Bacteriën overleven ruimtereizen Muziek maken met je oog Gezondheid ft Te weinig handen 'Bescherm kinderen tegen zonnebrand' Alle zwangeren testen op HIV bespaart kosten 'Dipje' 's nachts goed voor de hersenen DAG 8 MEI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5150261 is lang geleden, dat ik voor me zelf op het spreekuur i", zegt de heer Sterk als ik hem begroet. „U weet wel, n niet snel ziek, en ze hebben me op het werk veel te nodig, maar zaterdag heb ik me na de dienst toch Lr afgemeld". Meneer Sterk is verzorgende in een psy- jeriatrisch verpleeghuis. Hij werkt er al 20 jaar, met jer. De mensen zijn blij met hem. Ik vraag naar zijn hten. „Pijn aan de zijkant, bij mijn heup", vertelt hij. zweet brak me uit toen ik een patiënt moest optillen, oals u weet, ze geven vaak niet mee", rdaad, bij onderzoek besluit ik aanvullend maar een te maken. Hij is gespierd, kan goed tillen, maar de rpijn zoals hij het noemt zit op een gekke plek. Ik i 1 i meer naar zijn werkomstandigheden. „Het is niet V\ we werken met twee verzorgenden op 33 psychoge- ische patiënten. Afgelopen weekend was het feest, de A ingin kwam op de televisie, dan willen ze dat nog wel graag zien. Maar samen konden we niet iedereen tienen uit bed helpen, en wassen. Zelfs met een nit- Ikracht red je dat niet. Door de zwaarte van het werk nu een hoog ziekteverzuim, bijna een derde van de isen is ziek. Het is logisch ook, we werken onder druk, ;aat een salaris tegenover dat niet meer in verhouding en er is geen uitzicht dat het gaat veranderen. Ik doe vak met liefde, dat weet u wel, maar ik ben nu ook ir gezwicht. Zo kan het niet langer', leer Sterk zeurt nooit, ik ken hem vooral door de zorg, lij ook nog voor zijn hoogbejaarde ouders had. Hand- iandiensten in de avond en weekend, en ook nog 's morgens als hij vrij was door de wisseldienst. Hij hun spreekbuis, tot zijn moeder uiteindelijk ook ver- igd moest worden, doordat haar echtgenoot het niet jr kon bolwerken. Thuis was alles zo moeilijk, dat bei- htelieden het nu beter hebben. Doordat de zorg is jenomen, kunnen ze ieder voor zich de ander meer >n. Zo heeft een opname in een verpleeghuis ook weer le kanten. Het ligt voornamelijk aan de aandacht en ins fe, die vanuit de verzorging gegeven kan worden. leneer Sterk vertrokken is naar de afdeling radiologie it mevrouw De Goede op het spreekuur. Zij komt voor ilekje aan haar voet. „Het is maar een kleinigheidje, (r ik heb mijn voeten zo nodig. In het verpleeghuis mijn man is opgenomen, hebben ze te weinig hulp, bekend. Ik ga er nu bijna dagelijks heen om hem te eT fcen bij het eten. De andere mensen op de afdeling t ik ook wel eens een handje. Ze zijn vaak in de war, ze in op een gesloten afdeling. Maar 's avonds helpen verzorgenden 35 mensen. Ze nemen me al een beet- het team op, maar ik waarschuw ze altijd, dat ze niet uie kunnen rekenen! Uiteindelijk ben ik ook wat op ^lijd, en ik wil er voornamelijk voor mijn man zijn. We ■ten nog vaak goede momenten." lezelfde dag twee verhalen die zo op elkaar aanslui- het gaat om zorg, en onmacht om samen de kwaliteit leden die de zieken en ouderen zo nodig hebben. Voor jmilie is het verdriet dubbel, als ze zien dat hun vader Oioeder niet bijtijds gewassen wordt of verschoond. I /|r waar in de thuissituatie de zorg vaak één Qp cén is, iten de verzorgenden in de verpleeghuizen continu le ene patiënt naar de andere lopen om hen bij te Dat betekent roofbouw plegen, en hoge ziektewet- :entages! weemoed denk ik aan de verhalen die een oudere col- aan me vertelde over zijn hoofdzuster. „Als internist ik zo blij met haar, ze was als een moederkloek, die de [enten en de verpleegkundigen de zorg gaf die ze nodig len. Ze had overzicht over de afdeling; als er een jon- ioeder lag, informeerde ze hoe het thuis reilde en zeil- !n regelde iets als dat nodig was. Ze wist bij mijn och- ronde ook precies hoe de patiënt het maakte, had de Jal in haar hoofd, als ik langs kwam. Ze wist of hij goed ioe de urine en ontlasting was, maar ook van zijn zor- Als er een momentje vrij was, maakte ze een praatje le afdeling. Maar ook voor haar meestal jongere colle ga's zorgde ze. Het was een hecht team, dat samen bergen werk kon verzetten en de sfeer op de afdeling was goed". Nu er zoveel handen aan het bed te kort zijn, is er geen ruimte meer voor zo'n functie. Of zal deze zorgwekkende situa tie straks juist weer leiden tot rust en sfeer in hekziekenhuis? MARIEKE VAN SCHIE, huisarts oor dat kinderen geen :and oplopen. Dat is de jkste maatregel ter ling van huidkanker, oord zongedrag is ze- kindertijd van groot en dermatologen van ziekenhuizen in het nummer van het Ne- Tijdschrift voor Ge ide. Het aantal gevallen Ikanker is de laatste n jaren sterk gestegen u op ongeveer 18.000 leder jaar sterven er jr 500 mensen aan een n huidkanker, gemeen erkend dat ige blootstelling aan ul- te straling op de kin- jd een risicofactor is ontstaan van huidkan- itere leeftijd. In de kin- taan mensen het mees- aan UV-straling. Na het wanneer de school meer tijd in beslag gaat nemen, neemt die blootstelling weer af. Voor iedereen, maar zeker voor kinderen geldt: zoek de scha duw op, zeker tussen 12.00 en 15.00 uur, wanneer de zon op zijn hoogst staat en de zonne kracht het sterkst is. Draag be schermende kleding, zonne hoed, zonnebril. Gebruik een antizonnebrandcreme en bouw tolerantie tegen de schadelijke effecten van de zon geleidelijk op. De meeste ouders denken tij dens de vakantie of een dagje naar het zwembad wel aan goe de bescherming. Maar ook als kinderen gewoon op straat of in de zandbak spelen, is het be langrijk daarvoor te zorgen, al dus de dermatologen. Zij raden het gebruik van zon nebanken door kinderen onder de 16 ten sterkste af. 'Leven veel taaier dan we denken Sommige soorten bacteriën zijn bestand tegen de omstan digheden die in de ruimte heersen. Vermoedelijk kunnen ze eeuwenlang sluimerend door de ruimte trekken, diep verborgen in meteorieten. Als dat juist is kunnen de eerste kiemen van het leven op aarde uit de ruimte zijn gekomen. En... het moet dan in het heel al wemelen van leven. Ruimtebiologe Gerda Horneck werkt met een aantal collega's van het Duitse DASA-Instituut voor Ruimtegeneeskunde (IAM) al een paar jaar met bacteriën. Het onderzoek wordt betaald door de Europese ruimtevaart organisatie ESA. De onderzoe kers willen er achter komen of en hoe lang bacteriën bestand zijn tegen de condities in de ruimte. Biopan Survival Experi ment (BSE) heet het project. Grotere organismen houden het in de ruimte geen seconde uit zonder bescherming. Want in de interplanetaire ruimte is het kouder dan 200 graden on der nul. Er is geen greintje lucht en het zit er vol schadelijke straling, zowel van de zon als van elders uit de ruimte. Maar bacteriën vormen een an der verhaal. Op virussen na zijn het de kleinste wezentjes die een zekere stofwisseling heb ben. Bovendien zijn ze tot iets heel zeldzaams in staat: ze kun nen sporen vormen als de om standigheden hen daartoe dwingen. Zoiets als diepgevro ren mensen in beschermende cocons voor jarenlange ruimte- Onderzoekscellen voor bacteriën zoals die worden gebruikt in de ruim tesimulator voor het Biopan Survival Experiment. Elke cel is ongeveer één centimeter groot en is voorzien van een kwartsvenstertje. FOTO OPD ESA reizen. De in maart vorig jaar overleden cineast Stanley Ku brick illustreerde dat al in 1968 in zijn legendarische film 2001, A Space Odyssee. „Ik heb die film vorig jaar nog gezien op tv," zegt Horneck. „Maar de tijd waarin wij tot zoiets als spore vorming van onszelf in staat zouden zijn, dat maken onze kindskinderen misschien pas mee. Veel te moeilijk voorlo pig" „Van bacteriesporen," zegt Horneck, „is al lang bekend dat ze buitengewoon goed bestand zijn tegen bizarre omstandighe den. Extreme kou, droogte en warmte. En dat gedurende ja ren. Juist toen wij, in 1996, had den voorgesteld om onderzoek te doen naar de vraag of sporen ook bestand zijn tegen de con dities die in de ruimte heersen, werd in de Verenigde Staten door NASA-onderzoeker Dave McKay bekend gemaakt dat men fossiele bacteriën had ge vonden in een van de planeet Mars afkomstige meteoriet." Het pleit was toen gauw be slecht voor de onderzoeksplan nen van Horneck en haar team, waarbij zich ook biochemici van NASA's Ames Research Center in het Amerikaanse Moffett Field hadden aangeslo ten. Nu is men ruim drie jaar verder met het onderzoek en het ziet er hoopvol uit: de spo ren van die beestjes blijken in derdaad heel wat te kunnen verdragen in hun ongeveer een centimeter grote proefkamer- tjes in het Bioplan-toestel. „We concentreren het onder zoek op sporen van bacterie- soorten waarvan bekend is dat ze extreme omstandigheden kunnen overleven," aldus Hor neck. „Ze zijn gedurende twaalfenhalve dag in Bioplan- cellen in een ruimtesimulator hier in ons laboratorium bloot gesteld aan ruimtelijke condi ties. De ene verzameling soor ten bijvoorbeeld alleen aan ul traviolette (uv) straling, een an dere serie alleen aan vacuüm, zonder lucht dus, weer een der de serie aan beide omstandig heden en ga zo maar door." De resultaten liepen, afhanke lijk van de soort bacteriesporen, sterk uiteen. Eén bacteriesoort, die alleen uv-straling had moe ten doorstaan, bleek bij het 'ontwaken' uit het sporestadi um, ineens tien keer sneller tot celdeling over te gaan. Het sterftecijfer van dezelfde soort behandeld met uv en vacuüm steeg echter met een factor drie. Van een andere bacteriesoort, die voorkomt in afzettingen van zeezout op kusten, overleefde meer dan de helft de combina tie uv en vacuüm niet als gevolg van schade aan het erfelijk- Muziektherapeute Marlies Brandt demonstreert de sound-beam. Muziek maken. Niet door een instrument te bespelen, maar door het maken van heel kleine bewegingen. Zoals het bewegen van je vinger. Of het knipperen met je oog. Je tong uitsteken kan ook. De zogeheten 'sound- beam doet de rest. Aan de ziekte van Huntington lijdende bewoners van ver pleeghuis Huilenoord in Beek bergen hebben dankzij dit ver nuftig apparaat een nieuwe we reld ontdekt. Zij zijn de eerste patiëntengroep in Nederland die over zo'n sound-beam be schikken. Het plezier dat ze er aan beleven en het trotse gevoel dat ze eraan ontlenen, geven hun meer eigenwaarde. Boven dien doorbreekt het hun isole ment, waarin ze door de ziekte terecht zijn gekomen. Huntington is een erfelijke, complexe en invaliderende ziekte, die zich onder andere kenmerkt door het ernstig ver stoord geraken van de spraak en door bewegingsonrust. Door dat laatste is de weg van actief muziek maken op welk niveau dan ook afgesneden, terwijl dat juist als uitlaatklep van emoties en als communicatiemiddel be langrijk kan zijn. Maar de introductie van de sound-beam in Huilenoord biedt deze groep bewoners de mogelijkheid voortaan op eigen wijze te musiceren. Het appa raat zendt een bundel ultrasone signalen uit en luistert als het ware naar de echo's die worden teruggekaatst als er iets in de straal beweegt. Afhankelijk van de afstand wor den verschillende signalen ge geven aan een geluidsbron die vervolgens tal van tonen produ ceert. De lengte van die straal kan worden ingesteld van der tig centimeter tot zes meter. Dat geeft de mogelijkheid om de straal op diverse manieren te manipuleren. Zo kan iemand met een hele kleine beweging werken, maar ook kunnen mensen met hun rolstoel door de straal rijden. Bovendien kan de straal bijvoorbeeld boven of onder beweegbare onderdelen van een elektrische rolstoel worden gehouden zoals de voet- en beensteun. Door met de betreffende onderdelen te bewegen, ontstaan verschillen de tonen. Muziektherapeute Marlies Brandt, zeven jaar geleden spe ciaal aangetrokken voor de Huntington-patiënten in Hui lenoord, vat het aldus kort sa men: „Met het doorbreken van de straal, wordt de stilte door broken en daarmee ook het iso lement." Ze ontwikkelde een methode om samen met haar cliënten liederen te schrijven. Nu soleren ze met behulp van de sound-beam ook nog in die eigen liederen. heidsmateriaal DNA. De bio chemische verbindingen van de DNA-strengen bleken niet be stand tegen de ruimtelijke con dities. Waardoor de andere helft wel overleefde wordt nog onderzocht. „Bemoedigend dus, maar we zijn er nog niet," concludeert Gerda Horneck. „Wat is in feite twaalfenhalve dag in een aardse ruimtesimulator vergeleken met een verblijf van een paar miljoen jaar in de echte ruimte, binnenin een van Mars wegge slagen brok steen? Een opvolger van Bioplan zal naar verwach ting in 2003 naar het internatio nale ruimtestation ISS worden gebracht voor een verblijf van anderhalf jaar. Vastgemaakt aan de buitenkant van het sta tion. Maar misschien kunnen we al eerder een stukje Bioplan meesturen met een of andere satelliet. Het beroerde is dat het zo verschrikkelijk veel moet kosten." De onderzoekers werken aan een eerste artikel over hun on derzoeksresultaten voor een wetenschappelijk tijdschrift. „Maar dat hebben we niet voor de komende zomer klaar," zegt Horneck. „Dit soort onderzoek vergt veel tijd en is heel ar beidsintensief. Maar ik durf nu al te zeggen dat het me zou te genvallen als sporen van som mige bacteriesoorten een lang durig verblijf in de ruimte niet zouden overleven. Echt: leven is veel taaier dan we denken." BEN APELDOORN Medicijnen prostaatkanker werken niet De extra medicijnen die patiën ten met prostaatkanker gebrui ken helpen niet of nauwelijks. Ze hebben wel vervelende bij werkingen. Dat blijkt uit een ar tikel van onderzoekers van het Nederlands Kanker Instituut in het medisch tijdschrift The Lancet. Wanneer een prostaatt umor niet met een operatie ver wijderd kan worden, bestaat de behandeling uit castratie of me dicijnen. Dit moet de productie van mannelijke hormonen in de zaadballen stoppen die ver dere groei van de tumor kun nen veroorzaken. Om hormo nen die nog achterblijven uit te schakelen, schrijven artsen sinds de jaren tachtig extra me dicijnen voor. Bijna driekwart van de patiën ten sterft echter na vijfjaar, of zij deze medicijnen nu nemen of niet. Dat blijkt uit de gege vens van meer dan 8000 patiën ten die O. Dalesio, hoofd statis tiek van het Nederlands Kanker Instituut, analyseerde. De nieu we medicijnen, zoals flutamide en nilutamide, kunnen diarree en bloedarmoede veroorzaken. Volgens de onderzoekers is het nog niet mogelijk vantevoren vast te stellen welke patiënten baat hebben bij extra medicij nen. Bij bortskanker is dat wel mogelijk. Volgens co-onderzoe ker M. Clarke van de Universi teit van Oxford is een onder zoek onder duizenden mannen nodig om een soortgelijke me thode bij prostaatkanker te ont wikkelen. Uit kostenoverwegingen is het zinvol om alle zwangere vrou wen in Amsterdam op hiv, het virus dat tot aids leidt, te testen. Dat schrijven onderzoekers van de Rijksuniversiteit Groningen, van de Amsterdamse GG&GD, van het Londense Imperial Col lege en van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. In hun studie hebben de onder zoekers de kosten die met een algemene screening gepaard gaan, vergeleken met die voor levenslange behandeling van kinderen die tijdens de zwan gerschap door hun moeder met HIV worden besmet. Op grond van Engels onderzoek worden deze laatste kosten voorzichtig geschat op zeker tweehonderd duizend gulden. Bij de bereke ning van de kosten verbonden aan een algemene screening ligt het accent niet zozeer op de kosten voor de screeningstest. Deze zijn relatief laag. Kosten worden vooral gemaakt om, bij gebleken besmetting, de over dracht van hiv van moeder naar kind te voorkómen. Dat is goed mogelijk door de zwangere met medicijnen te behandelen, haar kind met een keizersnede ter wereld te bren gen en door de pasgeborene geen borst- maar flesvoeding te geven. Het is bekend dat met deze drie maatregelen de kans dat het virus van moeder op kind wordt overgedragen, aan zienlijk daalt - van 30 naar 2 procent. Op grond van gege vens van twee ziekenhuizen en een verloskundige praktijk in Amsterdam hebben de onder zoekers voorzichtig geschat, dat zonder algemene screening tus sen de vijf en vijftien van de jaarlijks 10.000 zwangere vrou wen in de hoofdstad hiv-posi- tief zijn zonder het te weten. De kosten verbonden aan het op heffen van die onwetendheid door een algemene screening en aan de te nemen maatrege len om HIV-overdracht van moeder naar kind te voorkó men, blijken in alle gevallen la ger uit te vallen dan de levens lange zorgkosten voor met HIV geboren kinderen bij niet- screenen. HENK HELLEAAA* FOTO GPD TOM VAN DUKE Brandt is erg enthousiast over het apparaat dat dankzij een gift van de stichting Actie '68 kon worden aangeschaft. „De mensen ontdekken dat ze toch nog wat kunnen presteren on danks dat alle functies eigenlijk alleen maar achteruit gaan. Het effect van de sound-beam is erg groot. Het is zelfs verbazing wekkend hoe het stimuleert om willekeurige bewegingen te ma ken." De muziektherapeute gebruikt een synthesizer als geluidsbron die ter begeleiding meespeelt. Zo kunnen de bewoners vanuit hun eigen beleefwereld invul ling geven aan verschillende, ingeprogrammeerde genres. Van orgelmuziek via blues tot house aan toe. PUZZEL ord-min-een gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn naar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet it de kruisende woorden.) taal: 1. Loofboom; 5 erg; 7. wilskrachtig; 8. drietal; 9. kampeerverblijf; 11 dompteur; drand, 16. gezet; 17. vis; 18. tijding; 19. oever; 20. knaagdier; 22. ongetrouwde dame; 25 legerleiding; 27. spelonk; 29. geestelijke; 30. vaartuig; 31 lot zonder prijs 2. Roofdier; 3. enig; 4. grote vlieg; 5. elegantie, 6. deel v.d. voet; 8. leervak op school; chtswagen; 12. tovenaar; 13. wettig; 15. rad; 16. hijswerktuig; 19. zuivelproduct; ibaar beroep; 22. Oosters tovenaar; 23. heuglijke viering; 24. aanleggen; werktuig; 28. ploegsnede. ng van zaterdag: >NTAAL: 1. Vinding; 7. ik; 8. oen, 10. ze; 11. spruw; 13. Est; 15. ido; 17 Tripoli; 19 des; 21. tinne; 25. rij; 26. Lea; 27. or; 30. olifant. ^AL: 2. lo; 3. dier; 4. no; 5 mime; 6. velo, 8. op; 9. nu; 11. strot; 12. wilde; 14. sta; 18. murw; 20. Sara; 22. il; 23. neef; 24. na; 28. ijl; 29. in. Mensfimnet een hoge bloed druk maken meer kans op schade of afwijkingen aan de hersenen dan anderen. Dat komt omdat zij tijdens de slaap geen 'dipje' hebben in hun bloeddruk, waardoor onmerk bare sub-klinische beroerten kunnen optreden. Daarnaast hebben de 'non-dip- pers' meer last van een snellere verstandelijke veroudering en een hogere kans op problemen met de nieren en de hartspier. Dat heeft onderzoeker dr. M. van Boxtel van de Universiteit Maastricht bekendgemaakt. Hij begint nieuw onderzoek naar de relatie tussen hoge bloed druk en hersenschade onder 51 dippers' en 51 'non-dippers'. In Nederland hebben zo'n 150.000 mensen een beroerte of herseninfarct gehad. Uit onderzoek van de Rijksuni versiteit en het Academisch Ziekenhuis in Groningen blijkt dat patiënten die een beroerte overleven, hun problemen op een heel andere manier ervaren dan hun naasten. Dat kan lei den tot onbegrip in de omge ving van de patiënt, die soms denkt dat de patiënt treitert. Er is vrijwel geen nabehande ling, zodat veel beroerte-pati ënten thuis uit het zorgcircuit raken. Neuropsychologe dr. J. Holstenbach gaat daarom nog dit jaar een nieuw, experimen teel nazorgcentrum opzetten voor Noord-Nederland. Per jaar kunnen er zo'n vijfhonderd pa tiënten met niet-aangeboren hersenletsel terecht voor dag behandeling. „Ik kan ze niet ge nezen, maar ik kan de situatie wel draagbaar maken, ook voor hun naasten", aldus Holsten bach. Volgens haar is vooral de belas ting voor de partner groot „Na twee jaar gaat het vaak slechter met de partner. Er komen ruim drie keer meer depressies voor bij deze partners dan bij leef tijdgenoten." Ze wijst erop dat de helft tot driekwart van de patiënten last heeft van stoornissen met ge heugen, aandacht, spraak en waarneming. „Ook hebben de meeste patiënten last van prik kelbaarheid, verlies van initia tief, veranderde seksualiteit en persoonlijkheidsveranderin gen.'' Veel problemen zijn blij vend. Verder heeft de Hersenstichting zes jonge onderzoekers aan het werk gezet om nieuw onder zoek te verrichten naar onder meer Alzheimer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9