eiden Regio Meer invloed gemeente op Sportbedrijf Hortus kan honderd jaar vooruit ïrhuisvesting wordt jr georganiseerd' gen van telefoon beroofd Grofvuillijn 12 mei gesloten ergen post voor Jan Postma DAG 11 MEI 2000 Bureau: 'Leiden moet banden aanluilen Vervolg van voorpagina De risico-analyse bij het Sportbedrijf, die een groot aan tal onvolkomenheden in de regels bij de gemeentelijke dienst aan het licht brengt, is mede op aandringen van de Stadsbank gehouden. De bank beheert de verzeke ringsportefeuille van de gemeente. Door veranderde wetgeving zijn overheden vaker en sneller aansprakelijk. Sindsdien neemt het aantal claims en de hoogte van de toegekende schadevergoedingen toe. Met de huidige verzekeringsportefeuille 'kan niet langer volstaan wor den', meent de Stadsbank. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Ook het college zegt zich nu be wust te zijn van de risico's, die de organisatorische onvolko menheden bij het Sportbedrijf met zich meebrengen. „We moeten scherp onze verant woordelijkheden in de gaten houden", zegt wethouder Pechtold (D66/sport). „Uit de risico-analyse komen tal van zaken naar voren, waarvan het goed is dat we er nu eens terde ge bij stilstaan." Hij verklaart dat er tot nu toe geen grote pro blemen zijn ontstaan bij het Sportbedrijf, maar dat die wel op de loer liggen, met name vanwege de veranderde regel geving. Het Sportbedrijf functioneert in de praktijk als een volledig zelfstandig bedrijf, maar mist daarvoor 'allerlei noodzakelijke functies', constateert Aon Risk Consultants (ARC), die het risi co-onderzoek uitvoerde. „Het is ons opgevallen dat de gemeen te het Sportbedrijf vrijwel op ei gen benen laat staan en een ge ringe betrokkenheid heeft bij het beheersbaar maken van ri sico's." Het bureau acht het 'zeer wenselijk' en 'van groot belang' dat Leiden de banden aanhaalt. Te meer omdat de verant woordelijkheden die B en W het Sportbedrijf hebben gegeven, onduidelijk zijn. ARC twijfelt aan de volledigheid en rechts geldigheid van de mandaatre geling. Toegekende bevoegdhe den blijken in strijd met de Ge meentewet. In het rapport wordt aanbevolen de regeling 'kritisch door een jurist te laten beoordelen'. Dezelfde verwarring bestaat over huurcontracten tussen het Sportbedrijf en verenigingen. Wie aansprakelijk is voor scha de en ongevallen, is daardoor nogal eens onduidelijk. Mede werkers sluiten daarbij met gro te regelmaat op eigen houtje contracten af, waardoor de po sitie van het Sportbedrijf bij een geschil extra ongunstig wordt. ARC stelt voor om voortaan strikte richtlijnen te hanteren. De beroerde archivering bij het Sportbedrijf vergroot de ri sico's nog meer. De kans dat dossiers zoekraken, is aanzien lijk. „En wanneer belangrijke stukken niet getraceerd kunnen worden, loopt het Sportbedrijf het risico dat belangrijk bewijs materiaal niet geproduceerd kan worden met als gevolg dat een schadeclaim niet weerlegd kan worden." ARC heeft de indruk dat me dewerkers van het Sportbedrijf de veiligheid van bezoekers vol doende waarborgen, maar be wijzen van hun inspecties in zwembaden, sporthallen en an dere accommodaties lijken nog wel eens onvindbaar. In het rapport staat dat een rechter bij een ongeval door een kapot ap- 'Fraude plegen niet moeilijk' LEIDEN Het is bij het Sportbedrijf re latief eenvoudig om fraude te plegen of geld te laten verdwijnen. Het rapport sig naleert een fors aantal te kortkomingen in verder vol strekt onduidelijke beveili gingsprocedures. Toch gaat er niet vaak iets mis, maar dat is volgens de onderzoe kers de verdienste van de medewerkers van het Sport bedrijf. „Het is vooral te danken aan de integriteit van het personeel dat het Sportbedrijf nauwelijks met fraude is geconfronteerd. Aan deze situatie dient drin gend aandacht te worden besteed", meldt het rapport. De 'spelregels' kloppen niet. Wie verantwoordelijk is voor het kasgeldbeheer, is onduidelijk. Kassen in ac commodaties staan op een gemakkelijk toegankelijke, opvallende plaats en zijn niet afgesloten. Aon Risk Consultants: „Het komt voor dat een medewerker zich al leen in de ruimte bevindt en even weg moet. Het is dus voor een buitenstaander heel eenvoudig om de kas te legen." Personeel brengt geld zelf naar de bank. Veili ger is het om opbrengsten via een geldtransport te la ten ophalen. „Er gelden geen eenduidi ge spelregels ten aanzien van net omgaan met geld, het aannemen van giften, de controle op uitgaven, het omgaan met de kas, de sleu tels van de kluis, kortom datgene dat nodig is om te voorkomen dat medewer kers frauduleus handelen of in de verleiding daartoe ge bracht worden", meldt het rapport verder. paraat dc bewijslast en aan sprakelijkheid bij het Sportbe drijf neerlegt. Agressie in met name zwemba den is 'een groot probleem', waar het Sportbedrijf slecht op is voorbereid. Cursussen om personeel te leren omgaan met geweld 'vormen nog geen vast onderdeel van de bedrijfsvoe ring'. Dat zou wel moeten, vol gens ARC. Een 'gevoelig onder werp' is het hinderlijke en agressieve gedrag van met na me Marokkaanse jongeren. ARC raadt aan dat bespreek baar te maken en in samenwer king met politie en maatschap pelijk werk een aanpak van het probleem op te stellen. Profs in Akademie AMSTERDAM HANS JACOBS Vier hoogleraren van de Uni versiteit Leiden zijn gekozen tot lid van de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen (KNAW). In de afde ling Letterkunde is prof. dr. R. Kruk, hoogleraar Arabische taal en cultuur het nieuwe lid. De professoren dr. P. Baas (syste matische plantkunde), dr. ir. J. reiber (medische beeldverwer king, in het bijzonder cardio vasculair apparaat) en dr. C. van de Velde (algemene heel kunde, in het bijzonder heel kundige oncologie) zijn geko zen in de afdeling Natuurkun de. De Akademie telt in totaal zo'n 200 gewone leden, voor staande geleerden werkzaam op alle terreinen van weten schappelijk onderzoek. Vakmanschap! GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL 589 88 87 woorden die de ac- van Ernst Young wijd aan de rommeli- satie van het gemeen- lerhuisvestingsproject, loor burgemeester en •rs overgenomen. Dat een brief die het colle- i aan de raad heeft De slechte manier iet project was georga- was een belangrijke ran het uit de hand lo- kosten van de stad- juwing. vorige week gereed ge- iroorlopige rapportage huisvestingsproject, de accountants erop het huidige project zo jelijk af te sluiten. Het grote huisvestings- de bouw van een antoor voor het Cen- rk en Inkomen (CWI) ation - zou vervolgens n moeten worden ge- n een projectontwikke- eerste advies nemen B ider dralen over, op de de bouw van het CWI tbesteed aan een pro- ikkelaar heeft het colle- len antwoord, constateerden de ac- s een probleem in de de projectstructuur: paar jaar geleden nog luidelijk was wie waar- antwoordelijk was, was ifgelopen jaren steeds worden. Ook het advies verantwoordelijkheden emaal helder in beeld ;n, wordt door het col- ;r direct' opgevolgd, wordt ook de aanbe- n de raad goed en ge- de hoogte te houden rgemeester en wethou- harte onderschreven, lie laatste toezegging college aan de kern ritiek die de gemeente- ift op de gang van za- het huisvestingspro- itiek wegen de chaoti- ;anisatie op het stad ie overschrijdingen van oenen een stuk minder in het feit dat de raad ;e tijd niet van op de gesteld. Of de belofte pad in de toekomst wél te informeren veel in maken, zal vanavond Commissie: geen nader onderzoek De commissie voor de reke ningen heeft geen behoefte aan een nader onderzoek naar de gang van zaken rond de miljoenenoverschrijdin gen bij de gemeentelijke herhuisvesting. Alleen de fracties van LWG/De Groe nen en de SP drongen giste ren nog aan op een dergelijk onderzoek. Voor de rest is de politiek van mening dat de stukken die burgemeester en wethouders vorige week openbaar hebben gemaakt, voldoende informatie bie den om daarop een oordeel te baseren. Hoe dat oordeel luidt, lie ten de verschillende partijen gisteravond opnieuw niet horen. Opvallend was dat bij de behandeling van de herhuis vesting in de commissie PvdA-wethouder Baaijens de honneurs waarnam voor de WD'er Vos, die door ziekte is geveld. Die situatie leidde aan het begin van de behandeling nog tot enige verwarring: Wijfje (PvdA) vroeg zich hardop af waar om de eerstverantwoordelij ke wethouder voor de huis vesting niet aanwezig was. „Ik zag hem net nog'op de gang lopen", voegde hij er aan toe. De WD'er had zich echter netjes afgemeld voor de vergadering. Mocht Vos vanavond on verhoopt weer verstek laten gaan, dan zal hij opnieuw worden vervangen door Baaijens. jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van met geweld. De jongen linsdagmiddag op de imerweg toen een on- man naast hem kwam Via een metalen wenteltrap komen bezoekers bij de loopbrug helemaal boven in de kas. Daar vandaan hebben zij een zeer fraai uitzicht op de enorme kuipplanten. foto hielco kuipers CASPER WICHERS De Leidse Hortus Botanicus heeft er sinds vandaag een nieuwe winterkas en een herin gerichte voortuin bij. Behalve de 'botanische' vernieuwingen zijn er ook een cursusruimte, een cafetaria en een winkeltje bijgekomen. Verder zijn de sa nitaire voorzieningen aange past aan de eisen van deze tijd. Met 90.000 bezoekers per jaar is dat geen overbodige luxe. Volgens kaschef Art Vogel gaat er een jarenlange wens in vervulling. Al een hele tijd is er sprake van ruimtegebrek. Re gelmatig hoort hij bezoekers van de academische planten tuin klagen: „Er is zo veel, maar je ziet zo weinig." Aan die situ atie is nu een einde gekomen. De nadruk bij de vernieuwin gen ligt op presentatie van de collectie aan het publiek. De winterkas is een welkome aanvulling op de eeuwenoude Orangerie, die in de winter on derdak biedt aan niet de win terharde, monumentale kuip planten. Inmiddels is deze ruimte 'barstensvol'. De bouw van een kas voor een nieuwe wintertuin was dan ook nood zakelijk. De winterkas - ontwor pen door Hubert Jan Henket - is dertien meter hoog, twaalf meter breed en veertig meter moeten blijken. B en W stellen de raad in ieder geval voor om de nieuwste toezeggingen 'mee te nemen' in de discussie die vanavond in de commissie fi nanciën wordt gevoerd over de overschrijdingen. fietsen en zijn mobiele telefoon uit zijn zak stal. De jongen zette daarop de achtervolging op de dader in en wist hem in de Pas teurstraat te achterhalen. Daar op sloeg de dief de jongen in zijn gezicht. Het slachtoffer heeft de dader toen laten gaan. Wegens vervanging van de telefooncentrale is vrijdag 12 mei de grofvuillijn de hele dag gesloten. Dienst Milieu en Beheer Leiden lang. „Voor de komende hon derd jaar is er dus voldoende plaats", aldus Vogel. De kuipplanten, waarvan sommigen een hoogte kunnen bereiken van zeseneenhalve meter, staan op de begane grond. De zwaarste exemplaren wegen drieduizend kilo en moeten, indien nodig, met een vorkheftruck worden verplaatst. Op de eerste verdieping, die ook voor invaliden bereikbaar is, staan de driehonderd jaar oude cycaspalmen. Art Vogel vertelt er vol enthousiasme over. „Vroeger kon je ze nauwe lijks vinden. Ze waren ergens in het oude kassencomplex ver stopt." Ze verdienen volgens hem echter een waardiger plaats, want hij heeft alle reden om aan te nemen dat zij uit de privéverzameling van Koning Willem II komen. In de Amster damse Hortus zijn identieke exemplaren, waarvan schrifte lijk vaststaat dat ze uit de ko ninklijke collectie afkomstig zijn. ,Als ik de tijd heb, zoek ik het nog eens helemaal uit." Op de tweede verdieping ko men levende steentjes (kleine vetplantjes uit Zuid-Afrika) en op de derde en kleinste verdie ping kan men de vleesetende planten bewonderen. Als letter lijk hoogtepunt kunnen belang stellenden vanaf een loopbrug, helemaal boven in de kas, een blik werpen op de gigantische kuipplanten. De vernieuwde voortuin be vindt zich op de plek waar de Hortus in 1590 ooit is begon nen. Het ontwerp is van van MTD Buys en Van der Vliet Landschapsarchitecten en is gebaseerd op een afbeelding uit 1739, toen Adriaan van Royen prefect was. De beplanting zal voor een groot deel bestaan uit soorten van Aziatische afkomst. Een deel ervan wordt verkregen doordat de Hortus zelf 'in het wild' planten verzamelt. Tijd en geld spelen daarbij een belang rijke rol. Vogel heeft al verschil lende reizen gemaakt. Elke reis komt hij wel terug met nieuwe, nog onbeschreven planten of gewassen. Daarnaast bestelt de plantentuin zaden uit zoge naamde zaadlijsten. Die wor den door zo'n zeshonderd in ternationale botanische tuinen jaarlijks opgesteld en verspreid. De zaden die daarop worden vermeld kunnen worden ge oogst. Als thema voor de beplanting van de voortuin die binnen nu en twee maanden grotendeels moet worden voltooid, is geko zen voor 'overleven'. Aan de hand van verschillende voor beelden zullen diverse overle vingsstrategieën van planten - met tekst en uitleg - worden ge presenteerd. Vanaf zaterdag zijn de nieu we wintertuin en voortuin da gelijks tussen tien en zes uur toegankelijk voor het publiek. Leidse agenten leren van hun Amerikaanse collega's de fijne kneepjes van het surveilleren per mountain bike. foto dick hogewoninc weer redelijk veilig op straat, vooral ook in het centrum. Het toverwoord daarvoor: de fiets- politie. Straks ook in Leiden. Tien jaar terug begon Bill Schmid van de Philadelphia- police in navolging van zijn collega's in Seattle op beschei den schaal de surveillance op mountainbikes. „Ze wilden er aanvankelijk niet aan, op het hoofdbureau. Maar nu kunnen ze er niet meer van buiten. Zo'n 140 man maakt intussen deel uit van deze bereden bri gade die dag en nacht actief is in de binnenstad. De cijfers spreken voor zich. Vorig jaar daalden de misdaadcijfers .op nieuw met acht procent." Schmid is momenteel met twee collega's in Leiden om tien agenten van Hollands Midden de fijne kneepjes van het sur veilleren per mountainbike bij te brengen. Hij doet dat op ver zoek van Hanneke Brouwer, plaatsvervangend chef in Lei den die op dienstreis in de VS in aanraking kwam met dit fe nomeen. „Ik kom hier niet om de Hollanders te leren fietsen", lacht Schmid (47). „Ik heb in middels begrepen dat iedereen hier fietst; in tegenstelling tot bij ons. Ik begrijp dat al die aandacht die we in de pers krij gen, vooral dóar op gericht is. Amerikanen die Hollanders le ren fietsen. Maar zo is het na tuurlijk niet. Wat wij doen, is laten zien wat de politie effec tief met de fiets kan doen. Hoe je die kan gebruiken in de uit oefening van het beroep. Op dat front hebben wij wél erva ring." De voordelen zijn evident, zegt hij, terwijl hij op de parkeer plaats in de duinen de verrich tingen volgt van zijn instruc teurs en hun pupillen. „In een steeds drukker wordende city kun je met de auto niet overal terecht en ben je te voet te langzaam. De snelle fiets is het antwoord. Je bent, met je spe ciale kleding, goed zichtbaar voor het publiek. Je bent ook direct aanspreekbaar. Onder zoek wees uit dat daar enorm veel vertrouwen van uitgaat. Flus, de criminaliteitscijfers da len." Zoals het een echte, positief in gestelde Amerikaan betaamt, steekt hij de loftrompet over het initiatief van Hollands Mid den. „Noem het maar visie. Ze zijn de eersten in Nederland. In Amerika verspreidt het zich als een olievlek. Bike-police heeft de toekomst, geloof mij maar." In de Streets of Phildelphia kunnen ze er niet meer van buiten. AD VAN KAAM later een compleet (indianen) volk bijkans ten gronde zouden richten, daar ging dr. Jeremy Bangs, de aanjager achter het behoud van de 'Leidse' muren gemakshalve aan voorbij. Net zo goed als aan het feit dat die stukken steen in Leiden toch vooral dienst doen als open baar toilet en onder de graffiti zitten. Maar dit terzijde. Bangs, directeur van de Stich ting Pilgrim Museum, kreeg het in elk geval voor elkaar om via een gerechtelijke procedure voorlopig uitstel van de sloop te krijgen. En inmiddels is de lobby binnen de VS pas goed op gang gekomen. Zo zijn er twee speciale web-sites ge opend die betrekking hebben op de muren. De ene geeft in formatie, de andere behelst een petitie die via e-mail onderte kend kan worden. En nu is er dus ook die oproep aan de 1.4 miljoen leden van de United Church of Christ om zelf actie te ondernemen en een persoonlijke brief te schrij ven. Gericht: Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Post ma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Post ma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, Aan Jan Postma, x 1.4 miljoen. Philadelphia Dat het in de Streets of Phila delphia niet pluis'was, daarvan deed de zanger Bruce Spring steen ooit gewag in het titel nummer van de gelijknamige film. Maar inmiddels schijnt er het nodige veranderd te zijn aan het imago van deze Ameri kaanse miljoenenstad. Het is er r" paar muren aan het Vrouwen kerkhof. Dat waren de restan ten van de Onze Lieve Vrouwe- kerk waar de Pilgrim Fathers baden alvorens zij in 1620 met de Mayflower afreisden naar Plymouth, Massachusetts en daar de grondslag legden voor het moderne Amerika zoals wij dat kennen. Nog elk jaar vieren ze aan de overkant op grootse wijze Thanksgiving Day, ter na gedachtenis aan die Pilgrims. Van wie, beweert men daar, presidenten als Roosevelt en Bush rechtstreeks afstammen. De vroegste sporen van de Pil grims mogen daarom nooit verloren gaan, vindt de UCC. Het is al erg genoeg dat Leiden ooit de werkmanshuisjes van de uit Engeland overgewaaide Pilgrims sloopte. Dat ze zelf in hun koloniale (bekerings)drang llemaal meedoen, kan tma zijn borst nat ma- jgt hij deze zomer 1.4 1 poststukken. iet zoveel als het aantal at de United Church of elt. Dat is ook niet toe iet bestuur van die kerk imelijk bij monde van igers Andrew Lang en Winslow al zijn zesdui- ingregaties in de Ver- iStaten opgeroepen om se burgemeester te be- met protestbrieven. Of nails. Of met beide. :r gaande? Een half jaar n stonden de Ameri- kranten op hun achter- len. In vlammende arti- eroordeelden zij de ge- 2 Leiden wegens de ïomen sloop van een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15