Wilhelmina waakt voortaan over haar eigen Wachtlijst voor plek in jachthaven groeit 'SekscluÉ bliiven s A Duin Bollenstreek Brand verwoest bedrijf in Hillegom Zomer in de lente Space Expo zoekt astronauten-in-de-dop voor Space Camp in Verenigde Staten Topdrukte bij reddingsdag Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 MAANDAG 8 MEI 2000 Id* Drie vechtersbazen aangehouden noordwukBij een vechtpartij op de Parallelboulevard in Noordwijk moest de politie vrijdagnacht met een hond en de wapenstok tussenbeide komen. Drie mannen werden aange houden. Een 22-jarige man uit Hazerswoude-Dorp kon na ver hoor naar huis, een 19-jarige plaatsgenoot van hem en een 18- jarige Benthuizer gingen de cel in. Noordwijker mishandelt duo noordwuk Een 18-jarige Noordwijker is vannacht aangehou den omdat hij bij een bar in zijn woonplaats twee Warmonders geslagen zou hebben. Volgens de slachtoffers, 25 en 22 jaar oud, viel hij hen eerst verbaal lastig. Brommers botsen bij inhalen katwukEen inhaalmanoeuvre op de Valkenburgseweg in Kat wijk leidde zaterdagavond tot een botsing tussen twee bromfiet sers. Zij wilden een auto links inhalen, maar die ging net een andere auto voorbij die rechtsaf sloeg. Een van de bromfietsers, een 17-jarige Katwijker, is met onbekend letsel naar het Elisa- bethziekenhuis gebracht. noordwuk job de kruiff vervolg van voorpagina Koningin Wilhelmina is terug in Noordwijk en waakt voortaan over de naar haar genoemde bou levard. 'Soldaat van Oran je' Erik Hazelhoff Roelfze- ma onthulde gisteren een standbeeld vervaardigd door kunstenaar Kees Ver kade, aangeboden door de Hotels van Oranje ter ge legenheid van hun 15-ja- rig bestaan. Ze staat met haar mg naar de zee, pre cies zoals ze op 4 april 1940 de in Noordwijk ge legerde troepen inspec teerde. De officiële onthulling van het beeld trok een paar honderd genodig den, deels dragers van de Militaire Willemsorde, en nog veel meer toevallige bezoekers, deels in zwem broek of bikini. Die laatste groep moest zich wel te vreden stellen met een verblijf achter rood-wit blauw versierde drang hekken, een blik op Harry Mens of hooguit een hand van Pim Fortuyn. Het beeld staat op nog geen dertig meter afstand van waar ze toen stond, aldus A. Mol, een van de twee eigenaars van de ho tels. Hotels die zich vol gens hem in standvastig heid, karakter, eigenzin nigheid en loyaliteit graag aan Wilhelmina spiegelen, zo zei hij bij de onthulling. En die met het standbeeld - het is van brons, 2,25 meter hoog en staat op een hoge hardstenen sok kel - na het aanleggen van de zogeheten duintuinen, opnieuw het voortouw nemen met het opknap pen van de boulevard. De gemeente hoopt in sep tember 2001 met de lang verwachte en 'ingrijpende vernieuwing' van de KW- boulevard te beginnen, kondigde burgemeester Van der Sluijs in zijn toe spraak aan. Om de koningin voor degenen die haar niet ge kend hebben wat dichter bij te brengen, zoals hij het zelf noemde, haalde de 83-jarige Hazelhoff Roelfzema, in de oorlog haar adjudant, herinne ringen op. Hoe hij zelf bij de eerste ontmoeting de neiging had om de majes teit in haar arm te knijpen. „Want ik kende haar al leen van dubbeltjes en postzegels." Hoe hij gaan deweg de oorlog 'geheel aan haar verknocht raak te'. En hoe graag Wilhel mina na de bevrijding te rug naar Nederland ging met 'gewone jongens' en het liefst ook voor een nachtje in een 'gewone boerderij' haar intrek had willen nemen. De weg van het Oranje hotel (de Scheveningse gevangenis waar veel ver zetsmensen werden vast gehouden) naar de Hotels van Oranje is een lange geweest, concludeerde Hazelhoff Roelfzema. Te genwoordig woont hij op Hawaii, maar hij was toch in Nederland voor het 185-jarig bestaan van de Willemsorde en voor de promotie van zijn pas ver schenen autobiografie ('volgende week tweede druk'). De onthulling van het standbeeld deed hij er graag bij. Jos IK° Gemmeke, evenea der in de Militaire llP,mn sorde, assisteerde het wegtrekken vf doek. Beiden ï.n.^ Noordwijk indrl"T, kend. Hazelhoff f.m* ma: „Zoals het errs ziet, is het de leukj alle Nederlandse.uji plaatsen." En datp mand die er bij eeggAAR bezoek, in '42 n^per bootje vanuit Enjrs ve nog beschoten waportl is een lang verhaag di het liep goed af." ,en d irge hillegom plof van joolen Een felle brand heeft zater dagnacht de helft van een bedrijfspand aan de Hille- gomse Oude Weerlaan in de as gelegd. Het vuur ont stond rond twee uur in de loods waarin een spuiterij annex straalbedrijf is geves tigd. De oorzaak van de brand is onbekend. Toen de brandweer arri veerde kwamen de vlam men door de kieren van het stalen bouwwerk, dat geen ramen heeft, naar buiten. Op dat moment hoorde de brandweerlieden twee ont ploffingen. Dit bleken gas flessen te zijn die explo deerden. Omdat onduide lijk was of er nog kans op meer ontploffingen be stond, bleef de brandweer op afstand en werd de as sistentie gevraagd van korpsen uit onder andere Leiden, Heemstede en Ben- nebroek. Nadat de inmiddels gear riveerde eigenaar van het bedrijf kon garanderen dat er geen voorwerpen meer in de loods waren die kon den ontploffen, konden de brandweerlieden dichterbij komen en viel het vuur be ter te bestrijden. Omdat het frame van de loods van hout was en er veel houten spullen in het bedrijf lagen, sloegen de vlammen snel om zich heen. Maar dankzij een scheidingswand die de loods in tweeën deelde, bleef de helft van het pand Rond kwart over vier gaf de brandweer het sein brandmeester. Vervolgens werd er nog ruim een uur nageblust. Voor zover de milieudienst kon constate ren kwamen er geen scha delijke stoffen vrij. De brandweer schat de schade op zo'n half miljoen gul den. Vandaag bepaalt de technische recherche in sa menspraak met de brand of een onderzoek naar de toe dracht van de brand nodig katwuk/noordwuk Misschien was het water nog een beetje te koud, maar verder was het afgelopen 'bevrijdingsweekeinde' uitstekend toeven aan de kust. De strandpaviljoens deden onverwacht goede zaken, want op de terrassen was een lege stoel een uitzondering en op het strand kozen de liefhebbers massaal voor 'bakken' in de zon en een duik in het water. Niet alleen langs de kust was het druk. Ook de fietspaden in de streek waren vol met mensen die genoten van delaatste bollenvelden en het zomerse weer. foto anp Havens zien geen oplossing probleem duin- en bollenstreek natasja augustinus De wachtlijsten voor een lig plaats in een jachthaven in de Bollenstreek worden steeds lan ger. Door de groeiende welvaart schaffen steeds meer mensen een bootje aan, terwijl het aan tal ligplaatsen bij jachthavens niet of slechts mondjesmaat toeneemt. Daar komt nog bij dat veel gemeenten maatrege len nemen tegen het 'illegaal' afmeren van vaartuigen. Een van de jachthavens waar de wachüijst groeit, is Jonkman in Sassenheim. De afgelopen maanden is het aantal ligplaat sen met dertig plekken uitge breid, maar desondanks wordt de lijst van belangstellenden die wachten op een plaatsje langer ..en langer. Volgens H. van Na men van de Sassenheimse ha ven zijn er bij hem al zo'n zestig boten die tijdelijk een plek heb ben gekregen bij de Braassem en de Westeinderplassen. Hij ziet ook zo snel geen andere oplossing voor het probleem. „Je kunt natuurlijk niet alle kanten op om uit te breiden." Ook bij Rijnsburg Water sportcentrum is er ruimtege brek. Uitbreiding van de haven aan het Kanaalpad Noord-West zit er niet in, want dat wordt door de gemeente niet toege staan, vertelt eigenaar M. Nie vaart. „De winterstalling van 3.500 vierkante meter zit de ko mende twee jaar vol met zo'n 140 boten. Daarbij liggen er ook nog eens 350 op de wal. In de zomermaanden liggen de boten allemaal in het water. En ik kan geen kant op." Nievaart wijst er op dat er steeds vaker villa's langs het water worden gebouwd. Dit maakt dat bootjes die daar een plekje hadden gevonden, moe ten wijken. „Er blijft op deze manier weinig ruimte over. Ik kan dan de ligprijzen wel ver hogen, maar ik heb een hoop zestig-plussers die net aan een ligplaats kunnen betalen. Die wil ik niet tekortdoen." Ook volgens Nievaart speelt een rol dat het steeds vaker verboden wordt om een bootje gewoon langs de kant van een sloot aan te leggen. Daardoor worden booteigenaren gedwongen een plekje in een officiële jachtha ven te zoeken. Bij de Warmondse Jachtha ven Gebr. Visch aan de Kager- plassen zijn het vooral de boten groter dan zeven meter, die niet meer kunnen worden geplaatst. „Voor deze boten zit ik nog wel jaren vol", zegt eigenaar Visch. De Warmondse jachthavenei- noordwuk anp Space Expo is op zoek naar twee jonge aspirant astronauten voor uitzending naar het internatio nale Space Camp. Het bekende ruimtekamp wordt van 28 juli tot en met 5 augustus gehouden in de Verenigde Staten. De reis voert naar Hunts- ville in de Amerikaanse staat Alabama, bakermat van de Amerikaanse ruimtevaart. Space Expo mag in opdracht van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NI- VR) een jongen en een meisje voor het Space Camp selecteren. Tijdens het kamp maken jongeren uit de hele wereld kennis met het Amerikaanse ruimtevaart programma. Zo worden ze bemanningslid op een gesimuleerde ruimteveervlucht. De cursisten krijgen ook uitgebreide 'ruimtetraining'. Ook staat er een bezoek aan het Marshall Space Flight Center, waar de echte Space Shuttle-astronauten worden getraind, op het programma. De eerste Nederlandse selectieronde bestaat uit het beantwoorden van ruimtevaartvragen en het schrijven van een motivatie. De inschrijving sluit op 18 juni. Drie jongens en drie meisjes ont vangen daarna van de selectiecommissie een uit nodiging voor een gesprek. Op 30 juni wordt ver volgens in Space Expo in Noordwijk bekendge maakt, welke twee kandidaten ons land gaan ver tegenwoordigen tijdens International Space Camp 2000. Voorzitter van de selectiecommissie is de. Ne derlandse ESA-astronaut André Kuipers. Jonge ren die zich kandidaat willen stellen voor de trip vinden alle informatie op cybersite ww- w. 12move.nl. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly over een af stand van ongeveer 360 km. P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 5, 6, 9; P. de JVlooy 2, 3, 7, 8, 10; R. v.d. Geer 5; P.V. Leiderdorp Comb. J. Hartevelt 1, 9; W. de Roode 2, 5. 6, 7, 8; T. Schoen maker 3; W. Tolboom en zn. 4; D. van Seggelen 10. P.V. Het Oosten J. de Koekkoek 1, 5, 6, 10; N. de Groot en zn. 2, 3, 4, 8; W. Kop 7, 9; P.V. De Vriendenclub Comb. Diersman/Kramer 1; F. v.d. Nieuwendijk en zn. 2, 4, 5 6, 7, 8; R. v.d. Nieuwendijk 3; Rozier/Dongelmans 9; L. Koop man 10. Bijeenkomst over psychiatrie Medewerkers van de Rijngeest- groep geven 24 mei informatie op een voorlichtingsavond over maatschappij en psychiatrie. In het gemeentehuis van Sassen heim vertellen zij hoe je men sen met een psychische handi cap zo soepel mogelijk kan la ten terugkeren in de maat schappij. Aanvang 20.00 uur. katwuk De hulpverleningsdag van de 175-jarige Katwijkse Reddingmaatschappij was zaterdag een groot succes. Net als in Noordwijk - en nog 35 an dere plaatsen - was het station van de KNRM voor publiek te bezichtigen, maar Katwijk had daarnaast nog een uitgebreid programma. Er waren blusde monstraties, een optreden van Shantykoor 'Voor de mast' en diverse zoek- en reddingsacties. Vol gens D. Hazenoot van de KNRM was er daardoor vier of vijf keer zoveel publiek als normaal. Aan een schatting van het aantal bezoekers waagt hij zich niet. Drukker dan een week eerder met Konin ginnedag was het in elk geval niet. „Maar dat zou ook te gek zijn." Dankzij het goede weer konden alle programma-onderdelen doorgaan - dus ook het meevaren met de reddingsboten door dona teurs, zie foto - en verliep alles probleemloos. foto taco van der eb Partijen teleurgesteld over plan B t,L 1 1 °KC irgar Vervolg van voorpagina Katwijk moet ook na opheffing van het landelijk deelverbod seksclubs blijven verbieden. Dat viij fracties van de SGP/GPV en Lijst 8. Zij zijn verb) teleurgesteld over het jongste voorstel van burgejltj en wethouders om aan de Ambachtsweg op beLgp terrein 't Heen - tussen de Zeilmakerstraat en öiant weg - maximaal één bordeel toe te staan. Ook dl'esm niet blij maar vreest dat het collegevoorstel dfor^ slechte oplossing' is. t katwuk peter blok genaar kan en wil niet uitbrei den. „Een oplossing zou zijn dat de gemeente een jachtha ven zou aanleggen, maar daar staan ze nog niet zo enthousiast tegenover", vertelt hij. Bij de jachthaven aan de Kaag zijn nog wel een paar plaatsen over. Bij Jachthaven Kaagdorp bijvoorbeeld is de ha ven voor vijfennegentig procent gevuld. Bij de nieuwe Jachtha ven 't Fort valt de lijst ook nog mee, maar hij is wel in een snel tempo opgelopen, 't Fort is in februari geopend en telt 140 plaaten. Inmiddels staan vijf potentiële booteigenaren op de wachtlijst. Fractieleider Van Rooijen van de SGP/GPV vindt dat de ge meente Katwijk haar hoofd 'niet bij voorbaat al in de schoot moet leggen'. „Dat is de weg van de minste weerstand. Natuurlijk weet ik ook wel dat een lokaal bordeelverbod over ruled zou kunnen worden door de rechter en dat we dan moge lijk met de gebakken peren zit ten, maar zo dramatisch is het volgens mij niet. Ik heb mij de afgelqpen weken nog eens in deze materie verdiept en ben erachter gekomen dat minister Korthals van justitie gemeenten die absolüüt geen bordeel wil len en dat in het verleden ook nooit hebben gehad daarmee nu niet ineens worden opgeza deld. Natuurlijk moeten we on ze ogen niet sluiten voor de huidige ontwikkelingen, maar we moeten ze ook niet dramati seren." Volgens Van Rooijen houdt zijn fractie, die vanavond over dit onderwerp vergadert, vast aan de zogeheten nuloptie: hoe dan ook geen seksclubs in Kat wijk. „Prostitutie is, zo staat in de bijbel, een zonde en valt daarom voor ons niet te tolere ren. De bijbelse principes laten wij als SGP/GPV-fractie nooit en te nimmer varen", aldus Van Rooijen. „Katwijk moet Zijn poot stijf houden", vindt voorman Zwaan van de conservatievè 'Handel ingei mensonterfe bor 1 De hervormde kerk \pte 11 wijk aan Zee met zijr^st zielen is bij monde iPS- voorzitter, dominee) rissen, geschokt do, collegevoorstel om eiln( club toe te staan opP dustrieterrein 't Heeip^j sen vindt dat de gè3^. 'keihard voor nul Pen nul seksclubs' moer201 „De handel in seks te' lijk en figuurlijk m#311,1 rend en druist regelp"; tegen Gods woord eiPur' Daartegen moeten PO u ook principieel stel|n"€ Gorissen zegt daPcul aanvoering van hetj kabinet het plaatseliji moeilijker wordt onj pieel te blijven „Maar dat is wel eenl rijke opdracht van) meenteraad." de wethouders Berkhj Van der Plas (SGP/Gj (RPF) en Van Paridj zien het toestaan vani één seksclub op 't He beste oplossing voor e Lijst 8. „Dit voorstel zet de deur Jijk vraagstuk. Dat hl naar prostitutie in mijn ogen volgens Van Wouwe! niet op een kier, maar gewoon besloten. De burgeme wagenwijd open. Daarom zal ik dat Katwijk aanvanké er ook nooit mee instemmen, clubs buiten de deur \j Voor je het weet, is zo'n seks- den, maar dat bleekL cllib er. Met alle gevolgen van- niet mogelijk. „De p dien. En dan is er geen weg wetgever heeft duidh meer terug. Ik ben ook bang dat zaakjes niet goed gerf". het niet bij die ene mogelijke Rijk heeft zijn eigef" seksclub op 't Heen blijft. Ik schoongeveegd en dU verwacht dat dames van lichte men vervolgens op ojQ zeden binnen de kortste keren gelegd." op het Hoornesplein lopen te Van Wouwe noemt EÜ tippelen en vervolgens steeds ling van politiek verder in de richting van het 'kortzichtig en verwijd dorp trekken." dere gemeente wordt Fractievoorzitter Ten Hove voor het blok geplaag van de RPF spreekt later van- je eigenlijk geen sel daag met zijn partijgenoten kun je dat na opheffil over dit" onderwerp. Een eerste landelijke bordeelvej reactie: „Wij willen in principe meer tegenhouden, geen seksclub in Katwijk, laat ons voorstel een got dat duidelijk zijn. Maar nu het sing om prostitutie bordeelverbod landelijk wordt binnen de perken t« opgeheven en de nuloptie juri- Woonwijken blijven ii disch niet mogelijk blijkt, moe- val gevrijwaard van ten wij als gemeente toch anti- want in de bestemi ciperen. Daarom zie ik het col- nen komt een verbi legevoorstel als minst slechte vestigen van bordeli oplossing. Misschien gaan wij drijventerrein 't Heei daarom met dit voorstel tóch te locatie voor m; akkoord, maar natuurlijk wel seksclub." noodgedwongen. Want anders Bij de gemeente hebben we het niet in eigen volgens Van, Wouwe hand. Dan kan een exploitant verzoeken voor het nj van een bordeel een rechtszaak tigen van een sekscluj aanspannen en zie dat dan als gekomen, gemeente maar eens te winnen Of alle politieke pi als je zelf geen prostitutiebeleid één lijn zitten met b hebt. We moeten dus wel." Het ter en wethouders bli CDA was vanmorgen niet voor dagavond en dondert commentaar bereikbaar. tijdens twee comm Burgemeester Van Wouwe en deringen. eiep» eri|

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16