aKinderen steeds langer en dikker hre for Women heeft al veel bereikt y Leiden Regio M* fDERZOEK 30ZH3CIN0 Leerstoel als bindmiddel ar Leidse Start ei at aan een finale is niet reen een dagelijkse Dus was het ook be de deelnemers aan an de Leidse Start in chouwburg, die elk ten hadden gekregen en waarom van hun eens toe te lichten, dige zenuwen kamp- >n had een strak ge- nder versprak zich af iar duidelijk was hun 11 elk geval wel. jlausmeter moest na aties de winnaar van sprijs aanwijzen, wat i|ndidaten nog een ui- l :enuwslopende toe- De meter weigerde jk dienst, zodat pre- ees Klerks nog even de hoeveelheid ap- r elke afzonderlijke op gevoel vast te rk| Ie cwam het gelukkig ,n at dit nieuwigheidje e dse Start uiteindelijk te werken. Kiek in de meter het verst uit- dn de vier finalisten 10 e drijvende krachten >ii ze zaak, Nico van en Tineke van Bo- voor de vlotste pre- ;o onderbraken figu- af en toe de uitleg ig edrijf, door doodleuk 01 ri op te lopen en een jS op te nemen. Waarna 'lonkde klant steevast met een hartelijk en a id 'Tot kiek'. Uit ei an Klerks ontvingen Jdonk en Van Bohee- beeldje van de Ro- id Mercurius, de god idel. hoofdprijs velde de r een ander bordeel, si it nog Ton van Brus- LEIDSE START Catherine Martens van Care for Women (rechts) krijgt felicitaties. sel, van de hoofdredactie van het Leidsch Dagblad, de kandi daten afzonderlijk aan de tand had gevoeld over hun bedrij ven. Moeilijk was de keus wel, ook de drie andere finalisten, Teil More uit Alphen, een be drijf dat in opdracht van uitge verijen advertentieruimte ver koopt in periodieken, speciale uitgaven of nieuwe bladen, ex pediteur Grayvis uit Hillegom en de Leidse traiteur Ktek in de Pot konden de go.edkeuring van de jury wegdragen. Maar het was toch uiteindelijk Care for Women, dat als winnaar uit de bus kwam. Het bedrijf houdt zich bezig met het op verschillende ma nieren helpen van vrouwen in de overgang. Volgens Martens zijn er in Nederland alleen al om en nabij de miljoen vrou wen die hiermee te kampen hebben. Dertig procent van hen heeft zelfs zulke ernstige klach ten, dat normaal functioneren, bijvoorbeeld op het werk, niet goed mogelijk is. Care for Wo men heeft in korte tijd onder andere een zelfhulpgids voor deze vrouwen samengesteld, verkoopt medicijnen die de li chamelijke klachten moeten FOTO MARK LAMERS verminderen en leidt consulen ten op die deze vrouwen advi seren. Bovendien is er een raad van wetenschappers die Care for Women begeleidt. Dat bleek genoeg om grote indruk op de jury te maken. DE ORGANISATOREN VAN DE LEIDSE START! ABN AMRO Arenthals Chaudron W. accountants en belastingadviseurs 4^ VahC om-Klerk Groc Wjr HART VOOR DE ZAAK DE CLEKCQ, VAN J&N WDLS ADVOCATEN .„o. Leidsch s® Dagblad Overgewicht jonge volwassenen baart Jan-Maarten Wit zorgen di het front der wetenschap, dat is het streven van de |teit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen Leidse ,a kers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. Maar iai(nderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een tg ichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een df irsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke v srtelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. 0cj Vandaag Jan-Maarten Wit. d dat we ons zorgen ken. De nationale lie, die onlangs voor keer in de geschiede- uitgevoerd, beschrijft deringen in gewicht van Nederlanders ul en twintig jaar. Via tscheepse steekproef 'eranderingen nauw- kaart worden ge- 5 an-Maarten Wit, hoog- ïdergeneeskunde aan Universitair Medisch nam met collega 8{/erloove-Vanhorick Preventie en Ge en Kindergeneeskun- et LUMC het initiatief ENi ;rde groeistudie. Uit- utochtone Nederland en worden steeds lan- eeds dikker, ïrlandse kinderen lan en is geen nieuws. De oeistudie. die stamt uit vatte dezelfde bood- lengte van Nederlan- (x mt ieder decennium 1' :entimeter toe. Toch is maar toenemende 0 >merkelijk, zegt Wit. lei Scandinavische landen anderen steeds langer, ir is het optimum on- vintig jaar geleden be- twijl Scandinaviërs Le elijk tot de langste ter wereld behoorden, dit opzicht inmiddels oots voorbijgestreefd lerlanders. En ik ver- ït die toename in ons rlopig doorgaat." ^en aanwijzingen dat toenemende lengte ke gevolgen kan heb- de volksgezondheid, ïn bewijs van de toe- e welvaart in ons land. adelen: extreem lange ondervinden hinder lengte en die groep wordt telkens ietsje groter. Toenemende lengte vergt bo vendien aanpassingen: we worden langer en hebben dus meer beenruimte nodig in de schouwburg, in de auto of aan het bureau. Maar buiten die factoren zie ik niet hoe de toe nemende lengte schadelijk kan zijn voor de volksgezondheid." Wat Wit wél zorgen baart, is het toenemende gewicht van Nederlandse kinderen. „Als kinderen langer worden, wor den ze ook zwaarder. Maar de ze studie toont voor het eerst aan dat kinderen ook in ver houding tot hun lengte zwaar der worden." Via de Body Mass Index (BMI), een metho de waarbij gewicht tegen leng te wordt afgezet, stellen de on derzoekers vast dat meer dan dertien procent van jonge vol wassenen lijdt aan overge wicht. „Absoluut zorgelijk", al dus Wit. „Natuurlijk hebben we het over een luxeprobleem. Maar de hogere BMI onder kinderen zal vrijwel zeker scha delijke gevolgen hebben voor de volksgezondheid. Het ver hoogt de kans op hartziekten en gewricht'saandoeningen op latere leeftijd aanzienlijk." Als kinderarts doet Wit in de praktijk weinig tegen de ge wichtstoename van kinderen. „Behandeling is moeilijk- je moet de ontwikkeling voor zijn. Ik pleit voor betere voor lichting op scholen. Via cam pagnes moeten we ouders dui delijk maken dat er iets moet veranderen. Minder snacken en meer bewegen, dat is het credo. Het klinkt vanzelfspre kend, maar dat is het voor veel ouders blijkbaar niet." De vier de groeistudie was een tijdro vend project. Ruim 14.500 kin deren werden onderzocht om een representatief beeld van de Jan-Maarten Wit. Nederlandse jeugd te geven. Wit: „De resultaten van het on derzoek moeten betrouwbaar zijn. Daarom hebben we zo'n grote groep kinderen onder zocht. Die kinderen moeten bovendien een representatieve groep vormen en bij de keuze van Itinderen zijn we dan ook uiterst nauwkeurig te werk ge gaan." De voorbereidingen zijn al in 1994 begonnen, maar het be gin van het onderzoek vond pas in 1997 plaats. De studie zelf nam uiteindelijk ook meer dan twee jaar in beslag. Vooral de studie naar kinderen van veertien jaar en ouder verliep stroef, vertelt De Wit. „Onder- FOTO HIELCO KUIPERS zoek naar pubers is lastig. Je schrijft kinderen aan en hoopt dat ze komen: pubers laten het dan echter vaak afweten. Van de genodigde zeventienjarigen weigerde zelfs meer dan zestig procent om aan de meting mee te werken. Daarom moesten we naar die kinderen toe. Zo zijn we naar de EO-jongeren- dag geweest om pubers te kun nen onderzoeken. Uiteindelijk hebben we de gewenste aantal len wel gehaald." Hoewel Wit geen reden ziet om een einde van de lengtetoena me te voorspellen, zullen de re sultaten van de volgende groei studie waarschijnlijk anders uitwijzen. Allochtone kinderen werden in deze studie namelijk nog niet meegerekend. „In de studies van 1955,1965 en 1980 was dat ook zo en juist de ver gelijking met die studies is in teressant. Daarom hebben we deze methode dit keer nog aangehouden." Maar de vol gende groeistudie zal die groep waarschijnlijk wel meenemen, zegt Wit. „Hoe lang noem je die groep nog allochtoon? De kinderen van immigranten ne men we nu nog niet mee in de test, maar hun kinderen kun je toch moeilijk nog allochtonen noemen." En dat zal de resul taten van de volgende studie zeker beïnvloeden: Turkse en Marokkaanse kinderen zijn aanmerkelijk kleiner dan au tochtone Nederlandse kinde ren. Volgroeid scheelt het on geveer tien centimeter. Kinderarts Wit behandelt in het LUMC ook kinderen die 'te klein' zijn. Die groep blijft, on danks de toenemende gemid delde lengte van Nederlandse kinderen, even groot. „We noe men kinderen te klein wanneer ze tot de kleinste 0,6 procent van hun generatie behoren. Die groep blijft numeriek dus altijd even groot." Groeiachterstand kan veroor zaakt worden door afwijkende groeischijven, maar ongeveer even vaak is een te lage hoe veelheid groeihormoon de oor zaak. In dat geval is het toedie nen van groeihormoon een op tie. Ook als er geen tekort aan groeihormoon aantoonbaar is, blijkt het toedienen van extra groeihormoon wel invloed te hebben op de groei. „Dat zorgt voor een toename van de eind- lengte van drie tot negen centi meter", vertelt Wit. „Toch zijn we er in Nederland voorzichtig mee: het toedienen van groei hormoon is duur. Het is in elk apart geval weer een moeilijke beslissing; er is geen minimale hoeveelheid hormonen die een kind moet hebben. Het verschil met de Verenigde Staten is dat wij in principe niet behandelen en Amerikaanse artsen in prin cipe wel. Een verschil in in zicht." ACHTERGROND LEIDEN PETER GROENENDIJK Het startsein voor de discussie over de nieuwe leerstoel werd in het voorjaar van 1999 gegeven door de Leidse WD- fractie, die het idee tijdens het vaststellen van de Perspectievennota lanceerde. Volgens raadslid Alexander Geertsema werd het hoog tijd dat Leiden en de universiteit nader tot elkaar komen. „Die relatie was er op dat moment niet best aan toe", zegt Geertsema nu. „Ik heb er nooit veel van begrepen, maar een goede verhouding tussen de stad en de universiteit ontstaat blijkbaar niet vanzelf. Terwijl die twee zo veel aan elkaar kunnen hebben." Frits van Oostrom, decaan van de faculteit Letteren van de universiteit, deelt Geertsema's zorg. Hij spreekt van een 'idiote scheiding' tussen zijn werkgever en de stad. „De universiteit is een apart instituut, dat te weinig een geheel vormt met de inwoners van de stad. In mijn voormalige werkplaats, Utrecht, is de relatie tussen stad en universiteit veel hechter." Als voorbeeld van wat stad en universiteit aan elkaar kunnen hebben noemt Geertsema de huidige samenwerkingsverbanden in het kader van het Japanjaar. Via lezingen, concerten en andere evenementen komen Leidenaars in 2000 veel te weten over Japan. „Dat stemt tot tevredenheid", zegt Geertsema. „Blijkbaar zorgt een gezamenlijk project wel voor goede samenwerking." En daar moet de leerstoel Leidse geschiedenis een nieuw voorbeeld van worden. Achter de schermen wordt inmiddels al gewerkt aan de invulling van de nieuwe functie. Van Oostrom voert namens de universiteit sinds enige tijd overleg met Ariele Netiv van het Leidse gemeentearchief. Op aandringen van de universiteit zal de nieuwe hoogleraar zich in het onderzoek niet beperken tot de Leidse geschiedenis. Netiv: „We zoeken iemand die zich gaat verdiepen in algemene stadsgeschiedenis, met de nadruk op Leiden. Voor de universiteit is dat interessanter dan iemand die zich alleen maar met onze stad bezighoudt. Leiden krijgt een leerstoel Leidse geschiedenis. Dat staat in een nota die bur gemeester Postma onlangs openbaar maakte. De leerstoel, een samenwer kingsverband tussen de Universiteit Leiden en de gemeente, moet de relatie tussen de stad en de uni versiteit verbeteren. Wat kunnen we van de nieuwe hoogleraar verwachten? Maar ook voor de gemeente is het boeiend om meer te leren over de ontwikkeling van de positie van Leiden ten opzichte van andere steden." Welke periode uit de Leidse geschiedenis in het onderzoek de nadruk zal krijgen, ligt volgens Van Oostrom aan de hoogleraar die de leerstoel gaat bekleden. „Iedere wetenschapper heeft eigen specialismen en interesses. De nieuwe hoogleraar kan zich verdiepen in de Leidse Middeleeuwen, maar het kan bijvoorbeeld ook interessant zijn om te bekijken hoe Leiden de boot van de industrialisatie heeft gemist. Wij zullen oppassen voor een te enge profielschets waaraan kandidaten voor deze post moeten voldoen." De nieuwe hoogleraar zal aan Leidse studenten college geven over de geschiedenis van de stad. Belangrijker nog is echter dat de gehele Leidse bevolking meer over het eigen verleden te weten komt. De hoogleraar krijgt de taak om de studie naar de Leidse historie onder de aandacht van een groot publiek te brengen. Geertsema: „Die belangstelling kan worden gewekt via culturele evenementen, maar ook door activiteiten binnen de universiteit. Dat ligt ook aan de hoogleraar zelf." Geertsema bestrijdt trouwens dat om die reden een persoon met grote bekendheid in de stad de voorkeur verdient om de leerstoel te bekleden. „Goede ideeën en inzichten zijn belangrijker dan een grote naam. De hoogleraar zal de aandacht van het grote publiek moeten trekken met goed onderzoek en interessante bevindingen." Leiden is niet de eerste stad die via een dergelijke leerstoel de aandacht voor de geschiedenis van de eigen stad wil vergroten. Utrecht en Rotterdam gingen Leiden voor. Peter van de l,aar, sinds 1997 bijzonder hoogleraar Geschiedenis van Rotterdam aan de Erasmus Universiteit, is positief over de functie. „In de afgelopen drie jaar heb ik als bijzonder hoogleraar kunnen bijdragen aan een nieuwe stadsgeschiedenis van Rotterdam, die inmiddels is verschenen. Daarnaast heb ik colleges over de geschiedenis van de stad gegeven, die zeer goed zijn bezocht." Van de Laar keek, zoals dat ook in Leiden de bedoeling is, niet alleen naar de geschiedenis van de eigen stad. „Ik heb gekeken naar Rotterdam vanuit een bredere visie op stadsontwikkeling en maatschappelijke factoren. Zo zijn we meer te weten gekomen over de invloed van de industrialisatie in Engeland en de groei van het Duitse keizerrijk in de negentiende eeuw op Rotterdam. Die brede blik op de geschiedenis van de stad heeft gezorgd voor nieuwe inzichten. Voor Van de Laar is het populariseren van de studie naar de Rotterdamse geschiedenis ook een belangrijk doel. Via een driemaandelijkse column in het Rotterdams Dagblad en door het geven van lezingen voor allerlei verschillende gezelschappen creëerde hij meer aandacht voor de geschiedenis van 'zijn' stad. Zijn pogingen waren succesvol: waarschijnlijk wordt zijn bijzonder hoogleraarschap binnenkort met drie jaar verlengd. „De functie kan veel betekenen voor de interesse in de geschiedenis van de stad." Het zal nog wel even duren voor de hoogleraar definitief wordt aangesteld. Voor de vorming van de leerstoel worden nu voorbereidingen getroffen door gemeente en universiteit. Daarna moet de gemeenteraad akkoord gaan en zal de financiering moeten worden geregeld. Volgens Ariele Netiv duurt het nog 'zeker een jaar' voor de hoogleraar wordt aangesteld. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 10 Mei GEMENGD NIEUWS - De Vesuvius, de trots en de schrik van Napels, die bijna 30 jaren gezwegen heeft, is nu weder in volle werking. Een rollend ge rommel is tot op verre afstanden hoorbaar. Groote lava-massa's vloeien uit zijn krater. Hoewel voor de huizen en villa's, die zich aan de hellingen van den berg bevinden, voorloopig nog geen gevaar dreigt, verkeeren de bewoners aldaar in den grootste angst. In het jaar 1871 kondigde de berg - die nooit geheel zwijgt - door gelijkelijke ver schijnselen als nu een groote uitbarsting aan. In April 1872 begonnen toen de groote gloeiende lava- stroomen langs alle zijden van den berg te vloeien. De plaatsjes Massa en S.-Sebastiano werden voor het grootste gedeelte vernield. Dertig mijlen ver werd de asch door den wind voortgedragen, een 1300 meter hooge rookzuil steeg op tot het firma ment. Ondanks de groote overeenkomst, die de ver schijnselen met die van 1871 aantoonen, gelooven de geleerden van het Vesuvius-observatorium niet, dat er groot gevaar bestaat. Niettemin zijn de bewo ners der om den berg gelegen plaatsjes ten zeerste opgewonden. In Torre del Greco verlieten de bewoners, ver schrikt door het geweldige geraas van de eerste uit barsting, schreeuwend en gillend hun huizen. ANNO 1975 Zaterdag 10 mei LEIDEN - Waarschijnlijk nog deze maand wordt be slist over het lot van de twaalf over het gehele land verspreide Juweel Bakkerijen, waarvan er één in Lei den (Rooseveltstraat) is gevestigd. De directie van Koninklijke Scholten Honig (KSH) van welk concern Juweel BV deel uit maakt, heeft het voornemen alle vestigingen te sluiten. Bij Juweel werken in totaal 800 man in volledige dienst, daar naast telt het bedrijf nog 140 part-time medewer kers. In Leiden werken ongeveer 50 personen. Twee jaar geleden, toen KSH Co-op Leiden overnam werk ten er nog 125 man. Vorige maand werd bekendgemaakt dat ook de Leidse Brood Fabriek vrijwel zeker zal sluiten. De directie van KSH heeft de bakkerijen voorge dragen voor sanering bij de zg. Structuurcommissie Bakkerij, die sinds vorig jaar bestaat. Deze commis sie is ingesteld om na te gaan op welke wijze de kwijnende bakkersbranche in Nederland kan worden geherstructureerd. Drie ministeries, werkgevers, werknemers en vakbonden zijn in de commissie ver tegenwoordigd. Als gevolg van de overcapaciteit in de-branche hebben de Juweel Bakkerijen de afgelopen twee jaar forse verliezen geleden, die over de periode '73 - '74 op tien miljoen worden geraamd. Voor het huidige boekjaar wordt een even groot verlies verwacht. Het voortbestaan van de Juweel Bakkerijen zou volgens de directie van KSH ook de rest van het concern in gevaar kunnen brengen. Sluiting van de bedrijven nu heeft als voordeel, dat via de Structuurcommissie Bakkerij voor de te ontslagen medewerkers een aan zienlijk gunstiger afvloeiingsregeling te verkrijgen is dan anders het geval zou zijn. De regering is bereid om geld te stoppen in de sanering van de bakkersbe drijven. De directie van KSH heeft ook overwogen om de Juweel Bakkerijen intern te saneren, waar door in eerste instantie drie bedrijven gesloten zou den moeten worden en 270 man zouden moeten af vloeien. LEIDEN - Het rad van avon tuur draaide lustig tijdens de kinderkennis die gisteravond in clubhuis De Mirt aan de La ge Rijndijk werd gehouden. De opbrengst van deze kermis was voor de hart stichting en de kankerbestrij ding en met dat goede doel voor ogen wilde deze jongeman best een gokje wa gen. FOTO ARCHIEF ft LEIDSCH DAGBLAD Fold's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 61) 18 In zwart wit) op te sturen naar bet Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH Ifiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15