Leidsch Dagblad NS: Bouwers van tunnel Schiphol fout 149.- W IS) :<imm 'd- Organisatorische wanorde maakt Sportbedrijf kwetsbaar Romeins paard op Pomona Alpinist Naar ziet zijn neef verongelukken Van Aartsen trotseert Kamer over Rusland 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD GA SNEL NAAR PRAXIS EN WIN DEZE PEUGEOT 206 foAG 11 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 15 Nieuwe winterkas voor Leidse hortus vervulling van lang gekoesterde wens 18 Bezoekregeling met je eigen fruitboom bij De Olmenhorst 25 Zakdoekjes wapperen bij geplaagd Barcelona NR. 42308 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 5 Wandeling met 7 'Omhoog die culinaire pitstops j stok!': Hetty door binnenstad van Leiden Heyting toont haar talenten The Bachelor': tjuizend 1 Zitten op dej$ VRAGEN 071-5128030 Indiër ag geboren rschrijdt vandaag de ns van een mil- Tot nu toe was t enige land met zo [sen. De Indiase be- jroeit zo snel dat des- j denken dat het land ■jftig jaar de 1,5 mil- ld melding Ie software veranciers, verenigd aan mensen belonen n over illegale soft- bedrijven, overheden re instellingen. Tips elefonisch en via in- irden gemeld. De tip- jgt een beloning van it van de door BSA te n schadevergoeding, naximum van 20 mil- Netelenbos eist 80 miljoen terug De Nederlandse Spoorwegen weigeren de te veel ver strekte subsidie voor de bouw van de Schipholtunnel te rug te betalen. Minister Netelenbos van verkeer eist ze ker 80 miljoen gulden terug die aannemers ten onrechte zouden hebben geïncasseerd. Dat geld hebben ze ver moedelijk via valse rekeningen aan het zicht onttrokken. ïingveld slam dreigt iderd procent van de Marokkaanse jonge- ïderland noemt zich Negentig procent ir grote waarde aan. dreigt een span- te ontstaan met Ne- jongeren van wie de helft niet gods- Dat blijkt uit een AAG 28 PAGINA'S Samenleving_ /an de Dag I irogramma's1 rzicht1 DEN HAAG ANP/RICHARD MOOYMAN De NS zijn zelf niet van plan om geld terug te betalen, aldus een woordvoerder. Uit eerder onderzoek is volgens de NS ge bleken dat de bouwers fout za ten. Netelenbos eist in een brief aan de NS dat het bedrijf snel moet aangeven hoe het bedrag wordt terugbetaald. De NS wa ren opdrachtgever voor de bouw van de tweede Schiphol tunnel, die werd uitgevoerd door NS-dochter Strukton en HBW, onderdeel van de Hol- landsche Beton Groep. De NS lieten de kwestie vorig jaar onderzoeken na geluiden dat er fraude in het spel was. Uit dat KPMG-onderzoek bleek volgens de NS-woordvoerder dat binnen de aannemerscom binatie inderdaad was gefrau deerd. „Duidelijk is geworden dat met nepfacturen de kosten zijn opgedreven om de winst te vergroten." Maar de NS voelen zich voor deze praktijken niet verantwoordelijk. Het KPMG-rapport is volgens de NS naar zowel minister Ne telenbos als justitie gestuurd. Het openbaar ministerie in I Was je bijna moeder vergeten. het Winkelplein van Het Net want daar vind je leuke IU aanbiedingen voor een onvergetelijke moederdag, snel kijken op www.hetnet.nl en maak meteen kans cadeaubon t.w.v. ff 50,-. i internet bij Het Net: Net wat je zoekt. :hus Hogeschool vestigingen in Rotterdam. Den Haag, Dordrecht en Oegstgeest orlichtingsdag erdag 13 mei 2000 I Informatie Centrum 010 - 2012 800 ioI Kennis vanuit het hart van de stad www.ichthus-hs.nlj LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het Sportbedrijf Leiden is zeer fraudege voelig en kwetsbaar voor schadeclaims van bezoekers en huurders van zwem baden, sporthallen en andere accom modaties. Bevoegdheden, verantwoor delijkheden en afgesloten contracten blijken onduidelijk of mogelijk zelfs on geldig. Bovendien is de gemeente niet goed verzekerd tegen claims. Een en an der staat in een vertrouwelijk rapport over de dienst. Medewerkers van het Sportbedrijf staan bloot aan soms grote gevaren. Ze zijn onvoldoende getraind om met agressie in zwembaden en op sportvel den om te kunnen gaan. Ze zijn een te makkelijke prooi voor overvallers. Perso neel klaagt verder dat het niet altijd is opgeleid om machines en apparaten te bedienen. De organisatorische wanorde vergroot de kans dat de gemeente scha devergoedingen moet betalen. In de risico-inventarisatie van het Sportbedrijf schetst de opsteller ervan, Aon Risk Consultants (ARC), een pijnlijk beeld van de organisatie. Die deugt op een aantal onderdelen gewoon niet, al kiest ARC daar andere bewoordingen voor. Het bureau concludeert dat bin nen het Sportbedrijf 'het nodige moet veranderen'. Het onderzoek is in opdracht van de gemeente uitgevoerd. Leiden wil aan sprakelijkheidsrisico's voortaan meer voorkomen, in plaats van de kosten er van beheersbaar houden. Dat kan met gericht risicomanagement. Het is de be doeling dat de andere gemeentelijke diensten ook worden 'doorgelicht'. Het rapport dateert al van oktober vo rig jaar, maar verantwoordelijk wethou der Vos (WD/financiën) zou de uitkom sten maandenlang 'intern' hebben ge houden. Medewerkers van het Sportbe drijf hebben een spreekverbod opgelegd gelaegen. Pagina Leiden: Meer invloed gemeente op Sportbedrijf HET WOORD IS AAN Sue Grafton Als je nergens voor open staat, hou dan ook je mond dicht. Haarlem heeft de zaak al gerui me tijd in onderzoek. Volgens een woordvoerder hebben de aannemers mogelijk valsheid in geschrifte gepleegd. Het onder zoek moet in juli klaar zijn. Volgens de minister hebben de aannemers bij de bouw van de onlangs voltooide tweede spoortunnel een 'bovenmatige' winst gemaakt van 94,9 miljoen gulden, een rendement van 18,9 procent. De afspraak was een rendement van 2,5 procent. Het ministerie subsidieerde het project, waarvoor voormalig minister Kroes opdracht ver leende, met een half miljard gulden. Volgens de minister was bin nen de NS-top bekend dat aan nemers te hoge kosten in reke ning brachten bij de overheid. De NS spreken dit echter met klem tegen. Volgens het PvdA- Kamerlid Van Gijzel moeten NS-directieleden die van de fraude op de hoogte waren, op stappen. Deze mening wordt gedeeld door GroenLinks. Het Kamerlid Verbugt (WD) is voor 'harde maatregelen' wanneer wordt vastgesteld dat de NS-di- rectie op de hoogte was. Katwijk ijvert voor behoud 'koninginnepad' KATWUK PETER BLOK Katwijk stelt alles in het werk om het zogeheten koninginne pad in de Zeereep, dat gisteren is verwijderd, zo snel mogelijk weer terug te krijgen. Dat zegt wethouder Van Paridon van openbare werken. Het pad in de duinen werd vorige maand speciaal aangelegd voor konin gin Beatrix. Volgens Van Paridon is de af gelopen weken 'dankbaar van het pad gebruik gemaakt' en heeft ze 'veel positieve reacties' op de koninklijke weg in de duinen ontvangen. „Daarom willen we het koninginnepad zo snel mogelijk in ere herstellen. Die weg is leuk, zowel voor de bezoekers van onze Boulevard als voor onze toeristen. Het voegt echt iets toe aan Katwijk." RPF-fractievoorzitter Ten Ho ve wil niet alleen dat het konin ginnepad terugkomt, maar ook dat deze wordt verlengd zodat een duinweg, tussen de Voor straat en de Oude Kerk ont staat. Volgens een woordvoer der van het Hoogheemraad schap van Rijnland, dat verant woordelijk is voor het beheer van de Zeereep, komt het ko ninginnepad echter niet meer terug. „Het pad mocht voor een bijzondere dag. Koninginnedag 2000, bij wijze van zeer hoge uitzondering worden aange legd. Daarbij is de afspraak ge maakt dat het onmiddellijk na Koninginnedag door de ge meente weer zou worden weg gehaald. Voor ons staat de vei ligheid van het achterland voorop, dat zou Katwijk inmid dels moeten weten. Daarom moet de Zeereep in de oude staat worden teruggebracht." DEN HAAG GPD De Nederlandse klimmer Jan Lippmann (22), een neef van de Haagse alpinist Ronald Naar, is op 4 mei in Groenland tijdens een expeditie met zijn oom om het leven gekomen. Het slacht offer verdween voor de ogen van Naar tijdens een ski-afda ling in het oosten van Groen land in een diepe spleet waar hij niet meer uit kon komen. De laatste woorden van Lipp mann, een student aan de uni versiteit van Groningen, zou den zijn geweest: „Ik zit klem en ga dood". Ronald Naar heeft nog wel een touw naar beneden gegooid, maar daarop kwam geen reactie meer. De beide klimmers hadden samen een berg beklommen en daalden met de ski's af naar hun kamp. 12724® "724® 13723® 30% 20% 20% SEES# 60% 60% 60% Oma en kleinkind komen om door koud zeewater EGMOND GPD Een 61-jarige vrouw uit Heiloo en haar zevenjarige kleindoch ter zijn gisteravond bij Egmond aan Zee verdronken. Vermoe delijk is het kind bij het zwem men in de problemen gekomen door onderkoeling. Haar groot moeder ondernam een vergeef se poging haar te redden, maar kwam zelf in moeilijkheden. Zij werd als eerste ontdekt door strandbezoekers. De vrouw werd op het strand zonder succes gereanimeerd door omstanders en even later door leden van de reddingsbri- Eén van de Leidse stadsarcheologen legt voorzichtig het Romeinse paardenskelet bloot, foto hielco kuipers LEIDEN AD VAN KAAM Leidse stadsarcheologen hebben bij opgravingen op Pomona aan de Nachtegaallaan de resten ontdekt van een paard uit de Romeinse tijd. Hoe wel er in Zuid-Holland al eerder dergelijke over blijfselen uit de eerste eeuw van onze jaartelling zijn opgegraven, is in dit geval voor Leiden spra ke van een unieke vondst. Tot nu toe zijn op Leids grondgebied alleen vondsten gedaan ten zuiden van de Rijn, de grens van het oude Ro meinse Rijk. Nu is aangetoond dat zich ook aan de 'overkant' van het water een nederzetting be vond. In barbaren-land, zoals ze het in die tijd zagen. Het skelet van het 'Pomona-paard' lag op een meter diepte, net onder de drainering van het voormalige voetbalveld van de w Leiden. Het was geheel intact, aljeen was de kop van de romp gescheiden en achter het bekken neergelegd. „Dat is bewust gedaan", zegt Maarten Dolmans, stadsarcheoloog van de gemeente Leiden. „Waarom dat zo is, weten we niet. Wij archeolo gen zien daar een bepaalde symboliek in. Maar er is niemand uit die tijd om die symboliek ook te verklaren. Het blijft gissen." De opgravingen op het terrein achter de voor malige Anna-kliniek zijn inmiddels drie weken aan de gang en brachten tot nu toe unieke kring vormige sporen, diverse greppels, stukjes aarde werk en houtskoolresten uit de Romeinse tijd aan het licht. Dat duidt op bewoning, een indruk die verder wordt bevestigd door de vondst van het paard. „Verderop in Valkenburg zijn eerder paarden uit die tijd aangetroffen, maar dan in verband met een grafveld. Mét de overleden baas ging in die tijd ook het lievelingsdier de grond in. Dit paard ligt alleen en is niet zomaar, pats, boem tijdens de draf bezweken aan een hartaan val. Het is keurig neergelegd. We zoeken daarom nog zeker twee weken verder. Wie weet wat we nog aantreffen." Dat ze op deze plek, waar straks woningen ko men, iets zouden vinden, stond al een tijdje vast. „Het zijn twee strandwallen die doorlopen naar Endegeest. Bekend van elders is dat die al sinds de bronstijd worden bewoond." Het skelet, botje voor botje uit zijn rustplaats van 2000 jaar geplukt, is inmiddels overgebracht naar het gebouw voor Stadsarcheologie aan de Aalmarkt. Daar buigen deskundigen zich over de resten. Aan de hand daarvan kunnen ze de defi nitieve ouderdom, het geslacht, de leeftijd en mogelijk ook de doodsoorzaak vaststellen. STRAATSBURG ANP Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken wil vandaag tijdens de ministersbijeen komst van de Raad van Europa in Straatsburg niet pleiten voor een schorsing van het lidmaat schap van Rusland. Dat bleek vanochtend toen hij - met ver traging - naar Straatsburg reis de. De bewindsman gaat daar mee in tegen de wens van het overgrote deel van de Tweede Kamer. In een motie die gisteren de steun kreeg van alle fracties, be houdens zijn eigen partij de WD, vroeg de Kamer Van Aartsen Moskou hard aan te pakken wegens de ernstige schendingen van de mensen rechten in Tsjetsjenië. Hij heeft daarbij de steun van premier Kok. De Kamer wil dat Van Aartsen er bij zijn collega's van de Europese Unie op aandringt de aanbevelingen van de parle mentaire assemblee van de Raad van Europa over te ne men. De parlementariërs willen dat de ministers het Russisch lidmaatschap van de raad op schorten en een statenklacht tegen Rusland indienen. Van Aartsen voelt er echter niets voor dit soort 'paarden middelen' nu al in stelling te brengen. Bovendien zou Ne derland in dat geval volstrekt alleen komen te staan. Zijn col lega's van de Europese Unie hebben geen enkele behoefte aan dit soort stoere taal, nu Moskou aangeeft stapje voor stapje in de goede richting op te schuiven. De bewindsman wil wel pro beren de dreiging van een schorsing en een statenklacht in de gezamenlijke verklaring van de EU te laten opnemen. Maar ook deze Nederlandse in breng maakt weinig kans. Wat overblijft, is dat hij in een apar te verklaring de iets scherpere opstelling van Nederland dui delijk maakt. Van Aartsens vertrek naar Straatsburg liep vanmorgen twee uur vertraging op door een defect aan de hoogtemeter van het regeringsvliegtuig. Daardoor stond hij voorbaat vast dat hij niet op tijd zou aan komen voor het begin van de vergadering van ministers. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Nederland: beste economische klimaat in de wereld LONDEN GPD Nederland is het meest vriendelijke land voor bedrijven ter wereld. Dat vindt de we reldwijd toonaangevende onderzoeksafde ling van het Britse blad The Ecotiomist. In de vijfjaarlijkse voorspelling over de meest be- drijfsvriendelijke landen heeft ons land voor de periode tot 2005 de eerste plaats overge nomen van Hong Kong, dat na de Chinese overname gezakt is naar de zesde plaats. Nederland is volgens The Economist ook Groot-Brittannië voorbijgestreefd, dat net als vijf jaar geleden de tweede plaats inneemt. Volgens The Economist heeft Nederland, in tegenstelling tot vele andere landen, geen duidelijke zwaktes in zijn vestigingsklimaat voor bedrijven. De onderzoekers noemen het Nederlandse politieke klimaat stabiel en effectief, de arbeidsmarkt flexibel, de financi ële sector efficiënt en de macro-economi sche omgeving fantastisch. De 200 miljoenste klant van Praxis wint deze auto. Volgens de tussenstand moet dat één dezer dagen gebeuren. Dus ga direct naar Praxis - wie weet bent u de winnaar! Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) 1 Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1