Tennissers stappen naar de rechtbank Regio Zoeterwoude wil deel huizen Zwetkade toch laten staan Russen hebben gewoon de meeste hersens' Koolzaad mag blijven staan Steun voor bouwplan Mariënstaete 'Dammenstructuur' voor kop Dorpsstraat Voorschoten doet onderzoek legionella [12 MEI 2000 I over Grote Polder Teo Warns, directeur van de Vereniging Milieu- Eeidt zondag 21 mei in het Muziekcentrum aan de Tveg in Zoeterwoude een debat over de Grote Polder, leertje, hoogleraar economie, Oscar Langezaal, voorzit- t Stichting Grote Polder/Groene Hart, Quino Onder- le-voorzitter Hollands Agrarisch Jongeren Kontakt, jehand, fractievoorzitter GroenLinks in Provinciale Sta- Jt Wiegman, statenlid voor de WD, gaan met elkaar in over het til dan niet openhouden van de polder. Tevo- lr discussies over rekeningrijden en woningbouw. De ■beginnen om 13.00 uur. natieavond verkeer Lange Voort Wethouder Van Eisen praat woensdagavond 31 mei Kners over de inrichting van de Lange Voort en de Iris- legstgeest. Het college heeft besloten om de Irislaan pas fonder handen te nemen als de renovatie van de Lange ir is. Zolang het bouwverkeer de weg gebruikt, zullen /oorzieningen worden aangebracht. I Iet nieuwe colle- »1 staat op de agenda van de gemeenteraad van 8 juni. Ikomst vindt plaats om 19.30 uur in de raadzaal van Tentehuis. ngen Gerberalaan geopend Burgemeester Timmers heeft vanmiddag het ver- jiï gerenoveerde complex aan de Gerberalaan in st geopend. Het flatgebouw van woningbouwvereni- enlust heeft er 21 sociale huurwoningen bijgekregen, acht stuks op het dak. Ook is de oude lift vervangen en tweede lift bijgekomen. De oude entree aan de Gerber- e is aangepast en de gevels aan de Iris- en de Dahlia- opnieuw betegeld. Van de woningen zijn tevens de >rs en toiletten gerenoveerd, en zijn de riolering en de •leken vervangen. mgjse en Arabische zenders op kabel Ti Kabelmaatschappij Casema wil dagelijks de Turkse RT cn dc Arabische zender MBC gaan uitzenden. Deze worden nu om de dag op hetzelfde net doorgegeven, 751 r kijkers dagelijkse series niet kunnen volgen. Casema s£ n plan de zender TCM/Cartoon network in het pro- :tn jakket op te nemen. Deze zender brengt 's ochtends m is en 's avonds klassieke films met Nederlandse onder en TCM/Cartoon Network komt in de plaats van de Duits ider RTL-Television. De andere Duitse zenders blijven aafd. De gemeenteraad moet de verandering van het i juni goedkeuren. dvierdaagse in Voorschoten m dten De avondvierdaagse in Voorschoten begint dit 3 mei. Wandelaars kunnen zich opgeven op 17, 18 en issen 19.00 en 21.00 uur in het clubhuis van Voorscho- an de Weddeloop in het sportpark Adegeest. Degenen (n lometer lopen starten elke dag om 18.45 uur, de tien Slopers om 18.30 uur en de deelnemers aan de vijftien rom 18.00 uur. melmarkt in Zoeterwoude iude» De jaarlijkse rommelmarkt in Zoeterwoude is dit dj( 7 mei. Het door de jeugdraad georganiseerde evene- eft plaats in en rond 'Ons Huis' aan het Kosterspad. De toren halen dinsdag 23 mei waardevolle spullen zoals speelgoed en meubels op in het oude gedeelte van het een dag later in de wijken Westwoud, Bloemenweide weide. leiderdorp Het brengt kleur in de wijk en het is goed voor vogels, rupsen, vlinders en egels. Daar om peinst T. Heerding, hoofd van de Leiderdorpse afdeling groenvoorziening er niet over om het koolzaad in de Leiderdorpse bermen, zoals hier bij de Leyhof, te maaien. „Twee keer per jaar doen we dat: in het voor- en in het naseizoen. De rest van de tijd laten we alles wat er opkomt staan, om het broedseizoen niet te verstoren en dieren rustig hun gang te laten gaan." Koolzaad wordt vaak gebruikt om om de bodem structuur te verbeteren. Het maakt de grond name lijk losser. Er zijn gemeenten die het daarom be wust inzaaien, maar vaak komt het ook spontaan op. Het kan maximaal een tot anderhalve meter hoog wórden. foto taco van der eb Stichting eist ton voor schade door wateroverlast De Stichting Tennispark Adegeest heeft een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Voorschoten. De or ganisatie eist 100.000 gulden als vergoeding voor water overlast op het tennispark. Volgens de stichting zijn die problemen veroorzaakt door de gemeente. banen zelf tien jaar geleden la ten aanleggen. In 1997 werden in opdracht van de gemeente de ernaastgelegen voetbalvel den onderhanden genomen. Tijdens die werkzaamheden, onder auspiciën van Oranje woud, is onder meer een sloot verlegd. Laagland is van me ning dat daardoor de proble men zijn ontstaan. Van een goed functionerende drainage was vanaf dat moment volgens Adegeest geen sprake meer. Tot dat moment werd het water via een afwateringskanaal afge voerd naar een sloot van dc ge meente. „Dat drainagesysteem dat we ook zelf hebben aange legd, werkte prima. Er was vol doende verval. Toen de ge meente die sloot dempte, moest het water naar een ver- voorschoten jan preenen Adegeest en de gemeente pra ten al drie jaar over het pro bleem. „Dat wil zeggen onze ju risten", licht voorzitter N. Laag land van de stichting tog. „Om dat wij er met z'n tweeën niet uitkwamen, hebben we deze zaak in handen gegeven van onze advocaten." Laagland benadrukt dat er geen sprake is van 'ruzie' tus sen beide partijen. „Er is een meningsverschil waarover we duidelijkheid willen hebben. Daarom hebben we in goed overleg besloten naar de rech ter te stappen. Die moet maar beslissen bij wie de schuld ligt. Anders blijven we hierover dis cussiëren." De tennisvereniging heeft de derop gelegen sloot. Dat sys teem functioneerde niet. omdat het water niet wegliep." Laagland herinnert aan het onderwater lopen van de ba nen. „Regenwater liep niet weg, slootwater liep terug. We kre gen veel vuil op de banen. Die hebben we laten openmaken door Arcadis Heidemij. Dat bu reau heeft de schade hersteld en heeft er ook voor gezorgd dat het drainagesysteem weer goed werkte. Van dat bureau kregen we alleen al een reke ning van veertigduizend gul den. Het resterende bedrag be staat uit gederfde inkomsten. Omdat onze leden vele weken niet konden spelen, zijn we tweehonderd van de 1.050 le den kwijtgeraakt. Die hebben we nog altijd niet terug." De gemeente wijst ae schade claim van de hand en acht zich niet verantwoordelijk voor de schade bij Adegeest. Wethou- dér Carabain van sport wil geen reactie geven zolang de zaak onder de rechter is. Opvallende wending in discussie over 'sloopwoningen erre houdt fotowedstrijd Leiderdorp te kijk'. Dat is het thema van de foto- d die 'Daguerre' houdt ter gelegenheid van het 50-jarig van deze foto- en filmclub. Inzendingen waarbij Leider de foto herkenbaar is dingen mee naar fotocadeaubon- wedstrijd staat open voor iedereen vanaf 17 jaar. Inzen- noctcn voor 11 september binnen zijn bij de Openbare eek, Drogisterij en Fotoservice De Vijzel, De Boekclier, ithorst of bij Combi Filippo. en in Alettahof Voorschoten oten Stijl- en linedanscn is zondag 14 mei mogelijk in [3 iiis Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen in de Voor- o0 se wijk Noord-Hofland. Het dansen begint om 20.30 warmond arie schakenbos Met een goede inpassing in de groene omgeving gaat de War- mondse politiek waarschijnlijk I toch akkoord met de bouw- i plannen van de stichting Ma- j riënstaete. Zoveel werd gister- avond duidelijk in de raads commissie ruimtelijke' orde ning. De stichting wil op de plek van het huidige klooster bejaardenoord Mariënweide een luxe appartemengebouw i voor 55-plussers bouwen. Drie flats met vier bouwlagen wil de Warmondse stichting Mariënstaete bouwen. Daar mee doet de stichting een nieu we poging om de gemeente raad zover te krijgen dat ze ak koord gaat met de bouwplan nen. Een eerder, grootschaliger bouwplan oogstte anderhalf jaar geleden veel kritiek. Dat voorzag in de bouw van vier flats van drie verdiepingen. Op voorstel van een steden bouwkundige is er door de plannenmakers een land schapsarchitect aan het werk gezet om met een nieuwe opzet te komen. Volgens een door de gemeente Warmond ingehuur de stedenbouwkundige heeft dat geresulteerd in een 'aan vaardbaar plan'. Aanvaardbaar zolang de gebouwen van bui tenaf, vanuit de trein bijvoor beeld, achter de bomen verbor gen blijven. Voor het nieuwe plan moet wel het bestem mingsplan worden gewijzigd. Echt blij is de Warmondse politiek nog steeds niet met de bouwplannen, maar als ze er niet mee instemt is het mogelijk dat er iets anders, 'onaanvaard baars' wordt neergezet dat wel voldoet aan het bestemmings plan. zoeterwoude jan preenen Het staat helemaal nog niet vast dat alle 37 woningen aan de Zwetkade in Zoeterwoude plaats moeten maken voor nieuwbouw. De gemeente wil op korte termijn een gesprek met de eigenaar van de panden, woningbouwvereniging Willi- brord, om in elk geval een ge deelte te laten staan. „Dan heb ben we het over de huizen die het dichtst bij de Dr. Kort- mannstraat staan en in steden- bouwkundig opzicht waarde voller zijn", aldus wethouder Stuijt van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Voorzitter F. de Graaff van Willibrord staat 'uiteraard open' voor overleg, maar wijst er op dat behoud van de huidi ge woningen een heel kostbare zaak is: „Natuurlijk is het een heel pittoresk cn leuk straatje, maar voor ons is het onbetaal baar om ze aan de eisen van deze tijd aan te passen. Dan zou je ze bij wijze van spreken tot op het skelet moeten afbre ken. Als de gemeente daar zo veel geld in wil steken prima, maar dat verwacht ik niet." H. Barend van Bureau 113 uit Zoetermeer, dat van de ge meente de opdracht heeft ge kregen om een visie te-ontwik kelen voor de dorpskern én Dorp Zuid (waaronder de Zwet kade valt) pleitte er gisteravond in een commissievergadering voor om ólle huizen te laten staan. Dus ook de negentien woningen die volgend jaar al tegen de vlakte gaan. Volgens Stuijt en De Graaff is dat echter een 'gelopen koers'. Op drie na zijn alle bewoners inmiddels al verhuisd. Barend: „Goed, als het niet anders kan, wil ik dat de twee blokjes die naast het automobielbedrijf van Ver- steegen staan, behouden blij ven. Dat zijn de meest beeldbe palende panden. Het zou mooi zijn als Versteegen zou verhui zen naar de hoofdvestiging aan de Europaweg. Dan kunnen op de plek die vrijkomt vijftien ap partementen voor 55-plussers verrijzen. Uit gesprekken met Versteegen heb ik begrepen dat het bedrijf daar wel oren naar heeft." Mede-directeur G. Ver steegen ontkent dat: „Met die gedachte is hij erg voorbarig Wij willen daar gewoon blij ven." Willibrord-voorzitter De Graaff: „Voor ons zou het een heel nieuwe situatie zijn, waar over ik op dit moment weinig kan zeggen. Moet de gemeente daarvoor geld op tafel leggen, moeten wij die grond van Ver steegen kopen als het zover komt? Voor ons staat voorop dat we willen voldoen aan de grote vraag naar woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens. In onze plannen willen we de 37 woningen vervangen door ongeveer zestig apparte menten. Over het eerste gedeel te zijn besluiten genomen. Over het tweede gedeelte nog niet. De gemeente heeft ons ge vraagd daarmee te wachten zo lang de heer Barend bezig is met zijn onderzoek." De Graaff benadrukt dat de Zwetkade een heel karakteris tiek straatje is en dat Willibrord 'zeker niet voor ultramoderne appartementen kiest, maar de huidige kenmerken laat terug keren in de de nieuwbouw'. De Graaff en Barend zijn het wel met elkaar eens over de bouw van dertig luxe apparte menten met ondergronds par keren en vier bouwlagen aan de Dr. Kortmannstraat ter hoogte van het gemaal bij het Loethe veld. De Graaff: „Die apparte menten moeten het geld ople veren, waarmee we de nieuw bouw, want daar ga ik nog steeds vanuit, betaalbaar willen houden voor toekomstige be woners." Schoolschaakclub Kastanjelaan viert feest ane pieter wisse Bijna de helft van alle leerlingen van de Kastanjelaanschool is lid van de schoolschaakclub. Een aantal malen werd Kastan jelaan zelfs tweede of derde. „Heel veel scholen doen mee aan schoolschaaktoernooien. Maar niet overal wordt zoveel aandacht besteed aan schaken als hier. Met de club schaken ze twee a drie uur in de week. Dat zie je in je prijzenkast.", zegt Roald Vahl, coördinator van de schaakclub. De club heeft niet alleen een hoog niveau, maar is ook heel populair op de school. Van de 250 leerlingen van de Kastanjelaan zijn er 83 lid. I Iet grote succes van schaak club Kastanjelaan is volgens schoolhoofd Grijze te danken aan het enthousiasme van Vahl. „Hij gaat er helemaal in op en neemt het zeer serieus. Dan doen die kinderen dat ook. Die kinderen zitten hier in hun vrije tijd, met dit warme weer, te schaken. Maar met plezier, hè! Kun je het je voorstellen? Het is dus maar net hoe je het brengt. Dat is met alles zo." „Schaken is zo leerzaam. Ik probeer kinderen door middel foto hielco kuipers van schaken te laten inzien wat de consequenties zijn van hun handelen. Dat is een algemene levensles die bij schaken heel duidelijk aan het licht komt. El ke zet bepaalt je mogelijkheden voor de volgende. De kinderen móeten ook komen als ze zich aanmelden als lid van de schaakclub. Ongerechtvaardigd verzuim wordt niet toegestaan. Daarin ben ik heel consequent, dat lijkt mij wel zo gezond. Ver der leren die kinderen door te schaken om in stappen, ge structureerd, te denken. Dat is zo belangrijk", vindt Vahl. „Kinderen die heel goed kun nen schaken zijn vaak ook de beste leerlingen van de klas," zegt Nienke van elf. Ze schaakt al vier jaar bij de schoolschaak club. Ook schoolhoofd Grijze ziet een verband tussen de on derwijsprestaties en het scha ken. „Dat schaken bevordert echt de prestaties, derik ik. Je leert strategisch te denken. Als school doen wij het ook niet slecht in Leiderdorp, maar dat ligt toch voornamelijk aan het soort wijk waarin je staat." De kinderen van de Kastanje laan beginnen vrij vroeg met schaken. „Vanaf groep drie of vier, dan zijn ze zes of zeven. Maar sommigen willen zó graag, die kunnen dan wel al komen schaken. Dat zijn er toch aardig wat. Het wordt vaak gestimuleerd door de ouders of ze hebben broertjes cn zusjes die ook hebben geschaakt," zegt Vahl. „Grote schaakkampioenen heeft Kastanjelaan tot nu toe niet voortgebracht. Jeroen Pi ket, een bekende schaker, komt wel uit Leiderdorp, maar niet van de Kastanjelaanclub. Dat soort talent blijft niet lang ver borgen. Daar verliest iedereen van als ze nog maar twaalf zijn. Ook ik. Ik verlies trouwens ook van mijn eigen zoon. Ik denk dat ik ben begonnen met lesge ven in schaken toen ik stopte met bijleren.", aldus Vahl. bekende Schimmel. Daarbij doelde hij op het 'masterplan', dat een aantal jaren geleden werd opgesteld. Colnot en Schimmel waren op uitnodi ging aanwezig om mee te pra ten over verschillende groot schalige bouwprojecten die in de gemeente op stapel staan. Ook de commissieleden von den de dam een aansprekend thema. „Een gezonde gedach te," noemde WD raadslid J. Kwestro het plan. Mogelijkhe den om een nieuwe dam op te werpen zijn er bij Dorpsstraat 19 en bij de Dekkersgaard. Het eerstgenoemde gebied is in handen van een particulier en het andere van woningstichting Warmunda. warmond arie schakenbos Uitgangspunt bij de herinrich ting van de zogeheten 'kop van de Dorpsstraat' in Warmond moet de karakteristieke dam menstructuur zijn. Probeer een mooie nieuwe dam te maken, zo luidde een voorstel van de stedenbouwkundig adviseur van de gemeente Warmond, P. Colnot gisteravond. Een idee waar de raadscommisie ruimte lijke ordening zich achter schaarde. Ook provinciemedewerker E. Schimmel toonde zich een voorstander van het voorstel. „Dit spreekt me wel aan, ja. Ik ben nooit enthousiast geweest over eerdere centrumplannen," voorschoten Voorschoten laat op korte ter mijn een onderzoek uitvoeren naar de aanwezigheid van de legionellabacterie in dc water leidingen van sportaccommo daties. De gemeente heeft het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) in de arm genomen. Het preventieve onderzoek kost 16.000 gulden. De legionella bacterie kan de dodelijke vete- ranenziekte veroorzaken. Gemeenten zijn nog niet ver plicht om onderzoeken te hou den. Maar Voorschoten vindt het zo belangrijk, dat de ge meente op eventuele wettelijke maatregelen vooruit loopt. Om die reden betaalt de gemeente ook de kosten van het onder zoek. „Strikt genomen kan je zeggen dat het de verantwoor delijkheid van de sportvereni ging is. De kans is dan groot dat de meeste verenigingen dit uit kostenoverwegingen niet doen. Omdat wij vinden dat legional lebesmetting voorkomen dient te worden, zijn wij dan ook van mening dat de gemeente dit onderzoek moet betalen", schrijven burgemeester en wet houders in een voorstel aan de commissie welzijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17