Mosasaurus op transport Cultuur Kunst Konsalik schreef zijn laatste boeken niet zelf Amsterdam portretteert Hans Snoek Internet-schrijfwedstrijd Gouden Muis gaat tweede seizoen in :ademy' te academisch Ruige Carmen in crimineel milieu Japans festival ,jerstra wint Steinway Concours De 13-jarige pianist Erwin Weerstra uit Leiden heeft gis- ddag het Steinway Sons Pianoconcours in zijn leeftijds- Drie gewonnen. In de kleine zaal van het Concertgebouw isterdam stak hij met zijn uitvoeringen van Edvard Grieg [is de jury met kop en schouders boven de andere finalis- t. Door het winnen van de finale mag Weerstra optreden s een festival in Hamburg. Hier speelt hij samen met de lurswinnaars uit negen andere Europese landen. De con- en en internationale festivals gelden als een goede opstap >en carrière als concertpianist. lglas Fairbanks Jr. overleden jRKDe Amerikaanse acteur, filmproducent en oorlogs- Jouglas Fairbanks Ir. is zondag op 90-jarige leeftijd overle- 'airbanks Jr. was de zoon van een beroemde acteur uit het rk van de stomme film en maakte naam met zo'n 75 eigen waaronder 'Little Ceasar' (1930), 'Catherine the Great' 'The Prisoner of Zenda' (1937), 'Gunga Din' (1939), 'Sin- l he Sailor' (1947) en 'State Secret' (1950). De stiefmoeder airbanks Jr. was de beroemde actrice Mary Pickford. Fair- Jr. was getrouwd met Joan Crawford. Hij zei affaires te LUt »n gehad met Mariene Dietrich en Gertrude Lawrence. Ko- 'ee ieorge VI van Engeland gaf hem een ereridderschap. Zijn •irrière begon op zijn dertiende met een rol in 'Stephen Duf. Alhoewel de film geen succes was, werd hij door de veelbelovend genoemd. Met de komst van de geluidsfilm jaren '30 kwam zijn carrière echt op gang. In 1981 maakte IU| laatste film, 'Ghost Story'. i zone-lid bij 'Een Pittig Popconcert' Tieneridool en Boyzone-lid Stephen Gately treedt lens 'Een Pittig Popconcert'. Gately deelt tijdens dit muzi- 'enement morgen in de Rotterdamse Ahoy' het podium ;n keur aan nationale en internationale artiesten. Onder Abel, Volumia!, Def Rhymz en Romeo zijn aanwezig. De itatie van het spektakel, dat om 15.00 uur begint, is in >n van het duo Carlo en Irene, dat vroeger het tv-program- jjekids presenteerde. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de grote- tkantoren, de VW's, de GWK's en de kassa aan de zaal. mses Shaffy weer in musical ibcj ing *pen Ramses Shaffy is vanaf maart 2001 te zien in de mu- Damelot' die in Antwerpen op de planken wordt gebracht, •jarige acteur speelt de rol van de magiër Merlijn. De nil ise acteur Frank Hoelen neemt de hoofdrol van Lancelot ijn rekening. Frank van Laecke tekent voor de regie. 'Ca- is een musical gebaseerd op de mythe van koning Arthur Ridders van de Ronde Tafel. Frederick Loewe componeer- idij muziek, Alan Jay Lerner schreef het script en de liedtek- >n )e voorstelling was in 1960 de opvolger van de nog altijd en J populaire musical 'My Fair Lady'. Shaffy heeft al diverse liei alrollen gespeeld, onder meer in 'De Man van La Man- laretier Oliemuller overleden w Li In Utrecht is vrijdag op 65-jarige leeftijd de cabaretier dei e Oliemuller overleden. De Utrechter zat veertig jaar in the k maar brak nooit door bij het grote publiek. Wel had zijn sti ralcabaret regionaal succes. Diverse kleinkunstenaars, die irrière in Oliemullers eigen Schillertheater begonnen, kre- ms| otere naamsbekendheid. Onder hen zijn Tineke Schou- erman Berkien en Jan Fillekers. mia Twain onderscheiden iELES De Canadese zangeres Shania Twain heeft na de can Music Award, een Grammy en een Edison nu ook de te prijs in de country-branche in de wacht gesleept. Zij van de Academy of Country Music in de Verenigde Staten is voor de beste artiest. In andere categorieën gingen on- ïeidingen naar Faith Hill (beste zangeres), haar echtge- im McCraw (beste zanger) en de Dixie Chicks (beste Twain kreeg de onderscheiding vooral wegens het over- 'ende succes van haar album 'Come on over', waarvan al- in de Verenigde Staten 13 miljoen exemplaren zijn ver- de Velde intendant Filmfonds dam» Scenarioschrijver en regisseur Jean van de Velde in juli de nieuwe intendant van het Nederlands Fonds e Film. Hij volgt Richard Woolley op, die om persoonlijke al g ;n zijn functie beëindigt. De intendant is een speciaal ad- te' die marktgerichte filmprojecten gaat stimuleren. Woolley eerste intendant van hel Filmfonds; hij trad in februari oor een periode van 3 jaar aan. Van de Velde werkt van 1 00 tot 31 december 2001 bij het Nederlands Fonds voor n. In deze periode wijdt hij zich volledig aan het inten- :hap. Hij moet, net als Woolley, nauw samenwerken met IE BV, een investeringsmaatschappij opgericht door Eco- che Zaken die filmproducenten en private investeerders kaar in contact brengt. Van de Velde is scenarioschrijver isseur van succesvolle films als De kleine blonde dood, All |n Lek. i muziek recensie li dy van der spek r 'The Academy of St. Martin Ids' o I v. Kenneth Sillito, viool, °ley de Souza, viool. Gehoord I Stadsgehoorzaal, Leiden. Stadsgehoorzaal voor ite naam: 'The Academy partin in the fields'. Dat l ons Nederlands Strijk- Nieuw Sinfonietta Am- evenzeer. 'The Acade- Jvoor de pauze bepaald I spraakmakend. Nieuw fctta, Leidens' Orkest in Ice, had zich met groot jkunnen meten met dit peroemde' strijkorkest. jkt erop dat de dirigent Sillito, tevens concert weinig affectie heeft Barok. Handels Concer- so opus 6 klinkt aardig jkinenkomer, maar daar eei et dan ook bij. Sillito n gladde zangerige toon makkelijk, soepeitjes in het andante largetto .fi'o. Kwikzilveren wiebe- 2, jntjes doen het grappig lieiaatste allegro, maar ge- edi onrust. Die onrust is er ide lachs Sinfonia. De geza- wi 3 klankkleur is niet er n vol; heeft soms zelfs ,v' erpe welhaast onzuivere d,ik dubbelvioolconcert klapstuk moeten zijn, r wordt geen optimale irvreugde tentoonge- -n dat hoort bij dit con- Theo Olof en Herman s in Nederland onver- *rii hebben gemaakt. De in- ligt eerder bij de twee- st Harvey de Souza dan Unieke schedel gaat naar museum De schedel van de Mosasaurus Hoffmanni uit de Krijt- tijd, die eind 1998 in de mergellagen van de Sint Pieters berg werd ontdekt, wordt maandag 8 mei overgebracht naar het Natuurhistorisch Museum in Maastricht. Daar wordt in het 'Mosalab2000' al weken volop gewerkt aan de andere onderdelen van het skelet van de 66 miljoen jaar oude maashagedis. maastricht Het wordt volgens het museum een nog niet eerder vertoond transport. Na overleg met des kundigen uit Polen, Roemenië en de Verenigde Staten is beslo ten de schedel samen met een deel van de eronder liggende vuursteenbank te bergen. Alles bij elkaar weegt het gevaarte hierdoor circa zes ton. Omdat het blok te groot is voor de zalen van het museum, wordt het met behulp van een 120-tons hijskraan over het dak van het museum naar de bin nenplaats getakeld. Daar zijn inmiddels de nodi ge voorbereidingen getroffen. In een ruime kuü is een zware, op zes meter lange palen rus tende betonnen fundering aan gebracht om te voorkomen dat het gevaarte door zijn gewicht wegzakt in de kleibodem van het vroeger langs het museum stromende riviertje de Jeker. Een team van paleontologen en geologen ontdekte het enor me fossiel in een mergelgroeve van de Sint Pietersberg. De Mosasaurus Hoffmanni was een van de grootste en bloed- dorstigste reptielen in zijn tijd. Het dier zwom in de Krijtzee, een ondiepe zee waar zich nu het glooiende Zuid-Limburgse heuvellandschap bevindt. De maashagedis verslond onder meer haaien, inktvissen en klei nere soortgenoten en slikte de prooi in een keer door. Nadat de schedel met vuur steenbank en al is geplaatst, zullen medewerkers van het museum en leden van de Ne derlandse Geologische Vereni ging beginnen met het verder prepareren en conserveren van de naai' schatting 1,20 meter lange kaken. Zij vermoeden dat het hier gaat om het grootste exemplaar dat ooit van de soort Mosasaurus is gevonden. het kon publiceren. De 150e ro man van Konsalik Tm Auftrag des Tigers' heeft hij zelfs geheel zelfstandig geschreven op basis van het materiaal dat de schrij ver zelf had verzameld. Dagmar, de dochter van Kon salik, bevestigt wat Heim zegt. Toen haar vader in de laatste jaren van zijp leven ernstig ziek was, kon hij het 'inspannende onderzoek' voor zijn boeken niet meer zelf doen. In overleg met haar vader heeft Konsaliks tussenpersoon Heim gevraagd of hij dit werk wilde overne men. Konsalik heeft 155 boeken op zijn naam staan. Zijn laatste boek 'Der Hypnosearzt' ver scheen nog geen half jaar voor zijn dood. De Duitse auteur Heinz Konsa lik heeft zijn laatste boeken niet zelf geschreven. De nu 76-jarige Peter Heim werkte zijn gege vens uit. Dat heeft Heim tegen het Duitse weekblad Focus be vestigd. Konsalik, die in oktober 1999 op 78-jarige leeftijd aan een beroerte overleed, gold als de bestverkochte Duitse schrij ver van na de Tweede Wereld oorlog. Hij had op het eind van zijn leven te kampen met ern stige gezondheidsklachten als gevolg van diabetes. Heim, die op Mallorca woont, zegt tegen Focus dat hij het ru we materiaal van Konsalik zo heeft bewerkt dat een uitgever leiden Leidse Draaiorgeldag is iets anders dan Leidse Orgeldag: kleuriger. En niet alleen de orgels - zachtgroen, baby-blauw, zalmrose en lila met paars - zijn kleuriger, ook de liefhebbers zijn wat uitgesprokener. Zoals de man met één sigaret in zijn mond en één achter zijn oor. Kijkplezier is minstens zo belangrijk als luisterge not: om beurten spelen de orgels, die door de hele Hooglandse Kerk staan opgesteld, een blokje vol. Liedjes die iedereen kent - van Milord en Marina tot en met Jordaanliedjes en zelfs 'Het Land van Maas en Waal' en de 'Pin Up Club. Maar ook aria's natuurlijk. Het publiek sjouwt van orgel naar orgel, van 'Dub beldik' naar "t Uiltje', filmt, vergaapt zich aan de poppetjes en applaudiseert. De leukste poppetjes zijn de opera-poppetjes. Vier in Dickens-dracht verklede zangers zingen mee met het enige orgel dat niet versierd is met de karakteristieke slagwerk figuurtjes, een Antwerpse Mortier uit 1911. Dit moet de oervorm van karaoke zijn. Het duet uit de Parelvissers oogst veel bijval. Niet alleen omdat het onweerstaanbaar grappig oogt, maar ook omdat de stemmen klinken als klokken. En als dan bij het lied van de toreador uit Carmen iedereen ook nog mee mag zingen, kan de stem ming niet meer stuk. foto eric taal amsterdam anp Amsterdam laat balletlerares Hans Snoek (1911) portretteren. De gemeente laat regelmatig in gezetenen 'met grote verdienste voor de stad' door kunstenaars vastleggen. Eerder viel die eer te beurt aan prominente Amster dammers als Wim Kan, Ed van Thijn en Johan Cruijff. De meest recente was fotograaf Paul Huf, die dat in 1998 door zijn assistent Floris Andrea liet doen. Snoek is belangrijk geweest voor de ontwikkeling van jeugdtheater in Nederland. Zij richtte in 1945 samen met Ni- colaas Wijnberg en Hans van Norden het Scapino Ballet op. Dat was toen de eerste jeugd- balletgroep ter wereld. Zes jaar later kwam daaruit de Scapino Balletschool voort. In overleg met Snoek wordt bepaald wie het portret gaat maken. Hans Snoek is nog volop ac tief in het jeugdtheater. Ze werkt nu met de stichting To verbal Amsterdam aan voorstel lingen van kinderen van asiel zoekers. De VSCD-prijs voor de beste prestatie in het jeugdthe ater is naar Snoek vernoemd. Weer filmprijs voor Johan van der Keuken De film 'De Grote Vakantie' van de Nederlandse cineast Johan van der Keuken is zaterdag weer in de prijzen gevallen. Van der Keuken kreeg op het docu mentairefestival van Nyon (Zwitserland) de Grand Prix. De filmer maakte deze 'air-road- movie', nadat hij in oktober 1998 te horen had gekregen dat hij ongeneeslijke prostaatkan ker heeft en dat hij nog maar enkele jaren te leven zou heb ben. Hij ging met zijn vrouw en zijn camera op reis, met de dood op de hielen. De film is een zoektocht naar het werke lijk aardse bestaan en het be zweren van de dood. De film en videocamera zijn de zoeken de ogen van Van der Keuken die op weg gaat naar de Hima laya, Burkina Faso, Mali, Rio de Janeiro. Tussen de reizen door toont hij bezoeken aan zijn ra- amsterdam Kinderboekenschrijver Ellen Tijsinger gaf zaterdag in het Amsterdamse Artis het startsein voor het tweede seizoen van de Gouden Muis, een leesbevor deringsproject en schrijfwedstrijd voor jongeren op internet. Na de succesvol le eerste editie is de opzet ongewijzigd gebleven. Met uitzondering van juli en augus tus staat op de site www.gouden- muis.nl tot en met april 2001 maande lijks opnieuw een andere populaire kinderboekenauteur centraal. Na Tijsinger in mei en Vivian den Hollan der in juni, zijn dat vanaf september achtereenvolgens: Elisabeth Mollema, Dolf Verroen, Simone van der Vlugt, Joke van Leeuwen, Selma Noort, Arend van Dam, Tais Teng en Karlijn Stoffels. De internet-site is ontwikkeld door de Stichting Lezen en hét IT-bedrijf VX8000 en presenteert in toegankelijke taal een schat aan biografische gege vens, interviews en boekenlijstjes. Naast deze informatie treffen de kin deren er ook foto's op aan. Op de site van Tijsinger staat bijvoorbeeld een fo to die is genomen toen ze twee maan den oud was en een kiekje waarop ze haar kleindochter de fles geeft. De auteurs zitten twee dagen per maand achter hun beeldscherm om te chatten en selecteren uit per e-mail gestuurde verhalen, gedichten of brie ven van de kinderen bovendien maan delijks een Zilveren Muis-winnaar. Aan het eind van het seizoen kiest een jury van deelnemende schrijvers daar uit de winnaar van de Gouden Muis- prijs. Die bestaat uit een oorkonde, een boekenbon van honderd gulden en een stapeltje cd-roms uit de top tien. Tijdens de bijeenkomst van zaterdag kreeg de 12-jarige Linda Burger uit het Zuidhollandse Naaldwijk de eerste Gouden Muis-prijs uit handen van Monique Hagen van 'Klokhuis'. ,,We vonden het bijzonder dat Linda geen geld nodig heeft voor cadeaus, maar in plaats daarvan verhalen voor haar fa milie schrijft", motiveerde Ted van Lieshout haar uitverkiezing namens zijn collega's Carry Slee, Lydia Rood, Rindert Kromhout en Mieke van Hooft. Linda vond het 'hartstikke leuk' dat ze had gewonnen en vertelde de meer dan honderd kinderen die voor de uit reiking naar Artis waren gekomen dat ze zelfs al aan het schrijven van een ei gen boek is begonnen. bij Sillito. Ook de eerste en tweede violen spelen krachtig en kleurrijk. Maar de echte be vlogenheid, de vonk blijft ach terwege. Hét blijft bij acade misch spel. Na de pauze is Saint Martin echter in zijn element. Met Villa Lobos, Barber en Grieg komt het orkest in diep, helder brui send vaarwater. De geest vaart ook in Sillito. Heilig blijft een gierende dunne toon hangen in Villa Lobos 'Bachiana Brasilier- as'. Waarop de alten plus con trabas mooie trieste lijnen uit zetten. Warm en intens is de sa menspraak tussen alt en cello in de Fugue, waarin Villa Lobos zich laat bezielen door de poly fonie van Bach. De Amerikaan Samuel Barber is in Europa vooral bekend geworden door zijn Adagio for Strings (1938), aanvankelijk voor piano ge schreven. Het is nog tonaal en sterk lyrisch, gebonden aan de romantische traditie. Prachtig voert Sillito de spanning op met geraffineerde dynamische ef fecten. Hoger en hoger stijgt de aanvankelijk omfloerste vage melodie naar een climax. Om abrupt terug te keren naar zijn ingetogen staat. Bij de Holberg Suite van Ed vard Grieg is Sillito met zijn or kest 'on top'. Nu speelt hij be vlogen en zeer intens. Kleurrijk en dynamisch, delicaat genu anceerd wordt er gemusiceerd. De toon is lieflijk glooiend (Sa rabande), sereen en sterk Air andante religioso). Stralend licht, afgewisseld door heroisch golvend geweld in de Rigadon. The Academy toont hier zijn meesterschap. leiden Met pijl en boog werd zaterdag het start schot gegeven voor het Japans Cultureel Festival in en rond Het Arsenaal, het pand waar de universi teit van Leiden de studies van Aziatische talen en culturen (onder meer Japanse taal- en letterkunde) heeft ondergebracht. De boogschutters van 'Mus- hin Kyudo' hadden zich gehuld in de traditionele kledij die bij deze typisch Japanse sport hoort. Het festival was georganiseerd door 'Tanuki', de Leidse Vereniging van Studenten in de Japanologie en Koreanistiek. Binnen in Het Arsenaal was het even eens een en al Japan wat de klok sloeg: een sushi bar, een theehuis compleet met theeceremonie, sportdemonstraties en bonsai. foto eric taal muziek recensie jos frusch Opera: Carmen. Gezien: 6 mei in Maas tricht. Uitgevoerd door Opera Zuid in sa menwerking met het Festival Castell de Peralada. Regie: Calixto Bieito. Dirigent: Emanuel Pleiers Met medewerking van het Limburgs Symfonie Orkest, het Zuide lijk Theater Koor en het Limburgs Opera Koor. Nog te zien in Utrecht (9 mei), Eind hoven (11 mei), Heerlen (13 mei), Rotter dam (16 en 18 mei), Venlo (20 mei), Amersfoort (23 mei), Breda (25 mei), Til burg (27 mei) en Den Bosch (30 mei). Het is een heel fysieke Carmen geworden, de nieuwe productie van Opera Zuid - een copro ductie met Festival Castell de Peralada - die afgelopen zater dag in het Theater aan het Vrijt hof in Maastricht in première ging. De hele voorstelling lang .wordt er gehold, gedanst, ge vrijd en gevochten. De vocale prestaties hebben er soms on- "der te lijden maar de dramati sche spanning is enorm. Het artistiek team van Car men - dirigent, regisseur, de cor-, kostuum- en lichtontwer per - is hetzelfde als dat van II Mondo della Luna, de Opera- Zuidproductie die vorig jaar nogal wat stof deed opwaaien door het vele bloot en obscene gedrag en uiteindelijk de kop kostte van artistiek leider Renny Wright. Niets van dat alles in Carmen, een beetje mannelijk bloot in het voorspel van de derde acte daargelaten. Maar wel de actie, de dynamiek, de beweging die ook Haydns ope ra tot een zeer fysiek schouw spel maakten. Regisseur Calixto Bieito houdt kennelijk niet van platge treden paden. Zijn aanpak, ten minste wat deze twee opera's betreft, is verrassend en verfris send omdat hij op zoek gaat naar nieuwe invalshoeken en ongebruikelijke accenten plaatst. Zo heeft hij in Carmen niet de romantische of sensuele sfeer van dit liefdesdrama be nadrukt, maar er het criminele karakter uitgelicht. De smokke laars uit het negentiende-eeuw- se Sevilla zijn louche onderwe reldfiguren geworden die hoe ren en snoeren, rondrijden in oude bakken, hun nagels schoonmaken met zakmessen en zuipen tot ze er bij neerval len. Geweld, intimidatie, agres sie zijn aan de orde van de dag. In die wereld speelt de verleide lijke Carmen haar gevaarlijk spel. Calixto Bieito vraagt veel van zijn zangers. Dansen, vechten, hollen, staan en liggen in de meest vreemde poses. Sommi gen lopen zaterdagavond op hun tandvlees: tenor Youri Alexejev als Don José dreigt er aanvankelijk aan onderdoor te gaan - hij zingt puur op kracht. Maar gaandeweg de voorstel ling herstelt hij zich en krijgt zijn stem glans en zijn voor dracht de noodzakelijke drama tiek. Ook mezzosopraan Annie Vavrille in de titelrol kan het flinke tempo niet altijd bijbe nen. Flaar stem heeft soms net te weinig power en expressieve kracht om helemaal te overtui gen. Wat dat betreft wordt zij af en toe zelfs door Mireia Casas en Franciska Dukel (in de klei nere rollen van Frasquita en Mercédès) naar de kroon gesto ken, al is haar hele 'présence' indrukwekkend - een prachtig staaltje typecasting. De beste vocale prestatie wordt geleverd door de Spaan se lyrische sopraan Ana Rodri- go als Micaëla. Zij heeft niet al leen een zoetgevooisde, warme stem, haar inlevingsvermogen is bovendien zeer groot en haar voordracht natuurlijk. Als 'vleesgeworden onschuld' komt zij zeer overtuigend en geloof waardig over. Dat laatste geldt ook voor bariton David Step henson die zijn rol van stieren vechter/ dandy Escamillo met flair en overtuigingskracht brengt. Het aandeel van het koor, het Zuidelijk Theater Koor en het Limburgs Opera Koor, is opval lend, niet alleen door de vocale inbreng - dirigent Emanuël Pleyers heeft prima werk ver richt - maar ook en vooral door het dynamisch spel. De zangers en zangeressen voelen zich zichtbaar in hun element in het sobere decor, waarin de attri buten - de zes grote oude au to's bijvoorbeeld - voor enkele prachtige plaatjes zorgen. Kos tuums en belichting weten het criminele milieu raak te accen tueren. En dan is er nog het Lim burgs Symphonie Orkest in de bak. Dat begeleidt de vocalisten pittig en alert en laat horen dat het zowel qua ensemblespel als individueel solistische inbreng tot heel wat in staat is. Regie en muziek zijn in elk geval in op perste harmonie. Dirigent Da vid Jones weet kennelijk precies wat Calixto Bieito van hem ver wacht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19