Ford stopt productie in Dagenham Reliant Energy wil Europees imperium bouwen Groenink scherpzinnig en zelfbewust Samenwonen voordeliger Economie ft Amels wil in Harlingen reuzenjachten bouwen VW bouwt complete autostad Appeltjes voor de dorst rvG 13 MEI 2000 958 11 pe van der laan rikaanse energiebedrijf 'nergy is vast van plan >a nog een aantal •roducenten te kopen. »van de Nederlandse nt UNA een jaar gele- slechts het begin. De prijsschommelingen, energiebedrijven de op het lijf jagen, maken ikaanse veroverings- mogelijk. Want die on- id, daar zit geld in, weet Fend groeien kan het anse bedrijf. In de VS ubbelde de omzet in van 4 miljard dollar in 15,3 miljard in 1999. fusie tussen de vier ndse producenten tot ptschalig Productiebe- 1 doorging, zag Reliant de kans schoon. Frankrijk had Electricité de France, België Electrabel, terwijl Duitsland werd beheerst door enkele gi ganten. Alleen in Nederland la gen de productiebedrijven als hapklare brokjes te wachten. Zoals de UNA. De voormalige Nederlandse ei genaren, provincie, stad Utrecht, Noord-Holland en Amsterdam, hebben de 4,5 mil jard gulden al verdeeld. En nu? Reliant wil een Europees impe rium opbouwen, zegt marke ting director D. Roylance. De Amerikaan aast niet op echt grote concerns. Hij wil produ centen die even groot zijn als UNA en net zulke moderne centrales hebben. Hoe het zit met de belofte dat UNA exclu sieve rechten voor Europa heeft, laat Roylance in het mid den. „UNA blijft gewoon draai en", verzekert hij. Bij de ver koop van de aandelen was ex clusiviteit een van de eisen. De levendigheid van de stroomprijs is de motor van Re- liant's plannen. Hoe meer on zekerheid, hoe beter. Het con cern hanteert in Amerika allang allerlei trucs om hieraan geld te verdienen. Via futures, opties, verzekeringen en risicomanage ment dekt het gaten in de stroommarkt af of buit ze uit. Reliant mikt op het energiebe heer van onzekere industriëlen en stroomdistributeurs in Ne derland. „Dat is een nieuwe markt met nog weinig competi tie", meldt Roylance verheugd. De stroomprijs blijft schomme len, verzekert hij. Ook na afloop van het protocol waarin vaste afspraken staan tussen de Ne derlandse distributeurs en pro ducenten over afname en tarie ven. „Omdat je stroom nu een maal niet kunt opslaan." Vanaf volgend jaar mogen de distri buteurs zelf weten waar ze stroom kopen. Andersom krij gen ook de producenten hun vrijheid. Reliant blijft de ver trouwde distributeurs gewoon van energie voorzien. Dat zijn tenslotte de klanten waaraan Reliant allerlei services wil ver kopen. Alleen als het gaat om de Gas unie klinkt er plots een dot on tevredenheid door Roylance' enthousiasme. Dat heeft alles te maken met de ambitie van Reli ant ook in gas te gaan hande len. Te elfder ure onderhandelt Reliant naarstig met Gasunie om nog iets aan het reeds vast gestelde tarievenstelsel te ver anderen. Vooral het feit dat Re liant gas moet kopen op jaarba sis, terwijl ze moet kunnen handelen op uurbasis, is vol gens Roylance ronduit onmo gelijk. „Als NUON in de winter ineens wil bijkopen, kunnen wij niet zomaar een centrale open gooien. Wij hebben absoluut flexibiliteit nodig in de gastoe- voer, zeker met het oog op onze nieuwe activiteiten." Die inflexibiliteit werkt nadelig voor alle producenten en zet Nederland op achterstand in vergelijking met andere Euro pese landen, waarschuwt hij. Al is de nieuwe Gaswet al bijna een feit (de wet moet alleen nog door de Eerste Kamer), toch pendelen afgevaardigden van Reliant regelmatig naar Den Haag om te redden wat er te redden valt. „Gasunie is tegen de regels van de Europese Unie in nog altijd een monopolist aldus Roylance. De afhankelijk heid van Gasunie is hem een doom in het oog. „Gasunie is andersom overigens net zo goed afhankelijk van de Neder landse producenten en zou zich wel wat coöperatiever op kunnen stellen." De ergste weerzin tegen de komst van de Amerikanen lijkt na een klein jaar te zijn weg geëbd. De stroom negatieve verhalen over dubieuze kern centrales en onterecht ontsla gen opstandig personeel is op gedroogd. „Wij doen echt ons best een Europees bedrijf te zijn', weerlegt Roylance com mentaar vanuit de sector dat Reliant de zaken nog te Ameri kaans aanpakt. Onder de Ne derlandse topman staat een managementteam dat half Ne derlands, half Amerikaans is. De angst dat Reliant zijn miljar deninvestering alleen met flink snoeiwerk kan terugverdienen, acht Roylance ongegrond. „We betalen niet zoveel geld om een concern vervolgens te gaan onttakelen." In het nieuwe belastingstelsel 2001 gaat de fiscale behande ling voor samenwonenden veranderen. De gevolgen kun nen met name voordelig zijn voor 'partners' met een eigen huis. Nu worden voor de in komstenbelasting samenwo nenden en gehuwden niet al tijd gelijk behandeld. Zo mo gen gehuwden de betaalde hypotheekrente al tijd geheel aftrek ken bij diegene die het hoogste inko men heeft. Dat le vert vaak een voor deel op omdat die gene met het hoogste inkomen meestal ook in een hogere tariefschijf valt. Hij of zij kan de hypotheekrente dan ook tegen een hoger tarief van zijn/haar inkomen aftrekken, waardoor hij/zij dus ook meer belasting terugkrijgt. Samen wonenden kunnen de hypo theekrente in beginsel alleen aftrekken naar verhouding van hun beide inkomens. Diegene die meer verdient, mag dus wel meer aftrekken dan de minstverdienende, maar nooit de hele hypo theekrente zoals bij gehuw den. Hij kan dus ook niet vol ledig profiteren van het ta riefsvoordeel. In de nieuwe partnerregeling wordt alles anders. Belasting betalers die meer dan zes maanden samenwonen en in die periode op hetzelfde adres staan ingeschreven in het be volkingsregister, kunnen er voor kiezen om fiscaal als 'partner' te worden aange merkt. Ze krijgen dan dezelfde behandeling als gehuwden. Iedereen die aan de eisen vol doet, kan van de regeling ge bruikmaken. Homo of hetero paren, maar ook ouder en (meerderjarig) kind, broers en zussen, vrienden en vriendin nen. Als men voor de partnerrege ling kiest, kan men voor een aantal inkomsten kiezen wel ke partner (en in welke ver houding) deze inkomsten aangeeft voor de inkomsten belasting. Belang rijkste inkomsten zijn in dit kader de inkomsten uit de eigen woning (dus ook de kosten: de hypotheekrente); de uitgaven voor kinderopvang en het vermogen dat onder de nieuwe forfaitaire rende mentsheffing van vier procent valt. Men kan er bij voorbeeld voor kiezen 100 procent van deze inkomsten door één partner aan te geven. Of de ene part ner geeft bijvoorbeeld 70 pro cent aan en de ander 30 pro cent. In de praktijk zal men er meestal voor zorgen dat de partner die onder het laagste tarief valt de inkomsten aan geeft. Dat mag. De partners mogen hun keuze fiscaal opti maliseren. Dit zal door de be lastingdienst niet worden be streden. Dit betekent dat samenwo nenden er voor kunnen kiezen om voortaan de hypotheek rente af te trekken hij diegene met het hoogste inkomen. Die valt meestal onder een hoger belastingtarief en krijgt door de aftrek dus meer belasting terug. Ze kunnen dan net als gehuwden optimaal profiteren van deze aftrek. Trouwen om dezelfde fiscale voordelen als gehuwden te krijgen is dus niet meer nodig. DENNIS WEBER Docent Belastingrecht Universiteit Amsterdam ineprijs boekt nieuw record De benzineprijs gaat maandag opnieuw met één hoog en bereikt daarmee een recordhoogte. Een liter ;elood, de meest gangbare benzinesoort, gaat 2,59 gul- 'en. Super ongelood komt uit op 2,65 gulden en super ivervanger 2,71 gulden adviseerde marktleider Shell gis- pontphouders. Een liter diesel stijgt maandag 1,6 cent gulden. Woensdag verhoogde Shell de adviesprijs ook •n cent. Deze prijsstijging, die zaterdag vandaag inging, le een evenaring van het oude record van begin maart hoven proeftuin e-commerce iua De Technische Universiteit Eindhoven wordt een n voor e-commerce. De onderwijsinstelling sloot giste- overeenkomst met een twintigtal bedrijven die in die rtief zijn. De ondernemingen investeren in het project tot eind volgend jaar 1,4 miljoen gulden. De proeftuin Irijven in staat nieuwe gebruiksmogelijkheden op het e-commerce te ontwikkelen en te testen voordat ze e de markt opgaan. De universiteit kan gelijktijdig on- doen naar deze nieuwe manier van zakendoen. Vol- n woordvoerder van de universiteit is de TU-campus bij >eschikt voor het project. „Er is veel kennis en expertise ig op het gebied van e-commerce. Bovendien is er een nde datacommunicatie-infrastructuur. we directeur bij Schiphol De 40-jarige Marike van Lier Leis treedt na de zomer t als operationeel directeur van de Schiphol Group. Zij 60-jarige Ruud Uijlenhoet op, die volgend jaar met neel leeftijdsontslag gaat. Van Lier Leis is nu algemeen ir bij Van Gend Loos Benelux BV en lid van het be lli Deutsche Post Euro Express. Ook is zij lid van de sie transport en infrastructuur van de werkgeversorga- (NO-NCW. -ral laagopgeleiden bellen mobiel ,9 ïïLï De gsm blijkt vooral een speeltje voor li 19 n de mensen met een opleiding op mavo-niveau of lager 191197 procent een mobiele telefoon. Dit blijkt uit een on- 19 ;van Flycatcher Internet Research, een onderzoeksbu- gericht in samenwerking met de universiteit van Maas- 'an hbo'ers en academici gebruikt 83 procent een gsm pcent van de mensen met een mbo-, havo- of vwo-op- Opvallend is dat een grote meerderheid van de onder in voorstander is van beperking van het gsm-gebruik. en bioscoop moet volgens 91 procent een gsm-vrije zo len. Een meerderheid is ook voor een verbod van mo- in ziekenhuizen (76 procent), musea (70 procent), scho- irocent) en restaurants (53 procent). '7kj 3 Julia mag verkocht worden ÏLï De zestien Letse en Litouwse bemanningsleden van 2 mogen van de rechter in Middelburg het schip dat aan j ng ligt in Terneuzen in het openbaar verkopen. Ze heb- m 200.000 gulden aan achterstallige gage, rechtsbijstand ;n :osten te goed van de rederij Seacastle Continental in gton (VS). De reder weigerde te betalen. De gemeente - zen had al geld beschikbaar gesteld voor eten voor de Sge bemanning. foto anp robert v.d. berce rtel deels onderdak bij Tulip a cüï Telecombedrijf Libertel brengt een deel van zijn ac- ïn onder in het pand van Tulip in Den Bosch. Het betreft 0 te instantie afdelingen die nu nog in Almere, Amersfoort rlen zijn gehuisvest. Volgens Libertel hangt de verhuizing afe met de sterke groei van het bedrijf. Het hoofdkantoor S< ertel blijft vooralsnog in Maastricht. jitsma: Extra geld voor scholing iCï Minister lorritsma (economische zaken) maakt de de jaren enkele tientallen miljoenen guldens vrij om be- te ondersteunen bij scholing van personeel in beroeps- Jl i waar tekorten dreigen. Volgens de bewindsvrouw ons land met een schreeuwend en hardnekkig tekort aan met kennis. Om bij de tijd te blijven dienen de bedrij- u lolingsfaciliteiten te bieden. Bedrijven kunnen kosten Jioling al van de belasting aftrekken, maar daarnaast ir als extra een bijdrage in de kosten. lil-service voor luchtreizigers Lï Schiphol start een email-service voor reizigers, weg- 15 rs en afhalers. Deze mensen kunnen zich via de website hiphol op de hoogte laten houden van wijzigingen in tp nst- en vertrektijden. Als er iets verandert in de tijden, l Je aanvrager per email op de hoogte gebracht. Volgens ol wordt het binnenkort ook mogelijk vluchtinformatie nobiele WAP-telefoon op te vragen. Reorganisatie kost duizenden banen Ford gaat de autoproductie in Europa de komende jaren ingrijpend reorganiseren en inkrimpen. Een van de meest drastische maatregelen is dat in het eerste kwar taal van 2002 wordt gestopt met de autoproductie in Da genham, aan de oostrand van Londen. Daarmee komt voor Dagenham een eind aan een traditie van autoas semblage van bijna zeventig jaar. Het leed wordt gedeel telijk gecompenseerd door uitbreiding van de productie van dieselmotoren. Het besluit van Ford hing al we ken in de lucht. Gisteren maak te het Amerikaanse concern be kend dat de beëindiging van de autoproductie (het model Fiesta) 1.900 banen kost. Maar doordat er in Dagenham meer motoren worden gemaakt, is het nettoverlies 1.400 arbeids plaatsen. Ford hoopt die ver mindering zo veel mogelijk te bereiken via vrijwillige afvloei ing. Daarvoor wordt een rege ling aangeboden die volgens het concern de meest gene reuze is in de Britse industrie. De topman van Ford Europa, Nick Scheele, verklaarde giste ren dat de productiebeperking noodzakelijk is wegens de grote overcapaciteit in Europa. De Europese Ford-fabrieken kun nen jaarlijks 2,2 miljoen auto's maken, maar verkochten er vo rig jaar maar 1,65 miljoen. An dere fabrikanten hebben vol gens Ford soortgelijke proble men. De topman verwacht op korte- en middellange termijn niet meer dan twee miljoen au to's te kunnen verkopen in Eu ropa. Door de overcapaciteit zijn de financiële resultaten 'volstrekt onaanvaardbaar', al dus Scheele. Ford wil in Europa ruim een miljard dollar bespa ren op de vaste kosten. Tot de maatregelen die elders in Europa door de Amerikaanse autoproducent worden getrof fen behoren de verkoop van de Amazbuja-fabriek in Portugal. In dat Iberische land wordt ook het aandeel in de AutoEuropa- fabriek aan de voormalige pro jectpartner VW verkocht. In Po len gaat de Plonsk-fabriek dicht en in Duitsland is de Scorpio- productie in Keulen al beëin- digd. In Groot-Brittannië wordt bo vendien de Halewood-produc- tie overgebracht naar Jaguar, terwijl het aantal werknemers in de fabriek in het Belgische Genk wordt ingekrompen. Ver der werd vandaag aangekon digd dat de Obchuk-fabriek van Ford in Minsk (Wit-Rusland) wordt gesloten. Ook vond in middels een herverdeling plaats van de motorenproductie tus sen Bridgend, Valencia en Keu len. Volgens David Thursfield, president van Ford Europa, zijn de maatregelen noodzakelijk, omdat anders het voortbestaan van alle Ford-fabrieken gevaar zou lopen. harlingen/makkum gpd Droomjachtbouwer Amels in Makkum heeft een oogje op Frisian Shipyard Welgelegen in Harlingen. Amels, die een boor devolle orderportefeuille heeft, wil in Harlingen de allergroot ste superjachten bouwen waar 's werelds toprijkaards naar vragen: extreem luxe schepen met een lengte van meer dan 100 meter. Amels' moederbe drijf Damen bestudeert de mo gelijkheden om de moderne maar kwakkelende werf in Har lingen over te nemen. In Mak kum kan Amels in theorie sche pen van 120 meter lengte bou wen, maar gelet op de bijbeho rende breedte en diepgang hanteert directeur Veeman een praktische grens van 90 meter. Dat gaat een kleine categorie tycoons niet ver genoeg. Vol gens Veeman zijn er wereldwijd een stuk of drie jachten in aan bouw, die met een lengte van tussen de 100 en 170 meter me nig vrachtschip de loef afste ken. Amels wil meedoen aan de race om deze superorders. BELASTING BELICHT SFB Groep gaat dochters verkopen De SFB Groep, grootste uitvoer der van WW en WAO, doet vrij wel alle dochtermaatschappijen in de uitverkoop. Nu de over heid binnenkort de aandelen van de uitvoeringsinstantie op eist, gaat het bedrijf zich vooral richten op de automatisering en het vermogensbeheer van pensioenen. Ook blijft het be drijf de CAO-regelingen in de bouw uitvoeren, zoals vorstver let en vakantiegeld. Al eerder werd bekend dat het Bedrijfspensioenfonds Bouwnijverheid, eigendom van SFB, de mogelijkheden tot een fusie met de pensioenfondsen BPMT (kleinmetaal) en PMI (grootmetaal) onderzoekt. De 'dochters' van SFB Groep zijn actief op het gebied van arbo- diensten, uitzendbureaus en verzekeringen. Zo zou uitzend bureau Content al onderhande len over de aankoop van uit zendbureau Constructief. ochten De prijs van appels, met name de Jonagold en de Elstar, is de laatste tijd flink gestegen. Fruittelers brengen daarom steeds meer appels, die in koelcellen liggen opgeslagen, naar de veiling. Veilingmeester Jaap de Heus van de Ochtense veiling Fruitmasters bekijft hier een partij Jonagolds. De prijssstijging wordt onder meer veroorzaakt door tegenvallende oogsten in Zuid-Europa. foto anp gert jansen/vidiphoto wolfsburg Zo'n miljoen bezoekers per jaar verwacht de Duitse autofabrikant Volkswagen te kunnen ontvangen in het gloednieuwe 'Car-City' in Wolfsburg, waarvan hier een luchtopname. De attractie verschaft alle denkbare informatie over auto's en mobiliteit in het algemeen en over VW- producten in het bijzonder. De autostad waarvan de bouw ruim 900 miljoen gulden heeft gekost, wordt op 31 mei officieel geopend. foto dp a norbert coenzel Nieuwe topman ABN Amro moet snel resultaten boeken den haag maurice wilbrink gpd Rijkman Groenink, de nieuwe topman van ABN Amro, is sinds zijn uitverkiezing eind vorig jaar ruim bedeeld met kwalificaties van de meest uiteenlopende soort. Hij wordt alom gerespecteerd, omdat hij slim is, snel, een kundig bankier, hard en zake lijk. Hij zou impulsief zijn, bot, direct, arro gant. Groenink wordt afgeschilderd als scherpzinnig, ongeduldig, zelfbewust. Rijk man Groenink is zeker niet saai. Hij volgt Jan Kalff op, de degelijkheid uit stralende bankier uit de ABN-school. Zo in getogen als Kalff opereerde, zo brutaal is Groenman. Althans, dat is zijn reputatie. Nu hij ook echt het roer overneemt bij de grootste bank van Nederland, is het de vraag of hij meteen die agressieve stijl van opereren laat zien. Groenink weet dat hij snel resultaten moet boeken. Aandeelhouders heeft hij al hogere rendementen beloofd, maar daarvoor dient de bank nieuwe successen te behalen. Het meest in het oog springend zou een grote fusie of overname zijn van een andere Eu ropese bank, die ABN Amro op dit conti nent een veel bredere basis geeft. Groenink weet hoe dringend dit wordt, en hoe lastig. Hij leidde enkele jaren geleden de miljar denslag om de Belgische Generale Bank, waarbij ABN Amro en Fortis zwaar tegen elkaar opboden, en verloor. Het versterkte het beeld van een grote, succesvolle bank die maar niet de laatste stap naar de abso lute wereldtop wist te zetten. Onder leiding van Groenink moet het daar nu wel van ko men. Toch temperde Groenink nog vorige week de verwachtingen dat hij na Kalff de macho is die zich een weg naar de top forceert via spectaculaire overnames. Die zijn duur en. zeker zo belangrijk, ze maken soms natio nale sentimenten los die een succesvolle overname dwarsbomen. Groenink zegt voorlopig meer te zien in internationale sa menwerkingsverbanden. Intussen kan de nieuwe topman meteen een deel van zijn energie steken in de na sleep van de veelbesproken beursgang van World Online. De bank die deze introductie begeleidde, moest de afgelopen weken vre zen voor imago-schade. De vertrekkende Kalff besloot zelf lastige vragen te beant woorden over de rol van de bank, zodat Groenink nog even uit de wind kon worden gehouden. Maar Groenink is er de man niet naar om langer weg te kruipen. Hij heeft voor Amro- bank en later voor ABN Amro allerlei lastige klussen moeten klaren, die hem de harde reputatie hebben gegeven die hij nu heeft. Daarmee stond hij meer in de schijnwer pers dan in bankierskringen gewenst is en liep hij soms zelfs krassen op, zoals bij de Rijkman Groenink foto opd HCS-affaire, die hem op de onbewezen be schuldiging kwam te staan van koersmani- pulatie. Dat hij bij al die probleemdossiers keihard de belangen van de bank wist veilig te stellen, leverde hem binnen de organisa tie veel krediet op. Die positie, gekoppeld aan zijn onconventionele houding in de vormelijke ABN Amro-cultuur, worden ge zien als doorslaggevende kwaliteiten om de bank te leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11