Coffeeshop niet naar Hooigracht Bijna als nieuw, maar nog niet helemaal Leiden Regio Legionella ontdekt bij UVS teiwiiK ondertekent convenant r asielzoekerscentrum alsnog Koken voor moeder JAG 11 MEI 2000 Het 'nieuwe' Volkshuis is ho ger, groter, lichter en ruimer. Zoals de kantoorruimte voor de medewerkers (linksonder). Vroeger zaten ze verspreid door het hele gebouw, in veel kleinere kamers. De grote zaal (rechtsonder) is nagenoeg in tact gebleven. Opvallend is hier wel de paarse kleur van de lambrisering. Waar moge lijk hebben de verschillende ruimten veel ramen gekregen, voor extra licht. Zoals in het geval van een atelierruimte (midden). De entree van het Volkshuis (linksboven) is nu gelijkvloers, het trappetje is verdwenen en de deuren zijn een meter langer geworden. De verwaarloosde gevel (rechtsboven) is volledig schoongemaakt. De balkonne tjes zijn ook weer helemaal opgeknapt. foto's henk bouwman ROBBERT MINKHORST Leidingen van de Leidse voet balclub UVS ziin besmet met de legionellaoacterie. Een aantal kleedkamers kan daar om voorlopig niet worden ge bruikt. Het Sportbedrijf Lei den, beheerder van het UVS- compex, staat voor een raad sel, juist omdat de leidingen nog dit jaar zo zijn aangepast dat de kans op de aanwezig heid van legionella zo klein mogelijk wordt. De jbacterie is ongeveer twee weken in de waterleidin gen van douches ontdekt bij een reguliere controle. Direct daarop is een aantal kleedka mers afgesloten. Vandaag worden opnieuw monsters genomen. Over tien dagen is bekend of de leidingen weer vrij zijn van legionella. Manager sportparken T. Ed- zes van het Sportbedrijf meldt dat de waterinstallatie bij UVS dit jaar nog is aangepast. Dat doet de gemeentelijke dienst bij alle accommodaties, met als doel de bacterie buitens huis te kunnen houden. Als het water in de leidingen en boilers maar een voldoende hoge temperatuur heeft, maakt legionella geen kans. connie van uffelen Coffeeshop Double AA verhuist niet naar de Hooigracht. De ge meente zal de aanvraag voor een vergunning hiervoor afwij zen, omdat deze niet aan eisen voor vestiging voldoet. Waarom niet, dat wil de gemeente niet uit de doeken doen. De eige naar van Double AA aan de La ge Rijndijk was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. De eigenaar besloot vorig jaar zijn zaak te verhuizen naar Hooigracht 72, waar eetcafé De Illegale was gevestigd. Die zaak is inmiddels gesloten. Double AA moet sluiten omdat de ge meente voortaan alleen nog maar coffeeshops binnen de singels toestaat. De eigenaar spande bij de Raad van State een procedure aan tegen dit be leid, maar verloor deze. Toen zijn plannen voor verhuizing naar de Hooigracht bekend werden, maakten bewoners en winkeliers van die straat ernsti ge bezwaren. Volgens hen heeft Pancras-West al te maken met de nodige overlast van drugsge bruik. Daarbij zou het gaan om randverschijnselen van de ver- slaafdenopvang in De Bakkerij aan de Oude Rijn en aan de Nieuwstraat. Ook een pand aan de Middelweg zou voor overlast zorgen wegens illegale hard- en softdrugshandel. Bovendien is er al een coffeeshop aan de Be schuitsteeg. Wijkvereniging Pancras-West bood burgemees ter Postma daarop een kleine driehonderd handtekeningen aan. Volgens wethouder Baaijens is de vergunningaanvraag voor vestiging van een coffeeshop aan de Doezastraat nog in be handeling. Ook deze aanvraag is een gevolg van het nieuwe Leidse beleid: coffeeshop Take Away aan de Herenstraat moet hierdoor ook verhuizen naar een plekje binnen de singels. De eigenaar diende daarom een aanvraag in voor vestiging aan de Korevaarstraat. Toen dit op veel bezwaren uit de buurt stuitte, diende hij een aanvraag in voor vestiging aan de Doeza straat. Baaijens denkt nu dat deze aanvraag 'weinig kans van slagen' heeft, omdat het beoog de pand dicht in de buurt staat van de Lucas van Leydenschool en de Haanstraschool. De me dezeggenschapsraden van bei de scholen voor basisonderwijs maakten onlangs bezwaar te gen de mogelijke komst van de coffeeshop. Interregionale treinenbeurs in Leiden leiden de eerste keer een grote interre gionale modeltreinenbeurs. De In Kerkelijk Centrum de Regen- Regenboog is voor modeltrein- boog aan de Watermolen in liefhebbers van 9.30 tot 16.00 Leiden is zaterdag 13 mei voor uur geopend. ïlot hai >ep imité Vogelwijk te- taa ond alsnog het con- n e t de gemeente over ma ig van het asielzoe- :ee n in Nieuweroord. dei ikomst wacht al bij- op ondertekening, ikkige communicatie ieijneente en buurt en nge bouw van een nt op de tennisbaan voormalge zusterflat, betrekkingen tussen n wijkcomité ernstig ïn. de problemen bleef wijk een behoorlijk draagvlak voor het asielzoekers centrum. Het buurtcomité heeft steeds betoogd niet tegen de komst van asielzoekers te zijn. Bij de opening van het centrum twee maanden gele den* boden buurtbewoners alle zeshonderd nieuwe bewoners een plantje aan als blijk van welkom in de wijk. Afspraken In het convenant zijn onder meer afspraken gemaakt over de instelling van een overleg- commissie waarin de buurt, de gemeente en het asielzoekers centrum deelnemen. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt over de herinrichting van het Bos van Bosman (moet uiterlijk in 2002 voltooid zijn) en de verwij dering van de omstreden pavil joentent (maximaal zes maan den nadat de onderwijsgroep Haaglanden de begane grond van Nieuweroord ontruimt). De ondertekening vindt om half tien plaats in de veelbe sproken tent. Voorafgaand aan het zetten van de handtekenin gen is er vanaf half acht een in formatiebijeenkomst voor de buurt waarin ook de bouwplan nen voor het Rijnlands revali datiecentrum, de verbouwing van de Mytylschool en de bouw van woningen op het terrein van de voormalige Annakliniek aan de orde komen. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 11 Mei LEIDEN - Door de commissie van het Krankzinni gengesticht 'Endegeest' werd sedert geruimen tijd de wenschelijkheid uitgesproken, dat de gemeente in het bezit zou komen van de, onmiddellijk aan den straatweg, tegenover den ingang van het gesticht ge legen woning, aangezien deze, vooral door haar lig ging, uitnemend geschikt is om eventueel tot por tierswoning te worden gebruikt en voor den bouw ANNO 1975 van zulk een woning op het terrein van het gesticht aan den ingang, geen plaats beschikbaar is. GEMENGD NIEUWS - De ontploffingen in den kra ter van den Vesuvius houden aan; van tijd tot tijd worden sterke geluiden gehoord en aardschokken waargenomen. Het observatorium meldt, dat de seismographische instrumenten in sterke schudding zijn. Een geweldige rookzuil zweeft boven den berg. De aardschokken zijn zeer hevig. j Renovatie Volkshuis zo goed als klaar het Volkshuis is gebouwd. Deze serre komt op elke verdieping terug. Op de eerste verdieping springt de grote zaal meteen in het oog, met zijn paarse lambri seringen. Ook hier weer hoge plafonds en veel glas, net als een verdieping hoger. De indeling van het gebouw was de medewerkers al lange tijd een doorn in het oog, met te veel kleine ruimten en een weinig praktische indeling. Ooit was voor zo'n sterke opsplitsing gekozen om elke activiteit zijn eigen plek te geven. In de prak tijk van vandaag de dag bete kent dat echter dat de mede werkers geregeld van hot naar her moeten hollen. Bovendien was de buitenkant, toch het vi sitekaartje van elk gebouw, sterk verwaarloosd. Reden om de boel eens flink onder han den te nemen. Het hiervoor be nodigde geld komt onder meer van de gemeente, de Leidse Welzijnsorganisatie en de Stich ting Beheer Het Leids Volks huis. Daarnaast dragen ver schillende sponsors hun steen tje bij. vocadotaartjes met Hollandse garnalen je, een hoofdgerecht bestaande uit ge- 'penbout met paddestoelen en Hollandse in 'gouden hartjes' toe. Dat is aanstaan- 2 l de maaltijd die heel veel moeders in omgeving krijgen voorgeschoteld. Giste- *n de kinderen alvast oefenen in het be- het diner in restaurant Engelbertha Hoe- Hoge Morsweg. De vaders waren uiter- welkom om te assisteren. Supermarktke- lar deed onlangs een oproep aan kinderen :voor hun favoriete toetje in te sturen diner op moederdag. De rest van het me nu is bedacht door Euro-Toques, een Europese ge meenschap van koks die strijdt voor behoud van smaak en kwaliteit in de keukens van restaurants. De 'gouden hartjes' zijn het winnende recept en bestaan uit plakjes bladerdeeg bedekt met een mengsel van slagroom, roomkaas, advocaat en sui ker, gegarneerd met halve aardbeien. Volgende week organiseert Euro-Toques de Week van de Smaak voor de hoogste klassen van het basison derwijs. De leerlingen maken kennis met ba sissmaken (zoet, zuur, zout en bitter) en ze leren proeven en enkele simpele bereidingswijzen. foto henk bouwman OEGSTGEEST - Er moet nog een oud padvinderslied bestaan, waarin de woorden, 'wij trotseren regen en wind' voorkomen. Ongeveer 3500 deelnemers aan de St. Jorismarsen hebben dit zaterdagmiddag waar moeten maken. Het hijsen van de vlag vormde de inleiding van de St. Jorismarsen die voor de 29ste maal werden gehouden. foto archief leidsch dagblad Maandag 12 mei LEIDEN - Het Groenoordhalterrein had zaterdag veel weg van een belegerde veste. Meer dan 200 man politie was op de been om er voor te zorgen, dat de veiligheid van de deelnemers aan het jubileum congres van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers was gewaarborgd. 'n Omvangrijk karwei gezien het grote aantal hoge gasten dat aan wezig was. Zo werden in de loop van de dag onder meer verwelkomd het koninklijk en prinselijk echt paar, tientallen ambassadeurs uit alle werelddelen, hoge militairen uit tal van landen, de staatssecreta rissen Stemerdink (Defensie) en Meijer (CRM) en oud-minister van Defensie Den Toom. Om niets aan het toeval over te laten was door de politie reeds dagen vantevoren een volledig draai boek opgesteld, waarin alles tot in de puntjes werd geregeld. Politiefunctionarissen, in uniform of in burger, waren vooraf duidelijk geïnstrueerd, hoe ze zouden moeten handelen, wanneer er onverhoopt iets mis zou gaan. ledereen had een duidelijke taak, waarvan niet mocht worden afgeweken. In de Groenoordhal zelf was "n complete wachtpost inge richt, terwijl elders in de hal, en ook buiten de par keerterreinen reserve-politie was gestationeerd om te kunnen bijspringen wanneer dat nodig mocht zijn. De zwaarste bewaking was in de ochtenduren geconcentreerd rondom de korfbalterreinen van de vereniging Noorderkwartier. Daar zou omstreeks kwart voor elf de helicopter landen met aan boord Koningin Juliana en Prins Bernhard. Gewapende po litie en tal van rechercheurs zorgden ervoor dat het gebied aan alle kanten hermetisch afgesloten was en niemand zonder toestemming het terrein kon be treden. Rond negen uur arriveerden de eerste hoge gasten, onder wie de ambassadeurs van de Verenig de Staten, Rusland en West-Duitsland. Het meren deel woonde alleen het officiële gedeelte van het congres bij dat in de ochtenduren plaats vond. (BvL) Foto's ln de7A' rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartj ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 10 in zwart wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AU Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken. tjes ogen fraai. Opvallend is ook de ingang, aan de rechterkant. Het trappetje, het stoepje, waar de bezoekers eerst op moesten stappen om binnen te komen is verdwenen. Zo kunnen rolstoe lers gemakkelijker het Volkshuis in. De slanke deuren zijn ge woon met een meter verlengd. Binnen zorgt een lift voor het nodige gemak. De benedenverdieping is ruim van opzet. Geen kleine ka mertjes meer, maar grote ruim ten. Of het nu de receptie of het kantoor van de medewerkers betreft, of het kleine theater met de opklapbare tribunes. Verder heel veel licht hout en heel veel glas. En de verlaagde plafonnetjes zijn weggehaald, zodat alle vertrekken weer een stuk hoger zijn geworden. Het effect is duidelijk: veel daglicht. Helemaal nieuw is de serre achtige ruimte die achter aan HERMAN JOUSTRA Het is nog even flink zweten. En dat niet alleen omdat de tem peratuur tropische waarden be reikt. Enkele dagen voor de her opening van het Leidse Volks huis aan de Apothersdijk, is de verbouwing nog steeds niet klaar. Het betekent, met de ge zonde spanning voor het feest programma van zaterdag, nog eens extra spanning voor alle medewerkers. Maar, en dat is in elk geval een hele troost, de contouren van het nieuwe Volkshuis zijn al overal in het gebouw te zien. Je moet de lad ders, rollen tapijt en verfblikken gewoon even wegdenken. De buitenkant, met die ka rakteristieke gladde, rode bak steen, is al het verst gevorderd. Die ziet er al buitengewoon fris uit. De gerenoveerde balkonne-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17