Nederland kleurt oranje TV WEER Uit de hemel naar de hel van het noorden DONDERDAG 11 MEI 2000 COMMENTAAR Fileplan gedoemd te mislukken Over nut, noodzaak en effect van de spitsheffïng (voorheen reke ningrijden) kun je van mening verschillen. De autolobby wijst voortdurend op mislukkingen in het buitenland. Maar eigenlijk is niemand in staat te voorspellen of de tolpoort het fileleed in Ne derland enigszins kan verzachten. Een proef rond de vier grote ste den had dat moeten uitwijzen. Maar het plan dat minister Nete lenbos (verkeer) straks in de Kamer moet verdedigen lijkt in geen velden of wegen meer op het oorspronkelijke idee. Om het grote maatschappelijke verzet tegen de spitsheffing en an dere vormen van betaald rijden in te dammen, moest Netelenbos kwistig met geld strooien. Ter compensatie van de heffingen komt er meer asfalt en gaan er meer treinen en bussen rijden. In Den Haag mag er nog gesteggeld worden over de juiste mix tussen as falt, bus en trein, de gemeenten hebben geheel eigen plannen met de miljarden die ze van de minister krijgen. Het feit alleen al dat de WD vierkant achter het fileplan van Nete lenbos staat, spreekt boekdelen. De liberalen zijn mordicus tegen rekeningrijden. Van de 74 oorspronkelijk geplande tolpoorten zijn er nog elf over. Het fileplan van Netelebos is de uitkomst van ordi naire koehandel, waarbij iedereen een beetje zijn zin krijgt. Vlees noch vis. Wellicht is het tijd voor een andere aanpak van het probleem. Tijd dat de overheid ook op dit gebied wat terugtreedt. Want niemand zal ontkennen dat het mobiliteitsbeleid van achtereenvolgende ka binetten op een falikante mislukking is uitgelopen. Meer asfalt biedt - zo leert de praktijk - geen oplossing voor files. Meer treinen en bussen evenmin. Stel dat het lukt om tien procent van automo bilisten de trein in te krijgen, dan zouden de treinen twee keer zo lang moeten zijn. Bovendien laten mensen zich niet dwingen. Het opinieweekblad Elsevier lanceerde onlangs het idee om de be heer van wegen aan de markt over te laten. Rijkswaterstaat zou ge privatiseerd moeten worden. De markt zou met behulp van nieu we technologie haar betalende klant, de automobilist, een betere doorstroming kunnen garanderen. Een gedurfd idee dat zeker na dere studie verdient. De tolpoort van Netelenbos lijkt nu hetzelfde lot beschoren als de wisselstrook van Maij-Weggen. Fryslan boppe Weekeinde wordt slechter Het valt op dat de aprilwarmte, die zich vooral boven het Euro pese vasteland en zuidelijk Scandinavië deed gelden (in de Noorse stad Bergen was april de warmste maand in meer dan 60 jaar), deze maand naar het westen is opgeschoven. Daar plukken wij de vruchten van. Vandaag noteert De Bilt de ze vende en in onze regio Schip hol en Nieuw-Vennep de zesde zomerse dag in successie. Een ongekende reeks zo vroeg in het seizoen want de warmte van 1998 kwam een paar dagen later (IJsheiligenzomer). De kansen op een 'echt record' (De Bilt 8 zomerse dagen) zijn aan zienlijk geslonken. Een zone met regen en onweersbuien presteert het om vrijdag over dag boven Nederland positie te kiezen. Alleen het noordoosten blijft er mogelijk van gevrij waard. Morgen dus meer be wolking, kans op enkele regen en onweersbuien en uiteraard minder hoge temperaturen. Het kwik komt uit op maximaal 22- 23 graden. De wind waait eerst uit het oosten, vrijdagmiddag wordt een tijdelijk zwakke wes tenwind verwacht. Doordat met name in de hogere luchtlagen de vaart er uit is blijft de zone met bewolking en buien tijdens het weekeinde boven Neder land hangen. Dat betekent dat het wel eens tegen zou kunnen vallen. De temperaturen ko men, afhankelijk van de hoe veelheid zon en eventuele bui en, nog wel boven de 20 graden uit. De zomerse grens van 25 graden wordt waarschijnlijk niet meer gehaald. In de kust gebieden blijft de temperatuur onder de 20. Na de warmte van gisteren, Nieuw-Vennep, Schip hol en Valkenburg 26,6, ont stond aan het einde van de middag georganiseerd zwaar onweer boven het zuiden van het land. Vooral in Zee land en in de Rijnmondregio ging het er heftig aan toe. In Oudelande op Zuid-Beve land werd 44 mm opgevan gen en in Maassluis on weerde het vanaf 16.30 tot bijna 21 uur. Het zuidelijk deel van onze regio kreeg te maken met een donderbui die boven Utrecht ont stond. Omstreeks 19 uur viel er in Wad- dinxveen in enkele minuten tijd 5 mm. Oranjeprullaria houdbaar 'zolang wij op titelkoers blijven Sjaals en vlaggen waren er altijd al. Maar de commercie ontdekte de markt voor Oranje-artikelen pas echt tijdens de triomftocht van het Nederlands elftal op het EK'88 in Duitsland. En sprong meteen massaal in op de successen van de nationale voetbaltrots. Sindsdien kleurt Nederland oranje bij elk WK of EK. Vandaag zou ik voor één keer Buystra willen heten. Willen afstam men van dat ogenschijnlijk stroeve, maar vanbinnen o zo senti mentele Folkske daarboven. Een pake en beppe willen hebben in plaats van gewoon een opa en oma. En ós mem mogen zeggen tegen zo'n stoere zwartbonte. Het is vanwege een reportage die ik gistermiddag zag bij NL Net op Nederland 1. Omroep Frysldn maakte 'm. Als een klein pareltje voor ons koele kikkers hierbeneden, 't Ging over kieviten. Nu heb ik nor maal niks met die beesten, maar vandaag voor deze ene keer dus wel. Die kieviten nestelen in de Fryske graslanden vlakbij zee. Gevaarlij ke plek, weten hun gastheren al eeuwen, maar de fugeltsjes zelf blij ken hardleers en komen elk jaar weer terug. Terwijl de weilanden bij hoog water telkens onderlopen. En dan spoelen de eieren weg. Maar ach, zo is de natuur, en die moeten we in al haar hardvoch tigheid eerbiedigen, weten we sinds kort - sinds zelfs de mosgroenste natuurbeheerders vinden dat uitgemergelde ponypaardjes in onze nationale reservaten niet moeten worden bijgevoerd. Laat maar creperen, da's naar voor het individu, maar voor het totale plaatje beter, zo luidt ongeveer de filosofie. Kan ik helemaal inkomen, echt waar. Alleen vandaag even niet. Vandaag ben ik eventjes netzo sentimenteel als die ruwe bolsters daarboven. Want wat hebben die gedaan? Enkel en alleen om een stel kieviten de helpende hand toe te steken? Ze zijn diep, diep in hun oerges- chiedenis gedoken. Ze hebben hun rubberlaarzen aangetrokken, de schop ter hand genomen, mem een tikje voor de bips gegeven, en zijn vervolgens... terpjes gaan bouwen. Terpskes. jawel. Miniterpjes. Voor elk kievitsnest één. „Ach ja, terpen bouwen, dat zijn we zo gewend", was volgens de on dertiteling het commentaar van een van de stoere redders - alsof hij de oerbewoners van Friesland nog persoonlijk heeft gekend. En hij glom erbij alsof hij z'n eerstgeboren bênsje in z'n armen hield. Kijk, daar smelt ik nou bij weg. Wees niet bang. Morgen ben ik weer de oude. Nu breng ik bij wijze van hoge uitzondering een toost uit op dat zogenaamd stroeve, maar in 't echt o zo sentimentele folkske daarboven. Fryslan boppe! Pennen, aanstekers, bretels, wieldoppen, opblaasknotsen, hoofddeksels, het balletje om de antenne, klompen. Het is slechts een greep uit de collec tie van de afgelopen jaren. Kostbare trofeeën, uitgevoerd in die ene kleur. En wat wordt dé hit van Euro 2000? Gaat de Davids-bril het succes van de Gullit-pet overtreffen? Wordt het vissershoedje het favoriete kleinood? Of kunnen ze straks gewoon allemaal de afvalem mer in? Want één ding is zeker: de scheidslijn tussen trofee en prul is flinterdun. Alles hangt af van de prestaties van Oranje. De Grote Oranje Gekte begon in 1998. Tijdens de zegetocht van het Nederlands elftal naar de Europese titel werd oranje een allesoverheersende tint, ze ker nadat Van Basten en con sorten in de halve finale de gro te vijand, gastland Duitsland, hadden uitgeschakeld. Zelfs huizen werden oranje. Het oranje dekzeil bij de bouw markten was in mum van tijd uitverkocht. En overal wapper den natuurlijk de oranje vlag gen. Immens populair waren toen de petten met Gullit-rastapruik. En half autorijdend Nederland had een oranje balletje op de antenne gestoken. Vier jaar la ter, op het EK in Zweden, domi neerde de oranje Vikinghelm. Tijdens het Wereldkampioen schap '94 in de Verenigde Sta ten telde je niet mee zonder het oranje^kroontje met het vrij heidsbeeld. Ook de oranje klompen liepen toen 'als een trein'. Op het WK '98 in Frank rijk vielen vooral veel oranje al pinopetten en Napoleon-steken te bewonderen. Maar de handel kende ook mindere tijden. Tijdens het WK van 1990 in Italië was de Oran jekoorts van korte duur. De ge doodverfde wereldkampioen Daar hebben we er duizenden van verkocht." Voor dit jaar verwacht eigenaar Schoenma kers een flinke verkoop.Als ze de eerste ronde doorkomen, zit het wel goed. En anders hebben we nog altijd de buitenlandse supporters natuurlijk." Het Oranje-assortiment van het grote aantal leveranciers be staat dit jaar uit veel hoofddek sels. Een hoed in de vorm van een tulp, de windmill-cap (of wel een pet met molentje), een narrenkap met pluche leeuw, het momenteel onder jongeren heel 'coole' vissershoedje, een pet met knipperlicht en een drakenmuts. Allemaal oranje uiteraard. Ook liggen er 'oudge dienden' in de winkel. Zoals de opblaashamer, de oranje para plu, de bretels en de boerin- nenkap met oranje vlechten. Nieuw is de zonnebril met kroontje, net als het oranje tele foonhoesje, de leeuw met para chute, de opblaas-dugout en de 'balBQ', een barbecue die eruit ziet als een bal. Toch zullen volgens Schoenma kers de inkomsten vooral uit de verkoop van het gebruikelijke assortiment van shirts, vlaggen en sjaals moeten komen. Hij ziet voor het naderende Euro 2000 nog weinig bijzondere ar tikelen. „Er zit eigenlijk niets nieuws bij." Nog niet gezien, maar mis schien straks toch ineens op de markt: de oranje Davids-bril. Die zou het succes van de Gul lit-pet kunnen overtreffen, geeft Schoenmakers toe. Maar ach, het blijft koffiedik kijken. „Als er straks ineens tien in de kroeg met zo'n muts met molentje rondlopen, wil iedereen mis schien wel zo'n ding hebben. En voor je het weet is het dan een doorslaand succes." HANS GEURENS Wat in het koloniale verleden begon met de vraag: „Neem een aapje voor me mee", is uit gegroeid tot een miljardenbus- siness. Het houden van een exotisch huisdier is al geruime tijd zo 'in' dat bijna elke dag wel wordt geprobeerd be schermde dieren het land bin nen te smokkelen. Via Schiphol, de weg, pakketpost en de ha vens van Rotterdam. Daarbij gaat het allang niet meer alleen om apen, maar ook om krokodillen, slangen, hage dissen, papagaaien en/of pro ducten die gemaakt zijn van be schermde dier- of plantensoor ten. „De wereldhandel daarin neemt steeds meer toe. Nog niet zo lang geleden ging het om kratten, nu gaat het om containers vol", zegt Wim van Es, voorlichter van het Belas ting Douane Museum in Rot terdam. Daar loopt vanaf mor gen tot eind oktober de ten toonstelling 'Uit de hemelin de Hel', met een verwijzing naar het depot op Schiphol (de Hel) waar in beslag genomen voorwerpen gemaakt van be schermde dieren en planten worden opgeslagen. Op de ex positie zijn daarvan voorbeel den te zien, maar het woord 'hel' staat ook voor de wijze Wim van Es: „Bij de smokkel van nog altijd bovenaan." waarop levende dieren worden vervoerd. Weggerukt uit hun paradijselij ke leefomgeving belanden ze verdoofd of gekortwiekt in kof fers en kokers op weg naar een westerse kooi. Als ze het ver voer al overleven, want de voor beelden van het dierenleed waarmee dat gepaard gaat, zijn talrijk. Het transport van het zuidelijk naar het noordelijk halfrond is vaak bij de beesten af. „Sommige douaniers wor den daar wel eens emotioneel van", zegt Geert Nieman, sa mensteller van de expositie en een douaneman die de meeste smokkelverhalen wel kent. Over papegaaien in kokers, pvc-pij- pen of limonadeflessen; in doosjes gestopte hagedissen die bevriezen in het bagageruim van een vliegtuig: spinnetjes die per pakketpost worden ver stuurd; krokodillen 'opgevou wen' in koffers, slangen in een rugzak en in containers verbor gen olifantjes en apen. „Bij de smokkel van grote levende die ren, staan de apen nog altijd bovenaan", weet voorlichter Van Es. „Dan moet je denken in aantallen van vijfentwintig- tot dertigduizend per jaar. De smokkel in schildpadden en vo gels bedraagt een veelvoud daarvan." De illegale handel in bescherm de fauna (en flora) tiert nog al tijd welig. Ondanks diverse aan scherpingen van de wetten op dat gebied en ondanks de steeds grotere kennis van doua niers die belast zijn met de con trole sinds Nederland in 1984 het internationale verdrag op dit gebied ondertekende. In middels zijn er door deze over eenkomst meer dan 800 dier en plantensoorten waarin abso luut niet gehandeld mag wor den. Voor ruim 20.000 andere soorten gelden strikte regels. Met verbod en vergunningen wordt op grote schaal de hand gelicht. In welke mate durft Van Es niet eens bij benadering te zeggen, „maar vanaf de jaren zeventig van de vorige eeuw is de illegale handel explosief ge stegen. Een kwart van de exoti sche dieren die ons land bin nenkomen is illegaal. En de problematiek wordt steeds De romantisering van moederliefde In het Weens Historisch Museum is een massagraf tentoongesteld. Het stamt uit 750 voor Christus, is pas in 1976 in 'perfecte staat' in een groeve ontdekt en laat zeven mensen zien. Het is een uniek graf, om velerlei redenen. Er zijn praktisch geen graven uit de late Bronstijd, omdat doden toen werden ver brand. Het graf bevat een man van dertig, een 40- en een 45-jarige vrouw, een meisje van negen en drie jon gens van acht, zes en drie jaar. Onderzoek heeft vastgesteld dat het hier gaat om een familie: vier kinderen van de man en de oudere vrouw, de jonge re vrouw was hoogstwaarschijnlijk een zus. Over de doodsoorzaak is veel gespeculeerd. Er wa ren geen sporen van geweld te vinden, vergifti ging is het meest waarschijnlijk. De krampach tige houding van de skeletten verraadt dat er tenminste een paar personen levend begraven zijn. Het meest aangrijpende is de houding van de 45-jarige vrouw die op haar zij ligt, met haar arm beschermend en geruststel lend om het stervende jongetje van drie dat zich in doodsangst aan haar hand vastklemt. Het is een tafereel dat je niet makkelijk vergeet: moederliefde in een tijdperk waarin noeste en naakte overle ving centraal stond. Toch die tederheid en toewijding in het uur van een marte lende doodsstrijd. Niettemin rekent de antropologe en femi nistisch sociobiologe Sarah Blaffer Hrdy in haar onlangs verschenen boek Moeder schap, een natuurlijke geschiedenis, af met het geroman tiseerde beeld van alles opofferende, onvoorwaardelijke moeder- HELEEN CRUL liefde. De opvatting dat moeders alles opzij zetten voor hun kinderen, is vaak ver bezijden de werke lijkheid, betoogt zij. De natuurlijke geschiedenis van het moederschap laat moeders als flexibele op portunisten zien, die hun betrokkenheid bij het kind en hun band met het kind, laten afhangen van de omstandigheden en de situatie waarin zij verke ren. Als die omstandigheden ongunstig zijn voor moe ders schromen zij, overal ter wereld en ten alle tijde, niet om baby's te verstoten, te verlaten, te verwaar lozen, te verstikken of re vergiftigen. Tehuizen mor vondelingen zijn altijd heel normaal geweest, even als het verschijnsel dat vrouwen uit een hoge sociale klasse een baby niet zelf de borst gaven, maar daar een min voor zochten. 'Een moeder heeft altijd meer belangen dan alleen haar kind', meent Hrdy. Ze illustreert dat met tal van treffende voorbeelden, uit de dierenwereld en de mensenwereld, die aantonen dat de emotionele dubbelzinnigheid die het huidige moederschap in de westerse wereld kent, namelijk het afwegen van belangen wat goed is voor het kind, en wat goed is mor de moeder zelf, een volkomen natuurlijke zaak is. Mensenvrouwen hebben de zorg mor kinderen voortdurend moeten combineren met andere activi teiten, zoals voedselvoorziening en het verwerven van status in de groep. Activiteiten die direct de overleving van kinderen in het algemeen dienen, maar niet per sé van een individuele baby. Bij iéder kind dat vrouwen kregen, hebben zij opnieuw het oordeel moeten vellen, bewust of onbewust: zal ik veel in dit kind investeren of niet? En als ik me be perk, hoever ga ik dan? Regelmatig heeft die afwe ging geleid tot investering in een ouder kind dat voorging, ten koste van het jonge pas geboren kind. Uiteindelijk is dit mechanisme ook toe te schrijven aan moederinstinct, want de overleving van de soort is gediend met sociaal sterke moeders, die gele genheid hebben om extra voedsel (of geld) te verza melen en meer tijd hebben om macht en status te verwerven in de groep. Daarmee geven zij hun kin deren betere kansen. Het streven moeder te zijn en tegelijkertijd haar positie in de groep te versterken, zorgt voor een ambivalentie die het moederschap altijd gekenmerkt heeft, en niet iets typisch iets is voor deze tijd. Hrdy's boek wordt wel 'troost voor moderne moe ders' genoemd, omdat zij duidelijk maakt dat de combinatie van moederen en werken een hele na tuurlijke is. die uiteindelijk beter is voor de kinde ren en voor de vrouwen zelf. De zorg voor je kinde ren overlaten aan anderen, is eveneens een natuur lijk drang om te kunnen overleven. Mensenmoeders zijn de enige moeders in de natuur die gebruik ma ken van 'allomoeders', verzorgers anders dan de moeder, soms de vader, maar veel vaker vrouwelijke familieleden. Andere vrouwen waar je op terug kunt mllen, maakt voortplanting en het grootbren gen van kinderen succesvoller. Een inzicht dat ken nelijk al bijna 3000jaar geleden bestond, getuige de aanwezigheid van een zus in het massagraf. Moederliefde bestaat, geen twijfel oi>er mogelijk, meent Hdry. Maar de romantisering van het moe derschap is afkomstig van mannen. Die als vaders, zo blijkt uit allerlei onderzoek, amper ambivalentie voelen over de combinatie van werken en zorg. Dat is typisch iets voor moeders. Toen en nu. MENSEI^rjji De jackpot van 847 den in het LOTTOSP Game in de Verenij dinsdag op zekerh vallen. Die zijn verkl' staten Michigan en 1 j tot gisteren heeft zie '^htse enkele winnaar gemi ge recordbedrag in d miljoen, werd in 19! )HCH seerd door een groej spelers uit Illinois. Popdiva WHITNEY HOUSTON heeft in haar carrière te veel gebruik gemaakt van haarlak en andere haar- middelen. Ze verliest daardoor ha; Sinds kort moet ze hoeden dragen om hoofd te bedekken, vrienden van de zanj ze vooral tijdens opt 'J^j ken. In het normale gebruik maken van hoofddeksels om hai te verbergen. Volgen J0^v woordvoerder heeft nog een gezonde ha; woordvoerder gaf we tijdens optredens pr r d draagt. Sp 1 )AG 1 DeOc laag ni iningi: :erie vé Een lij Schi ist aar loorn- 34 en :eis in id raai :en ur !rs uit I itingr itsen i iste in opl< bijvoc uit de nden. :ven f; zienii minder beheersbaar." Komt omdat er juist met de zeldzame, met uitsterven be dreigde soorten grof geld te ver dienen is. Er zijn vogels en rep tielen waarvoor duizenden gul dens wordt betaald door lief hebbers, kwekers en fokkers. Maar ook onwetendheid speelt een rol. Voorlichtingsfolders en de aandacht voor uitwassen in de media kunnen niet voorko men dat toeristen exotische souvenirs meeslepen. Als het daarbij gaat om een kammetje van schildpadschild, is dat nog te begrijpen, volgens Van Es „want daarbij ben je je minder bewust van het illegale karakter, dan bij de slagtand van een oli fant." Vakantiegangers kunnen het echter ook nog altijd niet la ten zo'n leuk of zielig aapje mee te nemen, of een opgezette schildpad en getuigen dan soms van een verbijsterende naïviteit bij de douane. „Ze zijn verbaasd als die ingrijpt." PAUL DE TOMBE De Dierenbescherming voert deze maand campagne tegen de handel en het houden van exotische dieren. Een 72-jarige DUITS gisteren zijn auto tolt den, omdat hij door zijn been het gaspe(fn80n loslaten. In het Zuid nerlee plaatsje Ruhpolding auto onder meer een Het voertuig kwam Lich un lol an soc CDA' it one tot stilstand tegen h<ien v( :hun fundament van een< hoop. De verkrampte111011' samen met zijn beja dwars over een kruis volgens vierhonderd een weiland. Enkele -I kinderen konden noj bben ontwijken, voordat d- d0n d tuinhek ramde en enJat^- door de lucht vloog. I posthoop wist een to1 vrouw het contactsle 1 te draaien. De mane raakten bij de snelle De oude SKELETTEI 10°dl weken geleden in ee Gilze werden gevondi komstig van een mill graafplaats. Het gaat stoffelijke overschotl nen tussen de 20 en peil trei e blik: ken. i,pag Saf landt Vermoedelijk maakte .IP< nog 18.000 andere i deel uit van het leger Spaanse generaal Sp ,0° 1624 zijn kamp twee;ctloc nabij Gilze had opgei het beleg van Breda, nog onderzocht waar. ei tairen zijn overleden, die op zijn land bezig grondwerkzaamhedei twee weken geleden! beenderen. Bij latere gen werden in het tol ®rqs grafkuilen blootgeleg Regisseur Milos For ma n van One Flew Over the Cuckoo's Nest zou graag een film over Witte Huis stagiaire MONICA LE maken. ,,Zij heeft kaï alleen een sterke per is niet voldoende om dragen." Dat zegt Foi interview, dat vandaa Duitse dagblad Die I schijnt. Op de vraag over een bijdrage doo zelf denkt zegt Form* het nog niet. Daarom film ook nog niet gedi Er dreigt een politiek! staan rond de Israelis ding voor het Eurovisi FESTIVAL van zaterd holm. De groep PING zwaaide tijdens de re gisteren tot woede vai sche televisie met eei vlag. Haim Melluban, de Israëlische delega de groep daarop zatei de officiële uitvoering lied overeen Israëlisc die droomt van haar! minnaar, hetzelfde te Mocht de band weige zien van het zwaaien elische en de Syrisch wordt de inzending rr ruggetrokken uit de v dus de delegatieleide Een psychisch gestoei TERDAMMER heefti tend de teksten van e popsongs wel erg lettl vat. De man stak na el hard de hitnummers^^ Beds are burning te hfc|| draaid, zijn appartemigS brand. BuurtbewoneiB| politie, nadat zij voorJH ste keer last van de m hun gestoorde buurm ondervonden. Agente' den de man vervolgen Pak af te zetten. Dediend B1 hun hielen nog niet gf r'oni 40-jarige Rotterdamn bevlogen door de vurij 1 de daad bij het woord zijn bed in brand. He' breidde zich uit naarl woningen. De brandw een 44-jarige vrouw n derwagen van haar bi o be laren elke keer weer in zit, weet B.C. Schoenmakers, eigenaar van het 'Feyenoord-winkeltje', de kiosk met voetbalartikelen op de Coolsingel. „Zodra ze er uit liggen, kan je de hele handel wegzwiepen. Na dat EK in En geland zat ik nog met driedui zend oranje bobbyhelmen," is hij nog teleurgesteld over de uitschakeling in de kwartfina les. „Betekende toch negen mil le verlies. Dat maak je dus niet meer goed." Inkopen van Oranje-artikelen blijft dus altijd een gok. „Maar je moet wel," zegt Schoenma kers. „Want stel je voor dat iets een hit wordt. Dan ben je dus te laat en is het niet meer te krij gen." Hij kijkt met veel plezier terug op de Gullit-pruik van 1988. „Dat was de grootste hit. bleek een leeuw op sokken die er al in de achtste finales uit vloog. Tegen Duitsland nota bene. Nederland treurde, de handel ook. Tijdens het EK'96 in Engeland was Oranje even min een lang leven beschoren. Een risico dat er voor de hande- Heel Nederland wordt tijdens het EK voetbal over spoelt met oranje prullaria. Hier meisjes van de VW in Arnhem die de spulletjes presenteren. Inzetje: De oranjebal op de autoantenne is al jaren een ver trouwd beeld tijdens voetbalkampioenschappen. FOTOS GPD CEES KUIPER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2