FNV laakt klikactie illegale software Moederdag met brunch en barbecue Landis en Detron na Automakelaar wil tweedehandsje nieuw leven inblazen klia op fors verlies Economie ruzie nu toch samen Bankgeheim Luxemburg dwarsboomt rechter België Toeristen minder vaak naar verre bestemmingen Internetcafé binnenkort on line Nederlandse schade door virus geschat op 50 miljoen gulden b MEI 2000 >E0 /VEljcademische ziekenhuizen rond 145.000 verpleegkundigen en verzorgenden van de nische ziekenhuizen gaan er de komende jaren ruim salaris op vooruit. Na een slotonderhandelingsron- 24 uur duurde, sloten werkgevers en werknemers een akkoord. De nieuwe cao loopt tot 1 maart 2002. aar komt er een loonsverhoging van 3,7 procent en erende 10 maanden nog een 3,5 procent. De onre- idstoeslag gaat ook voor de hogere salarisklassen gel- emers bij academische ziekenhuizen zijn in over- eprijs weer op recordhoogte De prijs van alle soorten benzine gaat morgen met 7 nhoog. Een liter euro ongelood, de meest gangbare ri. kost dan 2,58 gulden. Dal is een evenaring van de die begin maart werd bereikt. De prijs fluctueerde k door de mededeling dat de landen verenigd in de productie iets zouden opvoeren. Super ongelood 3 ilden kosten en super met loodvervanger komt uit literprijs van diesel gaat met twee cent omhoog en :aterdag 1,79 gulden. utiesysteem auto's op de helling 3 irocommissaris Monti (mededinging) heeft gisteren gres in Brussel laten doorschemeren dat het distri- m van auto's op de helling gaat. Autodealers zijn nu 0 aan exclusieve contracten met fabrikanten. Die leg- 2 ingen op als het gaat om bijvoorbeeld het geven van o Bovendien kunnen de dealers moeilijk van de con- n 2002 komt de Europese Commissie met een nieuw onti's ambtenaren onderzoeken nog hoe dat eruit Irussel heeft al eens boetes opgelegd aan Volkswa- de autofabrikant dealers het verkopen van auto's •rs van een andere lidstaat verbood. Ook tegen c rvsler en Renault lopen onderzoeken. ïeekrente blijft verder stijgen Dc hypotheekrente blijft een stijgende tendens ver grond van de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt jj sieren zowel de Weslland/Utrechl Hypotheekbank 3C onderdeel Roparco tot een verhoging. De opwaartse 0 tl merkbaar bij hypotheken met een kortere rente- 2 Roparco zijn de verhogingen 0,2 tot 0,3 procent. Bij Jtrecht variëren de stijgingen van 0,1 tot 0,4 procent. gebi uikte tarief, vijf jaar vaste rente voor een spaar- gaat hier 0,3 procent omhoog naar 6,8 procent. D ook CAO-akkoord Bijenkorf 1 e directie van warenhuisketen Bijenkorf en de vak- bben gisteren een principeakkoord bereikt over een O, Het Bijenkorf-personeel krijgt een loonsverhoging cent. Het akkoord gaat met terugwerkende kracht in loopt tot 1 mei 2001. Net als bij V&D vervallen toeslagen voor het werken op koopavonden en op er 1 mei 2001 komt daarvoor een individuele toeslag ;nt in de plaats, waarbij de werkgever het personeel ringen meer dan 222 uur per jaar op koopavonden of jen te werken. De Bijenkorf gaat ook een proef ne- ingere openingstijden. Een vestiging blijft binnenkort 0 i per week lol 22.00 uur open. ijke storing bij Planet Internet 1 Een technische storing heeft gisteravond internet- anet Internet totaal onbereikbaar gemaakt. Een it in de centrale zorgde ervoor dat geen enkele 'sur- n inbellen, wat toegang tot de Pl-pagina's onmoge- Dc provider hoopte het probleem op zijn laatst van hebben verholpen. pakt zes ex-bankdirecteuren op Japanse politie heeft gisteren zes voormalige direc- ftider wie de 77-jarige topman van de failliete Tokyo gearresteerd. Justitie verdenkt de zes ervan dat zij irobeerd door fraude de bank van faillissement te fraude werd ontdekt door de curator van de bank, ar juni bankroet ging. Volgens de politie hebben de •n via een omweg 43 miljoen gulden van de bank ge- i rigen aandelen te kopen. Hierdoor leek de bank aan van het Japanse toezicht op het bankwezen te issie voor CA O-impasse Philips Een commissie van deskundigen gaat proberen het in CAO-overleg bij Philips vlot te trekken. FNV Bond- :eft het voorstel voor de commissie gedaan. De ande- '08 lisaties en Philips hebben ermee ingestemd. De on- ingen voor de 38.000 Philips-werknemers werden vier :den eenzijdig door het concern beëindigd. Het be- beloningsstmctuur drastisch veranderen. Philips is ;r van prestatiebeloning. Daarbij is geen ruimte meer Dllectieve loonsverhoging. De verwachting is dat de binnen enkele dagen zal rapporteren. staking bij Geldnet afgelopen wilde staking bij de Zwolse vestiging van geldtrans- Geldnet is gistermiddag beëindigd. De landelijke di- e betrokken vakbonden hebben een akkoord bereikt, n onderzoek naar de manier waarop het manage- 95 igegaan met het personeel. Twee gewraakte leden uit 58 -'ijk managementteam, onder wie de vestigingsmana- et bijzonder verlof gestuurd. Alle actievoerders gin- an het werk zodat het geld- en waardetransport in n van het land weer op gang kwam. aar chemische industrie !ai De Nederlandse chemische industrie verwacht stjging van het productievolume met 5 procent. Da- idstofprijzen en stijgende eindprijzen zijn samen een verbetering van de winstpositie. De omzet van de ,46 se chemische industrie stond in 1999 sterk onder de ruime verdubbeling van de olieprijs en de hogere 12, s, aldus C. I.inse, voorzitter van de VNO bij de pre- 3.8 n het jaarverslag. De sector sloot 1999 af met een ge- 3 f productieverhoging van 3,5 procent ten opzichte van o.5 mzet kwam diie procent hoger uit op 58,5 miljard. De de daarentegen met vier procent naar 4,7 miljard. De industrie kan zich ruimschoots houden aan de af- het milieuconvenant met de overheid voor de pe- 2010. voorspelt Linse. het eerste kwartaal een verlies geleden liljoen gulden; 180 £l|er dan in dezelfde het afgelopen jaar. lam toe met 2 pro- miljard gulden. De luchtvaartmaat- jt het verlies onder de sterk gestegen -fsten. 'as de maatschappij omstcn bij het pas ier, die een stijging van 7 procent. Het 'er leverde zelfs 33 )p De maat- rwacht dat over heel bedrijfsresultaat op Leveranciers op zoek naar 'bedrijfsspionnen Illegaal softwaregebruik deugt niet, maar mensen een beloning in het vooruitzicht stellen ais zij hierover tip pen gaat wel erg ver. ïn feite roep je mensen op om be drijfsspion te worden in het eigen bedrijf in plaats van de kwestie intern aan de orde te stellen", aldus een woordvoerster van dc FNV. soft en Apple opende gisteren het Meldpunt Illegaal Software gebruik. Leveranciers lijden jaarlijks miljarden guldens schade door illegale software. Mensen die weet hebben van illegaal softwaregebruik bij be- zoetermeer anp Zij reageert hiermee op de actie van de Business Software Al liance (BSA). Dit internationale samenwerkingsverband van softwareleveranciers als Micro- drijven, overheden en andere instellingen kunnen bij het meldpunt terecht met hun tips. Zij komen in aanmerking voor een beloning van maximaal 20.000 gulden per tip. ,,Ik krijg hier een 'unheimisch' gevoel bij. Bel de kliklijn en je krijgt er nog geld voor ook", aldus de FNV-woordvoerster. Ook werkgeversorganisatie VNO-NCW hekelt de BSA-actie. „Dit kan de sfeer verzieken in een bedrijf aldus een woord voerder. „De rechten voor het gebruik van software moeten natuurlijk gewoon worden be taald. Dat gaat de laatste tijd ook steeds beter. Dit middel staat niet in verhouding tot het doel." De Federatie Nederlandse IT (Fenit) is ook niet echt blij met de actie. „De BSA heeft meer van dergelijke overijverige ac ties gehad. Dit soort dingen moet de overheid doen", meent een woordvoerder van de Fenit. De brancheorganisatie voor de automatiseringsindustrie is bang voor beschadiging van het imago van cie sector. „De actie zal niet echt positief op het imago werken. Dat vinden wij zorgelijk." De Fenit pleit voor een ande re aanpak. „De insteek moet positiever zijn. Het was beter geweest uit te leggen waarom software betaald moet worden. Dan begrijpen bedrijven beter waarom ze voor licenties moe ten betalen." Volgens de BSA zijn dc acties echt nodig. „In 1996 hebben we een soortgelijke actie gehouden en die was een enorm succes", verklaart een woordvoerder. „Daaraan hebben we de naam softwarepolitie overgehouden. Vervolgens hebben we onze ac ties gematigd en dat bleek niet te helpen, want het gebruik van illegaal softwaregebruik nam niet af. Nederlandse bedrijven hebben blijkbaar een harde aanpak nodig." Op de Nederlandse bloemenveilingen was deze week goed te merken dat bloemen nog steeds een moederdaggeschenk bij uitstek zijn. foto anp harry tielman ruswuk anp Het traditionele moederdag ontbijt op bed is niet meer. Veel moeders krijgen - als het weer meewerkt - zondag in de tuin een complete brunch voorge schoteld met versgeperste si naasappels, warme luxe brood jes en een espresso uit het net uitgepakte espresso-apparaat. Weg met een te hard gekookt eitje, jus uit een pak en half zachte broodjes. Bloemisten, juweliers en ge schenkwinkels varen wel bij de dag die begin vorige eeuw in de VS in zwang raakte en vervol gens naar Europa overwaaide. Hoeveel mensen precies moe derdag vieren is niet bekend. Maar het zijn er heel wat, denkt de detailhandel. Net als voorgaande jaren trekken kinderen (en hun va ders) massaal de portemonnee om moeder flink te verwennen. Omdat het zo goed gaat met Nederland worden de cadeaus ook steeds luxer, weet een woordvoerster van de Raad Ne derlandse Detailhandel. In de supermarkten zijn de luxe-broodjes en croissantjes, zalm, chocolade en zelfs cham pagne niet aan te slepen, aldus adjunct-directeur R. Roorda van het Centraal Bureau voor de Levensmiddelen. Hij ver wacht dat de 5.500 supermark ten dit weekeinde tientallen miljoenen meer omzetten dan voor een normaal weekeinde. De supermarkten hopen op een mooie zomerzondag. „Iedereen aan de barbecue", droomt hij. Ook zetten supermarkten steeds meer bloemen af. Bloemen horen bij moeder dag. Zonnebloemen en distels zijn erg in trek, terwijl rozen een absolute topper blijven. Wie geen tijd heeft voor een be zoek aan de bloemist, kan op het internet terecht voor speci ale moederdagboeketten. Ze worden aan huis bezorgd, maar let op: wel op zaterdag. Niet alleen bloemen gaan over de toonbank, ook tuin planten zijn erg in trek bij het begin van het tuinseizoen. Kuipplanten voor het balkon en terras zijn dit jaar favoriet. Net na ijsheiligen blijken ook eenja rige plantjes een leuke verras sing. En mocht moeder genoeg hebben van al dat eten, drinken en wroeten in de tuin, dan kan ze zich nog altijd verwennen met een 'aroma-therapie'. „Parfums, geurkaarsen en bad zout zijn het helemaal", jubelt de woordvoerster van de Raad Nederlandse Detailhandel. Per soonlijke verzorging staat hoog op haar lijst van cadeau's. „Bo vendien vinden dochters het steeds leuker om lingerie ca deau te geven", weet ze. utrecht-zaltbommel anp Automatiseerder Landis neemt alsnog telecombedrijf Detron over. Beide partijen bereikten daarover gisteren een akkoord ondanks eerdere dreigementen van Detron niet te willen mee werken. Landis en Detron con cluderen nu dat de langeter- mijnvoordelen van samensmel ting zo groot zijn, dat een over name de enige juiste beslissing is. Eind april dacht Landis snel Detron te kunnen inlijven, om dat de Detron-top daarmee had ingestemd. Maar dik twee we ken later kreeg de leiding van Detron bedenldngen. Zij keerde zich tot woede van Landis te gen de overname, omdat de koers van Landis te veel was ge zakt. Beide bedrijven zeggen nu dat goede gesprekken de pro blemen uit de wereld hebben geholpen. Ook is Landis Detron enigszins tegemoet gekomen. De ruilverhouding van een aan deel Landis voor 1,6 aandeel Detron blijft gehandhaafd, maar als extraatje krijgen de aandeelhouders van Detron nu ook een slockdividend. Bij het bezit van veertig aandelen De tron krijgt de eigenaar er nog een aandeel van het telecombe drijf bij. Landis-voorman Kuiken er kent dat de overname door de koersdaling van het aandeel- Landis goedkoper uitpakt. Zou de operatie de automatiseerder oorpronkelijk ruim 700 miljoen kosten, nu is Landis met 100 miljoen minder uit en thuis. I lij benadrukt de goede vooruit zichten op lange termijn. Dat perspectief bleek doorslagge vend in de gesprekken met De tron, zo zegt hij. „Beleggers in Landis kiezen namelijk voor de toekomst in het internet." De nieuwe combinatie biedt aan 4.000 mensen werk en was in 1999 goed voor een omzet van 1,8 miljard en een netto winst van 41 miljoen. brussel* anp De Luxemburgse banken hou den zich volgens eert Belgische onderzoeksrechter niet aan Eu ropese afspraken. De rechter krijgt in een fiscaal onderzoek naar een Luxemburgse bankbe diende geen medewerking van de bank, de verdachte en getui gen. De bank hanteert namelijk een bankgeheim. De onder zoeksrechter stapt daarom naar de Europese reéhter. Volgens de Belgische krant de Financieel-Economische Tijd waste de bankbediende in Luxemburg zo'n 110 miljoen gulden van ongeveer driehon derd klanten wit. Voor fiscale dossiers mag een bank of haar personeel volgens de Luxemburgse wetgeving geen informatie over haar klan ten kan vrijgeven. Dit kan enkel in oplichtingsdossiers. „De rechter wil dat het Euro pees Hof van Justitie nagaat of deze houding verenigbaar is met de vrije dienstverlening die geldt op Europees vlak", zei een woordvoerder van het parket in Antwerpen. Een uitspraak wordt over anderhalf jaar ver wacht. Ook andere rechtbanken waar fiscale dossiers worden onderzocht, hebben last van het Luxemburgse bankgeheim. In drugsdossiers of BTW-car- rousels verlenen de Luxem burgse banken wel hun mede werking. de meern anp22 procent meer vakantiegan gers heen willen dan vorig jaar. De trein is zeer in trek. Het aantal treinreizen is nu al met 18 procent gestegen. De boe kingen betreffen veelal reizen naar Frankrijk, Engeland en België. Steeds minder mensen gaan met de bus op vakantie. Het aantal bestelde bustrips is met 5 procent gedaald ten op zichte van 1999. Daardoor zakt het marktaandeel van de tou ringcars tot tien procent. Het grootste deel van de bussers vertrekt naar Duitsland. Ook de auto is minder popu lair als vervoersmiddel naar het vakantieoord. Het overgrote deel (28 procent) van de volge propte auto's gaat opnieuw richting Frankrijk. Ondanks ta nende populariteit maken au- toreizen nog altijd 44 procent uit van de boekingen voor deze zomer. Steeds minder vakantiegangers gaan op avontuur naar verre bestemmingen, zoals Thailand en Amerika. In vergelijking met vorig jaar is het aantal boekin gen naar verre Janden gedaald met dertien procent. Turkije is met een groei van 58 procent na een flinke inzinking begon nen aan een comeback. Het aantal vakantiegangers dat deze zomer met het vlieg tuig naar de vakantiebestem ming gaat, is met zes procent gestegen. Hoewel Nederland minder vaak naar uitheemse oorden vertrekt, groeit het marktaandeel van vliegreizen naar 45 procent. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van reisorga nisatie ANVR. Ondanks een lichte daling in boekingen, voert Spanje de vliegmarkt aan met 31 procent. Goede tweede is Griekenland waar tot nog toe 7 love youmogelijk per ongeluk verspreid Amsterdam Over een week of drie wordt in de Reguliersbreestraat in de hoofdstad het internetcafé EasyE- verything geopend. Het is een initiatief van de Griekse-Cypriotische eigenaar van de Britse prijsvechter in de luchtvaart EasyJet, Stelios Haji-loannou. Hij heeft plannen om ook elders in Europese hoofdsteden groot schalige verzamelplaatsen voor surfers op het wereldwijde web te openen. De Amsterdamse vestiging krijgt de beschikking over 650 beeldschermen. foto anp cor mulder den haag-manilla anp-ap Werkgeversvereniging VNO- NCW schat de schade die het computervirus '1 love you' in Nederland heeft aangericht op 50 miljoen gulden. Productivi- teitsverlies reparatiekosten van software te repareren zijn de grootste schadepost. „We heb ben geen keiharde gegevens, maar we weten dat circa 15 procent van de Nederlandse bedrijven is getroffen", aldus secretaris Katus. Het is de derde keer in enkele maanden dat er storingen zijn opgetreden in de informatie technologie. Eerst was er het millenniumprobleem. Vervol gens legden hackers in de we reld e-commerce internetsites plat en nu het virus. VNO-NCW vindt dat er actie moet komen tegen de bedrei gingen voor de informatietech nologie. De werkgevers pleiten ervoor om in samenspraak met de overheid tot een 'digitaal plan' komen. „Als een baldadi ge actie alleen al in Nederland voor zo'n schade zorgt, hoe moet dal dan met mensen die echt schade willen aanrichten", vraagt Katus zich af. Inmiddels heeft een Filipijnse computerstudent gezegd het 'I love you'-virus mogelijk per on geluk te hebben verspreid. De student, Onel de Guzman, ver scheen gisteren op een pers conferentie, na dagenlang door de politie te zijn gezocht. Zijn advocaat gaf later onder druk van journalisten toe dat 'De Guzman het virusprogramma heeft geschreven, maar hij voegde eraan toe dat anderen het programma ook kenden. De Guzman is een van de twee leerlingen van het AMA Computer College in Manilla die softwareprogramma's heb ben geschreven. De ander is Michael Buen die deze maand afstudeerde. De Guzman is ge zakt. Zijn afstudeerproject, een softwareprogramma waarmee wachtwoorden van andere computergebruikers gestolen kunnen worden, is afgekeurd omdat het strijdig zou zijn met de wet. De Guzmans program ma lijkt sprekend op het virus. Het virus verspreidde zich dc dag voor de diploma-uitreiking aan het AMA Computer Colle ge- ongeveer hetzelfde niveau zal uitkomen als in 1999. Netto zal net jaarresultaat ongeveer nul bedragen. Vorig jaar haalde Alitalia een nettowinst van 13,7 miljoen gulden na in 1998 netto 465 miljoen te hebben verdiend. Deze sterke daling werd veroor zaakt door een magere groei van de Italiaanse markt, hogere brandstofkosten en concurren tie bij de prijzen van tickets. Ook de crisis rond Kosovo, waardoor er minder werd ge vlogen, speelde vorig jaar een rol. Alitalia wijst ook op de pro blemen met de nieuwe luchtha ven Malpensa, die breekpunt vormden voor de alliantie met de KLM. veenendaal cpd Geen koper meer die er met je auto vandoor gaat tijdens een proefrit, niet meer bang hoeven zijn voor louche types. En voor al: geen garantie fot op de hoek van de straat, maar keurig op schrift voor drie, zes tot twaalf maanden. Een tweedehands auto kopen moet weer leuk worden, vinden de Groningse ondernemers Rob van der Dong en Nanne Coops. Want auto's worden steeds duurza mer en degelijker gebouwd en de levensduur komt in de buurt van de vijftien jaar. Gisteren gaven ze daartoe in Veenendaal de aftrap van het door hen bedachte concept van Automakelaars. Vandaag gaan zes vestigingen open in Duiven, Utrecht, Papendrecht, Veen- dam, Sneek en Ede. Later in de maand volgen er nog negen in Rotterdam, Apeldoorn, Deven ter, Hoogeveen, Kerkrade, Lei derdorp, Hoorn, Nieuwegein en Geldrop. Eind dit jaar moeten er verspreid over heel Neder land 28 bedrijven bestaan. Het principe is vergelijkbaar met de huizenmakelaar. Wie een auto wil verkopen, kan die voor 200 gulden laten inschrij ven, waarna voor 150 gulden een keuring volgt. Automake laars adviseert de verkoper ver volgens op basis van de keu ring. leeftijd en kilometerstand over de verkoopprijs. De auto wordt gefotografeerd en via een intranet (besloten in ternet) over alle Automakelaars verspreid. De verkoper blijft de auto gewoon gebruiken totdat de transactie ia afgerond. Dan betaalt de verkoper nog eens 100 gulden aan de Automake laar ongeacht de prijs en kwali teit van de auto. „Prijsopdrij ving om er zelf beter van te worden, zul je bij ons dus niet aantreffen", aldus Van der Dong. Wie een auto wil kopen, kan in de databestanden zijn of haar potentiële favoriet opsporen, en de dia's van de wagen bekijken. Daarna volgt een afspraak voor de proefrit, waarbij de keuring, bemiddeling en de garantie-af spraken samen 300 gulden kos ten. Het hele verkooptraject wordt door de Automakelaar begeleid, net zoals dat bij de verkoop van een huis gaat. De Groningse zakenlieden den ken dat consumenten bereid zijn om relatief weinig geld te betalen voor zóveel zekerheid. „Je kunt wel een advertentie plaatsen maar je weet nooit wie erop afkomt. En als je zelf een auto wilt kopen weet je echt niet wat je koopt. Die nadelen kunnen wij opheffen. Al onze auto's worden gekeurd met mobiele keuringsstations", al dus Coops. Dc Groningers betogen dat de autobezitter van inruilen bij een dealer bovendien niet wij zer wordt: gemiddeld betalen dealers 12.ÜÜÜ gulden voor een ingeruilde auto, om die zelf weer voor 18.000 gulden te ver kopen. „Niets ten nadele van de dealers, die hebben die zes mil le hard nodig, daar wordt niet op verdiend. De tweedehands auto's moeten worden ge poetst, staan in de showroom en er lopen verkopers omheen. Dat kost handenvol geld. Dea lers moeten zich daarom weer meer gaan toeleggen op nieuwe auto's, dat is voor hen veel aan trekkelijker", zegt Van der Dong.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9