'Zorgtransferium' in Hazerswoir Rijn Veenstreek Akkoord Alkemade over sportveldenplan Gebouwen rukken op Gedwongen verhui gehandicapten gesel r Basisschool Kinderarcke krijgt toch tijdelijk lokaal Alstroemeria-kwekers zijn mode- en prijsbewust Dales wil ouders in tienercentl„ Jacobswoude vraagt provincii vierde onderzoek in Meerewi IBS! DONDERDAG 11 MEI 2000 Niemand maalt nog om acht ton extra alkemade „Die kleedkamers liggen te ver van ons veld af, zodat er geen sociale controle is." De hockeyers zouden gebaat zijn bij een sporthal op het Her togspark, maar Slot achtte de kans dat die er komt klein. Wet houder Nagtegaal toonde zich wat optimistischer, al gaf hij toe dat hij weinig invloed heeft op de besprekingen daarover. Na mens de gemeente is alleen een bijzitter bij het overleg aanwe zig. Van een deadline wilde Nagtegaal niets weten, maar de PvdA en de WD drongen aan op spoed. Enerzijds biedt een 'omnihal' in Rijpwetering de hockeyers wellicht kleedruimte, anderzijds maakt zo'n gebouw een nieuw dorpshuis voor de kernen Rijpwetering en Oud Ade mogelijk overbodig. Nagte gaal zegde toe dat hij de voort gang van de besprekingen meldt. Als voorwaarden voor een hal stelde hij dat die de ge meente geen geld mag kosten en sportaccommodatie De Tweesprong in Roelofarends- veen geen concurrentie mag aandoen. tim brouwer de koning Een lange adem loont. Na ja renlang beraad is heel Alkema de bereid om 3,1 miljoen gul den te besteden aan de verbete ring van sportaccommodaties in de gemeente. Politieke partij en en verenigingen strooiden gisteravond tijdens een ge meentelijke commissievergade ring met superlatieven voor het winnende plan, dat niet alleen meer tijd maar ook meer geld kost dan zij ooit hadden ge dacht. Geen van de drie politieke par tijen (CDA, WD en oppositie partij PvdA) plaatste nog kant tekeningen bij het veldenplan voor de voetbalverenigingen DOSR, Alkmania, ROAC'79 en Hockeyclub Alkemade. Hun fractievoorzitters hadden na melijk de clubs op 3 maart uit de zoveelste impasse geholpen.- Sindsdien malen de politieke partijen niet meer om de acht ton extra die zij moeten reser veren voor de accommodaties aan de Sportlaan op de grens van Roelofarendsveen en Oude Wetering en het Hertogspark in Rijpwetering. Eind goed, al goed, riep Floris Schoonder- woerd (PvdA). Die woorden wa ren zowel de opgeluchte wet houder Nagtegaal als de colle gepartijen CDA en WD uit het hart gegrepen. Ook hockeyvoorzitter Slot sprak voornamelijk lovende woorden. Zijn club kan met een groter veld op het Hertogspark goed uit de voeten. Alleen voelt Slot er niets voor zijn leden bij gebrek aan eigen kleedkamers de lokalen van buurman ROAC te benutten. „Daarvoor kan ik als voorzitter geen verantwoor delijkheid dragen", zei hij aan het begin van de vergadering. Voor het onderhoud en be heer van de twee sportparken moet een onderhoudscommis- sie met vertegenwoordigers van de vier betrokken verenigingen zorgdragen. De gemeente neemt daarin geen deel, maar sluist wel rechtstreeks geld door naar de commissie. DOSR- voorzitter Elstgeest voorzag als een van de weinigen proble men. Hij baseerde zijn pessi misme op de moeizame relatie met voetbalbuur Alkmania. „De laatste hobbel is nog niet geno men", zo somberde hij na de vergadering. „Als de onderlinge verstandhouding niet goed is, heb je ook weinig aan een mooie accommodatie." alphen aan den run Wie in het Alphense centrum rond het kunstwerk A Dark Limousi ne Exit op de rotonde rijdt, valt van het ene bouwwerk in het andere. Het Raoul Wallen bergplein met de klok mee: met het kantoor pand en appartementencomplex van project ontwikkelaar Wereldhave (op de foto) schiet het aardig op. Het nieuwe rode gebouw van La Gro advocaten ernaast heeft zelfs al ruiten en een entree. In de bouwput van het nieuwe stadhuis daartegenover wordt flink geheid om de fundering van de ondergrondse par keergarage aan te leggen. En wie de rotonde aan de andere kant van de Laan der Conti nenten meepikt, kan de drie kantorenflats die de Beleggingsclub der Continenten en Koco- mon daar bouwen, bewonderen. De wethou ders verlekkeren zich ondertussen voor de ra men van het stadskantoor. Vanaf hun werk kamers op de vierde verdieping hebben zij een mooi uitzicht op alle bouwplaatsen en de vijf hoge kranen die het resultaat zijn van ja renlange, ambtelijke voorbereiding. FOTO WIM DIJKMAN Alphen herziet verordenin alphen aan den run* annette lameuer Gehandicapten in Alphen hoeven niet meer gedwongen te verhuizen als de kosten voor het aanpassen van de woning te hoog worden. Wet houder Lyczak beloofde gis teravond nadat een ruime meerderheid van de commis sieleden daarop aandrong, de verhuisregel uit de verorde ning voorzieningen gehandi capten te schrappen. Het artikel was ook al een steen des aanstoots geweest voor de belangenorganisaties Alphens Platform Gehandi capten en de Stichting Overleg Samenwerkende Ouderen bonden. Nu is het zo dat een invalide of chronisch zieke een vergoeding van ten hoog ste 7000 gulden krijgt van de gemeente voor het aanpassen van de woning. Als de kosten daarboven uitstijgen is het enige alternatief te verhuizen naar een wel geschikte wo ning. De Groot van Groen links zei 'schrijnende reacties' te hebben gekregen van men sen die zich voor deze keuze gesteld zagen. „En het verschil an is soms maar e zend gulden." AI |G ren het met haa de zo'n gedwongei ,m op weerstand st er verwondering geen gebruik w van reeds gebrui zoals een tweed lift. WA Wethouder Lj en zei: „Ik heb uitgelegd. Een lift is net zo duui we vanwege de si ten en het ondefert zak vroeg zich missie zich ervjodi dat het schrappi gel een stijging \frer met zich me 'ge schatte zo'n twefteL „Soms moet de worden afgebrolfr doenlijk." Lyczak maakt zwaar tegen de gen verhuizen, mogelijk, niema 1 d sen dwingen ti ;er GroenLinks drei motie te komen s toch zou besluitfh.e te artikel in de laten staan. Ma; Initiatief van Thuiszorg en Rijnland Ziekenhuis elc runsaterwoude Een permanente aanbouw bij basisschool de Kinderarcke in Rijnsaterwoude is onmogelijk. Daarom komt er een semi permanent lokaal naast de school. Dat deelde wethouder Vink gisteren mee aan de raadscommissie openbare werken. In de raadsvergade ring van vorige maand had hij beloofd met een aannemer te kijken of een duurzamer ge bouw kon worden neergezet. Lukte dat niet, dan kwam het tijdelijke lokaal dat de raad niet wilde, er toch. De Stichting Thuiszorg Groot Rijnland en het Rijnland Ziekenhuis openen 15 juni een 'zorgtransferium' in het Zorghotel in Hazerswoude-Dorp. Uitbehandelde patiën ten die in het Rijnland Ziekenhuis wachten op thuiszorg, kunnen deze maximaal drie tot zes weken krijgen in dit Zorghotel. Daarna staat Thuiszorg Groot Rijnland garant voor verdere hulpverlening in de eigen woning. sneller bedden beschikbaar voor andere patiënten. En pati ënten kunnen met meer priva cy in een wat huiselijker omge ving wachten op de benodigde hulp. Dat kan gedurende een periode van maximaal drie we ken, met zonodig een verlen ging met nogmaals drie weken. Indien mogelijk kunnen gasten ook eerder naar huis. hazerswoude-dorp/leiderdorp connie van uffelen Het zorgtransferium biedt vol gens de betrokken partijen veel voordelen. Thuiszorg Groot Rijnland kan in de strijd tegen de wachtlijsten efficiënter hulp bieden omdat haar medewer kers maar naar één plek hoeven te rijden. Het ziekenhuis krijgt Tijdens het proefproject - dat voorlopig een jaar duurt - biedt het Zorghotel acht ingerichte kamers. Eén kamer is ingericht voor rolstoelgebruik. Een part ner of een familielid kan - tegen betaling - blijven logeren, om dat de kamers in principe ge schikt zijn voor twee personen. Deelnemers aan het project kunnen de hele dag gasten ont vangen: er zijn geen beperkte bezoekuren. Voor een verblijf in het Zorghotel moeten gasten wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moeten zij op me dische gronden zijn ontslagen uit het Rijnland Ziekenhuis en op de wachtlijst staan van de Stichting Thuiszorg Groot Rijn land. Daarnaast moeten zij re delijk mobiel zijn en hooguit vier keer per dag zorg nodig hebben. Zij mogen geen begin nende verschijnselen van de mentie hebben en kunnen (vooralsnog) alleen in aanmer king komen indien zij zijn ver zekerd bij ziektekostenverzeke raar Zorg en Zekerheid. Deze vergoedt het verblijf in het Zorghotel op de maaltijden na. Hiervoor wordt een vergoeding gevraagd van 12,75 per dag. Een luxere maaltijdvariant kunnen gasten krijgen vanaf vijftien gul den. Klanten dienen zelf te zor gen voor het wassen van hun kleding, maar kunnen ook ge bruik maken de wasservice van het Zorghotel. Ook dit komt voor eigen rekening. Wie tijdens een verblijf in het zorgtransferium medische hulp nodig heeft, kan een beroep doen op huisartsen van de ge meente Rijnwoude. Volgens E. van Royen, voorzitter van de raad van bestuur van het Rijn land Ziekenhuis, zijn de bij het project betrokken partijen ech ter nog in overleg om medische problemen niet uitsluitend op het bordje van huisartsen in Hazerswoude te leggen. Ook bestaan er plannen om ergo therapeuten en fysiotherapeu ten langs te laten gaan en om met behulp van sponsors een vaste collectie hi het Zorghotel aai j« Volgens B. vai- adjunct-directeu delijke Verenigii nn zorg komen dit dnj gen om doorsü kenhuizen te berr vaker voor. „W El\ meest op het ten1 bi pleeghuiszorg e1 d mate in de thuis hri hele slimme ma|or geld om te pend op de offl hebben de eerst|et afgelopen twee intrek genomen transferium. Lm Nieuwveens veredelirigsbedrijf kiest de juiste kleur De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer ken van het leven op het platteland. In deze afleve ring komt de alstroemeria uitgebreid aan bod. Onlangs heeft het alstroeme- ria-veredelingsbedrijf Könst uit Nieuwveen de Alstroemeria Award in de wacht gesleept voor de nieuwe variëteit An dorra. Het speciale alstroeme- riacomité van de Vaste Keu ringscommissie, een vakorga nisatie van veredelaars, kent de prijs jaarlijks toe aan het meest belovende alstroemeria-ras. In de kassen van het alstroe meria veredelingsbedrijf Könst in Nieuwveen is het vochtig en warm. Duizenden kleurige bloemenhoofdjes stralen de bezoeker tegemoet. „Eigenlijk is dit warme weer niet zo gun stig. De alstroemeria gedijt pri ma in een koeler klimaat", zegt Johan Trouw, (39) managing director. Trouw plukt een bloem om de kleur en tekening te tonen. „Kijk, deze rozerode Napoli gaan we in december op de markt brengen." Hij draait de halfopen bloemknop rond en legt hem, alsof het een zeldzame vlinder is, voorzich tig op de grond. De onderneming is in de jaren vijftig opgezet door wijlen de heer A.M. Könst. Hij begon als anjerteler. „Snijanjers, welte verstaan, dus voor de veiling", zegt Trouw. „Op een gegeven moment is Könst senior voor de lol proefjes gaan doen met alstroemeria's." Könst kreeg steeds meer plezier in het krui sen van allerlei soorten Inca le lies, zoals de bloem ook wel ge noemd wordt. De plant, geen familie van de lelie trouwens, komt oorspronkelijk uit Zuid- Amerika. De hobby liep totaal uit de hand en de anjers moes ten letterlijk het veld ruimen. „Een van de zonen, Hans, stortte zich op de veredeling. De andere, Jan, deed de kwe kerij." De twee zonen houden zich nu alleen nog op de ach tergrond bezig met het bedrijf. In 25 jaar is de eenvoudige kwekerij aan de oever van de Drecht veranderd in een groot high-tech veredelingsbedrijf met 45 medewerkers. „We zijn één van de vijf veredelingsbe- drijven in Nederland. Deze vijf beheersen 95 procent van de wereldmarkt. Behalve Neder land en Europa zijn Japan en Colombia belangrijke afnemers van de alstroemeriaplanten." Trouw, afgestudeerd in tropi sche bloementeelt aan de uni versiteit van Wageningen, is sinds een paar jaar managing director bij de onderneming. Trouw vertelt enthousiast waarom de snijbloem zo popu lair is: „Ze bloeien in alle kleu ren, behalve blauw. Verder zijn ze gemakkelijk, zonder veel stookkosten en bestrijdings middelen, te telen. Consumen ten hebben zeker twee weken plezier van een boeketje An dorra's, Jamaica's of Sant- ana's." Op het bedrijf bevindt zich, be halve de kassen, een groot, ste riel laboratorium. Vrouwen en mannen in witte jassen hou den zich daar bezig met de ver meerdering van de soorten. Achter in het lab heeft de ver edeling plaats. Iedereen heeft een mondkapje voor en hand schoenen aan. Achter het glas, Johan Trouw biecht op dat hij in tuincentra wel eens naar gesprekken van bezoekers luistert „Niet hele maal netjes, maar ik ben nieuwsgierig waarom mensen een bepaalde tuinplant aanschaffen." FOTO MARK LAMERS de ruimte heeft een onderdruk om vuil zo min mogelijk kans te geven, snijdt een jonge vrouw plantenweefsel in stuk jes. Pincet en mesje reinigt ze regelmatig. De kleine, gesneden en onher kenbare alstroemeria komt in een in plastic bakje. Na elk ge vuld plastic bakje spuit een medewerker de werktafel schoon met alcohol. De potjes zijn al gevuld met vloeibaar voedsel, zodat er geen energie verloren gaat met de-ontwikke ling van wortels. Dat mogen de plantjes pas in een latere fase. „Na zes tot acht weken gaat het stukje plant uit de plastic bak in een pot met Fins veen. In de kas ontwikkelt de stek zich vervolgens tot een vol waardige plant." Trouw wijst op wat oudere planten. „Kijk, deze heeft al knoppen. Sommige kwekers willen absoluut niet dat de planten getopt worden." Trouw geeft aan dat de ontwik kelingen op de voet moeten worden gevolgd. „Onze men sen zijn techneuten. De kennis van de Nederlandse kweker is over het algemeen hoog." La chend: „Ze zijn ook marktbe- wust. Veel kwekers volgen de ontwikkelingen in de interieur bladen en life-stylemagazines. De kleuren van de laatste mo de zie je even later terug in de bloemen." Könst kan zich geen beter moment wensen met de prijswinnaar Andorra. Het schitterende hardroze van de bloem past helemaal in het modebeeld. Trouw laat achter in de enor me kas een aantal nieuwe vari anten zien. Deze soorten zijn geschikt als tuinplant die de hele zomer door bloemen geeft. „Mooi hè? Een normale winter overleven ze gemakke lijk." Trouw biecht op dat hij in tuincentra wel eens naar ge sprekken van bezoekers luis tert. „Niet helemaal netjes, maar ik ben nieuwsgierig waar om mensen een bepaalde tuin plant aanschaffen. Als ze voor deze soort ongeveer twee tien tjes willen neertellen, kunnen de kwekers aan de slag." annette lameuer alphen aan den run annette lameuer Wethouder Dales wil ouders inzetten op de zon dagmiddag in het toekomstige stedelijke tiener centrum in Alphen aan den Rijn. Dit betoogde hij gisteravond in de commissievergadering tijdens de bespreking van de jongerennota. „Jongeren komen bij me met de klacht dat ze zich rot verve len op de zondagmiddag." Volgens de wethouder lijkt het de jeugd wel wat om ouders als vrijwilli gers activiteiten te laten begeleiden. Het tienercentrum neemt volgend jaar de plaats in van het huidige gebouw van Madonna. Het moet drugs- en alcoholvrij zijn. Alleen in het weekeinde na 22.30 mogen licht alcoholische drankjes worden geschonken. Vöor de jongere Lc jeugd gelden vroegere sluitings r?' jeugd mag er pas in op vertoon v; "r pasje. Helemaal alcoholvrij lukt nii )c „De oudere jeugd zegt dan: bekijlte8 beetje ranja zitten drinken zeker."iar Zwammerdam krijgt de tweede ;hf verdelen shelters. De belangei Zwammerdam heeft daarom gevi shelter komt is nog niet bekend. 1 ter, een half open bouwwerk waa verpozen en bijkletsen, is onlan|ltH het Weteringpark. De belangrijkstnis nota zijn verder: in het Kasteel 1 tuur en popmuziek, het jongere: de spreekbuis voor jongeren en de cy gerenwerkers krijgen meer uren c P'^ straat op te zoeken. janneke de jonge De Jacobswoudse wethouder Vink gaat de provincie verzoe ken een vierde onderzoek te doen naar de bodemvervuiling in de Meerewijck in Leimuiden. Hij beloofde dit gisteravond aan de leden van de raadscom missie openbare werken en mi lieu. Gemeentebelang, WD en D66 waren voor dat bodemon derzoek. Het CDA moet nog een standpunt bepalen. Alle aanwezigden verklaarden dat ze de uitslag van dat vierde onderzoek zullen accepteren. .Als dat onderzoek er zal zijn, kan iedereen zich erbij neerleg gen. Dan hebben we eindelijk rust", aldus WD'er Keune, die zelf in de beruchte wijk woont. „Ook als er dan moet worden gesaneerd. Dan kunnen we ten minste zeggen dat het college er alles aan heeft gedaan." Na de stemming leken de raadsleden ervan uit te gaan dat het onderzoek er daadwerkelijk komt. Dat is nog maar de vraag. Burgemeester en wethouders van Jacobswoude kunnen het verzoek neerleggen bij Zuid- Holland, maar uiteindelijk is het de provincie die het onder zoek laat uitvoeren en betaalt. Bovendien is het nog maar de vraag of elke uitslag van dat on derzoek door de provincie wordt erkend. Op dit moment vinden Gedeputeerde Staten dat de sanering door moet gaan. „Ook door een vierde on derzoek zal het urgente van de zaak niet veranderen", aldus provincie-ambtenaar F. van de Ham die met zijn collega J. van de Ben gisteravond speciaal naar het gemeentehuis in Rijn saterwoude was afgereisd. Als GS besluiten het bij de drie eerder gehouden onder zoeken te houi probleem in se| 'ln agenda van de 1 sie, aldus Van d1" gens nemen GS besluit over wel 1 van de wijk. Datl grond rond de een meter moet1 graven en weer a fn ziocx Ce/yfjUlrE OC ZZJZ dviaJsZldv. Cc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20