Voorschoten: begraafplaats privatiseren Ouders zijn wachten op extra kinderopvang zat :3 Verhitte hoofden op Pokémonbeurs Belangenvereniging A4-HSL wil aantal leden verdubbelen Regio 1: Vrouw fijngedrukt tussen twee paarden DAG 8 MEI 2000 973 llr gewonden bij ongeval Leiderdorp >rp» Een 76-jarige man uit Leiden is zaterdagmorgen ial op een tegenligger ingereden. Dat gebeurde op de Pers- ioepweg, net voorbij het Rijnland Ziekenhuis. De man „onwel, en kwam op de verkeerde weghelft terecht. Zowel f Jjjdenaar als de bestuurder van de tegemoetkomende auto, '-jarige man uit Veendam, werden met letsel aan het naar het LUMC overgebracht. Twee andere inzittenden, .d-jange vrouw en een 6-jarig jongetje uit Hoogezand, lie- p Jchte verwondingen op en werden naar het Rijnland Zie- Uis overgebracht. jblemen met water verholpen iaar» Alle Wassenaarders kunnen weer ongehinderd wa- ipen. De afgelopen dagen leverde dat voor een aantal in- s van de gemeente problemen op, nadat een van de vier lortleidingen tijdens baggerwerkzaamheden in een wei- iaa&p de grens met Voorschoten beschadigd was geraakt. Af in donderdag is het euvel weliswaar al hersteld, maar pas irgen kon de NUON de leiding weer in gebruik nemen. :ers toonden aan dat de kwaliteit van het water weer in or- tussie over verkeer in Voorschoten jchotenVerkeer of verkeerd? Dat is het thema van de dis- lop maandag 15 mei in het Cultureel Centrum in Voor- jen. Onder leiding van Victor Deconinck gaan wethouder gr, L. Hoogvliet (vertegenwoordiger van bewonersvereni- Boschgeest), C. Broeksma (secretaris Kamer van Koophan- (l. Kühn (vertegenwoordiger van de winkeliers in Voor- |en), H. de Heer (bestuurslid Stichting Wonen en Verkeer) Persoon (voorzitter Veilig Verkeer Nederland, afdeling choten) vanaf 20.00 uur met elkaar in debat. De discussie jrganiseerd door de Ondernemers Vereniging Voorscho- :hqten Voorschotenaren hebben tot 15 mei de gelegen- m hun hond alsnog te laten registreren. Daarna gaat de •nte huis aan huis controleren. Wie dan nog geen aangifte jedaan krijgt een boete. Voorschoten denkt op die manier leer hondenbelasting binnen te krijgen. Naar schatting enkele honderden 'illegale' honden in de gemeente. gehtjesmarkt in Leiderdorp b^ioRP» Leeuwebekken, afrikaanljes, ijsbloemen en nog an- Olanten zijn zaterdag 13 mei in Leiderdorp te koop op de desmarkt op de Oranjegalerij en bij Winkelcentrum ^orst. De opbrengst gaat naar de organiserende Leider- Zangvereniging Excelsior. De markt begint om 9.00 uur urttot 16.00 uur. irschoten zoek 'illegale' honden lerroute fietsers in Warmond )nd Op de landelijke fietsdag is in en om Warmond een rroute uitgezet. Zaterdag 13 mei zijn van 9.00 tot 13.00 uur jeschrijvingen te koop bij de VW-Uitwinkel in Warmond. ior 17.00 uur eindigt, krijgt een medaille als aandenken, ite is 37 kilometer lang en deelname kost 5 gulden. De ïgst is gedeeltelijk bestemd voor de Nederlandse Hart ig- Inemers gezocht zomermarkten igj )nd Galerie het Oude Raadhuis houdt dit jaar zeven zo- arktjes in Warmond. De evenementen worden vanaf 8 juli den op het pleintje bij de dorpspomp. Vanaf 8 juli wor- zomermarktjes wekelijks gehouden, tot en met 19 au- telkens van 11.00 tot 16.00 uur. Wie zin heeft om mee te lfkpi de markten kan zich aanmelden bij Liesbeth Ponsi- ,e[71-3011903; maandag tot en met vrijdag van 18.00 tot f6i iur) ofbij Clara Sikking (071-3011109 (vrijdag van 19.00 00 uur). Bij mogelijke deelnemers denken de initiatiefne- inder anderen aan 'taarten- en koekenbakkers, plant ers, muziekmakers en bewaarders van selectieve romme- Jeugdige bezoekers van de ruilbeurs onderhandelden stevig over de aan- en verkoop van kaarten. foto eric taal wassenaar ane pieter wisse Verhitte hoofden, met de blik strak op de kaartjes, stonden ze in groepjes van drie of vier zwaar te onderhandelen in boerderij Ter Weer in Wasse naar. Op grote schaal werd er gekocht, geruild en verkocht. Het ging gisteren niet om een rommelmarkt, een boeken beurs of een schelpententoon stelling, maai' om een Poké- mon-ruilbeurs. Pokémon, een afkorting van pocketmonsters, is de grootste rage van het mo ment onder kinderen tot een jaar of twaalf. En onder hun ou ders of grootouders. Buiten op het terras staan de meest fanatieke verzamelaars. In de felle zon proberen kinde ren hun verzameling compleet te maken. Mark mist nog maar vijf kaarten van de hele serie. „Heb jij nummer 54? Ruilen te gen 47? Die heb ik dubbel." Jus tin van drie en Michael van zes laten zich door opa en oma as sisteren. ,,Ze zijn nog te jong om het goed te begrijpen. Daar om doen wij het voor hen. Kijk, we hebben alles in mappen voor ze geordend", aldus opa. De meeste Pokémon-verza- melaars hebben al voor de ope ning van de beurs in de gaten dat opa en oma kapitaalkrachti ger zijn dan de gemiddelde aanwezige. „Al die kinderen willen aan mij verkopen, maar ik wil van die kinderen geen dieven maken", zegt opa. „Met dollartekens in hun ogen ren nen ze hier op af. Als ik alles koop leren ze niks." Voor Poké- monkaarten wordt tot tachtig gulden neergeteld. „Mijn verzameling heeft me zo'n vijftig gulden gekost. Maar nu stop ik ermee. Vandaag heb ik alles verkocht. Met twintig gulden winst", zegt Oscar van twaalf. Ook zijn broertje Joris denkt erover te stoppen. „Het wordt een beetje saai. Kijk, je kunt er drie dingen mee doen. Het Pokémon-spel, maar ik ken niemand die dat begrijpt, dat is zo ingewikkeld. En je kunt er ook om spelen. Naar een muur gooien en degene die het dichtst bijgooit, wint de kaart van de ander. En je kunt nog gewoon ruilen." Binnen, in de boerderij, wordt de Pokémonfilm ver toond. Maar veel meer aan dacht is er voor de kraam waar allerhande Pokémonartikelen worden verkocht. Het loopt er werkelijk storm. „Wij verdienen hier helemaal niets aan. Ik sta hier vandaag gratis. Maar als jongerencentrum moet je in spelen op rages, ook als er grof aan wordt verdiend", zegt jon gerenwerker Jeroen van Keste- ren. Voorschoten wil de begraafplaats Rosenburgh alsnog privatiseren. Drie jaar geleden verzetten de gemeente raadsleden zich daartegen. Zij voerden toen als argu ment aan, dat de gemeente zeggenschap moet houden over alle aspecten van het begraven op een algemene begraafplaats. Omdat sprake is van een structureel tekort van vijftigduizend gulden per jaar stelt burgemeester en wethouders de raad voor om de Landelijke Organisatie van Begraafplaatsen, LOB, nu toch een 'oriënterend' on derzoek te laten uitvoeren. voorschoten jan preenen „Wij realiseren ons dat mogelij ke privatisering een vergaande stap is, maar wij achten het ver standig om inzicht te krijgen in onder andere kosten en op brengsten ten behoeve van ver dere besluitvorming", zo schrij ven B en W in een voorstel aan de commissie openbare wer ken, die volgende week woens dag vergadert. Verder denken burgemeester en wethouders aan het verhogen van de tarie ven met ongeveer tien procent, het verlagen van de onder houdskosten voor de begraaf plaats en het verlagen van de kosten van de aula. In 1997 besloot Voorschoten al de tarieven voor het gebruik van de aula en de rouwkamer aan te passen aan de prijzen die elders in de regio gelden. Dat hield toen een verhoging in van ongeveer driehonderd procent. In verhouding daarmee is de voorgestelde stijging van onge veer tien procent van de tarie ven voor de begraafplaats min der spectaculair. Een fami liegraf (twee personen) voor dertig jaar kost nu 4.410 gulden. Een graf voor één persoon kost nu voor vijftien jaar 1.098 gul den. Het verlagen van de onder houdskosten voor Rosenburgh hoeft volgens een woordvoer der van de gemeente niet in te houden dat de kwaliteit van het onderhoud minder wordt: „Het is de bedoeling dat de LOB vooral kijkt naar de efficiency: kan het voor minder geld met hetzelfde resultaat?" De gemeente schat de kosten van het onderzoek op twintig duizend gulden. B en W willen de conclusies nog dit jaar aan de raad voorleggen. Een 30-jarige vrouw uit Voor schoten is gistermiddag fijnge drukt tussen twee paarden. Bont en blauw en met een ge kneusde lever en andere inwen dige kneuzingen is zij overge bracht naar het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp. Het on geluk gebeurde na afloop van het Nederlands Kampioen schap Carrouselrijden voor E- groepen, dat werd gehouden in de Leiderdorpse manege Liethorp. De wedstrijden waren al ten einde, toen een van de paarden plotseling losbrak. Het dier zocht direct een 'aangelijnde' soortgenoot op. Toen de Voor- schotense te hulp snelde en de paarden uit elkaar wilde halen, kwam zij tussen de dieren te recht en werd fijngedrukt. Eerder op de dag was er ook al een tegenvaller voor de orga nisatie van het hippische eve nement. Een trailer van de Har- jo Hoeve uit Deil schaarde ter hoogte van Beesd, waarbij twee paarden zwaar gewond raakten Een van de paarden is als ge volg daarvan afgemaakt. De Deilse delegatie heeft zich di rect van de wedstrijden terug getrokken. Daarna telde het evenement nog zeven deelnemers, die zich in groepen van zestien ruiters en amazones via allerlei dres- suurproeven presenteerden op muziek. De E-groep van de Hollandse Manege uit Amster dam bleek de sterkste. De seni oren van Liethorp werden tweede en kregen de Prix d'Ele- gance toegekend. oegstgeest suzanne barbier De oudercommissie van de Stichting Kinderopvang Oegst- geest (SKO) is boos op de ge meente, omdat die al vier jaar uitbreiding voor de naschoolse opvang belooft maar daar niks van terecht brengt. In een brief aan de gemeenteraad zeggen de ouders, dat ze lang genoeg aan het lijntje zijn gehouden. Volgens de ouders is de grens bereikt. In het noodgebouw aan de Lavendelhof wachten 140 kinderen op permanente huis vesting, nog eens 130 kinderen staan op de wachtlijst. Volgens E. Roeffen van de ou dercommissie is de gemeente 'niet bereid om haar nek uit steken'. „Kinderopvang in Oegstgeest is een sluitpost. Dat moet je concluderen als elk plan dat wordt geopperd, net zo snel van tafel verdwijnt. We hebben de indruk dat wethou der Steens wel hard werkt aan een oplossing, maar dat ze wei nig steun krijgt in het college. ••Dat is vreemd, want de wacht lijsten worden de komende ja ren alleen maar langer. Als de uitbreiding er niet op korte ter mijn komt, moeten ouders hun baan opgeven." In haar brief stelt de commis sie dat de uitbreiding van kin deropvang voor de gemeente niet de hoogste prioriteit heeft. Roeffen: „De SKO heeft in vier jaar tijd drie kostbare bouw plannen gemaakt voor drie mo gelijke locaties. Zo gauw als omwonenden bezwaar maken omdat een stukje groen moet worden bebouwd, blaast de ge meente alles weer af. Ze stelt de verkeerde prioriteiten. Voor de Gerrit Rietveldlaan in de Mor sebel ligt nog steeds een com pleet bouwplan klaar." Omdat de gemeente weigert de knoop door te hakken, wor den basisschoolkinderen opge vangen in een portocabin op de Lavendelhof. Volgens Roeffen hebben de ouders daar twee jaar geleden in toegestemd 'met de rug tegen de muur'. „Het is behelpen in zo'n noodvoorzie ning. De voorwaarde was dat er zo snel mogelijk op een andere locatie uitbreiding zou komen. Daar wachten we nog steeds op. 'Het is nu erop of eronder' De Belangenvereniging A4-HSL is een campagne gestart om het aantal leden te verdubbelen. In de Oranjewijk en Kerkwijk is huis-aan-huis een informatie folder verspreid, waarin bewo ners worden opgeroepen om actief lid te worden. Volgens se cretaris J. Duiser gaat het om een eenmalige actie: „We ho pen een breder draagvlak te krijgen. Want het is nu erop of eronder." De Leiderdorpse belangen vereniging telt ruim 450 leden. Dat aantal is al jaren stabiel. Nu eind deze maand duidelijk wordt of de W4-plannen van Leiden, Leiderdorp, Zoeterwou- de en de provincie financieel haalbaar zijn, moet dat aantal omhoog, vindt de belangenver eniging. „Het zijn de laatste loodjes, en die wegen nu eenmaal het zwaarst. Nieuwe instroom van mensen die meedenken is daar om hard nodig. Doe je dat niet, dan blijven het steeds dezelfde actievelingen die de kar trek ken", legt Duiser uit. Dat de plannen rond de ver diepte aanleg leven in Leider dorp, staat voor hem buiten kijf. „We hebben niet voor niets zoveel leden. Maar er zijn nu eenmaal altijd mensen die net dat beslissende zetje nodig hebben. Via de informatiefolder hopen wij hen dat zetje te kun nen geven." De belangenvereniging maakt zich al tien jaar sterk voor een verdiepte ligging van de A4 tot voorbij de Ericalaan. Zij doet dat in goed overleg met de gemeente Leiderdorp. „Want wij hebben dezelfde be langen", zegt Duiser. Op 29 mei houdt de vereni ging haar jaarlijkse ledenverga dering. Duiser: „Dat is een paar maanden later dan gebruikelijk, omdat er in de eerste helft van 2000 weinig nieuws was." De bijeenkomst vindt plaats in het Partycenytrum aan de Hoofd straat 12. uic j VIJ J p oU .fs «njt - ?ks lvei 1. I ie i J mn :rblr lelt k ■en Ordinaire epistels gaan rond in Leiderdorp. Waar jongeren ouderen lastig vallen. En de volwassenen elkaar daarover weer uitgebreid lastig vallen. Stompwijk is sinds kort een exportartikel van ongekende omvang. Het dorp is online. De bewoners rond de "Buiten- hofvijver worden de laatste weken vrijwel dagelijks ver blijd met post. Is het niet van Bur- gerBelangen Leiderdorp, dan is het wel van het Leiderdorpse college van burgemeester en wethouders. Inzet van de brievenstrijd is de jon gerenontmoetingsplaats (JOP) op het eilandje aan de Buitenhoflaan. Bewoners zijn daar nooit fatsoenlijk over geïnformeerd, schrijft BBL in een manifest van twee kantjes. BBL verspreidt misleidende informatie, gaat het college daar met drie pagi na's overheen. Het laatste woord komt voorlopig weer van BBL (twee A4-tjes). „Dit college laat zijn ware gezicht zien door opnieuw een halve waarheid mee te delen", is de strekking van het betoog dat omwonenden in hun brievenbus aantroffen. Het begint zo langzamerhand een beetje ordinair te worden, al die brieven waarin de ene partij de an dere voor rotte vis uitmaakt. Het enige wat nog ontbreekt is schut tingtaai. Maar als de brievenstrijd in dit tempo doorgaat, zal ook dat niet lang meer duren. Als beide partijen dan zo graag hun meningsverschillen schriftelijk wil len uitvechten, is het misschien handig om jongeren - want daar is het tenslotte allemaal om begonnen - daar op een creatieve manier bij te betrekken. Al die brieven met boude uitlatingen en valse insinuaties moeten namelijk ook bezorgd wor den. Schakel daar een paar van die belhamels voor in, dan ben je van die overlast af. Het haalt ze in elk ge val even van de straat. Rest natuurlijk de vraag waar je de gemiddelde omwonende v^n de Buitenhofvijver eigenlijk meer mee straft: met een paar rokende, drin kende, rumoerige jongeren op af stand, veilig weggestopt op een ei landje. Of met pagina's vol geneuzel en geleuter op hun deurmat. Exportartikel Na World Online is er nu ook: Stompwijk Online. Dat maakt het Leidschendamse dorp ineens tot een exportartikel. De hele wereld hoeft straks nog maar één adres te onthouden om op de hoogte te blijven van alles wat zich hier afspeelt. Voor de goede or de, dat adres is: www.stompwijk.nl Twee Leidschendamse jongens heb ben maandenlang gewerkt aan het ontwikkelen van een eigen site. Dankzij hen heeft Stompwijk sinds vorige maand een nieuw, virtueel dorpsplein, waar Amerikanen en andere internationale websurfers moeiteloos naartoe kunnen. Bezoe kers kunnen chatten, nieuwtjes uit wisselen en verslagen lezen van lo kale evenementen. Zoals bijvoor beeld het Pyjamafeest, dat op 1 april gehouden werd. Er zijn foto's te zien, er is een prijsvraag en er zijn links naar andere Stompwijkse in ternetadressen. De belangstelling voor de site is groot, melden de initiatiefnemers in de laatste 'Dorspketting'. Op de eer ste dag brachten 87 computerge bruikers een bezoek aan de inter netpagina. Het gastenboek staat vol loftuitin gen en die zijn terecht, want www- .stompwijk.nl biedt tal van actuele weetjes. 'Leuk om Stompwijk te vin den op de digitale snelweg', schrijft Corrie Bolleboom. Een anonieme gast laat weten dat Stompwijk het 'geweldigste dorp is dat er bestaat'. Clasien van Dijk uit Leidschendam leiderdorp De een buigt spiegels van au to's om en breekt ruiten wissers af, de ander rookt stiekem een joint je. Als je jong bent mag dat. Maar als je de leeftijd van burgemeester Zon- nevylle hebt bereikt, dan hoor je zo langzamer hand toch beter te we ten. Sterken als eerste burger vervul je ook nog zoiets als een voor beeldfunctie. En dan geeft het natuurlijk geen pas om de champagne die je niet meer lust zo maar over een verkeers bord uit te gieten. Of nog erger: dat door een ander te laten doen. Of heeft het er mis schien iets mee te ma ken, dat de exacte lig ging van de Leiderdorp se jachthaven door de verbreding van de A4 nog steeds niet bekend is? Boten feestelijk ten doop houden zou in het meest ongunstige geval wel eens iets van voor bije tijden kunnen zijn. En je moet je champag ne toch ergens laten? FOTO HIELCO KUIPERS is er blij mee om 'helemaal up to da te' over Stompwijk te blijven. Toch kent de vooruitgang ook hier zijn beperkingen. Want op het nieu we dorpsplein komen nagenoeg de zelfde bezoekers als in de plaatselij ke partyherberg Het Blesse Paard. De Stompwijkse chatbox ('lekker chatten met buren of aboriginals') is meestal leeg. Een enkeling die had gehoopt op spannende contacten met verre vrienden beklaagt zich daarover in het gastenboek. Waar precies één buitenlander acte de presence geeft: Anton Franke uit Massachusetts. 'Ook in Amerika kij ken we nog naar de Stompwijkse website. Zeer goed.' Vermoedelijk een oud-Stompwijker met heimwee.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17