e moderne manager op het schone schip Cultuur Kunst Magische Arcimboldo ware ontdekkingstocht Soul: veel te dik aangezet Droombeeld Een rammelende melodraak ISDAG 10 MEI 2000 sen onder te brengen bij één overkoepelende organisatie. „Die verschillende clubs be dienen allemaal hun eigen doelgroep. En dan kunt u wel zeggen: een tekencursus voor volwassenen is een tekencursus voor volwassenen. Maar het ni veau en de kwaliteit van oplei ding die wij garanderen, maakt ons toch anders. Daarbij wil ik niets af doen aan de kwaliteit van andere instellingen. Die be dienen een ander publiek. En er is ook vraag naar. Wij geven pas een cursus als we genoeg cur sisten hebben om het financieel rond te maken. We willen een goed creatief product leveren." Volgt hij zelf nog een cursus? „Ik ben actief betrokken bij de voorbereiding, de kwaliteitsbe waking en de evaluatie van de cursussen." Niet met de vingers in de klei? „Ik ben wel eens aanwezig in de lokalen om de sfeer te proeven. En ik merk dat dat op prijs wordt gesteld." dans recensie maja landeweer 'Arcimboldo 2000' door het Nederlands Dans Theater Concept en choreografie: Jiri Kylian. Additionele choreografieën: Jorma Elo, Karine Guizzo, Paul lightfoot, Johan Inger, Patnck Delcroix Muziek: o.a. Tsjaikovsky, Reich, Torelli, Cune, Ca ge Gezien in Den Haag (Danstheater) Daar nog te zien t/m 20/5. 'Arcimboldo 2000', een bewer king van het gelegenheidsstuk 'Arcimboldo' uit 1995, destijds gemaakt vanwege het 35-jarig jubileum van het Nederlands Dans Theater (NDT), is vooral geïnspireerd op het talent van de Italiaanse schilder van groente- en fruitportretten om grootschalige feesten te organi seren aan het Habsburgse hof in de 16de eeuw. Deze vierin gen hadden tot doel het staats hoofd te vereren. Koning van het feest van gisteravond was choreograaf Jiri Kylian. Al weer een kwart eeuw vormt hij een eenheid met het Nederlands Dans Theater, sinds een half jaar niet meer als artistiek lei der, maar nog steeds als hui- schoreograaf. Met het adembe nemende spektakel 'Arcimbol do' kijkt Kylian terug op oud werk, terwijl hij nieuw werk soepel invoegt. Teruggrijpend op het verle den biedt hij een blik op de toekomst, terwijl hij tegelijker tijd het NDT tot een eenheid smeedt. De drie afdelingen van het gezelschap delen hetzelfde toneel, waarbij de oude garde de jonge enthousiast aanmoe digt. En niet alleen worden de krachten van alle dansers ge bundeld, ook het choreogra fisch talent uit eigen huis mengt zich vloeiend met dat van de meester. Daarbij valt nog eens te meer op hoe on miskenbaar beïnvloed door Ky lian en tegelijk ook 'eigen' de stijl van Johan Inger en Paul Lightfoqt is. Die gezamenlijke kracht geeft een enorme ener- giestoot, die 'Arcimboldo 2000' magie geeft. Qua opzet verschilt Kylians jongste stuk niet veel van het oorspronkelijke 'Arcimboldo'. De theatrale rondgang door het gebouw voorafgaand aan de voorstelling, fragmenten uit oud werk naast nieuwe stuk ken, bruggen tussen studio's, toneel en toeschouwersruimte, veel fruit en vuurwerk. Maar de choreografieën zijn vaak wel aangepast of helemaal nieuw, zoals hetgestileerde stuk van Paul Lightfoot op doedelzak melodieën. waarbij de dansers gekleed gaan in prachtige, wit te kostuums van Yoshiki Hishi- numa. 'Arcimboldo 2000' is vooral een spetterend visueel plaatje, met veel dans om van te genie ten en met zowel technisch zeer bekwame als expressieve dansers. De theatrale rondgang van Karine Guizzo is een ware ontdekkingstocht. Je ontmoet allerlei fascinerende wezens. Je gluurt door een gat en staat oog in oog met een man die traag een vogel in zijn mond neemt, of je wordt zelf be gluurd door een vrouw in witte tule. Het interactieve van deze reis wordt soms doorgezet in de voorstelling, bijvoorbeeld wan neer de toeschouwer een regen van tomaten over zich heen krijgt, met een knipoog naar Aktie Tomaat. Zoals de schilder Arcimboldo staat voor humor, staat de gelijknamige dans voorstelling dat ook. De sterk ste grap is nog wel de zichzelf relativerende choreograaf die op een rare hobbelfiets een rondje over het toneel rijdt. iwe directeur K&O maakt zich sterk voor podiumcursussen dans recensie maarten baanders 'Soul' door Truus Bronkhorst en Marien Jongewaard Gezien: 10/5 LAKtheater Leiden Aldaar nog te zien 11/5 Agressie, botte, onterende ruwheid én uit de hitte opwellende tederheid, vooral tussen man nen: dat is het thema dat Truus Bronkhorst en Marien Jongewaard al vaak hebben uitgewerkt. Ook in 'Soul' komt dit thema ons al in de eerste scène tegemoet, zij het minder extreem. Deze keer richten de mannen hun ruwheid op vrouwen. Ze houden ze vast aan de haren, buigen ze alle kanten op en schudden de hoof den wild heen en weer. Het leed wordt zo grof en onmatig voorgeschoteld, dat het afstotelijk wordt in plaats van betrokkenheid op te roe pen. Vooral de herhalingen en het gekerm dat Truus Bronkhorst laat horen, maakt dat het al gauw tegenstaat. Het getrek aan de haren en de wanhoop waarmee het slachtoffer de handen om de pol sen van de belager slaat, is bovendien ook in eerdere voorstellingen te zien geweest. Vrou wen dansen met mannen, op het eerste gezicht vrolijk en vriendelijk, maar dat is verraderlijk. Want ineens steekt die meedogenloosheid van de mannen weer de kop op. Veel te dik aangezet is ook de symboliek in de scène waarin een danser op de grond ligt. Twee clowns staan er kolderiek bij te jammeren, dwars door de aria 'Ich will Jesum selbst begra- ben' uit de Matthaus Passion van Bach heen. Dat moet dus wel verwijzen naar de lijdende Je zus en de groteske reacties van de clowns ma ken meer dan duidelijk dat het verdriet niet echt diep gaat. Die Christus-figuur staat dan ook nog eens op, waarna het tijd wordt voor vrede. Vrede is dan ook wat de volgende scène brengt, niet alleen omdat de agressie verdwijnt, maar ook omdat het publiek nu iets te zien krijgt wat Bronkhorst en Jongewaard nog niet eerder gedaan hebben. Op het achterdoek ver schijnt de Boeddha en er begint een buitenge woon fraaie solo met zijwaartse stappen en strekkingen van de armen, steeds herhaald, maar onafgebroken boeiend. Dit is eenvoud met een verpletterende kracht. De andere zes mannen komen stuk voor stuk het toneel op en voegen zich in hetzelfde dans patroon, waarin nu ook nieuwe bewegingen opbloeien. Kleine impulsen, plotselinge draai ingen, armgebaren, wijde stappen: de mannen tonen een wijd uitstralende energie doordat hun bewegingen uit zo'n krachtige kern ontwik keld zijn. We zien niet meer de gemene trekjes die de mannen tegenover de vrouwen hadden, maar waardigheid en zuiverheid. Deze passage duurt lang, gelukkig maar, want van onmatig heid is hier geen sprake. Dit ritueel is de moeite waard om tot aan de uitputting voort te zetten. In 'Soul' wordt de agressie afgezworen. Het eind is relaxed en feestelijk. Maar het is uitein delijk maar één scène die de zuivering werkelijk laat voelen. agenda euwe directeur van de Volksuniversiteit K&O Hij herinnert er even aan itte Weber, toen hij aan- Is directeur van Volksuni- ïit, net zo oud was als hij weeëndertig jaar. Verder Hans Onderwater, de in kwestie, misschien niet ïl gemeen met Weber. De ker heeft professionele ng als accountant bij on- indere Walgemoed Ac- ants en Adviseurs én cul- belangstelling. Dat laat- eer in de hobbysfeer'. >ezoldigd heeft Onderwa- s penningmeester de fi- ële zaken van muziekver- ïg DVS (Door Vriendschap een tijd op zich genomen hij medepenningmeester Stichting Taptoe Katwijk, hij de grote evenementen organiseerd. „Dus vak- isch houd ik me al lang met de financiële kanten le zaak." Afkomstig uit de de leek droge hoek van de :ijfertjes' moet de Katwij- 5 nieuwe voorman en mo- manager een financieel idige koers aanhouden na 'oelige periode die de iniversiteit de afgelopen aar doormaakte. Maar hij geenszins op zeker, lerwater maakt zich nu al voor een intensievere sa- verking met de Leidse iwburg, de Muziekschool le Stadsgehoorzaal. „We zoeken samen mogelijk- i om de kapelzaal efficiën- gebruiken. Ik heb daar- flink gebrainstormd met van Mossel, de directeur ie Leidse Schouwburg. Je dan denken aan cursus- oor podiumkunsten. Niet i toneel maar ook musical iziek. Voor het eind van dit •ou zoiets op poten kun- vorden gezet. Op dit mo- Hans Onderwater maakt zich sterk voor intensieve samenwerking met de Schouwburg, de Stadsgehoorzaal en de Muziekschool. foto mark lamers ment zijn we de gemeente Lei den daarover aan het polsen. En die. staat er niet onwelwil lend tegenover." Efficiency door een intensie vere samenwerking. Een stre ven dat deels geboren is uit noodzaak. Vorig jaar heeft de gemeente het noodlijdende K&O drieënhalve ton aan een malige subsidie gegeven om de hoogste nood van het cursus- senhuis te lenigen. K&O had een flinke schuld opgelopen nadat voormalig wethouder Langenberg de subsidies flink afroomde. De maatregelen heb ben een flinke krater geslagen in de begroting van K&O. Wordt Onderwater nu niet op gescheept met een nogal belas te erfenis? „Het afgelopen jaar zijn met die subsidie én met de structu rele verhoging van één ton de financiële problemen goed op gelost. De voormalige voorzitter en de penningmeester zijn aan gebleven totdat ze een begro ting konden presenteren die kostendekkend was. Er is schoon schip gemaakt. Daarbij moet je niet denken aan groot scheepse bezuinigingsopera ties: er zijn geen gedwongen ontslagen gevallen. Op papier is één full time-baan geschrapt, maar we wisten de zaak zo op te rekken dat dat niet resulteer de in vertrek van personeel. Wat meer mensen zijn part-ti me gaan werken." K&O is dus financieel in top conditie? „Er is schoon schip gemaakt, maar het moet na tuurlijk wel een schoon schip blijven. Dat proberen we te be reiken door zo goed mogelijk gebruik te maken van hetgeen we in huis hebben. De inciden tele cursussen voor bedrijven moeten op regelmatiger basis. En ook de naschoolse opvang waarbij kinderen onder profes sionele leiding aan de slag kun nen, moet worden uitgebreid. Dat gebeurt weliswaar op de scholen zelf, maar de docenten die de leerlingen begeleiden worden door K&O geleverd. We proberen zoveel mogelijk met onze mensen in een zo vol mo gelijk huis." Zou overigens een beetje minder ook niet mog^n? Sinds '96 is er al een discussie gaande over de doublures van het cur sussen-aanbod in Leiden. Ars Aemula Naturae geeft cursus sen en het verbouwde Leids Volkshuis begint binnenkort met een nieuw en breed cur sussen-aanbod. Er zijn al idee- en geopperd, onder anderen door raadsleden, om de cursus- le ling van jurken Mary Servaes ton moet auteursrechten betalen q celes Een federaal hof van beroep in de Verenigde Staten zanger Michael Bolton veroordeeld tot het betalen van in 5,4 miljoen dollar (ongeveer 13 miljoen gulden) aan een E nalig lid van de groep The Isley Brothers. Het vonnis be- -)l 51 een eerdere uitspraak van een lagere magistraat uit 1994 a zaak die Ronald Isley aanspande tegen Bolton. Michael v n zou het nummer 'Love is a Wonderful Thing' uit 1964 n toestemming hebben ingezongen en uitgegeven. De ad- 3 it van Isley, die enkele jaren geleden failliet werd verklaard, ie de zich bijzonder verheugd over de uitspraak. 1 Cremer signeert in Hij deed van alles, maar dit nog niet eerder. Jan Cremer ro ert morgen voor het eerst van zijn leven bij een boekhan- ooyker Ginsberg, Breestraat 93 in Leiden, heeft de pri- Tussen 15.00 en 16.00 uur zit de schrijver klaar om de on- verschenen jubileumuitgave van 'Ik, Jan Cremer' van een I tekening te voorzien. Een dag later, zaterdag 13 mei, be- auteursduo Nicci French de boekhandel. jzen voor Kruimeltje I/eland De Nederlandse familiefilm Kruimeltje is op twee istivals in de prijzen gevallen. Op het derde Kristiansand ren's Film Festival in Noorwegen kreeg Kruimeltje de Ludi ird, nadat de film door het publiek tot de beste was uitge- :n. In Texas (Verenigde Staten) kreeg de film van Maria Pe- script en regie) op het 33rd Annual WorldFest - Houston national Film Festival de Special Jury Award in het pro- maonderdeel familie-/kinderspeelfilm. De film naar het namige boek van Chris van Abkoude trok inmiddels in Ne- nd meer dan 1,2 miljoen bezoekers. theater recensie susanne lammers Voorstelling: Python Als liefde je wurgt Met Gerrie van der Klei. Janke Dekker en Frits Lambrechts. Muziek Johnny Mercer Tekst Dick van den Heuvel Regie Frans Weisz. Gezien: 10/5, Leidse Schouwburg Nog te zien: 11/5, De Meerse, Hoofddorp. WIJ CALCULEREN HET TEGENDEEL. Klassieke schoonheid, onovertroffen luxe en 'state of the art' techniek kenmerken de Jaguar XJ V8. Ook op eigenschappen als veiligheid, betrouwbaarheid en duurzaamheid stelt Jaguar nieuwe maatstaven. Dit resulteert in uiterst aantrekkelijke lease tarieven. Bij 25.000 km per jaar/48 mnd 3.098,- (excl. BTW) voor de XJ V8 Executive. Bel of fax voor meer informatie: Kimman Amsterdam B.V. jaguar^ Kollenbergweg 74, 1101 AV Amsterdam, tel.: 020 - 696 49 49, fax: 020 - 696 66 99 |cr Japonnen, langspeelplaten en carnavalsmedailles. Ste- Museum De Lakenhal veilt op zondag 28 mei een groot l(j an de voorwerpen uit de tentoonstelling 'Zangeres zonder De veiling, waarvan de opbrengst gaat naar goede doe- egint om 13.00 uur in het Leidse Volkshuis, Apothekerdijk lexander Pechtold, wethouder van cultuur, treedt op als °l ^meester. Circa 75 japonnen met bijbehorende accessoi- G to's, langspeelplaten, carnavalsmedailles, songteksten uit- a' Dot op banieren, meubels en de speciaal voor de tentoon- lk g ontworpen kleerhangers met de afbeelding van de Zan- 171 zonder Naam komen die dag onder de hamer. Belangstel- n kunnen de voorwerpen bekijken tijdens kijkdagen in De l ihal, op 24 mei van 10.00 tot 17.00 uur en 25 mei van 10.00 .00 uur. foto*pr tig miljoen voor Monet 'a pRKEen schilderij van de Franse impressionistische er Claude Monet is twee dagen nadat een doek van de- Q meester al ruim 50 miljoen gulden opleverde, in New j| ;eveild voor een bedrag van bijna 60 miljoen. Het in 1892 akte kunstwerk met de titel 'Le portail (Soleil)' (De (zonne) j en dat deel uitmaakt van een serie schilderijen van de ka il aal van Rouen kwam gisteravond bij veilingshuis Bothe id inder de hamer. Tussen februari 1892 en maart 1893 te Monet vanuit een huis tegenover de kathedraal in Rou- E totaal 27 schilderijen van het imposante bouwwerk. Elk -E werd geschilderd onder een andere lichtval en op een an- jdstip van de dag. arnhem Nog altijd hét ideaalbeeld van meisjes en jongens over de hele wereld. van de Verenigde Staten op Nederland in de eerste drie decennia na de oorlog. De Maar ook symbool van de Amerikaanse droom. Medewerkers van het Openlucht tentoonstelling is nog de hele zomer te zien. Museum in Arnhem kleden haar nog even mooi aan voor de tentoonstelling 'De Amerikaanse droom in Nederland, 1946-1969'. De expositie gaat over de invloed foto gpd/cees mooij Prachtige liedjes schreef de Amerikaanse zanger, componist en platenbaas Johnny Mercer. Die ijzeren evergreens vormen de basis voor de muzikale thriller Python, ge schreven door Dick van den Heuvel en ge bracht door Gerrie van der Klei, Janke Dekker en Frits Lambrechts. Van der Klei overtreft zichzelf met prachtige nummers als Moon River, Charade, The Days of Wi ne and Roses en vooral Come Rain, Come Shine. De nummers staan als een huis, ze spetteren en swingen en Van der Klei laat ze niet spreken maar gloeien. Ook Dekker leeft zich uit in de muziek. Zij doet het beter in de rustiger nummers, haar timing is wat minder puntig dan die van haar tegenspeelster, maar haar sterke en warme stem imponeert. Lambrechts is op zijn best als dienstbaar begeleider. Zijn solo's grijpen soms te hoog en in de med ley die hij zingt met Van der Klei, neigen de hyper-korte duetjes naar een 'All in the family'-pastiche. Over de muziek valt dus nauwelijks te klagen. Over het verhaal waarmee de makers deze liedjes in een verband meenden te moeten plaatsen, des te meer. Diva en liedjesschrijver hebben samen een kind verwekt. Hij mag de vaderrol niet spelen, en zij stoomt haar kind klaar voor een grootse carrière, die heel plots wordt afge broken omdat het meisje verlamd raakt. Het waarom blijft de hele voorstelling lang verborgen achter langdradige scène tjes met veel gekissebis, quasi-mysterieus gedoe en larmoyante emotionaliteit. Het einde, waarin de dochter ineens een jun kie blijkt - niet door toedoen van de kren gerige moeder maar door ingrijpen van de goedaardige, buitengesloten vader - is ronduit verbijsterend. Python is absoluut de ergste melodraak ooit over de thematiek van vader- en moe derschap en het doodknuffelen van wat je liefhebt. Een pijnlijk misverstand, hoe be zienswaardig Van der Klei als vlijmscherpe heks ook is. Haar kracht werkt uiteindelijk in haar tegendeel. Het stuk is een ramme lend vehikel, waarvoor de naam en de liedjes van Johnny Mercer misbruikt zijn. ONBETAALBAAR GENOEGEN?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23