Bolkestein wil postmarkt al in 2003 verder openbreken Hp Economie ïjager rendement ABP Rampzalig seizoen dreigt voor uienboeren Muziekindustrie schikt kartelzaak cd's in VS Microsoft blijft actie voeren tegen opsplitsing Italiaanse oppositie wil compensatie van KLM onsument wordt dupe ire frequentie-veiling' Bedrijfsleven reageert traag op komst euro 'Vierkant blik volgend jaar in de winkel' Mega-aquarium in wording ERDAG 11 MEI 2000 'ERi -soneel Geldnet blokkeert filiaal Ongeveer 25 personeelsleden hebben vanmorgen de mg tot het Zwolse filiaal van geldtransportbedrijf Geldnet geldwagens geblokkeerd. Het gaat om een wilde staking. OP ctievoerders hebben geen vertrouwen in het management -- /ege de omgang met het personeel. Vanavond zou over de- »-k vestie een gesprek plaatsvinden. Volgens bestuurder Kruit- oj ran vakbond De Unie hebben de stakers het gesprek niet U! n afwachten: „De nood blijkt hoog". 0,4; "I ,M in Europees internetreisbureau i'i! gRDAMKLM start samen met tien andere luchtvaartmaat- 3*o ppijen een Europees internetreisbureau. De site moet de 4.» ende twee jaar een substantieel deel van de online boekin- voor zijn rekening nemen. De pagina, die nog geen naam si gaat eind dit jaar de lucht in. Naast het boeken van vlieg- ts is het ook mogelijk om via de site hotels te reserveren, 114 iut0 te huren of een reisverzekering af te sluiten. De klant 4.K Dok de prijzen vergelijken. Behalve KLM doen onder meer 6 J, lia. British Airways, Air France en Iberia mee. 04 i' anic-werf met order voorlopig gered 3.2! 0,5 sü Met een contract 1,1 miljard gulden voor Ijet ontwerp e bouw van vier passagiersschepen voor een rederij in de 2'6i ima's lijkt de Noord-Ierse scheepswerf Harland and Wolff, 2,'k in 1912 de Titanic van stapel liep, voorlopig gered. De 2gj .actie werd gisteren beklonken, een dag nadat de 1.800 per- 14 lelsleden van de werf hadden toegestemd in een akkoord, 3-2c in zij de komende drie jaar afzien van loonsverhoging. De cl epswerf in Belfast hing sluiting boven het hoofd. 34 u ke spurt elektronicamarkt op 274 erton De Amerikaanse sportartikelenfabrikant Nike be- jgzich vanaf juli op de elektronicamarkt. Na enkele jaren on- 19.di oek en ontwikkeling in laboratoria verschijnen onder meer 7-7c digitale walkman en walkie-talkies met de 'swoosh', het 12 bekende logo. Nike hoopt de digitale atleet voor zich te 24: ïen. Het heeft stevige concurrentie, omdat het Japanse So- 5 K ;eds successen boekt met sportelektronica. Drie jaar gele- 8 gj bracht Nike met succes horloges op de markt omdat de ii,2( oop van sportkleding en schoenen steeds verder terugliep. 5]; jvé vraagt om brommerkenteken 1,9: (aar» Het aantal bromfiets- en bromscooterverzekeringen 18.01 Inivé is vorig jaar met 20 procent gestegen naar 42.000. De '2.3! nloop bracht de verzekeraar nog een miljoen gulden winst 3 45 daar omdat veel collega's inmiddels zijn afgehaakt omdat 6,60 datief veel en dure brokken maken twijfelt ook Univé of het zin heeft bromfietsen te verzekeren. Bovendien is de brom- 3*45 gewild bij dieven. Tegen diefstal is de bromfiets of -scooter 1.30 luwelijks meer te verzekeren. De overheid moet met ver- 4 ite kentekenregistratie de bromfiets verzekerbaar houden, >4.0! t Univé-directeur T. Meinders. 0,2: 'S ikbonden akkoord met CAO V&D fddorp Warenhuisketen V&D en de vakbonden hebben 740 ;ren een principe-overeenkomst gesloten voor een nieuwe 4.4C ige CAO. Het CAO-overleg liep twee weken geleden vast, ma de bonden dreigden met stakingen. V&D-personeel 145 [t op 1 juni een loonsverhoging van 3,75 procent. Toeslagen L25 oopavonden en op zaterdag verdwijnen vanaf 1 februari In mil daarvoor krijgen werknemers een toeslag van 2,7 0 5: :ent. Personeel kan niet gedwongen worden meer dan 200 2 J5 per jaar op koopavonden of zaterdag te werken. 37! si II begint proef muziek via internet 145 Jiü; De Britse muziekgroep EMI begint een proef met het 3,55 jven van muziek via internet in de strijd tegen illegale ko- ijg n op het wereldwijde web. Amerikanen kunnen vanaf juli o.9o|derd albums en veertig singles digitaal ophalen. Europa t later dit jaar. Volgens EMI krijgen de albums en singles de le prijzen als in de gewone detailhandel. Wel hebben con- lenten twee keer de mogelijkheid de muziek te downloaden branden op cd-roms. Dat kan in verband met eventuele nische problemen, aldus EMI. Rotterdam Deze zomer wordt in de Maasstad het Oceanium ge opend. Het mega-aquarium heeft een van de breedste glazen on derwatertunnels ter wereld. Om alvast de kwaliteit van de drie miljoen liter zeewater te testen zijn onlangs de eerste bewoners van de bassins uitgezet: zee schildpadden. Bouwvakkers zoe ken in de tunnel naar deze pio niers van de aankomende attrac tie. Een geavanceerd filtersysteem moet het met tankschepen aange voerde Noordzeewater schoon houden. Als blijkt dat dat lukt worden haaien uitgezet, onder meer een verpleegster- en een ha merhaai. In het Oceanium moet het zelf kweken van vissen in de toekomst mogelijk worden. foto anp ton borsboom washington rtrmfp/dpa/anp Microsoft blijft zich verzetten tegen een mogelijke opsplit sing. De softwarereus liet giste ren weten bereid te zijn tot concessies maar poogt ook de rechtsgang te vertragen. De Amerikaanse rechter Jackson wil 24 mei uitspraak doen. De regering wil dat Microsoft in tweeën wordt gedeeld, om een eind te maken aan het misbruik van de dominante marktposi tie. Het Windows-besturings- systeem moet gescheiden wor den van andere software, zoals tekstverwerking, spreadsheets en Microsofts internetbrowser Explorer. Microsoft zegt dat opsplitsing niet zal leiden tot grotere con currentie met andere bestu ringssystemen. Als concessie wil Microsoft pc-fabrikanten toestaan concurrerende soft ware te installeren die als plat form voor het gebruik van an dere software kan dienen. Ook stemt het in met het verwijde ren van het nu nog automatisch in beeld verschijnend icoontje van de Microsoft-browser Ex plorer. Verder is het concern bereid de software van het Windows- besturingssysteem gedeeltelijk vrij te geven, zodat concurre rende programmeurs eigen software kunnen ontwikkelen die ook binnen Windows past. In ruil vraagt Microsoft van Jackson dat de beperkende maatregelen maximaal vier jaar gelden in plaats van de geëiste tien jaar. De voorstellen lijken deel uit te maken van Microsofts strate gie om tijd te winnen. Het be drijf stelt verplaatsing van de zitting naar 2 oktober voor als Jackson bereid is af te zien van een opsplitsing. Blijft Jackson opsplitsing overwegen, dan wil Microsoft nog langer bedenk tijd. De zitting van 24 mei zou in dat geval naar 4 december verschoven moeten worden. Volgens een advocaat van de Amerikaanse regering kiest Mi crosoft voor een vertragingstac tiek in plaats van mee te werken aan een oplossing. Omzet van vijftig miljard gulden op vrije markt Eurocommissaris Bolkestein (interne markt) stelt voor het monopolie op de briefbezorging van bedrijven als PTT-Post vanaf 2003 fors te beperken. Dertig procent van de postmarkt in de EU wordt daarmee opengegooid voor de concurrentie, goed voor een omzet van vijftig miljard gulden per jaar. Bolkestein legt zijn plannen eind mei aan de rest van de Europese Commissie voor. Het alleenrecht om speciaal gefrankeerde stukken te bestel len wordt ook beperkt: niet vijf keer het standaardtarief (in Ne derland vier gulden) maar 2,5 keer dit tarief (1,60 gulden) wordt straks de grens waarbo ven de vrije markt zijn kans krijgt. Met een totale postomzet van bijna 180 miljard gulden betekent dit voor de nieuwko mers een aandeel van circa vijf tig miljard. Bolkestein wil vervolgens het effect op de postbezorging in brussel marc peeperkorn correspondent Nieuwe ondernemingen zou den vanaf 1 januari 2003 brie ven zwaarder dan 50 gram mo gen bezorgen. Nationale post bedrijven hebben nu nog het monopolie op de aflevering van poststukken tot 350 gram. Ver der introduceert Bolkestein vol ledige concurrentie op de ver zending van geadresseerd re clamemateriaal ('direct mail') en post naar het buitenland. de meest afgelegen gebieden onderzoeken. Als de gevolgen nihil zijn of te ondervangen, moet vanaf 2007 de liberalise ring verder worden doorge voerd. Dat kan het definitief opengooien van de markt bete kenen. De pakjes- en koeriers diensten gingen de briefbezor- gers al voor in de concurrentie. Nederland loopt in Europa voorop bij het vrijgeven van de bezorging. Vanaf 1 juni wordt het monopolie van PTT-Post al beperkt tot brieven van 100 gram. Voor de extra gefrankeer de stukken ligt de monopolie- grens volgende maand op drie keer het standaardtarief. Het verzenden van reclamemateri aal is al aan concurrentie on derhevig, voor de uitgaande buitenlandse post gebeurt dat per 1 juni. Woordvoerders van verkeer en waterstaat zeggen dat totale liberalisering voor Den Haag geen probleem is, mits het buitenland dat ook doet. Brusselse politici zijn 'ex treem gevoelig' over het ont mantelen van de postmonopo- lies. In de EU werken circa 1,4 miljoen mensen bij de nationa le postbedrijven en nog eens 400.000 bij particuliere bezor gers. Bolkestein kiest daarom voor een stappenplan. Naast Nederland is ook Duitsland voorstander van liberalisering van de postmarkt, zoals dit in Zweden al het geval is. Frank rijk, Italië en Groot-Brittannië tonen het meeste verzet, vooral uit vrees dat de verplichte be zorging overal in het land verlo- rome hans geleunse correspondent KLM moet Alitalia schadever goeding betalen omdat de Nederlandse maatschappij eenzijdig de samenwerking met de Italianen heeft ver broken. Dat vindt althans een vijftal leden van de Itali aanse oppositie. In vragen aan de ministers van trans port, financiën en economi sche zaken stellen zij tevens dat er geen sprake kan zijn van terugbetaling van ruim 220 miljoen gulden aan KLM. De luchtvaartmaatschappij had dat bedrag aan Alitalia overgemaakt voor de uit bouw van de Milanese lucht haven Malpensa. Volgens het vijftal heeft KLM door het samenwer kingscontract met Alitalia vo rige maand te verbreken een 'niet te rechtvaardigen, niet legitieme' daad gepleegd. Zij vragen de ministers in hoe verre de Nederlandse rege ring - een van de aandeel houders van KLM - een aan spreekbare partij is bij de contractuele verplichtingen. KLM verbrak de samen werking omdat er geen uit zicht zou zijn op uitbouw van Malpensa als draaischijf in het internationale vlieg verkeer en de privatisering van Alitalia was uitgesteld. Direct na het nieuws over de breuk verklaarde transport minister Bersani de KLM-ar- gumenten ongeloofwaardig te vinden. In de regeringsre actie werd toen al gesteld dat juridische stappen tegen KLM werden overwogen en het 'Malpensa'-geld voorals nog niet zou worden terug betaald. De Italiaanse staat bezit via de holding IRI voor 53 pro cent aandelen in Alitalia. Vo rige week werd door verschil lende media bericht dat KLM- en Alitalia-top in Ge- nève geheime besprekingen voerden over herstel van de breuk. Dit is door KLM met klem tegengesproken. Vol gens KLM wordt er alleen ge praat over de ontbinding van de samenwerking. „Het is echt over en uit", aldus een KLM-woord voerster gisteren. Ugemeen Burgerlijk Pensi- )nds (ABP) heeft in 1999 endement van 10 procent ijn beleggingen gemaakt, emiddelde rendement van rlandse pensioenfondsen )eg vorig jaar 16,3 procent, lgens nam de verhouding n vermogen en financiële ichtingen toe met 7,2 pro- tot 122 procent. De norm procent. herwaarderingsreserve eg 43,1 miljard gulden, s een buffer tegen heftige sveranderingen en daar tegen ongewenste premie- tnmelingen. Het fondsre- at in 1999 was 32,2 miljard :n tegenover 14,1 miljard "T Het beschikbare ver- n komt op 279 miljard n. recteur Neervens wijt het tegenvallende resultaat in 1999 vooral aan het extreme verschil tussen hoge aandelenkoersen en negatieve rendementen op vastrentende waarden, zoals obligaties en hypothecaire le ningen. Als tweede oorzaak noemt hij het beleid om 50 pro cent van het valutarisico af te dekken. Daardoor heeft het ABP minder dan andere fond sen geprofiteerd van de stijging van de dollar. Om het rendement te verbe teren, gaat het ABP de beleg gingsportefeuille veranderen. Mper aandelen, minder vastrentende waarden. Was in 1998 de verhouding nog 27 te genover 65 procent, dit jaar moet dat verschuiven naar 42 tegenover 50 procent. De porte feuille onroerend goed blijft ge handhaafd op 8 procent. Ook wordt meer inhet buitenland ftjbiele-belbedrijven waarschuwen fricht anp telecombedrijven exorbi- bedragen moeten neertel- voor mobiele telefoonfre- ities, wordt de consument 24 upe. Die waarschuwing ge- 2r- de vijf mobiele-belbedrij- ;_j KPN, Libertel, Ben, Dutch- en Telfort aan staatssecre- De Vries van verkeer, ïze zomer staat de veiling zogeheten umts-frequen- op stapel. De overheid 1 vijf vergunningen aan netwerken waarmee zeer data- en videoverkeer via aktelefoon mogelijk is. De engst wordt geraamd op 20 miljard. „De prijzen ien kunstmatig opgedre- zegt het vijftal, dat zich verenigd in Mobiele Net- Mperators Nederland (Mo- Consumentenbond ge niet dat de consument de rekening krijgt. „Juist at er zo'n hevige concur- e is, blijft de prijs voor de iument laag", meent een wQordvoerder. Volgens MoNet kan er meer frequentieruimte voor het umts-netwerk worden geschapen, wat de veilingprijs kan drukken. Een groot aantal frequenties is nu voor satelliet toepassingen gereserveerd, maar die worden in Europa nauwelijk gebruikt, betoogt MoNet. De mobiele operators drin gen ook aan op een meer con sistent frequentie- en toewij zingsbeleid binnen Europa. In Duitsland, België, Frankrijk en Italië zijn binnenkort ook umts- frequenties te koop. De lijst van mogelijk geïnte resseerden is lang. Behalve de Nederlandse operators circule ren de namen van Deutsche Telecom, Telecom Italia, One- Tel, Telenor, Versatel, MCI WorldCom, UPC, Global Cros sing, Sonera en Telefonica. KPN is bereid tot het maximum te gaan. „Nederland, Duitsland en België zijn voor ons belangrijke markten", verklaart een woord voerder. „We hebben een ster ke financiële positie." ruswuk anp Uienboeren in Nederland ste venen af op het rampzaligste oogstseizoen sinds decennia. De uienprijzen zijn dermate laag dat het niet meer loont de overvolle schuren leeg te rijden. De Land- en Tuinbouw Organi satie (LTO) denkt dat een aantal kleine uienboeren het loodje zal leggen, terwijl middelgrote bedrijven verliezen van een ton of meer zullen moeten incasse ren. Voor een kilo topkwaliteit ui en krijgt een boer nog maar een paar cent, hooguit een stuiver. De minimale kostprijs van de groente ligt echter op twee dubbeltjes. De extreem lage prijzen worden veroorzaakt door overproductie in Europa. In tegenstelling tot die van graansoorten en melk, kent de productie van uien geen beper kingen. Dat leidt er volgens de LTO toe dat het landbouware aal veel te omvangrijk is gewor den. Boeren verwachten dat er dit jaar honderdduizenden kilo's moeten worden doorgedraaid. In de praktijk komt dat erop neer dat de uien terug op het land worden gebracht en on- dergeploegd. Het probleem is vooral nijpend in Zeeland en Flevoland, waar het gros van de washington bridge-anp De grootste muziekuitgevers ter wereld hebben gisteren een kartelzaak met de'Amerikaanse overheid geschikt. Sony, Time Warner, EMI, BMG en Uni versal Music hebben beloofd de komende zeven jaar geen mini mumprijzen te verbinden aan gezamenlijke financiering van reclamecampagnes voor cd's. De muziekuitgevers besloten in 1995 minimumprijzen op te leggen aan detailhandelaren, in ruil voor meebetaling van recla mecampagnes en andere pro motionele activiteiten. Ze richt ten daarvoor een gezamenlijk financieringspotje op. Volgens de Federal Trade Commission (FTC), de Amerikaanse kartel waakhond, zijn deze praktijken illegaal. Amerikaanse consu menten hebben daardoor de af gelopen 2,5 jaar ruim een mil jard gulden te veel betaald, zo blijkt uit onderzoek van de FTC. Met de kartelautoriteiten is overeengekomen dat de mu ziekuitgevers direct stoppen met de praktijken. Ook mogen ze niet afzien van promotionele ondersteuning als detailhande laren adverteren voor goedkope cd's. Bovendien is afgesproken dat de muziekproducenten niet de distributie aan een leveran cier mogen staken als de prijs stelling hen niet zint. De schikking heeft waar schijnlijk grote gevolgen voor de prijzen in Amerikaanse mu ziekwinkels. Door het 'kartel' steeg de gemiddelde prijs van een cd, nadat de muziekindu strie vanaf begin jaren negentig was geteisterd door een prij zenoorlog. Nieuwe detailhan delaren, waaronder grote elek tronicawinkels, deden toen hun intrede met een scherpe prijs stelling, tot ontevredenheid van de uitgevers. Traditionele de tailhandelaren moesten ook hun prijzen verlagen om te concurreren met de nieuwko mers. Veel uien worden door de extreem lage prijs op het ogenblik als veevoer gebruikt. Zoals deze rode uien waaraan lammetjes op een boerderij in Yerseke zich te goed doen. foto wfa wim van vossen uienboeren gevestigd is. 1999 werd bijzonder goed ge- baar. Ook vanuit het buitenland De overproductie kreeg al in oogst. Door het warme weer is de nieuwe aanvoer vroeger 1999 zijn beslag, maar leidt pas van de afgelopen komt de nieu- dan gebruikelijk op gang geko- dit seizoen tot problemen. In we oogst nu eerder beschik- men. Corus wint met Le Carré verpakkingsprijs De Gouden Noot den haag anp velsen noord ed blaauw Het vierkante blik, geesteskind van staalbe drijf Corns, viel deze week opnieuw in de prijzen, maar ondertussen heeft de consu ment er nog niets van gezien. „Volgend jaar staat het vierkante blik in de schappen", zegt ir. J. Dunnebier. Enkele dagen terug ontving de directeur van Corus Packaging Plus de Gouden Noot, hoofdprijs van de belangrijkste verpakkingswedstrijd in ons land. „Het toont aan hoe de verpakkings wereld tegen ons product aankijkt." Dat Le Carré, werknaam van het prototy pe, nog niet in de winkels verkrijgbaar is, komt doordat er geen machines zijn die het blik(je) feilloos kunnen sluiten. „We heb ben het wel over het bewerken van flin terdun staal van 0.12 millimeter. Daar be staat nog niets voor. Samen met het Spaan se bedrijf Somme Trade zijn we bezig met het ontwikkelen van machines die dat straks wel kunnen." De noviteit van Corus kwam van de 84 inzendingen als beste uit de bus. Volgens het juryrapport is Le Carré breed toepas baar in de verpakkingsindustrie. „Wij heb ben bij de ontwikkeling vooral gekeken naar de rol van ons product in de totale ke ten", zegt Dunnebier. Het vierkante blik viel onlangs ook al in de prijzen tijdens de toonaangevende verpakkingsbeurs Cannex in het Amerikaanse St. Louis en het oogstte volop lof vorig jaar tijdens de Interpack in Dusseldorf, de grootste verpakkingsbeurs van Europa. Het vierkante blik neemt minstens twin tig procent minder ruimte in beslag dan ronde blikken. En dat betekent minder transport- en opslagkosten. Vanwege het ultradunne staal zijn de blikken beduidend lichter. Het onstaan van het vierkante blik dateert van februari 1996 toen een student aan de technische universiteit bij Hoog ovens, nu Corus, aan zijn stage begon. „Be kijk dit ronde blik eens en zie wat we er aan kunnen veranderen", zo luidde zijn op dracht. Hij kwam met het vierkante blik voor de dag. Het vierkante blik - voor bijvoorbeeld voedsel - kan volgens Corus naast het ron de blik bestaan. „Het gaat om twee ver schillende markten." Tal van specialisten zijn bij de ontwikkeling betrokken geweest. Zo waren er mensen die de sterkte van het vierkante blik bestudeerden, een groep die de stapelmogelijkheden onderzocht en specialisten die de lasmogelijkheden onder de loep namen. „De belangstelling van mo gelijke afnemers is groot. Maar nogmaals, pas volgend jaar staat het vierkante blik in de schappen." De voorbereiding van het be drijfsleven op de komst van de euro verloopt erg traag. Minder dan één procent van de bedrij ven doet zijn BTW-aangifte al in euro. Verder worden nog maar zeer weinig zakelijke betalingen in euro verricht. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nationaal Forum naar de invoering van de euro. Vol gens de onderzoekers zijn nog maar relatief weinig bedrijven intern op de euro omgescha keld. Wel heeft 80 procent van de grote bedrijven een plan van aanpak opgesteld voor de komst van de nieuwe munt. Bij het midden- en kleinbedrijf is echter minder dan de helft voorbereid. Ruim 40 procent van de kleine bedrijven denkt zelfs de overgang zonder enige planning voor elkaar te krijgen. Het Nationaal Forum maakt zich zorgen. „Het bedrijfsleven denkt klaar te zijn door het gul denteken te veranderen in dat van de euro. Maar er komt veel meer bij kijken aldus topamb tenaar Van Dijkhuizen van Fi nanciën. Voorzitter H. de Boer van het MKB zei het gisteren zeer zor gelijk te vinden dat meer dan de helft van zijn achterban nog geen plan van aanpak heeft op gesteld voor de komst van de euro. Hij wees er echter op dat Nederlandse bedrijven hierin niet wezenlijk afwijken van de andere lidstaten in de Europese Unie. Verwacht wordt dat winke liers euromunten als wisselgeld nodig hebben gedurende de eerste dagen na 1 januari 2002. Het Forum stelt daarom voor om al voor Kerstmis 2001 sets euromunten ter waarde van on geveer 25 gulden door banken en winkels te laten verkopen. Tot uiterlijk 28 januari 2002 kan er worden betaald met guldens.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9