Israël bereid te praten over atoomwapens falië over een jaar tn dode kiezers af Zorgen over bloedbad op Franse wegen Buitenland Mbeki: Blanke boeren Zuid-Afrika zijn veilig Nieuw computervirus duikt op 'Kost en inwoning' voor gijzelaars Opmars RUF-rebelIen naar Freetown gestuit 'Strijd Ethiopië met Eritrea zal herleven' 'U hielp ons de vlag hijsen en vertrok' Patten zoekt confrontatie Balkanhulp IRDAG 11 MEI 2000 r vaart in Lockerbie-zaak jsTj Na een week van grotendeels onbetwiste getuigenis- ;ft de Schotse rechtbank in het Lockerbie-proces gisteren en de rechtsgang te versnellen. Zoals het er nu uitziet zal ices tegen de Libiers Abdel Basset Ali al-Megrahi en La- fialifa Fhiman ongeveer een jaar gaan duren, wat de Brit- ïtkist 7,3 miljoen gulden kost. Rechter Lord Sutherland gde de zitting gisteren om de partijen in staat te stellen ns te worden over getuigenissen die kunnen vervallen. ;ht wordt dat ze er vandaag uit komen. De aangeklaagde worden ervan verdacht op 21 december 1988 Pan Am- 103 hebben opgeblazen boven het Schotse Lockerbie. jaar cel wegens kinderporno Hoofdverdachte Bernard Alapetite in het Franse proces ïndel in kinderseksvideo's is gisteren veroordeeld tot drie vangenisstraf. Veertig andere producenten en kopers van porno kregen voorwaardelijke straffen. De banden toon- krachtingen van jongens onder de vijftien jaar en seks •ren. De groep liep drie jaar geleden tegen de lamp tij- in grootschalige politieactie. In totaal werden er 686 nse jood ontkent spionage In het proces wegens spionage tegen dertien Iraanse Isgisteren weer een bekentenis afgelegd. Het was de zes- Jvallender was echter dat beklaagde Farzad Kashi ver- IJe dat hij. niet schuldig is aan spionage voor Israël. Hij is de jdie de aanklacht verwerpt. nils rukken op naar Jaffna De Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam (LITE) heb- Isteren hun grootschalige offensief tegen de stad Jaffna in pka voortgezet. Volgens verklaringen van zowel de rege ls de guerrillastrijders wordt aan drie fronten fel gevoch- eTamil-strijders maakten melding van de verovering van rategische brug aan de rand van Jaffna, waardoor moge- izenden regeringsmilitairen geïsoleerd zijn geraakt. Miljard dollar voor Colombia i igton Colombia krijgt van de Verenigde Staten zeker een Ü3 1 dollar aan steun in de strijd tegen de drugshandel. Een issie van de Amerikaanse senaat heeft een voorstel daar- n de regering goedgekeurd. De linkse guerrilla in Colom- ïdt de gulle Amerikaanse steun van Washington een oor- rklaring aan het eigen adres. De drugsproductie die de VS helpen bestrijden, geschiedt voor een groot deel in gebie- lar de Revolutionaire Strijdkachten van Colombia (FARC) zijn. iliani kondigt scheiding aan n )Mi Midden in de verkiezingsstrijd om de Senaatszetel IQ lew York heeft de belangrijkste rivaal van Hillary Clinton d dat hij gaat scheiden. Burgemeester Rudi Giuliani van ork vertelde gisteren dat hij van tafel en bed wil scheiden onna Hanover, een actrice met wie hij zestien jaar is ge- 11. De mededeling is de tweede in korte tijd die twijfels jzen aan Giuliani's inzet in de verkiezingsstrijd. Bijna reken geleden maakte hij bekend dat hij aan prostaatkan- Bijna een halve eeuw hebben de Londenaren het zon- am moeten stellen, maar sinds gisteren rijdt er weer een in lid-Londense district Croydon. De nieuwe verbinding jjeopend door de 83-jarige trambestuurder Fred Roberts, 1951 de laatste tram door de straten van Croydon reed. Al n herintroduceerden Sheffield en Manchester moderne va- n van het traditionele vervoermiddel. Een ouderwetse •tijdt alleen in de badplaats Blackpool. Londen rijdt weer een tram Alamos ontruimd door bosbrand mos De Amerikaanse plaats Los Alamos met zijn nuc- mderzoekscentrum is gisteren op last van de autoriteiten ig ontruimd omdat bosbranden een acute bedreiging vor koor de inwoners. Alle 11.000 bewoners van het plaatsje in at New Mexico hebben huis en haard verlaten. De gouver- n New Mexico heeft de noodtoestand uitgeroepen in het Volgens de autoriteiten liggen alle radioacatieve materi- explosieven in ondergrondse bunkers opgeslagen en n daardoor geen bedreiging. er leden Falun Gong opgepakt De politie in de Chinese hoofdstad Peking heeft van- [nd bijna tweehonderd aanhangers opgepakt van de ver- n religieuze Falun Gong-beweging. De arrestanten wilden ft Plein van de Hemelse Vrede de verjaardag vieren van de liter van de beweging, Li Hongzhi. De afgelopen maanden pn duizenden Falun Gong-aanhangers op het plein gede- treerd tegen het verbod van hun organisatie. Veel mensen fcn daarbij gearresteerd. 'ondent iezers zouden niet mo mmen. Daar zijn sinds i alle Italiaanse politici r eens. Dagenlang ge- Bi over de vraag of de n door het kiesregister ;rd afgesloten met een compromis. Kiesge- den die na een periode jaar niet kunnen wor- gespoord of niets van ten horen, worden uit de :s geschrapt. :r Amato moest daarvoor n konijn uit de hoge hoed Hij besloot, na overleg fractieleiders van de re- •partijen, de schoon- >er decreet te gelasten, ee voorkwam hij een ing in het Huis van Afge- ;den, de Italiaanse Twee ier, die vrijwel zeker op derlaag voor de regering gelopen. einere partijen uit de ^linkse coalitie voelden jk niets voor de op- i-operatie. Die is gericht laten slagen van een re- um, volgende week zon der wijziging van het kies- De kleine partijen zijn lordicus tegen, omdat buw kiesstelsel hen de ig tot het parlement zal ren. en rechtsgeldig referen- ioet de helft plus één van ctoraat naar de stembus komen. De vrees is dat dit niet wordt gehaald door het grote aantal - de schattingen lopen uiteen van 500.000 tot een mil joen - 'dode kiezers'. Vorig jaar mislukte een soortgelijk refe rendum, omdat het wettelijke quorum op 0,4 procent werd gemist. Amato had bij zijn aantreden eind vorige maand beloofd de schoonmaak met een nieuwe wet té regelen. Zijn nieuwe ka binet kreeg vervolgens mede dankzij de stemmen van een aantal referendumgezinde le den van de oppositie het ver trouwen van het parlement. Dinsdagavond, bij de stemming over het njeuwe wetsontwerp in de Senaat, had de regering opnieuw de oppositie nodig, omdat een drietal regeringspar tijen dwarslag. Amato wist toen zeker dat hij in het Huis van Afgevaardigden tegen een nederlaag zou oplo pen. Door de criteria voor de schoonmaak enigszins bij te stellen, kreeg Amato gisteren alsnog de fractieleiders mee voor het uitvaardigen van een decreet. Aanvankelijk was de bedoeling om kiezers die bij twee verldezingen binnen zes maanden 'spoorloos' waren uit het register te schrappen. Die controle is mogelijk omdat het 'kiescertificaat' door de ge meentepolitie op basis van het kiesregister aan huis wordt be zorgd. De termijn is nu ver lengd tot een jaar. KAAPSTAD-HARARE AP-AFP Blanke boeren in Zuid-Afrika hoeven zich geen zorgen te ma ken. Die geruststellende woor den liet president Thabo Mbeki gisteren horen in het parle ment. De Zuid-Afrikaanse rege ring accepteert volgens hem geen landbezettingen zoals in buurland Zimbabwe. Mbeki heeft tot nu toe gewei gerd zijn Zimbabwaanse colle ga Mugabe, die de bezettingen toestaat, ronduit te veroorde len. De Zuid-Afrikaanse leider probeert het probleem door subtiele diplomatie op te los sen, maar die pogingen bleven vruchteloos. Inmiddels overweegt de Be weging voor Democratische Verandering (MDC) de parle mentsverkiezingen in Zimbab we te boycotten. De oppositie beweging wil een nationale sta king tegen de 'tirannie' organi seren. Dat heeft de MDC giste ren in Harare bekendgemaakt. Oppositieleider Morgan Tsvangirai zei dat zaterdag zal worden overlegd over een eventuele demonstratie. Praten met president Mugabe over vrije verkiezingen heeft volgens hem weinig zin. Mugabe ont bond vorige maand het parle ment, maar hij heeft nog niet aangegeven wanneer de verkie zingen worden gehouden. Gemaskerde studenten in Bindura, Zimbabwe, raakten gisteren slaags met de politie. De studenten protes teerden tegen politiek geweld van aanhangers van president Mugabe's regeringspartij ZANU-PF. De studen ten willen dat hun universiteit wordt gesloten tot na de verkiezingen, omdat ze voor hun veiligheid vrezen. foto ap schalk van zuydam In drie lange weekeinden 6.134 slachtoffers PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Franse wegen hebben veel weg van een slagveld. Ondanks zeer omvangrijke snelheids- en alcoholcontroles zijn in Frank rijk het afgelopen weekeinde opnieuw 83 mensen in het ver keer omgekomen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. Vervoersminister Gayssot had 20.000 politiemensen gemobili seerd, nadat in de beide voor gaande weekeinden in totaal 188 doden en 4.016 gewonden waren gevallen. Gayssot wilde een herhaling voorkomen van het bloedbad in het weekeinde van 1 mei. In Frankrijk is dat het laatste van drie 'lange' weekeinden waarin veel men sen het asfalt op gaan. Maar met 83 doden en 1.847 gewonden was de daling margi naal. Met die cijfers erbij kwam het totale aantal slachtoffers in de drie lange weekeinden op 6.134, het equivalent van een slaperig Frans stadje. Van hen overleden er 271. Ondanks hun goede kwaliteit behoren de Franse wegen se dert lang tot de gevaarlijkste van Europa. In 1998 kwamen per miljoen inwoners in Frank rijk 144 mensen in het verkeer om, tegen 88 in Nederland. Adepten van de Franse rijstijl zeggen dat die vergelijking mank gaat, omdat mensen in het dunbevolkte Frankrijk meer kilometers maken. Maar in het nog dunner bevolkte Zweden vielen per miljoen inwoners slechts 55 doden, ruim eender de van het aantal in Frankrijk. De enige EU-landen waar het verkeer een nog hogere tol eist dan in Frankrijk zijn Grieken land en Portugal, landen met veel slechtere wegen en auto's. In Portugal kwamen twee jaar geleden 1.761 mensen om of wel 244 per miljoen inwoners. Vorig jaar vielen op de Franse wegen gemiddeld een dode en 21 gewonden per uur. Maar wat de autoriteiten vooral zorgen baart, is dat na een jarenlange daling het aantal slachtoffers tegenwoordig weer stijgt. De cijfers voor de recente drie lan ge weekeinden lagen 15 pro cent boven die van vorig jaar. Anders dan in de meeste ande re landen is in Frankrijk niet al cohol maar snelheid de hoofd oorzaak van het bloedbad. Bij na de helft van alle ongelukken in het land wordt veroorzaakt door hardrijders. Op de auto weg overtreedt een op de drie automobilisten systematisch de maximaal toegestane snelheid van 130 kilometer per uur. En binnen de bebouwde kom ne geren vier van de vijf gemotori seerde weggebruikers de snel heidsbeperking. PUNAi Op het Filipijnse eiland Jolo turen kinderen langs zwaarbewapende soldaten die het gebied hebben afgegrendeld waar rebellen nog altijd 21 gijzelaars vasthouden. De gijzelnemers, lid van de separatistische islamitische beweging Abu Sayyaf, zullen waarschijnlijk een vergoeding ei sen voor de 'verzorging' van hun gijzelaars. Dat zegt een van de onderhandelaars die gisteren met de rebellen spraken. De Filipijnse regering be taalt uit principe geen losgeld aan ontvoerders, maar geeft in plaats hiervan dikwijls een vergoeding voor 'kost en inwoning'. Volgens de Libische oud-ambassadeur in de Filipijnen, Abdul Azzarouq, zullen de rebellen daarna snel met specifieke eisen komen voor de vrijlating van de meren deels buitenlandse gijzelaars. Azzarouq treedt op verzoek van de rebellen op als bemiddelaar. foto epa jimin lai NEW VORK Rtr Amerikaanse computerbeveiligingsbedrijven hebben gisteren op nieuw de noodklok geluid. Een nieuw destructief virus, vernoemd naar de tekenfilmserie South Park, heeft de kop opgestoken. Het is geen varianj op de I Love you-bug die vorige week voor miljarden dollars schade heeft aangericht, maar kan net zo destructief zijn. Het softwarebedrijf Computer Associates International (CAI) meldt dat de e-mail waarmee het virus zich op computers nestelt is geschreven in het Duits, onder de kop 'Servus Alter!'. In de tekst staan de woorden 'Hier ist das Spiel, das du unbedingt wolltest'. Het bericht heeft een attachment met de naam 'SouthPark.exe'. Het grote gevaar schuilt in het feit dat veel computergebruikers de tag (toevoeging) '.exe' zullen herkennen, omdat ze die ook bij veel spelletjes zien, aldus CAI. Mensen zullen de attachment daar door sneller openen, met alle gevolgen van dien. Aan de love-bug zat in elk geval nog een .vbs-tag, waarmee weinig gewone compu tergebruikers ooit in aanraking komen. Israël is bereid over kernwapens te praten met de Arabi sche landen. Onder zware Amerikaanse druk is Israël nu bereid met Egypte besprekingen te beginnen over een agenda. Het in de Oslo-vredesakkoorden vastgelegde wapenoverleg ligt al vijf jaar stil omdat Israël het onder werp kernwapens tot nu toe niet wilde aanroeren. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische ommezwaai heeft te maken met besprekin gen binnen de Verenigde Naties over een herziening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (NPT). Was hington heeft gedreigd een slot verklaring te steunen, waarin Israël wordt genoemd als enige land in het Midden-Oosten dat het verdrag niet heeft getekend. Israël houdt al jaren een slag om de arm als het gaat om ver klaringen over zijn kernwapen- bezit. Dit mede op verzoek van de Amerikanen die, als ver klaarde tegenstanders van de verspreiding van kernwapens buiten de 'grote vijf, niet te boek willen staan als bescherm heren van een kleine nucleaire mogendheid. Op vragen antwoorden Israë lische regeringsvertegenwoor digers steevast met de formule dat hun land 'niet als eerste atoomwapens in het Midden- Oosten zal introduceren'. Het is niet bereid tot ontwapening voordat er een duurzame vrede in het Midden-Oosten is. Volgens buitenlandse publi caties beschikt Israël over zeker tweehonderd kernwapens, waarmee het de grootse atoom macht zou zijn na de 'officieel erkende' kernmachten Verenig de Staten, Rusland, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en China. Het dagblad Ha'aretz meldt vandaag dat een hoge ambte naar van het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken af gelopen maandag in Egypte de Israëlische bereidheid heeft overgebracht om over kernwa pens te praten. Het is de bedoe ling dat minister van buiten landse zaken Levy binnenkort overleg opent met zijn Egypti sche collega Moussa. FREETOWN Rtr-DPA-ANP Britse troepen vatten taak ruim op opdracht - evacuatie van bui tenlanders - ruim op te vatten door zich in te zetten voor de verdediging van Freetown. Hun optreden lijkt niet in overeen stemming met de mededelin gen van de regering-Blair. Lon den liet gisteren weten dat het militaire optreden zich zou be perken tot de evacuatie. Een verzoek van de Sierraleoonse regering om militaire bijstand werd afgewezen. Nederland is bereid vliegtui gen te leveren voor het vervoer van nieuwe VN-troepen naar Sierra Leone. Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken heeft dat aan de Tweede Kamer geschreven. Nederland heeft op vliegbasis Eindhoven twee KDC-10's en twee Hercules vrachtvliegtuigen klaar staan. In een KDC-10 is ruimte voor 334 passagiers of 65 ton vracht, of een combinatie van passagiers en vracht. Een Hercules kan veertien ton vracht vervoeren. Rusland is van zins de VN- macht te steunen met vier transporthelikopters en 106 sol daten. In Sierra Leone is de opmars van de rebellen van het Revolu tionair Verenigd Front (RUF) naar de hoofdstad Freetown gestuit. Samenwerkende troe pen van de regering en haar bondgenoten zijn erin geslaagd de rebellen terug te drijven, zo meldden vanochtend militaire bronnen. De troepen die het opnemen voor de democratisch gekozen president Kabbah zijn de tradi tionele jagers van de 15.000 man sterke Kamajormilitie en soldaten van het oude en het nieuwe regeringsleger. De Verenigde Naties zeiden gisteren nog te vrezen dat de vredesmacht Unamsil verwik keld zou raken in een 'regel rechte veldslag' als de RUF-re- bellen Freetown zouden berei ken. De blauwhelmen en de Britse troepen die bezig zijn met de evacuatie van buiten landers, hebben hun posities rond de hoofdstad inmiddels versterkt. De Britse troepen lijken hun ASMARA Rtr De speciale gezant van de Ver enigde Naties, Richard Hol brooke, heeft gisteren gewaar schuwd voor een nieuwe ge vechtsronde tussen Ethiopië en Eritrea. Hij zei in de Eritrese hoofdstad Asmara dat de twee landen op het punt staan de ge vechten te hervatten. Holbrooke heeft de afgelopen paar dagen gesproken met de leiders in Asmara en in Addis Abeba. Hij leidt een team van zeven diplomaten die de Veilig heidsraad van de VN vertegen woordigen. Eritrea zette in 1998 troepen in bij een geschil met Ethiopië over het precieze grensverloop tussen de beide landen. Ethio pië zond toen ook troepen naar de grens, waarna een oorlog ontbrandde die soms tot stil stand komt om vervolgens weer op te laaien. Papoea's wassen Tweede-Kamerleden de oren JAY A PU RA THEO HAERKENS BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Praatjes vullen geen gaatjes. Deze volkswijsheid haalt Euro pees Commissaris Chris Patten (buitenlands beleid) uit de kast om zijn miljardenclaim voor de wederopbouw van de Balkan kracht bij te zetten. De kritiek van lidstaten op de ambitieuze voorstellen van de Europese Commissie slaat nergens op, al dus Patten. Hij houdt dan ook vast aan het omstreden plan landbouwgeld in te zetten voor hulp aan Zuid-Oost-Europa. Gisteren presenteerde Patten namens de Europese Commis sie de financiële plannen voor de komende jaren. In 2001 wil Patten in totaal 1,79 miljard gulden in de Balkan pompen. Het meeste geld gaat naar Kos ovo en Bosnië. Voor de gehele periode 2000/2006 reserveert de Europese Commissie ruim 12 miljard gulden. Frankrijk, Duitsland en Ne derland vinden dat veel te veel, maar Patten doet er geen euro cent vanaf. ,,Dit is het absolute minimum als Europa zijn toe zeggingen wil nakomen." Pat ten herinnerde er fijntjes aan dat Europese politici de afgelo pen maanden keer op keer ron kende statements over de Bal kan hebben afgelegd. Vrede en stabiliteit in de regio zouden beslissend zijn voor het Euro pese veiligheidsbeleid. Patten: „Mooie woorden moeten gevolgd worden door daden. Het omgekeerde is ook waar. Als de lidstaten ons terug fluiten, dan moet er maar een andere taal worden gebezigd." Patten rekent op de steun van het europarlement. De eerste test is de goedkeuring van de ontwerpbegroting voor 2001, later dit jaar. CORRESPONDENT ,,U hebt ons geholpen de vlag te hijsen en toen bent u weggegaan." De verwijten van de papoea gemeenschap aan het adres van Nederland klon ken gisteren bitter in Jayapura, hoofdstad van de Indonesische provincie Papoea. De papoea's wil len zich na jarenlange terreur van het Indonesi sche leger losmaken van Indonesië en zoeken steun voor dat streven, ook bij de Tweede-Ka merleden die het voormalige Nëderlands Nieuw- Guinea momenteel bezoeken. Delegatieleidster Margreet de Boer (PvdA) liet geen ruimte voor twijfel: op Nederland hoeven de papoea's wat betreft hun onafhankelijkheids streven niet te rekenen. ,,De overeenkomst van New York kan niet worden teruggedraaid." In New York werd indertijd de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië (in 1962) geregeld. De Kamerdelegatie is wel bereid te bekijken hoe de papoea's de helpende hand kan worden ge reikt, zodat de mensenrechten worden gerespec teerd en recht wordt gedaan aan hun cultuur. Nederland heeft lang geprobeerd Nieuw-Guinea te behouden als kolonie. Toen dat. vooral door zware Amerikaanse druk, niet haalbaar bleek, maakte Nederland met de papoea's afspraken om op termijn naar onafhankelijkheid toe te wer ken. Maar Soekamo, de eerste president van In donesië, eiste ook het laatste stuk Nederlands-In- dië op. In 1962 kreeg hij zijn zin. De papoea's, die claimen dat er de laatste 38 jaar zeker 800.000 slachtoffers zijn gevallen door ge weld van het Indonesische leger, vinden dat Ne derland hen heeft verraden. Ook voelen ze zich gefrustreerd over het verloop van de volksraadpleging in 1969. Bij de over dracht van Nieuw-Guinea was afgesproken dat de papoea's na zeven jaar zelf een definitief oor deel mochten geven over hun lot. Dat referen dum werd een wassen neus. De Kamerdelegatie werd gisteren door de men senrechtenorganisaties behoorlijk de oren ge wassen. „Nederland heeft een fout gemaakt die moet worden hersteld. Nederland moet dat er kennen en tegen de Verenigde Staten en Indone sië zeggen." De Kamerleden maakten echter heel duidelijk dat ze niet van plan zijn te proberen fouten uit die tijd ongedaan te maken. „Ik zou me diep schamen om nu dingen te zeggen die ik straks niet kan waarmaken", aldus PvdA'er Koen- ders. Liever richten de Nederlandse bezoekers zich op de toekomst. D66'er Hoekema sprak de hoop uit dat de papoea's nog vertrouwen kun nen opbrengen in het nieuwe Indonesië van pre sident Wahid, dat mensenrechten respecteert en misdaden daartegen bestraft. GPV'er Van Mid delkoop riep de papoea's op vooral vreedzaam te werken aan het verwezenlijken van hun idealen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7