'De werkdruk is hier gigantisch' 'Nog meer blauw en minder hangjeugd op stra Drie ton in de rode cijfers. maar waar Politiek wil effecten bezuiniging weten 'Politie mag oni rotzooi opruim Oude supermarkt tegen de vlakte Bedrijfsleven op de 1 voor de Rijn Gouwe VRIJDAG 12 MEI 2000 Kaartverkoop door Stichting Issoria koudekerk aan den run De vrijwilligers van de Stichting Issoria verkopen vandaag en morgen zelfgemaakte kaarten in de win kel van Albert Heijn in Koudekerk aan den Rijn. De vier kaarten met enveloppen kosten vijf gulden. De opbrengst komt ten goe de aan de stichting die in de regio Leiden een hospice wil op richten. Keukenbrandje in Roelofarendsveen roelofarendsveen In een huis aan het Westeinde in Roelof arendsveen is gisterochtend een keukenbrandje uitgebroken. Toen de 77-jarige bewoonster een brandende lucifer in de vuil nisbak gooide, vatte de zak vlam. De vrouw wilde de zak in de gootsteen blussen, maar daardoor sprongen de vlammen over naar het gordijn. Een kennis van de vrouw bluste het vuur voor dat de brandweer er was. Politieleiding bezoekt Alkemade en Jacobswoude alkemade/jacobswoupe janneke de jonge De politie mag dan meer blauw op straat gebracht hebben, voor de Jacobswoudse politici is het nog steeds niet genoeg. ,.U moet doen waar u goed in bent", zei Witteman (Gemeen tebelang) gisteravond tijdens een gemeentelijke commissie vergadering. „Voorlichting ge ven op scholen is prima, maar dat kan iemand van de toneel school met een pak aan ook. U moet u richten op uw kern taak." En dat is, voor de duide lijkheid, de straat. De leiding van het team Al kemade/ Jacobswoude, onder deel van het district Rijn en Braassem, maakte gisteravond een rondgang door het werkge bied. Ze bezochten daarbij niet de straat, maar wel de twee ge meentehuizen in Rijnsaterwou- de en Roelofarendsveen. Team chef H. van der Veek en de twee uitvoerend teamchefs M. Kruit en C. van der Wiel (werken sa men in een duobaan) presen teerden de cijfers uit 1999, en vroegen om tips. Tips hadden de politici in Ja cobswoude genoeg. Van Hoesel (D66) en Witteman focusten zich daarbij vooral op de ont brekende agenten op straat, maar bij Van Dam (WD) en De Lange (CDA) schemerde dat tussen de regels door. Strenger optreden tegen foutparkeerders waaronder vrachtwagens en ca ravans, meer doen aan inbraak preventie en snelheidscontroles op belangrijke wegen in de dor pen: daarvoor zijn ook meer agenten nodig. De belangrijkste opmerkin gen betroffen de hangjeugd. „Bij 't Spant in Leimuiden staat zo'n groep", aldus Van Dam. „Ouderen zijn doodsbenauwd om erheen te gaan als er een wedstrijd in 't Spant is. Die jon geren maken het hun onmoge- alphen aan den run saskia buitelaar Welke effecten hebben de Al- phense bezuinigingsplannen voor de burgers? Dat was de be langrijkste vraag die de Alphen- se politiek gisteren aan wethou der Lyczak stelde. Tijdens de gemeentelijke commissieverga dering bespraken zij de financi ële situatie van Alphen. Die ver slechtert de komende jaren. Na zes jaar overschotten kunnen oppotten, heeft de gemeente dit jaar voor het eerst een tekort van 5,5 miljoen gulden. Dat loopt in 2003 op tot 7,8 miljoen gulden. Hoge personeelskosten zijn een belangrijke oorzaak. Burgemeester en wethouders stellen voor om een deel daar van terug te verdienen door in terne bezuinigingen. De finan ciële directie is daarvoor met een stofkam door alle ambtelij ke afdelingen gegaan. Daar naast moet jaarlijks rond de 3 miljoen gulden worden terug gehaald uit de begroting. Dat betekent dat sommige plannen goedkoper of stopgezet móeten worden. De discussie daarover voert de politiek volgende maand, als ook de voorjaarsnota wordt be handeld. Maar, zeiden de frac ties, dan moeten we eerst we ten wat de maatschappelijke ef fecten zijn. Bijvoorbeeld van een voorstel om het school- zemmen af te schaffen of het armoedebeleid strikter toe te passen. De wethouder antwoordde dat hij bijna klaar is met de be groting van 2000, die op een nieuwe manier is gemaakt. Daarin is het inzicht in de ge volgen die uitgaven hebben groter. Verder verwacht hij een rooskleuriger beeld als het Rijk binnenkort bekend maakt hoe veel geld elke gemeente uit het gemeentefonds krijgt. Alphen krijgt meer dan vorig jaar, is uit voorlopige cijfers al gebleken. Sommige commissieleden toonden ook verontwaardiging over de plotselinge omslag van overschotten naar tekorten. „We hebben blijkbaar boven onze stand geleefd", zei Sneep van RPF/GPV. Die fractie plaatste in de begroting van 1999 al vraagtekens bij de ma nier waarop Alphen alle plan nen wilde betalen. hazerswoude-dorpDe oude C1000 van Hazerswoude-Dorp gaat tegen te vlakte. Eigenaar Schuitema Vastgoed BV heeft bij de ge meente Rijnwoude een sloopvergunning aangevraagd. Wat ervoor in de plaats komt, is niet bekend bij de gemeente omdat er geen bouw plan is ingediend. De supermarkt in het westen van Hazerswoude- Dorp staat sinds eind oktober leeg. foto mark lamers Vervolg van voorpagina Tandarts Jongejan van het Tandheelkundigcentrum Al phen aan den Rijn aan de Molenvliet zit met de handen in het haar. „Elke dag bellen er zo'n veertig mensen met de vraag of ze hier kunnen worden behandeld. Ook ko men ze aan de balie en proberen assistentes over te ha len om toch ingeschreven te kunnen worden." alpen aan den run saskia stoelinga „Maar met 10.000 patiënten en vijf tandartsen zitten we aan onze limiet. De werkdruk is gi gantisch." Jongejan is al maan den op zoek naar nieuwe colle ga's voor zijn oude praktijk- pand aan de Koraalzwam. „De jonge collega's die hij vindt, ha ken snel af vanwege de kosten. Investeren in een huis én in een praktijkpand doet veel jonge mensen schrikken. Daarbij komt nog dat in deze streek een huis niet snel voorhanden is." Tandarts Verlaat, die net als zijn collega's Chang Sing Pang en Lagendijk dit jaar stopt, denkt Europees. „In Italië en België kampen ze met een over schot. Misschien moet ik daar mijn opvolger wel vandaan ha len." Het steekt hem dat de Ne derlandse overheid nooit goed naar de beroepsgroep heeft ge luisterd en ongefundeerd jaren geleden de tandheelkundige opleidingen in Utrecht en Gro ningen heeft gesloten. „We zit ten nu met de gebakken pe ren." Volgens de voorzitter van de tandartsenkring afdeling Rijn land, Hans Berendsen, is er een schreeuwend tekort aan jonge tandartsen. „We moeten aan al le partijen duidelijk maken dat de nood hoog is en kijken wat we er in Alphen aan kunnnen doen." Voorzitter Berendsen denkt evenals Jongejan aan het „aan lokkelijk maken van de vesti gingsplaats." Dit betekent in zijn visie niet alleen dat er een huis of praktijk beschikbaar is, maar ook dat de weekeinde- diensten goed geregeld zijn en de veiligheid is gegarandeerd. „Met dat laatste bedoel ik dat er geen dreigende patiënten aan kloppen met pijnklachten, waarmee ze al weken rondlo pen maar nergens terecht kun nen. Daarbij is niemand gebaat. We moeten snel oplossingen vinden met de zorgverzekeraars en de gemeente." De afdeling van de PvdA in Alphen schreef een half jaar geleden het Al- phense gemeentebestuur al een brief om een oplossing te zoe ken. „Bijvoorbeeld door huizen beschikbaar te stellen of door banken te stimuleren voordeli ge leningen af te sluiten." Ook Zorg en Zekerheid denkt koortsachtig na. „We hebben immers zorgplicht." M. Marij- nissen, manager individuele Kwaliteit belangrijker dan geld in Alphens verpleeghuis Oudshoorn alphen aan den run saskia stoelinga Het Alphense verpleeghuis Oudshoorn heeft geprobeerd de negatieve bezuinigingsspi raal die al jaren in de gezond heidszorg woedt te keren. Van daag op de landelijke dag van de verpleging - of beter gezegd 'de dag van de zorg' - besteedt Oudshoorn daaraan nog eens extra aandacht. Dat betekent niet dat het personeel de hele dag verplicht moet opzitten en lachen, omdat het allemaal zo goed gaat. „Integendeel", zegt directeur Hans Mulder, „we zien de waarheid onder de ogen, maar we mogen ook wel eens trots zijn op het werk dat we gezamenlijk verzetten." Een jaar geleden gooide de leiding van het verpleeghuis Oudshoom - 196 bedden, 450 personeelsleden en een begro ting van twintig miljoen gulden - de knuppel in het hoender hok. Verder beknibbelen was onmogelijk. Ruim een miljoen was er de afgelopen jaren be zuinigd door efficiënter werken en nog meer inzet. „Meer was niet haalbaar", stelt Mulder. „Op een gegeven moment moet je kiezen voor kwaliteit, anders ga je je schamen. Een begroting maak je niet sluitend door goe de mensen de laan uit te stu ren. Nu zitten we drie ton in de rode cijfers. Naar, maar waar. Ons hoogste doel is zo goed mogelijk draaien. Ons tweede doel", zo stelt hij tactisch, „bin nen een sluitende begroting." Janny Zuidema, hoofd van de verpleging, denkt dat ze met deze opstelling alles hebben ge wonnen. „De .sfeer is opener geworden. De werkers in de ge zondheidszorg hebben de 'han dicap' dat ze alles zo goed mo gelijk willen doen en dan tegen zichzelf aanlopen. Je moet kleur kunnen bekennen en constate ren dat sommige zaken niet Janny Zuidema springt even in. De werkers in de gezondheidszorg hebben de 'handicap' dat ze alles zo goed mogelijk willen doen. foto mark lamers meer lukken. Belangrijk is het om ongenoegens hardop te durven uitspreken en daarna gezamenlijk naar alternatieven te zoeken." Die verantwoordelijkheid moet een leiding nemen. „Zij moet andere lijnen durven uit zetten", zegt Mulder. Zuidema roept nu: „Ga niet lopen jach ten als het druk is. Zeg duidelijk dat het zo niet meer gaat. Ver volgens gaan we kijken hoe we het kunnen oplossen." Voorbeelden? „De bijna 200 vrijwilligers, die een eigen be stuur hebben, zetten we effec tiever in. Met de contactperso nen in het huis overleggen we waar ze kunnen bijspringen. Ze krijgen duidelijke taken, die ge waardeerd worden. Door de openheid zijn ook de vaste per soneelsleden eerder voor elkaar in te springen. Zo kan het gebeuren dat arbeids- therapeuten of fysiotherapeu ten hun werkterrein voor een paar uur verleggen, omdat een verpleegafdeling acuut extra hulp nodig heeft." Ook schroomt de directeur er niet voor familieleden van pati ënten vriendelijk aan te schrij ven met de vraag of ze de kof fiekopjes willen terugbrengen of dat ze op een andere manier iets voor het huis kunnen bete kenen. Dat scheelt dagelijks uren werk. Zo is het manage mentteam op het idee gekomen 20.000 sollicitatieformulieren met een begeleidend schrijven in de wijde omgeving van het verpleeghuis huis aan huis in de bus te stoppen. Het perso neel en hun kinderen hebben 'de folders' persoonlijk rondge- lijk." Volgens agent Kruit tole reert de politie weinig van rondhangende jongeren. „Da gelijks gaan we er in onze ron des langs. Maar we kunnen niet zonder de burger. Als er iets ge beurt dat niet door de beugel kan, dan moet er wel iemand zijn die heeft gezien wie wat heeft gedaan." In Alkemade bleken de politi ci minder bang voor de jeugd. Van Velzen (VVD) vroeg zich af of de politie ook meldingen van overlast meetelt als de hand is.Als er op het Sportpad i mensen er niet sprake van overlas want die jongeren De enige die de ov tigde, was Jansen, bediende van de „Ik kan moeilijk or we wel eens wa Maar ik vind dai moeten aansprekf beeld op drankgebr ici marieta kroft WD-fractievoorzitter Van Wie- ringen van Rijnwoude heeft medelijden met de politie. „Er wordt overal reclame gemaakt voor bier. En dan was er laatst nog zo'n beurs over het kweken van hasjplanten. Zes per per soon mag, werd er gezegd. Wij zitten maar met zijn allen alles te gedogen. En de politie mag de rotzooi opruimen." Hij zei dat gisteravond in de commis sie algemene zaken waarin po litiechef J. Oppelaar de politici het jaarverslag 1999 toelichtte. Oppelaar zei dat de zichtbare gevolgen van het gebruik van verdovende middelen en alco hol in Rijnwoude nog beperkt zijn. Maar hij pleitte wel een al- coholmatigingsbeleid in de ho- recavoorzieningen. Ook ligt er een verantwoordelijkheid bij de uitbaters en de ouders. „Het komt voor dat ouders zeggen: neem geen blowtje, maar een biertje. Maar de gevolgen daar van kunnen schadelijker zijn." Volgens burgemeester Boelen is het moeilijk voor de gemeen te om het alcoholgebruik onder jongeren aan te pa) immers niet strafb; bijvoorbeeld laat b nsi eens een pul voor 3 pen. Ze mogen avond onbeperkt kan dat niet verbiei De politie had v zo'n dertig gewei op straat te makt dan onder andere i ling van een Pool, tij bij Avanti tijdi11 markt in Hazerswo het voetbalgeweld dus. In totaal verrii tie 17 aanhoudinge zijn er zo'n veertig drijven in de rel pleegd. De politie besti aandacht aan de i 22 garagebedrijvei lieuvoorschriften. voldeden niet aai schriften. Ook c markt op het ITG nogal eens bezoek tie. „Dit naar aa tips dat het er een nele bende zou ziji laar. „Wij zagen j ding voor nader on beroepsbeoefenaar, denkt aan de huur van plaatsen bij het Academisch Centrum Tand heelkunde in Amsterdam (AC TA). „Dat is met name voor de Alphense verzekerden die over tijd beschikken en voor mensen met een smalle beurs. Zij krij gen alles vergoed. Dit centrum wordt voornamelijk gerund door tandartsen in opleiding." Verder denkt hij aan de exploi tatie van een gezondheidscen trum door de zorgverzekeraar, dat tandartsen kunnen huren of waar ze in loondienst kunnen werken. bracht. De reden? „Op adver tenties krijgen we nauwelijks respons. Door het slechte ima go solliciteren mensen niet meer, terwijl we heel wat te bie den hebben. Deeltijd is moge lijk, kinderopvang hebben we in huis, de sfeer is goed en het werk geeft veel voldoening. In de vakantieperiode hebben we altijd te maken met een chro nisch personeelstekort. Ook voor de categorie vakantiewer kers was het formulier bedoeld. En wat blijkt: bijna honderd re acties. Een succes dus. De eer ste gesprekken zijn al gevoerd." Zuidema: „Het is overigens niet de bedoeling om op de 'dag van de zorg' zichtbaar ach terover te leunen met een hou ding van 'wat hebben we het al lemaal voor elkaar'. We moeten met zijn allen alert blijven en niet vergeten dat de bewoner, de patiënt centraal staaf. Ieder een in ons huis staat garant voor de sfeer. De verpleging kan niet draaien zonder admi nistratie, keuken, directie of technische dienst. Dat moet duidelijk zijn." Zijn er dan geen verlangens meer naar geld? Red je het met deze positieve instelling? Mul der en Zuidema laten zich niet snel uit de tent lokken. Na wat omzwerviilgen, zoals goed kli maat, sfeer, weinig verloop on der personeel, geen verkeerde verhalen meer, komen ze voor zichtig uit op een betere verde ling van het geld in de gezond heidszorg. Natuurlijk vinden ze dat de zieken- of bejaardenver- zorgenden onderbetaald wor den en dat de verpleeghuizen moeten woekeren met uitgekle de begrotingen, maar ze willen niet meer aan die zwartgallige manier van denken. ,Als de waardering voor ons werk te rugkomt, volgt de rest. Je kunt immers niet zomaar 200 pati ënten op straat zetten!" regio robbert minkhorst Industrie, toerisme, dienstver lening en detailhandel tussen Noordwijk, Leiden en Gouda kunnen profiteren van de Rijn Gouwe Lijn. Maar dan moeten bestuurders van de gemeenten samen optrekken naar Den Haag, de grote financier van het light rail-project. Op een pers bijeenkomst van de Kamer van Koophandel, de Hollandse Werkgeversvereniging (HWV) en de Rabobanken van Rijnland klonk gisteren de roep om bete re bestuurlijke samenhang tus sen Midden-Holland, de Rijn streek, de Leidse regio en de Bollenstreek. Voor de ondernemers is de aanleg van de sneltramlijn van Noordwijk naar Gouda pure noodzaak. Het bedrijfsleven koppelde de oproep aan de uit komsten van een onderzoek naar de economische effecten van de Rijn Gouwe Lijn. In op dracht van de ondernemers ke ken Research voor Beleid, Bu reau Blaauwberg en LB Mobili ty naar de betekenis van de sneltram voor de Rijnlandse economie. Die is groot, conclu deerden zij, op grond van de successen van light rail-netwer ken elders in Europa (Karls ruhe, Straatsburg en Saar- brücken). Langs het tracé liggen enkele strategische plekken. De haltes vormen 'een kralensnoer van ontwikkelingsmogelijkheden zei secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel. De sneltram kruist bij Alphen de as Gouda - Schiphol, en bij Leiden de A4 en A44. Daar liggen nieu we mogelijkheden voor bedrij ven. Volgens de hebben de revit; dustrieterrein Gro de uitbreiding vani rein Groenendijk de tram er stopt krijgt het kustgebii eindelijk een fatsc binding met het acl De aanleg van nog niet vast. Zuid-Holland maal van minister Neti studie. Het ministe groot deel van de nog niet toegezegt ting van de Rijn kampt daardoor m van tientallen mi ll dens. Om Netelenbos extra geld te gever, land een sterke lol Daarvan is nog klaagden de Broeksma en J. Mo afdeling Rijnland) f ker A. van Boch Blaauwberg, tevei houder van Leide 1 van gemeenten ve dag tot nacht. Kat wijk en Gouda woi genstelling tot Lek de keuze voor he vertaalt zich ook in druk richting Den 1 Bochove. „Er is n; verschil tussen de genhouden en hei len." De regio mo f richten op de Eui A vindt Van Bochovi r ving van Lille (Nooi gedijt door Europe „Zorg dat je je la Rijnland heeft in S» nooit iemand geho Korevaarstraat II, Tel. 0! Onze keu ken 5 kenmerken zich door het exclusieve ontwerp design ei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18