Spaanse regering moet veto uitleggen Economie Directeur Schiphol bezorgd over KLM zonder alliantie jn Amro grijpt naast )te opdracht in Portugal Speciale wasstraat voor boten Japanse oester dreigt mossel te verdringen Nieuw stadion voor Roda JC 'Minder vaste werknemers KLM verliezen baan' -Ë DAC 8 MEI 2000 ERty gezet op weg naar Aziatisch IMF gMAi» Dertien Oost-Aziatische landen hebben zaterdag hstïtüüt in het leven geroepen dat hun moet helpen bij de ak van monetaire crises in hun gebied. De instelling moet OPjbeschikken over tientallen miljarden guldens en zou zich hnijn kunnen ontwikkelen tot een Aziatisch Monetair 0Vg p. Japan heeft de oprichting van het orgaan voorgesteld 0^2 |e tien leden van de Associatie van Zuidoost-Aziatische cV-jn (Asean), China en Zuid-Korea. Deze landen zijn in de |;je stad Chiang Mai bijeen voor een vergadering van de Azi- o 8:ie Ontwikkelingsbank. Enkele Asean-leden hebben een °-3;i voor samenwerking bij monetaire crises ingesteld, maar 32 eeft slechts beperkte middelen. 240;| .O-gesprek Duitse overheid mislukt ■^M^art De onderhandelingen over loonsverhoging voor 3,1 5 en werknemers bij de Duitse overheden zijn zaterdag in de overlegronde stukgelopen. De vakbonden ÖTV en DAG na afloop weten nu de hulp in te roepen van een bemid- overeenkomstig de in Duitsland geldende regels. De fe- overheid, de deelstaten en de gemeenten boden zater- iddag aan de lonen per 1 juni met een procent te verho- p een jaar later met 1,3 procent voor een periode van tien den. De bonden vonden dat onaanvaardbaar. Ze eisen vijf kd sluit fabriek in Britse Dagenham q'.|Lam Het Amerikaanse autoconcern Ford zal de komende 0 isrjde sluiting aankondigen van zijn grootste assemblagefa- 0.3c in Groot-Brittannië, die in Dagenham. Dat heeft de krant financial Times gemeld. Volgens de krant stopt Ford in het Üijrvan 2001 met de productie van het model Fiesta, waar- i'1[|ongeveer 3.000 banen worden bedreigd. als banenverlies British Airways 1,6!) 1 De in april aangetreden topman van British Airways, R. 2 jjgïon. heeft tegenover de krant The Observer verklaard dat 2;8fhtvaartmaatschappij een fors aantal banen zal schrappen ï.sde resultaten te verbeteren. Volgens Eddington zal het aan- 57$gen tussen 2000 en 10.000, afhankelijk van de resultaten -roien studie. Er circuleren al maanden berichten over een ^•sjanenverlies bij British Airways. 7,'M "ïi Strauss lijkt even uit de gratie 8.0' i cork De onder enorme schulden zuchtende Amerikaanse ^iérbroekenfabrikant Levi Strauss heeft de omzet verder zien 3;2|ien van 3,2 miljard gulden in het eerste kwartaal van 1999 2.2!|7 miljard in dezelfde periode van dit jaar. Wel wist het be dien verlies van 578 miljoen om te buigen in een nettowinst 2^58 miljoen gulden. Over 1996 had Levi nog een omzet van uiniljard gulden. Vorig jaar was dat nog maar 12,4 miljard. Q^flink aantal fabrieken in Europa en Noord-Amerika is geslo- iantie DaimlerChrysler nu rond (t DaimlerChrysler en Mitsubishi Motors Corp hebben zo- i:»rwacht een strategische alliantie gevormd met deZuid- *aanse autofabriek Hyundai Motor Co, zo heeft de voorzit- r-jn de raad van bestuur van Hyundai gisteren gezegd. De bedrijven hebben afgesproken samen een kleine wagen te '^'produceren, aldus voorzitter Lee Kae-an. Productie van de icsn, die een 1.0 tot 1.5 litermotor zal krijgen, zal in 2002 be- 'jfen. Voorlopig wordt uitgegaan van een productie van vijf 1(ien wagens in een periode van vijfjaar. Het voertuig zal ge- (jibleerd worden in fabrieken in Japan, China, Zuid-Korea '•pden in Europa, aldus Lee. tmro en de Amerikaanse jank Goldman Sachs tl een tegenslag moeten :ren. De twee banken naast de opdracht voor de fase van de privatise- i.9* in het Portugese stroom- 01 Electridade de Portugal waarvoor ze wel de ver- ran de eerste twee aande- ïches verzorgden. 5Ü! ens een woordvoerder |-® IN Amro heeft het mislo op in het contract niets te 4. ie i met de veel gekritiseer- van de twee banken bij 6,'9) een fiasco uitgelopen 6 2|gang van internetaanbie- ?'«3®rld Online. Portugese regering ver been ander bankenconsor- Visserijorganisatie vraagt om actie liesveld Voor de luie automobilist is de wasstraat al sinds jaar en dag een uitkomst. Je rijdt je auto naar binnen, stopt een van tevoren aange schafte plastic kaart met gaatjes in een gleuf en de computergestuurde machine gaat zelfstandig aan het werk. Menige booteigenaar zal jaloers van een dergelijk gemak voor boten hebben gedroomd. Zaterdag beleefde het Zuid-Hollandse Liesveld de primeur. Een plaatselijke ondernemer nam een wasstraat voor boten in gebruik. Boenen met borstels op lange stelen lijkt nu althans voor de schippers uit de regio voltooid verleden tijd. Twee schippers van Rijkswaterstaat namen zaterdag de proef op de som en lieten hun patrouilleboot reinigen. foto anp robert vos yerseke gpd De Zeeuwse visserijbelangenor ganisatie Zevibel wil dat snel actie wordt ondernomen tegen de plaag van Japanse oesters in de Oosterschelde. De oester, waarvan naar schatting 500.000 ton op de Oosterscheldebodem ligt, dreigt de mossel te verdringen. Voorzitter Van Liere luidde de noodklok zaterdag in zijn rede tijdens de jaarvergadering in Yerseke. De Japanse oester werd oor spronkelijk geïmporteerd voor economische doeleinden en doet het heel goed in de Zeeuwse wateren. Zo goed, dat de explosieve groei van verwil derde Japanse oesters de mos- selvoorraad in de Oosterschel de kan bedreigen. Van liere rekende de verga dering voor hoezeer de oester de mosselen in het vaarwater zit: ,,Een individuele mossel fil treert per uur twee liter water, een oester heeft er in dezelfde tijd maar liefst tien nodig". In het toch al niet voedselrijke Oosterscheldewater legt de mossel het af tegen zoveel oes ters. In tegenstelling tot de mosse len in de Oosterschelde. waar van maar hpoguit 125.000 ton aanwezig is, is de verwilderde Japanse oester economisch niet interessant. De mosselvoorraad in de Oosterschelde is voor de mosselsector echter van levens belang. In de Oosterschelde moeten geregeld genetisch ma teriaal en zaadvoorraden wor den gevist die elders, in de Waddenzee, tot wasdom moe ten komen. Van Liere hamerde op snelle actie. Hij opperde het gebruik van de oesters als vlees voor de conservenindustrie of de win ning van schelpkalk uit de enorme voorraad oesterschel pen. Bezorgd is de voorzitter ook over de visserij op de Noordzee. Zevibel en de Nederlandse vis serijsector, hebben zich op alle manieren bereid getoond de visvoorraad op peil te helpen houden door zich aan de quota te houden en de vloot in te krimpen. Nu dreigt de Europe se regelgeving de vangstbeper king te gaan regelen door de in voering van een maximum aan tal zeedagen. De sprekers vre zen dat de vissers zo voor hun inzet worden gestraft. Kritiek na opblazen telecomfnsie Telefonica-KPN De Spaanse minister van economische zaken Rato moet deze week in het Spaanse parlement komen uitleggen wat de eigenlijke drijfveer van de Spaanse regering is ge weest om de fusie tussen Telefonica en KPN tegen te houden. De regering Aznar wordt ervan beschuldigd 'partijpolitieke belangen te hebben vermengd met eco nomische'. BARCELONA-PEN HAAG GPD HENK VAN DEN BOOM en PEET VOGELS Een woordvoerder van Ver enigd Links (IU) zei dit week einde dat door de actie van de regering de geloofwaardigheid van Telefonica is aangetast. Ook de vakcentrale UGT sloot zich aan bij de harde kritiek die van meerdere kanten te beluis teren viel. Iedereen is ervan overtuigd dat de Spaanse regering het aandeel van 43 procent van de Nederlandse overheid in KPN als smoes heeft gebruikt om Te- lefonica-baas Villalonga tegen te houden. Vooral omdat mi nister Zalm (financiën) de Spanjaarden had beloofd de aandelen zo snel mogelijk van de hand te doen. In de meeste commentaren wordt het veto van de Spaanse regering geplaatst tegen het conflict tussen Aznar en zijn oude schoolvriend. Er wordt al heftig gespeculeerd over moge lijke opvolgers van Villalonga. De president-directeur is door de mislukte fusie in een eenza me positie beland. Hij is nog steeds in Miami, waar zijn nieu- tium omdat dat minder com missie vroeg. Ook speelde mee dat ABN en Goldman zijn be last met de beursgang van So- nae.com, een concurrent van EdP in de telecommunicatie, en bij de privatisering van het Griekse stroommonopolie PPC. Het is voor het eerst dat Por tugal in de loop van een gefa seerde privatisering overstapt naar een ander bankenconsor- tium. De opdracht gaat nu naar Schroder Salomon Smith Bar ney, UBS Warburg en de Portu gese bank BCP. Deze groep vroeg volgens de Britse loant Financial Times 1,5 procent commissie en ABN/Goldman 2 procent. Bij de verkoop van de eerste tranche aandelen EdP in juni 1997 bedroeg de commis sie 2,75 procent. kerkrade In augustus heeft de eredivisiecub Roda JC de beschikking over een gloednieuw stadion. De nieuwe voetbalarena wordt op dit ogenblik gebouwd in Kerkrade en voldoet aan alle eisen die de UEFA stelt. De nieuwe accommodatie beschikt over veel meer zitplaatsen dan de huidige, foto anp bas rutten we vrouw is bevallen van een dochter. Hij is de laatste tijd vaak in Amerika, wat hem in Spanje zeer kwalijk wordt geno men. Hij zou daardoor de band met zijn bedrijf verliezen. On danks alle geruchten hebben kringen rond de telecombaas dit weekeinde nog verklaard dat hij beslist niet van plan is op te stappen. De conservatieve krant ABC, die dicht bij de regering-Aznar staat, schreef in het weekeinde dat Villalonga 'tijdens zijn te rugreis vanuit Miami kan na denken over het voorzienbare einde van zijn loopbaan als 'Banen weg op Nissan-kantoor' londen-amsterdam anp Het Japanse autoconcern Nis san en de Franse partner Re nault gaan hun distributie- en verkoopactiviteiten in Europa grondig reorganiseren. Dat gaat waarschijnlijk een flink aantal banen kosten. Onder meer het Europese hoofdkantoor van Nissan in Amsterdam, waar 250 mensen werken, wordt gereor ganiseerd, zo meldt de Britse krant Financial Times vandaag. Een woordvoerder van Nis san Nederland bevestigde dat deze maand plannen bekend worden, maar kon geen details geven. Nissan Nederland heeft 105 mensen in dienst en bij het Europese onderdelencentrum in Amsterdam nog eens 300. Renault nam vorig jaar een belang van 36,8 procent in Nis san en verwierf daarmee de fei telijke controle over het bedrijf. wonderfinancier'. Telefonica wees speculatie over een aftre den van de hand. Villalonga zelf toonde zich strijdvaardig. ,,Ik heb een slag verloren, maar de oorlog gaat door." Villalonga kwam een paar weken geleden op het idee dat KPN wel een mooie aanvulling op zijn eigen bedrijf was en gooide een balletje op. Binnen de kortste keren zaten KPN en Telefonica de details uit te wer ken en de posten te verdelen. Het afblazen van de fusie duur de twee dagen en het verwer ken van de teleurstelling kostte KPN-topman Smits afgelopen vrijdag de tijd die nodig is om van Barcelona naar Zestienho ven te vliegen. Daar kondigde hij al aan naar een andere part ner uit te kijken. Want KPN heeft de komende maanden veel geld nodig als het mee wil blijven doen in de telecomwe- reld. Zo worden binnenkort in diverse Europese landen de UMTS-licenties geveild. Met UMTS is het mogelijk via de mobiele telefoon te internetten. Dat is de markt van de toe komst, zo gelooft iedereen in telecomland. Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZeifServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigen VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot 8.00 t ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Ave 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummers: 9 cc egio (eenmalige administratiekosten r en gedurende het gehele weekend 1,8 ds van 20.00 t t per gesprek. amsterdam anp Schiphol-topman Cerfontaine hoopt dat de KLM na het stuk gelopen huwelijk met Alitalia snel een andere alliantiepartner weet te vinden. Een sterke KLM-groep met internationale partners is een voorwaarde voor een gezonde groei van de luchthaven. „Schiphol heeft belang bij een sterke alliantie van KLM, het Amerikaanse Northwest en een derde partner", zegt Cer fontaine in Het Parool. „De KLM-groep heeft Schiphol groot gemaakt en Alitalia was een buitengewoon interessante partij. Jammer dat het is stuk gelopen." Een krachtige KLM- alliantie is volgens hem nood zakelijk om Schiphol de vereiste groei te laten realiseren. „Met ons kleine achterland is het wel zaak dat over twee jaar op Schiphol een sterke alliantie opereert. Dat is een voorwaarde om uit te kunnen groeien tot een luchthaven met 60 tot 80 miljoen passagiers per jaar." Ook de opstelling van de ge meente Amsterdam inzake de privatisering van Schiphol zit Cerfontaine niet lekker. Amster dam, voor 21,8 procent aan deelhouder in de luchthaven, wil wel zijn belang opgeven in ruil voor grond. Cerfontaine hoopt Schiphol nog dit najaar te kunnen privatiseren. De Schiphol-topman ver denkt Amsterdam ervan dat proces te vertragen, omdat het de voorkeur geeft aan de ont wikkeling van een financiëel centrum aan de Zuidas. „Am sterdam wil grond voor aande len. Als het de bedoeling is de terreinen braak te laten liggen om de ontwikkelingen op Schiphol tegen te houden, dan heb ik met Amsterdam een pro bleem." De Amsterdamse wet houder voor luchthavenzaken Dales is verbaasd over die uit spraak. „Wij zijn er niet op uit om. die ontwikkelingen te blok keren. Daarmee zouden we in ons eigen vlees snijden." De gemeente wil afspraken maken over het soort bedrijven dat op Schiphol-centrum komt om te voorkomen dat de ont wikkeling van de Zuidas in ge vaar komt. ^veen pieter V Hinder dan de 600 boventallige KLM-perso- f den met een vast contract verliezen hun pij de luchtvaartmaatschappij door bezui- operaties. Een aantal van hen is al bij de Vertrokken door natuurlijk verloop en eer- 'ensionering. -eft J. Smeets van FNV Bondgenoten van de (directie te horen gekregen. Zij schat dat uit- pjk 300 KLM'ers met een vast dienstver als boventallig overblijven. De bedrijfslei- •e^int deze week met het aanwijzen van de overtolligen. KLM heeft toegezegd dat voor boventalligen twee jaar naar ander werk wordt gezocht. Het eerste jaar blijft men nog in dienst van de KLM, daarna neemt een uitzendbureau de bemiddeling over. De luchtvaartmaatschappij kondigde onlangs aan uit bezuinigingsoverwegingen 2.000 arbeids plaatsen te willen schrappen. Hieronder vallen veel medewerkers met een tij delijk contract of die tijdelijk bij de maatschappij zijn gedetacheerd. Hiermee zou jaarlijks 550 mil joen gulden kunnen worden bespaard. De KLM lijdt onder hoge brandstofprijzen en de zware in ternationale concurrentfe. Met de vakbonden was in april al overeenstemming bereikt over het sociaal plan. De ondernemingsraad van de KLM stelt na be studering van de maatregelen dat de maatschap pij nog eens 50 miljoen extra kan bezuinigen met ruim 650 minder boventallige medewerkers dan gepland. Zij meent dat de luchtvaartmaatschap pij sommige bezuinigingsmogelijkheden over het hoofd heeft gezien, zoals een verlaging van de brandstofkosten door technische maatregelen aan de vliegtuigen, het besparen op consultants en het afschaffen van tariefsverlagingen voor on der meer voormalige leden van de Raad van Commissarissen en leden van de Eerste Kamer. Ook vindt de OR dat de KLM te somber is over de prijsontwikkeling van kerosine. De Raad heeft inmiddels ingestemd met het principeakkoord tussen KLM en het Amerikaanse United Technologies Corporation (UTC) over het oprichten van een gezamenlijke onderhouds dienst. Alle 4.600 werknemers van de KLM-on- derhoudsdienst worden ondergebracht in een joint venture die naar verwachting komend na jaar officieel van start gaat. KAREL GLASTRA VAN LOON Leeftijd: 37 jaar Beroep: schrijver, journalist Opleiding: 'Geen' Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: éen dochter, Bobbie Roos (20-06-1999) Auto: Opel Kadett Sinds Karei Glastra van Loon in oktober de Generale Bank Lite ratuurprijs won (veel eer én 100.000 gulden) met zijn roman De Passievrucht, is zijn leven heringedeeld in de tijd voor de prijs en na de prijs. De 'ton van de bank' en het fabelachtige verkoopsucces van zijn roman - 135.000 maal gedrukt - laten de schrijver nog steeds breed glim lachen. Maar in plaats van zijn succes commercieel maximaal uit te buiten, dook Glastra van Loon vier maanden onder in de VS om research te doen voor zijn volgende roman. Hij is net te rug en heeft met SP-voorman Jan Marijnissen een analyse ge schreven van de oorlog in Kos ovo, een journalistiek boek waarvan hij zeker weet dat hij er nooit veel geld mee zal ver dienen. Met het geld van De Passie vrucht gaat Glastra van Loon voorzichtig om. Hij is in elk ge val niet gaan woekeren op de beurs. „Ik heb geen aandelen World Online, ik heb helemaal geen aandelen. Maar ik heb wel een lijfrentepolis met levens verzekering afgesloten. Ik heb eigenlijk altijd freelance ge werkt, en van een pensioen was het nooit gekomen. Maar toen kwam Bobbie en toen die prijs, dus..." Glastra van Loon heeft inmid dels een financieel adviseur. „Hij heet Meivin, is breedge schouderd, zit strak in het pak en heeft een kantoor in de Van Baerlestraat. Niet de minste straat van Amsterdam. Met Meivin kan ik voor de dag ko men. Hij wil natuurlijk veel meer met mij dan zo'n lijfrente, maar jammer voor hem; ik niet." Glastra van Loon wil iets doen met het geld. „We willen wel een huisje in Frankrijk kopen. foto gpd rob keeris Op een rustige plek, ver van de telefoon, waar ik me een deel van het jaar kan terugtrekken om te schrijven. We zochten daar al naar vóór de prijs. Toen moest het 30.000 gulden of zo iets kosten. Nu is er die prijs en kunnen we in een heel andere categorie kijken. Dat maakt het leven makkelijker." Glastra Van Loon heeft nog nooit echt spijt gehad van aan kopen. „Als je grootste uitgave een tv van 278 gulden is, dan heb je weinig om spijt van te hebben. O wacht even... tien jaar geleden ben ik door een vriendin in de kleren gestoken. Ze nam me mee naar een win kel, Tip de Bruin, waar ze kle ren verkochten voor het type John de Wolf, die voetballer. Ik heb toen een colbert, een broek, twee overhemden en een riem gekocht. Alleen die riem was geen miskoop. Van de rest heb ik alleen één overhemd wel eens gedragen. Trok ik die kleren thuis aan, dacht ik: Dit ben ik niet, en dan deed ik ze maar weer uit." Zijn beste aankoop is zijn Opel Kadett. „Geen krasje of deukje, slechts 60.000 kilometer op de teller en rijdt precies zoals een Opel Kadett hoort te rijden; de gelijk en onopvallend. Negen jaar oud. Ik had mijn oog eigen lijk laten vallen op een Citroën CX. maar de garagehouder zei: Als je verstandig bent, moet je die Kadett kopen. Ik dacht toen: Getrouwd, een kind, dan ook maar een Opel Kadett. De aller nuttigste auto, maar je wilt ver standig zijn." den haag fred van essen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7