UIT f 4 Een logeerpartij van veertig jaar Sport GESPROKEN SLOOS sport NDAG 8 MEI 2000 Heerenveen-voor- zitter Riemer van der Velde in Else- „Ik ben vroeger veel in stadions geweest van eerste-divisieclubs. Daarvan vond ik De Koel van VW in Venlo het gezelligst. Huidig KNVB-voorzitter Jeu Sprengers, die er de baas was. zei altijd: 'Hier breekt pas de paniek uit als de bierleiding springt'. Trainer Leo Beenhakker in El sevier: ,,De meeste dugouts zijn nu niet langer ondergronds, maar ge lijkvloers. Bij Real Madrid deed zich de komische situatie voor dat ze zich recht boven de metro bevonden. Ik heb me laten ver tellen dat er slechts zo'n ander halve meter tussen zat. Daar werden we dus tijdens wedstrij den regelmatig door elkaar ge schud op de bank. Sommigen hielden op hun horloge zelfs bij of de metro zich een beetje aan de dienstregeling hield. Roy Makaay over hel kampi oenschap dat Deportivo in 1994 in de slotminuten ver speelde aan Barcelona in HP- /De Tijd: Die frustratie van de vorige keer leeft zeker nog. Niet bij de spelers. Er zijn nog maar drie spelers over van het team van toen. Wij praten er nooit over, maar de stad doet dat wel. En de pers rakelt de hele affaire na tuurlijk steeds weer op, met in terviews met spelers uit die tijd, zeker nu Deportivo Pen nieuwe kans krijgt om kampioen te wórden. Compostela-speler Romano Sion in HP/De Tijd: „Iedereen krijgt waar hij recht op heeft. Kennelijk hebben wij recht op Compostela. Het pro bleem hier is dat ze geen donder snappen van voetballen. Riemer van der Velde in Nieu we Revu: „Als we onze technische staf één kwaliteit willen toedichten, dan is het wel dat ze spelers beter kunnen maken. Wie er ook bij ons gespeeld heeft, of ze nu Van Nistelrooij heten ofTobiasen, ze zijn hier allemaal beter gewor den. Idem: „Kijk, Co Adriaanse moest ook leren. En ik denk als hij morgen de Champions League over mocht doen, hij het nooit meer zo aanvallend zou doen. Co heeft dat niet slim gedaan en dat vindt hij zelf, denk ik, ook. Die overschatte zichzelf wat in deze. Dat was niet realistisch. Heerenveen-coach Foppe de Haan in Nieuwe Revu: „Als het voetbal uiteindelijk ka pot gaat, dan gaat het kapot door de afstand van de gewone man tot de voetballer. De speler wordt dan artiest, wordt dik be taald, gaat zich afzonderen en verliest het contact met de gewo ne man. En daardoor is het geen volkssport meer. Heerenveen-speler Anthony Lurling in Nieuwe Revu: „Heerenveen is gewoon een fan tastische club. Van de Anneke die de telefoon opneemt tot de Anneke die voor het eten zorgt... alles is geweldig hier. Cor de Rover, oud-leerling van sportleraar Louis van Gaal in Panorama: „Nou ik had een bloedhekel aan lopen. Dus de eerste keer ging ik op mijn gemakkie wandelen en kwam ik pas na twintig minu ten binnen. Te laat! De tweede keer stond ik binnen vijf minu ten weer druipend voor hem. Was ik de Ringvaart, ingedoken en naar de overkant gezwom men. De derde keer liet ik hal verwege iemand met een brom mertje komen. Van Gaal was pi snijdig. Ik heb hem echt hele maal gek gemaakt. Richard Witschge over het EK in Voetbal International: „Voetbal kijken verveelt meal gauw. Ik krijg ook geen speciale gevoelens bij het Nederlands elf tal. Idem: „Ik heb met Cru ijff gewerkt, met Van Gaal, maar Wouters is net zo goed. Hij zit in mijn topvier van trainers. Pierre van Hooijdonk in het Algemeen Dagblad: „Ik ben de beste pinchhitter. Idem: „Een ontevreden speler vindt al tijd wel een club. Altijd. Of hij nou hard werkt of niet, een beetje kwaliteit is al genoeg. André Ooijer in de Volkskrant: „Had ik mijn been iets lager gebroken, dan had mijn Joop- ^^^B baan voorbij kun- nenzijn." S leden zijn we echt serieus aan de slag gegaan met de jeugd, wat meer prestatiegericht. Dat werpt zijn vruchten af." Maar in dezelfde adem benadrukt hij dat dat zeker niet ten koste gaat van het plezier. Play Fair huurt de hal van Het Spant voor de trainingen en wedstrijden. Een vereniging zonder eigen accommodatie heeft ook geen barinkomsten. De huur van de zaal en de trai ners worden gedeeltelijk be taald uit de contributie en door een paar sponsors. Om aan meer geld te komen, organi seert Play Fair ieder jaar een grote rommelmarkt. De leden gaan het hele dorp rond om overtollige spullen op te halen en verkopen die dan weer aan mensen die er nog wel iets aan denken te hebben. „Dingen waarvan ik denk: dat had ik al lang in de vuilnisbak gemieterd, zijn zaken waar iemand anders soms een hele tijd naar heeft gezocht. De gekste dingen kun je nog verkopen", zegt Van Leeuwen lachend. „Een kleine maand geleden leverde dat toch mooi 13.000 gulden op." Natuurlijk is in het verleden een eigen 'home' wel eens ter sprake gekomen. In het begin van de jaren zeventig, vlak voordat Play Fair naar Het Spant verhuisde. „Dat was voor het laatst", zegt Van Leeuwen. „Af en toe horen we nog wel eens van die geruchten, maar daar zijn we nooit zelf bij be trokken. Dan wil de biljart- of de muziekvereniging een nieuw onderkomen en zeggen ze: Play Fair heeft daar ook best zin in. Maar bij ons leeft die gedachte gewoon niet." Nou ja, bij Van den Berg een beetje. „Ik vind Het Spant ge weldig, beregezellig. Maar om dat het niet van de club zelf is, zijn de trainingsuren beperkt. Dat is best jammer, zo blijf je rommelen in de marge. Drie keer per week trainen is te wei nig om echt top te worden." Van Leeuwen knikt. „Maar met beperkte middelen halen we toch eruit wat erin zit. En nog iets: een eigen accommo datie brengt ook weer meer ver plichtingen met zich mee. We zullen zelf veel aan het onder houd moeten doen, bardien sten moeten draaien, dat soort dingen. Nu is iedereen enthou siast om een twee keer per jaar de handen uit de mouwen te steken, als we een evenement organiseren. Als dat wekelijks moet. Dat gaat denk ik toch ten koste van de gezelligheid. Een eigen 'home' is toch weer even ter sprake geweest. En afgeserveerd. TEKST ANTON PIEDRICH FOTO MARK LAMERS Ml VAN DE WEEK krijgt Isportmaieriaal aangeboden Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 De beste jonge tafeltennissers van Play Fair bezetten de derde plaats in de landelijke A-competitie. „Het is de sterkste jeugdgroep in de regio", zegt Ed van den Berg niet zonder trots. Trots op zijn zoon Steven, die tiende staat op de nationale ranglijst bij de jongens. Trots ook op Dianne Bakker, die dezelf de plaats bezet op de meisjesranglijst. Trots op de hele ploeg, die na een bas ketbalwedstrijdje als warming-up in middels de batjes ter hand heeft geno- TEAMvan deWEEK Al men. Twee keer per week traint de ploeg in Het Spant. Eén keer per week gaan de spelers op bezoek bij Docos, om daar samen met de Leidse leeftijdgenoten training te krijgen van René Hijne, ploegmakker van Van den Berg. „We proberen samen te werken", vertelt de trainer. „Het interesseert me geen bal len gewoon be ter worden." Wat er van de ze ploeg wordt, weet de coach nog niet. „We proberen ze natuurlijk bij Play Fair te houden", zegt hij. „Maar je kunt iemand natuur lijk niet belemmeren in zijn ontwikke ling." En er is nog een andere onzekere factor: de KNTTB verandert de compe titie-opzet. Een derde-divisiepoule bij welke vereniging zij oefenen, ze wil- wordt opgeheven. Normaal gesproken kan een jeugdploeg uit de landelijke A- competitie bij de senioren meteen be ginnen in de derde divisie. Dat wordt nu wellicht anders. „Maar als dat door gaat, over een jaar of twee, dan kom ik waarschijnlijk wel weer hier spelen. Dan kan ik ze opvangen en begeleiden. Ik win mijn potjes dan nog wel, het is toch een paar niveaus lager dan ik nu speel. En op die manier is het voor hen geen ramp als ze eens verliezen", aldus Van den Berg. Play Fair rommelt gezellig in de marge Leiden, balletmeisjes, mei 2000. FOTO STFFANIE UIT DEN BOOGAARD 'op zondag 25 juni de Leimuidense sporthal Het t binnenwandelt, staat versteld. Tachtig a negentig aai uidenaren zitten gezamenlijk aan het ontbijt. Daar- rui >rdt alles netjes opgeruimd en gaat het echte werk •upioenschappen van het een EK is", il heel wat clubs it gezien." Het is Ie jubilerende ta- CLUBvan deWEEK TTV Fair Play it parochiehuis van Lei en stond in 1960 een ta- lit2 listafel. Daar werd gretig ni( k van gemaakt. Op de in- v els in de koekfabriek tik- tv werknemers in de pauze op es heen en weer. Kape- ns fan Rijn zag het aan en 'We moeten iets doen idi Ie jeugd. Laten we er een ze ging van maken.' Zo een- is de geboorte van een l ub. iddels bestaat TTV Play jaar. En voorlopig blijft jtik op de Leimuidense ta- u wel even voortduren. e" schiedenis kabbelt rustig begon met drie tafels in !j larochiehuis, tafels die gezet moesten worden spelers genoeg armslag »n, groeide binnen de )eJf keren uit tot een bloei- vereniging. Al jaren ni imelt het ledenaantal eide honderd. Met 111 in :jls historisch hoogtepunt, jaar waren we daar dicht buurt", vertelt Hans 'en, lid van de jubileum- issie. „Niet gek voor een i| net viereneenhalfduizend rs." Leeuwen is inmiddels jaar lid van Play Fair - httien jaar bestuurslid, nog niets vergeleken bij slcjde Rijk. Hij was een van oprichters en verzorgt al jaar de trainingen voor oe gste jeugd. „Een clubman en nieren", prijst Van nb en zijn dorpsgenoot. „In tijd dat ik lid ben, heeft ischien vijf dagen gemist, as door ziekte, al het an te et hij voor Play Fair op zij. In de veertigjarige geschiede nis schommelde vooral het aantal jeugdleden. Daar heeft Van Leeuwen wel een verkla ring voor. „In een dorp trekken de kinderen toch veel meer met elkaar op dan in de stad. Als er hier eentje gaat tafeltennissen, dan komt de rest van de vrien den of vriendinnen mee. Maar als er dan een of twee mee op houden, om iets anders te gaan doen, zie je van lieverlee dat die hele groep vertrekt. Dat is niet erg, da's normaal." Ed van den Berg noemt nog een voordeel van het feit dat Leimuiden een dorp is en geen stad. „Hier hebben ze in het dorp maar een paar sporten om uit te kiezen: voetbal, volleybal of tafeltennis. Gymnastiek kan maar tot je elfde. Als ze toch willen badmintonnen, dan moeten de ouders ze tot een bepaalde leeftijd iedere keer naar een plaats in de omgeving brengen en ook weer ophalen. Het is wel zo makkelijk als kin deren hier even naar toe kun nen fietsen." Hij is bezig met de training van de A-jeugdselectie. Van den Berg, beter bekend als speler van het Leidse Docos, behoort inmiddels oofc tot het Play Fair meubilair. „Hoe lang doe ik dit eigenlijk al? Dertien jaar? Veer tien? Ik houd het niet zo bij" zegt de import-Leimuidenaar. Zijn vrouw kwam uit het dorp, samen gingen ze er wonen en inmiddels speelt de 14-jarige zoon Steven in de selectie die vader Ed aan het trainen is. „Jarenlang gaven we hier puur recreatietraining", vertelt Van den Berg. „Pas vier jaar ge- Naam: TTV Play Fair Oprichtingsdatum: 13 mei 1960 Ledenaantal: 99 itributie: senioren 19 gulden per maand, jeugd tien gulden Ledenaanmelding: gewoon de zaal inlopen [tepunt: het internationale toernooi vorig jaar, met spelers die vlak erna naar het EK zouden gaan tepunt: de vrouwenploeg die een paar jaar eerder tweede Nederland was geworden, viel in 1972 uit elkaar en Play Fair zakte naar afdelingsniveau

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27