China zet Nederland hak met kritiek mensenrechten Binnenland Stilte na de storm Meldplicht ook voor niet-besmettelijke veeziekten Politie maakt reclame Vader zette pornofoto's kinderen op internet Schooldirecteur zet bejaarde vader in Celstraf geëist voor deurwaarders fiscus Minderjarigen veroordeeld op politiebureau in Delft Opstelten zoekt grenzen van wet voor Euro 2000 12 MEI 2000 land slikt varkenspestboete iet kabinet staakt de politieke strijd tegen de varkens van tweehonderd miljoen gulden die de Europese ie Nederland heeft opgelegd. Minister Brinkhorst v) accepteert de strafkorting en zal zijn collega's in de Unie volgende week niet vragen erover te stemmen, jen zeggen dat de minister op deze manier gezichts- orkomt omdat het een verloren zaak is. Brinkhorsts er - de huidige minister van buitenlandse zaken Van veegde eind '97 een kritisch rapport over de varkens mie van tafel. Maar later kwam ook de Europese Re- met een vernietigend verslag. De reeks gesprekken >n Haag en Brussel leidde uiteindelijk tot een verdub- i de boete tot tweehonderd miljoen, nadat EU-onder- ij het uitpluizen van de boeken nog op tal van ten on- declareerde posten waren gestuit. iotica in 10 procent kipfilets In tien procent van de kipfilets zitten resten antibioti- ijkt uit een steekproef van de Consumentenbond. De ie heeft minister Brinkhorst (Landbouw) om extra len gevraagd. Kippen krijgen antibiotica tegen ziekten. 97 [roeien er ook sneller van en daarom geven veel boe- van deze stoffen dan noodzakelijk is. In het vlees blij- e hoeveelheden achter, die niet direct schadelijk zijn onsument. Wel is er een gevaar dat bacteriën resistent -oor antibiotica. Hoe meer antiobiotica in een lichaam, •r de kans dat bacteriën niet meer bestreden kunnen Brinkhorst heeft vorig jaar met de kippenhouders afge lat het antibioticum doxycycline een ruimere periode lacht niet mag woren gebruikt. In zestien van de twee filets die de Consumentenbond onderzocht is toch ine aangetroffen. specialist bij politiekorpsen De herkenbare zedenpolitie is weer terug. Van de itig politiekorpsen hebben er inmiddels achttien een denspecialist in huis. Dat varieert van een 'zelfstandige ot een regionaal coördinator'. Nederland heeft in to- onderd arbeidsplaatsen voor gekwalificeerde zeden- tolitiemensen. Dit staat in een rapport dat ministers (Justitie) en De Vries (Binnenlandse Zaken) gisteren j-Jweede Kamer hebben gestuurd. Twee jaar geleden Korthals al aan het zedenspecialisme terug te willen ak e politie. Aanleiding waren verschillende gevallen van rno, waaronder de Zandvoortse kinderpornozaak. •dopbrengst rijksdomeinen Een groot aantal verkopen in de agrarische sector Opienst domeinen van het ministerie van financiën in recordopbrengst op van 1,6 miljard gulden opgele- is 268 miljoen meer dan een jaar eerder. De uitgaven ie met bijna 30 miljoen gulden tot 161 miljoen. De ex- ïsten kwamen vooral voort uit de verzelfstandiging van Landbouwkundig Onderzoek van het ministerie van C vfcv- Dit bracht 370 miljoen gulden in het laatje. Daar- erde de verkoop van gebouwen in de agrarische sector en gulden op en het van de hand doen van defensie- 38 miljoen. De verkoop van agrarische domeinen is epaalde tijd opgeschort in afwachting van de nieuwe voor de ruimtelijke ordening, die later dit jaar verschij- ianen willen helpen ELï De gemeente Dordrecht moet haar Antilliaanse in- neer betrekken bij de aanpak van de problemen van olkingsgroep. Leden van'de Antilliaanse gemeenschap at gisteren na afloop van een conferentie die was geor- i door de gemeente. Dordrecht hoopt op beter contact lilijk bereikbare groepen Antillianen. Op verzoek van de tose gemeenschap had de conferentie achter gesloten laats. De Antillianen stelden onder meer voor toekom- rlichtingscampagnes eerst te bespreken met leden uit olkingsgroep. n daagt minister voor rechter Jurgemeester Lurvink van Geleen daagt het ministerie enlandse zaken voor de rechter. Hij wil op die manier over de gemeentelijke herindeling boven tafel krijgen, vil weten hoe het wetsontwerp voor de fusie tussen Ge- littard tot stand is gekomen. De twee overheden staan week vrijdag in Maastricht voor de rechtbank. De ge- ïeleen baseert zich op de Wet Openbaarheid van Be idat het ministerie weigert de stukken te openbaren, een woordvoerder van het ministerie wil Geleen de lijke beleidsopvattingen zien die de ambtenaren naar ter hebben gestuurd. Die stukken worden nooit open- naakt. n zes jaar en tbs voor doodslag De officier van justitie heeft gisteren voor de recht en Bosch zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwang- g geëist tegen de een 26-jarige man uit Eindhoven. Als 'an zeven was deze er getuige van hoe zijn vader zijn m het leven bracht. Als man van 25 beroofde hij zelf an het leven, vorig jaar augustus in Eindhoven. Het zou de (vermoorde) moeder van de verdachte heb- 1', en de verdachte bovendien met een schaar heb- Hij stak daarop met zijn eigen mes op hem in en slotte met een baco zijn schedel in. Hij belde de politie aan. r liberaliseert busvervoer De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met de et Personenvervoer. Dit betekent dat over zes jaar alle dingen na aanbesteding moeten zijn gegund aan het reizigers het beste vervoer kan bieden. De paarse de kleine christelijke fracties stemden voor het wets- van minister Netelenbos (Verkeer). Het kostte Netelen- moeite om de liberalisering van de wet door de Tweede krijgen. De Kamer sleutelde met wijzigingsvoorstellen aan de wet. Zo draaide de Kamer op initiatief van D66 een deel van de marktwerking terug door de pro mogelijkheid te geven om van aanbesteding af te zien ter lijkt voor de reizigers. je zone vliegtuigspuiters Zes luchtvaartbedrijven die landbouwgif over akkers oeten een 'spuitvrije zone' respecteren. De Haagse heeft dat gisteren in kort geding bepaald. Sinds enke mogen de vliegtuigen niet meer spuiten op een strook en meter langs de waterkant. De maatregel moet en dat landbouwgif in het water terechtkomt. De land- gers menen dat het voortbestaan van hun bedrijven in mt. Volgens de president van de rechtbank is echter e van een spuitverbod, maar van een beperking, het niet aannemelijk dat een van de vliegers moet aldus het vonnis. Volgens het ministerie van verkeer staat is de zone nodig omdat Nederland nu eenmaal rrijk milieu heeft. Bij vliegspuiten belandt een groot middelen in de sloot of op andere plekken naast de enantwoorden op internet Examenkandidaten hebben straks een ruime keus etsites met antwoorden op examenopgaven. Het mi- oegt zich in het rijtje met http://examen.kennisnet.nl. iedt enkele uren na afloop de uitwerkingen van opga naast kunnen scholieren er ook terecht voor oefenexa- examenroosters. Ook 'interactieve' bijspijkerlessen van ten, voorafgaand aan een examen, behoren tot de mo- en. De examens voor mavo, havo en vwo vinden plaats en met 31 mei. China heeft wraak genomen op Nederland vanwege de kritiek op de schendingen van mensenrechten door Pe king. Nederland en de Nederlandse Antillen moesten gisteren in het VN-Comité tegen Martelingen verant woording afleggen over de bevindingen van een Chinese rapporteur, die Nederland onder de loep had gelegd over de naleving van de Anti-Martelingen Conventie van de Verenigde Naties. vullende informatie mogen in zamelen van niet-gouverne- mentele organisaties als bij voorbeeld Amnesty Internatio nal. Gisteren was Nederland aan de beurt en de koninkrijksdele gatie kreeg een aantal onaange name vragen te beantwoorden. De rapporteur die namens het Comité mogelijke wantoestan den in Nederland had nage- genève bob kroon correspondent Op gezette tijden moeten de meer dan 130 verdragstaten bij de VN een rapport indienen over die naleving, waarna het Comité al dan niet een bewijs van goed gedrag verstrekt. Het oordeel wordt geveld door een panel van onafhankelijke inter nationale juristen, die ook aan trokken, was de 'onafhankelij ke' Chinese jurist Yu Mengja. Hij greep zijn kans om Neder land, dat in de VN-mensen- rechtencommissie China in de beklaagdenbank zette, 'aan te pakken'. Zo bleek Yu zich ern stig zorgen te maken over de behandeling van uitgeproce deerde asielzoekers, het gevan gen houden van gevaarlijke misdadigers in extra-beveiligde gevangenissen, de verhoorme thoden van de Zaanse politie, en wat de Antillen betreft de wantoestanden in de Koraal Specht gevangenis op Curasao. De Nederlandse gedelegeerde Van der Kwast kon Yu op ver schillende punten direct ge ruststellen: weerbarstige illega len wordt, bij gedwongen de portatie, niet langer de mond barendrecht Voorlopig zit Ba- rendrecht nog in de herrie, want gisteren werden de eerste van de in totaal 11.000 palen geslagen voor de Kap van Barendrecht. Maar als de aanleg van negen spoorgoten klaar is, een klus van 250 miljoen gulden, wordt het een stuk rustiger in Barendrecht. De herrie van de intercities, de HSL en de vrachttreinen van de Betuwelijn moet dan nauwelijks nog te horen zijn in de aan Rot terdam grenzende gemeente. Bo venop de sporen komen plafonds met een paar parkjes, fietsenstal lingen en parkeergelegenheid voor auto's. foto anp ton borsboom den haag gpd woordvoerder Atsma en SP-Kamerlid Pop- pe zouden er tientallen bedrijven zijn, waar slijtersziekte voorkomt. Die zouden zich niet melden omdat er geen fatsoenlijke schadevergoeding van het Rijk tegenover staat. Faber vond het 'schandelijk' als be drijven zich om die reden niet zouden mel den. Ze wil zieke dieren voor de helft van het aanschafbedrag opkopen, wat ook geldt bij besmettelijke dierziekten. Boeren met zieke dieren moeten die straks verplicht melden, ook als die ziekte niet be smettelijk is. Staatssecretaris van landbouw Faber wil de meldplicht uitbreiden om zo een duidelijker beeld te krijgen van ziekten die de veestapel treffen. Tot de verplichting van kracht is, vraagt zij dierenartsen om niet-besmettelijke ziekten vrijwillig te regi streren, liet zij de Tweede Kamer gisteren weten tijdens een debat over de 'slijters ziekte'. Bij deze ziekte takelen runderen af en vermageren. Soms is er een aanwijsbare oorzaak, vaak niet. Volgens Faber is uit onderzoek gebleken dat in Nederland geen bedrijven met 'slij ters' voorkomen, op een bedrijf in Zelhem na. Pas wanneer op een bedrijf meer dan twintig procent van de veestapel sterk ver magert spreken we van 'slijtersziekte', al dus de staatssecretaris. Volgens CDA- venlo Ruim veertienhonderd leerlingen, afkomstig uit de regio Venlo, kwamen gistermiddag af op de politiemanifestatie Doe effe Normaal, die werd gehouden in Baarlo. De jeugd vergaapte zich onder meer aan demonstraties door de Mobiele Eenheid, politie te paard en politiehonden. Doe effe normaal wordt jaarlijks herhaald en is bedoeld om het werk van de politie bekender te maken. foto cpd jeroen kuit deventer gpd Een 26-jarige Deventenaar on dergaat de komende maanden op last van de Zwolse recht bank een uitgebreid onderzoek in het Pieter Baancentrum in Utrecht. Hij wordt verdacht van het op grote schaal verspreiden van kinderporno via internet. Deels ging het om hergebruik van foto's die hij zelf op Inter net had gevonden, maar de man misbruikte ook zijn nu drie- en zevenjarige dochters voor opnames. De Deventenaar werd in no vember aangehouden na een tip van een foto-ontwikkelcen trale. Die onderschepte foto's waarop te zien is dat hij on tucht pleegt met één van zijn dochters. Bij huiszoeking vond de politie op zijn computer een enorme hoeveelheid pornogra fische afbeeldingen met kinde ren, in totaal zo'n veertigdui zend foto's. Politiemedewerkers zijn maanden bezig geweest het materiaal te bekijken. Het ging vooral om foto's die de man al surfend op internet had gevon den. Verder beheerde hij enkele websites waarop hij contact zocht met andere geïnteres seerden. De politie trof ook pornografische foto's aan die de man van zijn dochtertjes had genomen. Op een videoband is te zien hij dat hij als 'regisseur' op treedt bij het maken van foto's van de meisjes. Een aantal van deze foto's zijn ook via internet verspreid. De man zou meer malen ontucht met de beide meisjes hebben gepleegd als zij in het kader van een bezoekre geling met zijn ex-vrouw een weekeinde bij hem doorbrach ten. De ex-vrouw eiste gisteren een schadevergoeding als voor schot op een mogelijk komende civiele zaak. Tijdens de zitting bleek dat de verdachte geobsedeerd is door bloot en seks en vooral met betrekking tot kleine kinde ren. In het verleden viel hij vrouwelijke collega's op zijn werk lastig en belandde een maal op het politiebureau we gens exhibitionisme. De ver dachte gaf toe ontucht te heb ben gepleegd en foto's van zijn kinderen te hebben verspreid, maar zei niet te weten dat het downloaden of opnieuw ver spreiden van foto's die hij zelf op internet vond strafbaar was. GPD Geassocieerde Pers Diensten Vragen over 'martelingenin VN-Comité gesnoerd met plakband, de ge wraakte geestelijk intimideren de verhoormethoden van de Zaanse politie behoren al lang tot het verleden, en de Koraal Specht wordt opgeknapt nadat een paar maanden geleden een delegatie van de Tweede Kamer er poolshoogte nam en zich een hoedje schrok van wat het daar aantrof. Volgende week zal het Comi té een eindoordeel vellen over de martelrisico's waaraan men in Nederland blootstaat. Van der Kwast reageerde gisteren na afloop lakoniek: ,,De leden van het Comité moeten zichzelf nu eenmaal bewijzen. Zo gaat dat bij de Verenigde Naties." westerbroek anp De directeur van de Jan Ligthartschool in Westerbroek heeft woensdag zijn 72-jarige vader voor de klas gezet om het tekort aan invalkrachten op school op te vangen. Oud-onderwijzer K. Bos had in 1989 voor het laatst lesgegeven. Het gemeentebe stuur zag geen bezwaren. „Er is niets veranderd. Toen waren het schatten van kinderen en dat zijn het nog steeds", aldus Bos. Het verzoek van zijn zoon werd uit nood geboren omdat bei de vaste vervangers verhinderd waren. Het gebrek aan extra on derwijzers is een landelijk probleem. Soms moeten hele klassen naar huis worden gestuurd als een leerkracht ziek is. Recent op perde wethouder C. Drost van Hoogezand-Sappemeer nog om desnoods leesmoeders voor de klas te zetten om de kinderen op school te kunnen houden. Hoewel het Bos senior prima beviel weer een dagje les te ge ven, noemt hij het „wantoestand" dat hij moest worden inge schakeld. In zijn afscheidstoespraak als schoolhoofd elf jaar ge leden voorspelde hij het docententekort al. utrecht gpd Tegen drie deurwaarders van de Utrechtse belastingdienst is vijftien maanden gevangenis straf geëist, waarvan vijf voor waardelijk, wegens het aanne men van steekpenningen en schending van hun geheim houdingsplicht. Een vierde ex- ambtenaar hoorde twee jaar celstraf eisen, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Hij speelde geheime gegevens van de belas tingdienst door aan een incas sobureau. De vier collega's werkten bij na dertig jaar bij de belasting dienst en werden vorig jaar op staande voet ontslagen toen bleek dat ze hun boekje te bui ten waren gegaan. Een van de deurwaarders werkte, met toe stemming van de leiding, te vens bij een Tilburgs incasso bureau. Voor dat bureau lever de hij huisadressen en informa tie over inkomens van mensen die een schuld hadden. De in formatie haalde de man uit de bestanden van de belasting dienst, daarbij geholpen door drie collega's. Omdat de 42-jarige man uit Dordrecht in financiële proble men zat, mocht hij van zijn su perieuren wat bijverdienen bij het incassobedrijf. In de avond uren en weekenden kluste hij bij voor dit bureau dat de incas so verzorgde voor de Neder landse Spoorwegen. Vijftien maanden lang leverde de deur waarder 300 incassokaartjes aan dit bedrijf met gegevens van mensen die een schuld hadden aan NS Reizigers. Per kaartje ontving hij 7,50 gulden. Veel mensen van de belas tingdienst waren op de hoogte van deze praktijken. Er werd pas aan de bel getrokken toen een andere deurwaarder, die ook een graantje mee wilde pi- ken, werd geweigerd. De aan houding van de deurwaarders leidde zelfs tot vragen in de Tweede Kamer. Er werd een nota uitgebracht 'Omgaan met vertrouwelijke gegevens bij de Belastingdienst'. De vier deurwaarders waren gisteren met stomheid geslagen na het horen van de eis. Ze hadden absoluut geen rekening gehouden met de mogelijkheid van celstraffen. Ze menen dat ze met hun ontslag al voldoen de zijn gestraft. De rechtbank doet uitspraak op 25 mei. Justitie-ambtenaar bepaalt strafmaat delft anpdat de jongeren geen schik kingsvoorstel (acceptgiro) kre gen toegezonden, maar in per soon op het bureau moesten verschijnen om te horen welke boete op hun vergrijpen werd gezet. In dit geval was de trans actie geen geldboete maar wer ken en leren bij wijze van straf (tussen 16 en 40 uur). De tien, jongeren tussen de 14 en 17 uit Delft, Rijswijk en Den Haag, hadden zich schul dig gemaakt aan onder meer vernieling, belediging en dief stal. Zij konden niet meer bij bureau HALT terecht omdat zij al vaker waren veroordeeld of omdat hun zaak te ingewikkeld was. Om de verdachten te be hoeden voor een bezoek aan het 'enge' Paleis van Justitie, hield de politie de zitting op het politiebureau in Delft. De par ketsecretaris bepaalde de hoog te van de straf, de raad voor de kinderbescherming de wijze waarop die moet worden vol bracht. Een medewerker van Justitie heeft gisteren op het politiebu reau in Delft tien pubers ver oordeeld tot werk- en leerstraf fen. Het bijzondere daaraan was het feit dat niet een kinder rechter maar een ambtenaar van Justitie (de parketsecretaris de straffen uitdeelde. Daartoe is een speciale mogelijkheid in het leven geroepen, de transac tie in persoon TRIP) die in een soort rechtzitting op het politie bureau kan worden afgehan deld. Een transactie is het resultaat van een schikking tussen Justi tie en de overtreder dat bijvoor beeld per acceptgirokaart een boete (bijvoorbeeld voor een verkeersovertreding) kan wor den betaald. Dat bespaart zo wel Justitie en de politie als de overtreder rompslomp; beide partijen voorkomen een tijdro vende gang naar de rechter. De bijzonderheid van de zitting op het Delftse politiebureau was Strenge handhaving alcoholbeleid rotterdam anp Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft gisteren aan gekondigd dat hij tijdens Euro 2000 de grenzen van de wet zal opzoeken om rellen te voorko men. Hij wil experimenteren met bestuurlijke ophouding en zal het alcoholbeleid streng handhaven. Bij voorgaande evenementen bleek een aantal caféhouders zich niet aan de af spraken te houden, maar tij dens Euro 2000 betekent dat volgens Opstelten sluiting van de zaak. Ook voor het nieuwe machts middel, de bestuurlijke ophou ding, is in Rotterdam volgens Opstelten alles in gereedheid. Via bestuurlijke ophouding kan de burgemeester als bewaker van de openbare orde groepen mensen van wie wordt ver wacht dat ze moeilijkheden zul len veroorzaken, opsluiten voor maximaal 12 uur. Het voormali ge gebouw van De Nederland- sche Bank is ingericht als be waarplaats voor supporters die problemen veroorzaken. Op stelten zegt met het bestuurlijke ophouden bereid te zijn op zoek te gaan naar de grenzen van de wet. Hoofdofficier van justitie De Wit wil met snelrecht in elk ge val zich misdragende buiten landse supporters gedurende het gehele toernooi achter de tralies zetten. Vanwege moge lijk vluchtgevaar kan de officier buitenlanders in ieder geval twaalf dagen vastzetten. Binnen die termijn komen de onrust stokers vervolgens voor de rechter. Behalve Rotterdam nemen ook Den Haag en Utrecht be stuurlijke ophouding op in de Algemene Politie Verordening. Den Haag wil de maatregel ook na Euro 2000 handhaven om te kunnen ingrijpen bij demon straties en voetbalwedstrijden van ADO Den Haag. In Amster dam, waar net als in Rotterdam daadwerkelijk wedstrijden wor den gespeel, is de gemeente raad verdeeld over het invoeren van bestuurlijke ophouding.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5