EiDEN REGIO Nieuw stedenplan 4 miljoen duurder .eiden: stad voor één dag Ziekenhuis gaat in beroep tegen uitspraak 'Kelly' Zomerse taferelen rkundige Koppenol we hoogleraar VU ïjen zwijgen over ethouder Van Rij stad van vluchtelingen city of refugees Legionellabesmetting gevonden in LUMC ingehouden na klappen jolitie heeft gisteravond op de Watermolen in de jen 29-jarige Leidenaar opgepakt. De man had eer een Oegstgeestenaar (28) en een 36-jarige vrouw uit en. De twee slachtoffers zijn lid van een musicalge- e Leidenaar was boos omdat zijn vriendin uit dat ge- as gezet en haalde zijn gram op de twee andere le- lioudt caravancontrole avanbezitters kunnen hun mobiele vakantiewoning Dieren op gebreken. De controle wordt gehouden op nei van 09.00 tot 16.00 uur op het terrein van rijks- tussen de opritten van de A4 en NI 1, nabij Room- spectie wordt uitgevoerd door de politie Hollands samenwerking met een erkend FOCWA-herstelbe- )rschoten. Kleine gebreken kunnen ter plekke wor- reerd, voor grotere reparaties kan een afspraak wor- ct. Voor meer informatie: 5258888 Leiden verwacht dat Rijk positief op aangepast voorstel reageert literatuurhistoricus nol is door de Vrije in Amsterdam be- aoogleraar Oudere Letterkunde. De ippenol studeerde n Leiden. geleden promo- p het proefschrift - het Loterijspel in van Hout. k beschrijft hij het nd de loterij van lee de stad Leiden racht voor de ver- i het Caeciliakloos- ;n dolhuis. 281.232 loten ver- tleurstelling van de jing de hoofdprijs den plus een zilve- aar een koopman uit Middelburg. Koppenol beschrijft vooral de inspanningen van stadssecreta ris Jan van Hout, die leefde van 1542 tot 1609. Hij schreef het toneelstuk Het Loterijspel om reclame te maken voor de lote rij, waarvan de trekking, die op 1 augustus begon op een podi um in de Breestraat, 52 dagen duurde. Koppenol toont aan dat Van Hout mag worden be schouwd als een van de grond leggers van de Nederlandse ko medie. Hij begon al dertig jaar eerder dan Hooft en Bredero met het schrijven van kluchten. Voor Leids Heelal kreeg Kop penol twee jaar geleden de Keetje Hudshonprijs van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen. De afgelopen jaren gaf hij colleges aan de Universiteit van Amsterdam. ieetje de stilte voor irwijl de collegepar- illingen hebben be et de buitenwacht |g doen met de me er geen medede len gedaan. „We er gisteren uitge- fractie over gehad, tn besloten dat we tijdens de com- lering of uiterlijk jeek dinsdag tijdens iar buiten treden", lactieleider Van der in. De zaak ligt vol- 'te gevoelig' om via 'te vechten. Ook op de WD al een defi- punt heeft ingeno- et politieke lot van uder Van Rij, of dat aar oordeel laat af- wat er morgen ge- fan der Sande niet plaatsvervangend ï-leider Van den zich in stilzwijgen. zijn we eruit", laat hij weten, maar wat het oordeel van de collegepartij over de po sitie van Van Rij is, zal niet eer der dan morgen blijken. Het standpunt van D66, de derde collegepartij die maandag nog niet tot een oordeel was geko men, blijft sowieso nog even in nevelen gehuld. Fractieleider Welling was vanmorgen onbe reikbaar. Burgemeester en wethouders hebben gisteren uitgebreid stil gestaan bij de miljoenenover schrijdingen op de gemeentelij ke huisvesting. Daarbij deed zich overigens het probleem voor dat WD-wethouder Vos, sinds een half jaar verantwoor delijk voor de gemeentelijke huisvesting, wegens ziekte ver stek moest laten gaan. Ook bur gemeester Postma was gisteren door ziekte geveld. Vanavond komt de kwestie van de overschrijdingen aan de orde in de commissie voor de rekeningen. De kans bestaat dat de commissie zal besluiten een nader onderzoek in te stellen naar de vraag hoe de over schrijdingen precies tot stand zijn gekomen. De verbeterde plannen voor het Leidse Grote-Stedenbe- leid zijn zo'n vier miljoen gulden duurder. Verantwoor delijk wethouder Pechtold vindt dat geen probleem. Er zit voldoende rek in rijkssubsidies om het gat de komen de jaren te kunnen dichten, meldde hij gisteravond aan zijn commissie. we programma is een ingrij pend herschreven versie van het oude. Het MOP-I1 heeft de naam 'Leiden maakt kennis' meegekregen. „Ons probleem was dat we een prachtige visie hadden en een prachtig programma, maar dat beide niet op elkaar aanslo ten, en dat onze doelstellingen niet meetbaar waren", vatte Pechtold de kritiek van partijge noot en verantwoordelijk mi nister Van Boxtel samen. De crux van het MOP-II zit hem niet in duurdere projecten, maar in de compleet nieuwe in deling die het programma heeft gekregen. Het verhaal dat amb tenaren commissieleden giste- leiden robbert minkhorst Het Leidse Grote-Stedenbeleid, de kapstok voor projecten die de stad beter, mooier, dynami scher en leefbaarder moeten maken, werd vorig jaar zwaar onder vuur genomen door het Rijk. Leiden diende z'n huis werk, getiteld het Meerjaren- ontwikkelingsprogram ma (MOP), opnieuw te doen. De gemeente moest een hoop ver beteren, wilde het de subsidies van de verschillende ministe ries (met een totaal van bijna 300 miljoen gulden) niet mislo pen. Gisteravond kregen de po litieke partijen een presentatie van het nieuwe MOP. Het nieu- ren vertelden, zit beduidend lo gischer en helderder in elkaar. Om de zwaarste straf van het Rijk (intrekken of uitstellen van de subsidies) te onüopen, heeft een projectgroep de afgelopen maanden vele uren overwerk verricht. Alle wethouders zijn nauw bij het herschrijven van het rapport betrokken geweest, evenals de commissieleden. Pechtold is tevreden over het resultaat. „De visie is hetzelfde en ook de projecten blijven gro tendeels intact. We maken nu duidelijke keuzes. Die moeten Leiden een eigen smoel geven." Projectleider De Groot meld de gisteravond dat rijksambte naren positief op het nieuwe MOP hebben gereageerd. „Er is een slag gemaakt, zeiden ze. Ze vonden dat het klopte, dat ons programma en de visie op el kaar aansloten. Men was ook tevreden over de nieuwe doel stellingen." Ondernemersklimaat moet zesje krijgen leiden robbert minkhorst leiden Het voortdurende mooie weer zorgt voor sfeervolle plaatjes in de binnenstad, zoals hier bij An nie's Verjaardag aan de Hoogstraat. foto hielco kuipers Leiden heeft in het verbeterde grote-stedenbeleid een groot aantal nieuwe en nu meetbare doelen opgenomen. Enkele voorbeelden: Leiden wil dat het aantal voortijdige schoolverlaters tussen 1999 en 2004 met eenvijfde afneemt. Er komen ten minste drie peuterspeelzalen bij en 390 plaatsen in kinderdagverblijven. De harde kern van jeug dige criminelen moet de komende jaren met de helft omlaag. Leiden heeft momenteel van de 25 grote ste den het slechtste ondernemersklimaat. In 2004 staat de gemeente bij de eerste twaalf en geven ondernemers de stad het rapportcijfer 6. Thans moet Leiden het doen met een 'vijfje'. Er komt een regionale economische beleidsvisie. Leiden moet zich sowieso meer presenteren als een 'kennishaven' in de Randstad. De woningvoorraad in de stad is te veel scheef gegroeid. Van de ruim 54.000 huizen in de stad is meer dan de helft een flatwoning. Dat percentage moet omlaag. Met de bouw van de (voorlopig) laatste grote nieuwbouwwijk Roomburg speelt de gemeente in op verander(en)de woonbehoeftes. Projecten voor een leefbare en veilige woonom geving krijgen in het Noorderkwartier, De Kooi, de Slaaghwijk en in het Haagwegkwartier voor rang. Daar zijn ze het hardst nodig. Het Rijk stelt 292 miljoen gulden beschikbaar voor het grote-stedenbeleid. Leiden investeert zelf zo'n 170 miljoen en rekent voor nog zo'n be drag op bijdrages van partners als de woningcor poraties, de LWO, de provincie Zuid-Holland, de GGD en andere hulpverlenende instanties. To taal gaat het om ruim 630 miljoen gulden. In het oude Meerjarenontwikkelingsprogram- ma (MOP) kampte de begroting met een tekort van vier miljoen gulden. Dat is nu verdubbeld. Pechtold: „Dat is verantwoord. De budgetten zijn een indicatie. De verwachting is dat er meer geld beschikbaar komt. Bovendien pakken regelingen ruimer uit. We hebben ook al eerder gezien dat meer vragen ook leidt tot meer vragen. Het is een 'realistische overvraag'." leiden annet van aarsen De slepende juridische strijd rond het Leidse meisje Kelly, dat zes jaar gele den zwaar gehandicapt ter wereld kwam, duurt nog voort. Het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) gaat in beroep tegen een uitspraak van de rechtbank. Die bepaalde begin fe bruari dat het ziekenhuis moet betalen voor de opvoeding, verzorging en me dische kosten van het meisje. Ook de moeder van Kelly, Marieke, kan vol gens uitspraak van de rechtbank aan spraak maken op een vergoeding: een nog nader vast te stellen bedrag aan smartengeld en de kosten voor psychi atrische hulp. Advocaat F.B. Kloppenburg, die de familie vertegenwoordigt, meldt dat nu het LUMC in hoger beroep gaat, ook hij opnieuw een principieel punt bij het hof aanhangig zal maken, dat eerder door de rechtbank niet werd toegekend. De ouders van Kelly eisen een schadevergoeding op grond van een zogeheten 'wrongftill life-actie'. Zij stellen namens hun dochter dat het meisje als gevolg van een medische fout het leven heeft gekregen en dat Kelly - vanwege haar handicaps - veel moet lijden. Dat lijden - zo vinden ze - is mede het gevolg van de medische fout en daar past een smartengeld claim bij. Kloppenburg: „We waren in eerste instantie best tevreden over de uitspraak van de rechtbank, die ons op een groot aantal punten gelijk gaf. Het was niet onze bedoeling om in hoger beroep te gaan. Maar nu het zieken huis bezwaar heeft aangetekend bij het hof, kaarten wij dat principiële punt ook opnieuw aan." De rechtszaak rond Kelly duurde zo'n vijf jaar. De ouders van het meisje hadden het LUMC voor de rechter ge daagd omdat de verloskundige, die Marieke had bijgestaan tijdens de zwangerschap, een ernstige fout ge maakt zou hebben. De werkneemster van het LUMC sloeg geen acht op zor gen die Marieke uitte over de gezond heid van haar ongeboren kind. Marie ke vreesde al tijdens de zwangerschap dat de baby met een erfelijke afwijking ter wereld zou komen. De Leidse had eerder twee spontane miskramen ge had; ze vertelde bovendien dat een neef van haar man zwaar gehandicapt door het leven ging als gevolg van een erfelijke afwijking. Marieke vroeg tot twee keer toe om een vruchtwater punctie maar die test werd niet uitge voerd. Volgens de rechtbank, die het echtpaar in grote lijnen gelijk gaf, had den de signalen voor de verloskundige aanleiding moeten zijn om een gene tisch onderzoek aan te vragen. Marieke en haar echtgenoot Dennis zijn teleurgesteld over de beslissing van het ziekenhuis om in hoger be roep te gaan. „We zijn teleurgesteld omdat we de hele zaak nu nog steeds niet kunnen afsluiten. Voor het zieken huis is het een prestigekwestie, maar wij moeten opnieuw het hele gevecht aan." Advocaat Kloppenburg schat in dat de behandeling van de zaak door het hof ongeveer anderhalf, twee jaar zal gaan duren. :ad van Vluchtelin- aantal jaren affi- jg y len zich als de stad aorten door de eeu- openstelde voor e elders om religieu- eke redenen niet kom waren. Of het 600 om de Pilgrim Engeland ging of la- hugenoten lerroeping in 1685 iet van Nantes hun w iden pakken - Leiden jereid deze vluchte lingen gedurende kortere of langere tijd binnen zijn muren onderdak te verlenen. Geen punt. Dat geldt trouwens nog steeds. Alleen op een andere manier. Buitenstaander mogen ook an no 2000 naar Leiden komen. Graag zelfs. Dat is goed voor de middenstand, goed voor de plaatselijke economie. Maar dat dan wel op voorwaarde dat je na één dag weer weggaat. Meer dan 24 uur dat zit er te genwoordig helaas niet meer De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie vjn Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen Aan de dag zelf mag je nog wel een geheel eigen invulling ge ven. Een museumpje pikken, de markt afstruinen, de Burcht verkennen, een rondvaart ma ken, inkopen doen - wat je wil. Als je maar voor donker ver trokken bent. Zeg later ook niet dat je dat niet wist, want het staat duidelijk op de borden te lezen. Daar kan geen misver stand over bestaan: Welkom in Leiden - alleen dagkaarten. Tja, op die manier komt de slo gan Leiden - Stad van Vluchte lingen in een heel ander (dag) licht te staan. Stochemhoeve Het was een schokkend beeld: die sloop van de Stochemhoe ve, stokoude boerderij in Cro- nesteyn, aan de overkant van het Kanaal. Opeens stond al leen het voorhuis nog overeind op de foto uit het Leidsch Dag blad van 11 april. Maar. zo luidde het bijschrift, ook dat zou niet lang meer duren. Bin nen enkele dagen lag er geen steen meer op de andere en zou de ontmanteling van de hoeve uit 1835 een feit zijn. Zonde toch, dat zo'n prachtig stuk erfgoed onder de sloopha mer moet vallen? Maar dat was drie weken gele den. Inmiddels is de heistelling aan het Cronesteynpad geïn stalleerd en ging gisteren de eerste paal de grond in voor: juist ja, de nieuwe Stochem hoeve. Die over een jaar in vol le glorie zal zijn herrezen, in clusief hergebruik van de beste onderdelen uit de oude hoeve. Eenmaal gereed zal de boerde rij dan het middelpunt vormen van de poldercamping en - als extra toevoeging - geschikt zijn voor het verblijf van geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. Die daar dan, in die landelijke en rustieke omgeving en van alle gemakken voorzien, van een mooie vakantie kun nen genieten. Het project daar aan het Rijn- Schiekanaal is een één-tweetje tussen de gemeente Leiden en de Hooge Burch, zorgcentrum voor gehandicapten in Zwam- merdam. Leiden heeft, in sa menwerking met een aantal sponsors, een bedrag van 2,3 miljoen gulden uitgetrokken voor de herbouw van de hoeve, een klus die wel van de grond af moest gebeuren omdat de oude boerderij figuurlijk door zijn hoeven was gezakt. De ge meente blijft eigenaar van het gebouw, alsmede van de cam ping. Die ook, laat daar geen misverstand over bestaan, ge woon open is en blijft vpor het publiek. Wel is het zo dat Harry de Jong, medewerker van de Hooge Burch, de hoeve alsmede de camping gaat exploiteren. Daarmee gaat een lang gekoes terde droom voor hem en zijn onno havermans Op de afdeling hartcaterisatie van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) is vori ge week de legionellabacterie aangetroffen. Volgens het LUMC is er geen gevaar voor de gezond- Patiënten radiologie krijgen geen kraanwater meer anoniem wil blijven. Het personeelslid wijst erop dat patiënten vaak zelf vragen om lauw water, omdat ze geen koud water in hun maag en darmen verdragen. Juist in lauw water kan de legionellabacterie zich snel vermenigvuldigen. „Al is er maar één procent kans op besmet ting, dan nog moet je maatre gelen ne men. On der het personeel heerst on genoegen dat dat niet ge- vrouw in vervulling. Maar ook Jan Laurier, wethouder van Lei den, sprak gisteren bij het slaan van de eerste paal van een 'droom'. „Want dat is het toch, als je zoiets moois kunt realise ren voor gehandicapten en niet-gehandicapten. ad van kaam foto: hielco kuipers bruikt. Toch heeft het personeel van de aangrenzende röntgen- afdeling (radiologie) op eigen houtje besloten de patiënten geen kraanwater meer te laten drinken. Voor het nemen van röntgen foto's krijgen patiënten vaak contrastvloeistof te drinken, zo dat de foto's een duidelijker beeld geven. Gewoonlijk wordt daarvoor kraanwater gebruikt, maar het verplegend personeel heeft zelfstandig besloten voor lopig bronwater te gebruiken. „De leiding reageert laconiek door te zeggen dat er niets aan de hand is. Aanvankelijk wer den we niet eens op de hoogte gebracht. Dat doet ons zeer", aldus een personeelslid dat Volgens de woordvoerder van het LUMC krijgen patiënten, met verminderde weerstand so wieso bronwater in plaats van kraanwater te drinken. De ont dekking van legionella kwam volgens hem aan het licht tij dens de controle van een lei ding die weinig wordt gebruikt. „Sinds Bovenkarspel (op de West-Friese Flora aldaar wer den vorig jaar tientallen men sen besmet, red.) is de inspectie van waterinstallaties verhoogd. Legionella is er altijd, dat is een soort huisdier. Nu is in die ene leiding een verhoogde concen tratie aangetroffen, maar die vormt nog lang geen bedreiding voor de gezondheid. We blijven natuurlijk alert."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13