Snel meer betaald parkeren I Schoof wil Marokkaanse inbreng bij bespreking van jongerennota Westerse luxe schokt Alphense Karin Müller Rijn Veenstreek Hooge Burch en Ursula houden informatiedagen Boer spaart gras voor het najaar MAANDAG 8 MEI 2000 Stichting Licht en Duisternis zet kindertehuis op in Roemenië evangelische zender. Bij de opening in augustus of september krijgen vijftien kin deren permanent een plekje in het tehuis. Ook openen twee kleuterscholen in het souterrain van het kindertehuis hun deu ren. „Bevoegde onderwijs krachten gaan daar lesgeven. Het is prachtig om een mooi, luxe kindertehuis neer te zet ten. Maar in de buurt van Gilau wonen veel zigeunerkinderen die worden gediscrimineerd. Speciaal die kinderen willen wij onderwijs bieden. Ze kunnen dan de hele dag terecht op de kleuterschool, krijgen eten en drinken. En het belangrijkste: liefdevolle aandacht." De bouw van het kinderte huis heeft een positief effect op de werkgelegenheid in het dorp. De stichting maakt zo veel mogelijk gebruik van de kennis en ervaring van de plaatselijke beroepsbevolking. „De werkloosheid is gigantisch. De fabrieken zijn gesloten om dat ze zo verouderd zijn. Dief stal komt helaas veel voor. Ook Müller raakte onlangs haar tas met inhoud kwijt. „Mensen zeggen dan wel eens: zie je wel, die zigeuners deugen niet. Maar wat moet je als je geen geiten of kippen hebt en er is absoluut geen werk?" De kosten van het familiehuis komen ongeveer op zo'n twee ton. Het meeste geld komt bin nen via vrienden, donateurs, kerken en scholen. Ook houden we fancyfairs, rommelmarkten en gospeloptredens. Het ge bouw is af, nu nog een keuken, een verwarmingsketel, meu bels, computers en printers." Voor Nederlanders zijn dat alle daagse artikelen. Müller vindt de luxe in haar eigen land schokkend. „We beseffen niet hoe goed we het hier hebben." Alphenaar mishandelt portier alphen aan den rijn Een 23-jarige Alphenaar is dit weekeinde flink tekeer gegaan tegen een aantal portiers in zijn woonplaats. Zaterdagochtend werd hij om 3 uur uit een horecagelegenheid gezet omdat hij een meisje lastigviel. Daarop mishandelde hij de portier. Gisterochtend probeerde hij rond 1 uur een andere horecagelegenheid binnen te gaan, maar daar hielden de por tiers hem tegen. Een 38-jarige Alphenaar spoot vervolgens traangas in de ogen van de 23-jarige en is daarom door de poli tie opgepakt. Verkeersinformatie voor ouderen alphen aan den run Speciaal voor ouderen is er op 17 mei in Al phen aan den Rijn een voorlichtingsbijeenkomst over het ver keer. Aan de orde komen bijvoorbeeld voorrangsregels (ook voor fietsers), verkeersregels voor scootmobielen, invalidewa gens en veertig-kilometerauto's. Deskundigen van Veilig Ver keer Nederland lichten verkeerssituaties aan de hand van dia's toe. De organisatie is in handen van het Overleg Samenwerken de Ouderenbonden OSO. Fietsenmaker Bezemer is aanwezig om nieuwste fietssnufjes voor senioren te demonstreren. De bijeenkomst is van 14-16 uur in de Salvatorikerk aan de Ambon- straat. Gedeputeerde opent fietsroutes regio De Leimuidense gedeputeerde Van der Sar opent op 13 mei de EKO-fïetsroutes door het Groene Hart. Die recreatieve routes verbinden zeven biologische boerderijen en tuinderijen met elkaar. Op de biologische kaas- en zuivelboerderij Landlust, Gnephoek 44 in Alphen aan den Rijn, neemt Van der Sar om 11 uur de folder 'Tussen de bedrijven door' in ontvangst. Daarin beschrijven de zeven bedrijven wat zij op recreatief vlak te bie den hebben. Deelnemers zijn, naast Landlust, onder meer de familie Kempenaar van de Vriezekoop in Leimuiden, de familie Kroon, Huigsloterdijk in Weteringbrug en boerderij Groenland aan de Veurseweg in Voorschoten. Rondleidingen zijn er om 11.30 en 13.30 uur (in Alphen, Leimuiden en Weteringbrug) en om 15 uur in Voorschoten. Dagelijks leven in Europa anno 1000 alphen aan den run» De Alphenaar Dinkelaar houdt op'maandag 15 mei in zijn woonplaats een voordracht over het dagelijks le ven in Europa rond het jaar 1000. De lezing in de trouwzaal van het voormalige gemeentehuis aan het Burgemeester Visserpark is de tweede in een reeks van de Historische Vereniging Alphen aan den Rijn en begint om 20 uur. Informatie over schildklier alphen aan den run» De Schildklierstichting Nederland en de Stichting Aktieve Gezondheidszorg Alphen aan den Rijn organi seren een bijeenkomst over schildldierproblemen. Op 17 mei geven deskundigen informatie over de werking van de schild klier, ziekten en behandelingsmogelijkheden. De bijeenkomst begint om 20 uur in de Bron, Troubadourweg 2. Tentoonstelling over graanmolen benthuizen Molenkenner Vellekoop uit Leidschendammer houdt vanaf vrijdag 12 mei een tentoonstelling in het Molen huis in Benthuizen. Onder de motto 'Ons dagelijks brood' laat de molendeskundige van de provincie Zuid-Holland op uitno diging van de Historische Kring Benthuizen de betekenis zien van graanmolen De Haas. De officiële opening is om 16 uur. Vanaf zaterdag 13 mei om 10 uur kan het publiek de tentoon stelling bezoeken. De expositie, waarbij onder meer de werking van een dorsmachine wordt gedemonstreerd, loopt door tot en met 29 augustus. Het Molenhuis aan de Dorpsstraat 139 is elke zaterdagmiddag tussen 13.30 en 17 uur open. Hooge Burch in Zwammerdam en Ursula in Nieuwveen heb ben binnenkort weer informa tiedagen voor mensen (met na me jongeren) die met verstan delijk gehandicapten willen werken. Op 13 mei heeft de Hooge Burch een open dag van 10-15 uur. Mensen die tegelij kertijd in de zorg willen werken en leren kunnen informatie krijgen. Ook is er gelegenheid om rond te kijken in de leefge meenschap voor verstandelijk gehandicapten en kennis te maken met de bewoners. Stich ting Ursula heeft op 24 mei een informatie-avond van 19-21 uur. Meer informatie is te krij gen via telefoon 0172-630136 (Hooge Burch) en 0172-535739 (Ursula). Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde chec|Ui 1 overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar h Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van b II Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. u ontvangt de foto binnen drie weken. Bredere betaalzone rond centrum Alpl61 In de knusse, met veel rozen en beren ingerichte woning van Karin Müller liggen de foto's uit Roemenië al uitgespreid op de salontafel. Ze is onlangs in Al phen aan den Rijn teruggekeerd na een verblijf van drie maan den in het dorpje Gilau, in Noord-Roemenië. Daar is de bouw van een kindertehuis in volle gang. Müller, oprichtster van de Stichting Licht in de Duisternis, moet weer wennen aan de indi vidualistische levensstijl in het westen. „De mensen daar zijn enorm gastvrij. Als je bij ze op bezoek komt, zetten ze je gerust een uitgebreide maaltijd voor. Ook al betekent dit dat ze een week lang hongeren. Ze vinden het heerlijk als er iemand op vi site komt. De gast krijgt alle aandacht. En niemand die haast heeft of naar aerobics moet. Dat kennen ze daar niet. Thuis is het centrum van de wereld." Müller rilt even als ze haar flatje binnenstapt. Zo lang tus sen de mensen en nu weer een poosje helemaal alleen. Geluk kig heeft ze veel te doen. „Na de val van Ceaucescu zagen we te levisiebeelden van de armoede en de ellende waarmee hij het land had opgezadeld. Ik schrok er vreselijk van. Met een paar vriendinnen besloot ik ernaar toe te gaan met voedsel en kle ding. Via de Stichting Oost Eu ropa Zending kregen we adres sen." De stichting bestaat uit een harde kern van vijf mensen en zo'n tien vrijwilligers. Müller heeft een sterke drijfveer om dit werk toe doen. Ze is baptiste. Haar inspiratie put ze uit de bij beltekst Mattheüs 25 vers 40, Karin Müller: „Een Nederlandse varkensstal is een luxe villa vergeleken bij de krotjes waarin de meeste Roe menen wonen." foto henk bouwman waarin Jezus de discipelen uit legt hoe je met je naasten moet omgaan: Voorwaar, Ik zeg u, in zoverre gij dit aan één van deze mijn minste broeders hebt ge daan, hebt gij het Mij gedaan. Müller vertelt over de armoe de die ze in Roemenië aantrof. „Mensen hebben geen wc, geen elektriciteit, geen stromend wa ter. Een Nederlandse varkens stal is een luxe villa vergeleken bij de krotjes waarin de meeste Roemenen wonen. Door het geboortebeleid van de periode Ceaucescu, die moeders tot baarmachines degradeerde, zijn er veel kinderen geboren. Maar de ouders hadden al nau welijks geld om zichzelf te be druipen. De kinderen kwamen noodgedwongen op straat of in kindertehuizen terecht. „Er zijn alleen al 3000 baby's wees. Zij worden meestal te vondeling gelegd. Geld voor voorbe hoedsmiddelen is er niet." Het verblijf van drie maanden in Roemenië was noodzakelijk voor Müller. „Vorig jaar.zijn we begonnen met de bouw van het kindertehuis. Er moet zo veel geregeld worden. De bureau cratie in Roemenië is verschrik kelijk. Je maakt ergens een af spraak en vervolgens laten ze je drie uur wachten om dan laco niek te zeggen: kom morgen maar weer." De autoriteiten bekijken de activiteiten van de stichting met argusogen. De kinderbescher ming stelt strenge eisen, maar staat welwillend tegenover de komst van het kindertehuis. Müller geeft toe dat de moed haar wel eens in de schoenen zinkt. „Maar gelukkig zijn er al tijd mensen die je weer opbeu ren." Voor het kindertehuis is de stichting op zoek naar een lief devol, christelijk echtpaar. „We zoeken in Roemenië naar een stel dat het familiehuis gaat be heren." Roemenië telt hoofdza kelijk orthodoxe gelovigen (ver gelijkbaar met de Grieks ortho doxe kerk). In de stad zijn er veel baptisten-kerken en evan gelische gemeenschappen. Per soneel werft de stichting dan ook via deze kanalen en via de WARMOND - De korfbalvereniging Warmond or ganiseerde op Hemelvaartsdag een groot toernooi. Het was erg druk op het sportpark Overbos, waar Donderdag 8 mei LEIDEN/WASSENAAR - Het familieconcern 'Men ken Landbouw' behoort op dit ogenblik tot de twee honderd grootste ondernemingen van ons land. De omzet werd de afgelopen 4 jaar meer dan verdub beld en steeg tot boven de 200 miljoen gulden. Het bedrijf biedt werk aan 900 mensen en het afgelopen jaar werd er 221 miljoen kilogram melk verwerkt. Naast een hypermoderne hoofdvestiging in Wasse naar (waar eens de rustieke boerderij 'Rust en Vreugd' stond) heeft men dochterondernemingen in Oud Gastel, Utrecht en Zeist (melk- en melkproduk- ten), Bodegraven en Soest (frisdranken) en Vianen (kaas). Samen met de Leidse slager EimertTeekens bezit men bovendien Kip's Vleeswarenfabriek in Amsterdam. Deze en volgende week wordt er feest gevierd bij Menken Landbouw. Feest, want precies vijftig jaar geleden werd de basis gelegd voor dit omvangrijke familiebedrijf. In 1925 begonnen namelijkl n< ge boerenzoons onafhankelijk van elkaar eer et winkeltje. De een, Th. Heemskerk, deed dat n Noordwijkherhout; de ander L. Th. Menkeni geest. t j 'Leen en An', zoals vele inwoners van Oegst| echtpaar Menken kenden, slaagden erin eer groeiende klantenkring te verwerven. In die aa ren werd door de meeste van de ruim tweedi o melkverwerkers die ons land toen nog kende la melk rauw en ongekoeld verkocht. Gevolg wi e melk binnen een dag zuur was als de koperm direct kookte en afkoelde. De 'flessemelk' w er 1930 door Menken in Oegstgeest geïntrodui y Beugelf lessen werden met de hand gevuld e na in waterbakken geplaatst en vervolgens g riseerd en gekoeld. Na dat proces, dat een p .duurde, werden de flessen stuk voorstuk mlr hand van een etiket voorzien. !r Er JL. W Alphen wil het gebied rond het centrum waar be10 en bezoekers moeten betalen om te parkeren j, uitbreiden. Nog dit najaar moeten er betaalaut»n staan en vergunningen voor bewoners zijn afgeg »e het gebied tussen de Prins Bernhardlaan, de Julia de Oranje Nassausingel en de Swaenswijkbrug. v( roelofarendsveen Na de droogte van vorige week is het gras lang gras verdwijnt onder het kuilplastic om in het najaar weer als voer genoeg. Boeren in de regio kunnen aan niets anders meer denken dan voor de koeien tevoorschijn te komen. aan maaien. Vele tonnen komen er dezer dagen van het land. Het foto taco van der eb Volop 'integratietips' tijdens discussieavond in Alphen annette lameuer Zonder kennis van de Neder landse taal en historie kunnen Marokkanen onmogelijk aar den in Alphen aan den Rijn. Dat betoogde burgemeester Schoof zaterdagavond tijdens de Marokkaanse discussiebij eenkomst Integratiebeleid met betrekking tot Marokkanen in gebouw Nabij. Volgens hem zijn zij verantwoordelijk voor hun loopbaan en moeten zij in zet tonen en hun kansen pak ken. Schoof sluit steun van de overheden niet uit. „Als blijkt dat er behoefte is aan een cur sus Nederlands voor oudere Marokkanen, wil ik mij daar voor sterk maken." Verder sprak hij zijn waardering uit over het initiatief voor de bouw van de Marokkaanse moskee. Wel betreurde Schoof het dat de Mar okkaanse vrouwen schit terden door afwezigheid. De burgemeester moedigde de Marokkanen aan om zich actief op te stellen en vooral mee te praten over de jongerennota. Ondanks het fraaie zomer weer bezochten ongeveer hon derd mensen de bijeenkomst die de Marokkaanse Stichting Horizon organiseerde. Horizon is drie jaar geleden opgericht met het doel eigen inzet en in breng van Marokkaanse Alphe- naren te bevorderen. De Ma rokkaanse gemeenschap be staat uit ongeveer 1300 men sen, van wie er 845 jonger zijn dan 25 jaar. Behalve Schoof na men Halim El Madkouri (be leidsmedewerker Samenwer king Marokkanen en Tunesiërs) SP-raadslid Gronert en ge spreksleider Said Bouddouft, consulent bij Meander, deel aan de discussie. De centrale vraag was: hoe is het gesteld met de integratie van Marokka nen in de gemeente. Schoof was daarover tamelijk tevreden. Gronert wees op de grote con centraties van allochtonen in de wijk Ridderveld. Maar Halim El Madkouri wilde geen men sen dwingen om ergens anders te gaan wonen. Een lijn in de discussie ont brak, maar goede raad was er te over. Zo kunnen lagere huren wijken aantrekkelijker maken voor Marokkanen. Een voorma lige lerares van een protestants christelijke school in Ridderveld wees op het hoge percentage analfabeten onder Marokkaan se vrouwen. Daardoor ontgaat hun wat er op basisschool ge beurt. Huiswerkbegeleiding door vrijwilligers vond A. Ahalli van Horizon geen goede oplos sing. El Madkouri bracht daar tegenin dat huiswerkbegelei ding niets met normen en waarden te maken heeft, maar met het aanleren van vaardig heden. Voormalig Groen-Linksraads- lid Bosman vroeg zich af waar om de Marokkaanse volkstuin- bezitters niet participeren in het bestuur van de volkstuin vereniging. „Het is ook in hun belang om lage huren te beta len." De opmerking van El Ma dkouri dat deze mensen andere zorgen aan hun hoofd hebben was niet besteed aan Schoof. De oudere Marokkanen in de zaal lieten de microfoon voor wat hij was, ook na herhaalde uitnodigingen van de forumle den. Toch was voorzitter El Ay- achi tevreden. „De bedoeling van de bijeenkomst is om be grip te kweken tussen Marokka nen en Nederlanders. We heb ben het gevoel dat de diverse instanties ons serieus nemen. Zo zijn we in gesprek met de gemeente over een eigen pand. Bewust kiezen we niet voor een ruimte in de moskee. We willen zelfstandig en onafhankelijk opereren." saskia buitelaar De parkeerdruk in het centrum neemt toe, verklaart wethouder Groën in 't Wout de noodzaak om sneller dan gepland het parkeergedrag in de straten te regelen. Sinds vorig jaar zomer bestaat die regulering al rond om het stadskantoor. Bewoners en bedrijven hebben daar een vergunning nodig (respectieve lijk 60 en 240 gulden per jaar) om hun auto te mogen neerzet ten. Centrumbezoekers moeten een kaartje kopen. Maar al snel na de invoering bleek dat be zoekers hun auto liever twee straten verderop gratis parke ren en verder gaan lopen. Dat levert de woonwijken die aan de rand van het betaalgebied liggen veel drukte en par keeroverlast op. De wethouder denkt dat die problemen zijn verholpen als het betaalgebied vier keer zo groot wordt. „Dan zijn de af standen zo groot dat bezoekers het niet meer lonend vinden om een gratis plek te zoeken, dat is uit onderzoek gebleken.". Aanvankelijk was het de be doeling de parkeerregeling stapsgewijs in te voeren. Op die manier hoopte de wethouder parkeergedrag zo te kunnen sturen, dat de auto's de wijk uit zouden zijn als de parkeergara ges onder het stadhui winkelhart klaar zijn. gebied zou dan pas in ledig als betaalzone 2 richt. „Op verzoek van de f teraad kaderen we het bied al af. De raad heel begin af aan gevraagd grijpen als de parkeert schuift", zegt Groen in Zodra de raad zijn p snelle uitbreiding gt bekijkt de wethouder welke maatregelen zijn. Naar verwachtiijn laatste fase in oktobf vember van dit jaar ing IE! Door de versnelde p nemen de kosten toe meenteraad had 1 mil den voor de plannen veerd. De wethouder 1,2 miljoen gulden. „0 uitzendkrachten nodij n die de vergunningen woners en bedrijven uitschrijven. Bovendiei er tellingen worden u en is kentekenonderzo om te kijken waar }g vandaan komen, maatwerk leveren. Ondanks de klachtei woners vindt de wetht de eerste fase 'fantastic* is verlopen. „Dat de en de Van Velzensiot staan is een kenmerk II t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Dinsdag 8 Mei LEIDÉN - Dat ook 'de leerlingen' der Zondagsche herhalingsschool, opgericht door de :Vereeniging tot Bevordering van geregeld Schoolbezoek', het 25-ja- rig bestaan dier school en tevens het 25-jarig onder wijzerschap van het hoofd dier school niet onopge merkt voorbij wilden laten gaan en reeds eenigen tijd te voren een aardig plan hadden beraamd, bleek gisteren, Zondag, ten zeerste. Reeds lang voor 12 uren waren zij bijeen en wachtten met verschoon baar ongedukd op de komst van hun geliefden leer meester. Een der oudste leerlingen nam daarop het woord om namens allen op ongekunstelde wi danken hulde te brengen aan den man, die r veel ijver, nauwgezetheid en liefde zijn taak! vuld. Dat zij daarbij een stoffelijk bewijs hun kentelijkheid gaven, strekte hun hart tot eer, 11 werd ook, als zoodanig, opgevat, toen de heei der Jagt met een zeer gepaste toespraak, one muntend gekozen woorden dien dank en die in aanvaardde, hen aanspoorde zoveel mogelijk e te trekken van het onderwijs aan die school g ;n en na allen welgemeend de hand gedrukt tel di hen, met vergenoegde aangezichten, huiswa ,e ANNO 1975 het voor de een picknicken was en voor de 'strijdleveren'. foto archief leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18