Bouwbedrijf HBG ontkent fraude bij Schipholtunnel Ambassadeur Oostenrijk toont zich 'zeer ongelukkig' over gemist diner Drugsbarones geeft reeks liquidaties toe Binnenland Vragen over topsalaris voor topambtenaar EU wil vertrek Trojan wellicht toch compenseren Van Aartsen stelt Kamer tevreden over Tsjetsjenië Ambassadepersoneel demonstreert I MEI 2000 Het bouwbedrijf HBG Civiel, het vroegere HBW, ontkent te hebben gefraudeerd bij de bouw van de tweede Schipholtunnel. Even als de Nederlandse Spoorwegen piekert HBG er niet over om 80 miljoen gulden terug te betalen die te veel zou zijn ontvangen van het ministerie van verkeer en waterstaat. matige winst gemaakt. Een woordvoerder stelt dat er geen grootschalige frauduleuze be nadeling van de NS is geweest. In het verlengde daarvan zou ook het ministerie van verkeer geen schade hebben ondervon den. De NS zien dan ook voor lopig geen reden geld terug te betalen. Wel erkennen de Nederland se Spoorwegen volmondig dat de aannemerscombinatie heeft gewerkt met gefingeerde factu ren. Daarmee wilden de twee aannemers vooral de behaalde winst boekhoudkundig verde- den haag/utrecht gpd/anp HBG geeft wel toe dat er valse facturen zijn opgemaakt. De NS verklaarden gisteren ook al dat er door de bouwcombinatie van HBG en NS-dochter Struk- ton neprekeningen zijn opge steld om de winst te verhogen. „Maar wij hebben onze op drachtgever in het geheel niet benadeeld", aldus woordvoer der A. Pronk van de Hollandse Beton Groep, de moedermaat schappij van HBG Civiel. Volgens de NS heeft de bouwcombinatie geen onrecht- len, aldus de woordvoerder. „Daarnaar loopt al enige tijd een gerechtelijk onderzoek." Justitie in Haarlem wil in juli beslissen of de bouwers vanwe ge de valse facturen worden vervolgd. Het werk voor de spoortun nel, geraamd op 500 miljoen gulden, werd eind jaren tachtig onderhands aanbesteed aan HBW en Strukton. Eigenlijk hoort een dergelijk groot pro ject Europees te worden aanbe steed. Dat neemt echter veel tijd in beslag en de NS hadden haast met de aanleg. Daarom werd het totale werk in 65 on derdelen geknipt die allemaal onder de grens van de Europe se aanbestedingsregels bleven. „Bij geen van die contracten hebben wij meer in rekening gebracht dan was afgespro ken". zegt Pronk van HBG. Het ministerie van verkeer en wa terstaat wijst er echter op dat in de contracten is uitgegaan van een winst van 2,5 procent op de aanneemsom, een normaal rendement voor een bouwpro ject. Uit een onderzoek van KP- MG zou blijken dat het rende ment op 18,9 procent ligt. Mi nister Netelenbos wil dat ver schil, ruim 80 miljoen gulden, terug hebben. Bestuurder railinfra bij de FNV, E. Merlijn, denkt dat de leiding van de NS niet op de hoogte was van de gang van za ken bij dochter Strukton. Dat komt volgens haar vooral door het grote cultuurverschil tussen de twee totaal verschillende be drijven. Een deel van de Twee de Kamer wil dat directieleden van de NS opstappen als blijkt dat zij op de hoogte waren van de fraude. den haag gpd PvdA en GroenLinks zetten vraagtekens bij de bijbaan en het salaris van de nieuwe in specteur-generaal van de In spectie voor de Gezondheids zorg, de cardioloog Kingma. Hij gaat meer verdienen dan zijn baas minister Borst van volks gezondheid en blijft twee dagen per maand bijzonder hoogle raar. De fracties vrezen belan genverstrengeling. Kingma's bijzondere leerstoel aan de uni versiteit van Groningen wordt indirect betaald door de farma ceutische industrie. GroenLinks vond het dubieus dat de honorering volgens de hoogste ambtelijke schaal, bij na een ministerssalaris van ruim twee ton, niet voldoende was. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft onthef fing gegeven om Kingma meer te kunnen betalen. Volgens Borst is er niets bijzonders aan de hand. „De overheid wil mensen met kwaliteiten bin nenhalen die schaars zijn. Dat betekent een hoog salaris." Borst wees erop dat Kingma bovendien hooguit vijf jaar blijft, geen recht heeft op wachtgeld en pensioen en géén gouden handdruk krijgt als hij voortijdig moet vertrekken om dat hij geen goed werk levert. Het ministerie wil overigens niet zeggen hoeveel Kingma gaat verdienen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocic NS erkennen dat aannemers met valse facturen werkten Prodi denkt na over goede kandidaten brussel» anp Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie is gevoelig voor de wens van de Nederlandse re gering om gecompenseerd te worden voor het vertrek van de Nederlandse EU-topambtenaar Trojan. Volgens kringen rond de commissievoorzitter zal hij volgende week in een gesprek met premier Kok beloven met de Nederlandse verlangens re kening te houden. Prodi, die Kok waarschijnlijk woensdag in Den Haag ont moet, zal bij die gelegenheid niet met een concrete toezeg ging komen, verwacht een bron in de Europese Commissie. „Maar hij zal wel zeggen dat als Nederland goede kandidaten heeft - en die heeft het onge twijfeld - hij die bij komende benoemingen in zijn achter hoofd zal houden. Trojan bekleedt als secreta ris-generaal de hoogste ambte lijke functie bij de Europese Commissie. Vorige week maak te Prodi onverwacht bekend hem te zullen vervangen. De Nederlandse regering reageerde onaaangenaam verrast op dit besluit en eiste opheldering van Prodi. Den Haag heeft ook laten .weten compensatie te willen. Het denkt daarbij aan de be noeming van een Nederlander als directeur-generaal, het hoofd van een departement in Brussel. Die functie is vergelijk baar met die van een secretaris generaal op een Nederlands ministerie. Volgens bronnen in de Euro pese Commissie vindt Prodi dit verlangen begrijpelijk. „Prodi streeft ook naar een evenwich tige verdeling van belangrijke ambtelijke posten tussen de lid staten." Voor welke post Neder land eventueel in aanmerking komt blijft voorlopig speculatie, omdat dat sterk afhangt van de beschikbare kandidaten. Maar er zijn op korte termijn wel een aantal vacatures te ver vullen, onder meer bij de Brus selse departementen die zich bezighouden met ontwikke lingssamenwerking en met werkgelegenheid. Ook aan de top van het departement dat verantwoordelijk is voor de tol ken en vertalers is een vacature, maar in de Europese Commis sie bestaat het vermoeden dat Nederland die post niet interes sant genoeg vindt. In de omgeving van Prodi wordt nog eens onderstreept dat Trojan niet moet vertrekken omdat hij zijn werk niet goed deed. „Het is niéts persoonlijks. Prodi wil gewoon nieuw bloed." In september vorig jaar. vlak na het aantreden van de huidi ge commissie, zijn er al ge sprekken gevoerd tussen Prodi en Trojan over diens eventuele vertrek. Maar Prodi vond het beter dat de Nederlander toen nog even op zijn post zou blij ven omdat de commissie zich nog moest inwerken. Daaraan is toen geen ruchtbaarheid ge geven. „Dat zou Trojan in zijn functioneren hebben bemoei lijkt." 'Inspectie kinderopvang nodig' De Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang (BOink) wil dat er een onafhankelijk landelijk orgaan komt dat er op toeziet dat gemeenten de kinderopvang goed controleren. De minister raad bespreekt vandaag een notitie over de toekomst van de kin deropvang. Daarin komt ook het landelijk toezicht aan de orde. Volgens voorzitter G. Jellesma van BOink laat de controle nu te wensen over. Een nieuw landelijk orgaan zou ook boetes moeten kunnen uitdelen als gemeenten in gebreke blijven, aldus Jellesma. den haag Ongeveer vijftig personeelsleden van de Spaanse ambassade in Den Haag hebben gisteren een korte manifestatie gehouden tegen het oplaaiend ETA-geweld. Het ambassadepersoneel droeg een spandoek met teksten voor de vrijheid en tegen de ETA. Zij werden toegesproken door hun eigen ambassadeur Pons Irazazabal. Hij zei onder andere dat de ETA geen afscheidingsbeweging is, zoals in Nederland vaak wordt ge zegd, maar een terreurorganisatie. Maandag waren de Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw aanwezig bij een anti-ETA demonstratie in Jerez de la Frontera, naar aanleiding van de moord op een journalist een dag eerder. foto gpd cees zorn den haag anp De Oostenrijkse ambassadeur Christiani is 'zeer ongelukkig' met de 'harde lijn' die de Ne derlandse regering aanhoudt tegenover zijn land. Christiani, die rond 15 juni ambassadeur in Londen wordt, was woens dagavond niet uitgenodigd voor het jaarlijkse ambassadeursdi ner met koningin Beatrix in Amsterdam. Hij voelt zich niet persoonlijk gegriefd, maar vindt het wel een 'onnodige beledi ging voor de republiek Oosten rijk'. Dat Christiani niet is ge vraagd, vloeit voort uit het op schorten van de bilaterale con tacten met Wenen door de lid staten van de Europese Unie. Die besloten daartoe, omdat de extreem-rechtse FPö van Jörg Haider, die inmiddels is opge volgd door Susanna Ries-Pas- ser, tot de regering was toege treden. Ambassadewoordvoer der De Valk vindt het jammer dat Nederland zich niet aansluit bij het 'kamp van zeker zeven EU-lidstaten' die de maatrege len tegen Oostenrijk tijdelijk willen opheffen. De nieuwe Oostenrijkse regering „heeft in honderd dagen noch in woor den noch in daden de vrees over schendingen van mensen rechten, een restrictiever asiel beleid of verzet tegen EU-uit- breiding bewaarheid doen wor den", aldus De Valk. Het is nog niet duidelijk of de 59-jarige Christiani bij zijn af scheid de hoogste koninklijke onderscheiding krijgt. Deze medaille, ridder in het Groot kruis Oranje Nassau, wordt in principe toegekend aan ambas sadeurs die drie jaar aaneenge sloten in Nederland hebben ge zeten. Er wordt wel eens van die regel afgeweken, bevestigt het ministerie van buitenlandse zaken, maar het wel niet zeggen hoe vaak is gebeurd en om wel ke reden. De Valk benadrukt dat Christiani een lagere onder scheiding 'stellig zal weigeren'. haarlem jacob van der meulen/gpp Het Bruinsma-syndicaat blijkt wel dege lijk verantwoordelijk te zijn voor een groot aantal liquidaties in de jaren tachtig en negentig. De groep rond de in 1991 vermoorde Klaas Bruinsma handelde massaal in drugs waarin dagomzetten van ettelijke miljoenen werden bereikt. Een voormalig lid van het syndicaat bevestigt verder dat de Haarlemse IRT-informant met de bijnaam De Limburger een dub belrol speelde in contacten tussen politie en criminele organisaties. Volgens een van de bazen van het syndi caat. Thea Moear, wist de groep rechtsza ken te regisseren. Bruinsma en consorten werkten nauw samen met corrupte doua niers die tegen betaling van zevenhonderd gulden per kilo cocaïne containers met drugs lieten passeren. Dit blijkt uit het vandaag verschenen boek De Godmother van de journalist Bart Mid delburg. Moear vertelt hierin zonder enige terughoudendheid over de moeizame op bouw van de organisatie, die gezien wordt als het grootste en gewelddadigste mis daadsyndicaat ooit actief in Nederland. Moe^r is een van de weinige vrouwen die ooit een dergelijke hoge positie binnen de criminele wereld heeft bereikt. Volgens Moear, die zelf na de moord op Bruinsma naar Zuid-Amerika vluchtte en daar nog steeds verblijft, is haar groep on der meer verantwoordelijk voor de liquida ties van de Joegoslaaf Alexander Mariano- vic (in 1982), de kickbokser André Brille- man (1985). drugshandelaar en seksexploi- tant Jan Pafort (1987) en de Britse drugs- Geen steun in EU voor veroordeling Rusland straatsburg anp Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken is er gisteren in Straatsburg niet in geslaagd om van zijn collega's van de Euro pese Unie steun te krijgen voor een scherpe verklaring over het Russische optreden in Tsjetsje nië. Maar Van Aartsen betoon de zich één van de meest kriti sche van de ministers binnen de vergadering van de Raad van Europa en lijkt daarmee de morrende Kamermeerderheid tevreden te stellen. Van Aartsen deed in Straats burg een aparte verklaring uit gaan waarin hij stelt dat Rus land het gevaar blijft lopen uit de Raad van Europa te worden gezet als Moskou niet serieus werk maakt van een onderzoek naar de schendingen van dc mensenrechten in Tsjetsjenië. Rusland moet verder alles in het werk stellen een politieke oplossing voor het conflict te vinden. PvdA'er Timmermans, de in diener van een harde Kamer motie om Van Aartsen tot actie te bewegen, is nog sceptisch Syndicaatslid bevestigt dubbelrol Haarlemse IRT-infonnant handelaar Roy Adkins (1990). Deze moor den zijn trouwens nog niet verjaard voor Justitie. Zij onthult verder dat de Haarlemse IRT-in- formant in 1992 en 1993 wel degelijk zelf cocaïne in Colombia inkocht, om zo in de Delta-organisatie te kunnen groeien. De toenmalige I Iaarlemse CID-chef Klaas Lan- gendoen heeft dit altijd ontkend. Hij zei dat de informant de drugs slechts door de douane hielp. De Limburger staat 25 mei in Haarlem terecht voor drugssmokkel en omkoping van profvoetballers. Volgens Moear kocht de Haarlemmer de drugs zelf bij een goede kennis van haar, drugsbaron Don Edgar uit Colombia. „Die jongens deden rechtstreeks zaken met Don Edgar. De partijen waren niet aan te slepen en het ging altijd maar goed." maar heeft wel het idee dat Van Aartsen is bijgedraaid. D66-ka- merlid Van 't Riet was uitge sprokener: „Ik denk niet dat wij nu nog erg moeilijk moeten gaan doen. Het lijkt er op dat hij erg zijn best heeft gedaan. Dit was kennelijk het maximaal haalbare." Alleen de CDA'er Verhagen moppert nog. „Van Aartsen heeft gedaan wat hij al wilde doen. Hij is de motie niet nagekomen. Van Aartsen zal hierover nog een zware pijp ro ken", aldus Verhagen. Van Aartsen stuitte naar ei gen zeggen bij de Raad van Eu ropa, op 'verzet van een fors aantal lidstaten' bij zijn pogin gen de EU-verklaring aan te scherpen. Hij noemde het ech ter winst dat er überhaupt een gezamenlijke verklaring is geko men. Zijn Russische collega Ivanov heeft hem gisteren ge zegd dat een harde stellingna- me van Nederland de onderlin ge relatie zou verslechteren en dat Rusland wel degelijk wil meewerken aan een onderzoek naar de schendingen van men senrechten. junitihaai aan de haak atrea. Kampen ^rie en halve meter lange en 300 kilo zware reu- sterlfe'steren naar visafslag in IJ muiden vervoerd. Het en Jnsdag op de Noordzee ter hoogte van Callantsoog ordt roor bemanning van het vissersschip Wilhelmina, ujdeF reuzenhaai. Cetorhinus Maximus. komt sporadisch en hë^001^200 en WOfht maar zelden in de Nederlandse le js|vangen. De vis, die vanochtend nog in leven was, is ient Joneter. Zijn vlees is niet geschikt voor consumptie. ,erdePrc^en gevangen dieren gekocht 8oor handelaren 3k tijf Un Z3ak uitstal'en- fok> anp albert vermeulen bode; serie tg onderwijs hervat De blushelikopter is vanmorgen vroeg voor het een brand in een grote loods van een papierre- r..j.Purmerend. De brandende balen waren zo Ie brandweer niet dichtbij kon komen. Zonder van rater aan te voeren, had het vuur nog dagen kunnen e helikopter is uitgerust met twee bluskanonnen. Hij ,gi op proef geïntroduceerd door brandweer en politie, ndo brand heeft de grote loods van het bedrijf volle- aLISP8 Belegd- De schade loopt in de miljoenen guldens. Er nunl slachtoffers gevallen. Het vuur is naar alle waarschijn- n bellstaan ih een grote papiervernietiger, die oververhit is ren helpen poütie politie in Domburg krijgt deze zomer assistentie van akantiewerkers. Die gaan 's avonds en 's nachts pa- ii op stranden, in cafés en straten van de Zeeuwse Ze krijgen geen bevoegdheden, maar fungeren als y iren' van de politie en kunnen zonodig door middel ofoons versterking oproepen. Vorig jaar had vooral veel overlast van kleine criminaliteit en vandalisme, fnschakeling van kleine zaken die volgens de gemeen- >ode vaartoe Domburg behoort, dc leefbaarheid en het serie )er'sme >n de badplaats behoorlijk kunnen aantasten. Ie onderwijsbonden en minister Hermans zijn van- mog over de nieuwe CAO gaan onderhandelen. De Idden eerder het CAO-overleg afgebroken en dreig- n staken. De bonden riepen de minister de afgelopen fijn uitspraken, gedaan in het televisieprogramma Het [gestand doen. Hermans suggereerde zondag 'meer hebben voor een hoger loonbod. r aangehouden Een 19-jarige man uit Hoevelaken is woensdag in g aangehouden op verdenking van het inbreken in estig computers over de hele wereld. De eenheid Di- :rtisc van de centrale recherche zoekt nog naar een /vemf'^ac^te vanuit Oostenrijk zou werken. Hiervoor is -jjjge d van de Oostenrijkse autoriteiten gevraagd. De man or zj( aken heeft inmiddels bekend. Volgens een woord- n justitie in Amsterdam zou hij onder meer hebben bij een Amerikaans overheidsbedrijf en diverse be- Duitsland, Korea. Engeland. Denemarken en Neder- hade die hij bij onder meer hotels, consultancybu- 'LEpen distributeur van computers aanrichtte, is volgens ndst1te bukken 'n edt( sizoe les op school t gemeentebestuur van Noordenveld vindt dat scho- e-lessen moeten krijgen om zo de veiligheid te ver- t antwoordde wethouder Bakker op opmerkingen Links-raadslid Huisman. Die vroeg aandacht voor de onder meer aanleg van wegen en het instellen van lerzones. dv lecemberpost snel bezorgd 'kt v< ie t Uok in de drukke decembermaand moet post een njet zending door de brievenbus van bestemming glijden, en d )Qk voor kaarties met een goedkopere kerstpostzegel, if acl staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat eede Kamer. Aanvankelijk wilde De Vries in de laatste n het jaar deze bestaande regel niet controleren, om- jst- en nieuwjaarspost in die periode tot danige drukte V de Tweede Kamer vroeg De Vries in februari echter §itsnorm' ook in december te handhaven. Dit bete- 5 procent van de post die TPG, het vroegere PTT Post, linnen één dag bij de geadresseerde op de deurmat ixichauffeurs opgepakt [i Dc politie van Amsterdam heeft gisteravond om- gen uur drie chauffeurs van de Taxi Centrale Amster- opgepakt nadat zij een collega van Taxidirekt had- jereden. Het incident deed zich voor bij de taxistand- 1c Dam. Dc politic heeft de drie taxi's van de TCA inbeslag genomen. iikopter rukt uit l'.BERTAD 10:50 Formule Ford 110 rónden) 0T-r„.. 11:20 Ubcrtal DTCC, Sprint Rate (5 ronden) 12:05 Ftf fon Renault Elf Mégana Trophy no ronden) 12:55 2000 Formula Renault Eurocup 112 ronden) 15:45 Formula Arcobalcno 110 ronden) 15:45 Ubertel mee, Race 1 (15 rondom 14:55 Ubertel DTCC. Race 2 (10 ronden) 15:40 Outcn Marcos Mantis Cltamptousblp (50 minuten) INFOLIJN: 023 -5740 750 KAARIIN AAN Dl KASSA IN IN Df VOORVERKOOP V.a.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3