Kamer eist opheldering over onderzoek softdrugs i Proef met palmtop tegen autodieven Japanse Ereschulden wil nu boter bij de vis Binnenland D66: Prinsjesdag aanzet voor discussie koningschap Rijswijker voerde bizarre rituelen uit op lichamen Eurocommissaris Bolkestein wil waterleidingnet privatiseren 5DAG 10 MEI 2000 dturbinepark bij Egmond 3 aj Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vinden dat 3 fande demonstratiepark voor windturbines in de Noord- ^gmond aan Zee moet komen, de meest noordelijk van nogelijkheden. Het windpark wordt gebouwd om kennis >n over het opwekken van windenergie op zee, waarmee iatting op termijn tussen de 10 en 15 procent van het iteitsverbruik zou kunnen worden gedekt. GS willen het ver mogelijk uit de kust leggen om de vogels en het toe fje sparen. Qt bespaart minder op medicijnen li g» De geplande bezuiniging op geneesmiddelen wordt e niet gehaald. Minister Borst van volksgezondheid be- ij lit jaar 185 miljoen gulden minder op geneesmiddelen m vorig najaar nog raamde. De tegenvaller betaalt ze uit de jarc* &Men ze ^aar extra krijgt voor zor8- Bijna van dat geld, 585 miljoen, gaat nu naar hogere uitgaven tedicijnenkosten, de rest gaat onder meer op naar de van de wachtlijsten (300 milljoen). Volgens Borst duurt ger dan voorzien voordat huisartsen zuiniger gaan voor- èn met het elektronisch voorschrijfsysteem, waarmee ze V |s van éen concreet merk alleen een bepaalde werkzame brschrijven. Daarnaast levert het niet meer vergoeden "^geheten zelfzorgmiddelen in juli 1999 65 miljoen gulden fr minder op dan gedacht. ngiholcontrole voor piloten De politie mag luchtvaartpersoneel actief op alcohol ren. Het gaat dan met name om piloten, stewardessen [tverkeersleiders. Voorheen moesten wetshandhavers idelijke aanwijzing hebben dat luchtvaartpersoneel te Dcid gedronken, voordat ze het blaaspijpje tevoorschijn •n halen. Volgens justitie is het niet de bedoeling dat er itscheepse acties worden gehouden. Dat is in de ogen titie niet nodig, omdat alcohol in de luchtvaart geen :obleem is. Een percentage van boven de 0,2 promille (1 oor vliegers strafbaar. Bij een promillage van 1 (vijf tot :n) wordt het brevet ingehouden, minimaal tot de rech- litspraak over de zaak heeft gedaan. Ijwe burgemeester Amsterdam De sollicitatieprocedure voor een nieuwe Amster- iurgemeester is begonnen. Commissaris van de konin- p Kemenade verwacht binnenkort de profielschets te ont- ivan de Amsterdamse gemeenteraad, zo maakt hij giste- kend. Officieel loopt de ambtstermijn van burgemeester al deze zomer af. Omdat hij graag wil aanblijven tot zijn erjaardag volgend jaar en de gemeenteraad hiermee hgestemd, wordt de nieuwe burgemeester pas 1 juli 2001 tlleerd. Om de pers te ontlopen, vinden de sollicitatiege- fen niet in het provinciehuis plaats, maar op een nog on- P ie locatie. Eén van de kandidaten is mogelijk oud FNV- jter Stekelenburg. Hij heeft vorige maand aangegeven het neesterschap in Amsterdam te prefereren boven een iele ministerspost. Stekelenburg is sinds driejaar burge er van Tilburg. e':htpost beroofd van pistool rden Een wachtpost van de vliegbasis Leeuwarden is Aörgen onder bedreiging van een vuurwapen van zijn pis- Een in camouflage-kleding gestoken man kwam ioofdpoort van de vliegbasis naar de wachtpost toe. De 0k onverhoeds een pistool en beroofde de wachtpost van r mJirwapen. De overvaller verdween in een auto. De Ko- te Marechaussee onderzoekt de overval en wil verder adere mededelingen doen. tie staakt zoeken naar Friezen jtDENDe politie is gestopt met het intensief zoeken in en water naar twee vermiste Friezen. Vanaf begin april heeft fcvee keer toe met sonarapparatuur, duikers en honden in h in Groningen en Friesland naar het duo gezocht. Er ji nog wel enkele tips nagetrokken. Schippers zouden te- s hards gevaren zijn in het Van Starkenborghkanaal. De Bloemt de verdwijning van de twee mannen uit Hardega- fsterieus. Eind maart zijn ze voor het laatst gezien in mp. Aanleiding voor de zoektocht in. het water was de (van de bumper van de vermiste auto. De bumper wordt iderzocht. „We willen weten hoe de bumper van de auto tkt", zegt een politiewoordvoerder. jjrvaartziekenhuis is okee De kwaliteit van de zorg in het Slotervaartziekenhuis jfcerdam is niet in het geding, ondanks een brief vorige jan de daar werkende specialisten dat ze door het 'onkun- lleid van directeur Velleman daar niet langer voor in- feen eerste inventarisatie van de Inspectie voor de Ge- Bidszorg geeft geen reden tot zorg, schrijft minister Borst iwoord op wagen van CDA'er Buijs. De inspectie zal voor- fctra aandacht blijven besteden aan de situatie bij het zie- j>. De verleden jaar aangestelde directeur en de groep bte specialisten leven al een half jaar in onmin over be mannen voor het ziekenhuis, dat met verlies draait. en D66 willen kinderombudsman PvdA en D66 willen een kinderombudsman, die ge- Jen ongewaagd advies kan geven over het jeugdbeleid en pten kan houden of Nederland zich wel aan het VN-ver- rer de rechten van kinderen houdt. Daarnaast kan hij in over de jeugdzorg behandelen, vinden de twee partij1 rechten van ouders en kinderen die te maken hebben llpinstanties zijn onvoldoende gewaarborgd", aldus r Arib. Minister Korthals van justitie vindt daarentegen ,Jl voldoende klachtenregelingen zijn. Bovendien is de Jn een ombudsman de gedragingen te beoordelen van de uid, aldus de minister. „Hier gaat het veel verder, om het op het VN-verdrag voor de rechten van het kind." Dat naak van de Tweede Kamer, aldus de bewindsman. 'tónevangst voor kust bij Curasao wad» De kustwacht van de Nederlandse Antillen en Aru- i|t voor de kust van Curasao 143 kilo cocaïne onderschept 5{frbij drie Venezolanen aangehouden. De smokkelaars érden de drugs bij een verlaten baai aan de zuidkant van jjind aan land te brengen. Een vierde opvarende wist inend te ontkomen. Bij het zien van de naderende kust- gooiden de mannen de lading met verdovende middelen Jord en probeerden het schip tot zinken te brengen. ndweer verlost verdachten De brandweer moest er in Utrecht aan te pas komen arrestant uit de handboeien van de politie te bewijden. n hadden de jongen per ongeluk twee handboeien om e pols gedaan. Omdat de sleutelgaten tegenover elkaar onden de boeien niet met een sleutel worden geopend, tdweer bracht uitkomst met een zaag. De arrestant was met twee andere jongens aangehouden wegens aanran- i bedreiging van twee wouwen in een zwembad. Dat de twee boeien om kreeg, verklaart een woordvoerder van antp door het bijzonder chaotisch verloop van de aanhou- e jongens pleegden heftig verzet en ook het publiek in imbad probeerde de arrestatie te voorkomen. r onderzoek zieke koeien t Staatssecretaris Faber van landbouw wil meer onder war de gezondsheidsproblemen bij koeien van een aantal jehouders. De boeren claimen dat die is veroorzaakt door TJild vaccin van het Duitse Bayer, maar volgens Faber is jband niet aangetoond. Zij denkt dat er te lang is doorge it beesten die erg veel melk geven, waardoor ze vatbaar- 1 geworden voor ziekten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers DielW Korthals: Geen sprake van belangenverstrengeling DEN HAAG GPD De Tweede Kamer wil van minister Korthals opheldering over het onderzoek naar het aantal legale en illegale cof feeshops door het Groningse bureau Intraval. Een amb tenaar van het ministerie van justitie was daar tot 1995 bestuurslid en de Kamer wil weten of het bureau via hem het onderzoek heeft binnengehaald. Daarnaast zijn er twijfels over de kwaliteit van het onderzoek. DEN HAAG ANP Volgens Korthals is er niets aan de hand. Van belangenver strengeling, zoals de actualitei tenrubriek Nova maandag sug gereerde, is volgens hem geen sprake. „Het wordt nog precies uitgezocht, maar volgens mij is er niets aan de hand", aldus de bewindsman gisteren. Ook de kwaliteit van het on derzoek, dat onderdeel uit maakt van een notitie van Kort hals over het softdrugsbeleid, staat ter discussie. Intraval telde 1.450 illegale verkooppunten van softdrugs, maar Nova meldde eerder dat er veel meer zijn. Korthals is echter niet van plan het onderzoek te laten overdoen. „Het gaat erom in hoeverre de cijfers relevant zijn vopr het beleid. Ik heb in de no titie gezegd harder in te willen zetten op de bestrijding van il legale coffeeshops. Dan maakt het niet uit of dat er 1.450 of 2.100 zijn." Intraval wijst de suggestie van belangenverstrengeling van de hand. „Wij maken geen mis bruik van de justitieambtenaar om opdrachten binnen te ha len", stelt directeur Bieleman. Hij is verbaasd over de felle kri tiek. „Het heeft er alle schijn van dat het rapport inzet is ge worden van politieke strijd." In deze strijd gaat het volgens hem niet over de cijfers, maar over de politieke lading die daaraan wordt gegeven. Onder zoekers vergaren informatie en houden zich niet bezig met po litiek of beleid, aldus Bieleman. De directeur noemt het op merkelijk dat er in 1997. toen een soortgelijke onderzoeksme thode is gebruikt, geen kritiek op de aanpak was. Hij schrijft dat in een uitvoerig schriftelijk verweer op de verwijten die on der anderen door voormalig di recteur Noyon van concurrent Regioplan op zijn bureau is ge uit. Hij wijst erop dat Intraval opdrachten uitvoert van onder meer universiteiten en gemeen- Prinsjesdag 2000 moet de aan zet worden voor een discussie over het moderne koningschap. D66-leider De Graaf heeft pre mier Kok gevraagd met de nieu we rijksbegroting ook een noti tie mee te sturen met de visie van het kabinet over de toe komst van de monarchie. CDA en WD hebben daar op zich geen behoefte aan, maar zullen zich er ook niet tegen verzetten. De D66-leider baarde begin april veel opzien, toen hij in een interview met RTL Nieuws de rol van de koning in het staats bestel ter discussie stelde. Staatsrechtelijk vormt de ko ningfin) samen met het kabinet de regering. De Graaf wil dat kroonprins Willem-Alexander straks als koning geen deel meer uitmaakt van de regering, zoals nu nog zijn moeder Bea trix. Zijn voorstel leidde tot felle reacties. In de Tweede Kamer voelen alleen PvdA, GroenLinks en SP voor een discussie over het koningschap. Premier Kok wil wel praten over modernise ring. Maar hij wil niet tornen aan de staatsrechtelijke positie van het staatshoofd, bijvoor beeld bij formaties. Het staats hoofd wijst dan na adviezen van de fractieleiders en andeTé kopstukken de (in) formateurs aan die moeten onderzoeken welke coalities mogelijk zijn. Die zijn ook alleen aan haar verantwoording verschuldigd. Na de maatschappelijke com motie probeerde D66 ook een debat in de Kamer van de grond te krijgen. In eerste in stantie mislukte dat, omdat CDA, WD en de kleine christe lijke partijen dat in een beslo ten vergadering blokkeerden. Toen De Graaf gisteren in de Kamer in het openbaar om een, notitie vroeg, bleken CDA en WD zich echter niet te verzet ten tegen een debat. „We heb ben geen behoefte aan een functioneringsgesprek met de koningin, maar we houden een debat niet tegen", aldus CDA'er Hillen. Tbs met dwangverpleging Met de palmtop kan de politie in een oogwenk vaststellen of er met een bepaalde auto iets aan de hand is. SITTARD ANP De politie gaat in Zuid-Limburg een nieuw middel inzetten te gen autodieven. Agenten en stadswachten worden uitgerust met een handcomputer, een zogenoemde palmtop, waarop ze kentekennummers kunnen intikken. „Zodra het lampje gaat branden, wordt er werk van gemaakt", aldus korpschef Mostert van de politie Limburg Zuid gisteren bij de presentatie van het zogeheten CarKit-pro- ject in Sittard. In de minicom puter zijn bijzonderheden vast gelegd uit drie landelijke data bestanden: het kentekenregis ter, het register van de motorrij tuigenbelasting en het vermis- te-autoregister. De palmtop kan de gegevens van maximaal één miljoen kentekens bevatten. Projectleider Van Gestel be nadrukte dat de stadswachten alleen een oog- en oorfunctie hebben. „Als het signaal klinkt, kunnen ze niet zien wat er pre cies met het voertuig mis is. Zij schakelen dan de politie in, die de klus verder klaart." Mostert denkt dat het project landelijk maar ook in het bui tenland snel navolging vindt. De politie verwacht dat het Car- Kit-project zeer succesvol zal blijken. Mostert, voormalig korpschef van Leiden, filoso feerde alvast over de nabije toe komst. „We kunnen autodieven snel. traceren als we chips in au to's inbouwen met een GPS- plaatsbepalingssysteem. Via een zender-ontvanger kan de politie dan snel traceren waar een gestolen auto zich be vindt." Volgens Van Gestel zijn Volkswagens Golf en Opeis As- tra de nummers één en twee in de top-tien van meest gestolen auto's in Nederland. Het zijn niet alleen de meest verkochte autotypes in Nederland, ze zijn ook relatief snel open te breken en te starten en ze liggen goed foto anp bas rutten in de markt. Deze merken krij gen dan ook de speciale aan dacht van de stadswachten. In tegenstelling tot de lande lijke trend liet Zuid-Limburg volgens het laatst verschenen jaarverslag een lichte stijging zien van het aantal autodief stallen. Van alle in Nederland ontvreemde auto's wordt zo'n tien procent in Zuid-Limburg gestolen. Ze kunnen dan im mers snel de grens worden overgebracht. De palmtop wordt een maand lang uitge probeerd in het district Sittard. Daarna kunnen ook de andere drie districten in Zuid-Limburg er gebruik van maken. DEN HAAG RENE VAN LEUSDEN „Ik heb heel rare dingen ge daan", bekende de 41-jarige Rijswijker gistermiddag voor de Haagse rechtbank. Maar naar mate de zitting vorderde, werd duidelijk dat hij zich nog veel te eufemistisch had uitgedrukt. Overtuigd als hij was dat ze wa ren bezeten van de duivel, sloeg hij zijn 70-jarige moeder en zijn 77-jarige ex-schoonmoeder in november een paar dagen na elkaar met zijn vuisten dood en voerde daarna bizarre rituelen uit. Hij overgoot het lichaam van zijn schoonmoeder met jene ver, bedekte het met bloemen en deed boter op haar onder buik 'om de duivel uit te drij ven'. Het lichaam van zijn moe der bedekte hij met badjassen van zijn overleden vader en leg de er zijn eigen ontlasting op. Ook brak hij eieren bij de stof felijke resten'. Medio november bezocht de man zijn ex-schoonmoeder. Wat precies zijn toorn had ge wekt, bleef in nevelen gehuld. Vaag herinnerde de man zich wel dat hij haar verweet dat ze zijn dochtertje 'verpestte', on der meer doordat ze het kind leerde bridgen. Met een kap stok en zijn vuisten sloeg hij haar vervolgens dood. Al direct na de vondst van de 77-jarige vrouw werd de Rijs wijker als verdachte aange merkt en bezochten recher cheurs op 18 november zijn moeder, bij wie de man in woonde. Toen hij kort na mid dernacht bij zijn moeder aan belde, kreeg hij ruzie met haar' toen ze vertelde dat de politiej hem zocht. „Mijn moeder kwam als een weerwolf op me af en in haar blik zag ik de dui vel. Ik was heel bang van haaj\ En toen zijn de stoppen weer doorgeslagen." De gestoorde man sloeg en schopte zijn moe der dood. Wat hij daarna met haar lichaam en zijn ontlasting deed, betitelde hij gisteren al; 'vreselijk'. Een etmaal later werd de Rijs wijker totaal verward in Rotter dam aangehouden. Officier Den Os begreep bij het eerste contact al dat het helemaal mis was: „Hij wilde eerst even met Johan Cruijff spreken, omdat die de zaak beter zou begrij pen." Medicatie haalde hem in de tweede week van zijn verblijf in het Pieter Baan Centrum) (PBC) uit zijn psychose. De psychiaters kenmerken de man als 'levensgevaarlijk'. De stoornis zou diep geworteld zijn in zijn opvoeding. Als enig kind werd hij door zijn ouders zowel1 affectief verwaarloosd als ab normaal verwend. Zo pikte hij als 15-jarige eens 23.000 gulden van zijn ouders, zonder dat hijl er zelfs maar een standje voor kreeg. Het gebruik van alcohol werd hem met de paplepel in gegoten: op zijn 17de was hij' verslaafd aan drank. De officier, de advocaat en de psychiaters bleken het eens dtit er maar één uitspraak mogèfijl is: tbs met dwangverpleging. 1 AMSTERDAM ANP Waar politiek Den Haag aarzelt, is voormalig WD-leider en eu rocommissaris Bolkestein Uit gesproken: na de telecommuni catie en de energiesector moet ook het waterleidingnet worden geprivatiseerd. Water wordt meer en meer een schaars goed en daarom is marktdenken no dig om te zorgen voor doelma tigheid, zuinigheid en accepta bele prijzen, zei Bolkestein gis teren tijdens een lezing in Am sterdam. „Water zal een schaars goed worden en de prijs zal in de toekomst alleen nog maar stij gen. Dat vereist vernieuwing en modernisering, productver nieuwing en inspelen op vragen van de markt. De watersector is niet gediend met een taboe", aldus Bolkestein. Een meerder heid van de Tweede Kamer twijfelt juist om die reden over privatisering van het leidingwa- ternet. De grote vraag is of de kwaliteit van een eerste levens behoefte als het drinkwater uit eindelijk niet een sluitstuk wordt in de prijzenslag die dan mogelijk ontstaat. Om aantas ting van de kwaliteit te voorko men, moet de overheid zeer strenge controle uitoefenen, waarvan de kosten vervolgens weer in de waterprijzen moeten worden verrekend. Of de con sument per saldo beter wordt van de privatisering, is dan nog maar zeer de vraag. Bolkestein was verder zeer kritisch over het energiebeleid van PvdA-minister Pronk van milieu. Hij stelde dat Nederland zich teveel richt op olie en gas en ten onrechte niets wil weten van kernenergie of met steen kool gestookte energiecentrales. Bolkestein signaleerde in Trjn, lezing verder dat met het uit j drogen van de energiebronnen j de prijzen voor energie dras-i tisch zullen stijgen. DEN HAAG LOUIS BURGERS De demonstratie duurt nu al 66 maanden. Elke maand op nieuw melden zich enkele tientallen oorlogsgetroffenen bij de japanse ambassade in Den Haag om hun eis voor een 'substantiële en rechtvaardige' compensatie kracht bij te zet ten. Maar gisteren was het an ders. Het was immers de dag nadat keizer Akihito in Tokyo persoonlijk zijn excuses aan bood voor het oorlogsleed. Maar genoeg is dat niet, vindt voorzitter Bouman van de stichting Japanse Ereschulden. Zijn hart doet pijn bij de ge dachte aan het leed dat onder meer Nederlanders is aange daan in de Jappenkampen, zei keizer Akihito in een opmerke lijke persconferentie aan de vooravond van zijn bezoek aan Nederland. Mcroi, vindt Bou man, maar nu moet Japan nog boter bij de vis geven. Want na zes jaar procederen is er nog steeds geen zicht op de ge vraagde 22.000 dollar per oor logsgetroffene. Bouman: „Voor alsnog houdt Japan vast aan het beledigende standpunt, dat on ze slachtoffers van Japanse ter reur het maar moeten doen met de paar honderd gulden Voorzitter Bouman van de stichting Japanse Ereschulden voor de Japanse ambassade: alleen excuses zijn niet genoeg. foto gpd phil nijhuis die aan een deel van hen wer den toegewezen in de jaren vijf tig-'' De door de stichting aange spannen rechtszaak heeft in middels duidelijk gemaakt dat Japan in de oorlog de conventie van Den Haag van 1907 (over geweld tegenover burgers) heeft geschonden. Een schade vergoeding is op zijn plaats, gaf de rechtbank ook toe, eraan toevoegend dat deze zaak moet worden opgelost tussen de re geringen van Japan en Neder land. Tot woede van de stich ting gaf de rechtbank daarmee aan dat de schadevergoeding die de landen in de jaren '50 waren overeengekomen, vol doende was. Krijgsgevangenen ontvingen tweehonderd gulden per persoon, gedetineerde bur gers driehonderd gulden. Bouman wacht in spanning op de uitspraak in hef hoger be roep, die begin volgend jaar wordt verwacht. Van de 22.000 dollar die de stichting vraagt, gaat tweeduizend dollar naar de advocaten. Het restant is het bedrag dat de Amerikaanse re gering uitkeerde aan geïnter neerde Amerikanen. De stich ting is overigens niet de enige. Inmiddels lopen er vijftig claims van groepen uit alle lan den die door Japan zijn bezet. Volgens Bouman groeit in Ja pan het besef dat excuses alleen niet voldoende zijn. Japan heeft overigens al vaker excuses voor het oorlogsleed aangeboden. Nog op 21 februa ri gebeurde dat tijdens het be zoek van premier Kok aan Ja pan. De toenmalige premier Obuchi sprak zijn woorden van spijt echter uit tijdens een be sloten ontmoeting. Keizer Aki hito koos maandag een persbij eenkomst. Twee jaar geleden sprak Akihito tijdens een staats bezoek van de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung over zijn diepe verdriet over het gro te lijden dat Japan de Koreaan se bevolking had aangedaan. In 1992 deed hij datzelfde jegens China. In mei 1998 bleken de woorden van spijt van Akihito onvol doende om Britse oorlogsvete- .V ranen af te houden van een massale demonstratie. Zij draaiden het gezelschap van Akihito en koningin Elizabeth hun rug toe. Andere veteranen 'J droegen rode handschoenen als symbool voor het bloed dat r aan Japanse handen kleeft. j, De angst voor herhaling van een dergelijk tafereel is waar schijnlijk een van de redenen waarom Akihito zijn openbare excuses heeft gemaakt. Ook in Tokyo is nog niet vergeten dat een vorig bezoek van keizer Hi- rohito (in 1971) gepaard ging met aanzienlijke gewelddadig heden jegens de persoon van de keizer. Cabaretier Wim Kan, i zelf ex-krijgsgevangene, was hef boegbeeld. Hij gooide demon- j stratief zijn koninklijke onder scheiding in de sloot omdat de regering Hirohito, die keizer was ten tijde van de Tweede Wereldoorlog, ontving. De voorruit van Hirohito's auto sneuvelde, evenals de ramen i van de Japanse ambassade. Een man probeerde de keizer aap ta vliegen. In 1986 ging een staats bezoek van koningin Beatrix óp, het nippertje niet door wegens 'controversen'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5