IPORT Socio's schreeuwen om vertrek Van Gaal Met computer is niet te spotten De wederopstanding van spits Ruud Bos De droom van Heerenveen komt uit kers beginnen sterk eper Tom van der Niet it weg bij Quick Boys joenenbod (onterman |»gpd ord dreigt Bert Konter- rijt te raken aan Glasgow De Schotse topclub k Advocaat en Giovanni inckhorst heeft een bod lalf miljoen gulden ge- p de 27-jarige centrale ger. Dat bedrag is niet ide om Konterman weg I Sn, maar het bestuur van lijkt bereid te onder in over de afkoopsom, te ord heeft een bedrag in Dfd van twintig miljoen Oranje-international, p.lskam pioen Rangers oldoende geld in huis iterman weg te lokken, otse club hoopt komend it, opnieuw de Cham- League in te gaan en an het Europese avon- of n dit seizoen zo'n twin- oen gulden overgehou- arnaast is voorzitter Da- rray bereid elk seizoen en te investeren in het n Dick Advocaat, iet begin van dit seizoen Con terman al gevolgd idere Britse clubs. Arse en Sunderland zijn ge- eerd. Feyenoord houdt !us rekening mee dat nan vertrekt. De belang- verklaart ook de weige- n Feyenoord om Ferry in te verkopen. Derby wil hem graag inlijven, eeg nul op het rekest. Siemerink t dubbel anp nerink heeft gisteren in listoemooi van Orlando n Indiase partner Lean- s het dubbelspel gewon- 't duo was in de finale te »or de Amerikaan Justin ob en de Canadees Se- Lareau, die als tweede leplaatst. De setstanden '-3 6-4. Jeroen Piket concentreert zich voor zijn partij tegen computer Fritz SSS*. foto anp „Bedankt Faber", riep Jeroen Piket toen hij na bijna vijf uur zweten als laatste deelnemer het theaterpodium van de gemeentebibliotheek in Rotterdam verliet. De favoriet (van vlees en bloed) voor de nationale schaaktitel moest het in de eerste de beste ronde van het NK opne men tegen een andere kanshebber, 'het ding', oftewel de computer Fritz SSS*. En die kennis making is de grootmeester uit Leiderdorp niet licht gevallen. „Ik vond hem goed, beter dan ik gedacht had," aldus Piket na de partij, die na 49 zetten op voorstel van Fritz - via programmeur Frans Morsch - in remise eindigde. Met zijn 'bedankje' richtte Jeroen Piket zich quasi verongelijkt tot KNSB-bestuurder Sytze Faber, die de overgebleven wildcard ondanks de vele en felle protesten toekende aan een computerprogramma. Van het feit dat hij de spits af moest bijten maakte Piket geen punt. „Dan heb ik het maar gehad. Ik ben blij dat ik nu tegen mensen kan spelen." Piket kwam tenslotte met de schrik vrij. Maar Fritz SSS* heeft ontegenzeglijk zijn visitekaartje afgegeven. Met de computer valt niet te spot ten, zo daar nog aan getwijfeld mocht worden. „Het vervelendste van alles was dat hij zo snel speelt. Dat is ongelooflijk", keek Piket op zijn eerste optreden terug. Volgens zijn zeggen had hij lang geaarzeld hoe hij zou openen (c4 of g3) en had hij pas kort voor aanvang besloten de g- pion te spelen. Volgens deskundigen is het de juiste tactiek om de computer met een onge bruikelijke opening te lijf te gaan. „Maar daar mee geef je wel je openingsvoordeel weg", al dus Piket. „Dat is de keuze die je maakt. De computer hoeft nu alleen maar gezonde zetten te doen om niet in het nadeel te komen." Het zag er aanvankelijksomber uit voor de met wit spelende Piket, die in grote tijdnood ge raakte. Zo had hij voor de laatste tien zetten nog anderhalve minuut bedenktijd. Maar Piket („Ik heb heel hard moeten werken voor weinig geld") verdedigde zich nauwkeurig en zag kans een 'catastrofe' af te wenden. Volgens Piket gaat de computer heel wat punten halen. Gevreesd moet zelfs worden dat Fritz - op het podium vertegenwoordigd door een beeldscherm; de computer staat vanwege de geluidsoverlast elders opgesteld - zelfs naar de titel 'gedragen' zal worden, want een aantal deelnemers overweegt het voorbeeld te volgen van Paul van der Sterren, die principieel weigert tegen 'het ding' te schaken. Manuel Bosboom, vandaag de tegenstander van Fritz, heeft aange kondigd na een paar zetten remise aan te bie den en bij weigering van het voorstel op te ge ven. Erik van den Doel en Dimitri Reinderman, die de komende dagen tegenover 'het beest' plaatsnemen, spelen met soortgelijke gedach ten. Het zou een sportief debcle van de eerste orde zijn. Piket: „Ik kan me niet voorstellen dat het zo'n vaart zal lopen." Vertrekkende speler houdt ARC in hoofdklasse runsburg gertjan van geen De uiteindelijke matchwinner móest vertrekken en de overige doelpuntenmakers annex uit blinkers verkozen uit eigen be weging ARC de rug toe te keren. Tezamen namen Gidon Rein- ders Folmer (vijf minuten voor tijd maker van de 4-5), Ruud Bos (voor de eerste keer dit jaar superspits met drie doelpun ten) en René van Meggelen (aanjager en een keer trefzeker) met opgeheven hoofd afscheid van de ook volgend jaar in de hoofdklasse uitkomende AJ- phense vereniging. In een wed strijd tegen Rijnsburgse Boys, die een bizar scoreverloop ken de, redde ARC op sportpark De Middelmors het vege lijf: 4-5. Scenario's als die van zater dag in Rijnsburg zijn wel te be denken. Via 2-0 naar 2-2 en via 4-2 naar 4-5. De argeloze toe schouwer zal zich in het nog te schrijven jongensboèk 'de ARC- ers' hebben gewaand, waarin een voetbalploeg de afgrond in kijkt, maar zich gered weet door zijn gevallen ster die juist op tijd omhoog klautert. Maar ook al leek Rijnsburgse Boys - ARC op een voorgekauwde zesdaag sewedstrijd, waarbij het publiek optimaal vermaakt moet wor den en de uitslag al vaststaat, van opzet was geen sprake. Toch zal er vooral in Lisse met argwaan naar de uitslag zijn gekeken. Rijnsburgse Boys verzaakte immers zijn sportieve plicht ten opzichte van FC Lis- se, dat bij een zege van ARC bij voorbaat veroordeeld was tot het spelen van een promotie/degradatiewedstrijd. Lang leek het goed te gaan, maar het vasthouden van de tweede plaats in de competitie (Noordwijk passeerde Rijns burgse Boys op doelsaldo) was geen grote inspiratiebron voor de geelzwarten. Daarbij was het wisselbeleid van trainer Henk Wisman bedenkelijk. Bij 4-4 bracht hij tegelijkertijd de af scheidnemende Steven Faber alsmede Michael de Roode en Bernard Borst in het veld. De vervangingen waren er niet op gericht om het gelijke spel zeker te stellen of de winst te force ren. Niettemin was de veerkracht van ARC opmerkelijk. Twee keer leken de Alphenaren gesla gen. Al na zestien minuten stond het 2-0; Jimmy Simons (kopbal) en Martin den Haan (strafschop) beloonden de thuisclub voor zijn frivole spel. Smerko Kroszynski had zelfs de 3-0 op zijn hoofd maar hij kop te van dichtbij slecht in. ARC krabbelde op via René van Me ggelen (slim kopballetje over Hegie heen) en Ruud Bos (op merkelijk koelbloedig), maar kreeg wederom twee opdoffers te verwerken. De 3-2 vlak voor rust (Jimmy Simons) en 4-2 vlak na de thee (wederom Martin den Haan met een weergaloze stift), maakten dat niemand meer een stuiver gaf voor de kansen van de bezoekers. Dat Ruud Bos (tweemaal) en inval ler Gidon Reinders Folmer voor een ongekende apotheose zorg den, was dan ook opzienba rend. Bos en Van Meggelen beleef den een van de weinige fijne middagen van het jaar. Het duo speelt volgend jaar bij Quick Boys, maar verlaat ARC niet in mineur. De wederopstanding van Bos kwam daarbij als ge roepen. Slechts één doelpunt had de spits dit jaar gemaakt, een dieptepunt in zijn loop baan. Bos werd de afgelopen weken vérguisd in Alphen aan den Rijn. De eens zo bejubelde goaltjesdief had al zijn krediet verspeeld en was zelfs twee keer buiten de basis gelaten. Zaterdag was hij (uiteraard) de DAG 8 MEI 2000 ;etballers van de Los An- ikers zijn de nieuwe fase playoffs in de NBA uit- begonnen. Phoenix vam er in Los Angeles te pas: 105-77. De serie iver maximaal zeven Jet betreft de halve fina- de Western Conference. |e O'Neal ging zijn noten voor met een pro- van 37 punten en veer- ounds. ind Trailblazers was in ere halve finale in het eveneens bijzonder »end met een overwin- 75 op de Utah Jazz. Scottie Pippen droeg twintig punten (waarvan negen in het laatste kwart) bij aan de score van Portland. Spanning tot het eind was er wel bij het eerste treffen tussen de Miami Heat en de New York Knicks in de halve finale van de Eastern Conference. Miami won uiteindelijk met 87-83. Alonzo Mourning, goed voor 26 punten, tekende voor de laatste acht punten voor de Heat en stelde 5,6 seconden voor het einde de zege veilig. Patrick Ewing, de ster van de Knicks, had last van rugpijn en kwam niet verder dan zeventien pun ten met zes geslaagde schoten uit zestien pogingen. in Tom van der Niet (30) eg bij Quick Boys. De er ziet het bij zijn club zitten nu acht spe- de hoofdklasser vertrek- n der Niet hoopt nog op b op het hoogste ama- ;au. „Maar als dat niet ik in Quick Boys 5 voet- Ier Niet hoopt eigenlijk eiding van de club nog »t hem op tafel gaat zit- aar zoals het er nu voor- top ik bij Quick Boys." r Niet heeft de indruk technische leiding van i heeft gedacht dat hij du vertrekken. „Tom e jeugd, hij komt wel op iluit terug, werd er ge- Jat irriteert me. Ik houd bij stuk." ns Van der Niet zou er seizoen met drie of vier ingen een goed elftal ip Nieuw Zuid. „Maar als Hans van der Plas ard van Schijndel stop- lee of gaan weg. Ik be- >k wel dat we het niet idden met drie of vier van buiten Katwijk, i komt er weer een bijna et nieuw elftal." Boys heeft al een ver voor Van der Niet aan- en. Het is Kai Duikers, jeugd al op Nieuw eepte. Met Kees Guyt 3oys 2) moet hij om een nder de lat vechten. Julck Boys vertrekken furgen Faerber (Noord- lichel van Hooy (Rijns- Boys) en Richard van el (SC Feyenoord). Ze de komst van Sard el li (FC Lisse). Al eerder de club de komst van Ruud Bos en René van Megge len (ARC) bekend. Bestuurslid technische zaken Dirk van Duijn heeft vertrou wen in de toekomst. „De jon gens die we hebben aangetrok ken zijn rond de 30. Het is de bedoeling dat die straks worden vervangen door spelers van 23, 24 jaar uit de eigen gelederen. Het geduld dat die jongens op brengen, wordt straks be loond." ARC krijgt er nog meer nieu we spelers bij. De club heeft twaalf nieuwe spelers aange trokken om het vertrek van ne gen oude op te vangen. Naast Richard Groeneweg (FC Lisse), Errol Deekman (Strijen) en Di- no Lima (SHO) komen Wouter Verhey en Kenny van Grootveld over van UVS. Richard Boeke- steyn (Ter Leede), Winston Sang a Jong (Rozenburg), Jas per Knoop (DVS33), Maurizio Cabeza (Haarlem), Peter van der Veen (SW/SMC), Mervin Groenhart (VoorlandJ-en Jiinrny Blom (ADO Den Haag) spelen volgend seizoen ook voor de Al- phense club. Laurent Aalbersberg verlaat Rijnsburgse Boys en keert terug bij UVS, waar hij in de jeugd tien jaar speelde. Brian Bru- nings stapt over naar Kranen burg. Ook Albert de Haas ver laat sportpark Middelmors. Zijn nieuwe club is nog niet bekend. Bij FC Lisse vertrekt doelman Ron Bouman. Dennis van Bakel (ADO'20) en Dennis Iliohan spelen volgend seizoen op Ter Specke. Mogelijk vertrekt Jerrel Linger. Voor hem zou Rijns burgse Boys belangstelling heb ben. Bij Katwijk vertrekt Wilfred Kwestro. De linksback speelt volgend jaar op zondag, bij RKAW. heerenveen De kuif van de legendarische Abe Lenstra vliegt samen met de pompeblêden definitief over de Europese velden van de Champions League. De spelers van SC Heerenveen, die gisteren voor het eerst in het shirt met het Abe-logo acteerden, verzekerden zich in eigen stadion na het gelijkspel tegen Den Bosch (1-1) van deelname aan de Europese topcompetitie. „Dit is de mooiste dag van mijn leven" sprak trainer Foppe de Haan. Constant sprongen de tranen bij de Friese trainer in de ogen. „Ik ben onvoorstelbaar blij. Fantastisch is het De blik moet nu naar de Champions League worden gericht. Ja, we zullen wat minder in gewikkeld moeten spelen. Champions League voetbal is simpel. We kunnen in een poule middenmoter worden. Maar eerst wil ik genieten van het mooie moment De ereronde en de huldiging." foto wfa Het beslissende stadium van het voetbalseizoen nadert en het chique FC Barcelona dreigt overal naast te grij pen. In de grillige Spaanse competitie ging het zaterdag avond weer helemaal mis. Middenmoter Rayo Vallecano vernederde de trotse Catalanen in eigen Camp Nou (0-2) en socio's brulden om het vertrek van Louis van Gaal. Nog drie dagen en slechts twee trainingen rest de Neder landse 'entrenador' om zijn ploeg weer op de been te krijgen voor de tweede halve finalewedstrijd in de Champions League tegen Valencia. Daarin moet Barce lona een hopeloze 4-1 achterstand zien weg te poetsen. barcelona andré hoogeboom Camp Nou stortte zaterdag avond zijn teleurstelling uit over de trainer. 'Fuera, fuera', klonk het vanaf de tribunes, 'vertrek, vertrek.' En massaal werd er met de witte zakdoekjes gezwaaid door de grimmige so cio's. Van Gaal, stoicijns na het duel: „De trainer heeft het nu eenmaal altijd gedaan. Ik heb liever dan ze mij beschimpen dan de spelers." Barcelona speelde zonder be zieling, zonder vertrouwen. Barga schiep zichzelf welgeteld één kans. Na één geslaagde aanval. Litmanen volleerde over en naast. Veel te weinig voor een ploeg die de pretentie heeft kampioen van Spanje te wor den en de finale van de Cham pions League wil halen. Het was niet eens een moei lijke wedstrijd voor het nietige Vallecano, want de dure vedet ten van Barca spanden zich nauwelijks in. Rivaldo speelde dramatisch, als een solist in een krakend orkest. De Braziliaanse ster vond niet één keer de juiste toon. Van Gaal liet hem lijd zaam sukkelen en verdwalen, indachtig de rel eerder dit sei zoen. Grote onrust is wel het laatste wat Barcelona in deze kritieke fase kan gebruiken. Lichaamstaal zegt veel. Frank de Boer zat er zaterdagavond laat aangeslagen en vermoeid •bij voor een batterij Spaanse camera's. Het vuurpeloton was meedogenloos, liet niets van hem heel. Geen geweldige op maat voor het duel van woens dag. Een wedstrijd waartegen Barca als een berg opziet. „We krijgen mokerslag op moker slag", zei Frank de Boer en zijn blik verried verslagenheid. Hij probeerde een spréurikje hoop te vinden, een vleugje licht in de duisternis. „Het blijft voetbal. Voor de wedstrijd tegen Chel sea hadden we ook vier keer op rij verloren. En toch stonden we er op het moment waarop het aankwam." Ook Louis van Gaal hield die strohalm vast. Waar het vandaan moet komen? De Amsterdammer zei dat het wel heel moeilijk zal worden. „Mentaal vooral. Qua tactiek en speelwijze is er niet veel meer aan te doen, die zijn bekend. Het gaat erom de spelers over deze teleurstelling heen te hel pen. Dat zal mijn taak voor de komende dagen worden." „Je speelt zestig, zeventig wedstrijden per seizoen en in een paar weken dreigen we al les te vergooien", draaide De Boer er niet om heen. Dat is wel zuur ja. Vooral omdat het allemaal zo merkwaardig is ge gaan. Als je ziet dat we tegen de onderste ploegen wel een punt of acht hebben verspeeld. Met die punten erbij waren we al kampioen geweest. Het ligt ook echt niet aan de instelling. Ie dereen wil ontzettend graag. Misschien wel te graag. Dan be ginnen er een paar voor zichzelf te voetballen en dat is nooit de oplossing." De Boer werd tegen Rayo Val lecano een kwartier voor het einde gewisseld. „Daar begreep ik niets van. Ik begon weliswaar niet zo sterk, maar later ging het beter, dacht ik." Het meedogenloze publiek dacht daar anders over. Zowel Frank de Boer als Jari Litmanen verlieten onder een striemend fluitconcert het veld. Hetzelfde publiek dat Barga tegen Chelsea op handen droeg, hetzelfde pu bliek dat woensdag opnieuw als één man achter de ploeg zal moeten staan. Anders is het sei zoen voor Barca reddeloos ver loren en dreigt voor Louis van Gaal een roemloos vertrek uit Camp Nou. Jimmy Simons (links) en Pascal Bloemheuvel zijn de bal kwijt. foto eric taal gevierde man. Bos droeg zijn productie op aan de suppor ters. „Dit is voor hun. Een mooiere ontknoping is niet denkbaar. Op het moment dat het erop aankomt, scoor ik er drie." Van Meggelen, zaterdag kilo metervreter en klasbak tegelijk: „Ik was wat verplicht tegenover ARC. Voor mij geldt altijd dat ik er vol voor ga, maar vandaag is iedereen tot op de bodem ge gaan. Ik had geen zin om nog een paar weken door te trainen. Ik wilde liever op vakantie." De Alphenaar was niet ge bukt gegaan onder de hoge druk die op de ploeg had gele gen. „Ik ben vrij rustig geble ven. Er zijn wedstrijden ge weest, waarbij ik meer span ning heb gevoeld." Dat ARC het volgend seizoen zonder Bos en Van Meggelen en nog vier basisspelers moet stellen, moet de club zorgen baren. Een waslijst aan nieuwe spelers bevolkt straks De Zeger- sioot. Trainer Willem Bercken- kamp wilde nog niet vooruitkij ken. Hij prees liever de helden daden van zijn spelers. Ik heb een groot compliment voor de ploeg. Vooral voor de jongens die weggaan. Ruud liet zien wat hij kan en René bleef maar gaan, ook al zat hij stuk. Ze kunnen ook denken: ik speel volgend jaar bij FC Tikkieterug en ik vind het wel mooi." Gidon Reinders Folmer, vol gend jaar te bewonderen bij zondagvierdeklasser BSM in Bennebroek, haalde met zijn winnende treffer een persoon lijke revanche. Hij werd te licht bevonden (Berckenkamp: „Hij heeft geen progressie ge maakt") en beleefde zijn laatste minuten als hoofdklassevoet baller intens. „Ik heb een hoop kansen gemist dit seizoen. Dat heb ik nu goed gemaakt", vond de Haarlemmer. Een jongensboek dus toch, een beetje. Rijnsburgse Boys: llegie; (.adel, Roodakkers, Van der Velden (70 De Roode). Van Lochem; Buis (70. Faber), Boer, Den Haan; Heemskerk (70. Borst). Simons, Kroszynski. ARC: Admiraal; lansen, Balkhoven, Pascal Bloëmheuvel, Burnarna; Van Meggelen (79. Schouten), Dijkman (59. Michel Bloemheuvel), Ard Blok (65. Reinders Folmer); Remco Blok. Bos, Schaafsma.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21