een avond voor de inwoners van Benthuizen. Die krij gen dan de gelegenheid om hun ongenoegen te uiten over de politie in hun dorp. Burgemeester eri wethou ders besloten dat deze week, daags na de vergadering van de commissie welzijn waarin zeventien Benthuize- naren hun grieven spuiden over het gebrek aan politie. runwoude marieta kroft Volgens burgemeester Boelen surveilleert de politie regelma tig in Benthuizen. Dat blijkt vol gens hem uit de rapportage. „De inwoners van Benthuizen geloven dat niet", zegt Boelen met spijt. „Het lijkt ons daarom wijs om ze met de politie in contact te brengen." Politiechef J. Oppelaar vindt het een goed idee. „Wij ver stoppen ons niet. Als mensen kritiek hebben op ons, dan ho ren we dat graag aan." Ook hij is ervan overtuigd dat Benthui zen bij de politie niet in het ver- geethoekje is geraakt. Hij heeft wel een vermoeden waarom dat beeld bij de bewoners is ontstaan. „Bijna twintig jaar was Herman Bergman er de wijkagent. Hij woonde en werk te er en iedereen kende hem. Zelfs als hij in zijn vrije tijd in zijn korte broek door het dorp liep, zagen de mensen hem nog als politieagent." Bergman doet sinds begin dit jaar geen rondes meer door het dorp. Hij is OR- voorzitter geworden bij het korps Hollands Midden. Overigens protesteerden de Benthuizenaren in de bewuste commissievergadering ook te gen de komst van een jonge- renontmoetingsplek in hun buurt, in de A. van den Berg weide. Ze vrezen voor overlast van scooters en afval. Ze vinden de plek bij sporthal De Hil of het jongerencentrum Boe beter. De buiten het dorp gelegen sporthal De Hil wijst de ge meente af, omdat de jongeren toch niet buiten de bebouwde kom gaan staan. B en W betój ken nog of ze een andere plek gaan zoeken. Ook in Hazerswoude-Rijndijk gaat het de jeugd niet voor de wind. Drie bewoners van de Beethovenlaan maakten in de zelfde commissievergadering bezwaar tegen de komst van een skatebaan bij de Sweelinck laan. Ze vrezen voor overlast van rondhangende jongeren. Hoewel wethouder Van der Lecq de plek van de hondenuit laatplaats geschikt vindt, be loofde ze te bekijken of er nog andere goede plaatsen te vin den zijn. De raad zou op 27 mei een besluit nemen over de plek voor de skatebaan en het plaat sen van een onderkomen voor de jeugd van Benthuizen in de A. van den Bergweide. Maar als gevolg van de bezwaren wordt het besluit waarschijnlijk uitge steld. De avond voor de inwo ners van Benthuizen met de politie en de gemeente is op 22 of 23 mei in dorpshuis De Tas. voor bruiloften en partijen. Zonder dat perspectief was ik nooit aan dit avontuur begon nen. Wel vind ik dat Woubrug- ge een ontmoetingsplaats nodig heeft, want anderS wordt het een slaapdorp." De aanstaande uitbater, die zijn baan in de catering van vliegtuigen op luchthaven Schiphol opgeeft, noemt zijn overstap een sprong in het die pe. Wat hij in de sporthal kan organiseren hangt - los van de ontbrekende diploma's - af van de medewerking van de ge meente Jacobswoude en van omwonenden. „Ideeën heb ik genoeg. Behalve sporters en kinderen wil ik ook andere ge zelschappen, bijvoorbeeld uit bedrijven, in de sporthal krij gen. De deur staat voor ieder een open. Ik praat net zo ge makkelijk met een bouwvakker als met een advocaat. Alleen de omgang met mensen die dron ken of stoned zijn lijkt mij las tig. Ook buiten de sporthal zou den zij overlast kunnen veroor zaken." Toch is Slangen niet bang voor problemen met omwo nenden. Wel hoopt hij dat het aantal parkeerplaatsen rond de hal voldoende is, omdat anders aanpalende wijken vol met au to's komen te staan. Van de nieuwe wijk Oudendijk ver wacht hij eerder lusten, zoals bruiloften en partijen, dan last. En mochten zich problemen voordoen, dan lost hij die het liefst soepel op. Als het moet kan Slangen bo vendien advies inwinnen bij zijn voorganger. Wim Bekkering blijft het beheer en onderhoud van de hal doen. Slangen juicht dat toe. „Ten eerste moet ik me nog inwerken en kan Wim als vraagbaak dienen. Daarnaast heb ik diep respect voor het werk dat hij en Corrie de afgelo pen jaren hebben verricht. Dat je 's nachts laat je bed inrolt, vind ik geen probleem, want ik ben een aVondmens. Maar ik moet er niet aan denken dat ik de volgende ochtend als eerste weer in de sporthal zou moeten zijn om voor schoonmaakwerk - zaamheden." lphen Stelt Woubrugse sporthal krijgt nieuwe 'barman' - rijwilligers Erwin Slangen wil leven in de brouwerij Annet Slangen krijgt bloemen van Iris, een van de kleinkinderen van het op de achtergrond zichtbare oude beheerders-echtpaar Wim en Corrie Bekkering. Erwin Slangen kijkt toe. De andere kleinkinderen Nina, Mathijs en Emma hebben de sleutel in handen met daarop de nieuwe naam van het sporthalcafé: Time-Out. foto mark lamers woude laat het onkruid op ver- wegen voortaan chemisch be- a' n. Zelf heeft de gemeente geen lor de bestrijding. Dit moet na- in het voorjaar gebeuren, op noment dat de gemeentelijke li oenendienst altijd al een tekort lankracht heeft. Het gemeente bestuur kiest voor chemische bestrij ding omdat het vindt dat methoden als branden of borstelen niet effectief genoeg zijn. Het spuiten gebeurt drie keer per jaar: tussen half april en half mei, rond de langste dag en in septem ber. Er wordt 45.000 gulden per jaar voor vrijgemaakt. Het CDA, de WD en Gemeentebe lang gingen deze week in de commis sievergadering akkoord. Klooster van D66 stemde tegen. „Bespuiting door de gemeente komt echt niet milieu vriendelijk over. Waarom neemt u geen voortrekkersrol? Promoot boven dien het groene-tegelplan eens wat meer." Deelnemers aan dit plan krij gen een groene tegel op de stoep en houden dat stuk zelf onkruid-vrij. Vol gens wethouder Vink is het bestrij dingsmiddel dat gebruikt gaat worden echter 'weinig belastend voor het mi lieu'. Rijnwoude probeert de gemeente nog zo veel mogelijk met de borstel- machine onkruidvrij te houden. Op plekken waar dat niet lukt, gaat de ge meente het chemische middel Select- spray gebruiken, zo besloot de politiek deze week. De wethouder moet dan wel eerst toestemming geven en elk gebruik van het middel rapporteren aan de commissie milieu. Ervaringen van de afgelopen jaren leerde dat al leen borstelen niet voldoende was om de straten onkruidvrij te houden. Een proef die de gemeente het afgelopen jaar op 22 locaties met Selectspray hield, wierp zijn vruchten af. jaan den run Sportleerlingen van het Scala-college in Al- aan den Rijn vertegenwoordigen vandaag de Nederlandse iljeugd bij het Europees kampioenschap 'flagfootball'. Zij en daar tegen de nationale kampioenen uit Spanje en ai t-Brittannië om een plekje op de wereldkampioenschap- ater dit jaar in Canada. Flagfootball is een vriendelijke vari- p American football. In plaats van de tegenstander te tac- moet de persoon die de bal bezit van een lintje op de worden beroofd. Alledrie de sportklassen van het Scala W en zich gekwalificeerd voor de kwartfinales op 30 april. De beste Alphense teams moesten het vervolgens tegen elkaar men, waarna één sportklas als winnaar overbleef. Dit team t op 13 mei in de Europese finale in Amsterdam. ndhorst mag loodsen bouwen jrondbedrijf Windhorst- jp (een uit Hazerswoude- mag twee loodsen bou- iet een totaal oppervlak vierkante meter. De issie ruimtelijke ordening e deze week in met de m ip van een stuk gemeen- d aan Windhorst-Van Daarmee lijkt het bedrijf van zijn voortbestaan. De van de loodsen is nodig voldoen aan eisen van de wet. jaar september vroeg )3i edrijf nog om toestem- voor de bouw van een w /an 2860 vierkante meter. De Rijnwoudse politici wilden daarmee toen nog niet instem men. Ze vonden het gebouw te groot, zo dicht bij de bebouwde kom van Hazerswoude-Dorp. Bovendien gaven ze er de voor keur aan dat Windhorst-Van Veen naar een bedrijventerrein zou verhuizen. Dat laatste is fi nancieel onmogelijk omdat het bedrijf op de huidige plek enke le jaren geleden nog miljoenen guldens investeerde. Bovendien is het nabijgelegen ITC-terrein vol. Met het nieuwe, beperktere bouwplan, stemden de meeste commissieleden daarom in. Voordat de bouw kan beginnen moet de gemeente het bestem mingsplan nog aanpassen. hoogmadeDe 'Parel aan de Does', zo noemt Ben van Dinten zijn woonplaats Hoogmade. In werkelijkheid oogt het hart van het dorp rond het dichtgetimmerde hotel Rijnland vervallen, maar de nieuw- bouwplannen van plaatselijke ondernemers nemen steeds vastere vormen aan. Terwijl Van Dinten en zijn compaan Thijs van Wieringen wachten tot de provincie haar oordeel geeft over de nieuwbouw tus sen de Kerkstraat en de Van Alcmaerlaan, laat hun Ontwikkelings maatschappij Hoogmade steeds mooiere schetsen ontwerpen. Als al les meezit lijkt de dorpskom aan de Does in het jubileumjaar 2002 - Hoogmade bestaat dan 750 jaar - meer op bijgaande schets dan op de verpauperde kern van nu.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19