'Huurbaas levert ook thuiszorg' flgst voor uitlekken examenopgaven via internet Binnenland Bij twaalfde keer dronken achter het stuur ging het echt fout Grote dorst Rivier de Eems op sterven na dood Ziekenhuis: Inspectie heeft ook schuld aan fatale bloedtransfusie Volledige compensatie huurverhoging eenmalig \G11 MEI 2000 latoezicht bussen Rotterdam Het Rotterdamse openbaar-vervoerbedrijf RET be- jef met cameratoezicht in de tram en bus. Volgens ayden wil het bedrijf bekijken of op die manier het enten vermindert en de veiligheid van personeel en V doende toeneemt. Als de proef succesvol is, wil de d jaar bussen en trams op grote schaal van camera's e proefcamera's worden waarschijnlijk in het najaar gnomen. in VU-ziekenhuis Vier patiënten op de verpleegafdeling keel-, neus- unde van het VU-ziekenhuis in Amsterdam zijn be- :t met de MRSA-bacterie. De afdeling heeft een op- fgekondigd. MRSA is een bacterie die ongevoelig is ;ste gangbare antibiotica. De besmette patiënten jkt geïsoleerd verpleegd om verdere verspreiding te gelijk. De afdeling heeft 29 bedden. De plaatsen van pati er «aar huis gaan, worden gedurende de opnamestop Of ibld. Een tweede verpleegafdeling, waar de bacterie 'etroffen, blijft gewoon open. Is) uit slooppijp valt op auto's Een brug over de Merwede bij Dordrecht is gisteren r afgesloten geweest omdat gruis dat vrijkwam bij de en 120 meter hoge pijp op passerende auto's terecht «X jolitie kreeg 's ochtends een melding van een auto- sina t zijn voorruit was versplinterd door de steentjesre- ga le politie vervolgens over de brug reed, werd ook de ;n geraakt. Agenten besloten toen de brug onmiddel- o liten voor verkeer. De weg ging weer open toen de le pijp voorlopig werd gestopt. De pijp wordt nu pas Dopt als de wind draait zodat het vrijkomende gruis J iver de weg waait. Volgens uitvoerder Van Ham er y?' van betongruis, maar van coating op de toren die -)3 'bij de sloop. één groot natuurpark provincie Gelderland en de ministeries van VROM, ;n natuurbeheer en defensie hebben gisteren een in- iring getekend om van de Veluwe een aaneengeslo- ;ebied maken. Het natuurgebied tussen Arnhem, Harderwijk en Zwolle is volgens de ondertekenaars inipperd. Zo hebben herten, dassen en zwijnen door autoverkeer op de binnenwegen moeite van het ene e Veluwe naar het andere te komen. De provincie en ries willen het verkeer over die wegen beperken door rkeer om te leiden via de nabijgelegen snelwegen, tn de afspraken is van de Veluwe een aaneengesloten ed te maken waarin ook ruimte is voor recreatie en jlDe Veluwe telt nu twee nationale parken met De ve en park Veluwezoom. De intentieverklaring bete- niet dat de hekken rond de Hoge Veluwe verdwij- leur Bruning: „Als we die hekken weghalen, trekken f Veg en verliest het park de grootste trekpleister." in doodskistenfabriek ijftien werknemers van een Maidens bedrijf dat h maakt, zijn gisteren naar het ziekenhuis gebracht [and was uitgebroken in het bedrijf. De vijftien had ademhalingsproblemen door de dikke jook die de irzaakte. De brand ontstond in een spuitcabine. Ver- iprong bij het boren van een gat in-een ijzeren pijp 'eg. De vonk liet op de grond liggend poeder ont- [et vuur greep razendsnel om zich heen, mede door ieveelheden droog hout in het bedrijf. De brand- :n van Nijmegen en Overasselt hadden meer dan een hm het vuur onder controle te krijgen. Hoe groot de ,|s nog niet bekend. wjen' winkeldief Een 40-jarige Rotterdammer is gistermiddag voor keer aangehouden wegens winkeldiefstal. De man beveiligingspersoneel van een supermarkt in Rotter- kraag gevat toen hij met een tas vol onbetaalde le- I clen naar buiten wilde stappen. Onderzoek op het po- ivvees uit dat de Rotterdammer voor de vijftigste keer den was gegrepen voor winkeldiefstal. Nstil voor brandende sloopauto's 3; Het treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda is gis- een half uur stilgelegd, omdat ongeveer zeventig s in brand stonden op een terrein langs de spoorlijn, gj ïorme rookontwikkeling konden de treinen niet meer brand in de autosloperij ontstond toen een klant, P stemming van de eigenaar, met een lasbrander een uit een auto wilde halen. Vrijkomende vonken ver- n het vuur. Na ruim twee uur blussen had de brand- n uur onder controle. nionnee in ruil voor baby en 39-jarige afperser uit Almelo heeft een moeder ge- ir baby op de grond te gooien als ze haar portemon- 1 du afstaan. De 20-jarige moeder stond in haar woon- '91 uit een telefooncel te bellen, terwijl de wandelwagen lik >nd. Een man haalde het kind uit de wandelwagen en it op de grond te gooien als de moeder haar porte- iet zou afstaan. Daarop gaf de Almelose de afperser monnee met 450 gulden. Aan de hand van het signa- Ie verdachte gisteren van zijn bed gelicht en in verze- teld. in Flintstone is vliegbrevet kwijt .uchtvaartinspectie heeft het brevet van piloot De v naamd Captain Flintstone, ingetrokken voor een pe- V zes weken. Een woordvoerster wil alleen zeggen dat er egschooleigenaar wordt gepraat. De Nijs heeft een iltje op vliegveld Beek. De inspectie trok eerder al liegbrevet van De Nijs tijdelijk in omdat hij de lucht- iding van zijn toenmalige vertrekpunt vliegveld Eelde e tot wanhoop bracht door steeds 'yabadabbadoeh' te in die uitroep uit de bekende tekenfilmserie dankt De naam Captain Flintstone. Een woordvoerder van leek zei gisteren niet te weten wat er aan de hand is. - ijs was niet voor commentaar bereikbaar. ANP Algemeen Nederijnds Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens rotterdam yvonne keunen Elf veroordelingen in zeventien jaar wegens rij den onder invloed. Maar ook die vijftienduizend gulden aan boetes, 69 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en een maand voorwaardelijke celstraf bleken op 19 januari onvoldoende. Toen reed de 36-jarige Rotterdammer, wederom onder invloed van drank, een 69-jarige stadgenoot dood. Vervolgens reed hij snel door. Drie biertjes had hij op, vertelde hij de rechter gisteren. Daarna was hij thuis een hapje gaan eten om vervolgens op weg te gaan naar de bin nenstad, waar zijn nieuwe vriendin op hem wachtte. Onderweg gebeurde het noodlottige on geval. Een 69-jarige Rotterdammer stak over bij de bushalte. Hij had nog maar een paar stappen te gaan voor hij het trottoir aan de overkant zou bereiken, toen een witte bestelbus tegen hem aan klapte. De bejaarde man werd de berm in ge slingerd. Zonder zich om het slachtoffer, dat later in het ziekenhuis zou overlijden, te bekommeren reed de bestuurder door. ,,Er dook ineens ie mand op. Ik wilde hem nog ontwijken, maar dat lukte niet. Toen raakte ik in paniek", beschreef de man het ongeval. De nabestaanden van het slachtoffer hoorden hem stilletjes snikkend aan. De politie wist de bestuurder snel te achterha len, omdat de beschadigde bestelbus in de pabije omgeving in een parkeervak werd gevonden en vervolgens geobserveerd. Toen de Rotterdammer daags na het ongeval de wagen wilde ophalen, werd hij direct in de kraag gegrepen. Het verbaasde rechter Silvis hogelijk dat zijn ongeldige rijbewijs de eerste gedachte was die in de man opkwam nadat hij het slachtoffer had doodgereden. Maar de verdachte ontkende dat gisteren. ,,Ik wist niet of ik een rij-ontzegging had of niet. De brief daarover heb ik nooit ontvan gen." Aangezien de verdachte bleef volhouden geen alcoholprobleem te hebben, zag officier Koppert maar één oplossing: „Een zware straf om hem op die manier duidelijk te maken dat je met drank op niet achter het stuur kunt gaan zit ten." Hij eiste een jaar cel. zes jaar geen rijbewijs en verbeurdverklaring van de auto. Uitspraak op 24 mei. PvdA-nota over wonen en zorg Een oudere huurder moet ook bij zijn woningcorporatie terecht kunnen als hij behoefte heeft aan zorg. Dan kan hij langer in zijn eigen huis blijven wonen. Zo wil de PvdA-Tweede-Kamerfractie een 'grijze tweedeling' voor komen tussen ouderen met een lager en met een hoger inkomen. Dat staat in een nota over wonen en zorg die gisteren is gepresenteerd. zoelen Het is dorstig weer. In een weiland bij het Gelderse Zoelen verdrongen de koeien zich gisteren om de weidepomp om het vochtgehalte op peil te houden. De beesten hebben niet alleen dorst, maar ook last van insecten. Door de zomerse warmte in mei komen de insecten sneller dan andere jaren tevoorschijn en strijken neer op hun favoriete plaatsen. Koeien bijvoorbeeld. foto anp ditzum hermann hoogakker De rivier de Eems op de grens van Nederland en Duitsland is op sterven na dood. Vrijwel alle leven is uitgestorven door slib- stromen en gebrek aan zuur stof. De enkele hobbyvissers die er nog actief zijn, treffen in de fuiken slechts dode vis aan. Gisteren werd de Eems bij laag water van Ditzum tot aan Papenburg, een afstand van bij na veertig kilometer, aan een grondige inspectie onderwor pen. Met onthutsend resultaat. Grote delen van de rivierdijken zijn versteend ea hier en daar zijn waardevolle bochten afge sneden. Volgens de Duitse mi lieuactivist Bünker is dat ten behoeve van de Meyer-werf in Papenburg. Om de reusachtige cruiseschepen van deze werf naar buiten te brengen, moet de Eems voortdurend worden uitgebaggerd tot een diepte van bijna acht meter. De natuurlijke diepte van deze rivier, een van de weinige open getijde rivieren van. Europa, is drie meter. Door de verdieping is de stroomsnel heid van het water enorm toe genomen. In 1984 was deze nog 4,5 kilometer per uur, nu is dat opgelopen tot 8,5 kilometer per uur. Daardoor worden enorme hoeveelheden slib losgewoeld en daalt het zuurstofgehalte van het water dramatisch ten koste van het leven daarin. Bünker is ervan overtuigd dat de doodsteek aan de Eems wordt toegediend door het in aanbouw zijnde Sperrwerk bij het Duitse Gandersum. Deze stormvloedkering wordt vooral gebouwd om het water tot aan Papenburg op te kunnen stu wen voor een betere doorvaart van de Meyer-schepen. Door het sluiten van het Sperrwerk ontstaat er een reusachtig re servoir van zoet water, dat aan de landzijde van de Eems alle nog aanwezige leven doodt. Miljoenen kubieke meters zoet water en slibstromen zullen het leven in dit erkend natuurreser vaat ernstig aantasten. De Waddenvereniging heeft momenteel een hoger beroep lopen in Lüneburg tegen de aanleg van het Sperrwerk. Woordvoerder Stoppelenburg vindt het daarom uiterst vreemd dat de bouwwerkzaam heden aan de dam gewoon doorgaan. Tot nu toe heeft de Waddenvereniging nog niets gehoord van de rechters. Bün ker is daar niet verbaasd over: „Pas als het Sperrwerk klaar is, zal waarschijnlijk worden ge zegd dat het anders had ge moeten. Maar dan is er geen te rugkeer meer mogelijk." maastricht gpd De fatale transfusie is een spel letje zwartepieten geworden tussen de inspectie voor de ge zondheidszorg en het Acade misch Ziekenhuis Maastricht (AZM). Ook de inspectie heeft steken laten vallen bij de trans fusie van een verkeerde soort bloed die een 52-jarige vrouw het leven kostte bij een bypass- operatie. Dat stelt het AZM in de langverwachte reactie op het kritische rapport van de inspec tie over het ongeval. Volgens het AZM heeft de in spectie verzuimd na een eerde re soortgelijke fout in het Aca demisch Ziekenhuis Rotterdam alle ziekenhuizen te waarschu wen dat de software waarmee de patiëntgegevens worden op geslagen, niet waterdicht was beveiligd tegen menselijke fou ten. Daardoor heeft Maastricht geen preventieve maatregelen kunnen nemen, aldus het zie kenhuis dat verder spreekt van een 'weinig objectief onder zoeksrapport'. Het AZM bena drukt in de reactie dat het zie kenhuis zich niet daarachter wil verschuilen. „Steeds is gemeld dat het persoonlijke fouten be trof en een probleem met de software." Op haar beurt wijst de in spectie weer terug naar het AZM: dat was evenals de ande re academische ziekenhuizen door een laboratoriumarts van het ziekenhuis in Rotterdam op de hoogte gesteld van de ver keerde transfusie en de oorzaak daarvan. Volgens het AZM was dat 'slechts informele informa tie, drie maanden na het inci dent'. Volgens AZM-voorzitter Car- pay heeft het Maastrichtse zie kenhuis inmiddels maatregelen genomen om herhaling te voor komen. Zo wordt onder meer de software aangepast. 'Parkeergarage onder het hele Malieveld' den haag gpd Net als bij het Amsterdamse Museumplein moet onder het hele Malieveld in Den Haag een parkeergarage worden ge maakt. Het verkeer zou daar vanaf de Utrechtsebaan groten deels naar binnen moeten wor den geleid. PvdA-Kamerlid Van Gijzel ziet dat als één van de oplossingen om de files bij de entree tot de stad tegen te gaan. Die ontstaan dagelijks doordat de automobilisten aan het eind van de Utrechtsebaan worden geconfronteerd met verkeers lichten. Bij de parkeergarage zou de automobilist dan vervol gens de bus of tram moeten kunnen nemen naar de plaats van bestemming. Op dit mo ment ligt er overigens al een ga rage onder het Malieveld, maar die is volgens Van Gijzel te klein. Bovendien ligt de inrit niet aan de Utrechtsebaan, maar precies aan de overkant bij de Koningskade. Wie van de parkeergarage gebruik wil ma ken, moet daar via de gewraak te verkeerslichten naar toe rij den. den haag gpd Op den duur moet de helft van de huurhuizen geschikt zijn voor bewoning door ouderen, omdat over twintig jaar vier op de tien Nederlanders ouder is dan 55 jaar. Volgens de PvdA dreigt een groot tekort aan se niorenwoningen. Nu worden aan huizen in de grote nieuw bouwwijken geen eisen gesteld die ze geschikt maken voor ou deren. De corporaties moeten zich daarom niet alleen met verhuur van huizen bezig houden, maar ook dienstverlening en zorg gaan aanbieden. Zo zou thuis hulp straks ook bij een sociale verhuurder verkrijgbaar moe ten zijn, en niet alleen bij zorg instellingen. Over rijkere ouderen maakt de fractie zich niet druk. Die kunnen goed voor zichzelf zor gen: zij zijn in staat in luxe ver zorgingsflats te wonen en parti culiere hulp te kopen. De arme re oudere die afhankelijk is van algemene voorzieningen kan dat niet.Voorkomen moet wor den dat er exclusieve woonge bieden voor rijkere senioren ko men en enclaves van ouderen met lage inkomens. „Een corporatie heeft nu een technische dienst voor klusjes. Waarom zou ze niet over een 'zorgdienst' kunnen beschik ken", stelt PvdA-Kamerlid Dui- vesteijn, een van de opstellers van de nota. De PvdA wil niet dat woningcorporaties hard gaan concurreren met de be staande zorginstellingen. De mensen moeten meer keuze krijgen. De corporaties kunnen de uitbreiding van hun taak best betalen uit hun financiële re serves, meent de PvdA. Een armlastige corporatie die haar huizenbestand wil aanpassen aan oudere bewoners, zou daarbij hulp moeten krijgen van een rijkere verhuurder. De PvdA schat dat het 20.000 gul den kost om een 'levensloopbe- stendige woning' te maken. Dat kan betekenen dat de huur iets omhoog gaat. Een hogere huur subsidie moet dan mogelijk zijn. den haag anp moeizaam compromis over de huurverhogingen. In 2000 mag de huur per woning maximaal met 3,8 procent stijgen. Men sen met huursubsidie krijgen zoveel mogelijk compensatie. Huurders met huursubsidie krijgen jaarlijks een tegemoet koming voor een verwachte ge middelde huurstijging. De PvdA wil dit oprekken. Als de huren meer stijgen dan de inflatie moet de compensatie voor alle huurders worden verhoogd. Het eerste jaar kost dit volgens Remkes 30 miljoen, daarna 60 miljoen, 95 en zo verder. Het zal verhuurders bovendien sti muleren hun huren maximaal te verhogen. -„Je lokt ze uit tot slecht gedrag", aldus Remkes. Huurders van wie de huur op 1 juli meer stijgt dan de inflatie, krijgen hiervoor alleen in het huurjaar 2000-2001 een volledi ge compensatie in hun huur subsidie. Alleen de fracties van PvdA, GroenLinks en SP vinden dat huurders elk jaar zo'n volle dige compensatie moeten krij gen. Volgens staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) is dit onbetaalbaar. Remkes dreigde gisteren in de Tweede Kamer zijn wets voorstel voor de huurverhogin gen in te trekken als de Kamer een wijzigingsvoorstel van de PvdA zou steunen. In februari bereikten de coalitiefracties een STEVENHAGEN JA HOoR. ?AT WOWEN WtEfL flits V/W A/UWtWlUfE IéNéiTE TDV IWrttN PUPENJ- chille prick nkandidaten die de komende de bak moeten, speuren ernet af op zoek naar tips, en of een beetje steun. Maar ellers van de examens heb- an normale belangstelling !t „Als leerlingen te vroeg in men van de examenopga- n we de schade voorheen tot holen beperken. Dat is verle- moeten we in zo'n geval euwe examens afnemen, vordt meteen op internet ge zucht J. Bouwsma, voorzitter Irale examencommissie vast- [aven. 00 scholieren in het voortge- ijs beginnen volgende week ntraal schriftelijk eindexa- JO-leerlingen bijten maandag met Nederlandse leesvaar digheid en op 31 mei sluiten zij af, met muziek. Meer dan de helft van het totale aantal kandidaten, ruim 119.000, doet examen in het vbo en mavo. Er zijn 52.000 havo-kandidaten en in het vwo doen 34.000 scholieren examen. Dit jaar doet ook een eerste groep havo scholieren eindexamen die als eersten de tweede fase hebben doorlopen. Zij zitten op de veertig scholen die twee jaar geleden als eersten deze onderwijsver nieuwing hebben ingevoerd. Het gaat al-, leen om havisten, want het vwo duurt een jaar langer. Zij zijn volgend jaar aan de beurt. „Eigenlijk verandert voor hen niet veel in vergelijking met de examens die de andere havo-kandidaten afwerken", zegt P. Groenewegen van de Vereniging voor het Management in het Voortgezet Onderwijs. „In de tweede fase hebben leerlingen wel meer vakken, maar ze doen in minimaal vijf vakken eindexa men. De andere vakken worden gedu rende de laatste jaren door de scholen zelf afgerond met examens. Het havo examen oude stijl bestaat uit minimaal zes vakken. Inhoudelijk is er ook nog niet veel veranderd; dat moet de komen de jaren heel geleidelijk gebeuren." Voor de toezichthouders op een goed verloop van de examens is het wel extra spannend. „We hebben dit jaar te ma ken met twee examens en dat kost veel extra werk", zegt voorzitter Bouwsma van de Centrale examencommissie vast-' stelling opgaven, die in opdracht van het ministerie de examens coördineert. „Het is al een klus om met één examen alles in de juiste envelop en op tijd op de juiste scholen te krijgen. Nu met ver schillende examens is de kans op mis sers natuurlijk nog groter." De Centrale examencommissie is niet blij met de snelle ontwikkeling van in ternet. „Een uitgelekte opgave in Gro ningen is meteen ook in Maastricht be kend. Omdat steeds meer leerlingen toe gang hebben tot internet, kunnen we ons geen fout permitteren. Als een kan didaat bij natuurkunde zit en hij krijgt het examen economie voor zijn neus terwijl dat de volgende dag pas op de agenda staat, hebben wij een probleem. We zullen dan voor het hele land nieuwe examens moeten regelen." Er zijn tientallen eindexamen-sites. Bij- spijkerlessen, oude examenopgaven, examenroosters, spiektips, chatrooms om uit te huilen bij lotgenoten of het laatste examennieuws, alles is op inter net te vinden. Tijdens de examens kun nen leerlingen snel na afloop zien of ze het goed of slecht hebben gedaan. TWee uur na de examens zal www.eindexa- mens.com de multiple choice antwoor den als sms-berichten verspreiden naar mobiele telefoons.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5