Groenfondsen ontevreden over extra fiscaal voordeel 'Misschien dat iemand iets over mijn vader weet' Binnenland gehaktballetjes mét Forse stijging aantal ongelukken skaters Citroënliefhebbers in de file 'Willemstad' tegen verplichte inburgering 'Fonds voor uitkeringen aan slachtoffers geweld' LDAG 8 MEI 2000953 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster anje levert D66 leden op iaag Het aan de orde stellen van de positie van de monar- in het staatsbestel heeft D66 enige honderden leden opge- rd. Dat heeft partijvoorzitter Schouw zaterdag voor de radio gd. De partij kan die goed gebruiken, want D66 is traditio- een partij waarop mensen wel stemmen, maar waarvan ze 1 lid worden. Ook de andere partijen kampen met een te- ipend aantal leden. n op zeven caravans te zwaar »jk» Bij de eerste weegactie voor caravans heeft de ANWB rdag geconstateerd dat ongeveer een op de zeven voertui- te zwaar is beladen. Op vijf plaatsen in het noorden van Ne- and konden caravanbezitters hun rijdend vakantiehuis op reegschaal zetten en tweehonderd van hen deden dat. Een [beladen caravan is een gevaar voor de verkeersveiligheid, at hij sneller gaat slingeren en dan moeilijker te corrigeren e komende weekeinden houdt de ANWB verspreid over het nog een aantal weegacties. merse veerdienst Texel-Vlieland Rederij Doeksen uit Harlingen begint deze zomer een dienst tussen Texel en Vlieland op de woensdagen. Volgens cteur Oosterbeek gaat het om een proef, waarmee het be- wil inspelen op de stijgende populariteit van het 'Wadhop- het reizen tussen verschillende Waddeneilanden. Voor de dienst wordt de snelboot Najade van de rederij ingezet, die topsnelheid heeft van 58 kilometer per uur. Doeksen heeft in sneldienst tussen Vlieland en Terschelling. ider dood na poging tot doodslag Efndaal Een 31-jarige Roosendaler is zaterdag op de vlucht het leven gekomen nadat hij had geprobeerd zijn ex-vrien- te doden. De politie trof hem kort na de poging dood aan in sloot. Waarschijnlijk is de man overleden aan een hartaan- De man had zich na aanslag op zijn vriendin uit de voeten aakt. De politie vermoedde dat hij nog in de buurt was en ide de buurt uit. De vrouw is in het ziekenhuis opgenomen. itsnapping zeven vreemdelingen tovENUit de vreemdelingengevangenis Willem II in Til- zijn gisteren zeven gevangenen ontsnapt. Van de mannen )ekraïne, Rusland, Algerije, Ecuador, Marokko, Israël en Ni- i werden er vijf snel weer opgepakt. In de gevangenis zitten tprocedeerde asielzoekers en illegalen die wachten op uit ing naar hun geboorteland. De zeven forceerden een raam lommen over een hek. Daarbij ging het alarm af en werd de tie gealarmeerd. Na een korte zoekactie werden vier gevan- ;n in de buurt aangehouden. Een man bleek zich nog op terrein van de gevangenis te bevinden. Hij had zijn been ge- islukte flitsfoto's kosten tonnen twuK Het merendeel van de snelheidsovertreders in rdwest-Overijssel heeft vorig jaar nooit een bon gekregen, r liefst tienduizend flitsfoto's zijn mislukt, wat vele tonnen boetes heeft gekost. Politiemensen hebben inmiddels extra ructies gekregen hoe ze de camera in de kast of in de auto Ie parkeerstrook moeten instellen. De vele 'missers' zijn des ijnlijker omdat het is gebeurd in de regio waar juist het pro- Duurzaam Veilig Verkeer loopt, dat is gedoeld om onder ir door intensieve controles het aantal doden en gewonden et verkeer drastisch te verlagen. i vee doden op overweg cht Bij een botsing met de sneltrein Nijmegen-Roermond 'egelen.zijn zaterdagmiddag een bestuurder van een scooter ijn duopassagiër op slag gedood. De overgang wordt be- ji kt met knipperlichten en bellen en volgens onderzoek werk- lies naar.behoren. Door het ongeval was het.treinverkeer l( en Roermond en Venlo enige tijd gestremd. Het treinver- tussen Utrecht en Breukelen is zaterdag ook enige tijd door aanrijding gestremd geweest. Ie door open brug Afsluitdijk iever Duizenden automobilisten zijn zaterdagmiddag vast len te zitten op de Afsluitdijk omdat door een hapering in computersysteem een brug niet meer dicht kon. Het duurde n anderhalf uur, voordat een storingsmonteur uit Friesland je euvel kon verhelpen. Op zich was het geen echt moeilijk bleem, maar de monteur stond zelf ook lange tijd vast in de Hij kon pas bij de brug komen, toen hij een uitweg via het ipad had kunnen bereiken. In de tussentijd was de brug- :hter overstelpt met telefoontjes van tientallen wachtende Dmobilisten, die hun woede koelden via hun mobiele tele- k Ons recept t/m woensdag: CI1 Andijvie 500 gram van JAT 01 Gehakt half-om-half 500 gram vanvoor 4.05 kilo®®®® van T9Ö" voor Remia snacksauzen statube 500 ml - j-q vanZtST voor X.OU Serveertip: Kneed voor het braden door het gehaktdeeg sesamzaadjes en een theelepel sesamolie, voor een verrukkelijk nootachtig smaakje. De brood en beleg dag 3 halen, 2 betalen: cn Boerenbroden met sesam 3 broden naar keuze van &9T ChGegrild gehakt 100 gram van 1&9" Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m woensdag 10 mei a.s. Voorstel staatssecretaris 'volstrekt onvoldoende' voor verdere groei investeringen De gezamelijke Groenfondsen zijn ontevreden over het extra belastingvoordeel dat staatssecretaris Bos van fi nanciën wil bieden aan beleggers in groene fondsen. Bos kondigde vrijdag aan dat 'groene beleggers' tweeënhalf procent van hun groen belegde vermogen kunnen af trekken van hun belastbaar inkomen. De Groenfondsen vinden dat echter 'volstrekt onvoldoende' om een verde re groei van investeringen in milieuvriendelijke projec ten mogelijk te maken. Het fiscale voordeel dat Bos heeft aangekondigd komt bo venop de vrijstelling van de eer ste honderdduizend gulden voor de vermogensrende- mentsheffing van 1,2 procent, die 1 januari 2001 met de in voering van het nieuwe belas tingstelsel van kracht wordt. De staatssecretaris heeft vorige week het voorstel daartoe naar de Raad van State gestuurd. Groene beleggingsfondsen heb ben de afgelopen weken sterk aangedrongen op een betere fiscale behandeling van het groene beleggen, omdat zij vre zen anders niet te kunnen con curreren met andere beleg gingsvormen. Het rendement op groene fondsen is met ge middeld 2,5 procent betrekke lijk laag. Op een gewone spaarreke ning wordt bijvoorbeeld gemid deld 4 procent rente uitgekeerd. Daarmee was het rendement van zo'n spaarrekening ook na aftrek van de vermogensrende- mentsheffing (4 min 1,2 is 2,8 procent) nog steeds hoger dan het gemiddelde rendement van een groen beleggingsfonds. Door de extra belastingaftrek genieten groene beleggers die het hoogste tarief in de inkom stenbelasting betalen straks echter een bijkomend voordeel van ongeveer 1,3 procent, zodat hun rendement dan kan stijgen naar ongeveer 3,8 procent. Bos heeft vorige week boven dien besloten dat de beperking van de vrijstelling van de ver- mogensrendementsheffing voor groene beleggingen tot de eerste honderdduizend gulden alleen voor nieuwe beleggingen zal gelden. Oude beleggingen in groene fondsen zullen voor een periode van tien jaar vrijgesteld blijven van de vermogensren- dementsheffing, ongeacht de hoogte van het bedrag. Het extra fiscale voordeel voor groene beleggers gaat 25 miljoen gulden kosten. De verklaring, waarin de geza melijke Groenfondsen de voor gestelde extra belastingmaatre gel onvoldoende noemen is on dertekend door ABN AMRO Groen Fonds, ASN Groenfonds, Postbank Groen (ING), Groen Management (RABO) en Trio- dos Groenfonds. Vandaag begint een 'veilig-ska- te-campagne' gericht op scho lieren uit de hoogste groepen van het basisonderwijs. Daarin zal het belang van beschermen de kleding, vaardigheden als remmen en verantwoord ver keersgedrag onder de aandacht van de kinderen worden ge bracht. Aanleiding voor de campagne is het toenemend aantal ongelukken van skaters. Het afgelopen jaar moesten 13.000 gewonde skaters worden behandeld in een ziekenhuis, veertig procent meer dan het jaar daarvoor. Bijna de helft liep een breuk op. Vooral polsen, onderarmen en ellebogen blij ken daarbij kwetsbaar. Van alle slachtoffers liep acht procent verwondingen aan het hoofd op. Bij een kwart daarvan ging liet om schedel- of hersenletsel. Drie skaters vonden de dood in 1999 en begin 2000, zo blijkt uit een onderzoek van Consument en Veiligheid. De populariteit van het ska- Honderdduizenden brengen in Apeldoorn eerbetoon aan Canadese bevrijders APELDOORN KAREL VAN DELFT Het ziet zwart van de mensen langs de route van het Natio naal Veteranen Défilé in Apel doorn. Truus Slots uit Ermelo heeft met haar kleinzoon Boyd een rustig plekje uitgezocht op de oprijlaan van paleis Het Loo waar het défilé begint. „Dat zijn hele lieve mensen, die hebben ons land vroeger bevrijd", legt ze haar kleinzoon uit, die gewa pend met een Canadees vlagge tje zich vergaapt aan de leger voertuigen met veteranen die langs hen heentrekken. „Ik was zes toen de Canadezen Almelo bevrijdden", vertelt Truus, „nu is mijn kleinzoon precies zo oud." Het laatste défilé voor Canade se oorlogsveteranen heeft meer dan 300.000 belangstellenden op de been gebracht. Een vete raan roept vanaf een vrachtauto 'Are you having fun?' naar het publiek. 'Yeah', wordt er terug geroepen. 'Ik ook', roept de ve teraan in zijn beste Nederlands terug. Ogenblikkelijk zet het publiek 'For he's a jolly good fellow' in. De massa vermaakt zich, ge niet. Onophoudelijk wordt er geapplaudisseerd voor de voor bijtrekkende stoet bevrijders en de talrijke militaire muziek korpsen uit Canada en Neder land. Halverwege de Loolaan stijgt gejoel op. Een veertigster maakt zich los uit het publiek en begint pontificaal de buiten- rij van een peloton veteranen te zoenen. Die blijken allerminst bezwaar tegen deze spontane actie te hebben. Deetman bood ministerie OCW 'verhuispremie' DEN HAAG GPD Burgemeester Deetman van Den Haag heeft geprobeerd het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen met een 'verhuispremie' uit Zoeter- meer te lokken. De burgemees ter was bereid 1,7 miljoen gul den bij te dragen in de kosten. Het geld uit het potje 'promo tie' was bedoeld om onvoorzie ne uitgaven te dekken. De gemeente Zoetermeer reageerde .woedend op de actie van de buurgemeente, zo blijkt uit stukken waarover de krant beschikt. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken mogen gemeenten krachtens de Euro pese regelgeving bedrijven niet lokken met financiële bijdra gen, maar is dat niet geregeld voor overheidsinstellingen. Op merkelijk is dat de twee ge meenten werken aan een geza menlijke werving van bedrijven. De Haagse burgemeester - die als minister van onderwijs het ministerie verhuisde van Den Haag naar Zoetermeer - deed zijn bod afgelopen zomer toen de verhuizing dreigde stuk te lopen op de kosten, 43 mil joen gulden. Minister Hermans nam het Haagse lokkertje uit eindelijk niet aan, omdat minis ter Zalm van financiën bij sprong. Het ministerie van on derwijs, cultuur en weten schappen zal 2002 de Haagse Hoftoren betrekken, waar het ministerie yan volksgezond heid, welzijn en sport kort gele den al naar toe is verhuisd. Uit de stukken blijkt ook dat ambtenaren van Den Haag al in een vroeg stadium betrokken waren bij de verhuizing van het departement. Zij rekenden on der meer de begroting door om te zien of een terugkeer van de 1.350 ambtenaren naar het hart van de politiek haalbaar was. Een spontaan voorval tijdens het laatste défilé: een vrouw maakt zich los lachen. uit het publiek en kust de passerende veteranen. Die kunnen er wel om foto anp raymond rutting Op diverse plekken langs de route staan kinderen van een geallieerde soldaat, maar nog steeds geen contact met hun vader hebben. Een van hen is Marja Jense uit Gouda. Ze heeft zich via een geleende perskaart een plekje verschaft tegenover de eretribune met hoogwaar digheidsbekleders. Op een bord staat de naam Joseph O'Flynn. „Mijn vader was een Ier, dat heb ik 28 jaar geleden van mijn moeder gehoord. Navraag bij autoriteiten levert niets op. Misschien dat hier iemand rondloopt die iets van mijn va der weet." Iets later stopt een van de jeeps voor de eretribune. Niet met een oververhitte motor, zoals enkele van de voertuigen is overkomen, maar omdat een van de inzittende veteranen prinses Margriet wat wil over handigen. Twee rollen snoep goed biedt de veteraan haar aan. Margriet beantwoordt de geste met een warme glimlach. Om vier uur, precies twee uur nadat het défilé bij paleis Het Loo is begonnen, trekt het laat ste voertuig, een jeep van Keep Them Rolling, met de 80-jarige Canadees William McGee aan boord, aan de tribune met VIP's voorbij. Minister van defensie De Grave is opgetogen. „Ik heb zelden zoveel blije mensen ge zien. Dit was onvergetelijk." ten neemt nog steeds toe. Ston den in 1998 nog ongeveer an derhalf miljoen Nederlanders op de schaatsen op wieltjes, dit jaar wordt het aantal al op twee miljoen geschat. Belangrijkste risicogroep zijn de 5- tot 14-ja- rigen. Ruim de helft van de skateslachtoffers valt binnen deze leeftijdscategorie. Maar ook het aantal slachtoffers tus sen 25 en 44 jaar neemt toe, van 21 procent in 1998 naar 27 pro cent vorig jaar, wat komt door de populariteit van het fitness skaten. Consument en Veiligheid vindt dat beschermingsmidde len voor skaters verplicht moe ten worden. Ook zouden ska ters de fietsstatus moeten krij gen. Maar Veilig Verkeer Neder land ziet de skater als een soort 'snelle voetganger'. De fietssta tus zou betekenen, dat ook de skater van rechts komend per 1 mei 2001 voorrang geniet. Dit leidt volgens de organisatie tot verkeersonveilige situaties. Ook zouden ze net als fietsers ver lichting moeten gaan voeren. Hermans nodigt bonden uit voor nieuw overleg DEN HAAG GPD Minister van onderwijs Her mans heeft de onderwijsbon den gisteren opgeroepen weer te komen onderhandelen over een nieuwe CAO. De bonden keurden vorige week Hermans' laatste voorstellen af en kondig den stakingen aan. Zij vinden aat de minister nog steeds ver onder de loonstijging in het be drijfsleven blijft. Hermans zei gisteren in het tv-programma Buitenhof dat de bonden een verkeerde voorstel ling van zaken geven. „Dat de onderwijslonen in Nederland achterblijven, is geen reëel ver haal. De lonen komen overeen met die in het buitenland. Door mijn bod gaat iedereen er ge middeld 3,25 procent op voor uit. Dat komt overeen met de stijgingen in het bedrijfsleven." De minister nodigde de bon- 'dètVuif zijn böd opnieuw té be studeren. Hij zei verbaasd te zijn over het staken van de on- derhahdèlin^èn. „We"2ijn"nog lang niet uitgepraat, maar de bereidheid tot onderhandelen moet er natuurlijk wel zijn." Hermans zal ook in het kabi net vragen om meer geld voor het onderwijs. Hij benadrukte wel dat meer geld alleen het te kort aan leerkrachten niet zal oplossen. De komende jaren gaan vele tienduizenden leer krachten met vut of pensioen. Tegenover dat grote aantal uit treders staan veel te weinig jon geren of herintreders (vooral vrouwen met wat grotere kin deren). Voorwaarde aan toelating in Nederland echt* Citroënliefhebbers uit het hele land kwamen zaterdag met hun zorgzaam gekoesterde voertui- i, bijeen bij de Veemarkthallen in Utrecht. De beurs trok duizenden bézoekers, die op de autoweg p een file van voornamelijk oude Citroëns veroorzaakten. foto anp robert vos WILLEMSTAD ANP Het Antilliaanse parlement ver zet zich tegen het wetsontwerp dat Antilliaanse jongeren dwingt een inburgeringscursus te volgen voordat ze zich in Ne derland mogen vestigen. Het parlement meent dat de invoe ring van verplichte inburgering als toelatingscriterium in strijd is met Europese verdragen. Het parlement besloot vrij dagavond dat iedereen het recht heeft welk land dan ook te verlaten. Bovendien hebben Antillianen het Europese bur gerschap en dus het recht vrij op het grondgebied van de lid staten te reizen en te verblijven. Volgens de volksvertegen woordigers moet de oplossing van de jongerenproblematiek niet gezocht worden in de in voering van emigratie- of immi- gratiebeperkende maatregelen. Een integrale aanpak van de problematiek op de eilanden zelf is effectiever. De hulp van De overheid moet een fonds in stellen om slachtoffers van mis drijven schadeloos te kunnen stellen, vindt het Schadefonds Geweldsmisdrijven. Volgens het fonds kunnen veel slachtoffers nu nog naar een schadevergoe ding fluiten. De daadwerkelijke betaling van door de rechter opgelegde schadevergoedingen laat veel te wensen over, zegt plaatsvervangend directeur Cremers van het Schadefonds. Dat fonds is door de overheid ingesteld om vergoedingen uit te keren aan slachtoffers van zeer zware misdrijven. Volgens Cremers zou het echter een goede zaak zijn als ook slacht offers van kleinere vergrijpen een schadevergoeding kunnen krijgen. Het Schadefonds wordt gesteund door het Midden- en IGeinbedrijf (MKB). dat zegt slechte ervaringen te hebben met de afhandeling van schade claims bij de daders. Vaak duurt het erg lang voordat het geld daadwerkelijk op tafel komt. „In een aantal gevallen hebben de daders niet eens geld, maar het is sowieso altijd moeilijk om aan te tonen hoe veel schade er daadwerkelijk is. Hoeveel geld er uit een kassa is weggehaald, kun je wel aanto nen. Maar psychische schade, of de schade doordat vervan ging moet worden geregeld, onttrekt zich aan het oog van de wereld", aldus een woord voerder. Ook het Schadefonds Ge weldsmisdrijven ziet een grote groep slachtoffers tussen wal en schip vallen. Schade hebben ze wel degelijk aantoonbaar gele den, maar het misdrijf is 'niet gewelddadig genoeg' om voor een uitkering in aanmerking te komen. „De gevolgen zijn dat in heel veel gevallen het slacht offer met de schade blijft zit ten", aldus Cremers. Of het fonds er op zeer korte termijn kan komen, betwijfelt Cremers. Daarom gaat het fonds zich de komende maan den allereerst inzetten om het bestaan van het huidige fonds onder de aandacht te brengen. Nederland is daarbij onmis baar, menen de Antilliaanse parlementariërs. De inburgeringswet houdt in dat jongeren, tot 25 jaar zonder een diploma op ten minste mavo-niveau, eerst de verplich te cursus moeten volgen voor dat ze naar Nederland mogen vertrekken. Het kabinet-Pourier kwam dit begin dit jaar overeen met de Nederlandse overheid. De Tweede Kamer dringt al ge ruime tijd aan op maatregelen om de instroom van onopgelei- de en kansloze Antilliaanse jon geren in te dammen. „Hier hebben we toch wel een probleem", reageerde mi nister Van Boxtel (grote steden en integratiebeleid) zaterdag. „Wij hebben een afspraak en daar houden wij ze aan. De lief de binnen het Koninkrijk kan niet van één kant komen." De bewindsman wil dat de inbur geringscursus volgens afspraak nog dit kalenderjaar van start gaat op de eilanden. Oud-Kamerlid Poppe overleden den haag anp Het vroegere Tweede-Kamerlid Constant Poppe (PvdA) is afge lopen donderdag op 75-jarige leeftijd overleden. Dat is van daag bekendgemaakt. Hij stierf aan de gevolgen van een ernsti ge ziekte. Poppe behaalde in 1969 in Leiden zijn doctoraal examen sociologie, waarna hij diverse administratieve functies bekleedde bij de Rijksbelasting dienst en de metaalbedrijfs- bond. In 1972 kwam hij na mens de PvdA in de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3