I love you vind ik een erg flauwe grap' bi Gesplitst Bronsgeest: Noordwijks kapitale fah conference 05/05,'2Q0C Re: applicat 05/05/200C 05/05/200C OR t'OR i'Ofï LOVEYOU I LOVEYOU II rvv /cvni i 1 T Meningen Ook Leiderdorp doet aan 'kannibalisme' Klankbord 'Deskundigen' gooch met cijfers verkeersdo WOENSDAG 10 MEI 2000 AG10 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc Eén van de artikelen van het Zaterdags Bijvoegsel van 22 april van deze krant, ging over de miljoenenstrijd om de klant in de Bollenstreek. Vernieuwing lokale winkelcentra leidt tot kannibalisme, luidde de con clusie. In het Leidsch Dagblad van 27 april ging CDA-wethouder Roest van financiën en econo mische zaken er prat op dat Leiderdorp 60.000 vierkante meter aan winkeloppervlakte heeft. Laat ik eerst vaststellen dat niet alle 60.000 vierkante me ters er zijn gekomen dankzij de gemeente maar ondanks de ge meente. Met ondanks de ge meente bedoel ik de vierkante meters van de Baanderij en omgeving. Door handige za kenmensen zijn de gemeente en de provincie daar voor het blok gezet. De nieuwe bedrijfs hallen werden gewoon in ge bruik genomen door detaillis ten, tegen het bestemmings plan in. De gemeente en de provincie waren niet bij machte om dat een halt toe te roepen, zijn overstag gegaan en hebben een en ander gelegaliseerd. Het zou de grootste grap zijn om één van deze zakenmensen de eerste, nieuw in te stellen ti tel 'Ondernemer van het Jaar' te geven. Ik vraag me af of de heer Roest zich hier niet laat 'inpak ken' net als zijn collega wet houder Kolman van de WD die opeens met het bericht kwam dat er een disco aan de Zijl zou komen. Voorts merkte de heer Roest fijntjes op dat Leiderdorp na Leiden en Alphen het derde koopcentrum van de regio is. Deze manier van denken - noem het grootheidswaanzin - van verschillende colleges van B en W is er mede de oorzaak van dat het winkelbestand in het oude dorp drastisch is uit gedund. Ook door deze vorm van kannibalisme worden de winkelbestanden van de omlig gende dorpen aangetast. Zoals in Hoogmade, Woubrugge en Oud Ade, waar de oudere, niet mobiele, bewoners de dupe van zijn. De nieuwe voorzitter van de Winkelhof gaf dit zelf aan in het LD van 25 april met de uit spraak: 'Laatst hadden we een prijsvraag, waarvoor mensen bonnen konden inleveren. Honderden waren uit de omge ving van Leiderdorp'. Met an dere woorden: ze zuigen de omliggende dorpen leeg. Zelf kunnen ze geen concur rentie velen, dan schreeuwen ze moord en brand (zie de kwestie rond de viskraam aan het Statendaalder) en beargu menteren ze het met overbe- winkeling. Is dat niet een giller?! Al eerder had de heer Roest de uitspraak gedaan dat Activi teiten Centrum Gading niet daar gebouwd had mogen wor den. Dit AC is pal naast het Winkelhof gebouwd en daar door kan het Winkelhof niet verder uitbreiden. De omlig gende dorpen mogen blij zijn dat op zo'n manier het kanni balisme van de gemeente Lei derdorp een halt wordt toege roepen. Als laatste zou ik aan de ver slaggevers Marijn Kramp en Wim Koevoet (de schrijvers van het artikel in het Zaterdags Bij voegsel) willen vragen of het niet interessant is om een on derzoek te doen naar de gevol gen in de omliggende dorpen van de expansiedrift op dit ge bied van de gemeente Leider dorp. C.A. van Rijn, Leiderdorp. Niet ANBO maar KBO is grootste ouderenorganisatie van Nederland In het artikel 'Oudere moet sneller van de weg af - in de krant van zaterdag 29 april - meldt het Leidsch Dagblad dat de ANBO met 200.000 leden de grootste seniorenbond in Ne derland is. Ter juiste informatie menen wij er goed aan te doen te laten weten, dat de Unie KBO met circa 235.000 leden in Ne derland in feite de grootste se niorenorganisatie is. H.J.J. Mentink, secretaris KBO afdeling Leiden, Leiden. De gemeente Noordwijk dreigt deze maand een kapitale fout te begaan door negen jaar na de eerste keuze er vóór, definitief af te zien van woning bouw in Bronsgeest(-Noord). In plaats daarvan komen Offem-Zuid en Bronsgeest-Zuid. De laatste - inmid dels omgedoopt tot Boeckhorst - wordt maar een halve wijk. De kapitale fout zit hem in het feit dat de bevolking niet over deze keuze heeft kunnen meepraten én er miljoe nen guldens in rook opgaan én er op de lange termijn minder woningen gebouwd kunnen worden. Hoe is de gemeente tot deze kapita le blunder gekomen? In 1991 besloot de gemeenteraad van Noordwijk, op basis van een grondig onderzoek naar de diverse uitbreidingsmogelijkheden, te kiezen voor Groot-Bronsgeest als woningbouwlocatie na het Vinkeveld. Ton van Rijnberk is gemeenteraadslid van De Combinatie (PvdA/Groen- Links/D66) in Noordwijk. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de keuze van de gemeente Noordwijk om in plaats van de wijk Groot- Bronsgeest twee kleinere nieuwbouwwijken te ontwikkelen. Om te voorkomen dat de nieuwe wijk door een doorgaande weg zou wor den doorsneden, zou de Van Berckel- weg worden omgelegd richting de ijs baan/tennisbaan. Vier jaar geleden is een plan voor Groot-Bronsgeest in de inspraak ge bracht. Slechts een beperkt aantal be- HPINIF woners van de om- UrllwÊE geving Gooweg- /Northgodreef - ac tiegroep 'Behoud Van Berckel' - maakte bezwaar tegen het omleggen van de Van Berckelweg. De reden van hun verzet was dat zij meer verkeer langs hun huizen zouden krijgen. In januari 1998 heeft de gemeente raad opnieuw besloten dat Groot- Bronsgeest met de omgelegde Van Berckelweg toch de beste optie was. De gemeente had inmiddels in Brons geest (voornamelijk in noord) al 27 hectare grond aangekocht. Reden voor alle partijen te beloven dat vanaf dat moment slagvaardig en voortva rend aan Groot-Bronsgeest zou wor den gewerkt. Al na negen maanden kwamen de raadsleden Salman (CDA) en Duijn- dam (Noordwijks Belang) op deze be lofte terug. Reden: de bezwaren van de werkgroep 'Behoud Van Berckel' zouden voor jaren vertraging zorgen. Het voorstel van Salman en Duijndam was: laat Bronsgeest-Noord vallen en bouw daarvoor in de plaats in Offem- Zuid. Het verlies van 23 hectare in Bronsgeest-Noord aangekochte grond zou kunnen worden gecompenseerd met de bouw van negen landgoederen op vier hectare grond in de buurt van de ijsbaan. Van vertraging door Groot-Brons geest is echter in het geheel geen sprake, omdat in Bronsgeest-Zuid zonder problemen begonnen kan worden met bouwen. Bovendien wil De Combinatie PvdA/Groen- Links/D66 dat er alleen wordt geko zen voor het alternatief als er eerst een knelpuntennotitie wordt opge steld waarin Groot-Bronsgeest en het alternatieve plan op punten als verka veling, verkeer, grondverwerving, kos ten, winkels en scholen met elkaar worden vergeleken. Dit om te beoor delen welk plan vanuit de Noordwijk- se belangen gezien het beste is. Ver der vindt De Combinatie dat zo'n be langrijk voorstel tot wijziging eerst aan de burgers moet worden voorgelegd en dat daarna, indien de knelpunten notitie dit zou uitwijzen, met de pro vincie moet worden gepraat over aan passing van het streekplan. Maar nee, het college van B en W heeft besloten niet eerst de Noord- wijkse belangen uit te zoeken, maar Het gebied Bronsgeest in Noordwijk. De discussie erover loopt al een jaar of negen. ARCHIEFFOTO DICK H( direct met de provincie te gaan pra ten; daarmee dat bestuursorgaan car te blanche gevend. Immers, de pro vincie beoordeelt de plannen slechts op het punt van behoud van bollen- grond en zal dus zonder meer voor het alternatief kiezen als Noordwijk haar de keus laat. Daarmee een wo ningbouwlocatie voor zo'n 550 wo ningen voor altijd onmogelijk ma kend. De volgende misser van het college van B en W is dat niet het beloofde tweesporenbeleid werd gevoerd - bei de plannen gelijktijdig naast elkaar verder ontwikkelen - maar dat de aandacht alleen werd gericht op het alternatief met Offem-Zuid. Inmiddels zijn we anderhalf jaar na het initiatief van Salman en Duijn dam. Bij het opmaken van de balans blijkt het door De Combinatie voor spelde drama zich in volle omvang te voltrekken: Het alternatief heeft niet tot sneller bouwen geleid. In tegendeel, er is tot nu toe meer dan een jaar extra tijd verloren. Bovendien dreigt nog meer vertraging. De actiegroep 'Behoud Van Berckel' zal niet meer tegen het omleggen van de Van Berckelweg protesteren maar zeer waarschijnlijk wel tegen de in hun omgeving geprojecteerde land goederen. De vereniging 'De Oude Dorpskern' heeft aangekondigd alle procedurele wegen te zullen bewandelen om be bouwing van Offem-Zuid te voorko men. De actiegroep 'Bouwen Nu', die als doel heeft zoveel mogelijk, zo betaal baar mogelijk en zo snel mogelijk bouwen, zal zich verzetten tegen het opgeven van Bronsgeest-Noord als nu in het streekplan opgenomen bouwlo catie. Tegenover het voordeel van het be houd van 16 hectare bollengrond staat voor Noordwijk een lange lijst nadelen, waaronder: Zo'n 8 miljoen gulden verlies en mo gelijk veel meer doordat de eigenaren in Offem-Zuid hun grond zeer duur willen verkopen. (Sommige-stukken wel 20 keer zo duur als Bronsgeest- Noord.) Het bouwen van negen landgoede ren in plaats van zo'n 132 woningen voor Noordwijkers. Een verlies van 10 miljoen gulden grondopbrengst door de bouw van landgoederen in plaats van woningen. Duurdere woningen als gevolg van de financiële verliezen. Het verlies van de locatie Brons ki.iis^ er nie H. Bt kesbu geest-Noord waar 550 won)ekoin bouwd kunnen worden. Bezwaren van De Oude )00op en Bouwen Nu tegen het al heb te plan- itema Geen winkel-, school- moete centrale wijkvooréieningen ct is I de (te) kleine wijken. Onduidelijke verkeersonts et eer fem-Zuid (via Verlengde Biggen, de Hogeweg?) Geluidsoverlast voor de die dicht bij de provincial 0eterr men te liggen. Aantasting van de landelijl fj wandelroute het Nachtegaal Desondanks stellen CD/ wijks Belang, WD Noordwijk - zonder in een procedure de Noordwijkse de gelegenheid te geven kunnen reageren - voor on te kiezen voor het alternatie! herinnert de Noordwijkse zich bij de volgende verkiezi het moment dat het gemeei ze niet kan verhinderen zie Noordwijkse politiek uit te dit drama en denkt ze: collegepartijen meer, maai willen een alternatief. TON VAN RUNBERK» 'I love you'. Het klonk zo mooi, maar in werkelijkheid zat er een groot virus achter verscholen. Zodra de bijlage van de e-mail met de prikkelende tekst werd geopend, verspreidde het virus zich naar het hele adressenbestand. Het computervirus heeft al voor miljoenen guldens schade toegebracht in zo'n twintig landen. Een informatica-studente uit de Filipijnen wordt verdacht het virus te hebben geactiveerd. Haar vriend werd maandag al opgepakt. Inmiddels zijn er al zeker 19 varianten op het virus. Is het dan zo makkelijk om een virus te kweken? En wat kunnen we er tegen doen? E. Chien, hoofdonderzoeker van anti-virusconcern Syman tec in Leiden: ,,Het is het-groot- ste virus dat tot nu toe heeft toegeslagen. Maar hoe houd je het tegen? Het verzenden van documenten kan door systeem beheerders van bedrijven aan banden worden gelegd. Maar daarmee wordt een belangrijke functie van e-mail ingeperkt. Eigenlijk helpt alleen voorlich ting. Computergebruikers moe ten leren om nooit een docu ment met onbekende herkomst te openen. Ze moeten hun ge zonde verstand gebruiken. Als iemand op straat mij een pille tje aanbiedt, neem ik het niet. Ook bij e-mail is wantrouwen op zijn plaats. Er zijn nu al 19 varianten op het I loveyou-\i- rus. Zogenaamd onder het mom van virusbestrijding. Mensen versturen het virus op een andere manier door. Dit zijn onder andere e-mails met de naam Joke of Funny. Deze moeten dus absoluut niet wor den geopend. Gelukkig zijn ze allemaal wel op tijd te bespeu- o t t II Het computervirus 'I love you' heeft al voor miljoenen guldens schade toegebracht in zo'n twintig landen. ren. Mensen moeten gewoon zorgen om regelmatig de vi russcan te gebruiken. En up daten zoals dat zo mooi heet." J. Vesseur, beveiligingsverant- woordelijke van de faculteit computer en netwerkgroep van de Universiteit van Am sterdam: ,,Er zijn twee compo nenten die ervoor hebben ge zorgd dat dit virus zo is ver spreid. Ten eerste is de pro grammatuur van Microsoft niet geheel veilig, waardoor een vi rus er makkelijk kan insluipen. En ten tweede zijn de meeste gebruikers van het internet slecht opgeleid en weten zij niet altijd wat ze doen. Een wijze les: als je iets niet kent, nooit aanklikken en activeren. Als een virus geactiveerd wordt, dan verspreidt het zich naar kennis sen en vrienden van diegene op internet. Zij denken dan dat het van die bekende komt en ope nen het weer. En zo gaat het maar door. Je kunt het systeem natuurlijk helemaal veilig ma ken tegen virussen (op slot zet ten, zoals dat heet), maar dan is het tegelijkertijd onbruikbaar. Vorig jaar was er het vergelijk bare Melissa-virus. Je zou ver wachten dat mensen daar iets van leren en in het vervolg be ter opletten. Maar dat is blijk baar niet het geval. Je kunt be drijven adviseren om bij het aansluiten van internet er een korte handleiding bij te doen. Of het dit keer goed is afgelo pen? Nee, ik vond dit al vrij ern stig. Erger kan bijna niet, ja of je moet de hele boekhouding kwijt raken." WA Kosters, docent informa tica aan de Universiteit Leiden „Een vette onvoldoende had een student van mij gekregen als hij/zij het I love you-virus de wereld in had gestuurd. Als je wat van computers afweet en jezelf een beetje inleest dan is een virus in het leven roepen makkelijk te doen. Ik vind het daarom erg flauw en een erg vervelende grap. Het is niet zo dat elke eerstejaars nu zoiets zouden kunnen doen, maar het is niet supermoeilijk. Dus zal het, denk ik, vaak blijven voor komen." D. Ketting, voorlichter van het Leidse Universitair Medisch Centrum (LUMC): „Voor ons is de kous af. Het is opgelost en hoeveel adressenbestanden we zijn kwijtgeraakt moet op den duur blijken. De patiëntengege vens zijn in ieder geval niet in gevaar gekomen. Op internet heb je een virusscanner zitten die heet fix love. Er wordt ge vraagd: remove the love-letter worm. Als je dan op remove drukt staat er 'uw computer is niet geïnfecteerd'. Toch fijn om te weten." P. Janssen, van Akzo Nobel: „Akzo Nobel is één van de be drijven die niet is getroffen door het virus. Dat komt door een fire wall die ons bedrijf be schermt. Toen bekend werd van het virus hebben wij onze fire wall zo geïnstalleerd dat hij alle berichten met I love you zou tegenhouden. En ook heb ben we alle werknemers op de hoogte gesteld dit bericht niet te openen. Wel jammer, je krijgt natuurlijk niet elke dag zo'n prikkelend berichtje. Maar we hebben op deze manier wel 15.000 berichten tegengehou den. Toch zijn er een paar men sen geweest die het wel hebben geopend. Zevenenveertig op donderdagmiddag en dertig op maandagochtend nog. Dat be grijp ik helemaal niet. Dat we het zo goed hebben kunnen te genhouden komt omdat we toch wel alert en voorbereid waren na het Melissa-virus van vorig jaar." Ralph, medewerker bij de helpdesk van de GWK in Lei den: „Ik ben ermee geconfron teerd, zowel op het werk als thuis. En ik moet zeggen dat ik wel nieuwsgierig naar het be richtje was. Maar omdat ik er toch wel wat voorzichtiger mee ben, gezien mijn beroep, heb ik er niets mee gedaan. Er is bij mij dan ook niets gebeurd. Maar ik heb collega's die het wel gewoon hebben geopend. Voor nadere informatie moet u echt bij de persvoorlichter zijn, daar mag ik niets over zeggen." Van der Waal, persdirecteur van de GWK, onder andere ge vestigd in Leiden: „Er stond in de kranten dat wij getroffen wa ren, maar de schade achteraf is voor ons nul komma nul. Het is maar een klein intern onder deel geweest waar het virus naar binnen is geslopen. Er zijn altijd wel mensen die het ope nen, dat hou je niet tegen. Maar het heeft ons in het vervolg wel alert gemaakt. We gaan nu pro beren nog meer veiligheids maatregelen te treffen, zoals een goede virusscanner. Ik kan u natuurlijk niet precies vertel len hoe wij beveiligen, anders komt er wel weer een gek met een virus. U vertelt toch ook niet hoe uw huis beveiligd is?" De voorzitter van het Britse la gerhuis, waar het virus de computersystemen van de parlementen platlegde, in Trouw: „Ik weet niet of ik te leurgesteld of blij moet zijn dat ik geen e-mail heb ontvangen met de boodschap I love you." NATASJA AUGUSTINUS Trouwe lezers van het Leidsch Dagblad die de editie van zater dag 29 april, pagina 3, hebben gelezen, liggen vermoedelijk nu nog in een deuk van het lachen. Wie zijn die deskundigen toch, die trachten als rekenmeesters te spelen? Volgens verkeersexperts van justitie, Veilig Verkeer Neder land (WN) en de Stichting We tenschappelijk Onderzoek (SWO) - allemaal natuurlijk met dikbetaalde banen - werd ge constateerd dat op het totaal van 1165 verkeersdoden in de categorie van 65 jaar en ouder er 242 om het leven kwamen door verkeersongevallen. Als ik goed reken, dan is dat in de categorie van 65 tot en met 84 jaar dus 242 20 ge middeld 12,1 doden per leef tijdsjaar. Op dezelfde pagina wordt in een ander artikel uitvoerig ge schreven over de verbeten strijd tegen de stijging van het aantal verkeersdoden. Daaruit blijkt, dat 159 jonge mannen, (de jon gedames tellen helemaal niet mee) onder de 25 jaar om het leven kwamen. Ik geef toe: het wordt lastig om experts, die gewend zijn met superlatieven en moeilijke woorden hun wetenschap te etaleren, door middel van een voudig rekensommetje, de on- zin aan te tonen vai clusie: 'Oudere mi van de weg af (zoals het artikel luidde). Ti hiertoe een poging. Het totaal aantal den bedraagt 1165. gorie 65 tot en met! dat er 242 (is gerai per leeftijdsjaar). Rf In de categorie 18 to jaar vallen er 159 (is 22,7 per leeftijdsjaar! dan nog 754 doden de categorie 25 tot jaar (is gemiddeld lf tijdsjaar). Inmiddels is het mobilisten de laatste| toegenomen. Maar moet er nu zo nodigl worden gehaald, sie: geen! Wat wel? Stuur di( voet of met het opf voer naar huis, ech gouden handdruk. besparingen voor de nieuwe wegen. Los fileprobleem op, waarschijnlijk ook verkeersdoden Houdt in ieder geval jacht op de ouderen het geld dat de opbrengt niet vooi waarvoor het niet ist Recensent heeft duo Gal( Van Merwijk niet begrie' In zijn recensie in het Leidsch Dagblad van 25 april stelt Wij nand Zeilstra dat het niet klikt tussen het duo Bavo Galema en Jeroen van Merwijk. Volgens mij heeft hij de voorstelling niet begrepen. Wat Zeilstra aanvoert als min punt is volgens mij de goed gespeelde pointe van de voor stelling, waarin Van Merwijk een kankeraar speel en Gale ma degene die toch nog leuk probeert te doen. Ook de aan gehaalde scene, waarin Gale ma stevig klaagt over hun sa menwerking, die bevestiging van zijl gebruikt, vind ik een hejc' gespeelde act, met lijk onbeholpen re r 'n blijkt dat Van Merwi geniijk wel goed me 023 voorheeft. Kortom: in cabare dit soort dingen g< hoeft niet per se zijn! De voorstelling' luut de moeite waard - Corien van d^H per

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16