Lapjes huid voor Vietnamese Kim TV WEER De Kamer en Rusland Zwanen geven kuiken zwemles Linda Wagenmakers stopt met stappen VRIJDAG 12 MEI 2000 COMMENTAAR Als het aan de buitenlandspecialisten van de Tweede Kamer ligt, zullen de Russen zwaar moeten boeten voor het harde ingrijpen in het opstandige Tsjetjenië. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil Rusland zelfs uit de Raad van Europa gooien als Moskou niet serieus de schendingen van de mensenrechten gaat onderzoeken. De opstelling van de Kamer getuigt van weinig realiteitszin en zet ons land internationaal te kijk. Vanzelfsprekend heeft de Kamer het recht en zelfs de plicht zich een opinie aan te meten over ontwikkelingen in andere landen. Vooral wanneer het om vermeende schendingen van de mensen rechten gaat. Dat ons land klein is en dus relatief weinig invloed heeft op de verloop van de wereldgeschiedenis, doet niet ter zake. Nederland heeft in het verleden wel vaker de toon gezet en vele andere landen met argumenten van het eigen gelijk kunnen over tuigen. Maar in het geval van Tsjetsjenië zit de Kamer toch echt op het verkeerde spoor. De Russen hebben in Tsjetsjenië niet alleen te maken met een 'opstandige deelrepubliek binnen de Russische Fe deratie, maar ook nog eens met een fanatieke groep moslimterro risten die van Tsjetsjenië een fundamentalistische staat willen ma ken. Met andere woorden: met een tegenstander die niet voor rede vatbaar is en met wie het uiterst lastig onderhandelen is. Dat de Russen problemen hebben met het onafhankelijkheidsstre ven van de Tsjetsjeense leiders is alleszins begrijpelijk. Dè ervaring van de eerste oorlog in Tsjetsjenië leert dat grootschalig militair in grijpen de enige manier is om de terroristen aan te pakken en de verliezen aan eigen zijde tot een aanvaardbaar minimum te beper ken. Op het meedogenloos optreden van de militairen is vanzelf sprekend kritiek uit te oefenen, maar tegelijkertijd moeten de Rus sen rekening houden met het thuisfront. President Poetin is nog niet aan de macht of de Kamer wil de ui terst gevoelige relaties met Rusland bevriezen. Een slechter medi cijn voor het zieke Rusland, dat na eeuwen Tsaristische en com munistische dictatuur uiterst moeizaam de eerste schreden op het democratisch pad zet, is niet denkbaar. Daarom is het heel ver standig geweest van minister Van Aartsen om de kwestie in Straatsburg niet zo hoog te spelen. De geest van Pipo In een duister hutje aan de boorden van de koffiebruine Marowij- nerivier heeft een winti-priester een ei stuk laten vallen op een wit papiertje. Om te kijken of voorzitter Desi Bouterse van de Nieuwe Democratische Partij van Suriname een voorspoedige bootreis zal hebben. Uit het ei komt een kip en de kip legt een ei en uit dat ei komt weer een kip", orakelt de priester, in een kennelijk poging om uit te leg gen waarom hij meent in het legsel van het pluimvee de toekomst te kunnen zien. Het ei is helder, Bouta zal een voorspoedige reis heb ben. De EO had voor het programma Antenne een televisieploeg overzee gestuurd om Bouterse te volgen op zijn verkiezingstoernee door de binnenlanden van Suriname. Vrolijke optochten met veel trommels en juichende mensen. De van cocaïnehandel verdachte voormalig legerleider wil president worden. „En als het zover komt, dan ver sieren we het wel", zei Bouterse. Wat hij dan ging versieren, dat ver gat programmamaker Arjan Lock te vragen. Zoals Lock Bouterse ook maar niet teveel vroeg over de 8 decembermoorden en de drugs handel. Nee, waar de belangstelling van de EO-verslaggever vooral naar uit ging was de 'bekering' van Bouterse. De presidentskandidaat zou zich bekeerd hebben tot het christendom. En inderdaad zit hij even later op een verkiezingsbijeenkomst in een schuurtje, achtereen ronde tafel met een vrolijk geel kleedje, wat mee te brommen met een christelijk lied. Daar straalt alvast weinig overtuiging van uit. Geen wonder dat de EO achterdochtig is. Alweer vraagt Lock niet aan Bouterse hoe het zit. Hij laat 'voorgan ger' S. Meije aan het woord, die vertelt dat 'Bouta' in het verleden wel aan winti-rituelen heeft deelgenomen. „Maar dat is afgoderij. Nu hij christen is geworden zal hij daar niet meer aan doen. Dat heeft hij mij beloofd", zegt de dominee. Hij is een goedgelovig mens. Het kost Lock weinig moeite om Bouterse te 'ontmaskeren'. „Doet de voorzitter nog aan winti", vraagt hij aan een partijgenoot. Die hem onmiddellijk verraadt met de woorden. „Niet als zodanig. Maar het is een cultuurpatroon en elk cultuurpatroon heeftz'n geheimpjes." En dan is de camera weer in die duistere hut. Waar blijkt dat de winti-priester van Bouterse ook een christen is. Hoor maar wat hij zegt: Here Jezus, ik zit hier om de geest Pipo op te roepen.De priester maakt duidelijk dat Bouterse een diep religieus mens is. Waar hij ook komt, hij roept de goden op.De dominee kan dus gerust zijn. Meizomer houdt nog aan Matige vorst de afgelopen nacht in Lapland en zelfs gister middag bleef de temperatuur daar plaatselijk iets onder nul. Hoewel de thermometers giste ren ook bij ons, juist op de eer ste dag van de IJsheiligen (Sint Mamertius) een veertje moes ten laten, houdt de glorieuze meizomer waarschijnlijk tot en met maandag aan. Daarna te kent zich een duidelijke over gang af naar aanmerkelijk min der warm en wisselvallig weer. Dat gebeurt onder auspiciën van een IJslanddepressie die in betekenis toeneemt en tot over Scandinavië gaat uitdijen. In De Bilt werd het gisteren trouwens een zomerse dag met 25,1 gra den. In onze regio lukte het, in te genstelling tot wat ik schreef, niet meer. In Valkenburg werd het 23,8 graden, in Nieuw-Ven- nep 23,4, op Schiphol 23,2 en in Bloemendaal 22,6 graden. Doordat de lucht veel droger was voelde het buiten wel aan merkelijk prettiger aan. Een tamelijk koele dag was het in het noordelijk kustgebied. Vlieland en Terschelling bleven op 14,3 graden steken. Daar kan men zich trouwens toch al niet druk maken over de euforie omtrent de zomerse dagen in het midden van het land. Op Terschelling is de thermometer deze maand nog maar één keer boven de 20 graden uitgeko men. Wat verder opvalt zijn de zware buien in Zeeland. In Kloosterzande, Zeeuws-Vlaan- deren is uit twee wolkbreuken (zondag en woensdag) 82 mm opgevangen. Dat is meer dan wat er normaal in de hele maand mei valt. Bij ons staat mei slechts op een paar milli meter regen. Het Scandinavische hogedruk- gebied is wat aan verbrokkelen maar daar hebben we, temeer omdat de atmosfeer op grote hoogte nog op slot zit, weinig last van. Morgen draait het op nieuw om zon en in een zwakke oostelijke stroming stijgt de temperatuur zaterdagmiddag tot circa 25 graden. Op zon dag zijn er vergelijkbare weersomstandigheden maar is er wel een iets grotere kans op een regen of onweers- bui. Ook op maan dag is het nog Oorlogschirurg Norman Merkeley zag de wereld branden Binnenkort wordt hij 82 jaar. Norman Merkeley opereerde en amputeerde als piepjonge arts in 1944 en 1945 soms 36 uur achtereen honderden, meestal zwaar gewonde Amerikaanse, Canade se of Engelse militairen. Ruim een kwart eeuw later ontfermde hij zich in een ziekenhuis aan de rand van Saigon over het negenjarige Vietnamese meisje Phan Thi Kim Phuc. Een gesprek met een geroutineerde oorlogschirurg. Merkeley verzorgt op 8 juni 1972 de eerste hulp en verricht in de weken daarna de eerste huidtransplantaties vanaf de benen naar het door Ameri kaanse napalm ernstig verbran de ruggetje van broodmagere Kim.Het was moeilijk, heel moeilijk stukjes gezonde huid te vinden." De foto, die de Amerikaanse journalist Nick Ut van het naakte, hulpeloos ren nende en huilende meisje schoot in de vuurhaard van Trang Bang, maakte hem én Kim wereldberoemd. Het angstaanjagende beeld bracht de halve wereld in op stand tegen de Amerikaanse bombardementen op Vietnam en veranderde de loop van die oorlogsgeschiedenis. Kim Puc, nu bijna 40 en moeder van twee kinderen, bleef wereldnieuws, ook onlangs nog, bij de 25ste herdenking van het einde van die oorlog in 1975. Pas twee jaar geleden ontmoet te Kim de Canadese 'recon structiechirurg' Merkeley, die haar kritiek verbrande lichaam destijds redde met lapjes eigen huid van ongeveer tien bij vijf tien centimeter. In Winnipeg, vlak bij z'n huidige woonplaats Portage la Prairie. „We hebben gepraat", beperkt Merkeley zijn antwoorden op vragen over die ontmoeting. Vochtige ogen ver raden meer. Norman Merkeley, binnenkort 82, werd geen wereldnieuws maar wél een wereldburger met een meer dan indrukwekkende medische carrière in vrijwel alle brandhaarden die onze aardbol ook na de Tweede Wereldoor log teisterden. Vorige week arri veerde hij voor een bezoek aan Nederland om de dodenher denking en bevrijdingsdag mee te maken. En voor een paar da gen vakantie. De foto, die de Amerikaanse journalist Nick Ut van het naakte, hulpeloos rennende en huilende meisje schoot in de vuurhaard van Trang Bang, maakte hem én Kim wereldberoemd. Het angstaanjagende beeld bracht de halve wereld in opstand tegen de Amerikaanse bombardementen op Vietnam, foto ap nick ut Een uurtje kan Merkeley daar nog net vrijmaken in zijn over volle agenda. Veel te kort eigen lijk om zijn verbazingwekkende levensverhaal compleet uit de doeken te doen. Maar op de tweezitsbank, met een 'paaipje' pils als spraakwater, dwingt ook de vogelvlucht respect af. Na de meer dan vreselijke maanden in de Tweede Wereld oorlog ('Op onze allereerste werkdag na de landing hielpen we al 1.500 gewonden') had Norman of 'Norm' Merkeley nog lang niet genoeg van het chirurgenwerk onder extreem moeilijke omstandigheden. Het reguliere specialistenbestaan in eigen land hield Merkeley al vrij snel voor gezien. „De regering ging bepalen waar ik moest werken en wat ik moest doen. Maar ik ben geen arts geworden om mijn leven door anderen te laten regelen." Merkeley wordt uiteindelijk 'freelancer'. Eindelijk onafhan kelijk. Vrijwel alle internationa le hulporganisaties leren hem snel kennen, waarna Merkeley begint aan de verwezenlijking van zijn persoonlijke werk- en levensideaal: „Hulp bieden aan mensen die het 't hardst nodig hebben. Wanneer dan ook en waar dan ook", kijkt de vete-' raan terug. Het brengt hem naar bijvoorbeeld Maleisië, In donesië, Thailand, Jordanië ('daar zag ik voor het eerst van m'n leven kogels die ledematen volledig verbrijzelden of zelfs wegschoten'), Oost-Afrika ('als flying doctor'), Nepal en Viet nam. De Koreaanse oorlog sloeg hij over: „Ze rekenden er op dat ik daar ook een uniform aantrok en meemarcheerde. Niet dus, no way." Aan stoppen dacht Merkeley nooit. Natuurlijk werden de hulpperiodes in verre buiten landen naarmate de leeftijd hoog werd wel wat korter, maar pas een paar jaar geleden kwam er een einde aan tenminste drie of vier maanden per jaar chi rurgie ergens op de aardbol. Brandwonden en amputaties werden min of meer z'n specia liteit. „Ik hielp vooral kinderen, hele jonge kinderen vaak. Voor al in Vietnam waren verbran dingen schering en inslag. Soms door napalm, maar meestal omdat huizen en hut ten in vlammen opgingen." In Nicaragua maakte Merkeley tussen het oorlogsletsel door honderden jonge meisjes ge lukkig: „Veel hazenlipjes daar. Not attractive. Na een operatie keken de jongemannen ineens wel naar ze om. Dat is ook mooi, hè." Dat elke oorlog waanzin is, weet hij als geen ander. „Maar door dat te roepen, voorkom je ze niet. Ze laaien altijd wel er gens op. Altijd triest, onnodig en overbodig, maar je ogen er voor sluiten is zinloos. Erheen gaan en helpen, alleen dat heeft dan nog zin. Kijk, ik ben maar een gewoon mens, maar toeval lig wel chirurg. Die hebben ze in oorlogen nodig. En steeds weer gaf het mij veel voldoe ning. It just feels good, that is all." GERARD BERENDSEN Vertederend lente beeld in het Engelse New Forest, thuisha ven van de zwarte zwanen Romeo (r) en Julia. Zij gaven hun kuiken de eerste zwemles in de Exbury Gardens, waar het paar nu sinds een jaar vertoeft. foto ap Linda Wagenmakers stopt met stappen. De Nederlandse troef op het Eurovisie Songfestival kreeg na een boottrip gis termiddag last van opkomende ver koudheid. Tot de finale zaterdagavond laat Wagenmakers zich daarom niet meer zien in de kroegen en disco's van de Zweedse hoofdstad. „Mijn stem lijdt er nog niet onder, maar ik voel dat het beter is om het even wat rustiger aan te doen", aldus Wagenma kers na afloop van een kort optreden in een Iers café in Stockholm. In een fel rood strak rokje en jasje zong ze Water loo, Ding-a-Dong en No Goodbyes. Voor de gelegenheid was Getty de Frel, 25 jaar geleden met Teach In winnaar van het liedjesfestijn, overgevlogen naar de havenstad aan de Zweedse oostkust. Teach In won destijds met Ding-a-Dong in Stockholm. Daarna behaalde Neder land geen zeges meer op het het Eurovi sie Songfestival. De Frel noemt de belangstelling van Ne derlandse pers en publiek overweldi gend, „dat was in onze tijd toch an ders". De zangeres overdrijft niet. Van Privé en SBS6 tot Netwerk en NRC Han delsblad, iedereen wil bij het songfesti val aanwezig zijn. De kans dat Wagen makers zich zaterdagavond kan laten kronen tot nieuwe Eurovisie-koningin, is volgens de zangeres zelf „best aanwe zig". Wagenmakers: „In de internetpolls Staan we tweede. Iedereen hier in Stock holm zegt dat we het goed gaan doen. Vanaf het begin hebben we geprobeerd op te vallen en dat is aardig gelukt. Ie dereen ging in normale kleding naar de City Hall, wij droegen galakleding en maakten meteen een spectaculaire en- Taxi 's Wees maar blij, krijg ik regelmatig te horen, dat je dankzij de geldwolven Heeneman en Douwes je rij bewijs niet hebt kunnen halen. Autorijden is peper duur! Van het geld dat je uitspaart kun je het hele jaar door taxi's nemen. Een taxi nemen. Waarom heb ik daar bitter weinig trek in? Omdat het zo duur is? Maar ik merk steeds weer dat ik ook niet graag op andermans kosten in taxi's zit. Regelmatig word ik door de omroepen uitgenodigd om naar Hilversum te komen. 'Wij betalen een taxi', roepen ze dan. 'Liever declareer ik een treinkaartje eerste klas Leiden-Hilversum roep ik dan. In de trein zit je rustig heb je geen last van fi les, en hoefje - en dat is het allerbelangrijkste - niet te praten met de chauffeur. Dat vind ik het grote probleem van een taxi. Je komt naast iemand te zitten die je niet kent en rpet wie je puur uit beleefdheid toch een gesprek probeert te voeren. Goed, je kunt achterin gaan zitten, maar dan heb ik 't gevoel dat ik zo'n man discri mineer, dus dat doe je ook niet. Laatst zat ik toch naast een taxichauffeur van mijn leeftijd. Kwam uit Amsterdam. Was van de TCA. MAARTEN 'T HART 'Hoe zit 't nou toch met die taxioorlog?', vroeg ik. 'Ach, meneer,' zei de chauffeur, 'het is zo gruwelijk onrechtvaardig. Wij hebben voorgoed geld een dure vergunning moeten kopen en nu kunnen we die ver gunning niet meer overdoen. Ik wou in de vut gaan. Dat had gekund, als ik mijn vergunning had kun nen verkopen, maar nu moet ik tiog twee jaar blij ven rijden. En ik moet toch de kosten eruit hebben die ik indertijd gemaakt heb om die vergunning te kopen, dus wat ga ik doen? Ik ga tiuee jaar zwart rij den. Besteelt de regering mij, dan steel ik op mijn beurt alles terug. Hij zweeg eventjes, bewoog nerveus z'n vingers. Je kon zien dat hij eigenlijk dolgraag een sigaretje had willen opsteken. En daar zie je nog een probleem als je een taxi neemt. Haast alle taxicfiaujfeurs zijn zware rokers. Meestal ontwaren ze meteen dat jij niet rookt, en mokkend zien zeer dan vanaf om een sigaret op te steken. Soms vragen ze echter doodge moedereerd: 'Hebt u er bezwaar tegen als ik een siga ret opsteek?' Wat moet je dan zeggen? Ik zeg dan toch maar eerlijk: 'Ja, ik heb er last van, tenzij u alle ramen tegen elkaar openzet. 'Dus rij je dan in bloed- kou naast een roker. 'Meneer', zei de chauffeur, 'indertijd moest je als be ginnend arts voor veel geld een praktijk overnemen van een dokter die stopte. Nu mag je zo beginnen. De regering heeft toen een heel goede regeling getroffen voor al die artsen die daardoor dat overname-geld misliepen. Waarom wordt er voor ons nou niet net De man begon vreselijk te hoesten. Het was zo'n ech te rochelende rokershoest. Terwijl hij er ongeveer in bleef, stuurde hij de taxi desondanks volautomatisch door de Schipholtunnel Ik zei: 'Ik hoop dat u de nieuwe aardappels nog haalt. 'Ach, meneer', zei hij, 'alleen al dit jaar hebben we dertig collega's van onder de vijftig moeten wegbren gen. Zo hard komt 't aan dat we zo genaaid worden. 'Dertig jonge knullen', riep ik verbaasd, 'zeker alle maal zware rokers?' 'Wat zou je in dit vak moeten beginnen zonder de troost van een saffie', zei de chauffeur, 'ik ben d'r on dertussen hard aan toe, hebt u d'r last van?' 'Niet als u alle ramen tegen elkaar openzet. En dus werd ik een poos later verkleumd tot op het bot bij een studio afgezet. MENS] Zeven 'op papier' g ders. Dat is het voo taat van de zoekacl dingskinderen na; sche vader. De VEI BEVRIJDINGSKIN de op zondag 7 me de veteranen uit reldoorlog die de a voor het laatst mas land bezochten. Df namen tijdens het filé in Apeldoorn d met informatie ove meraden bereidwil vangst. Een Canad dat zijn drie jaar: den zwager werd re veteranen meld( voorlichtingsstand en interessante inf den medewerking sporen van kamera doorn melden ziel bevrijdingskindere zijn naar hun vadei Popzangeres BRITNEY SPEARS is bovenaan ge ëindigd op een lijst van de meest ge hate zangers in de Verenig de Staten. Radioluiste raars mochten e gen op de muzikar liefst nooit meerz< Op de door popzan de lijst staan ook 'i Dion en de Backst QT tree. De concurrentie was hartstikke ja loers." De zangeres zegt niet te kunnen wach ten tot de finale zaterdagavond. „Lang zamerhand wordt het tijd om echt iets te laten zien." Met de komst donderdag van danser Gino Emnes is het team rond Wagenmakers compleet. Emnes kon niet eerder naar Stockholm komen we gens verplichtingen aan de musical Fa me. LEAH RABIN weduwe van de in 1995 vermoorde Is- F raëlische premier Yitz- I hak Rabin, W lijdt aan 8 longkanker. pr Dat schrijft de krant Ha'aretz. Rabin wordt in Nei zocht om vast te sti beste behandeling is, zei haar schoon soff tegen de krant ontbrak zondag bij komst in Washingtf worden geëerd vooi aan het vredesproc den-Oosten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2