'Slagkracht NAVO moet flink hoger' E Bellen met 10% korting? Kies zelf uw 1 voord Wederzijds begrip' over jeh vandaag bezegeld Buitenland NAVO: Geraakt niet hetzelfde als vernietigd Groene minister maakt reclame voor Volvo-dealer Jesse Jackson bemiddelaar in Sierra Leone Noodweer richt grote schade aan in Duitsland Kroatische fascisten dreigen met ontwrichting toeristenseizoen I ts drankmisbruik kost 12 miljard t2 n_. Drankmisbruik blijkt een ware plaag voor de Britten, •si ast de staat jaarlijks meer dan 12 miljard gulden. Door ïatig drinken la vamen in 1997 direct en indirect mogelijk mensen om het leven. Dat blijkt uit een rapport van de (organisatie Alcohol Concern. Door ziekte, werkloosheid ortijdig overlijden als gevolg van alcoholmisbruik lopen ven ruim 10 miljard gulden mis, aldus de BBC. De ge- ïeidszorg geeft jaarlijks 740 miljoen gulden uit aan ziektes d ute alcoholvergiftiging en chronische alcoholisme. Vooral - ven en jongeren krijgen steeds vaker problemen met alco- o blijkt uit de studie. De afgelopen twee jaar zijn vrouwen Tl iccnt meer gaan drinken. Bijna een kwart van de jonge /en drinkt twee keer zo veel als gemiddeld. 'l ith Carolina strijkt omstreden vlag ibia Het huis van afgevaardigden van de Amerikaanse i( South Carolina heeft gisteren definitief besloten de om- in vlag van de Confederatie van het capitool in de hoofd- Jolumbia te halen. De vlag is het symbool van de zuidelij - lil iten die zich in 1861 afscheidden, en daarmee de Burger- ontketenden die zou leiden lot de afschaffing van de sla- South Carolina was de enige staat waar het dundoek nog het parlement wapperde. Aan het besluit gingen jaren bat vooraf, dat was aangeslingerd door de zwarte burger- NAACP en zwarte congresleden. De vlag nu bij wijze van compromis gehesen bij een monument t capitoolterrein. De NAACP eist echter dat de vlag geheel 'erdwijnen, omdat hij voor discriminatie en onderdruk- Ook voorstanders zijn kwaad, omdat ze vinden dat ig tot het erfgoed van de zuidelijke staten behoort. nil Tijgers bestoken Jaffna-stad 3 MO» Het Srilankaanse leger dreigt de greep op het noor- vi e schiereiland laffna definitief te verliezen. De rebelleren- imil Tijgers (LTTE) rukken vanaf het zuiden steeds verder lf n bestoken de stad Jaffna al met artillerie, zo meldde CNN. TE-stnjders zouden de hoofdstad van het voormalige Ta- Iwerk al tot op een kilometer zijn genaderd. Ongeveer 0 regeringssoldaten zijn door de opmars van de Tamil Tij- k [n het nauw gedreven. De rebellen, die al sinds 1983 vech- oor een onafhankelijke Tamilstaat in het noorden en oos- r an het eiland, wisten vorige maand de Olifantenpas in te y ;n, de belangrijke weg die toegang biedt tot laffna. Colom- U rwierp eerder deze week een LTTE-voorstel voor een tijde- /stand, waarin de troepen konden worden teruggetrokken. s tien jaar gegijzeld in Tsjetsjenië )Ui Een in Tsjetsjenië bevrijde Rus blijkt daar liefst tien gijzeling te hebben doorgebracht. Een speciale opspo- enheid van het Russische ministerie van binnenlandse trof de inmiddels 30-jarige man aan in een kelder in het Oeroes-Martan. Hij lag daar vastgeketend. Volgens artsen nd de man zich in een 'psychisch kritieke toestand'. Hij voortdurend te hebben blootgestaan aan vernederingen, idien moest hij zware lichamelijke arbeid voor zijn ont- lers verrichten. De gijzelaar is volgens de politie de afgelo- tren een aantal keren doorverkocht aan andere gijzelne- Inmiddels zijn twee inwoners van Oeroes-Martan gear- :rd op verdenking van betrokkenheid. al bij mediagroep in Moskou )U« De Russische politie is gisteren het kantoor van de igroep Media-Most binnengevallen. Kranten van de groep, ordt geleid door dé rijke zakenman Vladimir Goesinsky, en zich herhaaldelijk kritisch uitgelaten over het optreden e Russische strijdkrachten in Tsjetsjenië. Ook de bureaus (TV-Interneten Memonet, die.tot Media-Most behoren, oorzocht. Volgens het concern is de inval een wraakactie, it de media van de groep onlangs hebben bericht over cor- in de hoogste lagen van regering en veiligheidsdiensten. a-Most is een van grootste mediabedrijven in Rusland. Tot mcern behoren onder andere het televisiestation iV7V, het itation Echo van Moskou en de krant Sevodnja. ikse delegatie bezoekt Belgrado iDQBuitenlandse bezoekers zijn in het Joegoslavië van dan Milosevic niet meer aan de orde van de dag, maar gis- ontving Belgrado hoog bezoek: Een zware Iraakse delega- iste gast. Premier Momir Bulatovic sprak met de Iraakse ter van buitenlandse zaken Saeed al-Sahhaf, en de Joego- che minister van buitenlandse zaken, Zivadin Jovanovic, met de invloedrijke vice-premier Tariq Aziz. „Er is ge en over samenwerking en over manieren waarop tegen de i'e wereldorde kan worden gevochten", aldus de Joegosla- regering. Sinds de oorlog om Kosovo is Joegoslavië inter nal geïsoleerd. Daarom heeft het land toenadering ge- tot landen die worden bestuurd door anti-westerse en >ok autocratische regimes. er contact met rebellen Filipijnen Vertegenwoordigers van de Filipijnse regering hebben iag het contact weten te herstellen met de islamitische re- die sinds 23 april 21 mensen in gijzeling houden. Giste- erbrak de Abu Sayyaf-groep plotseling het contact. Een litgeschoven groep afgevaardigden, die geen mandaat om te onderhandelen, heeft weer contact gemaakt met de nemers. Een ontmoeting.tussen onderhandelaars en de ndelingen viel gisteren in het water, omdat een militaire uille van het Filipijnse leger te dicht in de buurt kwam van imp waar de gijzelaars werden vastgehouden. De islamiti- strijders verdwenen daarop met de groep. rlog Ethiopië-Eritrea laait op Abeba Op twee plaatsen aan de duizend kilometer lange tussen Ethiopië en Eritrea is vanmorgen de twee jaar ou- •rlog tussen de twee landen in de Hoorn van Afrika weer barsten. De hervatting van de strijd hing al enkele dagen in cht, na vergeefse bemiddelingspogingen van een delegatie e VN-Veiligheidsraad. In Addis Abeba maakte een Ethiopi- regeringswoordvoerster bekend dat er aan de fronten bij ie en Zalambessa zware gevechten waren uitgebroken. De iring liet in het midden wie de strijd begonnen was. De gbtak in mei 1998 uit, toen Eritrea posities bij Badme in die volgens Eritrea tot zijn grondgebied hoorden. bob kroon is in Genève een 'ver- van wederzijds begrip' door vertegenwoordi de Indonesische rege- P de Atjehse bevrijdings Gerakan Aceh Mer- (GAM). Het is de eerste phtige stap op weg naar fapenstilstand tussen het psische leger en de op- •lingen. De Indonesische tnt Wahid hoopt dat die zal leiden tot behoud van het Atjeh voor de In- eenheidsstaat. Wahid dit huzarenstuk 'Ikaar krijgt, dan is hij ze.-" n een ereplaats in de ge- [enis. Niet alleen van In- maar ook van het lre Nederlands-Indië, in 1910 zag generaal brussel paul koopman correspondent 'Raken' betekent niet automatisch 'vernie tigen'. Met deze redenering probeert de NAVO zich te verdedigen tegen weer een aanval op haar toch al geschonden reputa tie. De jongste beschuldiging: de Alliantie heeft schromelijk overdreven over het re sultaat van de bombardementen op het Joegoslavische leger. Dat is niet kreupel ge bombardeerd, zoals was beweerd, maar liep hooguit schrammetjes op. Een uitgelekt rapport van de Amerikaanse luchtmacht spreekt over slechts enkele tientallen vernietigde tanks, mortieren en pantservoertuigen. „Toen we Kosovo vorig jaar binnentrokken, hoefden we geen hon derden wrakken op te ruimen", erkende oud-commandant Michael Jackson van de KFOR-vredesmacht deze week in het Britse Lagerhuis. Generaal Venturoni. de chef van het mili tair comité van de NAVO, benadrukte giste ren dat de claim van vorig jaar - 93 getrof fen tanks, 153 pantservoertuigen, enkele honderden artilleriestukken - nog niet be tekent dat dit materieel ook blijvend werd uitgeschakeld. „Onze cijfers zijn niet geba seerd op het aantal gevonden wrakken,' maar op een combinatie van analyse en in formatie, met name video's uit de cockpits. Op basis daarvan is geraamd hoeveel voer tuigen zijn geraakt. Let wel: geraakt. Niet: vernietigd." Naarmate er meer informatie beschikbaar komt, verschrompelt de omvang van die laatste categorie zienderogen. Al vorig jaar wekten beelden van de Joegoslavische uit tocht uit Kosovo verbazing in brede kring. Schijnbaar moreel en materieel nauwelijks aangeslagen, trok een verdacht lang kon vooi over de grenzen. Hadden die vrolijke kerels op hun gepoetste voertuigen 78 da gen onder vuur gelegen? Het laatste woord in de cijferstrijd moet nog gesproken worden, maar wel is inmid dels duidelijk dat de euforie voorbarig was. Met alleen vliegtuigen is het bijzonder moeilijk gebleken, zo niet onmogelijk, een vijandig leger te vernietigen, zoals NAVO- opperbelhebber Clark indertijd beloofde. De natte droom van militaire strategen - een oorlog winnen louter met high tech- wapens die op veilige hoogte worden afge vuurd - is en blijft een illusie. De realiteit is dat de piloten Milosevic niet op de knieën dwongen. Veel waarschijnlij ker krabde de president zich op het hoofd omdat de NAVO na twee maanden bom barderen serieus begon te denken over een grondoffensief. De Alliantie kon zich im mers geen nederlaag permitteren. En mis schien nog belangrijker: een paar dagen voor zijn 'capitulatie' had Milosevic zijn laatste bondgenoot, Rusland, verloren. Top pleit voor drie interventiemachten De NAVO moet zijn slagkracht bij regionale crises ver drievoudigen. Binnen enkele jaren dient de Alliantie te beschikken over drie snelle interventiemachten en even veel mobiele hoofdkwartieren. Deze wens hebben de hoogste militaire leiders van de negentien bondgenoten gisteren op tafel gelegd na afloop van een tweedaagse vergadering in het hoofdkwartier te Brussel. brussel paul koopman correspondent Volgens de militairen moet de Alliantie twee regionale crises tegelijkertijd kunnen bezweren. Om de vredesmachten in dat geval ook af te kunnen lossen, is een derde interventiemacht vereist. Nu heeft de NAVO slechts één rapid reaction force, die wordt ingezet in Bosnië en Kosovo. Volgens experts zijn de mogelijkheden voor interventie daarmee zo goed als uitgeput. De komende maanden zal de NAVO nieuwe militaire hoofd doelen vaststellen. Cijfers zijn niet genoemd, maar volgens een hoge militair wordt gedacht aan een omvang van circa 35.000 militairen per interven tiemacht. Een mobiel hoofd kwartier telt bij de NAVO door gaans een staf van 750 mensen. Het vergroten van de inzet baarheid van NAVO-troepen is een oude wens van NAVO-chef George Robertson. Hij hekelt in vrijwel elke spreekbeurt de moeite die de Alliantie zich moest getroosten om 40.000 man voor Kosovo op de been te brengen. Aan de huidige snelle interventiemacht van de NAVO zijn 35.000 militairen toegewe zen. Nog niet duidelijk is hoe de NAVO-plannen zich verhouden tot de Europese wens om een eigen 'snelle reactiemacht' van 60.000 man te formeren, uiter lijk in 2003. De Russische chef-staf Kvashnin schoof gisteren voor het eerst sinds het uitbreken van de Kosovo-crisis weer aan bij zijn NAVO-collega's. Mos kou verbrak het overleg vorig jaar uit ongenoegen over de operatie 'Allied Force'. Ook nu is er nog spanning. Kvashnin eiste dat de NAVO werk maakt van de terugkeer van Servische vluchtelingen naar Kosovo. Buiten de vergaderzaal noemde de Russische generaal de NAVO-bemoeienis met Kosovo een 'mislukking'. Een Britse militair bekijkt Sierra Leone vanuit zijn helikopter. Londen blijft zijn troepenmacht in de vroegere kolonie uitbreiden. Afgelopen nacht vertrok het vliegdekschip HMS Illustrious met 600 mariniers. Er zijn al 900 Britten in Sierra Leone. De militairen hebben de uitdrukkelijke opdracht zich niet met de burgeroorlog in te laten. Zij moeten uitsluitend buitenlanders evacueren. foto reuters peter mcdiarmid brussel anp WASHINGTON-FREETOWN Rtr-AFP De speciale Amerikaanse ge zant voor Afrikaanse zaken, do minee Jesse Jackson, gaat naar. Sierra Leone om een vreedza me oplossing te zoeken voor het conflict in het West-Afri kaanse land. Jackson, een van de belangrijkste leiders van de zwarte gemeenschap in de Ver enigde Staten, is eerder betrok ken geweest bij onderhandelin gen in het door burgeroorlogen geteisterde land. President Clinton heeft Jack son opgedragen met de Sierra- leoonse leiders samen te wer ken. De opmars van de rebellen van het Verenigd Revolutionair Front (RUF) naar de hoofdstad Freetown lijkt vooralsnog gestuit. Samenwerkende een heden van bondgenoten van de regering zijn erin geslaagd hen terug te drijven. Deze bondgenoten van de democratisch gekozen presi dent Kabbah zijn de traditione le jagers van de 15.000 man sterke Kamajormili'tie en solda ten van het oude en nieuwe Sierraleoonse leger. Leider Johnny Paul Koroma van de voormalige junta - die Kabbah in 1997 afzette - heeft zich ge schaard achter de president, die eind 1998 uit ballingschap terugkeerde. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kwam giste ren in spoedvergadering bijeen om zich over de situatie in het West-Afrikaanse land te bera den. Secretaris-generaal Kofi Annan riep de vijftien leden van de raad, waaronder Nederland, op het Afrikaanse land niet in de steek te laten. Grote westerse landen als Canada en de Ver enigde Staten weigeren militai ren beschikbaar te stellen voor de VN-vredesmacht in Sierra Leonè. De Vlaamse regionale minister van welzijn Micke Vogels is in opspraak geraakt na reclame voor een autodealer. Vogels, lid van de groene partij Agalev, prees in een nieuwsbrief van een Antwerpse Volvo-dealer het Zweedse merk aan als 'milieu vriendelijk en duurzaam'. De christen-democratische oppo sitie in het Vlaamse regionale parlement eist nu haar ontslag. Vogels zegt het te betreuren dat mensen mogelijk gekwetst zijn. Zij is echter van mening dat zij niet aan reclame heeft gedaan. Het ging volgens haar slechts om een nieuwsbrief van de garagehouder aan diens cir ca 5.000 klanten die al voor het mannheim dpa Hevige onweersbuien met ha gel en zware regenval hebben afgelopen nacht het zuiden van Duitsland geteisterd. De schade is omvangrijk. In delen van de deelstaten Rheinland-Pfalz, Ba- den-Württemberg, Hessen en Saarland stonden wegen, stra ten en kelders onder water. Door blikseminslag brandden huizen en bedrijfsgebouwen af. De opruimwerkzaamheden duurden vandaag de hele och tend nog voort. Weg- en spoorwegverkeer ondervonden grote hinder van het noodweer. De treinenloop raakte in de war door bliksem inslagen in de bovenleidingen en de beveiligingsinstallaties. Omgewaaide bomen, overstro mingen en aardverschuivingen blokkeerden een groot aantal wegen. Zo werd de autosnelweg Basel-Karlsruhe bij Baden-Ba den afgesloten voor alle ver keer. Op de snelweg tussen Trier en Saarbrücken sloeg de blik sem in de antenne van een au to. Ooggetuigen vertelden dat het leek alsof de hele auto in eens helder verlicht werd. De bestuurder kon het navertellen: hij hoorde een harde explosie, de airbags ontvouwden zich en alle elektronica viel uit. Hij bleef ongedeerd. In Trier en omgeving vielen hagelstenen zo groot als walno ten. De straten werden korte tijd bedekt door een laagje ijs. In korte tijd daalde de tempera tuur van 28 tot 14 graden Celsi us. Ook België kampte gisteren met hevig onweer, maar daarbij bleef grote schade uit. Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. merk hebben gekozen. Vogels denkt daarom ook niet aan af treden. Het extreem-rechtse Vlaams Blok heeft bij de voorzitter van het Vlaams regionaal parlement een klacht ingediend tegen Vo gels. De partij is van mening dat het wel degelijk om onge oorloofde reclame gaat. Parle mentsvoorzitter De Batselier wil hier echter niet op ingaan, omdat hij geen klachten mag behandelen over bewindsper sonen. Binnen Vogels eigen partij is nog niet gereageerd op haar sympathie voor de Zweedse au tofabrikant. Vogels propageert doorgaans sterk het gebruik van de fiets. Zuid-Afrikaans hof handhaaft straf van Boesak bloemfontein ap De Zuid-Afrikaanse ex-dominee Allan Boesak heeft vandaag het hoger beroep verloren dat hij had aangetekend tegen een ver oordeling wegens verduistering. Het hof van beroep legde Boe- sak ccp gevangenisstraf van drie jaar op. Oorspronkelijk was hij tot zes jaar veroordeeld. De uitspraak van het hof van beroep markeert de definitieve val van één van de bekendste bestrijders van de aparthcid.Vorig jaar werd hij veroordeeld, omdat hij 1,32 miljoen rand (bijna een miljoen gulden) had gestolen uit de kas van zijn Stichting voor Vrede en Gerechtigheid. Het geld was af komstig van buitenlandse do noren, onder wie de Ameri kaanse muzikant Paul Simon. Van Heutz na een bloedige oor log van dertig jaar kans het op standige sultanaat in het kolo niale gareel te dwingen. De Atjehers hebben zich hier nooit in geschikt. Het zit de 70- jarige prins Hasan di Tiro, het boegbeeld van het Atjehse ver zet, nog steeds dwars dat Ne derland zijn stamland bij de soevereiniteitsoverdracht van 1949 zonder slag of stoot aan de Republiek Indonesië overdroeg. Hoe gevoelig de zaak ligt. blijkt wel uit het feit dat niet wordt gesproken van een over eenkomst met de rebellen, laat staan een capitulatie, maar al leen over een 'document van wederzijds begrip over humani taire zaken.' De GAM houdt on verkort vast aan de onafhanke lijkheid van het streng islamiti sche sultanaat in Noord-Suma- split harald doornbos correspondent Extreem-rechtse partijen in Kroatië dreigen uit protest tegen de nieuwe re gering het komende toeristenseizoen te verstoren, bijvoorbeeld door wegen en luchthavens te blokkeren. „We zul len buitenlandse toeristen duidelijk maken dat ze niet welkom zijn", aldus de leider van de openlijk fascistische organisatie HVIDR. Marinko Liovic. Het dreigement is vervelend voor de toeristenindustrie, die eindelijk hoopte terug te keren naar de dagen van wel eer. Toen gaven honderdduizenden buitenlanders, onder wie veel Neder landers. jaarlijks vele miljoenen uit in de vele badplaatsen aan de ruim 500 kilometer lange Kroatische kust. Voor het eerst in negen jaar woedt er nu geen oorlog in het voormalige Joego slavië. De toeristenindustrie kon al die tijd nog zo haar best doen, door de oorlog in Kroatië en daarna die in Bos nië en Kosovo bleven de toeristen al tijd weer massaal weg. En dat terwijl grote delen van de kust geen oorlog hebben gekend. De palmen wuiven er in een milde, aftandse wind. De lucht is strak blauw en de zon schijnt de he le dag over de badplaats Split met zijn nauwe, wit-marmeren straten, die al zo oud is als onze jaartelling. De ter rassen, stranden en restaurants zijn klaar, en de Adriatische zee wordt elke dag een tikkeltje warmer. Door acties van extreemrechts zou het toeristenseizoen opnieuw op de cata strofe kunnen uitdraaien. Vandaar dat de Kroatische politie zeer alert is. Te gen toeristen gerichte acties zullen di rect met geweld de kop worden inge drukt. Tot nu toe hebben zich nog geen incidenten voorgedaan. De fascisten zeggen te willen proteste ren tegen de nieuwe, progressieve re gering in Zagreb. Volgens extreem rechts zijn het 'allemaal communis ten', die het vaderland te grabbel gooi en. De fascisten zijn erop uit om de re gering het werken simpelweg onmoge lijk te maken. Extreemrechts is vooral furieus over het nieuwe bgleid van premier Ivica Racan om samen te werken met het Joegoslavië-tribunaal. Dat onderzoekt ook oorlogsmisdaden van Kroaten. Zo werd onder de nieuwe regering de ver meende Bosnisch-Kroatische oorlogs misdadiger Tuta - een held voor veel nationalisten - uitgeleverd aan Den Haag. Zagreb liet ook onderzoekteams toe om bij Gospic te graven naar res ten van Servische burgers, die bij een Kroatisch tegenoffensief in 1993 zou den zijn afgeslacht. Voor extreemrechts, dat niet meer dan 3 procent van de stemmen behaalde, is het uitgesloten dat Kroaten oorlogs misdaden hebben begaan tijdens de oorlog van 1991-1995, die door hen standaard 'de grote vaderlandse oor log' wordt genoemd. Kroatië werd aangevallen door de Serviërs, dus was alles geoorloofd om ons te verdedigen, zo redeneren ze. Deze fascisten zijn openlijke aanhan gers van de Ustasja-beweging, een groep die onder leiding van Ante Pave- lic tijdens de Tweede Wereldoorlog meevocht aan Duitse zijde. In ruil daarvoor kregen de Ustasja's van de Duitsers een 'onafhankelijk' Kroatië, en mocht Pavelic afrekenen met de Serviërs. Er kwamen er ongeveer 300.000 om. De vorig jaar overleden president Tud- jman flirtte veelvuldig met de Ustasja- beweging, tot grote tevredenheid van extreemrechts. Maar sinds Tudjmans dood en het enorme verlies van zijn partij bij de recente verkiezingen, be seft extreemrechts dat het spel uit is. De fascistische woede richt zich niet alleen tegen Racan, maar ook tegen president Stipe Mesic. Onlangs lichtte de Duitse inlichtingendienst de Kroati sche regering in over het bestaan van een moordcomplot tegen Mesic in ra dicale Bosnisch-Kroatische kring. Ook de president wil samenwerken met 'Den Haag', en bovendien maakt hij zich sterk voor de terugkeer van ge vluchte Serviërs naar Kroatië. Mesic, wiens moeder tijdens de Twee de Wereldoorlog werd vermoord door de Ustasja's, heeft nu besloten een groot plein in Zagreb zijn vooroorlogse naam terug te geven: Plein van de Slachtoffers van het Fascisme. Nu is dat nog Plein van de Kroatische Hel den. Extreemrechts spreekt al van 'ver raad aan het vaderland'. De fascisten hebben een pact gesloten met organisaties van oorlogsvetera nen, oorlogsinvaliden en voetbalsup porters. De voetbalwedstrijd in Split tussen de twee belangrijkste teams van het land, Hajduk Split en Croatia Za greb, liep op 2 mei volledig uit de hand. Groepen supporters plunderden winkels in het centrum van Split, en tussen de palmen vond een ware veld slag plaats met de politie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7