J Alternatief voor gifspuit Trek de planten geen korset aan >k Planten op hoogte Rijp en Groen Spreekuur bij Intratip? wm i Kuip van kunsts r VRIJDAG 12 MEI 2000 Er is iets wonderlijks aan de gang. Naarmate onze tuinen op de begane grond steeds steniger en minder groen worden, blijken balkons en daken elk seizoen groener te zijn. Zij die hoog en ver van de begane grond le ven, snakken kennelijk naar het groen dat in toenemende mate, door vreemdsoortige tuinar chitecten veronacht zaamd wordt. Nu valt deze nieuwe trend alleen maar toe te juichen. Im mers alle on derzoek wijst uit dat le vend groen van het aller grootste be lang is voor een gezonde leefomge ving. Niet al leen omdat groen een hoge mate van luchtzui verend ver mogen heeft, maar boven dien VOOr 3002 P/U een aangena me temperatuur zorgt bij hitte door middel van de verdamping. Bovendien reageren veel mensen goed op groen in de om geving, zij het vaak onbe wust. Waarom trekt men in de vakantie massaal naar buitengebieden? Kortom niqts dan goeds over de vergroening van daken en balkons. Maar wie eraan wil beginnen zal eerst terdege moeten informeren naar de mate waarop de ondergrond belast mag worden. Dat is wel het allervoornaam ste. Om het gewicht zo laag mogelijk te houden kiezen we bij voorkeur voor plastic containers en potten die aanmerke lijk minder wegen dan hun soortgenoten van steen. Alle containers moeten voorzien zijn van royale afvoergaten in ons re- genrijke klimaat. Om het teveel aan water weg te laten vloeien worden ze ook steeds op een kleine verhoging gezet en om ervoor te zorgen dat de afvoergaten niet verstopt raken en een eventueel aan water tijdelijk vast kunnen houden gaat on derin in elke container een laagje gemaakt van brokken schuimplastic, afgedekt met vliesdoek, een stukje vitrage of ny lonkous. Dan kan de aar- GREET BUCHNER de die daar dan nog bo venop komt de boel niet verstoppen. En nu de potaarde. Die dient uiteraard aange past te zijn aan de aard van de plant en bij voor keur verrijkt te zijn met lichtgewicht korrels die het water lang vasthou den en het totaalgewicht verminderen.Het kan heel belangrijk zijn om een windscherm aan te brengen als er teveel wind staat. Daar kunnen planten op den duur niet te meer] ange planten dan zou ik willen adviseren om exoten te laten voor wat ze zijn omdat de winterberging in de meeste woningen te veel proble men met zich meebrengt. Met exoten be- "d op ^oel jk oiean- ,afn der, Abutilon, Lavatera, Hi- \RLEM biscus en hoe al die niet-winterharde planten ook mogen he ten. Kies liever voor dwergvormen van bij voorbeeld Pinus, of kies voor groenblijvers zoals kleinblijvende coniferen. Denk ook aan Skimmia, Buxus, struikklimop en dergelijke. Mits de potten tijdens de koude maan den met noppenfolie dan wel matten beschermd worden, gaan ze vele ja ren mee. Vul andere potten vooral het allereerste jaar van avonturieren op hoog ni veau bij voorkeur met eenjarige rijkbloeiende planten. Die zorgen voor een zomerlang kleurig plezier en kunnen als het gaat vriezen zonder meer in de GFT-bak. Volgend voorjaar kan dan weer opnieuw worden begon nen eventueel met een paar vaste planten. Maar dan heeft men ook weer meer ervaring met groen op niveau.Bedenk verder dat alle planten prijs stel len op water dat op tem peratuur is, een gieter, eve'ntueel nog een em mer binnen handbereik waarin het water altijd de omgevingstemperatuur heeft, is handig. Heeft men weinig planten dan volstaan een paar lege anderhalve liter flessen van plastic. REDACTIE MARCOT K Plaaggeesten die liet tuinieren veronaangenamen In de tuin steken deze maan den allerlei plaaggeesten weer de kop op. zoals aardrupsen, emelten, ritnaalden en blad randkevers. Om deze minuscu le kwelduivels uit de hof te hou den, grijpen nogal wat tuiniers steevast naar chemische mid delen. Deze methode is echter schadelijk voor het milieu en vandaar dat het aanbod alter natieve bestrijdingsmiddelen toeneemt. Een beknopt over zicht van de mogelijkheden. Fabrikanten van chemische be strijdingsmiddelen gooien va ker het bijltje er bij neer. Om het milieu te sparen, zijn de overheidseisen om een nieuw middel te lanceren veel strenger geworden. Voor sommige pro ducenten wegen de baten niet meer tegen de kosten op en brengen daardoor minder che mische producten ofwel insec ticiden op de markt. ,,Het aantal soorten insectici den is de laatste vijf jaren ge halveerd, waardoor nog slechts een beperkt aanbod voorhan den is zegt medewerker Pieter van der Linden van de Duitse chemiemultinational Bayer. Hij legt uit: „Tegenwoordig vergt de ontwikkeling van een nieuw middel jarenlang onderzoek, waarvoor minimaal driehon derd miljoen gulden moet wor den uitgetrokken." Voor Bayer vormen de scherpe re richtlijnen blijkbaar geen al te groot probleem, want het be drijf komt af en toe met iets nieuws op de mark. Een voor beeld daarvan is de recent ver schenen zogenoemde Provado InsectenPin. De noviteit is be doeld om kamerplanten tegen zuigende insecten te bescher men en bestaat uit een staafje dat in de potgrond is te stop pen. Wortels zuigen vervolgens de "werkzame stof op en ver spreiden het spul door de plant, zodat plaaggeesten het loodje leggen. Het belangrijkste be standdeel wordt volgens Van der Linden al enige tijd volop door professionele tuinders toegepast. Overigens vormen «a*- Allerlei insecten bedreigen in de lente het gebladerte in de tuin. FOTO'S CPD deze vaklieden samen met landbouwers de belangrijkste afzetmarkt van bestrijdings middelen. Het leeuwendeel van de omzet in bestrijdingsmiddelen komt weliswaar nog steeds uit de land- en tuinbouw, maar ama teur-tuiniers geven de laatste jaren meer geld uit aan gewas bescherming. „De omzet in de huis- en tuinmarkt bedraagt ongeveer 30 tot 35 miljoen gul den en neemt dankzij de war me zomers de laatste jaren met ruwweg tien procent toe. Kort om, iedere Nederlander be steedt ongeveer een rijksdaal der aan een chemisch bestrij dingsmiddel. In vergelijking met omringende landen is dit bedrag niet hoog", vervolgt van der Linden. „Dat komt, doordat onze tuinen kleiner zijn en we meer bestrating aanleggen." Van een stenen terras of pad kunnen plaaggeesten niet le ven, maar er blijft in de gemid delde tuin nog voldoende groen over waarmee ze hun buik kun nen vullen. De 550 in Neder land levende soorten bladlui zen bijvoorbeeld, steken hun naaldje in jonge plantendelen en laten de sappen vervolgens door hun peervormige lijfje vloeien. Een gifspuit roeit de uitdijende familie uit, maar nadeel van de ze methode is dat de giftige stoffen lange tijd in de natuur blijven rondzwerven. Ook ko men de schadelijke stoffen in vogels en andere dieren terecht die de besmette insecten op eten. Dit soort nadelen ver klaart de opkomst van allerlei biologische alternatieven. Deze middelen bestaan uit organi sche vetzuren die snel in de na tuur worden afgebroken. Van der Linden plaatst echter vraag tekens bij de effectiviteit: „Tui niers moeten nauwkeurig de biologische stof op het insect spuiten, terwijl chemische mid delen over het hele blad zijn aan te brengen. Komen er nieu we diertjes op het blad, dan sterven die beestjes ook." Er bestaat een nog makkelijkere manier om de plaaggeesten te weren: een tuin aanleggen waar vijanden van het ongedierte zich thuis voelen en de bodem een goede bemesting heeft. Overbemesting bijvoorbeeld trekt bladluizen aan. Een ande re tip is om in de herfst blade ren en afgevallen takken in de tuin te laten liggen waardoor lieveheersbeestjes een beschut overwinteringsplekje hebben: in de lente en winter doen die zich te goed aan bladluis. Vo gels zoals roodborsten, vinken en mezen eten eveneens allerlei ongedierte op. Er zijn echter plagen waar bijna geen kruid tegen gewassen lijkt: mieren bijvoorbeeld. „De ko mende weken hebben deze beestjes nog wel de neiging om het huis in te trekken, maar over ruim een maand zoeken ze veel liever de tuin op", voor spelt wetenschappelijk mede werker Jan de Jonge van de' stichting Kennis- Adviescen trum Dierplagen in Wagenin- gen; een instantie waar tuiniers, bedrijven en overheden advies over bestrijding van bepaalde dieren kunnen inwinnen. Hij adviseert: „Af en toe kokend water over het stenen terras gooien helpt niet. Veel beter is om iedere avond met de wa terslang over de tegels te spui ten, waardoor de bodem goed vochtig blijft: daaraan hebben mieren een hekel. Pissebedden vinden zoiets echter wel weer een prima leefomgeving." ALEX VAN HOOF Met snoeitakjes kan de wijduitwaaierende cosmea bijeen houden. Nu het tuinseizoen volop in gang is, kan de tuinliefhebber geconfronteerd worden met di verse onprettige verschijnselen in en rondom de tuin. Bekende problemen, die vaak voorko men in het voorjaar en in de zomer, zijn schimmels en in secten die bloemen en planten aantasten. Daarbij blijft het on kruid welig tieren, verschraalt het gazon door de zon en kan het zelfs zo zijn dat het terras wordt omgeploegd door mieren of dat stenen vies de groene aanslag! Intratuin biedt zatier* hulp: het tuincenti dan van 9.30 tot 16 ev 'tuindokter' op bez over uw zieke plan Het is aan te raden sloten zak of tas ee i°'e of blaadje mee tenirm de tuindokter het p 'e'' goed kan beoordel en geen kosten verboiian consult. Prel a L De verweerde beelden, roestende decoraties en koperen kuipen voor de tuin zijn al lang niet meer aan te slepen. De echte zijn bo vendien op of onbetaalbaar ge worden. Mede daardoor gaat het speurwerk naar imitaties volop door. Thans zijn de waterorna menten aan de beurt. Het wordt zaak oude koperen of loden kui pen met klassieke uitstraling, ge- inspireerd door Italiaanse sculptu ren, voortaan ook met argwaan te bekijken. Het kan kunststof zijn. Ze zijn er in twee hoogten (vijftig en zeventig centimeter) en in de kleuren kopergroen, lood en ko per. Inclusief elektrische pomp komt zo'n imitatiekuip op 449 gulden. Informatie: Home Gar den Decoration, Alkmaar, 072 - 5200670. FOTO CPD Rhododendrons zijn er ook in allerlei compacte varianten. Moederdag op z'n Japan De Japanse tuin heeft altijd al in de belangstelling g staan. Nu dit jaar 'oosters' één van de trends is, nee belangstelling alleen nog maar toe. Geen wonder: e panse tuin heeft iets heel bijzonders. Iets van die bi dere sfeer kunnen we in eigen tuin nabootsen metlER voorbeeld een grote sierpot met een typisch Japans heester. Neem Rhododendron yakushimanum. Eei 3 met zo'n naam kan alleen maar daar vandaan komf Rhododendrons zijn er in 'alle' vormen en maten. wat bloemen betreft hebben ze van alles te bieden, meeste soorten worden in de loop der jaren enkele Ie' ters hoog. De vertegenwoordigers van de yakushim groep worden daarentegen niet veel hoger dan 75 c51 Hierdoor zijn ze uitstekend geschikt voor een plaat! het balkon of terras. De compacte Rhododendron himanum heeft van nature dikke, roze 'dotten' mei men. In knop zijn de bloemen nog donkerroze, vva; geleidelijk gedurende de bloei lichter kleuren. Maai5 zijn er ook in allerlei andere tinten. J1' Een mooi effect wordt verkregen als de Rhododend een grote pot komt te staan. Bij deze pot kunnen er kleinere potten gezet worden met andere 'Japanse' ten. Zo zijn er lage bamboe-soortjes (Pleioblastus), heide (Pieris) en ook Hosta's. Een dergelijke combi: staat ook in de winter leuk op een balkon. Handig i j; tegelijk met de plant ook de sierpot te kopen. Op di nier kan de jüiste maat gekozen worden. Heelmoo 11 in een Japanse tuin grote potten van grof materiaal donkere, natuurlijke kleuren: mosgroen of donkerb bijvoorbeeld. Een rustige decoratie van Japanse tek bamboebladeren maakt het geheel compleet. De tuin in mei Door het abnormaal vroege voorjaar dat we nu meemaken volgen de werkzaamheden in de tuin elkaar sneller op dan normaal. We gaan de mei maand in met veel bloeiende vaste planten. Klimplanten zijn ver uitgelopen, zodat de nieuwe stengels eveneens aangebon den moeten worden. Sommige rozen hadden eind maart al knopjes. Straks moeten de groene blaadjes met Vital wor den bespoten, een preventie te gen roest en meeldauw met een milieuvriendelijk karakter. Dit weekeinde komen formeel de laatste ijsheiligen nog even langs. Veel is er gezien het war me weer niet meer van hen te duchten. Inmiddels zijn de vroege bolbloemen bijna uitge bloeid. Onder heesters kunnen de narcissen wel blijven staan. Knijp de verwelkte bloem er wel even uit. Leg een knoop in de u Cryptogram Horizontaal: 1Klein beetje licht (8); 5. Naar het slot wandelend (8); 6. Jongen en meisje van stand (4); 8. Bed van een vervelende griet (4); 10. Koor en schip in Frankrijk (5); 12. Bepaald geen droge klap (5). Verticaal: 1. Groente en Franse wijn voor deze vrouw (6); 2. Dokters die zich bezig houden met strafbare praktijken (6); 3. Kom met je vader en leer ervan! (5); 4. Uitroep van iemand aan de drank (5); 7. In de slag met een bridgewedstrijd (5); 9. Tocht maakt hongerig (4); 11Niemand in het schip is in nood (1,1,1). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Antiquair; 8. fez; 9. moe; 10. tromp; 13. lp; 14. ato; 15. ur; 17. etang; 19. rara; 20. term; 21. afval; 23. Ob; 24. ion; 25. in; 26. karaf; 28. ego; 30. ene; 33. terugslag. VERTICAAL: 1. Af; 2. ne; 3. tzt; 4. quota; 5. amp; 6. lo; 7. re; 11. ratafia; 12. Montana; 13. largo; 16. ramen; 17. era; 18. gel; 22. vorig; 26. kor; 27. fel; 28. et; 29. ge; 31. na; 32. eg. groene bladeren, daartussen ontstaan dan ruimten voor bij voorbeeld opgekweekte of ge kochte eenjarigen, die er snel overheen groeien. De uitge bloeide hyacinten kunt u in een schaduw'noekje verplanten. Ook hier de bloemresten weg nemen, als u de bollen volgend jaar nog wilt gebruiken. Beter is nieuwe aan te schaffen. Gebruik voor het aanbinden van de bloemstengels van vaste planten tonkinstokken en bind draad. Trek het draad niet zo stevig aan dat de bos een 'kor set' aan krijgt. De natuurlijke vorm mag geen geweld worden aangedaan. In de tuinen met gazon heerst sinds enkele weken al weer het maairegime: 3x per 2 weken het gras kort maaien, als de groei aanwezig is. Eventueel wat kor- relmest strooien. Er is gazon- mest met chemische onkruid verdelger. Maar gebruik dit als een laatste wanhoopspoging om baas in eigen tuin te blijven. Het is nu hoog tijd om uw ge zaaide zomerbloemen liefst bij regenachtig weer uit te planten op een stukje gespitte en bemeste grond. Een onder linge afstand van 20 cm is meestal voldoende. Hoewel, een uitwaaierende plant als Cosmea heeft vaak meer dan 50 cm nodig. Lees de informatie op de zaadzakjes. In de tweede helft van mei kun nen de met planten gevulde bloembakken op balkon en ter ras worden geplaatst. Dan wor den er geen nachtvorsten meer verwacht die uw geraniums, begonia's, petunia's, struikmar griet naar het leven staan. Po pulair is surfinia, een kleinbla- dige, sterk hangende petunia die snel groeit. De uitgebloeide takken van Chinees klokje, ribes en winter jasmijn kunnen worden wegge knipt. Ook de ligusterhaag kan aangepakt. Bovenkant smaller houden dan de onderzijde, dan krijgt deze laatste nog voldoen de licht om groen te blijven. De uitgebloeide winterheide wordt onder de bloemtrosjes afgesne den, ze zal komende winter weer kleur geven. De dahliaknollen kunnen ge plant worden in een plek met goede grond. De vijver kan ver rijkt worden met waterplanten. Voor kleine vijvertjes zijn er de dwergwaterlelies en gele water gentiaan. Wie van plan is me tershoge zonnebloemen te kweken moet er op bedacht zijn dat slakken verzot zijn op zon nebloemplantjes. En er zijn dit jaar heel veel slakken... In de gebruikstuin wordt het ook steeds drukker. De laatste aardappel rassen moeten ge poot. Broccoli wordt in de volle grond gezaaid, suikermais in potjes onder glas. Komkom mers en augurken in de koude bak. Tomaten tegen een zuid muur in goed bemeste grond. Die in de kas staan moeten 'in gedraaid' worden en van de 'dieven' ontdaan =uitknijpen van scheuten in de bladoksels, moet lx per week gebeuren). Nh Als er bloemen zijn plant een tikje, hetj vruchtzetting bevo: 0| een composthoop ven open is dan ku (e mooi een of meers |j sen laten groeien! In de tweede helfti U( grond warm genoe di boontjes in te moet enkele centin )s ook vochtig zijn, m m vochtig, want boon gauw. Maak ook ee ih waarin u een aanta u, legt als op de resen di plantjes daarvan m o de uitvallers vervan 0 Tegen een schut t in vel kunt u langs dn van pronkbonen la u Er zijn wit- en rood d Heel apart. FRANS WEGMAN goochelen met potten en planten op de vierkante meters van uw terras of balkon, het resultaat is altijd betoverend. bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10