Jongeren doen te weinig aan sport door tijdgebrek Uy iï Binnenland Hoog boven de Lek Ontbieden EC-voorzitter Prodi 'stap te ver' Rob Scholte blijft Dalstra beschuldigen van aanslag Nieuwe dienstregeling moet NS stipt laten rijden Nederland viert vijftig jaar Europese gedachte Geld moet rollen in rijk Noord-Holland, maar hoe? Palace-moorden: onderzoek naar relatie met Ierse bende k. 9 MEI 2000 intploffing verwoest huis bergen op zoom Een huis in Bergen op Zoom is gisteren verwoest, vermoe delijk door een gas ontploffing. Twee mensen raakten ge wond. De 25-jarige bewoner rende na de explosie naar buiten en werd met ernstige brandwon den overgebracht naar het brandwon dencentrum in Be verwijk. Een meisje dat op het moment van de klap langs fietste, werd geraakt door rondvliegend puin. Ze had geluk dat tegelijkertijd een busje langsreed. Dat grootste brokken op. Ze werd licht gewond. Van het uis zijn dak en achtergevel volledig weggeslagen. Van de ende panden sneuvelden opmerkelijk genoeg zelfs geen Wel liep een naast het getroffen huis gelegen slagerij wa- rookschade op. De slager heeft al zijn vlees moeten weg- foto anp cor viveen tie moet meer boetes uitschrijven iden» De Friese hoofdofficier van justitie Den Hollander bij de politie Friesland op aangedrongen meer bekeu- voor snelheidsovertredingen uit te delen. Als gevolg van oende agenten is de jaarlijkse doelstelling van 262.000 tar niet gehaald. Er werden toen 177.000 mensen beboet reden. De strengere verkeerscontrole moet voor af- ran de milieubelasting zorgen en voor grotere verkeers- ;id. Door meer mensen en meer apparatuur, zoals flits- in te zetten hoopt de politie de jaarlijkse doelstelling van boetes dit jaar wel te halen. isensmokkelaars aangehouden oostende In de Belgische havenstad Oostende zijn zon- mm nd twee mensensmokkelaars uit Den Haag aangehou- werden betrapt toen ze twee illegale vluchtelingen op Mt naar Dover wilden zetten. Het tweetal blijft voorlopig en. Dat heeft het parket in Brugge gisteren meegedeeld. >kkelaars maakten gebruik van valse paspoorten. De ilingen zijn van Afrikaanse afkomst, ook zij worden voor oor de Belgische autoriteiten vastgehouden. De haven stende is de laatste jaren een uitvalsbasis voor mensen- el naar Groot-Brittannië. blijft achter bij Melkertbanen De gemeenten hadden eind vorig jaar 96 procent van ital beschikbare Melkertbanen ingevuld. Bij de zorg was procent. Dit blijkt uit een rapportage over 'in- en door banen' die minister Vermeend van sociale zaken giste- de Tweede Kamer stuurde. De vier grote steden heb- Melkertbanen, die bedoeld zijn om langdurig werklo- het werk te krijgen, volledig bezet. Het ministerie van zaken verwacht dat het aantal in- en doorstroombanen irg dit jaar zal stijgen. ide-onderzoek bij Den Helder iSLï De rijksrecherche begint een onderzoek naar mogelij- illen van valsheid in geschrifte en ambtsmisdrijven bij de nte Den Helder. Dat gebeurt in opdracht van het open- inisterie in Alkmaar. Drie wethouders stapten vorig jaar hun positie onhoudbaar werd na onderzoeken door e Touche en KPMG naar fraude binnen het gemeente- laraat. De onderzoekers stelden dat van 1996 tot en met eclaraties onvoldoende onderbouwd zijn en dat de ver- ledkeuring van de gemeenteraad voor uitgaven vaak ont- Ook heeft het college van B en W in die jaren een be- k klimaat geschapen dat fraude in de hand werkt. ;eleide voor Bouterse gevraagd De advocaat van Desi Bouterse, A. Moszkowicz, heeft r-openbaar ministerie in Den Haag een officieel verzoek i ind voor een vrijgeleide voor deoud-legerleider. Het par- len Haag zegt dat het verzoek gisteren is ontvangen. Het lerder aangekondigd. Volgens zijn raadsman is Bouterse onder voorwaarden naar Nederland te komen om in zijn roces een verklaring af te leggen. Moszkowicz stelt wel larden. Hij wil de garantie dat zijn cliënt niet wordt opge- ok niet voor andere zaken dan waarvoor hij op dit mo erechtstaat. Strafpleiter G. Spong verzette zich tegen een ele vrijgeleide voor de voormalig Surinaamse machtheb- Igens de advocaat druist een vrijgeleide in tegen het ;evoel en zal de komst van Bouterse naar Nederland :happelijke onrust veroorzaken. Spong staat een kroon- bij in het proces tegen Bouterse. "'jgemeester van Ouderkerk treedt af :rk aan den ussEL» Burgemeester De Boe van de gemeente )A- .|cerk is met onmiddellijke ingang teruggetreden. De 58-ja politicus vertrekt onder druk van het provinciebe- pmdat er in het 8.000 zielen tellende IJsseldorp een on- ïre situatie zou zijn ontstaan. De ervaren politicus J. Ind is aangesteld tot waarnemend burgemeester van Ou- |c. Noorland was lange tijd burgemeester van Dordrecht die tijd onder meer wethouder van het aan de overkant rivier gelegen Nieuwerkerk. Er was al enkele maanden itiek op de in april 1998 aangetreden De Boe. In de eerste [woonde hij nog altijd in het Zeeuwse Poortvliet vanwege pndheidssituatie van zijn echtgenote. Daarnaast zou de peester te formeel, bureaucratisch en niet gezellig genoeg igin vorige maand hebben de vier fractievoorzitters in de Interaad in een geheime notitie het functioneren van De discussie gesteld. _Jede verdachte van moord opgepakt >am Na twee jaar onderzoek heeft de politie in Noord- it de tweede verdachte opgepakt van een dubbele moord terdam. Het gaat om een 33-jarige op Cyprus geboren man. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest noord op twee Italianen die in januari 1998 doorzeefd (gels werden gevonden in een loods in de Schimmel de 49-jarige Amsterdamse eigenaar van de loods die bij letpartij betrokken was, werd datzelfde jaar nog veroor- e 23lot twaalf jaar cel. De Engelsman wist aan de politie te 2806Iien. Volgens justitie waren de Italianen naar Amsterdam n delpn om een grote partij cocaïne te kopen, maar waren de pten vanaf het begin af aan van plan hen te liquideren pet het geld vandoor te gaan. 'SAI(ienstad Utrecht zonder stroom Een groot deel van de binnenstad van Utrecht heeft ïsjiiddag een klein uur zonder stroom gezeten. Volgens een oerder van energieleverancier Remu was er bij graaf- llamheden in de binnenstad een belangrijke hoofdkabel pokken. De storing is sneller dan verwacht opgelost. iden niet aan blauwalg overleden 'or(porpOnderzoek van Hoogheemraadschap Rijnland (angetoond dat in de plas van het Haarlemmermeerse en blauwalg voorkomt. Zaterdag overleden twee honden Je in het meer waren geweest. Aangenomen werd dat het de alg hen noodlottig was geworden. Rijnland heeft nu 14.2fiee waaraan de dieren zijn gestorven. Nader onderzoek Ojnland moet aantonen of andere giftige stoffen in het wa- ade dood van de twee honden heeft geleid. ED den, liesveld Hoog boven de rivier de Lek is een molenbouwer aan het werk aan de as van de korenmolen Streefkerk in Liesveld. De ruim twintig me ter hoge molen uit 1893 wordt gerestaureerd, na bijna acht jaar stilstaan. foto anp ton borsboom Schoolvrienden en bijbaantjes nemen te veel tijd in beslag Tijdgebrek vormt voor jongeren tussen de veertien en zeventien jaar de belangrijkste reden om niet te sporten. Eén op de vier jongeren in deze leeftijdsgroep stopt met sport, omdat school, vrienden en bijbaantjes te veel tijd in beslag nemen. Eén op de drie jongeren doet helemaal niets aan sport, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Vereniging van Fabrikanten en Groothandelaren van Sportbenodigdheden in Nederland (FGHS). leusden anp Aanleiding voor het onderzoek vormden aanhoudende klach ten van sportverenigingen over het opzeggen van het lidmaat schap door jonge leden. Van de jongeren die zeggen niet te sporten (30 procent), was 80 procent voorheen wel actief. De afvallers staan zeker niet alle maal negatief tegenover sport, maar bijbaantjes en sociale ac tiviteiten zijn belangrijker. Twee op de drie doen daarente gen vooral aan voetbal, tennis of paardrijden. Driekwart van hen is lid van een sportvereni ging- De resultaten van het onder zoek waren onderwerp van ge sprek op de jubileumbijeen komst van de FGHS in Leusden. De vereniging vierde haar vijf tigste verjaardag met een semi nar over de vrijetijdsbesteding van jongeren. Staatssecretaris Vliegenthart (Volksgezondheid) zei in Leus- den dat het economisch getij sportverenigingen en gemeen ten alle kans biedt wat tegen de bewegingsarmoede onder jon geren te doen. „Er is geld en er zijn mogelijkheden, maar het intitiatief ligt op lokaal gebied en moet komen van sportver enigingen en gemeenten.'' Ze wees op de mogelijkghe- den die verenigingen hebben nu de buitenschoolse opvang wordt uitgebreid. „Gemeenten kunnen het als een uitdaging zien die ontwikkeling te benut ten. Sportverenigingen moeten op hun beurt activiteiten aan bieden die beter aansluiten bij stevenhagen ...IK STOOK NU irtet wegen MMIO HOIS mm 6K gj&eM I£É£KIZACHIEN eu vernis zou, avwk pil ek wêl ZOO0EN 2W, STOUWEN \A)0 VÊ-PMPEKÊP NAAK HOIS ONWAT W£ if-HesNier m \m de wensen van de doelgroep die afhaakt." Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksge zondheid doet ook het Sociaal Cultureel Planbureau onder zoek naar de vrijetijdsbesteding en sportbeoefening door jonge ren. „Dan zal blijken of er in derdaad een toenemende af keer van de sport door jongeren bestaat. Dat onderzoek zal waarschijnlijk in december tot resultaat leiden." Hans Blankert, voorzitter van de sportkoepel NOCNSF, pleit voor een Nationale Sportweek, waarin verenigingen en ge meenten de sportbeoefening op verschillende manieren kun nen bevorderen. Hij benadruk te dat gemeenten initiatieven moeten ontplooien. Conferentie over 21ste eeuw Nederlandse en Britse verte genwoordigers van bedrijfsle ven, wetenschap en de politiek praten van 18 tot 20 mei met el kaar in Apeldoorn over de uit dagingen van de 21ste eeuw. Deze bijeenkomst volgt uit de afspraak die premier Kok met zijn Britse college Blair maakte om de betrekkingen tussen Ne derland en Groot-Brittannië te intensiveren. Op het program ma staat onder meer de invloed van de informatietechnologie op regering en burger en de multiculturele samenleving. MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Kamerleden vrezen dat Van Aartsen in het stof bijt den haag jaco van lambalgen „Je kunt de voorzitter van de Europese Commissie niet zomaar even op het matje roepen. Dat kan gewoon niet." Stomver baasd reageert het Tweede-Kamerlid Tim mermans (PvdA) op de uitspraken van mi nister van buitenlandse zaken Van Aartsen. „Van Aartsen gaat- hier een stap te ver." Ook de CDA'er Verhagen reageert onthutst. „Dan bouw je al een nederlaag in." Natuurlijk moet het kabinet laten weten dat het woedend is over de beslissing van Commissievoorzitter Prodi om de hoogste Nederlandse ambtenaar in Brussel, Trojan, zomaar aan de kant te zetten. Premier Kok heeft vorige week, direct nadat bekend werd dat Prodi van zijn secretaris-generaal af wilde, luid en duidelijk gemeld „onaan genaam verrast" te zijn. Daar had het bij moeten blijven, zeggen beide Kamerleden. De uitlating van Van Aartsen dat Prodi in Den Haag tekst en uit leg moet komen geven, gaat hen te ver. Bei den hebben jaren in Brussel gewerkt. Tim mermans als medewerker van voormalig EU-commissaris Hans van den Broek en Verhagen als europarlementariër. „Je kunt de voorzitter niet vragen dee moedig zijn verontschuldigingen te komen aanbieden", legt Timmermans uit. „Dan lijdt iemand gezichtsverlies en dat is niet nodig. Nederland en de Commissie hebben elkaar hard nodig, en dan moet je niet als een olifant door de porseleinkast draven." Bovendien, vraagt Verhagen zich af, „wat voegt het toe? Terugdraaien doe je de be slissing toch niet meer." Beide Kamerleden denken dat het minis ter Van Aartsen is die in het stof moet bij ten. Prodi besloot vorige week Trojan van zijn n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten amsterdam anp Beeldend kunstenaar Rob Scholte weet het zeker: Koos Dalstra was betrokken bij het plaatsen van de bom onder zijn auto in november 1994. Maar voor Justitie is de dichter geen verdachte, nooit geweest ook. Scholte voelde zich niet serieus genomen en was bang voor herhaling. Hij zag nog een uit weg: zijn verhaal in de media naar buiten brengen. Daarmee maakte hij zichzelf verdachte van smaad tegen Dalstra die 20.000 gulden scha devergoeding-wil. Maar Scholte, die bij de aanslag zijn beide be nen verloor, neemt geen woord terug van zijn beschuldigingen. De rechtbank in Amsterdam boog zich gisteren over de zaak, die op 26 juni verder gaat. Na een eerdere behandeling in juni vorig jaar had de leider van het onderzoek naar de bomaanslag zich nog eens over de dagboe ken van Dalstra gebogen. Vol gens Scholte zou dan alles wel duidelijk worden. Maar de on derzoeksleider kwam de doods wens niet tegen. Wel zwoer Dalstra meerdere keren wraak op Scholte en schreef hij in een brief dat de schilder 'van de we reld moest verdwijnen'. Vast staat dat Dalstra in de buurt was tijdens de aanslag. Hij haalde zijn vriendin op, twee straten verderop. De dich ter zag de ontplofte auto toen hij de Prinsengracht op reed. „Ik zag een monster staan dat leek op een grote blauwe mug." De dichter en de schilder ken nen elkaar bijna negentien jaar. Ondanks ruzies en verwijten bleef Dalstra bij de schilder in de buurt, was hij ceremonie meester op diens huwelijk en vertrok hij met Scholte naar Te- nerife om samen uit te zoeken wie de dader van de bomaan slag was. Bij Scholte ontstond het idee dat de dader van de aanslag zich in zijn naaste om geving ophield. Zijn oog viel op Dalstra. utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen denken met de nieuwe dienst regeling vanaf 28 mei aanmer kelijk beter op tijd te gaan rij den. Het weekeinde daaraan voorafgaand worden de nieuwe sporen van station Schiphol in gebruik genomen. Daardoor wordt de capaciteit op de Schiphollijn aanzienlijk ver groot. Met de verdubbeling van de Schiphollijn verdwijnt vol gens NS-woordvoerder Krijgs man een bron van vertragingen in het Nederlandse spoorweg net. De afgelopen twee jaar is de lijn via Schiphol van twee op vier sporen gebracht. Het aan tal sporen op het station ging van drie naar zes. Daardoor is er de komende jaren voldoende capaciteit om een verdere groei van het aantal treinen en het aantal reizigers op te vangen, inclusief de hogesnelheidslijn. Nu kiest 35 procent van de luchtreizigers voor de trein, het streven is dat te verhogen tot 40 procent. De verbouwing van station Schiphol moet volgende week gereed zijn. In de nieuwe dienstregeling verandert volgens de NS niet veel. Wel gaat er tussen Haar lem en Leiden een nieuwe stop trein rijden, die het nieuwe sta tion Hillegom aandoet en ook in Voorhout stopt. De sneltrein Den Haag-Haarlem-Hoorn stopt dan niet meer in Voor hout. De eerstvolgende grote herziening van het spoorboekje staat pas voor de periode 2004- 2006 op de NS-agenda. De nieuwe dienstregeling is verkrijgbaar in de vorm van het spoorboekje en de NS-Reis- planner. Nieuw is dit jaar de Planner Plus, een cd-rom die naast de vertrek- en aankomst tijden uitgebreide informatie in tekst en beeld geeft over onder andere de route naar en van het station per auto, op de fiets of te voet, en over de voorzienin gen op de stations. brussel anp Vandaag rijdt een speciale Europadag Express door Nederland. Op deze trein willen eurocraten en -fielen de vijftigste verjaardag van de Europese gedachte vieren. Vandaag is het vijftig jaar geleden dat het idee van de Europese Unie werd geboren. De toenmalige Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman schreef op 9 mei 1950 geschiedenis met zijn toespraak waarin hij de een wording van Europa voorstelde. Sinds 1985 is 9 mei 'Dag van Eu ropa', de dag waarop de grondbeginselen van de EU zijn gelan ceerd. Deze 'Dag van Europa' wordt gevierd met allerlei evene menten en festiviteiten die Europa dichter bij de burgers en de Eu ropese bevolking dichter bij elkaar moet brengen. Tijdens de trein rit krijgen de passagiers informatie over de uitbreiding van de EU. haarlem theo van der kaau Geld uitgeven is nog een hele kunst, zo beseft de steeds rijker wordende provincie Noord- Holland. Waar jarenlang de uit kering van het rijk (provincie fonds) en de eigen belasting heffing (klein deel van de we genbelasting) zorgden voor een krappe begroting, wordt de laatste tijd de balans hevig in positieve zin verstoord door miljoeneninkomsten uit ver koop van de stroombedrijven. Er valt steeds meer geld uit te geven, maar waaraan blijft voorlopig nog onderwerp van studie. Noord-Holland is in vier jaar tijd de rijkste provincie van het land geworden. Verkoop van het stroomproductiebedrijf UNA leverde 650 miljoen gul- den op. Alle politieke partijen willen diepgaand beraad over j de besteding van dit geld, zo bleek gisteren. Het eigen ver mogen van de provincie be draagt inmiddels anderhalf mil jard gulden, exclusief de niet verkochte aandelen in bedrij ven, die elk jaar voor miljoenen guldens dividend opleveren. Gedeputeerde Staten willen het eigen vermogen gebruiken voor j maatschappelijke investerin- j gen. „Het is in elk geval niet de taak van een overheidslichaam om met een miljard gulden structureel te bankieren of als institutioneel belegger te func tioneren", aldus het Noord- Hollandse college in een zin- speling op de Zuid-Hollandse Ceteco-affaire. functie te ontheffen en hem te benoemen tot EU-onderhandelaar bij de Wereld Han delsorganisatie WTO in Genève. Een degra datie. En wat nog erger was: Nederland wist van niets. „De boosheid van het kabinet is terecht", zegt Timmermans. Maar het gaat er vooral om wat Nederland ervoor terug krijgt. Den Haag eist een directeur-generaal (dg), dat is het hoofd van een 'departement' van de Commissie. Dat zit er wel in, schatten de Kamerleden. Alle lidstaten hebben een 'dg', behalve Nederland. Dat moet rechtgetrok ken kunnen worden. Timmermans vraagt zich wel af waarom EU-commissaris Bolke- stein (WD) Kok niet heeft gewaarschuwd. Maar volgens Nederlandse diplomaten wist Bolkestein van niets. Hij hing pas een kwartier vóór Prodi met Kok belde, aan de telefoon met de 'onheilstijding'. den haag gpd De drie mannen die vorig weekeinde werden vermoord in een appartement in Schevenin- gen, onderhielden mogelijk nauwe banden met de Ierse on derwereld in Nederland. Justitie in Amsterdam heeft bevestigd dat onderzoek wordt gedaan naar de relatie tussen twee van de drie slachtoffers en een Ierse topcrimineel die onlangs werd opgepakt in Amsterdam. Het derde slachtoffer, broer van één van de flatbewoners, was het fatale weekeinde op bezoek. De 49-jarige Ierse topcrimi neel werd in maart dit jaar in Amsterdam gearresteerd in ver band met drugssmokkel en vuurwapenbezit. Het was de tweede keer binnen korte tijd dat een drugslijn van deze Ier werd onderschept. De man was in 1996 na tien jaar celstraf uit een Ierse gevangenis ontsnapt. Hij zat daar 17 jaar uit voor zijn aandeel in de ontvoering van een erfgename van de steenrij ke Ierse brouwersfamilie Guin ness. Hij was vermoedelijk di rect na zijn ontsnapping in Ne derland gaan wonen. Zijn orga nisatie had ook connecties met de bende die verantwoordelijk wordt gehouden voor de moord op de Ierse journaliste Veronica Guerin, in 1996. De hoofdver dachte in die zaak werd in 1998 uitgewezen en in Ierland tot le venslang veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5