eiden wil de beste van Leiden blijven r Leede wint bekertoernooi, aar RCL heeft de toekomst Sport Het is weer net op tijd rustig bij Spakenburg WH dient klacht in gdig Oranje mist finale UIT DE DEKKING Olympia's Tour denkt al aan jubileum 12 MEI 2000 man leefmans chronisch gebrek aan speel- en trainingsruimte een grote feestweek aan te komen in het kader >0-jarig jubileum. Geen wonder dat de mogelijke je van het eerste elftal van w Leiden uit de klasse bijzonder ongelegen komt, net nu andere tel aandacht opslokken. hebben nooit spijt gehad van hun verhuizing in de jaren ze ventig naar het Morskwartier. Aanwas uit de nieuwe wijken Stevenshof, Boekhorst en Kop- pelstein zorgde ervoor dat de clubs groeiden als kool, met ruimtegebrek als keerzijde. Pa rallel aan de groei steeg het spelpeil. Beide zijn tweedeklas ser - Docos op zondag en Lei den op zaterdag - en vinden dat het huidige niveau past bij de omvang van de vereniging. De mogelijke degradatie van Lei den zit Immink dwars. „Wij zijn geen club die roept dat we op termijn naar de hoofdklasse moeten. Daar zijn we financieel en wat complex betreft te klein voor. Wat voor ons telt is dat we de beste zaterdagvereniging van Leiden willen blijven. Tot voor kort was De Sleutels de grote concurrent en het afgelo pen seizoen was dat Lugdu- num. Een degradatie zou ons, ook met het oog op het jubile um, slecht uitkomen." Nu de zon weer laat onder gaat, kan het eerste elftal een ontspannen training op het ei gen bij veld afwerken. Trainer Arjan van der Werf blijft na af loop nog even achter om met twee van zijn vrijetrapspecialis- ten te oefenen. Tot vermaak van de omstanders schiet Van der Werf er meer in dan zijn pupillen. „Ze hebben aan mij en mijn manier van voetbal moeten wennen", zegt de Kat wijken eenmaal binnen. „Ik wilde aanvallend spelen en in de achterhoede een-op een. Dat heeft punten gekost. Verder heb je nog te maken met de Leidse mentaliteit. Niet dat ik dat nu weer zo nodig moet oprakelen, maar ik begrijp nog steeds niet waarom het de ene week fantastisch gaat en ze de andere keer zo ongeconcen- teerd beginnen. Tegen Berkel - luels die Leiden in de titie nog voor de kie- (eerst twee tegen Ber- larna mogelijk een fi- waarin lijfsbehoud op taat, zijn niet bepaald ek van de dag op een ;ekse clubavond aan agdlaan. Het kampi- i van het elfde, nieuwe •n voor de 24 jeugd- grapjes over de straat- i de Stevenshof passe- vue. In kleine afgeslo- rtjes wordt driftig door ommissies vergaderd clubblad gevouwen, oreert in zuidelijk Lei- ir toch vooral in de ,tree van sportpark laakt een vervallen in- iffiti tiert op het hele welig en het hokje aartverkoop lijkt door aat getroffen. Voorzit- mink haast zich te wij le bouwmaterialen die m om nog voor het ju- (i( bileum de ingang te ,e verfraaien. „Dat neemt rij niet weg dat de accom- <ez modatie een punt van zorg blijft. Op zaterdag zijn we genoodzaakt de m velden van FC Rijnland S te gebruiken en het eerste elftal heeft het afgelopen jaar in de Leidse Hout bij soft- balclub Volle Bak moe ten trainen. Dat is na tuurlijk geen ideale si tuatie", aldus Immink, die schermt met een toezegging van wet- iiouder Alexander Pechthold dat zijn club >n de andere buurman Docos er trainingsvel den bij krijgen. Docos en w Leiden irlandse voetbalploeg met spelers tot zestien jaar heeft gis- Tel Aviv de finale van de strijd om de Europese titel op het le gemist. Door een tegendoelpunt in de laatste minuut van 2 loor Oranje met 2-1 van Tsjechië. Nederland kwam op >ng door een doelpunt van Heitinga. Perodjan maakte ge- TERDAG 13 MEI 15.00 UUR TWIJK - SPAKENBURG op sportcomplex De Krom strijd in het kader van kampioenschap dagamateurs) Advertentie aangeboden door BMW v.d. PLAS Zomeravondvoetbal bij w Leiden. Lachende gezichten alom. een hardwerkend geheel zon der toppers - moeten wij met onze toppers een geheel zien te vormen. Dan winnen we." Ondanks de lage klassering, veel schorsingen en blessures heeft Van der Werf weinig te klagen bij de Morsclub. „De sfeer blijft buitengewoon goed en er heerst iets van: we heb ben elkaar in de penarie gehol pen en nu helpen we elkaar er uit." Ronald van Wattum, een rou tinier in de hoofdmacht die aan het eind van het seizoen stopt om trainer van het tweede elftal te worden, bevestigt de woor den van zijn trainer. „Bij Leiden kom je puur voor de gezellig heid voetballen. Ik heb onder meer bij RCL gespeeld. In die vereniging gaat meer geld om en dat merk je aan de organisa tie. Alles rond het eerste elftal is goed geregeld. Dat is bij Leiden wel eens minder. De wil is er wel, maar het moet ook kun nen. De sfeer vergoedt een hoop." Immink, Van der Werf en Van Wattum hopen de gang naar de derde klasse te ontlopen. Als la ter op de avond het clubhuis vol loopt met spelers en bege leiders van jeugdteams en lage re elftallen, kortom als het hart van de vereniging bezit neemt van de kantine, blijkt dat lang niet iedereen een mogelijke de gradatie vreest. Het belang van de club valt of staat in hun ogen niet bij één elftal. Er hangt binnen de korste ke ren een uitgelaten stemming waar menig café jaloers op zou zijn en de 'R' rolt er heerlijk. Marcel Rietbergen, jeugdtrai ner, barman van de dag en gangmaker, weet zijn vereni ging wel te typeren. „Wij zijn nog een club van oude kranten en de jeugdlotto. We doen overal aan mee. We sparen doppen van Amstel en Fristi en knippen de code's van de AA- drank uit. Van het ene merk krijg je hesjes en van het andere een bal. Ik zou Leiden een ech- familieclub willen foto taco van der eb noemen. Voor de mensen zoals hier om je heen maakt het niet echt uit of het eerste elftal de- Preses Immink heeft het over de beste van Leiden, op zater dag. Rietbergen durft, als hij voor de vuist weg wat filosofeert over de toekomst, nog verder te gaan: „Ik weet dat het niet kan, maar stel je nou toch eens voor dat we hier maar één club zou den hebben in plaats van drie. Docos is ook een gezellige fami lieclub met veel aandacht voor de jeugd. Het gaat in dit stukje van Leiden al goed, maar dan krijg je de beste vereniging uit de regio." spakenburg janet van duk Bij Spakenburg is het altijd een beetje onrustig, zegt ver slaggever Bert-Jan van Oei van de regionale krant de Gooi- en Eemlander. Dus is het niet zo heel gek dat er in de week voor het eerste duel om de za- terdagtitel ook wat aan de hand was bij de kampioen van de hoofdklasse B. Een aantal spelers dreigde de club te verlaten toen het bestuur ze voor een lager be drag wilde contracteren. Trai ner Tijs Schipper zei in de Gooi- en Eemlander dat hij maar twintig procent van zijn tijd aan voetbal kon besteden. „De andere tachtig procent gaat zitten in allerlei andere, niet-voetbalzaken. Drie dagen voor de wed strijd in en tegen Katwijk meldt voorzitter Bort de Graaf dat het allemaal wel meevalt met de onrust. „Dat is een beetje achterhaald." Volgens hem hebben inmiddels vijf tien, zestien spelers een con tract getekend. „Het is een nieuwe ontwikkeling, het lag een beetje gevoelig, maar als er een schaap over de dam is, volgen er meer." Met het contracteren van spelers loopt de club vooruit op de invoering van de Top klasse en op de afschaffing van de amateurbepalingen van de KNVB, waardoor spe lers meer dan onkostenver goedingen kunnen krijgen. De Spakenburgse voetballers staan onder contract bij een stichting, die de door spon sors gevulde geldpot beheert. De stichting betaalt alle socia le lasten. Sommige spelers te kenden een contract van twee of drie jaar. Het grote voordeel daarvan is volgens voorzitter Bort de Graaf dat de club niet elk jaar aan het einde van het seizoen hoeft af te wachten welke spelers blijven en wie er weggaan. Niet iedere speler was blij met het aanbod van de club, vooral niet degenen die, zoals de voorzitter het nóemt, voor heen 'overgewaardeerd' wa ren. „Die waren teleurgesteld of wilden niet tekenen, maar daar zijn we uitgekomen. Er waren ook spelers die onder gewaardeerd werden." Nog niet de hele selectie heeft getekend. Een aantal is in onderhandeling met andere clubs. De Graaf wil niet vertel len hoe groot het budget is van de stichting. „Maar we draaien goed. er komen weke lijks sponsors bij." Spakenburg draaide het he le jaar goed. De club stond de hele competitie bovenaan, sloeg een gat met de achter volgers en vierde op 10 april het kampioensfeestje. Spaken burg had zijn favorietenrol waargemaakt. Die rol kreeg de club al voordat het vorige sei zoen voorbij was, toen ze de twee sterspelers van grote concurrent en plaatsgenoot IJsselmeervogels voor een naar het schijnt astronomisch bedrag 'kocht'. Het hele dorp was in rep en roer en pas na bemiddeling van twee oud wethouders tekenden de bu ren weer vrede. Dat was in de cember. Het was de ultieme wraak van het 'kleine' Spakenburg op het 'grote' IJsselmeervo gels. IJsselmeervogels is de grootste club van Bunscho ten/Spakenburg, de club met de meeste aanhang en de club met de meeste successen. De laatste titel van Spakenburg dateerde alweer van 1987. Dit seizoen werd het kampi oenschap behaald onder een nieuwe trainer: Tijs Schipper, oud-speler van Marken. Hij probeerde de 'lange halen' van zijn voorganger Simon Kistemaker af te schaffen en het lukte hem vrij snel om de ploeg 'technischer' te laten voetballen, iets wat de selectie ook graag wilde. „Spakenburg is een een heid", vindt voorzitter Bort de Graaf. „Het is een heel leuke groep, met veël individuele klasse." Én een schotvaardige voorhoede: vier spitsen maak ten samen zestig doelpunten. •eft een klacht ingediend bij de tuchtcommissie van de gen de voorzitter van voetbalclub Heerjansdam Janus van Van Peenen suggereerde deze week in het Rotterdams dat er afspraken waren gemaakt over de afloop van de i Heerjansdam - ASWH. Heerjansdam had drie punten n zich te handhaven in de eerste klasse. ASWH ontkent het van dergelijke afspraken. De ploeg uit Ridderkerk won ook In een brief aan de KNVB laat ASWH weten dat de club heeft laten omkopen. Naam: Klaas-Jan Doeven. Geboren: 16 februari 1968 te Groningen. Woonplaats: Leiden. Lengte/gewicht: 1.89 meter, 94 kilo. Broers/zussen: twee zussen, een oudere en een jongere. Burgerlijke staat: ongehuwd samenwonend. Kinderen: nee. Sport en club: tennis bij Roomburg in Leiden. Vorige clubs: ik ben begonnen met tennis in Ruinerwold, een gat in Drenthe. Daarna heb ik bij Meppel gespeeld, totdat ik voor mijn studie naar Leiden verhuisde. In Leiden tenniste ik eerst bij Unicum en nu zit ik al weer zes jaar bij Roomburg. Beroep: ondernemer. Ik ben mede-eigenaar van JoHo - The Company, een bedrijf dat zich richt op mensen van 18 tot 35 jaar. Simpel gezegd verkopen we allerlei handige en tijdsbe- sparende produkten en dien sten. Bijvoorbeeld op het ge bied van studies en reizen. Links- of rechtshandig: rechts. Sterkste punt: de voluit gesla gen topspinvolley. Het is ei genlijk een belachelijke slag die helemaal niet kan, maar af en toe lukt het me toch. Zo'n bal is dan compleet onhoudbaar. Zwakste punt: concentratie. Ik heb een ongeduldig karakter, al wordt ddt wel steeds minder. In het verleden heb ik heel wat wedstrijden verloren omdat ik mijn concentratie niet vast kon houden. Beste trai ner: Silvester Jorna, mijn trainer bij Meppel. Slechtste trainen ik heb onge twijfeld slechte trainers gehad, maar die namen gaan dan vaak het ene oor in en het andere oor uit. Hoogtepunt: een demonstra- tiedubbel tegen de 'Woodies', Todd Woodbridge en Mark Woodforde. Ik heb tijdens een satellitetoernooi in Zuidwolde tegen ze gespeeld, toen ze nog vrij onbekend waren. En nog een hoogtepunt: de onderlinge score tussen Klaas-Jan Doeven en Richard Krajicek is 1-0 in het voordeel van Doeven. Ik heb één keer tegen hem ge speeld, toen ik 16 was en hij 11 of zo. Toen kon ik nog net van hem winnen. Nu zou ik met 6- 0,6-0 worden weggemept. Dieptepunt: is er niet. Ik heb alleen maar lol in het tennis. Blessures: zelden of nooit. Ik ben een keer door mijn enkel gegaan en that's it. Favoriete tennisser: Boris Becker, een mooie vent die mooi tennist. Mijn jeugdidool was Björn Borg, maar qua speelstijl vind ik dat eigenlijk helemaal niks. Favoriete tegenstander: Joost van Leeuwen, een teamgenoot bij Roomburg. Die kun je heer- lijk gek ma ken tijdens een wedstrijd. Vervelendste tegenstan den Marcel Wolfert, ook een teamge noot. Die is altijd net iets te sterk voor me. Verder overigens wel een hele leuke vent. Hobby's: knutselen, computers en rommelmarkten bezoeken. Ik zoek nooit gericht naar iets, maar het is altijd weer prachtig waar ik mee thuis kom. Krant/tijdschrift: de Volks krant en de vaktijdschriften In termediair en Carpe. Favoriete boek: mijn favoriete schrijver is Leon de Winter, li terair en toch erg toegankelijk. Een favoriet boek van hem heb ik niet. Favoriete film: ik ken veel goe de films, maar niet eentje waarvan ik zeg 'die springt er uit'. Silence of the Lambs is erg goed. Favoriete muziek: Pink Floyd. Lekkerste eten: pastagerech ten. Lekkerste drinken: biertje. Favoriet vakantieland: ik ben meerdere keren in Zuidoost- Azië geweest en daar ben ik he lemaal weg van. Het maakt niet echt uit in welk land je daar komt, het is overal goed toe gankelijk en overal is er het zelfde lekkere klimaat. Het hele sfeertje is gewoon perfect. Politiek: ben ik niet echt mee bezig. De laatste keer heb ik D66 gestemd. Geloof: ik ben niet gelovig, nooit geweest ook. Respect voor: mijn vriendin Patricè. Ze is zorgzaam en lief. Hekel aan: te veel 'bla-bla' en 'poeha'. Een beetje opschep pen vind ik prima, maar som mige mensen schieten daarbij te ver door. In mijn zakelijke contacten kom ik het ook veel tegen: er wordt enorm hoog van de toren geblazen, maar uiteindelijk kunnen ze hun be loften niet nakomen. Wedstrijden tegen Animo: ze staan vlak onder ons, met een wedstrijd minder gespeeld, dus veel ontlopen we elkaar niet. We hebben dit seizoen nog niet tegen ze gespeeld, maar een voorgevoel zegt me dat het 3-3 of 4-2 voor ons wordt. Toekomst voor Roomburg: al le elementen zijn aanwezig om te groeien. Het is een ontzet tend gezellige club. De sfeer is perfect. Er zouden alleen wat meer dames moeten komen tennissen. Persoonlijke toekomst: ik wil zo lang mogelijk blijven tennis sen. Ik prijs me gelukkig dat ik omringd ben door een clubje mannen waarmee ik dat op een redelijk niveau kan doen. tekst maarten dekker foto henk bouwman rp loman leefmans iwen van Ter Leede hebben al jarenlang a kele concurrentie in de regio te duchten, 'ond werd de hegemonie van de Sassen- hoofdklasser nog eens bevestigd door overwinning in de finale van de districts- igen RCL. Toch zou datzelfde RCL binnen ital seizoenen wel eens serieus kunnen ren met de nummer drie van Nederland. beschikt onmiskenbaar over talent, n gemiddelde leeftijd van rond de zeven- en kan in het streven om hogerop te ko- lenen op de onvoorwaardelijke steun van uur. Ton Zwagerman, die in het verleden on er landskampioen Seastum onder zijn 'ad, gelooft in het jeugdige Racing. „We een beleidsplan uitgestippeld met als spunt om binnen vijf jaar te promoveren hoofdklasse. Op een enkele uitzondering aat het hele team uit middelbare scholie- i mikken komend seizoen op promotie eerste klasse en dan hebben we nog vier naar het hoogte niveau door te groeien." ravond op het eigen sportpark was het van twee klassen nog overduidelijk zicht- leen in de eerste twintig minuten kon Ra- vijf speelsters door schoolexcursies nissen, het surplus aan inzicht, fysiek en ervaring compenseren met ijver en snelheid. Daarna meldde international Sarina Wiegman zich voorin, wat twee goals tot gevolg had. In de 23ste minuut mocht Sabine van Eyk in buiten spelpositie alleen op het doel afgaan en zij legde simpel af op Wiegman: 0-1. Vijf minuten later onderstreepte Wiegman haar klasse door met een lob keepster Merel Hansbergen te verschal ken. Ter Leede nam vervolgens gas terug om pas in de slotfase van de eerste helft opnieuw toe te slaan. Marion van der Ploeg kopte een afgemeten voorzet van Dorien van Nobelen binnen. Na de rust was van een tweestrijd geen sprake meer. De Sassenheimse ploeg voerde het tempo op terwijl de krachten van de roodwitten zichtbaar afna men. Het resulteerde in vijf treffers zonder dat RCL daar ook maar een echte kans tegenover kon stellen. Desondanks complimenteerde Wiegman na af loop de jonge tegenstander. „Er zit bij hun dui delijk een voetbalidee achter wat ze doen. Ze proberen de linies aan te laten sluiten en spelen op buitenspel terwijl de keeper, door uit te ko men, de diepte uit ons spel haalt. Dat deden ze in de eerste helft zeer verdienstelijk. Ik weet zeker dat er toekomst in zit." RCL - Ter Leede 0-8 (0-3). 23. Wiegman 0-1, 28. Wieg man 0-2, 44. Van der Ploeg 0-3, 56. Van Eyk 0-4, 58. Wieg man 0-5,66. Van Beelen 0-6, 83. Van der Ploeg 0-7,85. Keel- der 0-8 Scheidsrechten Taal. Toeschouwers: 50. Aanvoerster Marion van der Ploeg van Ter Leede weet de bal net voor een inkomende RCL-speelster weg te spelen. foto taco van der eb waardenburg gpd Wie bijna jarig is, wil nog wel eens de dag van vandaag verge ten. Zeker als de kroondag, zo als in het geval van Olympia's Tour die in 2001 de vijftigste editie hoopt te beleven, omge ven is met de nodige zorgen. Vandaar dat gistermiddag in Waardenburg, bij de presenta tie van het etappeschema van Neerlands langste wielerkoers dit jaar, vooruit werd gekeken. De toekomst van Olympia's Tour ziet er zorgelijk uit. Hoofdsponsor Visa haakt na de 49ste ronde, die van 20 tot en met 28 mei duurt, af. Boven dien heeft het Korps Landelijke Politie Diensten steeds minder uren beschikbaar voor het be geleiden van wielerwedstrijden en zijn ook steeds minder we gen geschikt voor een langs trekkende wielerkaravaan. Stichtingsvoorzitter Wim van Drunen: „Het valt niet meer mee om een ronde te organise ren. De verkeersproblematiek wordt steeds groter en we die nen nu, omdat de KLPD onder druk van het ministerie veel minder manuren binnen het wielrennen mag draaien, ook een wedstrijddag in te leveren. Wil je iets bijzonders doen voor een jubileumronde, dan moet je schipperen. Met je tijd, maar ook financieel. We overwegen een deel van de ronde door het buitenland te laten gaan, maar dat kost natuurlijk wel extra. Zeker omdat we nog geen nieu we hoofdsponsor hebben, zijn de plannen ook dan nog niet definitief ingevuld". Van Drunen is wel optimis tisch gestemd over een andere geldschieter. „Ik ben in gesprek met een zeer serieuze gegadig de. Ik hoop eind mei uitsluitsel te krijgen". De vijftigste ronde zal op een nog nader te bepalen datum (waarschijnlijk 12 of 19 mei) in het ook al jubilerende Almere (dat in 2001 25 jaar be staat) beginnen. Voor de 49ste editie is de stichting Olympia's Tour er niettemin weer in geslaagd een traject van zön veertienhon derd kilometer door (letterlijk) heel Nederland uit te stippelen. Na een koninginnerit in Lim burg, een uitstapje naar het Groningse Bedum (alwaar twee dagen voor het eind een waar schijnlijk beslissende individu ele tijdrit wordt verreden) en de traditionele afsluiting in de hoofdstad op 28 mei is het bud get van 450.000 gulden op. De ploegentijdrit werd ge schrapt. Ook al vanwege de KLPD-beslommeringen. En omdat men niet langer via het gehanteerde bonificatiesysteem de Rabobank-formatie (die na drukkelijk op het onderdeel traint en doorgaans het klasse ment in de chrono naar haar hand zet), al te makkelijk in het zadel wil helpen. De concur rentie voor de Rabo-jongelin- gen komt dit jaar van de erva ren profrenners van Bankgiro- loterij-Batavus (met de viervou dig etappewinnaar van vorig jaar, Rudi Kemna) en het Belgi sche Spar-Oki. Ook van de Itali aanse baanselectie, die in 1999 in de eerste rit richting Oss col lectief de slag miste en een kleurloze Olympia's Tour reed, verwachten Van Drunen en co. veel. In totaal verschijnen zes tien teams aan de start, waar van zeven uit het buitenland.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25