EU verdeeld over sancties tegen Wenen indeswehr gaat •s onder het mes Poetin in het zadel, twijfels blijven Trojan: 'In Nederland lullen ze maar wat' are gevechten rond velaars op Filipijnen Buitenland Nieuwe premier Kasyanov kundig technocraat Vier ETA-kogels vellen journalist in Baskenland Menigte slaat blanke boer in Zimbabwe dood iIDAO 8 MEI 2000 iniërs doodden Turkse journalist' ai De vooraanstaande Turkse journalist Ugur Mumcu is 3 vermoord door Iraniërs. Drie zaterdag gearresteerde chten van de moord hebben dat gezegd, zo meldt de e krant Milliyet. Volgens de krant behoren de arrestanten n kleine, verboden islamitische organisatie, Tevhid-Selam, in Turkije een moslimstaat wil maken. Drie arrestanten den de politie dat ze een bom hadden gegeven aan twee irs, die daarmee de journalist doodden. irboot Ambon zinkt: zeker 38 doden g a_. Ten minste 38 mensen zijn gisteren verdronken nadat i zwaar beladen veerboot bij het Indonesische eiland Am- gezonken. Nog zo'n zeventig mensen worden vermist, I het Indonesische persbureau Antara. De veerboot was op Gudang Arang op Ambon naar Waipirit op het eiland Ier bekent moord op dochter L» Tijdens een test met een leugendetector heeft een in- van het Belgische Doornik zaterdag bekend dat hij zijn er heeft vermoord. In oktober 1995 werd de toen 16-jarige ne Lekeuche dood gevonden onder een brug langs de Doornik-Bergen. Haar vader werd meteen aangehou- slioofdverdachte, maar ontkende alles. Een jaar na de 1 speelde de man een hoofdrol in de Witte Beweging in w iik. Deze beweging ijverde na het bekend worden van de Dutroux voor een hervorming van de Belgische justitie. VO raakte in Kosovo maar weinig irk NAVO-vliegtuigen hebben in Kosovo maar een frac- 57 i de Servische militaire doelen geraakt die hoge NAVO- onarissen noemden na de oorlog in Kosovo. Dat meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. Volgens een ge- rJgehouden rapport van het Amerikaanse leger heeft de -luchtvloot slechts veertien tanks, achttien pantservoer- en twintig stuks artillerie met zekerheid vernietigd. Vlak NAVO-bombardementen zei de chefstaf van het Ameri- e leger, generaal Shelton, dat 120 tanks, 220 pantservoer- en 450 stuks artillerie waren vernietigd. tenlanders verlaten Sierra Leone ^wn De Amerikaanse en Britse regeringen hebben hun Irs opgeroepen Sierra Leone te verlaten. Ook hebben beide W i de bezetting van hun ambassades tot een minimum be- Gisteren vertrok een eerste groep van 25 Amerikanen per pter naar het naburige Guinee. De Britse regering stuurt irineschepen en enkele honderden soldaten naar het Afrikaanse land als 'voorzorgsmaatregel'. Het geweld in Leone is opgelaaid nadat rebellen van het Verenigd Revo- aire Front zeker driehonderd leden van de VN-vredesmis - Iden ontvoerd. ninaliteit VS daalt opnieuw igton Voor het achtste achtereenvolgende jaar is de teit in de Verenigde Staten gedaald en wel met zo'n zeven it. Dat blijkt uit vandaag vrijgegeven gegevens van de re- p ïedienst FBI over het jaar 1999. De daling tcu opzichte 198 is waarneembaar in alle vier de categoriën die de FBI T ert voor de zware misdrijven: moord, verkrachting, mis- ling en roofovervallen. President Clinton zei in een reac- het niettemin nodig is het wapengeweld verder terug te N istanen op de vlucht voor droogte L! Naar schatting een rhiljoen Pakistaner} zjjn op de geslagen voor de droogte die vooral de noordelijke pro- Baluchistan treft. Ze trekken volgens de Pakistaanse au- ten naar vluchtelingenkampen op zoek naar voedsel en Het Pakistaanse leger is bezig hulppakketten te droppen, tse omroep BBC meldde gisteren dat de situatie door de te met de dag erger wordt. JOLO DPA-Rtr-AFP pijnse leger heeft giste- ig strijd geleverd met de >che rebellen die 21 gij gevangen houden op delijke eiland Jolo. De inen, onder wie Franse, en Finse toeristen, ble- yt 5edeerd en zijn door le de rebellengroep Abu m dieper de jungle in ge- ijk wist Manilla 3.000 van de voormalige se- ische beweging Moro al Bevrijdingsfront te en de ruim 2.000 rege- 'aten op Jolo te onder- Ze proberen de Abu :adicalen in te sluiten, is de leider van de ont- Galib Andang alias idant Robot, zal de cri- het militair ingrijpen zeker een half jaar langer du ren. De Europese Unie gaat zich steeds intensiever bemoeien met het drama. De EU maakte gisteren bekend dat haar topdi plomaat Javier Solana naar de Filipijnen gaat met een bood schap voor de regering. De gezondheidstoestand van de gijzelaars gaat ondertussen hard achteruit. Amerikaanse te levisiebeelden toonden de wan hopige en totaal uitgeputte ge vangenen. De Duitse Renate Wallert heeft last van een hoge bloeddruk en krijgt mogelijk een hartaanval als zij nog lan ger wordt vastgehouden. Vanochtend werd bekend dat Abu Sayyaf een Filipijnse man heeft vrijgelaten drie maanden in gijzeling is gehouden. De man kwam gisteren vrij nadat losgeld was betaald. ftplicht wordt 'sluipend' afgeschaft JPETER VAN NUUSENBURG litse leger moet ingrij- Jrorden hervormd. Een Isie van de Duitse rege- ller voorzitterschap van Isident Richard von pker komt met voorstel- jde strijdkrachten fors in pen en andere taken te Bundeswehr moet van I naar 240.000 man wor- Uggebracht. En in plaats conventionele strijd- 1 Duitsland in de toe- vooral eenheden op de ioeten brengen voor in- jisisgebieden. neest omstreden deel hervormingen, die later Jiaand officieel worden jnteerd, betreft de 'slui- 1 afschaffing' van de flicht. In de plannen van eiszacker is voor nog pO.OOO dienstplichtigen lOOO) plaats. petekent het einde van poe. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn alle demo cratische Duitse partijen het er over eens, dat dienstplichtigen de kern van het leger moeten vormen. De 'staatsburger in uniform' moest na de nazi-ja- ren de beroepssoldaat vervan gen, die de Pruisische militaire tradities en de uitwassen daar van belichaamde. De commissie-Weizsacker werd vorig jaar ingesteld door minister van defensie Schar- ping. Formeel was het haar op dracht om een reorganisatie en modernisering van het leger te onderzoeken. Scharping hoopt met de aanbevelingen echter ook ingrijpende bezuingingen af te slaan. Minister van finan ciën Eichel wil fors snoeien in de defensiebegroting en heeft daarbij de steun van kanselier Schroder. De legertop wijst de bezuinigingen af, omdat ze ten koste zouden gaan van de in zetbaarheid van de Bundes- wehr. Het leger zou nu al niet aan de NAVO-verplichtingen kunnen voldoen. RTR Reuters MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT President Poetin heeft onmiddellijk na zijn inauguratie Mikhail Kasyanov als nieuwe premier naar voren geschoven. De 42-jarige Moskouse econoom is een favoriet van het binnen- en buitenland se zakenleven. De a-politieke 'meester- onderhandelaar' moet het economische herstel van Rusland gaan leiden. Als Kasyanov de goedkeuring krijgt van het parlement, heeft Rusland in elk ge val een premier die weet wat overleven is. In 1995 werd Kasyanov benoemd tot onderminister van financiën. In die functie zag hij vijf premiers en een ba taljon ministers komen en gaan, maar zelf bleef hij steeds op zijn plek. Zijn po sitie als 'financieel diplomaat' was on omstreden. De in een voorstad van Moskou geboren Kasyanov heeft zich in het verleden na genoeg afzijdig gehouden van de machtsstrijd in het Kremlin. Namens Rusland onderhandelde hij met verte genwoordigers van het Internationale Monetaire Fonds en met buitenlandse schuldeisers. De vloeiend Engels spre kende Kasyanov wist de enorme schul denlast terug te dringen en op voordeli ge wijze te herstructureren. Na de economische crisis van 1998 groeide de rol van de technocraat. Zo kwam hij tot een vergelijk met het IMF, wat een stabiliserend effect had op de koers van de roebel. Mede daardoor be gon de Russische economie voor het eerst in jaren weer te groeien. Poetins keuze voor Kasyanov komt niet als verrassing, maar is niet geheel on omstreden. Hij behoort niet tot het se lecte groepje Petersburgse vertrouwelin gen van de president, die zich bezighou den met de ontwikkeling van een nieuw economisch beleid. Critici menen dat de benoeming van Kasyanov een tege moetkoming is aan oligarchen als Bere- zovski en Abramovich, de zakenlieden die profiteren van hun politieke invloed en de slechte marktregulering in Rus land. Michail Kasyanov, de nieuwe premier van Rusland. foto reuters MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT In het gerenoveerde Grote Pa leis van het Kremlin is Vladimir Poetin gisteren beëdigd als nieuwe president van de Russi sche federatie. Met de steun van de bevolking, het parle ment en het leger heeft hij bijna onbeperkte macht in handen gekregen. Poetin wil het nor male leven herstellen, maar de twijfels over zijn democratische gezindheid houden aan. De sobere ceremonie maakte duidelijk dat een nieuw tijdperk is begonnen. De oude en de nieuwe president stonden gis teren naast elkaar en het con trast was groot. Jeltsin kwam moeilijk uit zijn woorden, hield soms secondenlang de ogen ge sloten en maakte nogmaals duidelijk dat het president schap zijn krachten heeft ge sloopt. Poetin was uiterlijk on bewogen als altijd. Met energie ke pas liep hij langs de honder den genodigden. Naast Jeltsin zag hij er jong, energiek en ge zond uit. „Een nieuwe generatie Russi sche politici is aan de macht gekomen", zei Jeltsin, nadat zijn opvolger de eed had afge legd. „Een generatie politici die trouw is aan democratische waarden en minder getekend door oude gewoontes." Poetin zelf sprak van een historische dag. „Voor het eerst in de ge schiedenis van Rusland is de macht overgedragen op een de mocratische wijze. We hebben bewezen dat Rusland werkelijk een democratisch land is." Hoewel Poetin gisteren pas offi cieel aantrad, heeft hij de macht al enkele maanden in handen. Jeltsin verraste de we reld op oudejaarsdag door af te treden. In augustus 1999 was Poetin al tot premier benoemd, als volstrekt onbekende voor malige KGB-agent. Er is onder zijn leiding een nieuw, maar enigszins twijfelachtig elan ont staan in het land. Uit een re cente opiniepeiling blijkt dat een meerderheid van de bevol king weer gelooft, dat Rusland een supermacht is. Onder Jel tsin was die gedachte een illu sie. Poetin is een man met wie we zaken kunnen doen, is de alge mene opvatting. De nieuwe president bewees dat door nog voor zijn inauguratie het ont wapeningsverdrag Start-2 door het parlement te loodsen. In middels is ook duidelijk dat Po etin de vrije markt omhelst en economische hervormingen nastreeft. Dat hij Kasyanov tot premier heeft benoemd beves tigt dat. Vraagtekens staan echter nog steeds achter de democratische principes van Poetin. In het ene interview noemde hij de vrije pers 'een van de belangrijkste instrumenten op de samenle ving gezond te houden'. Vervol gens noemde hij een journalist die negatief berichtte over Tsje tsjenië, 'een verrader' en pleitte hij voor de uitbreiding van de geheime dienst. Hij zei een afkeer te hebben van totalitarisme, maar noemde de oppositie 'een fysieke pijn, zo als wanneer een orgaan niet goed functioneert'. Gisteren zocht Poetin weer toe nadering tot politieke tegen standers. „Ik richt me tot ieder een die op andere kandidaten heeft gestemd. Iedereen heeft zijn eigen ervaring en mening, maar we moeten samenwerken. Ik ben ervan overtuigd dat jullie stemden voor een normaal le ven". De vraag blijft wat Poetin daar onder verstaat. In de Europese Unie groeit de verdeeldheid over de sancties tegen de centrum-rechtse regering in Wenen. Zeven lidstaten zijn op zoek naar een uitweg. Ze vrezen dat de Oostenrijkse bevolking anders de EU de rug zal toekeren. Nederland hoort tot de landen die de sancties willen volhouden tot de extreem-rechtse FPÖ uit de Oos tenrijkse regeringscoalitie stapt. FURNAS PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT „Er is geen reden om onze lijn te verlaten, maar ik breng de discussie wel over aan premier Kok", zei minister van buiten landse zaken Van Aartsen giste ren na afloop van tweedaags in formeel overleg met zijn Euro pese collega's in Furnas, op de Portugese eilandengroep Azo- ren. Volgens Van Aartsen was het gesprek over de sancties te gen Oostenrijk voor iedereen moeilijk. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Ferrero Waldner vond bij haar collega's uit Italië, Groot-Brittannië, Fin land, Ierland, Spanje, Dene marken en Griekenland enig gehoor met haar pleidooi voor meer soepelheid. Volgens Waldner zorgen de sancties te gen Oostenrijk voor groeiend onbegrip bij de bevolking, ter wijl de regering in Wenen een pro-Europese koers vaart. „Het moment waarop we deze sanc ties ter discussie moeten stel len, nadert snel", beaamde de Italiaanse minister Dini. Het Duitse blad Die Welt schreef dat een meerderheid van de EU-lidstaten af wil van de per 31 januari ingestelde sancties (onder meer bevriezing van de bilaterale contacten). Het klimaat verhardde echter, toen de Oostenrijkse kanselier Schlüssel afgelopen vrijdag een volksraadpleging over het EU- lidmaatschap aankondigde. Dat werd aanvankelijk opgevat als een ultimatum. Minister Ferre ro Waldner deed in Portugal haar best de schade te beper ken. „Zo'n referendum houden we liever niet", benadrukte ze. heeft hij onder het Franco-be wind vijf jaar in de gevangenis gezeten. Al een paar keer waren door ETA-sympathisanten aan slagen met benzinebommen gepleegd op zijn huis. Lopez de la Calle, bestreed in zijn colums het ETA-geweld. De reacties op de moord toonden gisteren opnieuw aan dat de politieke verdeeldheid in Spanje en Baskenland over het nationalistische conflict groter is dan ooit tevoren. Overal wer den spontaan protesten georga niseerd, maar alle partijen ga ven daaraan hun eigen inkleu ring. De landelijke partijen eis ten opnieuw het aftreden van de gematigde Baskische min derheidsregering van Juan José Ibarretxe. Hij wordt ervan be schuldigd gemene zaak te ma ken met de ETA. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT In een politiek hopeloos ver deeld Baskenland is gisteren opnieuw een dodelijk slachtof fer gevallen: de 62-jarige jour nalist José Luis Lopez de la Cal le. Door hem vier kogels door hoofd en borst te jagen ver moordde de terreurbeweging ETA hem voor zijn huis in de Baskische plaats Andoain, ten zuiden van San Sebastian. Het is de vierde dode sinds de ETA eind vorig jaar een einde maak te aan een veertien maanden oud bestand. Lopez de la Calle was colum nist van de Madrileense krant El Mundo en medeoprichter van de Baskische vredesbewe ging 'Foro de Ermua'. Als lid van de communistische partij Tem/ijl vertrekkende president Jeltsin toekijkt, onderhoudt diens opvolger Poetin zich op het Kremlin-terrein met partiarch Alexy van de Russisch-orthodoxe kerk foto epa nen verantwoordelijk voor de aanval op de boerderij. Een woordvoerder van de op positionele Beweging voor De mocratische Verandering zei dat de aanval was ingegeven door politieke motieven. Dunn was actief in de oppositie. Dunn is de derde blanke boer die het leven heeft gelaten. Het politiek gemotiveerde geweld in Zimbabwe heeft in totaal zeker negentien mensen het leven ge kost. Een woedende menigte heeft gisteren in Zimbabwe een blan ke boer zo mishandeld dat hij kort daarna in een ziekenhuis in de hoofdstad Harare is over leden. Een zegsman van de kli niek heeft de dood van Alan Dunn bekendgemaakt. De menigte viel met knuppels Dunns landgoed Maasplein aan. Zijn vrouw en kinderen konden vluchten. Volgens de politie zijn vermoedelijk vetera- Van Aartsen ziet Frans-Duitse coup achter overplaatsing EU-topambtenaar Het Nederlandse kabinet is nog steeds woedend dat de Ne derlandse topambtenaar bij de Europese Unie, Carlo Trojan, per 1 juni wordt overgeplaatst Volgens Trojan zelf is er niets aan de hand. Volgens hem kletsen ze maar wat in Neder land. FURNAS PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Dat de belangrijkste Neder landse ambtenaar bij de Euro pese Unie is overgeplaatst, is mogelijk (mede) te danken aan Frans-Duitse machinaties. Car lo Trojan wordt EU-vertegen- woordiger bij de Wereldhan delsorganisatie (WTO) in Genè- ve. Het kabinet-Kok ziet daarin mede de hand van de Franse president Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder. Staatssecretaris van buiten landse zaken Benschop is ge vraagd de zaken op een rijtje te zetten. Minister Van Aartsen (buiten landse zaken) vroeg in het weekeinde alvast opheldering aan zijn Franse en Duitse colle ga's. Ook vindt hij dat voorzitter Prodi van de Europese Com missie naar Den Haag moet ko men om persoonlijk tekst en uitleg te geven. „Tot dat is ge beurd, blijft de relatie met de commissievoorzitter belast", al dus Van Aartsen. Het middelpunt van de rel staat een beetje verloren in de lobby van hotel Terra Nostra in Furnas, de plaats op de Azoren waar vijftien ministers van bui tenlandse zaken twee dagen vergaderen over de toekomst van Europa. Minister Van Aartsen heeft zojuist in de ho telbar zijn wrevel over de over plaatsing van Carlo Trojan (58) nog eens dik in de verf gezet. Maar de secretaris-generaal zelf doet of zijn neus bloedt. „De lucht in het Breydelge- bouw (het hoofdkwartier van de Europese Commissie in Brussel, red.) begon me een beetje tegen te staan", zegt hij glimlachend. „Ik had behoefte aan wat berglucht. Ik ben zeer gelukkig met mijn nieuwe baan. Ik heb daar zelf om gevraagd trouwens." - Waarom is premier Kok dan zo verbaasd en boos over uw overplaatsing? Het Nederlandse kabinet roept zelfs Commissie voorzitter Prodi op het matje. „Waarom Kok boos is, moet u hem zelf maar vragen. Dat is zijn zaak. Ik heb twintig jaar een weekendhuwelijk gehad en in die periode eigenlijk maar - Was dat proces clan nu afge rond? „Er is gezegd: dit i; iets." tijdelijk Ontspannen staan minister Van Aartsen (links) en EU-topambtenaar Trojan naast elkaar. Ze zeggen echter zeer uiteenlopende dingen. foto gpd peter-vincent schuld anderhalf jaar met mijn vrouw kabinet te danken. Prodi zou kunnen samenwonen. Ik vind die functie pas hebben aangebo- het leuk nu eens iets samen den,' nadat Kok vorige week met mijn echtgenote te kunnen dinsdagavond in een telefoonge- gaan doen." sprekzo'n beetje was ontploft. - Volgens Van Aartsen hebt u „Zegt Van Aartsen dat? Ach, er uw nieuwe baan - vertegen- wordt zo veel gekletst. Ik ben woordiger van de Europese op eigen kracht secretaris-ge- Commissie bij de WTO - aan het neraal bij de Europese Com missie geworden en ik besluit ook op eigen kracht wat ik ga doen. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Ik heb Prodi acht maanden geleden la ten weten dat ik beschikbaar was om de overgang naar de nieuwe Commissie te begelei den." - Waarom heeft Prodi niet ge woon gezegd dat cle overplaat sing naar Genève op uw eigen verzoek was? In Brussel bena drukte hij dat de benoeming van een nieuwe secretaris-gene raal geheel zijn eigen initiatief was. „In het bericht dat onder het personeel is verspreid, staat het wel goed. Bovendien: ik kijk nooit terug. Ik wil me zo goed mogelijk voorbereiden op mijn nieuwe baan. Ik ben volledig sereen met de nieuwe situatie en absoluut solidair met de Eu ropese Commissie". - Het kabinet had graag eerder geweten dat u uw invloedrijke baan zou verliezen. Nu moet achteraf nog om wisselgeld wor den gevraagd. „Ik hoef Kok helemaal niet in te lichten! Ik ben een Europees ambtenaar. Bovendien: ik lees nooit wat men over mij schrijft. Dat kan me geen bal schelen. Ze lullen maar wat."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5