Leidsch Dagblad Van Rij en Vos treden af Toestand van prins Bernhard stabiel na darmoperatie rrmipx^f Zwarte handel in kaartjes voor EK-voetbal bloeit LD Topomzetten op bloemenveilingen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD bken trekt acht op beurs Amsterdamse beurs de geruchten steeds t bierbrouwer Hei- het punt staat een ^e overname te doen. steeg het aandeel al >cent en vanochtend nog eens ruim 4,2 bij. Het fonds won ro op 64,40. Begin deerde Heineken nog 47 euro. mother' doet eopen Joear, jarenlang top- I het criminele Bruins- ïicaat, heeft onom- leen reeks liquidaties (ugsmilieu toegegeven. Uerlanders, een Joego- Brit werden in de •htig en in 1990 door iep uit de weg ge il het boek De Godmo- l journalist Bart Mid- Itoont Moear geen en- |jt over de moorden. ;zint zich op stappen. Veel mis Ierland ft Nederland giste- •n rapportage voor de Naties gekapitteld ondingen van de men- •n. De behandeling ekers, de extra be- gevangenissen voor aarlijke zware crimi- Koraal Specht op de ft J zijn volgens China hde misstanden. Marco Pantani >ch deel aan de Ronde die morgen van bt. Manager Gimondi Wielerploeg Mercatone Ift dit vanmorgen be- paakt. Pantani moest op de voorlaatste fens een te hoge hema- irde als leider de Gi llen. Er werd al een I dagen gespeculeerd I deelname. QEE3ZKEI n Samenleving. Ivan de Dag 13,15,16,17,18 ^roen/Strips10 .23,24,25 -««a 12 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42309 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 De Regentenkamer wacht uitnodigend op de eerste borrels en vergaderingen 14 Schuller predikt christelijk humanisme 17 Tennissers Adegeest dreigen Voorschoten met rechtszaak 18 Kwaliteit in Oudshoorn belangrijker dan geld Sterren maken zich op voor 53e filmfestival in Cannes 24 Zes portretten van spelers kampioensploeg w Katwijk UTRECHT ANP (RVD) wezen de klachten op een 'pas- van Vroonhoven voerde de operatie sagestoomis in de ingewanden'. Het uit. Hij maakte de verklevingen los en Prins Bernhard is gistermiddag wegens betreft een goedaardige aandoening. verwijderde een deel van de dunne buikklachten opgenomen in het Uni- De 88-jarige prins had de klachten darm. De toestand van de prins is sta- versitair Medisch Centrum Utrecht recent gekregen. Het ging om verkle- biel. Hij blijft ten minste veertien da- (UMC). Hij werd meteen geopereerd, vingen die de normale beweeglijkheid gen in het ziekenhuis. Naast chirurg Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst van de darm belemmerden. Prof. Th. Vroonhoven, bestaat het behandelend team uit anaesthesioloog prof.dr. J. Knape en internist dr. J. Raymakers. Medio februari werd prins Bernhard ook geopereerd in het UMC, toen om het buisje in zijn luchtpijp aan te pas sen. Die ingreep was al in september voorzien toen de zogeheten T-tube in zijn luchtpijp werd geplaatst. De tube verving een ander buisje, een trache acanule, dat in mei vorig jaar was aan gebracht. Met de tube kan de prins be ter ademen. Ziektes in zijn jeugd en la ter in zijn leven hebben vernauwingen in Bernhards luchtpijp veroorzaakt. Stadhuiskwestie kost Leidse wethouders de kop De twee verantwoordelijke wethouders voor de mil joenenoverschrijdingen op de gemeentelijk huisves ting, Van Rij (PvdA) en Vos (WD), treden af. Beide wethouders kondigden gisteren aan dat zij direct na de raadsvergadering van komende dinsdag hun ontslag indienen. Van Rij zou zonder deze aankon diging volgende week ze ker door de raad naar huis zijn gestuurd. Met Vos dreigde hetzelfde te gebeu- LEIDEN RUUD SEP EN WIM WEGMAN De twee wethouders kwamen een maand geleden onder vuur te liggen toen bleek dat zij de gemeenteraad lange tijd onwe tend hadden gehouden van een groot aantal enorme tegenval lers bij met name de verbou wing van het stadhuis. De vol tallige oppositie steunde toen al een motie van wantrouwen te gen Van Rij. Vos, die sinds okto ber verantwoordelijk is voor de gemeentelijke huisvesting, werd door de oppositie ge spaard. Hem zou als beginnend wethouder niet veel te verwij ten zijn. Alleen Van Rij's PvdA zette toen al de aanval in op de WD'er. In de afgelopen dagen heb ben de fractieleiders van WD en D66 aan Van Rij laten weten dat hij beter eieren voor zijn geld kon kiezen: samen met de oppositie zouden zij als het er op aan komt volgende week een raadsmeerderheid vormen die de PvdA-wethouder zou dwingen tot aftreden. Door dat vooruitzicht kwam begin deze week ook de positie van Vos serieus onder druk te staan. PvdA en Groenlinks lie ten weten dat er wat hun be treft geen koppen hoeven te rollen, maar dat het aan de an dere kant ohacceptabel zou zijn als de ene wethouder wel ge dwongen vertrekt en de ander niet. Of uiteindelijk een raadsmeerderheid een motie van wantrouwen tegen Vos zou steunen, was en is niet duide lijk. Maar zeker is dat het voor Vos onmogelijk was om nor maal te blijven functioneren wanneer twee collegepartijen het vertrouwen in hem opzeg gen. Vos zit als direct gevolg van de hele affaire overigens sinds afgelopen maandag overspan nen thuis. ,,Ik ben niet depres sief, maar dit grijpt wel in. Blijk baar heb ik te veel van mezelf gevraagd", laat hij weten. Vos benadrukt dat hij zelfstandig heeft besloten om af te treden. „Ik heb geen druk ondervon den, of het moet druk geweest zijn om juist te blijven zitten." Voor Van Rij werd in de afge- TREKKING 23 MEI i I-I j j JJJjJjDüJJj Speel mee in de loterij van mei en wie weet wordt u één van onze vele Oranje-miljonairs! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - Al kwart Amerikaanse stadje Los Alamos in rook opgegaan voor het vrijkomen van radio activiteit. Diep onder de grond van het laboratorium ligt plutonium opgeslagen in speciale bunkers, die volgens de federale over heid ruimschoots bestand zijn tegen de hitte van de brand die bovengronds woedt. President Clinton heeft de ge troffen 'regio uitgeroepen tot rampgebied. De massaal aan wezige brandweer moest zich gisteren ten behoeve van haar eigen veiligheid terugtrekken. Het vuur werd een week gele den aangestoken door bos wachters, met het doel wild groei tegen te gaan. Door de harde wind en de enorme droogte liep de brand echter uit de hand. Het Amerikaanse stadje stad Los Alamos in New Mexico dreigt tot de grond toe af te branden. De razende bosbrand die de plaats al dagen belaagt, heeft inmiddels ruim een kwart van de stad verwoest. Wijk na wijk gaat op in vlammen, en er is vooralsnog geen zicht op ver betering. De ruim elfduizend inwoners zijn bijtijds geëvacu eerd. Het stadje huisvest sinds 1943 Amerika's nationale labo ratorium voor de productie van kernwapens. Volgens minister Richardson van energiezaken zal het laboratorium behouden blijven, en is er geen gevaar Arrestatie in Scheveningse moordzaak SCHEVENINGEN ANP De Haagse politie heeft in Wassenaar een man aange houden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de drievoudige moord in een Schevenings appartement. Dat heeft persofficier mr. C. Nooy bekendgemaakt. Ze zegt niet uit te sluiten dat er nog meer arrestaties volgen. De drie Ierse slachtoffers werden in de nacht van 28 op 29 april ge vonden in de flat aan de Gevers Deynootweg. Door de moord en door een brand waren hun lichamen ernstig verminkt. lopen maanden steeds meer duidelijk dat het vertrouwen dat hij in de raad genoot aan het afbrokkelen was. Afgelopen weekeinde was voor hem het moment aangebroken om de knoop door te hakken. „Toen heb ik in gedachten al mijn af scheidsspeech geschreven." Over de vraag wie de twee opengevallen plaatsen in het college moeten opvullen, is op dit moment nog geen duidelijk heid. De fracties van PvdA en WD zullen daarover aanstaan de maandag voor het eerst spreken. Bij de PvdA is de kans het grootst dat fractieleider Hil- lebrand de nieuwe wethouder wordt. Vijf jaar geleden verving hij Van Rij al eens ruim een half jaar toen deze wegens ziekte niet kon werken. WD-fractieleider Van der Sande lijkt in zijn partij de meest voor de hand liggende opvolger voor Vos. Pagina 13: Feestje Pechiold verstoord door crisis Pagina 16: De onderkoning die te lang bleef Nijpend tekort aan tandartsen in regio Alphen ALPHEN AAN DEN RUN» SASKIA STOELINGA Wie zich vandaag nog wil aan melden als patiënt bij een tand arts in Alphen aan den Rijn komt bedrogen uit. Er is geen praktijk meer te vinden waar nog nieuwe patiënten kunnen worden aangenomen. Alles zit bomvol. Met het aanstaande vertrek van drie van de 28 Alphense collega's vanwege de pensioen- gerechtige leeftijd wordt de si tuatie nog nijpender. Zij heb ben geen opvolgers gevonden om de praktijken over te ne men. Leimuiden heeft sinds kort zelfs helemaal geen tand arts meer. De Nederlandse Maatschap pij Tandheelkunde (NMT) in Nieuwegein, waarbij 7500 tand artsen zijn aangesloten, kent de situatie. Ook gebieden zoals Haarlemmermeer, delen van Groningen en Drenthe hebben last van schaarste. Volgens de statistieken is de verwachting dat er zonder maatregelen over een jaar of vijf in Nederland één miljoen mensen geen eigen tandarts meer kan vinden. Woordvoerster Peddemors: „De opleidingscapaciteit is te beperkt om de uitstroom van terugtredende oudere tandart sen op te vangen. Een ander probleem zit in de veranderde praktijkvoering, zo als de toenemende deeltijdar beid bij zowel mannelijke als vrouwelijke tandartsen. Daarbij komt dat steeds meer mensen vanwege de goede tandheelkundige verzorging hun natuurlijke gebit behou den, waardoor ze een groter be roep doen op de tandheelkun dige zorg. En dat gedurende een langere periode." Pagina 18: 'Misschien moeten we tandartsen uit Italië halen' DEN HAAG GPD De zwarte handel in kaartjes voor Euro 2000 is losgebarsten. Via internetpagina's en kran tenadvertenties zijn deze week al duizenden tickets voor het EK-voetbal in juni van eigenaar verwisseld voor woekerprijzen. De kopers blijken zich er niets van aan te trekken dat de kaar ten op naam staan. Kaartjes voor de eerste ronde van het Nederlands elftal 'doen' inmid dels 2000 gulden. Voor finale plaatsen wordt al 6300 tot 9000 gulden neergelegd. Deze week zijn 400.000 op naam gestelde toegangskaartjes bij de supporters >in Nederland en daarbuiten thuis afgeleverd. Direct daarna is de handel ra zendsnel op gang gekomen Op meerdere internetpagina's staan de wedstrijdschema's met daarachter de prijzen van de kaartjes. CDA-Kamerlid Atsma noemt de grootschalige zwarte handel een logisch gevolg van het besluit deze niet strafbaar te stellen. De Kamer wilde daar niet aan omdat zo'n maatregel toch niet valt te controleren. Het ministerie van justitie en Euro 2000 reageren lakoniek. „Wij hebben nooit de illusie ge had dat wij de zwarte handel zouden kunnen uitbannen", zegt woordvoerder Van der Eijk van Euro 2000. Zowel het mi nisterie als Van der Eijk wijst er op dat mensen het risico ne men dat ze veel geld betalen voor een kaartje en vervolgens AALSMEER/RUNSBURG RICHARD MOOYMAN De bloemenveilingen in Aals meer en Rijnsburg hebben deze week topomzetten gedraaid. In veel huishoudens wordt moe derdag komende zondag weer opgefleurd met een bos bloe men. De roos blijft de traditio nele moederdagbloem, maar dit jaar is ook de zonnebloem erg in trek. De bloemenveiling in Aals meer heeft in deze drukste week ruim negentig miljoen gulden omgezet. Dat is volgens woordvoerster A. Lansbergen enkele procenten meer dan vo rig jaar. Het aanbod is volgens haar zeer divers, maar de roos blijft als vanouds zeer populair. Daarvan zijn per dag acht ne gen miljoen stuks verhandeld. Opvallend is volgens Lans bergen het grote aanbod aan sierpotten met planten voor op het balkon of terras. Ongeveer een op de zes in Aalsmeer ver handelde bloemen en planten komt uit het buitenland, zoals Israël, Kenya en Zimbabwe. In Rijnsburg blijft de omzet volgens woordvoerster A Pol licht achter bij de recordomzet van vorig jaar. Zij schrijft dit toe aan het warme weer. „Als je buiten zit of op het strand ligt, dan heb je minder behoefte aan bloemen thuis. In de zomer- HET WOORD IS AAN Gabriël Laub Hij kende zichzelf. Maar al leen van horen zeggen. rSnTmax' '724° 10*/26° 14720° SSS5 30% 20% 20% 60% 70% 60% Miljoenen voor nabestaanden van vermoorde toeriste MIAMIANP Het Amerikaanse autoverhuur bedrijf Alamo Rent-A-Car moet de nabestaanden van de in fe bruari 1996 vermoorde Neder landse toeriste Tosca Dieperink wegens nalatigheid 12,8 mil joen gulden schadevergoeding betalen. Dat heeft een jury bij een rechtbank in Miami be paald, meldt de in Florida ver schijnende Daily Business Re- view. De destijds 39-jarige Diepe rink werd kort na aankomst in Florida vermoord bij een over val in de beruchte buurt Liberty City in Miami. Ze werd doodge schoten in haar huurauto die was gestopt bij een benzinesta tion. De moord leidde interna tionaal tot grote verontwaardi ging- Volgens advocaat Alvarez van de nabestaanden van Tosca Dieperink, echtgenoot Ger en drie kinderen, heeft Alamo ver zuimd te wijzen op de gevaren van buurten als Liberty. De po litie had het verhuurbedrijf ge vraagd toeristen te waarschu wen, maar Alamo gaf daaraan geen gehoor. De rechter stelde de Neder landse familie in het gelijk. „Alamo is voor honderd pro cent verantwoordelijk gesteld door de dood. De jury achtte niemand anders ook maar ge deeltelijk verantwoordelijk", zegt Alvarez in de zakenkrant. Alamo vecht de uitspraak aan. niet naar binnen mogen, omdat het kaartje niet op hun naam staat. Van der Eijk erkent wel dat lang niet iedereen gecontro leerd wordt. De controle zal zich richten op groepen waar mee problemen worden ver wacht. De handel is vooral een zaak van professionele bureaus die het hele jaar door handelen in kaartjes voor popconcerten en allerlei sportevenementen. De ze bureaus kunnen probleem loos zaken doen, omdat Neder land een van de weinige landen is waar deze handel, mits niet op straat, niet is verboden. Pagina 5: Opstelten gaat tot de grens Ja, ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adres: Postcode: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: maanden kopen de mensen ook minder bloemen." In tegenstelling tot vorig jaar had de bloemenveiling in Aals meer deze week niet te kampen met een personeelstekort. Vol gens Lansbergen is de krapte opgelost door het invoeren van gecombineerde fulltime con tracten, waarbij werknemers 's ochtends werkzaam zijn op de veiling en 's middags elders. „We hebben nu 120 van derge lijke contracten afgesloten." Niettemin zijn ook extra uit zendkrachten ingehuurd. Pagina 9: Moederdag met brunch en barbecue I Handtekanlng I i I i i i i i Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DK WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141"400114" maandag t/m vrijdag Wethouder Van Rij licht de beweegredenen voor zijn vertrek toe aan de pers. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1