Geloof Samenleving 'Eigen rouwrituelen zijn heel belangrijk' Humanistisch Verbond wil publieke spelregels herstellen Paulus wilde eenheid tussen joden en heidei "r DONDERDAG 11 MEI 2000 VANDAAG 11 Vandaag 166 jaar geleden, op 11 april 1834, stichtten de baptisten in Hamburg de eerste Duitse gemeente. Vanaf toen volgden er velen in Oost-Pruisen, Denemarken, Westfalen, de Rijnprovinciën en Wurtemberg. Baptisten zijn protestante christenen, verenigd in zelfstandige, plaatselijke gemeen ten. Ze verwerpen de kinderdoop en zijn voor doop door onderdompeling. De eerste baptisten komen uit het Enge land van de 17-de eeuw. In Amerika vormen zij één van de grootste kerkgenootschappen. Nederlandse gemeenten zijn aangesloten bij de Unie van Baptistengemeenten. Op 11 april 1903 overleed op 25-jarige leeftijd de heilige lijdende maagd' Gemma Galgani. Behalve aan ziektes als tuberculose leed ze ook aan stigmata (wondtekens van Christus). Daarom werd ze 'dochter van het lijden' ge noemd. Afscheid van jodenzending hannover De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) heeft in een nieuw document over de verhouding tot het jodendom af scheid genomen van georganiseerde zending onder joden. Ge zien het met schuld beladen verleden van de kerk ten opzichte van het jodendom staat de noodzaak van jodenzending volgens de studie op losse schroeven. De Duitse protestanten houden in hun document wel vast aan de noodzaak om de universele christelijke boodschap te verspreiden. Joden zouden echter niet langer het 'doelwit' moeten zijn van gerichte en georganiseerde zending. Elke christelijke theologie moet erkennen dat joden en christenen op weg zijn naar hetzelfde doel, 'zij het langs ver schillende wegen'. Paus solidair met Rwandese bisschop Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft zijn solidariteit uit gesproken met bisschop Augustin Misago uit Rwanda. Tegen deze geestelijke is dinsdag de doodstraf geëist wegens mede plichtigheid aan massamoorden in het land. De bisschop heeft volgens ooggetuigen, onder wie twee priesters, twintig Tutsi- kinderen vermoord. Hij ontkent. „Ik voel mij verplicht opnieuw mijn solidariteit en die van de hele kerk met u, geliefde priester van het bisdom Gikongoro, uit te spreken", aldus het pauselijk telegram Misago zegt dat hij als zondebok wordt gebruikt en het slachtoffer is in een politieke campagne tegen de Rooms-Katho- lieke Kerk. Israëlisch meisje wint bijbelprijsvraag Jeruzalem Sarah Mahalou, een middelbare scholiere uit Bers- heba, heeft de internationale jongerenprijsvraag over bijbelken nis gewonnen. Zij behaalde in het theater van Jeruzalem 99 van de 100 punten. De prijsvraag wordt jaarlijks gehouden op de onafhankelijkheidsdag van Israël. De tweede prijs werd gedeeld door twee Israëlische jongens die 98 punten behaalden. Bracha Binengeld uit de Verenigde Staten eindigde met 95 punten als- derde. 'Religie op identiteitskaart illegaal' athene De nieuwe minister van Justitie in Griekenland noemt de vermelding van de godsdienst op de identiteitskaart illegaal. Die vermelding was ingevoerd op aandringen van de Grieks-Or thodoxe Kerk, zeer tegen de zin van andere kerken. Michalis Stathopoulos, voormalig hoogleraar rechten, verwees naar de wet uit 1997, waarin het gebruik van privé-gegevens aan ban den wordt gelegd. Die mogen niet zonder toestemming van de betrokkenen worden gebruikt. „Lees de wet erop na. Zolang de ze wet van kracht is, moet zij worden toegepast", aldus de mi nister. De grieks-orthodoxe bisschop van Piraeus, mgr. Cal- linkos, uitte scherpe kritiek op de minister, omdat die 'tegen de traditie van Griekenland' zou handelen. Clowns in Buurtkerk Noordwijk noordwuk In de Buurtkerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk spelen zondagmiddag de clowns Kwjdo en Klappo een show over vriendschap en pesten. De vorstelling is op verzoek van de themadienstcommissie georganiseerd door Manifold, een orga nisatie die de 'veelkleurige wijsheid van God' in de wereld wil uitdragen. De voorstelling, voor kinderen én ouders, begint om vijf uur. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ermelo ds. W. van Domselaar te Ter Aar, die dit beroep heeft aangenomen CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Lutten, J. Breman te Doesburg/Doetinchem/Nijmegen OUD GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Ede, D. Monster te Barneveld. VRIJE OUD GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Hendrik-ldo-Ambacht, J. van Prooijen te Rijssen Eerste Chinese begraafplaats in Europa den haag gpd Hij is er zelf wat emotioneel van. E. Tjin A Lien van de Haag se stichting 'De Chinese Brug' heeft een belangrijk doel in zijn leven voltooid: een begraaf plaats waar Chinezen op hun eigen manier hun overledenen kunnen begraven. Op de Haagse begraafplaats Nieuw Eykenduynen is een Chinees deel, bestemd voor zo'n 250 tot 400 graven inge richt. Er komt een pagode, een Chinese tempel waar nabe staanden kunnen rouwen, en er worden enkele vijvers aange legd en beelden geplaatst. Ook de tuin is in Chinese stijl aange legd. Het Chinese kerkhof is vooralsnog uniek voor heel West-Europa. „Deze begraafplaats is be langrijk voor de Chinezen", be toogt Tjin A Lien. „Juist Chine zen hebben dat nodig vanwege hun eigen rouwrituelen. Chine zen hangen niet één bepaalde godsdienst aan, maar hebben een 'kosmisch denken' waarbij de verering van de voorouders belangrijk is. Die traditie heb ben zowel christelijke als boed dhistische Chinezen." Op een Nederlandse begraaf plaats zijn Chinezen volgens Tjin A Lien niet vrij om hun ei gen dodenrituelen uit te voe ren. „Als je op een Nederlandse begraafplaats wierook gaat ont steken en gaat mediteren, staan er zo tien nieuwsgierigen om je heen." Het is ook belangrijk, zegt Tjin A Lien, dat Chinezen een centrale plaats hebben waar ze kunnen worden begra ven. Hij ontkent dat die behoef te alleen bestaat bij de eerste generatie Chinezen in Neder land. „Het heeft niets met de mate van integratie te maken. Ook voor jongeren zijn die ritu elen belangrijk. Ze wonen in Nederland, maar een deel van hen blijft Chinees." Een jaar of tien geleden be gon De Chinese Brug zich in te zetten voor Chinese ouderen. Het maatschappelijk werk in Den Haag constateerde dat er veel eenzaamheid heerste on der deze groep. Zes jaar gele den begon een project groeps wonen voor Chinese ouderen, gevolgd door een afdeling voor Chinezen in een verpleeghuis en een huisartsenpraktijk voor Chinezen. En nu is er dus ook een begraafplaats. Inmiddels zijn in Den Haag ook een uitvaartwinkel en een winkel in bloemen en andere Chinese geschenken geopend. In beide winkels is alles ver krijgbaar voor een traditionele Chinese uitvaart. De bloemen kransen zijn anders dan de Ne derlandse, legt beheerster Su Jing-Tsai uit. „De bloemen worden gestoken in de vorm van een druppel en als er een kind wordt begraven in de vorm van een hart." De uit vaartwinkel heeft kasten vol ge schenken die familieleden ver branden voordat de dode ter aarde wordt besteld. Huisjes, Tjin A Lien van stichting De Chinese Brug heeft met de komst van een Chinese begraafplaats een belangrijk doel in zijn leven bereik sieraden, horloges, gouden munten en zelfs gsm-telefoons van papier. „Hiermee wensen de Chinezen hun familieleden een rijk en gelukkig leven toe in het hiernamaals", legt Su Jing- Tsai uit. Ook zijn er kostuums van papier. De traditionele urnen en kis ten zijn er nog niet, want de scheepslading heeft vertraging opgelopen. Wel zijn er beelden van bijvoorbeeld de aardegod die Chinezen neerzetten op een huisaltaar, maar ook Chinese uitvoeringen van Maria met het kind Jezus. „Mensen vergeten nog wel eens dat veel Chinezen christen zijn", lacht Tjin A Lien. Op de nieuwe begraafplaats gaat CUVO Uitvaartverzorging traditionele Chinese uitvaarten verzorgen. Tjin A Lien vreest dat de begraafpla* vol zal zijn. „Van di zend Chinezen zijn er twintigduize vijfenzestig. Dat la bleem worden, ding van deze I onmogelijk." amsterdam anp Het Humanistisch Verbond (HV) wil publieke spelregels herstellen om de onveiligheid op straat terug te dringen. Het Verbond wil oplossingen die de stille tocht overstijgen, schrijft HV-directeur Yvonne Breuk in het boekje De stille tocht voor bij; publiek geweld en humane weerbaarheid. Veiligheid op straat begint bij de aanpak van doorgeslagen in dividualisme en gevoelens van sociale uitsluiting. „We nemen weer samen de verantwoorde lijkheid voor het publieke do mein. We gaan de publieke spelregels herstellen", aldus het Verbond. Het zinloos geweld toont aan dat centrale waarden in het humanisme als zelfont plooiing en individualisme niet voldoende zijn, omdat die ten koste van de ander kunnen gaan. Tegen geweld moet wor den ingegegrepen. De dader moet op zijn verantwoordelijk heid worden aangesproken. Tijdens een publiek debat over dit onderwerp in de Rode Hoed in Amsterdam, kwam ook het (zinloos) geweld van alloch tone jongeren ter sprake. Ine Breedveld van het Landelijk Bu reau Racisme is van mening dat de media hieraan 'veel te veel' aandacht besteden. „Dat is heel slecht voor de beeldvorming van die groepen." Politievoorlichter K. Wilting stelde dat uit angst voor racis me of discriminatie die proble men juist werden weggestopt, terwijl iedereen wist dat ze er waren. „Toenmalig hoofdcom missaris Nordholt werd bijna afgebrand na zijn opmerkingen over Antilliaanse jongeren. Ach teraf had hij helemaal gelijk. Een onderzoeker van de ge meente Amsterdam werd zowat gekielhaald toen hij geweld bij Marokkaanse jongeren had on derzocht. Zijn rapport ver dween in eerste instantie in een la op het stadhuis", aldus Wil ting. Hij vindt dat de politie nog harder had moeten roepen. „Pas als er iets ernstigs gebeurt of als de media er aandacht aan besteden, ontstaat de bereid heid tot aanpakken van het probleem. Zo is er minder rot tigheid op het Leidse- en het Rembrandtplein nu daar in het weekeinde een peloton ME is gestationeerd. Er is nu duide lijkheid. Wie iets heeft uitge haald, weet dat hij mee gaat naar het bureau en als het moet zelfs gestrekt. BOEKBESPREKING De apostel der heidenen, Pau lus, is ongetwijfeld één van de meest invloedrijke personen uit de christelijke geschiedenis geweest. Hij heeft niet alleen veel mensen uit de antieke we reld tot het christendom be keerd, maar ook zijn wereld beeld en zijn theologie hebben eeuwenlang hun uitwerking gehad op het denken van men sen. Professor E.P. Sanders van de universiteiten van Oxford en Duke is een bekend Paulus-on- derzoeker. Hij schreef eerder het boek: 'Paulus en het Pales tijnse jodendom'. Onlangs ver scheen van hem een introduc tie op het denken en leven van de apostel in het boek met de simpele titel: 'Paulus'. Het gaat hierin onder meer over zijn missie, zijn zendingsstrategie, rechtvaardiging door het ge loof in Christus, en de houding die Paulus innam tegenover jo den, de joodse wet en seksuali teit. Paulus kreeg nogal eens in de schoenen geschoven, dat hij vierkant tegen joden en de joodse wetten was. Volgens sommigen zou hij zelfs de grondleg ger zijn geweest van het antisemi tisme. Professor Sanders probeert in zijn boek dit beeld te weerleg gen. In 'Paulus' zet hij de apostel neer als een man van zijn tijd. Een jood, een Farizeeër in de eerste helft van zijn leven en een christen in de tweede helft. Van karakter was Paulus een fanatiek en hard werker; dat kwam zowel in de eerste als de tweede helft van zijn le ven tot uiting. En zo vist Sanders tl ten van Paulus uit d moeten aangeven h zichzelf en zijn miss want dat is de hoofd! Sanders' boek. Pauli jood, christen en bo zus Christus zelf uitt voor deze taak. Daai de Paulus zijn geza niet het jodendom zegt Sanders, maar van joden en heidei „Want ik ben de ge ringste der apostelen, niet waard een apostel te heten, omdat ik de gemeen te Gods vervolgd heb. Maar door de genade Gods ben ik, wat ik ben, en zijn genade aan mij is niet vergeefs geweest, want ik heb meer gearbeid dan zij allen" (1 Kor. 15:9-10). „God riep Israël en[ wet; en Hij zond Chi de wereld te redden Sanders aan het slot aannames en de hai waarmee hij ze toep jiï combinatie met staa or vindingrijkheid en e it ge argumentatie ma ig tot een belangrijke e m pende religieuze dei ik Titel: Paulus Auteur: E.P. Sandeifne Uitgeverij: Kok Prijs: f29,90 onno van t klooster' WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWs Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het noorden enkele winterse buien. Verder droog en veel zon. Maxima van iets boven nul in het noorden tot 20 graden in het zui den. Zweden: In het zuiden veel zon. Verder noordwaarts ook wolkenvelden en mogelijk een (winters) buitje. Middagtemperatuur van een graad of 5 in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Vrijdag in het zuiden wat minder warm. Finland: Fris en winderig weer met enkele buien, zeker in het noorden kans op hagel en sneeuw. Maxima van 4 graden in het noorden tot 9 in het zuiden. Denemarken: Droog en veel zon. Maxima rond 21 graden, vrijdag wat minder warm. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In het zuiden kans op een paar regen- of onweersbuien. Verder droog met in het oosten wolken velden, in het westen zon. Toene mende oostenwind. Maxima van 15 graden langs de Schotse oost kust tot 25 plaatselijk in het wes ten. België en Luxemburg: Zonnige perioden en vooral in de middag en avond enkele on weersbuien. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en af en toe een fik se regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 25 graden, vrij dag iets minder warm. In het zuidwesten lagere temperaturen. Zuid-Frankrijk: Vooral donderdag nog enkele for se onweersbuien en plaatselijk veel neerslag. Vrijdag minder nat en meer zon. Maxima tussen 19 en 24 graden, vrijdag wat war mer. Spanje: Enkele regen- of onweersbuien, donderdag vooral in de westelijke Pyreneeen mogelijk veel neer slag. Zeker in het zuiden en oos ten ook geregeld zon. Maxima op lopend naar 18 graden in het noordwesten en 25 in het zuiden en oosten. Portugal: Vooral donderdag kans op een re gen- of onweersbui, vrijdag meer zon. Maxima ongeveer 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Afwisselend wolken en zon en kans op enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en in het noorden woensdag nog kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar vooral in het noorden ook kans op een bui. Toenemende oostenwind. Maxi ma van 25 graden aan zee tot te gen de 40 in het zuiden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en in de nacht van donderdag op vrijdag kans op een bui. Middagtempera tuur rond 24 graden. Duitsland: Veel zon, in het zuiden en westen ook kans op onweer. Maxima van 20 graden aan zee tot tegen de 30 in het zuiden. Oostenrijk: Zonnig, maar in het westen ook kans op onweer. Maxima tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Af en toe zon maar vooral in het zuiden ook enkele regen- of on weersbuien. Maxima tussen 22 en 28 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig, in Slowakije ook en kele wolkenvelden en donderdag nog kans op een bui. Donderdag maxima rond 27 graden, vrijdag vooral in Slowakije wat minder warm. Italië: Zonnige perioden en vooral don derdag enkele, mogelijk fikse re gen- of onweersbuien met plaat selijk veel neerslag. Middagtem peratuur tussen 22 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon maar ook een paar stevige regen- of onweersbuien. Maxima rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, maar vanuit het westen ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 26, landinwaarts ongeveer 30 gra den. Malta: Donderdag mogelijk een regen- of onweersbui. Verder droog en flink wat zon bij maxima van ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur meest rond 27 graden. VRIJDAG 12 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.50 Zon onder 21.21 Maan op 14 31 Maan onder04.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.50 00.00 11.23 23.33 Laag 06.46 19.55 06.27 19.36 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) n; a«S bewolkt ft onweer W warmtefront regen «a®, sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE a. Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax! Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTENT Maandag t/m vrijdag van 8 071-5356 230 RUBRIEKSADVER' Maandag t/m vrijdag v: 071-5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangt betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per pt worden verzonden geldt et aan portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD OP C Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is ec van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette! informatie 0486-4867" (Centrum voor Gesproken Le Buenos Aires zwaar bew. o2 Casablanca half bew. w.s. 0 Johannesburg onbewolkt w.s. 0 Los Angeles half bew zo 3 21 10 0.0 New Orleans onbewolkt z3 28 14 0.0 New York 26 11 0.0 TelAviv 36 26 38.0 Tokyo 16 8 00 Toronto 13 0.0 Tunis 18 4 0.0 Vancouver 18 14 0.0 onbewolkt licht bew. 28 22 0.0 33 14 7.5 30 15 0.0 23 13 0.0 21 9 7.4 32 18 0.7 11 7 5.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezor r feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 din

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16