Leidsch Üfe Dagblad Elf tolpoorten in anti-fileplan VERHUIZEN: 90% organisatie 10% vervoer ÜL! Ik Bladluizen en meikevers vliegen met hordes tegelijk door de lucht Kinsella volgt Brink op bij World Online Nekwervel verbrijzeld tijdens bevrijdingsdans 'Scholing werknemers schiet tekort' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD kü 10 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 i leroep tspraak Kelly' en betalen obieltje itrum van Amster- len automobilisten najaar parkeergeld et een mobiele tele- gaat om een proef landen voor een be- oep Libertel-abon- ich telefonisch kun- elden bij een com- afmelding wordt het telefoonrekening of afgerekend. e rituelen op van moeders rige Rijswijker voer- rituelen uit op de li- ran zijn moeder en moeder nadat hij ze geslagen. Hij dacht de duivel waren be- telde hij gisteren de over de geruchtma- orden. Onderzoeker over Nationale groeistudie: kinderen steeds langer en dikker 19 Valkenburgse winkeliers bezorgd over uittocht van middenstanders 21 23 Opknapbeurt van Gooiland Werk uit Willinks beste voor bewoners I jaren in Boijmans I op finale tegen een afknapper van Beuningen i Barcelona Trainer Real Madrid hoopt Kabinet neemt vrijdag besluit over voorstellen Netelenbos den haag gpd De Randstad krijgt vanaf 2002 in elk geval elf tolpoorten waar automo bilisten in de spits moeten betalen. Rotterdam, Haaglanden en Utrecht krijgen er elk drie, Amsterdam krijgt er twee. Dit blijkt uit het anti-fi leplan van minister Netelenbos, waarover het kabinet vrijdag besluit. zwaren tegen rekeningrijden, zoals de spitsheffing eerder werd genoemd, in te siikken. Voorwaarde is dat duidelijk in de plannen wordt opgenomen dat het een proef betreft van twee jaar. Ook be delen de liberalen om de toezegging ex tra uitgaven voor openbaar vervoer en wegen aan elkaar te koppelen: voor elke gulden naar openbaar vervoer zou ook Aanvankelijk werd uitgegaan van 74 tol poorten. maar dat aantal bleek politiek onhaalbaar. Die politieke instemming is er nu wel, hoewel nog onduidelijk is hoeveel tolpoorten de regio's zelf extra instellen om sluipverkeer te weren. Ook regeringspartij WD lijkt de be- een gulden naar extra wegen moeten, en omgekeerd. In het Torentje van premier Kok heb ben de regeringspartijen vandaag op nieuw politiek overleg over de plannen van Netelenbos. Dat gesprek gaat vooral over de aanpassing van het regeerak koord, nu het kabinet autorijders behal ve via rekeningrijden ook met aparte tol wegen en betaalstroken direct wil laten betalen voor het gebruik van wegen. In het huidige regeerakkoord wordt daar over met geen woord gesproken. Minister Netelenbos zei gisteren niet te verwachten dat er nog veel wijzigin gen in haar 'Bereikbaarheidsplan' wor den aangebracht. Volgens de minister staat van haar plannen vast dat vóór 2010 met de aanleg kan worden begon nen. Bij wijzigingen en verschuivingen zou die zekerheid vanwege de lange voorbereidingstijd van (spoor)wegen vervallen. Netelenbos sprak verder van een „evenwichtige verdeling" in de plannen tussen openbaar vervoer en wegen. PvdA en D66 hadden zich eerder kritisch over die verdeling uitgelaten. Pagina 3: Kabinet wil groot aantal tol wegen ende i man huis zetten 51 orthals van justitie ii of er een wetswijzi- komen om mannen vrouw of kinderen )ljlen sneller uit huis in. Nu zijn het nog slachtoffers die de trlaten. 3 wil van kiezers' af erse Italiaanse pre- Ato wil over anderhal- ^bij referendum op- jberen van de onge- miljoen kiezers af te e ten onrechte in de ers staan. De mees hen zijn namelijk L Het plan ligt uiter- i: Ingrijpen rra Leone anden van Sierra Leo- de chaos en het ge- ;t land onaanvaard- gen West-Afrikaanse lebben gisteren ge- let militair ingrijpen, en macht gaan Britse intussen door met van buitenlanders Leone. ilhandel I en bloeit eerder was een eerste zo gunstig voor de idel. De winkeliers jna zes procent meer in dezelfde periode ar. Vooral drogisten, rinkels en elektroni- wreven zich in de met een omzetgroei procent. Supermark- foentenwinkels plus cent, aldus het CBS. 5 water bij tachine India tanders in de Indiase tot geven gratis water aankoop van een was- Ook wie een tv of koopt, krijgt de toe dat de ondergrondse lervoirs twee maanden der onkosten worden a ld. Rajkot ligt in de Gujarat, die door de droogte in honderd Rdt geteisterd. I AAG 28 PAGINA'S Les voor Leidse politieagenten in fietssurveillance leiden ad van kaam Tien agenten van het korps Hollands Midden krijgen van drie Amerikaanse collega's les in surveilleren op de fiets. Het gaat hierbij om gerichte surveil lance in de binnenstad van Lei den. Ook enkele agenten uit Voorschoten en Gouda zijn be trokken bij de korte opleiding van vier dagen. De Amerikanen eoachen de Nederlandse dienders de ko mende dagen onder meer in 'het toepassen van tactische vaardigheden op de fiets'. De leerlingen krijgen daarvoor nieuwe mountainbikes en spe ciale, lichte uniformen. De fietsagenten kunnen zich daar door sneller en vrijer bewegen. Het idee voor deze fietssur veillance ontstond tijdens een werkbezoek van het korps Hol lands Midden aan de Ameri kaanse stad Philadelphia. Daar stapten agenten tien jaar gele den op de tweewieler om de surveillances met politieauto's in de drukke binnenstad te on dersteunen. Inmiddels rijden in de miljoenenstad Philadelphia 24 uur per dag zo n 140 agenten op de mountainbike rond. „De Amerikanen gaan onze mensen de handigheidjes met fietssurveillances bijbrengen die zij de afgelopen tien jaar hebben opgedaan", zegt Han- neke Brouwer van het korps Hollands Midden. „De Ameri kanen hebben geleerd tech nisch en slim gebruik van de fiets te maken. Dat varieert van het veilig en snel op- en afstap pen tot het wegzetten van de fiets als moet worden opgetre den." Stockholm De Nederlandse Songfestivaldeelneemster Linda Wagenmakers laat er geen twijfel over bestaan. „Wij gaan winnen." Optimisti sche geluiden uit het Zweedse Stockholm, waar zaterdag het Eurovisie Songfestival plaatsvindt. Toch zijn er ook mensen die iets voorzichtiger zijn. Linda's platenbaas Eddy Ouwens weet uit eerdere Songfestival-ervaringen dat er veel mis kan gaan en dat je slechts drie minuten hebt om een onvergetelijke indruk achter te laten. Er zijn nog wat kleine dingetjes aan de act veranderd. Linda, die wel 'De Jurk' draagt zal aan het eind van het liedje 'No Goodbyes' de hesjes van de dansers afscheuren. Pagina 2: Roep nooit dat je gaat winnen. foto anp pker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. den haag gpd Bel voor informatie of offerte: 071 - 561 75 42 Dobbeweg 8 Voorschoten. Fax 561 94 45 Bijna dubbel verlies in eerste kwartaal n Samenleving. van de Dag i/Strips 13,15,17,19,20 23,24,25 programma's reicht rotterdam anp De Amerikaan James Kinsella (40) wordt de nieuwe bestuurs voorzitter van internetprovider World Online. Hij volgt in die functie Nina Brink op. Samen met de huidige topman Simon Duffy en financieel directeur Ruud Huisman vormthij het management van het bedrijf. Kinsella is nu bestuursvoor zitter van MSNBC.com, een sa menwerking op internetgebied van Microsoft en NBC. Verder is hij bestuurder bij Microsoft. De Amerikaan treedt per 1 juni in dienst bij WOL, waar hij ver antwoordelijk wordt voor de strategische ontwikkeling. De voordracht moet nog worden goedgekeurd. Ex-topvrouw Nina Brink moest een maand geleden, drie weken na de beursgang van de internetaanbieder, na hevige kritiek het veld ruimen. Beleg gers vielen over haar heen na dat bekend werd dat zij al in december een groot deel van haar aandelen had verkocht. Drie maanden later kreeg de in ternetonderneming pas een no tering aan de beurs. De internetprovider maakte vanochtend ook de cijfers van het eerste kwartaal bekend. WOL zag de omzet in vergelij king met de laatste drie maan den van vorig jaar met bijna 40 procent stijgen naar 89 miljoen gulden. Tegelijk noteerde het in het eerste kwartaal bijna dub bele verliescijfers van 216 mil joen gulden. Op de Amster damse beurs daalde het aan deel WOL vanochtend om elf uur met 15 eurocent naar 13,50 euro. Het aantal actieve abonnees steeg in drie maanden tijd met 84,5 procent naar 2.2 miljoen. De hoge temperaturen leiden tot een explosie van insecten. Bladluizen en meikevers vliegen met hordes door de lucht. „Muggen zitten eraan te komen. Door de warmte komt alles eerder en sneller. Wat anders in een week tijd komt, is er nu in een halve dag", zegt J. de Jonge, technisch wetenschapper van het Kennis- en Adviescen trum Dierplagen. Maar van een plaag is geen sprake. De natuur draait gewoon in de hoogste versnelling. „Wat er gisteren niet was, is er nu in duizendvoud. Als je op de fiets stapt, moet je er rekening mee hou den dat je onder de bladluis zit." Overal fris, groen blad en hoge temperaturen. Bladluis voelt zich in zijn element en plant zich razendsnel voort. De moeders leggen geen eitjes, maar poe pen de jonkies simpelweg uit. Vooral op de hogere zandgronden zijn massa's meikevers te zien. 's Avonds, als de temperatuur is gedaald, maar het nog altijd zo'n twintig gra den is, zijn de vliegomstandigheden voor de mei- Care for Women wint Leidse Start leiden herman joustra Care for Women is de winnaar geworden van de Leidse Start, een wedstrijd voor beginnende ondernemers in de regio. Na rijp beraad koos de jury gister avond in de Leidse Schouwburg uiteindelijk voor dit bedrijf van de Hillegomse Catherine Mar tens. Zij verdient hiermee on der meer een cheque van 10.000 gulden, gratis adverten tieruimte in deze krant en de hulp van reclamebureau Hart Voor De Zaak voor het ontwer pen van logo en briefpapier. De publieksprijs ging naar de Leidse traiteur Kiek in de Pot. Pagina 15: Care for Women heeft al veel bereikt kever ideaal. Hier en daar ziet het dan letterlijk zwart van de meikevers. Beneden de 17 graden kunnen de koudbloedige beestjes niet vliegen. De mierennesten zijn heel druk, bijenkolonies komen tot ontwikkeling en muggen zijn onder weg. Dat heeft niets te maken met de milde win ter, maar alles met het warme weer, zegt B. Auke- ma, hoofd van de afdeling insectenkunde van de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen. „Een vochtige winter is vaak veel schadelijker voor insecten dan een koude. Bij vocht ontstaan schimmels. Daar kunnen veel insecten minder goed tegen dan tegen een beetje vorst." Wetenschappers vinden de opmerkingen over de explosie van insecten nogal stads. Als het gras plots drie keer zo hard groeit en het lijkt alsof de blaadjes in één nacht aan de bomen zijn geplakt, kunnen de beestjes natuurlijk niet uitblijven. Maar De Jonge blijft mild. „Ach, de mensen heb ben een hele winter rust gehad. Nu is het even warm en verschijnen overal insecten. Dat vinden ze hinderlijk. Ze moeten er gewoon even aan wennen." MAASTRICHT ANP Werknemers lopen in veel sec toren het risico hun werk te verliezen als ze zich niet vol doende bijscholen. Ontwikke lingen op het gebied van com putertechnologie, reorganisa ties en steeds meer werkdruk dwingen tot het tijdig volgen van cursussen. Dat concludeert het ROA, het researchcentrum voor onder wijs en arbeidsmarkt van de Universiteit Maastricht. In het rapport Werkgelegenheid en scholing 1999 staat ondermeer dat de kennis over computers bij werknemers steeds sneller veroudert. Het ROA deed het onderzoek in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Vooral grafisch ontwerpers, taalkundigen, organisatiedes kundigen, systeemanalisten en informatici lopen volgens het ROA grote kans hun baan te verliezen als ze hun kennis niet bijhouden. Reorganisaties ma ken vooral slachtoffers bij over heid en onderwijs. De vraag naar lager opgelei den zal kleiner worden, voor spelt het ROA. Werknemers met HET WOORD IS AAN Alexander Pola De twistappel valt niet ver van het geboom. 14722" "723° 13*/23° £2$ 40% 30% 30% SKSSg? 50% 60% 60% rotterdam desiree van der jagt Moeder Ger Strörmann kan het nog nauwelijks bevatten. In het Dijkzigtziekenhuis vertelt ze over het 'bizarre' ongeluk dat haar 42-jarige dochter is over komen. Een forse, roodharige dame van rond de 28 jaar heeft op bevrijdingsdag waarschijn lijk, onbedoeld, een nekwervel van dochter Simone verbrijzeld. Simone en haar nieuwe vriend zijn vrijdag 5 mei rond zes uur 's avonds op het bevrij dingsfestival. Het is warm en Si mone zit op de grond en rolt een shaggie. Naast haar staat een vrouw te dansen. Als de vrouw haar evenwicht verliest, valt ze bovenop Simone. „Mijn dochter slaat helemaal dubbel, maar staat nog wel op. De vrouw verontschuldigt zich en Simone en haar vriend zoeken een plek in de schaduw om te bekomen van de schrik", vertelt Ger. Eenmaal in de schaduw haalt haar vriend meteen de auto. „Simone wordt duizelig en ziet er heel raar uit. Hij is meteen met haar naar het ziekenhuis gereden en daar bleek dat haar nek was gebroken." Inmiddels blijkt dat haar letsel nog erger is dan aanvankelijk werd gedacht. „Ze had veel pijn in haar buik en moest continu overgeven. Uit nieuwe foto's blijkt dat haar nek niet alleen is gebroken, maar ook dat een wervel is ver brijzeld en dat maakt het alle maal nog veel erger. Ook heeft ze een aantal gekneusde rib ben." Simone Strörmann, moeder van twee kinderen van 14 en 16 jaar oud, mag van de artsen niet worden gestoord. Ze ligt plat en haar hoofd en nek zitten vast in een ijzeren stellage. Ho pelijk krijgt ze over een week een corset, waardoor ze ook rechtop kan zitten. Haar herstel zal zeker nog drie maanden du ren. Ger Strörmann maakt zich in middels zorgen over de financi ële gevolgen van dit dramatisch verlopen uitje. „Alles spookt door mijn hoofd. Ik moet nog aangifte doen bij de politie, maar ik maak me vooral zorgen over de verzekering. Ik heb ge woonweg niet het geld om mijn dochter en haar gezin financi eel te helpen. Vandaar dat ik de vrouw zoek die op Simone is gevallen. De meeste mensen hebben toch wel een WA-verze- kering." De vrouw hoopt dat de dan sende dame zich bij haar wil melden. „Ik neem die vrouw helemaal niets kwalijk. Ie doet zoiets niet expres. Simone is ge woon weggelopen en ze zal dus wel niet weten dat mijn dochter hier nu zo ligt. Ik denk dat ze zich rot zal schrikken als ze dat zou weten." alleen basisonderwijs of een opleiding op het niveau van het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (vmbo) krijgen het moeilijk omdat bedrijven steeds hogere eisen stellen. Voor de meeste banen is de komende jaren minimaal een mbo-diploma nodig. Behalve vaker naar cursus moeten werknemers volgens het ROA meer van werkzaamheden of baan wisselen. Dat maakt het makkelijker om bij baanverlies uit te wijken naar ander werk of beroep, stellen de onderzoe kers. 'Terugkeer van zedendelinquent bij wet regelen' echteld anp De coördinerende rol van de burgemeester bij terugkeer van een gestrafte zedendelinquent in zijn gemeente moet wettelijk geregeld zijn. De burgemeester moet langs elkaar heen werken de instellingen die bij de terug keer betrokken zijn, tot de orde kunnen roepen en desnoods kunnen dwingen tot samen werking. Dat schrijft de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) vandaag in een brief aan de vaste Kamercommissie voor Justitie. De commissie praat maandag over de voorstellen van minis ter Korthals voor de bestrijding van seksueel misbruik en sek sueel geweld tegen kinderen. Volgens de VNG blijft de pro blematiek van de terugkeer van ex-zedendelinquenten in de maatschappij in de voorstellen onderbelicht. Er zou onder meer een regulier overleg moe ten komen tussen lustitie, ge meenten en hulpverlening. Een werkgroep van burge meesters onder leiding van bur gemeester Zomerdijk van Ech- teld heeft voorstellen voor bete re regelingen gedaan. De werk groep constateert dat de maat schappelijke onrust over de te rugkeer van een ex-zedendelin- quent door voorvallen zoals de moord op Chantal Naomi Ele- veld in Assen toeneemt. Er ont staan actiecomités, zelfs wan neer daar geen aanleiding voor is, aldus de werkgroep. De wettelijke regeling moet er in voorzien dat psychiatrische instellingen eventueel gedwon gen kunnen worden tot opna me van een ex-gedetineerde. Nu wordt dat nogal eens gewei gerd. Ook een verhuisplicht zou 1 moeten worden. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Na de eerste twee weken betsal Ik j mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch 99.90) j G Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) r i Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: indag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1