Geloof Samenleving Honderdduizenden in Fatima voor paus 'Een goeroe in een porsche, daar moet iets mis mee VRIJDAG 12 MEI 2000 VANDAAG u a Vandaag 161 jaai geleden, op 12 mei 1839, I L brak in Parijs een opstand uit onder anti-religieuze sympathisanten van de arbei dersbeweging, Het Genootschap der Jaargetij den. Beter bekend als 'communisten'. Een tijdgenoot meldt: „De opstand werd spoedig bedwongen. Het com munisme verliest nu veel van zijne kracht." Vier jaar later, in 1843, kwam ene Karl Marx naar Parijs en werd in enkele maanden bekeerd tot het communisme. Op 12 mei vieren katholieken de feestdag van de heilige Pancratius van Rome; een jongen die in de vijfde eeuw op 14-jarige leeftijd, net na zijn doop, onthoofd werd wegens zijn geloof. Bisschoppen naar Rome utrecht De Nederlandse bisschoppen en naar verwachting ruim 2000 pelgrims uit ons land komen op 7 november in Rome samen om de Nederlandse dag' te vieren. Onder leiding van een bisschop zullen de gelovigen via verscheidene routes in een voettocht naar het Vaticaan optrekken. De gemeenschappelijke feestdag mondt uit in een eucharistieviering in de Sint Pieter in aanwezigheid van paus Johannes Paulus II. De Nederlandse bisschoppen zullen tijdens de mis voorgaan. Egan aartsbisschop New York Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft Edward Michael Egan benoemd tot aartsbisschop van New York. De huidige bis schop van Bridgeport (Connecticut) volgt de behoudende kar dinaal John O'Connor op, die vorige week overleed. New York is met 2,2 miljoen rooms-katholieken het op een na grootste bis dom van de Verenigde Staten. Egan (68) geldt als een goede be stuurder die met beide benen op de grond staat en de confron tatie mijdt. Hij was hoogleraar kerkrecht aan de pauselijke Gre- goriana Universiteit in Rome en hulpbisschop van New York. Ikon neemt op in de Scheppingskerk leiderdorp» De Ikon neemt komende zondag een dienst voor doven en slechthorenden op in de Scheppingskerk in Leider dorp. Voorganger is dovenpastor J. Kamphorst. Alles wat hij zegt ondersteunt hij met gebaren en de lied- en bijbelteksten worden aangewezen op een flap-over. De voorste rijen van het middenvak in de Scheppingskerk zijn zondag gereserveerd voor doven en slechthorenden. De dienst begint om elf uur, maar bezoekers wordt gevraagd een half uur eerder aanwezig te zijn. Vanwege de opnamen duurt de dienst niet langer dan 43 minu ten en wordt alleen na afloop een collecte gehouden. De opna mes zijn op 21 mei om 11.10 te zien op Nederland 1. Bredase Choralen in Evensongs leiden De Choralen van de Grote Kerk in Breda bijten zondag avond het spits af in een nieuwe serie van zes Evensongs in de Hooglandse kerk in Leiden. Het mannen- en jongenskoor zingt 'engelse koormuziek'. Anders dan in voorgaande jaren is er in de zangdiensten deze keer veel ruimte voor samenzang. Domi nee Alblas spreekt in de zes diensten steeds een meditatieve overweging, gebaseerd op de bijbel en het dagboek van Etty Hillesum, die in 1943 in Auschwitz om het leven kwam. De Evensong begint om zeven uur. foto pr Dane secretaris Gereformeerde Kerken lunteren Dr. H. Dane (50) is benoemd tot algemeen secretaris van de Gereformeerde Kerken. Hij volgt ds. H. Bijlsma op, die per 1 mei aftrad. Dane, die sociologie en theologie studeerde, is sinds 1985 in dienst van de Gereformeerde Kerken, sinds 1997 als stafmedewerker beleidsontwikkeling. Deze functie blijft hij vervullen naast zijn nieuwe baan. Dane gaat zich bezighouden met de verdere integratie van het gereformeerde werk in de Sa men op Weg-organisatie. BEROEPINGSWERK NEDERLAND HERVORMDE KERK Toegelaten en beroepbaar: mw. E. van der Meulen, Surmame- straat 83, 3531 KK Utrecht, tel. 030-2944975. Beroepen: te Hoek (SoW), J. Janssen, kand. te Goor. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hoek van Holland ten dienste van de geestelijke verzorging bij de Kon. Lucht macht, I.J. Smedema te Hoek van Holland, die dit beroep heeft aangenomen. Duizenden bedevaartgangers, van wie velen de reis te voet hebben afgelegd, zijn gisteren samengekomen in het Portuge se Fatima om de zaligverklaring door paus Johannes Paulus II bij te wonen van twee Portuge se herderskinderen die in 1917 verschillende Mariaverschijnin- gen zagen. Jaarlijks komen op 13 mei, de dag van de eerste Mariaver- schijning, ongeveer 350.000 pelgrims naar het 8.000 inwo ners tellende plaatsje op ruim 100 kilometer ten noorden van Lissabon. Dit jaar worden tegen de een miljoen mensen ver wacht. De twee kinderen die zalig worden verklaard, Jacinta Mar- to en haar broer Francisco, stierven al op jonge leeftijd. Het derde kind dat de verschijnin gen zag, hun nichtje Lucia de Jesus dos Santos, is nu 92 en heeft sinds 1929 in een Karme lietessenklooster in het midden van Portugal geleefd. Ze zal de paus zaterdag ontmoeten. De basiliek die bij de plaats van de verschijningen is ge bouwd en het plein voor de kerk waren donderdag vol met mensen. Velen kropen op hun knieen richting de kerk, terwijl ze met een rozenkrans gebeden opzegden. Anderen lagen op hun buik en trokken zich met hun armen naar de Kapel der Verschijningen. John Haffert uit het Ameri kaanse New Jersey komt sinds 1946 elk jaar. „Ik kijk uit naar een hoogtepunt", zegt hij refe rerend aan de zaligverklaring. Anderen zeggen dat ze vooral komen om beloften aan de Hei lige Maagd in te lossen. „We komen niet voor de Heilige Va der", zegt de 42-jarige Maria da Graca Ferreira, die met drie an deren ongeveer 200 kilometer heeft gelopen vanuit Noord- Portugal. In het hele stadje en in de omgeving zijn tenten neergezet. Het verkeer zat woensdag al muurvast. De paus heeft naar verluidt een speciale band met Fatima, dat jaarlijks zes miljoen pel grims trekt. Het is de derde keer sinds zijn aantreden in 1978 dat hij het bedevaartsoord bezoekt. Functionarissen in het Vaticaan waren aanvankelijk tegen het bezoek vanwege de slechte ge zondheid van de kerkvader. De paus lijdt aan een tremor aan zijn handen en spreekt moei lijk, mogelijk als gevolg van de ziekte van Parkinson. Ook heeft hij moeite met lopen sinds hij zes jaar geleden een heupope ratie onderging. Maar Johannes Paulus II, die volgende week 80 wordt, stond er volgens Portu gese kerkautoriteiten op een bezoek aan Fatima af te leggen. Hij meent dat de Maagd Ma ria hem heeft gered toen hij op 13 mei 1981, de gedenkdag van de eerste verschijning, op het St. Pietersplein in Rome werd neergeschoten door de Turkse terrorist Mehmet Ali Agca. Toen hij het jaar daarop op 13 mei in Fatima was om Maria te bedan ken, mislukte opnieuw een aanslag op zijn leven. Een Spaanse fundamentalistische priester, die de paus beschul digde van verraad aan de kerk, duwde een bajonet in zijn rich ting. De herderskinderen zeiden dat Maria hun drie geheimen had toevertrouwd. Twee daar van zijn onthuld. Het zijn voor spellingen die inmiddels zijn uitgekomen: het einde van de Eerste Wereldoorlog en de val van het communisme in Oost- Europa. Volgens sommigen be helst het derde, door het Vati caan nog steeds goed bewaar de, geheim een voorspelling over de ondergang van de we reld. Utrechtse hervormden ru, over aanvangstijd kerkdie utrecht anp In Utrecht ruziën twee her vormde gemeenten al bijna een jaar over de aanvangstijd van hun kerkdiensten in het zelfde kerkgebouw. De vrijzin nige Leeuwenbergh Gemeen te, die eigenaar van het kerk gebouw is, wil zogenaamde 'dubbel-uur'-bijeenkomsten, waardoor de kerkdiensten van de Centrum Gemeente in de knel komen. Sinds de oprichting in 1980 maakt de Centrum Gemeente, een experimentele gemeente voor kerkelijke 'randbewo- ners', als huurster gebruik van de Leeuwenberghkerk. Die diensten beginnen om half twaalf, die van de vrijzinnigen om tien uur. De LG-gemeente sprak in het beleidsplan van 1998 uit dat ze wilde verjongen. Er ko men meer activiteiten rondom de kerkdiensten. De nieuwe predikant H. van 1 die vorig jaar n kwam, begon me sten', waarin hij z< per maand voorga Hij wil die dien den, zodat er eei gramma van no komt. Veel men» volgens hem wel levensbeschouwin willen niet in ee kader worden aani De LG wil de ke twaalven gebruike CG-diensten pasi kunnen beginne! diensten zou da twee worden. De algemene besloot daarop da proefperiode van tot december de de Centrale Gei twaalf uur precie Na een evaluatie i een definitieve i men. Grote namen in de new age beweging, zoals Deepak Chopra, Uri Gelier, Neale Donald Walsh en Anthony Robbins komen vaak naar ons land via MetaVisie. Een bedrijf uit Baam, onder leiding van Ralph Bakker, die trainingen en seminars op het gebied van 'persoonlijke groei' verzorgt. Voor Deepak Chopra bijvoorbeeld die gisteren in de RAI in Amsterdam was, komen zo'n 1800 betalende bezoekers. Ralph Bakker (37) richt zich met MetaVisie op mensen die zich wat kunnen veroorloven. „Er is niets mis mee om veel geld te hebben, zolang je er maar niet te veel aan hecht", luidt zijn stelling. Ralph geeft zelf trainingen als 'de psychologie van prestatie' en 'topcoaches'. Zijn leerlingen zijn meestal leidinggeven den die aan hun persoonlijke ontwikkeling werken. Naast praktische psychologie voegt Ralph, naar eigen zeggen, ook graag 'een vleugje spiritualiteit', aan zijn trainingen toe. baarn onno van t klooster „MetaVisie bestaat twaalf jaar" vertelt Bakker vanuit zijn kan toor in een statig oud pand in het lommerrijke Baam. Het be gon voor hem bij neuro-linguïstisch program meren (NLP) en één van de grondleggers van deze denk- techniek, de Amerikaan Antho ny Robbins. De beoefenaren noemen NLP een wetenschap die zich bezighoudt met psy chische processen in het ze nuwstelsel bij het aanleren van gewoonten. Door methoden als visualisatie en positief denken wil men oude denkgewoonten herprogrammeren. Op deze wijze zouden mensen van pro blemen af kunnen komen zoals roken, verkeerde eetgewoonten en slapeloosheid. Managers gaan meer 'in zichzelf geloven', en krikken met hun persoonlij ke ontwikkeling ook de bedrijfs resultaten op. En ook voor kin deren met leerproblemen wor den NLP-methoden toegepast. Kritici, zoals Marcel Hulspas en Jan Willem Nienhuys van de Stichting Skepsis, typeren NLP als semiwetenschappelijke pep talk voor uitgebluste managers en 'feitelijk prietpraat'. NLP werd in Nederland vooral bekend door de publicitaire ca priolen van Emile Ratelband. NLP was min of meer de basis voor MetaVisie bij de start van het bedrijf, aldus Bakker. „Maar daar is steeds meer bij geko men. Dat heeft ook te maken met mijn eigen ontwikkelings proces. Ik kan nu niet zeggen dat MetaVisie zich baseert op één bepaalde methodiek of doctrine. In onze programma's vind je elementen uit verschil lende methodieken. Je zou kun nen zeggen dat wij voortkomen uit de Human Potential Move ment." Dat is een brede bewe ging die zich vooral in VS sinds de jaren zeventig richt op aller lei psychotherapeutische me thoden die de persoonlijke en spirituele ontwikkeling bevor deren. Bakker, was ondanks zijn leef tijd - hij is pas 37 - één van de eerste Nederlanders die zich in tensief met NLP bezighield. Met een yogalerares als moeder en een meditatieleraar als vader was een spirituele leefwijze voor hem al vroeg heel gewoon. „Ik mediteer al vanaf mijn ne gende jaar. Op mijn twaalfde las ik de Bhagavat Gita. Op mijn veertiende volgde ik een cursus voor gevorderden op het gebied van meditatie. En kort nadat ik uit Amerika kwam, richtte ik MetaVisie op, vanuit de ge- Ralph Bakker: „Er is niets mis met veel geld verdienen." dachtè dat ik het beste kon be ginnen met praktische psycho logie. Vandaar de naam Meta Visie, met een link naar het woord meta-fysica. Vanuit de praktische psychologie zijn we steeds meer gaan bieden. Te genwoordig zijn trainingen zo als wij die geven populair. Maar twaalf jaar geleden was dat nog niet het geval." Het is Bakker sindsdien goed gegaan. Succes straalt ook van zijn bruingebrande gezicht af. „Hij traint gemiddeld niet meer dan drie dagen per maand", staat er in zijn folder, „zodat hij voldoende tijd heeft om elke dag te sporten, muziek te spe len, filosofie te bestuderen en tijd te nemen voor reflectie en contemplatie. Zijn nieuwe cre do is: teveel is te veel en te wei nig is te weinig." Naast praktische psychologie verdiepte Bakker zich in Oos terse religies en filosofie. „Dat komt niet zozeer onze seminars licht hij toe. „Ma; eraan toe is en ei ten kan dat. Spriti zakenleven hebl niet veel met elk; Persoonlijke werpt veel vruch spiritualiteit staal Dat heeft name! met het voorbijga; een eenheidsgevo sen dat soms en goed te functione; kenleven heb je hard nodig. Ik bei ste jaren aan het het 'Kashmir sjiva losofie die er onde gaat dat je je ego p ten wanneer er e 'is' om los te latei zelf dat ego zat v tenslotte ook neerhalen, wanne bouw staat. Hoe» en hoe verder je persoonlijke onto te eerder breekt aan dat je zelf je e ten." Dat verhaal gaat e lijk in bij de me beseft Bakker, leraren op spirit wordt soberheii Wanneer zo iem; authentieke boot maar wel veel gaat dat er moeili roe in een Pors Gucci-pak draagt meid aan z'n an moet iets mis met de meeste mensei I maken met hun ii tualiteit. Spirituele I zen allemaal op he van de materie, mijns inziens niet uit dat je ook i ben. Je moet je er veel aan hechten, mis met veel ge Zolang je maar i hecht raakt aan dingen. Dat is mo het een glibberig veel mensen uitgli WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het noorden af en toe regen, voorafgegaan door sneeuw. Ver der droog en veel zon. Maxima van 3 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Zaterdag war mer. Zweden: In het zuiden veel zon. In het noorden wolkenvelden en moge lijk wat regen, eerst ook sneeuw. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 15 in het zui den. Zaterdag warmer. Finland: Vrijdag een gure noordenwind en kans op een winterse bui, maar ook zonnige perioden. Zaterdag rustiger en droog, maar later in het zuidwesten kans op regen. Maxima rond 5 graden, zaterdag in het zuiden circa 10. Denemarken: Zonnig bij maxima van 16 tot 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vrijdag in het zuiden en zaterdag later op de dag in het westen kans op een bui. Verder droog en vooral in West-Schotland zonnige perioden. Maxima van 15 graden langs de Schotse oostkust tot 25 plaatselijk in het westen. België en Luxemburg: Vrijdag half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of onweer. Zater dag meer zon en afnemend buiig. Middagtemperatuur vrijdag rond 22, zaterdag ongeveer 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en vooral vrijdag nog enkele, vooral in het oosten mogelijk zware, regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 21 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vrijdag in de Languedoc en Pro vence vrijwel droog en zonnig. Verder half tot zwaar bewolkt en enkele, mogelijk forse, regen- en onweersbuien en plaatselijk veel neerslag. Maxima tussen 21 en 26 graden. Spanje: Vrijdag nog enkele regen- of on weersbuien, maar zeker in het zuiden ook zon. Zaterdag ook el ders flink wat zon en vrijwel over al droog. Maxima oplopend naar ruim 20 graden in het noordwes ten en 30 lokaal in het zuiden. Portugal: Op de meeste plaatsen droog en vooral zaterdag flink wat zon. Maxima oplopend naar 20 tot 25 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flink wat zon maar ook kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en droog. Maxima tussen 21 en 26 graden. Tunesië: Zonnige perioden maar ook kans op een regen- of onweersbui. Er waait een flinke oostenwind. Maxima van 28 graden aan zee tot 37 in het zuiden. Canarische Eilanden: Eerst nog een kleine kans op een bui. Verder droog en flinke zonni ge perioden. Middagtemperatuur rond 24 graden. Duitsland: Veel zon, maar in het zuiden voor al vrijdag meer bewolking en en kele forse regen- en onweersbui en. Maxima tussen 20 en 25 gra den. Oostenrijk: Vanuit het westen enkele regen en onweersbuien, mogelijk met veel neerslag. Zaterdag op de meeste plaatsen droog en gelei delijk weer wat zon. Maxima vrij dag tussen 23 en 28 graden, za terdag minder warm. Zwitserland: Vrijdag vooral in het zuiden en westen enkele, mogelijk zware, regen- of onweersbuien. Zaterdag meer zon en op de meeste plaat sen droog. Maxima rond 23 gra den. Italië: Flinke zonnige perioden en vooral in de Alpen en Dolomieten kans op enkele, mogelijk forse, regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur tussen 24 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima tussen 24 en 28 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, landinwaarts ook nu en dan bewolking en een klei ne kans op een lokale regen- of onweersbui. Maxima rond 26, landinwaarts ongeveer 30 gra den. Malta: Droog en vooral zaterdag flinke zonnige perioden bij maxima van ongeveer 27 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur meest rond 27 graden. ZATERDAG 13 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.49 Zon onder 21.23 Maan op 15.45 Maan onder04.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.26 12.59 23.59 12.32 Laag 08.16 21.14 07.57 20.55 Stockholm lichtbew LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw 1 koufront Mk opklaringen hagel lagedruk =EE mist windrichting /y hogedruk zonnig 19 temperatuur 1nnn luchtdruk In 1000 hecto pascal Warschau licht bew. n 3 Wenen zwaar bew. ver. Zürich licht bew n 2 Bangkok zwaar bew. z 3 Buenos Aires zwaar bew n3 Casablanca zwaar bew. o 3 Johannesburg licht bew. zo 2 Los Angeles licht bew nw 26 17 0.2 29 14 0.0 27 11 0.0 35 26 19.0 Tokyo 12 8 00 Toronto 20 13 0.0 Tunis 18 12 0.0 20 14 0.0 New Orleans hall bew New York hall bew. Tel Aviv onbewolkt Vancouver regenbui 32 24 0.0 21 11 14.5 28 15 0.0 21 13 0.0 18 7 0.4 25 18 1.2 11 8 5.5 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefa Advertenties: 071- 53:1 Familieberichten: 023- j 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 92' Hoofdredactie: 071-5! 1 ADVERTEK Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 c RUBRIEKSADVr Maandag t/m vrijdag van 071-5143 545. ABONNEME (j bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro! per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een mad: e het automatisch afschrijven i abonnements- geld, ontvan betaling. verzendingf Voor abonnementen die pt worden verzonden geldt e# aan portokosten per verschj leidsch dagblad op Voor mensen die moeilijki hebben of blind zijn (of et leeshandicap hebben), ise van het regionale nieuwsi Dagblad op geluidscassetti informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken e N H U I k mjnianu zjeicennuis, vesuging ai. cnsaDexn. u. per aag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiens s, INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenfjuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14