t uit naar SDB a Wethouder Post haalt fors Nog geen keuze voor alternatief plan Bronsgeest dkenburgers winkelen niet in Valkenburg Verzet tegen Noordwijks theater wijk verkleint voor ruim miljoen de schoolklassen 'Seksclubs verbieden' jaar cel en tbs voor rd op Rijnsburger Duin Bollenstreek Supermarkt krijgt vorm Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR f 41 00 BEL 071-5128030 anders over. Die wil voorlopig uitstel om onder meer te on derzoeken of er nog ontsnap pingsmogelijkheden aan de be taling van de 650.000 gulden aan het SDB zijn. Volgens Post zijn die er niet. Betaling van de door de ge meente Katwijk betwiste en openstaande rekeningen zou volgens hem het einde van een lange lijdensweg zijn. „Met het SDB valt gewoon niet te communiceren. De communicatie met die organi satie is niet al te best, zeg maar gerust slecht. Wij zijn nu al ze ven jaar met ze in de slag. Dat heeft nog altijd niets opgele verd. Toezeggingen van hun kant worden telkens niet nage komen. Het enige dat we van het SDB krijgen is een reeks nietszeggende antwoorden. En daar kunnen en moeten we het doen." Post, die zijn ambtena ren en zichzelf geen laksheid (de commissie vroeg zich af waarom de affaire nu al zeven jaar speelt, red.) verwijt en alle schuld bij hdt SDB legt, liet ten slotte nog weten dat hij de ver houdingen in de regio niet op het spel wil zetten. „We moeten met onze buurgemeenten na tuurlijk nog wel samen door één deur kunnen. Burgemeester Van Wouwe was niet voor commentaar be reikbaar. Griep stopt als fractievoorzitter Jan Griep (52) stopt per 1 au gustus als fractievoorzitter van de PvdA in Katwijk. Hij kan die functie, die gepaard gaat met veel vergaderingen, niet langer combineren met zijn werk als projecdeider bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Griep, die in totaal vier jaar fractieleider van de PvdA is ge weest, blijft wel aan als raads lid. Hij blijft eveneens de enige kandidaat-wethouder van de PvdA, mocht die partij toetre den tot het college van burge meester en wethouders. Nieuw komer Erwin Stolk (33) - pas raadslid sinds vorig jaar no vember, nadat zijn partijgenoot Marijke Goudriaan eveneens door drukke werkzaamheden uit de gemeenteraad was ge stapt - promoveert tot de nieu we fractievoorzitter. Stolk is in het dagelijks leven stafmede werker bij Rijksuitgaven in Den Haag. De wisseling van de wacht heeft ook consequenties voor de portefeuilleverdeling van de PvdA'ers. Griep staat in de commissie voor algemene be stuurlijke zaken (abz) zijn stoel af aan Stolk. Griep neemt in de commissie financiën de plaats van Stolk over. Noordwijkse raad wil inzicht in kosten Het plan voor Groot-Bronsgeest kan pas volgende maand voor goed worden opgeborgen. In het Noordwijkse collegevoorstel om definitief op het alternatief van twee kleine wijkjes over te stappen, zitten nog te veel on duidelijkheden, oordeelde gis teren de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het huis werk voor wethouder Tummers bestaat onder meer uit een fi nanciële onderbouwing van het alternatieve plan. De oppositie vindt het een 'voorbarige' (RPF/GPV) of zelfs 'blinde' (De Combinatie) keuze. Van Rijnberk (De Combina tie) blijft zich inspannen om, zoals hij zelf zegt, een ramp te voorkomen. Het alternatieve plan is in zijn ogen twintig mil joen duurder. Hij had boven dien de nota erbij gepakt waar in het college vorig jaar de eventuele zegeningen en de voorwaarden van het alterna tieve plan (Offem-Zuid en Boechorst) aangaf. Aan geen van de belangrijkste voorwaar den is voldaan, meent hij. De provincie is nog niet akkoord met een plan voor negen land huizen, dat financieel nodig is. En van de grond in Offem-Zuid is nog niet bekend of de ge meente hem voor een accepta bele prijs kan kopen. Daarnaast wil Van Rijnberk nog steeds weten hoe het ver keer Offem-Zuid in en uit moet. Dat wijkje ligt pal aan een afrit van de provinciale weg, de Verlengde Beeklaan. Volgens zijn eigen berekening biedt het alternatieve plan twee voordelen en twintig nadelen. „Dit zou voor iedereen aanlei ding moeten zijn om tegen het college te zeggen: ga uw huis werk maar overdoen. U neemt de raad niet serieus." Ook RPF/GPV'er Van Duin heeft forse kritiek. Hij vindt dat het collegevoorstel op 'financi eel drijfzand' berust, keurt de 'stemmingmakerij' van het col lege met het nieuwe plan af en zei niet akkoord te kunnen gaan zolang de provincie niet met de landhuizen instemt. Juist op dat punt heeft Tum mers geen enkele twijfel. „Ik ben er honderd procent van overtuigd dat we eruit komen met de provincie." Hij denkt dat het met de grondprijs in Of fem-Zuid wel mee zal vallen. En Tummers gaat de werkgroep Behoud van Berckel vragen geen bezwaar tegen dit plan in te dienen. Het verzet tegen om legging van de Van Berckelweg was een van de redenen voor het alternatieve plan. CDA, Noordwijks Belang en Verenigd Noordwijk missen nog de puntjes op de i, maar steunen de keuze van het colle ge. Van de collegepartijen toon de alleen WD'er Van der Vlugt zich kritischer. Zij wil eerst de financiële uitwerking van het plan zien en de reactie van de provincie daarop, alvorens er mee in te kunnen stemmen. Dat wordt niet eerder dan in de raadsvergadering van juni. tejLslÉ *r-cor\, hj&t eXt/n Le Patissier roomijs Slagroomijs. Napolitana, Schwarzwalderkirsch of Stracciacella. In de diepvries Beker 1200 ml van 5.98 voor 3.98 S 3 bekers J[y KQüMar katwijk peter blok Het CDA in Katwijk vraagt vanavond in de raadscom missie voor volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) aan wethou der Berkheij of het tóch mo gelijk is om seksclubs in Kat wijk te verbieden. Dat zegt CDA-fractievoorzitter Van Duijn. „Het is en blijft toch van de gekke dat we iets van het rijk moeten doen wat we als gemeente niet willen, na melijk een seksclub in het dorp tolereren." Van Duijn wil daarom vanavond onder meer van Berkheij horen of een lokaal bordeelverbod tóch tot de mogelijkheden behoort. Berkheij laat desgevraagd weten dat dat in principe niet mogelijk is, omdat pros titutie in Katwijk dan moge lijk helemaal niet meer in de hand te houden is. „Door opheffing van het landelijke bordeelverbod per 1 oktober van dit jaar kunnen we in Katwijk seksclubs niet langer verbieden. Daarom moeten we zo snel mogelijk maatre gelen treffen om een wild groei tegen te gaan. Dat doen we onder meer door alle bestemmingsplannen voor woongebieden aan te passen. Daarin wordt een verbod op seksclubs opge nomen. Maar we moeten één plek aanwijzen waar het wel mag, anders gaan we bij de provincie en het rijk en bij de rechter voor de bijl. iAG 10 MEI 2000 usburg akkoord met rotonde De Rijnsburgse politiek steunt in meerderheid de ,öm een rotonde aan te leggen op De Splitsing - de van de Oegstgeesterweg en de Rijnsburgerweg. Ook de oor een rotonde, hoewel deze fractie moeite heeft met aartje van 2,7 miljoen gulden. Het CDA steunt als eni- de plannen nog niet. Volgens de christen-democraten st aangetoond worden dat een verkeersplein de door- r en de verkeersveiligheid op De Splitsing écht verbe- st de kruising staat sinds 1991 de Prins Willem van loom. De groenstrook van deze boom dreigt te moeten •n voor de rotonde. B en W bekijken of de prinselijke worden behouden. vbouw voor Hofstraat-omgeving De gemeente ziet wel wat in nieuwbouw op de loca- e Hofstraat die sanitairhandel Bouwton binnenkort n( terlaat. Bouwton gaat de badkamershowroom vestigen leentrum De Remise. Ook het achtergelegen opslagter- r bloemen en vrachtwagens komt vrij en (per 2002) ver- r ook een school. Volgens wethouder De Mooij hoopt jente op de vrijkomende gronden nieuwbouw te plegen. bi iunsburg Een 30-jari- de rechtszitting van twee weken aar is gisteren door de geleden dat hij al anderhalf jaar ^chtbank veroordeeld problemen met zijn chef had. aar gevangenisstraf en Beiden waren schoonmakers, an stak op een spoor- Volgens psychiatrische rappor- icement in Voorburg ten zou de Hagenaar een ge- ember vorig jaar zijn brekkige ontwikkeling van de r voorman Enk de Jong geestelijke vermogens hebben lurg in brand. De man en lijden aan een persoonlijk- aan zijn verwondin- heidsstoornis. De moord zou vonnis is conform de een gevolg zijn van langdurig opgekropte woede. rekt in totaal ruim 3,4 ulden uit voor de klas- ining in het basison- De raadscommissie lerwijs heeft daar gis- mee ingestemd. Wel alle raadsleden zich f of klassenverkleining in een tijd dat het lera- in het basisonderwijs j groot is en de komen- hoogstwaarschijnlijk 3 iar verder toeneemt. r nu zo dat we hiermee alleen maar overcapa- het financieren zijn", de raadsleden Van jorde (CDA) en Van 6/Gemeentebelangen) i 'an wethouder Post erarentekort niet wor- amatiseerd. „Elke dag j staan er bij mijn we- twijk voldoende men- r de klas. Bovendien is llerlei oplossingen aan iken om het lerarente- - iel mogelijk op te los- "ïet vak van leerkracht ïlijker te maken." Stolk vreesde dat de ïg van de scholen in met de klassenverklei- koste gaat van het ge- derhoud. Volgens Post n geen sprake. „Daar e potjes voor." inks'er Boland vond dat basisschool De Duinroos met 25 lokalen en tussen de 500 en de 600 leerlingen wel erg groot wordt. Hij pleitte voor een nieuwe school in de nieuw bouwwijk Zanderij. De ge meente voelt daar bij monde van wethouder Post niets voor. Katwijk gaat na het definitie ve jawoord van de gemeente raad zo snel mogelijk aan de slag om de klassenverkleining op korte termijn te realiseren. Volgens wethouder Post kun nen enkele scholen zelfs al on middellijk na.de zomervakantie met kleinere klassen beginnen. „En de anderen voor het eind van dit jaar. Het is in ieder geval geen meerjarenplan." De Oranjeschool krijgt naast de hoofdvestiging aan de Secre taris Varkevisserstraat een nieuw gebouw op het Abeel- plein. Daarmee is ruim 1,3 mil joen gulden gemoeid. De Reho- bothschool aan de Poolster in Rijnsoever, de Gaspard de Co- lignyschool aan de Meerburg kade en de Willem van Veen- school aan de Huetingstraat krijgen er elk een negende lo kaal bij. De Willem van Veen- school krijgt bovendien een noodlokaal. De Christelijke Op leidingsschool krijgt er zelfs een dertiende klas bij. De Sjaloom- school breidt op korte termijn fnet één groep uit. Deze uitbrei dingen kosten ruim twee mil joen gulden. 'Misschien moeten we dat samenwerkingsorgaan maar opheffen De Katwijkse wethouder Post (RPF) van onderwijs, wel zijn en zorg heeft gisteravond tijdens een commissiever gadering fors uitgehaald naar het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Volgens Post is het SDB een 'schurkerige tent' die wat hem betreft zo snel moge lijk opgeheven mag worden. „We moeten ons als ge meente op korte termijn nadrukkelijk de vraag stellen of we überhaupt nog wel met het SDB verder willen." Post stelde dat hij wat het SDB aangaat 'zijn handen nergens meer voor in het vuur durft te steken'. „Dit is al de tweede kwestie op mijn beleidsterrein die onze gemeente veel geld gaat kosten", zei hij over een even langdurige als slepende affaire met het SDB over de be taling van ruim 650.000 gulden voor de GGD. Dat bedrag wordt door de gemeente ernstig in twijfel getrokken, omdat er in 1994 andere en goedkopere af spraken zouden zijn gemaakt. Met zijn stortvloed aan kritiek opende Post gisteravond - on gewild - de discussie over het nut en de noodzaak om het SDB, dat sinds het vertrek van zowel de GGD als de noodlij dende stichting Werkkring, steeds meer een lege huls be gint te worden, nog langer in le ven te houden. Maar toen die discussie op gang kwam, ver wees de wethouder de raadsle den door naar de commissie voor algemene bestuurlijke za ken. Van die commissie is bur gemeester Van Wouwe de voor zitter, die ironisch genoeg ook van het door Post en een aantal raadsleden hevig bekritiseerde SDB voorzitter is. SGP/GPV-raadslid Van Duijn wilde nog wel van Post horen of zijn mede-collegeleden er de zelfde opvattingen over het SDB op na houden. „Ik kan hier niet voor hen spreken, maar ik weet wel dat bij hen ook regel matig onvrede over het functio neren van het SDB leeft", ant woordde Post. „Katwijk betaalt een kwart van alle kosten van het SDB en moet alle tegenval lers die zijn ontstaan door die grote chaos bij het samenwer kingsorgaan maar opvangen. Dat is moeilijk te verkroppen, maar we moeten, omdat we volgens de geleerden juridisch niet sterk staan, toch deze bitte re pil van 650.000 gulden slik ken." De commissie voor onder wijs, zorg en welzijn dacht daar noordwuk Enkele omwonenden van De Rank blijven zich verzetten tegen de geplande omvang van het nieuwe multifunctionele gebouw met theater op die plek. Tijdens een hoor zitting klaagde een van de bewoners van de Golfbaan, J. van der Niet, gisteren dat haar huis straks zonlicht gaat missen. De foto's van TNO die het tegendeel bewijzen zijn volgens haar op de verkeerde momenten genomen. Midden in de zomer en midden op de middag zou haar gevel wel degelijk in de schaduw van het nieuwe gebouw staan. Ook wasserij Speedwash, nu in de kelder van De Rank gevestigd, dreigt in de proble men te komen door de nieuwbouw en vraagt daar aandacht voor bij de gemeente. Die beschouwt het tot dusverre als een zaak tussen Stichting Dorpshuizen en de wasserij. Die stichting zegt de eigenaar van de wasserij al zeven voorstellen voor ande re locaties gedaan te hebben, maar zonder resultaat. Volgens de advocaat van de was serij is dat omdat in Noordwijk geen gelijk waardige locatie te vinden is. Vestiging in de kelder van de nieuwbouw heeft zijn voorkeur, zelfs als de wasserij daardoor twee keer moet verhuizen, een operatie die ongeveer anderhalve ton (per keer) kost. iwater I in Valkenburg weet afkalven van het win- ïd rond het Castellum- topt moet worden. Ko- aterdag sluit een on- ig in huishoudelijke Van Stijn, haar deu- komt voorlopig geen oor terug. Valkenburg id het Castellumplein dag nog vier winkels: ?r, een bloemenwinkel, irmarkt en een snack- en het 'centrum' heeft ïrg nog een drogist en tsenhandelaren. Vorig d een groentenhande- roor gezien. ilitiek en de huidige tand willen niets liever grotere verscheiden- ondernemingen, maar G. Hoekstra, voorzitter winkeliersvereniging, alkenburger liever bui- orp zijn inkopen doen. jgen waardering van van buitenaf voor onze mingen. Maar er wo- veinig mensen in het n een serie winkels e te houden." uder Van der Horst e situatie vervelend, weet ook niet hoe hij 'ls voor Valkenburg kan n of het bestand kan !n. „Het is nu eenmaal een ondernemer geld dienen. En als dat niet moeten er maatrege len genomen. Dat juist i ermee stopt, betreur het altijd de Winkel tuigd." Timmers beseft dat on dernemen in Valkenburg niet makkelijk is. „Als je een winkel begint, moet je eerst onroerend goed kopen. Dus moet er geïn vesteerd worden en de mensen die dat durven, zijn hier niet te vinden." Van der Horst zegt dat de ge meente met de rug tegen de muur staat. „We gaan heus wel investeren, maar de omliggen de plaatsen doen dat ook. We vissen allemaal in dezelfde vij ver. Dus ik vraag me af of we daar iets mee mee opschieten. Alle kleinere plaatsen in de Bol lenstreek kampen met deze problematiek. De mensen stap pen in de auto en rijden naar andere plaatsen." Zoals bewoonster J. van Sin- deren. „Ik doe mijn bood schappen in Katwijk. En dan neem je ook de dingen mee, die je in Valkenburg kunt kopen. Zo werkt dat denk ik voor veel Valkenburgers. De mensen die roepen dat het jammer is dat die winkels verdwijnen, kopen niets in die winkels. Dus is het niet terecht dat ze dat zeggen. Als die winkels straks allemaal verdwijnen vind ik dat verve lend voor de winkeliers, maar voor mij zal er echt geen man overboord zijn." Bewoonster R. Onderwater betreurt het sluiten van wéér een winkel. „Bij Van Stijn haal de ik wat kleine dingetjes, zoals schriften voor de kinderen. Maar de grote boodschappen doe ik in Katwijk. Hoe dat komt? Het is een gewoonte, je kunt bij een supermarkt als de Konmar alles kopen." van Sinkel. Je kan er van alles krijgen." Winkelier R. van Stijn beves tigt dat hij komende zaterdag voor het laatst open is. Verder doet de Valkenburgse onderne mer er het zwijgen toe. Volgens winkeliersvoorzitter Hoekstra heeft Van Stijn 'er geen zin meer in na 25 jaar keihard wer ken'. Hoekstra vindt dat binnen de Valkenburgse gemeenschap best plaats is voor meer win kels. „Het is ook een kwestie van durven. Ik ben naast brom mers met skates begonnen en dat loopt nu als een trein. Maar 80 procent van mijn klandizie komt van buiten Valkenburg." Hoeksta vindt dat het op knappen van het Castellum plein een impuls voor het win kelbestand kan betekenen. Van der Horst twijfelt aan die stel ling: „Er is gewoon veel concur rentie van Leiden en Katwijk. Slager C. Timmers, voormalig voorzitter van de winkeliersver eniging, vraagt zich hardop af hoe hij de afname van winkels rond het Castellumplein kan stoppen. „Geen groenteboer, geen bakker en nu ook geen winkel in huishoudelijke artike len. Dat wordt straks wel wei nig. Maar de winkels die over blijven zijn sterk genoeg, daar van zijn we allemaal over- markt er in het gebouw gevestigd wordt. In eerste instantie was het bedoeling dat Super de Boer aan de Rijnstraat ging zitten, maar dat bedrijf deelde gisteren desgevraagd mede dat er geen vestiging in Katwijk komt. foto wim dijkman Gerrit Hoekstra sleutelt, in zijn oude pand aan de Burgemeester Lotsystraat, aan een brommer. De winke liersvoorzitter is teleurgesteld dat er weer een winkel verdwijnt uit Valkenburg. foto henk bouwman katwijk De supermarkt aan de Rijnstraat in Katwijk krijgt vorm. Vol gens de Alphense aannemer Gesman worden de supermarkt en de vijf appartementen in juli opgeleverd. Of de supermarkt op hetzelfde moment open gaat, is onzeker. Zoals ook niet bekend is welke super-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19