Roep nooit datje gaat winnen WE sJf i I if* Ét" WOENSDAG 10 MEI 2000 COM Ophef rond Trojan E N T A A R Songfestivalartiest heeft drie minuten om indruk te maken Met het gedoe rond het ontslag van Carlo Trojan als hoogste Euro pese ambtenaar is er weer een typisch Nederlandse rel uitgebro ken. Een rel met weinig om het lijf en met als triest hoogtepunt wat gebral in een hotelbar op de Azoren waar minister Van Aartsen namens alle Nederlanders de oorlog verklaart aan Europa. Als die Prodi een vent is, komt hij tekst en uitleg geven in Den Haag, roept de minister. Carlo Trojan meldt doodleuk zelf om een andere baan te hebben gewaagd om later weer op die uitspraak terug te komen. Maar daar gaat het niet langer om. Van Aartsen en met hem premier Kok zijn in hun wiek geschoten en dat zal Europa weten ook. Dat ze niet door Commissie-voorzit ter Prodi van tevoren zijn ingelicht over het ontslag van hun man in Brussel is in hun ogen onterecht en onbegrijpelijk. De twee be windslieden hebben overigens Trojan zelf op een voetstuk ge plaatst, want zijn baan was nimmer een politieke benoeming. Het is evenmin een begeerlijke internationale functie waar periodiek in Europa een stevig robbertje om gevochten wordt. De hoogste ambtenaar in Brussel legt geen verantwoording af aan het Neder landse kabinet en kan ons land zeker geen gunsten verlenen. Dat Prodi op dergelijke functies zijn eigen mensen neerzet, is niet onlogisch. Op de baas van de twintigduizend euro-ambtenaren moet je blind kunnen varen. Bovendien is het blazoen van Trojan niet geheel vrij van smet. Hij was de baas van klokkenluider Van Buitenen die de corruptie en vriendjespolitiek binnen ('de vorige Europese Commissie aanzwengelde. Trojan liet Van Buitenen in dertijd min of meer aan zijn lot over. Sommige politieke commentatoren achten het juist verstandig dat Nederland zoveel ophef over de kwestie Trojan maakt. Al was dat maar omdat met de komst van zoveel nieuwe lidstaten de macht binnen Europa ooit opnieuw wordt verdeeld. Nederland moet met het oog op de toekomst laten zien dat zij niet met zich laat sollen. Aan de andere kant heeft Nederland als een van de initiatiefne mers van de EU zich juist in positieve zin weten te onderscheiden door het Europese belang boven het enge Nederlandse belang te stellen. Wetend dat vooral het kleine Nederland profiteert van een sterk en verenigd Europa, maakte het Den Haag vroeger niet zo veel uit wie de mooie en invloedrijke baantjes kreeg. Natuurlijk heeft Nederland recht op een evenredig deel van de 'politieke' be noemingen, maar het zou toch jammer zijn als het echte Neder landse belang in deze dorpsrel schade oploopt. Het blijft warm De meizomer zou wel eens his torisch kunnen worden. Giste ren werd het in onze regio de \ierde (Schiphol 26,1, Nieuw- Vennep 25,9 graad) en in het midden van het land de vijfde zomerse dag op rij (De Bilt 25,6 graad). Dergelijke reeksen ko men in mei zelden voor. De langste reeks bedraagt zeven zomerse dagen tijdens de bloei maand van twee jaar geleden toen tijdens de IJsheiligen zo waar tropische temperaturen werden geregistreerd. Daar de zomerse condities zich nog wel een aantal dagen weten te handhaven is de kans groot dat de meizomer van 2000 de lang ste reeks zomerse dagen ooit weet te vergaren. Opmerkelijk is verder de gemiddelde tempera tuur over de eerste tien dagen van de maand. Op 1990 na wordt deze de hoogste in ten minste 100 jaar en dat is wel een hele bijzondere prestatie omdat de maand kil begon. Het etmaalgemiddelde op de twee de mei bedroeg in De Bilt 10 graden. De laatste dagen wor den evenwel gemiddelde tem peraturen omstreeks 20 graden gemeten. De meizomer weet zich dezer dagen te versterken doordat bij Schotland een nieuw luchtdrukmaximum tot ontwikkeling is gekomen. Dit systeem verplaatst zich de ko mende dagen naar Scandina vië. Onder invloed van het ho- gedrukgebied waait de wind uit richtingen tussen oost en noordoost. Morgen staat boven onze streken een matige noord oostenwind. Daarmee wordt lucht aangevoerd waarin de middagtemperaturen stijgen tot maximaal 26-27 graden. Op het strand is het. net als de afgelo pen dagen steeds het geval is geweest, minder warm. Op vrij dag waait de wind uit het oos ten en kan de warmte nog wat toenemen. In de loop van de dag nemen echter de on weerskansen weer toe. In het weekeinde houden de onweerskansen aan maar het blijft aanhoudend warm met middagtempe raturen omstreeks 25 den. Volgende week neemt de warmte af doordat de wind tussen hogedruk bij de Azoren en lagedruk in het noorden van Eu ropa uit het westen gaat waaien. Een ongeschikt onderwerp Van sommige onderwerpen kun je je afvragen of het verstandig is ze in een praatprogramma van nog geen halfuur, met mensen van ongelijk niveau, te behandelen. Gisteravond deed zich naar mijn gevoel zo'n geval voor bij B&W. Het ging om het nut en de gevaren van vaccinatie bij heel jonge kinderen. Aan tafel zaten de dames H. Hofman van de Nederlandse Vereni ging Kritisch Prikken (ik heb al eerder gezegd dat je in dit land voor alles een club hebt) en P. Röver, publiciste op dit gebied en tegen over hen de viroloogA. Osterhaus. Deze laatste kon uitleggen wat hij wilde: wat een vaccinatie in het lichaam precies uitricht, wat voor ziektes we ermee onder de knie hebben gekregen - het maakte op de dames geen indruk. Ze wezen vooral op de gevaren van de BMR-vaccinatie (tegen de bof mazelen en roodvonk) bij kinderen van 1-2 jaar, die volgens Hofman kan leiden tpt allerlei allergieën, huidklachten, darmproblemen en autisme (eenzelvigheid, terugge trokkenheid). Van dat autisme gaf weereen andere vrouw een voor beeld met een wel heel wijdlopig betoog. Haar toch levendige doch tertje van 15 maanden was na zo'n 'cocktail' een afgesloten kind ge worden. De viroloog hield haar voor dat dat niet aan de vaccinatie hoefde te liggen, maar dat werd vierkant afgewezen. Publiciste Röver meende dat toevoeging van voldoende vitamine c vaccinatie overbodig maakt. Osterhaus schudde maar eens mee- warrig het hoofd. Als kijker werd je van de discussie waarin men elkaar ook nog eens voortdurend in de rede viel, weinig wijzer. Vaccinaties voorkomen een hoop ellende, dat lijkt me moeilijk te betwisten. Maar het kan natuurlijk gebeuren dat een kind er niet goed op reageert. Geen en kele medische ingreep is volstrekt zonder risico. Maar om hoeveel gevallen gaat het nu eigenlijk op het geheel? Wat heeft de weten schap er precies over te melden? Een onderwerp als dit verdient een bredere, evenwichtiger aanpak en grotere helderheid. Het is ongeschikt om er drie dames en een heer weiniggestructureerd en zonder goed bewijsmateriaal over te laten praten. Linda Wagenmakers liet er geen misverstand over bestaan. „We gaan het Songfestival komende zaterdag winnen", jubelde de 24-jarige Eurovisie-trots van Nederland deze week tijdens haar eerste persconferentie in Stockholm. Daarmee breekt ze met een van de regels van haar platenbaas Eddy Ouwens. „Zeg nooit dat je een kanshebber bent." Hij is dan ook iets gematigder over de kansen om te winnen. „Er kunnen zoveel dingen gebeuren. Deelnemen aan het Songfestival blijft een momentopname. Twee keer eerder begeleidde Eddy Ouwens deelnemers van een Eurovisie Songfestival op Zweedse bodem naar de over winning: Teach In in 1975 met 'Ding-a-dong' en het Noorse duo Bobbysocks in 1985 met 'La det swinge'. Dit jaar reist hij als platenbaas van Linda Wa genmakers richting Stockholm. Maar niet met de overtuiging dat het weer gaat lukken. „Het gaat erom dat Linda er een goe de drie minuten neerzet. Dat kan de basis zijn voor een inter nationale carrière", zegt de 53- jarige Eddy Ouwens, directeur van platenmaatschappij ABCD. Veel heeft Ouwens dit keer niet te maken gehad met de Song- festivalbijdrage. Het hele pro ject is voorbereid door de men sen om hem heen. „Natuurlijk heb ik Linda wel adviezen gege ven", geeft hij toe. „Ik laat me uitgebreid informeren door de mensen om me heen, maar het is dit keer geen liedje of pro ductie van mijzelf. Linda is wel ónze artiest. Dat maakt de be trokkenheid toch wat anders." „Ik ben eigenlijk geen platen baas, eerder een creatief mana ger. Ik heb gepraat met Linda. Gezegd dat ze er niet bij stil moet staan dat er straks hon derden miljoenen mensen naar haar kijken. Ze moet gewoon haar job doen. En nooit hardop roepen dat je een kanshebber bent, want daarop word je later afgerekend. Het is niet verstan dig om te zeggen dat je gaat winnen. Er kunnen zoveel din gen gebeuren waar je geen in vloed op hebt." „Deelnemen aan het songfesti val blijft een momentopname. Een artiest kan je op het ene moment kippenvel bezorgen en je op het andere moment hele maal niets doen. Er kan ook technisch van alles mis gaan. Bij De Spelbrekers ('Kleine ko kette Katinka') viel indertijd het licht uit. Dan kun je het wel vergeten. Of je krijgt een paar punten omdat mensen dat zo zielig voor je vinden. Het enige waarvoor je moet zorgen, is: zorg dat er drie minuten lang een goede act staat." Ouwens geeft toe dat hij bijge lovig is, maar de pessimistische geluiden dat Wagenmakers niet kan winnen omdat ze als twee de op moet, onderschrijft hij niet. „Het is gelul dat je vanaf De Spelbrekers hadden in 1962 de pech dat het licht uitviel tijdens hun uitvoering van Kleine Katinka. foto archief tentie in. Uiteindelijk heeft dat songfestival me niet zoveel op geleverd. De mensen in Neder land zijn nuchter; je wordt hier afgerekend op je laatste suc ces." Voor de dames van het duo Bobbysocks had er volgens Ed dy Ouwens veel meer ingeze ten. „Maar die overwinning bleek er eentje van de knullig heid te zijn. Ik had een Engelse top-producer geregeld die met Bobbysocks een album zou gaan maken. Maar binnen vijf minuten na de overwinning was de man van een van de meiden benoemd tot manager en zou ene Björn Kneutebreut Linda Wagemakers oefent ont spannen haar act. foto anp de tweede startpositie niet kunt winnen, ook al is dat nog nooit gebeurd bij het Songfestival. Teach In stond indertijd als eer ste op het podium en dat is veel erger. Lastig dit jaar is dat drie van de vier eerste liedjes goed zijn. Dan wordt het moeilijk om op te vallen. Ik geloof in het liedje van Linda, in Linda zelf, in haar uitstraling en in de act. Ik heb ook het idee dat er wat dat betreft niets mis kan gaan." „Wij proberen een artiest te presenteren aan honderden miljoenen kijkers in zo veel lan den. Dus moet die artiest in die korte tijd een goede indruk ach terlaten. Ik denk dat Linda een artiest is waarmee internatio naal iets gaat gebeuren. We in vesteren enorm veel in haar. Dat geld is niet in Nederland te rug te verdienen. Ze kan zingen, ze kan acteren en ze heeft een koppie dat veel mensen aan spreekt. En bovendien is ze in telligent." Voor Tëach In was het songfes tival van 1975 ook bedoeld als opstapje naar succes buiten de eigen landsgrenzen. „De groep had een aantal grote hits in Ne derland, maar er zat meer po- Platenbaas Eddy Ouwens gelooft in de act van Linda Wagenmakers. foto cpd de liedjes gaan schrijven. In eens heerste er iets van: nu we ten wij hoe het moet. Dat ging dus mis." „De meeste songfestivalwin naars zijn eendagsvliegen. De laatste jaren zijn ook de win naars verliezers geweest. Als je naar het niveau van de winnen de liedjes kijkt, is het bittere ar moede. Teach In en Abba, dat waren winnaars met uitstraling. Maar een paar jaar geleden wonnen twee oude Ierse man nen met een liedje uit de jaren zestig. Soms denk je het geheim te kennen, maar met zo'n win naar wordt dat idee meteen ge logenstraft." „Iemand die hits kan voorspel len, zou op een gouden stoel zitten. Iedereen in dit vak denkt te weten hoe het werkt. Maar je hebt het niet in de hand. Mis schien wint Linda niet, maar zingt toch iedereen haar liedje. Kijk, dan staan de buitenlandse platenmaatschappijen vanzelf snel op de stoep. Er is veel be langstelling voor Linda. Maar sluit je vooraf al contracten, dan kun je geen eisen stellen. Laat duidelijk zijn dat Linda voor ons geen eendagsvlieg is. We gaan haar via Stockholm in ternationaal op de kaart zet- MARTIN HERMENS De nieuwelingen Het Eurovisie Songfestival begon in 1956 met zeven landen die elk twee liedjes instuurden. Het allereerste liedje dat op het liedjesfes tijn klonk, kwam uit Neder land: 'De vogels van Hol land' door Jetty Paerl met een tekst van Annie M.G. Schmidt. In de jaren zestig groeide het aantal deelne mers naar achttien. In 1978 was er sprake van een nieuw record: voor het eerst kwamen er twintig landen als actieve deelne mer naar het Eurovisie Songfestival. Dankzij het debuut van Cyprus werd dat aantal in 1981 opnieuw gehaald. De rek was er toen nog lang niet uit. In 1987 waren er 22 deelnemers, in 1992 23, in 1993 maar liefst 25. Om het enthousiasme wat te temperen en het mogelijk te houden het programma in maximaal drie uur te kunnen afwer ken, heeft de Eurovisie al heel wat oplossingen be: dacht om alle geïnteres seerde landen aan bod te laten komen. De zeven lan den die in de afgelopen vijf jaren het slechtste gemid delde behaalden, moeten een jaartje overslaan. Let land debuteert dit jaar en is daarmee het 36ste land dat het Eurovisie-podium be springt. Er zijn nog dertien landen die in principe mo gen meedoen omdat ze lid van de Eurovsie zijn. Dan hebben we het over bij voorbeeld Libië, Egypte, Al gerije en Vaticaanstad. De Nederlandse groep Teach Inn won in 1975 het Songfestival. Het is de laatste keer dat Nederland het fes tival gewonnen heeft. foto archief Het stemmen Het uitdelen van de punten op het songfestival is onmis kenbaar politiek bepaald. Be ter een goede buur dan een verre vriend is een gulden re gel die in dat geval opgaat. Griekenland en Cyprus zijn altijd gul geweest naar elkaar toe, ook al rechtvaardigden de inzendingen dat niet. Een zelfde verhaal gaat op voor de Scandinavische landen. Elk land kent zo zijn favoriete jury's. Nederland doet het in de regel goed bij Israël, Frankrijk, Ierland, Turkije en Duitsland. Maar bij de jury's van Finland, België, Portugal, Denemarken en Cyprus lig gen we minder goed. De laat ste jaren hebben we er een nieuwe bevriende natie bijge- kregen: Oostenrijk. Dat land hield Willeke Alberti in 1994 weg van de gevreesde 'zero Oostenrijk redde in 1994 nog een beetje de Nederlandse eer door Willeke Alberti vier pun ten te geven. foto anp points'. Dat willen we nu niet meer weten, maar toen wa ren we er maar wat blij mee. De taal Zingen in de eigen landstaal was jarenlang het credo. Maar tekstschrijvers deden er alles aan om internationaal herken bare woorden in de titels te ver werken. De Zweedse zanger In- gvar Wixell brak met de onge schreven traditie en zong in 1965 zijn lied in het Engels. Het leverde WLxell een tiende plaats in een deelnemersveld van achttien op. Discussies over de vrije taalkeuze volgden. In 1973 kwam de grote ommekeer: zin gen in de taal naar keuze was toegestaan. De nieuw verwor ven vrijheid moest in 1977 weer ingeleverd worden, maar be zorgde in elk geval Abba en Teach In (mede) de overwin ning. Sinds vorig jaar mag er weer gezongen worden in de taal naar keuze. Twaalf van de 23 liedjes klonken toen in het Engels. Dit jaar ligt verhouding ongeveer hetzelfde. De winnaars Met in totaal zeven overwinningen staat Ierland aan kop in het lijstje van landen die een keer of vaker het songfestival won nen. Engeland, Frankrijk en Luxem burg volgen mét ie der vijf zeges. Zwe den en Nederland nemen de derde po sitie in met ieder vier winnaars. Commerci eel gezien zijn en blij ven het de Britten die de beste cijfers heb ben. Ook al won hun inzending niet, dan nog maakte ze grote kans op succes in de internationale hitpa rades. Winnen is tegenwoordig geen garantie meer voor groot succes. Wie het slim aanpakt, kan op het songfestival wel een basis leggen voor een roemrijke carrière. Celine Dion deed dat 1988 en heeft inmiddels de status van wereldster bereikt. Celine Dion werd na haar Songfestival optreden in 1988 een wereldster. foto ap Ellende Iedere dag komen ze wel even langs op het scherm, die vreselijke beelden uit al weer een ongelukkig land uit Afrika. De holle ogen en de kinderen, vooral de kinderen, de dood nabij. Ongedierte verkent een met huid bespannen skeletje. Het l kind heeft er part noch deel meer aan. Het staart alleen nog maar naar iets in een verte, allang deze wereld voorbij, die niets voor hem of haar in petto had. Het volgende 'itemgaat dan weer over KPN en Telefonica, maar schrikken is het telkens wel. Als de televisie dan in het kader van zón bo demloze Afrikaanse put een inzameling or ganiseert, doe ik als.doorvoede burger royaal mee. Ik heb het hart op de goede plaats en het giroboekje binnen handbereik. Zo houd ik E£7 mijn geweten in het gerede, zoals ik dat mijn lijf doe met veel fietsen. Een overschrijving voor het goede doel is net zoiets als de tuin sproeien als het lang niet heeft geregend. Mijn rododendrons en mijn geweten zijn me innig dankbaar. Wakker liggen doet de burger misschien niet HAN MULDER van Afrika en andere broedplaatsen van het honge roedeem. Zeker weet ik het niet, want wakker lig gen, is sowieso een individueel gevolg van individu ele emoties. Ik slaap meestal prima. Ik vermoed waar die burger zich echt druk om maakt in woord en gebaar. De ingezonden-brievenrubriek in de krant kan niet missen. Dat is dé klachtenlijn van een samenleving. Ik heb eens een paar weken ge turfd en met stip staan bovenaan de burger zijn au to en de burger zijn huis, zeker als dat huis door een belendende gemeente geannexeerd dreigt te worden. Het rekening rijden en waar onverhoopt Tineke Ne telenbos haar tolpoortjes met het boze elektronische oog gaat zetten, zijn groter gruwel dan tien miljoen opgezette Afrikaanse buikjes. Maar pas echt in alle staten van razernij raakt de brieven schrijvende burger bij het onderwerp 'grenscorrectie en annexa tie'. Niet zonder succes, want Twentestad is zojuist voorgoed bijgezet in de archieven. In Almelo kan het stoplicht weer op groen. Nu komt het slechte nieuws uit Den Haag en om streken. De landhonger van de bende van Deetman is niet te stillen. De buitengewesten doen hun golf- broek aan en komen in opstand. De Israelis en Pa- lestijnen mogen wat verschil van mening hebben over de westelijke Jordaanoever, maar dat is pea nuts vergeleken met de vete tussen Den Haag en Voorburg. Op de televisie zag ik een mevrouw die het zonder met de ogen te knipperen had over de identiteit van Leidschendam en omdat ik toevallig weet dat Leidschendam bestaat uit een winkelcen trum met parkeergelegenheid, moest ik onbedaar lijk lachen. Maar ik kwam echt niet meer bij toen vervolgens iemand uit een Vinex-nederzetting op het gewezen vliegveld Ypenburg - Vinex betekent beton met een dak erop - kwam vertellen dat hij vreesde voor zijn dorpse leefklimaat. Ze hebben in Ypenburg heel dorps onlangs nog eens een onwelge vallig gezin met gieken en hooivorken weggejaagd en dat willen ze graag blijven doen. Het is vast heel vreselijk met de honger in Soedan (of was het ditmaal Somalië?), maar dat Haagse landjepik in Rijswijk is ook erg. De ellende in de we reld begint dicht bij huis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2