Huiselijk geweld harder aangepakt Kabinet wil groot aantal tolwegen in de Randstad Extra geld voor beschermde dieren Binnenland Monniken op het strand Staatsschuld komt onder Europese norm 'Rechter frustreert asielbeleid regering' Hermans: Meevallers voor leraar gebruiken Ti Amo! Twee Rotterdamse korenwolven dood Pure Passie! >AG 10 MEI 2000 I rlander in Japan opgepakt IP* fefe De politie van Tokyo in Japan heeft gisteren vier actie van Greenpeace gearresteerd, onder wie een Neder- ïn )e actievoerders werden in de boeien geslagen nadat ze ai n in de nabijheid van een vuilverbrandingsinstallatie dc beklommen om er een spandoek op te hangen. De an- gf i arrestanten zijn afkomstig uit Nederland, België, Chi lli t Verenigd Koninkrijk. Ze protesteerden met hun actie uitstoot van schadelijke gassen door de vuilverbran- tallatie. foto afp yoshikazu tsuno riment met woonbon Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) wil een ent met zogenoemde woonbonnen. Mensen met een Dmen krijgen in dit systeem in plaats van huursubsidie rag dat ze naar eigen inzicht kunnen gebruiken voor bij- ld een verbouwing of een duurder huis. Het voorstel onbonnen is een van de vele plannen uit de nog ver- jjke nota Wonen van Remkes die het kabinet vrijdag be- Remkes wil graag dat huurders meer mogelijkheden im te kiezen. pardon voor hooligans De politie-videofïlm over de ongeregeldheden op vrij- M pril voor de wedstrijd FC Twente-PSV wint geen Oscars. )r zijn de beelden te bibberig. Maar dat de supporters iti le clubs elkaar te lijf gaan met riemen, stokken en vuis- ic lidelijk zichtbaar. Vijf van de vijftien in Enschede gear- e supporters moesten gisteren voor de politierechter in verschijnen. Mede op grond van de videobeelden wer- Vc van hen veroordeeld tot acht weken cel, waarvan vier d; irdelijk. De vijfde krijgt zestig uur dienstverlening opge- id juni moeten zes anderen terecht staan. rijven moeten voedsel controleren' Het bedrijfsleven moet zelf meer toezien op de veilig- voedsel. Minister Brinkhorst (landbouw) wil dat de niet meer in de fabriek gaat controleren, maar juist in w ipen van de supermarkten. Als blijkt dat daar spullen e raar iets mee mis is, moet de supermarkt in actie komen ie de overheid. Brinkhorst zei dat gisteravond in Lelystad d, Üscussieavond van D66. Hij verwees naar een affaire.. I c adellen in Venray. De beschuldigde beweerde dat hij g was, omdat de overheid in het slachthuis erbij stond keek. euw problemen met Apache fi De gloednieuwe Apache-gevechtshelikopter die nor- e sproken onder alle weersomstandigheden zijn'werk Innen doen, kan voorlopig alleen overdag vliegen. Door ileem met de aandrijving van de dynamo is er geen irlichting mogelijk en kan er 's nachts niet worden ge- Volgens een woordvoerder van Defensie hebben alle van het type 'D', waarvan er dertig door Nederland zijn last van het euvel. Hij verwacht echter dat de kinder- innen enkele weken kan worden verholpen. at achter belastingplan Lï De Eerste Kamer gisteren in grote meerderheid inge- net de invoering van het nieuwe belastingstelsel in 2001. P1 begin dit jaar bij de behandeling in de Tweede Kamer n alleen de fracties van GroenLinks, SP en SGP tegen, r Zalm en staatssecretaris Bos van financiën zegden de amer alleen toe, dat zij nog eens zullen kijken naar de 16 en 'meesleep- en meetrekregelingenin het toekomstige igstelsel. Vrijwel de gehele Senaat vindt dat met name 3 ndernemers daarmee te zwaar worden belast als zij hun villen overdoen aan een zoon of dochter. Die te zware It volgens de Eerste Kamer ook als door zo'n on- ling bijvoorbeeld een pand wordt gehuurd van een fami- e en Zimbabwe ontraden 'e am_* De calamiteitencommissie van de Stichting Cala- e ïfonds Reizen (SCR) heeft gisteren het reisadvies voor n we aangescherpt. „Tot en met vertrekdatum 30 mei mo- n n euwe reizen naar Zimbabwe onder de garantie van 'P imiteitenfonds worden uitgevoerd. Dit besluit geldt ook ïristen die al in zuidelijk Afrika onderweg zijn", zo een woordvoerder bekend. In de SCR zijn behalve reis- 1(j aties en touroperators binnen de brancheorganisatie lok de ANWB en het ministerie van buitenlandse zaken iwoordigd. Eventuele meerkosten die voortvloeien uit itieve reisadvies zijn voor rekening van het Calamitei- llfs' erlander aangehouden na ongeluk wuk» De politie in de Achterhoek heeft gisteravond een ,a ;e automobilist uit Winterswijk aangehouden die ervan erdacht eerder op de dag in de Duitse grensplaats Bo- b! in ongeval met dodelijke afloop te hebben veroorzaakt. a? zittenden van een Duitse personenauto kwamen om het 'P p de weg tussen Bocholt en Hamminkeln. De auto kwam 'i ng met een vrachtwagen uit de andere richting. Volgens e lie is de aanrijding te wijten aan het rijgedrag van de swijker. Deze bestuurder is na het ongeval doorgereden, on aan de hand van het kentekennummer later op de ts orde Nederlandse politie worden aangehouden. a telweg als verkeersremmer ;r üLï De provincie Zeeland voert de 'kantelweg' in als [P sremmer. Van overlast voor het landbouwverkeer is vol- 32 :t dagelijks provinciebestuur op het proefvak bij Nieuw- s* ets gebleken. In de zomer van 1998 werd parallel aan de 1(1 :iale weg N675 over een lengte van achthonderd meter J' e van proef een weg aangelegd met van links naar rechts di d wegdek. Dat blijkt te werken om de snelheid te rem- eI andbouwers klaagden aanvankelijkover schommelende die van de wagens dreigde te vallen, maar tot op heden is P erloren lading op de weg of in de berm gevonden. De 10 reg is wel onbedoeld een toeristische attractie geworden. e agelijks proberen automobilisten hoe hard er kan wor- ,n reden. 11 :ht van DNA-weigeraar Lden» Een derde weigeraar van het DNA-onderzoek in de 'J aatstra beklaagt zich over het openbaar ministerie in arden. In navolging van twee andere mannen heeft ook c ocaat Heidanus in de arm genomen. Ook deze noorder- idt dat justitie hem "te willekeurig' op de DNA-lijst heeft [st. De drie weigeraars stellen dat het willekeurig oproe- 'or het onderzoek een noodsprong is. In totaal is onge- 11 N) mannen gevraagd wangslijm af te staan. Tot nu toe zijn mannen die niet meewerken. Justitie probeert ze nog halen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienst Justitie wil daders sneller uit huis plaatsen en slachtoffers bescherming bieden Justitie gaat huiselijk geweld harder bestrijden. Minister Korthals van justitie wil dat het openbaar ministerie meer energie steekt in de vervolging van de daders. Ook gaat hij onderzoeken of er een wetswijziging nodig is om daders van huiselijk geweld mak kelijker uit huis te plaatsen. den haag* gpd/anp Volgens Korthals hebben veel officieren van justitie het pro bleem tot nu toe 'ondergewaar deerd'. „Dat heeft te maken met een gebrek aan ervaring met het probleem", aldus de bewindsman..Een nieuwe richt lijn moet duidelijk maken hoe te handelen bij aangifte van mishandeling. Korthals zei dit gisteren in re actie op het manifest 'Stop Hui selijk geweld' van de PvdA. Hierin wordt gepleit voor har dere maatregelen om mishan deling tegen te gaan. Jaarlijks sterven er naar schatting zestig tot tachtig vrouwen en veertig kinderen als gevolg van mis handeling. In het manifest wordt gepleit voor een betere registratie met achtergrondin formatie van daders en slacht offers. Hierdoor krijgen politie en justitie beter inzicht in aard en omvang van het probleem. Volgens de minister is al veel in gang gezet om mishandeling tegen te gaan. „Maar het is nooit voldoende", zei hij. „Bij huiselijk geweld zit het slacht offer altijd in een afhankelijke positie van de dader. Daarom moet de overheid extra be scherming bieden." Korthals wijst onder andere op een nieu we wettelijke mogelijkheid da ders van mishandeling negen dagen op te sluiten om 'af te koelen'. In het manifest wordt er op gewezen dat in de meeste ge vallen nog steeds het slachtoffer van geweld het huis verlaat en niet de dader. In het buitenland is huiselijk geweld apart ver meld in het wetboek van straf recht, waardoor het makkelijker is juist de dader uit te zetten. Korthals wil onderzoeken of een dergelijke wetswijziging nut heeft. Tot nu toe vond het kabi net dit overbodig, omdat de rechter binnen de huidige re gels de dader al uit huis kan la ten zetten, bijvoorbeeld bij een echtscheiding en via een straat verbod. „Ik kan me voorstellen dat. in ons huidige systeem de bewijslast lastiger is", aldus Korthals. den haag anp - X De Nederlandse staatsschuld komt dit jaar voor het eerst on der de grens die is afgesproken in de Economische en Mone taire Unie (EMU). De EMU- norm is zestig procent van het bruto binnenlands product naar 59,6 procent. De regering ging er op prins jesdag vorig jaar nog vanuit dat de staatsschuld zou dalen naar 62,2 procent. Maar de onver wacht grote groei van de eco nomie, dit jaar vier procent, brengt veel extra geld in de la van de overheid. Er is nu niet alleen ruimte voor verminde ring van de staatsschuld, er is ook geld voor storting in het Fonds Economische Structuur versterking (FES), een fonds voor grote investeringen, én voor 5,6 miljard aan extra uitga ven. De 5,6 miljard gaan onder meer naar onderwijs (1,3 mil jard), gezondheidszorg (0,8) veiligheid en leefbaarheid (0,3), natuur, milieu en stedelijke ge bieden (0,6) en de tegoeden van de. Tweede Wereldoorlog (0,7). De uitgaven voor internationale samenwerking zijn gekoppeld aan de groei van het BBP en het kabinet geeft dit jaar in totaal 0,3 miljard meer uit aan ont wikkelingssamenwerking en defensie. Er hoeft door de gunstige economie minder uitgegeven te worden aan uitkeringen dan verwacht, terwijl er 7,8 miljard meer binnen komt aan belas tingen. De inkomsten aan pre mies voor gezondheidszorg en sociale zekerheid zijn 3,9 mil jard hoger dan verwacht. Het kabinet verwacht dit jaar te kunnen afsluiten met een over schot op de begroting van 0,6 procent van het BBP. scheveningen Twee Bhoeddistische monniken gaven gisteren bij de Scheveningse pier op eigen wijze invulling aan het begrip strandpret. Terwijl de één mediteert, lijkt de ander door de warmte bevangen. foto anp covertcoeberch WD wil wet aanscherpen om ingrijpen te voorkomen den haag anp den haag anp De rechter gaat teveel op de stoel zitten van het bestuur en de politiek. De Rechtseenheids- kamer (REK) keurde onlangs het beleid af dat staatssecretaris Cohen van justitie voert voor asielzoekers uit Afghanistan en Sierra Leone. De rechter frus treert hiermee het asielbeleid, oordelen de Tweede-Kamer fracties van WD, CDA en de kleine christelijke partijen. Ook D66'er Dittrich spreekt van 'een gevoelige tik op de vin gers van Cohen en de Tweede Kamer', maar vindt het belang rijk dat de rechter met een fris se blik naar het beleid kijkt. WD-Kamerlid Kamp ziet voor de rechter liever een marginaal toetsende rol. De REK oordeelde vorige week dat Cohen Afghanen die via Pakistan naar Nederland zijn gereisd, en daar minimaal twee weken hebben gezeten, niet zomaar kan terugsturen naar Pakistan. Ook vond de REK - voordat de onlusten in dat land uitbraken - dat Neder land asielzoekers uit Sierra Leo ne niet naar de hoofdstad Free town terug kon sturen. Dat gold toen als een 'veilig binnenlands vestigingsalternatief is. Het moet de rechter duidelijk zijn wat de politiek wil, vindt Kamp. Het kan volgens hem niet zo zijn dat het kabinet komt met plannen, de Tweede Kamer akkoord gaat en dat de rechter dat vervolgens „onder uit schoffelt en zegt dat het an ders moet". „Dat is slecht voor ons, wij moeten de wet aan scherpen", aldus de liberaal. Ook Rouvoet (RPF en GPV) spreekt van het grensgeval. Co- hen wilde hier dinsdag tijdens een debat in de Kamer nog niet inhoudelijk op reageren, maar wil er wel 'een beschouwinkje aan wijden'. Met het geld dat het ministerie van onderwijs van de miljar denmeevallers krijgt, wil minis ter Hermans allereerst het be roep van leraar aantrekkelijk maken. De bewindsman op Onderwijs mag het meest uitge ven van de miljardenmeeval lers, 1,3 miljard. Dat staat in de voorjaarsnota die minister Zalm (financiën) gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Scholen die veel moeite heb ben met het werven van perso neel krijgen extra geld voor sa larisverhoging of betere reiskos tenvergoedingen. De universi teiten kunnen rekenen op een bonus voor hun jonge mede werkers, de assistenten in op leiding (aio's). Aio's dreigen nu vaak te vertrekken naar het be drijfsleven. Voor informatie en commu nicatietechnologie is in 2000 driehonderd miljoen gulden ex tra beschikbaar, voor dc ver snelde modernisering van leer middelen en de inventaris van scholen tweehonderd miljoen. Het hoger onderwijs krijgt hon derd miljoen meer voor de stij ging van het aantal studenten. De projecten waar allochtone kinderen hun taalachterstand moeten inlopen krijgen twee honderd miljoen om het aantal plaatsen uit te breiden. den haag gpd vervolg voorpagina Behalve de omstreden tolpoorten voor het rekeningrijden kent het kabinets voorstel voor de aanpak van de files ook in de instelling van een groot aan tal tolwegen. In de regio Amsterdam gaat het om de Tweede Coentunnel, de Westrandweg en de verbindings tunnel van de A6 naar de A9, onder het riviertje de Gein. In de Haagse en Rot terdamse regio gaat het om de A4 door Midden-Delfland, om doortrekking van de Al6 naar de Al3 (vanaf het punt bij Rotterdam waar de A16 nu overgaat op de A20) en om de snelweg A4 van Dinteloord naar Bergen op Zoom. Betaalstroken komen er langs de A9 naar Alkmaar, de Al5 bij Rotterdam en langs het A4-gedeelte van het Prins Clausplein naar Schiphol. Die zijn ge pland vanaf 2006. Eerder wil het kabi net al proeven nemen op andere we gen. Gedacht wordt aan betaalstroken langs de Tweede Beneluxtunnel, de A16 (tussen Dordrecht en Klaverpol der) op de wisselstrook van Al en op deA5 (Verlengde Westrandweg). Naast al deze vormen van betaald rijden, die worden ingevoerd in sa menwerking met het bedrijfsleven, worden bestaande plannen voor een betere benutting van het wegennet eerder uitgevoerd. Daarbij gaat het bij voorbeeld om toeritdosering, inhaal- verboden, route-informatie en spits- stroken. Dergelijke maatregelen staan gepland op het gedeelte van de Al2 van Utrecht naar de grens, de Al en op de A9 ten zuiden van Amsterdam. Bij het openbaar vervoer wordt de aanleg van regionale spoorsystemen als Randstadrail (Rotterdam en Den Haag), Randstadspoor (Utrecht) en Regionet (Amsterdam) enkele jaren vervroegd. Ook worden de centrale stations van de vier grote steden eer der geschikt gemaakt voor ontvangst van de 'light-rail-voertuigen' die op deze netten gaan rijden. Verder wordt de Noord-Zuidlijn in Amsterdam twee jaar eerder aange legd, en een deel van de Rijn-Gouwe- lijn (Leiden-Alphen) vier jaar eerder. Extra geld is beschikbaar voor de spoortunnel Delft, de shuttle van de Kop van Zuid in Rotterdam en voor het Utrechtse City Plan. Uit het financieel overzicht bij het voorstel blijkt dat er zo'n 5,2 miljard gulden gaat naar het openbaar ver voer, en zo'n 7,8 miljard naar autowe gen. Bij dat laatste bedrag zit circa drie miljard gulden van het bedrijfsleven voor aanleg van betaalstroken en tol wegen. GALLGALL DiSaronno Originale Amaretto Likeur 70ci '-s 99 LL+ den haag anp Beschermde diersoorten pro fiteren ook van de gunstige fi nanciële situatie in Nederland. Staatssecretaris Faber (Na tuur) zei gisteren in de Tweede Kamer dat minister Zalm van financiën haar geld uit de meevallers zal toestoppen voor het soortenbeleid. Faber wilde nog niet zeggen hoeveel er ten goede komt aan de ko renwolf, de knoflookpad en andere zeldzaamheden. De Kamer debatteerde over het soortenbeleid. Aanvullend op de algemenere natuurmaatre- gelen moet dit ervoor zorgen dat er een goed leefgebied blijft of ontstaat voor zeldzame dier soorten. De Kamer meende dat deze soortenbescherming wel wat laat op gang is gekomen. Volgens de parlementariërs had een snellere aanpak het 'Heer- lense korenwolfconflict' voor komen. In Heerlen heeft het ministerie van landbouw, natuur en visse rij (LNV) de bouw van een in dustrieterrein goedgekeurd, ter wijl dit het leefgebied is van de uiterst zeldzame korenwolf of wilde hamster. Die beslissing is door de Raad van State onge daan gemaakt, omdat de moti vering om de bedrijven toe te staan niet duidelijk was. De Ka merleden vonden dat bij eerde re bescherming nooit een on duidelijke afweging had moe ten worden gemaakt tussen de korenwolf en de Limburgse werkgelegenheid. Faber wees de kritiek groten deels van de hand. „Ik ben zelf van mening dat het helemaal niet zo slecht is gegaan", zei zij. De staatssecretaris maakte dui delijk dat de motivering voor het bedrijventerrein herzien wordt, omdat het aantal banen in het zuiden des lands ook zwaar meetelt in de afweging van het kabinet. Momenteel is Faber in overleg met organisaties die zich bezig houden met de bescherming van zeldzame diersoorten en met andere ministeries. Uit dit overleg moet een actiepro gramma rollen, waarvoor zij het extra geld dat Zalrti beschikbaar stelt kan gebruiken. De laatste jaren werd steeds vier miljoen uitgetrokken voor soortenbe leid. Een aantal Kamerleden vroeg gisteren ook extra geld voor dassentunnels. Deze zijn wel aangelegd, maar worden nau welijks onderhouden, waardoor ze vaak vol water komen te staan. Minister Netelenbos (verkeer) beloofde eerder al tien miljoen gulden voor de tunnels in 2001, maar volgens Kamerlid Hermann (GroenLinks) moet dit 25 miljoen worden. rotterdam anp Twee van de veertien korenwolven die aan een fokprogramma meedoen zijn enkele weken geleden overleden. Het gaat om twee mannetjes die in de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp verbleven. Dat heeft de Rotterdamse verzorgster S. de Vries giste ren gezegd. In Rotterdam zitten nu nog een mannetje en vier vrouwelijke wilde hamsters. De Stichting Das en Boom fokt met nog eens vier mannetjes en drie vrouwtjes. De twaalf korenwolven moeten voor nagslacht zor gen. Dat zal worden uitgezet in Zuid-Lim burg. Herplaatsing van de hamsters is om streden, omdat het vestiging van bedrijven in de buurt van Heerlen tegenhoudt. J. Dirkmaat van Das en Boom zegt ge schrokken te zijn. Hij weet te melden dat de mannetjes om het leven zijn gebracht door de vrouwtjes die meteen begonnen te vechten toen de dieren bij elkaar werden gezet. „We hebben veel gewaarschuwd dat er dag en nacht iemand bij de korenwolven moet zitten om dit te voorkomen" zegt Dirkmaat. Hij denkt dat dit niet is gebeurd. Een veel groter probleem voor het voort bestaan van de Nederlandse korenwolven is het feit dat de beestjes nog steeds niet zwanger zijn. Volgens Dirkmaat is deze meimaand cruciaal. „Als er daarna nog geen jongen zijn, houdt alles op", voorspelt hij. Passoa Likeur ïood 99

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3