Introductie pil succesvol dankzij bisschop Bekkc Geloof Samenleving Kinderen van één Vader Commit onthoi goedkei aan begi WOENSDAG 10 MEI 2000 IAC VANDAAG ■i fl Vandaag 186 jaar geleden, op 10 mei 1814, hief koning Ferdinand van Spanje de grondwet op, met een golf van wreedheid en onderdrukking als gevolg. Twee jaar daarvoor was die grond wet voor het eerst ingesteld naar het Franse model. Spanje was verwikkeld in burgeroorlogen en Europese oorlogen (Napoleon). Haar vijand Engeland vocht niet alleen in Eu ropa, maar ook in de Verenigde Staten. Een turbulente tijd waarin ene ene Joseph Smit die zich ook 'Salomon Spaul- ding' liet noemen, in de Verenigde Staten (New Salem, Ohio) een boek uitbracht met de titel 'Het gevonden ma nuscript'. Later is dit boek bekend geworden als de bijbel van de Mormomen. Een kerkgenootschap met strikte leef regels waar tegenwoordig zo'n tien miljoen mensen toe behoren. Op 10 mei viert de katholieke kerk de feestdag van de heili ge Solangia van Berry (880); een eenvoudige herderin die maagd wilde blijven en werd onthoofd door een teleurge stelde graaf die haar wilde verkrachten. Ze nam haar eigen hoofd onder de arm en liep naar haar graf. Paus naar Fatima T. I fatima Paus Johannes Paulus ii gaat zondag voor de dertiende keer tijdens zijn pontificaat naar Fatima in Portugal. Daar zou in het voorjaar van 1916 de heilige Maria zijn verschenen aan de herderskinderen Jacinta en Francisco Marto en Lucia dos San tos (op de foto van links naar rechts). Van de drie 'voorspellin gen' die Maria aan hen heeft gedaan is er nog steeds één ge- heim.De twee die wel zijn bekendgemaakt betroffen de vroege dood van Jacinta en Francisco en de 'terugkeer' van Rusland tot het christendom. archieffoto reuters Bonifaciuskerk zamelt in voor ramen alphen aan den run De stichting Vrienden van de Bonifacius kerk in Alphen aan den Rijn zamelt geld in voor de restauratie van de gebrandschilderde ramen. Morgenavond om 20.15 uur geeft het gemengde zangkoor De Kameleon uit Hazerswoude een voorjaarsconcert in de kerk aan de Paradijslaan. Een toe gangskaart (inclusief consumptie) kost twintig gulden. De voor verkoop is bij het parochiesecretariaat (0172-472410), dat op werkdagen van 9.30 tot 12 uur open is. Op zaterdag 13 mei is er van 11 tot 16 uur een gratis rondleiding door de kerk. 's Avonds belichten de Alphenaren Jos Pijpers en Henk Habermehl in de Josefzaal de geschiedenis van zowel de Bonifacius- als de Ad- ventskerk. Samen zingen in de Maranthakerk alphen aan den run Geen preek, maar veel zingen. Dat is het motto van deSamen Zingen Dienst die zondagavond in de Ma- ranathakerk in Alphen aan den Rijn wordt gehouden. De muzi kale ondersteuning wordt verzorgd door het Alphens Mannen koor, het grootst en bekendste koor uit Alphen. Voorganger is dominee Wilschut. De dienst begint om half zeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Noordhorn en Saaksum, G. van Goch te Ochten GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zwolle, mw. M.E. Jonker te Ter Apel, die dit beroep heeft aangenomen hilversum anp De introductie van de anticonceptiepil in Neder land is mede dankzij de bemoeienis van de toen malige bisschop Bekkers van Den Bosch een groot succes geworden. Kloosters in Brabant hebben bovendien jarenlang geholpen bij het verpakken van de pil, al wisten veel nonnen ook niet wat ze deden. Dat blijkt uit de televisiedocumentaire Vati caans roulette, die de IKON vanavond uitzendt. De Rooms-Katholieke Kerk heeft voorbehoed middelen altijd verboden. Toch ging bisschop Bekkers begin jaren zestig met het farmaceutisch bedrijf Organon om de tafel zitten om over de kwestie van de pil en de bezwaren van rooms-ka- tholieke medewerkers van het bedrijf te praten. Die gesprekken leidden tot de voor katholieken acceptabele formulering dat de pil de menstrua tie reguleert, met als bijwerking tijdelijke on vruchtbaarheid. Volgens de programmamakers van de IKON omzeilde Bekkers daarmee het Vati caans verbod op anticonceptie en kreeg Organon de ruimte de pil in 1962 op de markt te brengen. De gewetensbezwaren tegen de anticonceptie pil waren door de 'knappe katholieke oplossing' grotendeels weggenomen, aldus oud-directeur G. Kraijenhoff van Organon. ,,Dat heeft enorm de wind uit de zeilen gehaald", zegt hij. In 1963 hield Bekkers zijn beroemde televisietoespraak, waarin hij zei dat de grootte van een gezin een 'gewetenszaak van de gehuwden' is. Bekkers had over zijn rede geen overleg gevoerd met zijn col lega-bisschoppen. Volgens Kraijenhoff heeft de toespraak een cruciale rol gespeeld bij de doorbraak van de an ticonceptiepil. „Als bisschop Bekkers die toe spraak niet had gehouden, zouden wij ongetwij feld een vertraging hebben gehad in het ontwik kelen van ons marktaandeel. Dat zou ons geld hebben gekost. In die zin heeft hij een positieve functie vervuld", aldus de oud-directeur. „Bekkers heeft ons heel goed geholpen. We mogen hem daar enorm dankbaar voor zijn", zegt hij verder. Kraijenhoff noemt het interessant dat er echt eens sprake was van een samenwer king tussen de kerk en het bedrijfsleven. „Dat is iets unieks geweest", zegt hij. Toen de markt voor de anticoncep werd en enkele gelovige medewerker het product te verpakken, besloot inpakken van de pil onder meer bij de buurt uit te besteden, aldus oud list W. van Huygevoort van Organon. zogeheten slotldoosters zouden tot vaari ren tachtig voor Organon hebben gev Om de pillen naar de kloosters te b kerkelijke toestemming nodig. Volgei at gevoort kwam die toestemming verm Bekkers. De nonnen konden het gec bruiken, omdat de giften aan kloostten pen. Nonnen die de pillen destijds 1e eI pakt, erkennen dat ze er pas veel kwamen dat het om de anticonceptie Den Bosch experimenteert met de biecht den bosch Pastoors in de Sint Jan in Den Bosch proberen de biecht nieuw leven in te blazen. Gelo vige bezoekers kunnen dage lijks op een rustig plekje in de kerk hun hart luchten in een pastoraal gesprek en daarna het sacrament van boete en verzoe ning vieren. De biechtstoel komt er niet meer aan te pas. De biecht-nieuwe-stijl moet een eind maken aan het stoffige imago dat sinds de jaren zestig aan het sacrament kleeft. Vroe ger dreunden gelovigen in de beslotenheid van de biechtstoel hun zonden op, ze kregen de absolutie en vertrokken weer, zegt pastoor V. Blom. Maar er was sprake van een automatis me. In de loop van de jaren raakte de biecht in onbruik. Het sacrament kreeg vorig jaar in de Rooms-Katholieke Kerk bijzondere aandacht. In navolging van de paus prezen de Nederlandse bisschoppen de biecht opnieuw aan. Op ver zoek van bisschop Hurkmans van Den Bosch presenteren de pastoors van de Sint Jan de biecht in een nieuwe vorm. Het gaat daarbij volgens Blom om een gesprek van mens tot mens, dat ergens in de kerk bank of al wandelend gevoerd kan worden. De ontmoeting kan rustig een half uur duren. Aan het eind van het gesprek vraagt de pries ter vergeving voor de zonden die de gelovige heeft beleden. In de Mariamaand mei is er el ke middag tussen half drie en half vijf een priester aanwezig voor een gesprek of de viering van het sacrament van de biecht. Hoewel het om een experi ment gaat, verwacht Blom dat ook in het toeristenseizoen re gelmatig een priester in de kerk is te vinden om gelovigen te helpen hun relatie met God te herstellen. In het buitenland gebeurt dat al jaren. „Als er een priester aanwezig is, laat je bo vendien zien dat de mensen een kerk bezoeken en geen mu seum", zei Blom. De biechtstoelen in de Sint Jan blijven volgens de pastoor staan als monumenten van houtsnijwerk uit de zeventien de eeuw. Als iemand zijn zon den toch per se anoniem in de biechtstoel wil opbiechten, is dat mogelijk. Maar wat Blom betreft, blijft dat een uitzonde ring. Ik geloof wel. Ik geloof bijvoor st beeld dat er een middel tegen sui- kerziekte komt. Tante Marijke heeft het gehad en die is eraan gestorven. Ik geloof ook dat God bestaat, en dat Jezus heeft bestaan. God is de man die de wereld heeft gemaakt. Hij heeft denk ik een zwarte baard en snor, en zwart haar. Een wit la ken heeft Hij als kleding. Hij heeft ook Ro meinse sandalen aan met een kruis en twee lijntjes en dan de onderkant van hout. Hij helpt mensen om beter te wor den als ze een klein beetje of heel erg ziek zijn. God maakt ook mensen en dieren. Ik vind Hem een beetje middelmatig. De ene keer vind ik Hem niet zo leuk. Dan sterft er een dier uit en ik vind het helemaal niet leuk dat er dieren uitsterven. Een andere keer is Hij weer wel leuk. Ik vind het leuk dat als ik bij Willem speel, dat Willem dan meestal iets nieuws heeft gebouwd. En dat er nieuwe boompjes Diederik Hafkamp (7 jaar, afkomstig uit Noordwijkerhout) vertelt over zijn geloof komen en dat het tuintje van Willem heel mooi wordt. Willem heeft een eigen tuin tje, en God zorgt daarvoor. Alleen geeft Willem het af en toe water. Hele dikke bomen in het bos, waar hertebloed op zit, vind ik ook heel mooi van God. Wil lem hoorde van zijn vader dat er herte bloed zit op die hele dikke bomen. Wil lem zijn vader is boswachter en huisman. Niet alles komt van God. Mensen maken ook wel dingen, maar God zorgt dan weer dat er spullen komen om iets mee te maken. Als Jezus nu nog leefde dan zou ik wel naar het ziekenhuis willen en dan zou ik vragen of hij tante Marijke beter wilde maken. Ik zou ook aan Jezus vragen of Hij de mensen die ruzie hebben weer bij elkaar wilde brengen. Ik geloof ook dat de beesten in de wilde natuur met el- kaar kunnen praten. Daar denk ik veel aan. nd< utrecht anp edi De begroting 2000 men op Wegkerk gens de synode cwi van rapport 'on at realistisch'. Van dse vaststellen of g van de begroting sprake zijn, zegt d i sie in haar rappo e c zogenaamde 'kleii ze die komende zatei groting behandelt. Omdat het w doorgaan, zit er commissie weinig dan de voorliggei ting als uitgangs op uitgaven en ontv Ion 2000 te aanvaarde me ge het gebrek aa td heid en actualitei an het cijfermateriaal i°r grote betekenis w b'~ hecht. Er kleven 'd commissie nog te kerheden aan. Vi de commissie op van correcte beslat r cedures. Er zijn al gen in de begrotii men voor de een vesting Utrecht wending van reset drie kerken, maa zijn nog geen syn ten genomen. Dat commissie op prin zwaren. Verder is het vo duidelijk hoe gro sparing aan perso en financiën is va vesting van de dril één gebouw in 1996 werd die op tieplaatsen gera commissie had gr wat die voordelen voor de begroting Dat is niet in de rug te vinden. Over de verhog verplichte afdrai' plaatselijke geme de landelijke kerk blijven de meninj verdeeld, aldus d sie. Niet alleen l|,e,t gemeenten het v< om de eindjes aa knopen. De vraag argumenten en d(,rsi een goede basis de quotumverhoj gen de ernstige van de gemeenten drukken'. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel zon en droog. In het noor den meer bewolking en een en kele bui. Maxima van een graad of 6 in het noorden tot rond 20 bij Oslo. Zweden: Overwegend zonnig en droog. In het noorden ook wolkenvelden en mogelijk een buitje. Middag- temperatuur van een graad of 5 in het noorden tot meer dan 20 graden in het zuiden. Finland: Flink wat zon en droog. Minder warm met woensdag maxima van 5 graden in het noorden tot 13 graden in het zuiden. Denemarken: Vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Flink wat zon, bij zee ook wol kenvelden. Vooral in het zuiden kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden, aan zee lager. België en Luxemburg: Flink wat zon en vooral later op de dag enkele (onweers)buien. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en af en toe een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 25 gra den, langs de Kanaalkust veelal iets lager. Zuid-Frankrijk: Nogal wat wolken en enkele fikse buien met onweer en plaatselijk veel neerslag. Maxima omstreeks 24 graden. Spanje: Af en toe zon en van tijd tot tijd ook enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur onge veer 20 graden, in het noordwes ten wat lager. Portugal: Geregeld zon, maar ook buien met kans op onweer. Maxima on geveer 19 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Afwisselend wolken en zon en enkele stevige regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en in het noorden woensdag nog kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Tunesië: Veel zon en vooral in het noorden mogelijk een bui. Maxima aan zee oplopend naar ongeveer 30 graden. Madeira: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Aan de noordkant van de eilanden meer wolken. Middagtempera tuur rond 24 graden. Duitsland: Geregeld zon en eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Warm met een middagtempera tuur tussen 23 en 27 graden. Oostenrijk: Woensdag nog enkele buien, ook met onweer. Donderdag veel zon en meest droog. Maxima rond 26 graden. Zwitserland: Woensdag nog kans op een paar onweersbuien, donderdag droger en meer zon. Warm met maxima tussen 22 en 28 graden. Polen: Woensdag naar het oosten weg trekkende wolken en (onweers) buien. Donderdag meest droog en flink wat zon. Maxima onge veer 24 graden, bij zee lager. Tsjechië en Slowakije: Woensdag wegtrekkende buien, donderdag zon en droogte. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Hongarije: Perioden met zon, maar ook kans op een lokale onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Zonnige perioden en vooral in het noorden meer wolken en gro te kans op fikse regen- of on weersbuien met plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vooral don derdag een paar stevige regen- of onweersbuien. Maxima tussen 24 en 28 graden, donderdag minder warm. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Donderdag op het noordelijke Griekse vasteland kans op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Malta: Flink wat zon en een enkele re gen- of onweersbui. Maxima rond 26 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Middagtem peratuur meest rond 25 graden. Weerrapporten 100508 u DONDERDAG 11 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.52 Zon onder 21.20 Maan op 13.15 Maan onder03.34 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.36 23.10 10.09 22.43 Laag 05.25 18.24 05.06 18.05 wind temp neersl L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt 3P^» onweer W warmtefront l-JJ regen sneeuw y koufront im opklaringen hagel jL lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. 8outerse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ode A'i-r TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5 an- 023-5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTENTfn Maandag t/m vrijdag 071-5356230 RUBRIEKSADVER1 Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 ABONNEMENlJferd bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigfen het automatisch afschrijven va De j abonnements- geld. ontvangi^ VERZENDING PER Voor abonnementen die per po mt worden verzonden geldt een ti -en in portokosten per verschijnd LEIDSCH DAGBLAD OP 0 >m Voor mensen die moeilijk Ie: Scj hebben of blind zijn (of e< leeshandicap hebben), is eer j van het regionale nieuws uil Dagblad op geluidscassetteI informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Le elij ter ,d: 301 dei Las Palmas Lissabon 'Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 24 8 24 15 24 10 0.0 23 15 1.0 26 14 0.0 12 7 0.0 19 12 0.0 24 11 0.0 26 9 2.0 Bangkok zwaar bew. 8uenos Aires zwaar bew Casablanca licht bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles halt bew. New Orleans licht bew New York licht bew. fel Aviv onbewolkt 37 27 0.0 20 11 0.0 20 12 4.0 19 5 0.0 18 15 Ó.O 27 21 00 32 23 0.0 25 13 0.0 28 15 0.0 26 13 1.0 27 18 6.7 11 6 0.4 K E N H U rlc z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezofien feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhufs: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. de I .cl hei ich

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14