'Een advocaat kan zich geen kapsones veroorloven' kunstenaars als aap en regenworm fylensentief Opera 'Katja Kabanova' als een ziek vogeltje Leiden Regio Reizende kunsttrein staat maanden stil -to IDAG 8 MEI 2000 Bob Heeren over de overeenkomst tussen de advocatuur en de smartlap lari t.1 je lief, zo lieeeefklinkt in het par iah im van Oegstgeest. Bob Heeren, de vi le advocaat, staat stevig op het to ri stem zweeft tussen een bas en iton, is geschoold en tegelijkertijd Na twee strofen vormt zich een wa- jnstekers worden uit chique tasjes Een rookmachine zorgt voor extra et publiek, leden van de Leidse Tafel, geniet en laat zich door Hee- enemen naar een Plek onder de Zon and van Maas en Waal. ordje emotie, daar draait het bij Bob did j(37) om. In zijn werk, in zijn vrije n 1 ;ijn gezin. Heeren kan en wil de igt nooit en te nimmer ontwijken. „Je eri ordt bepaald doordat je in staat sl zo vaak mogelijk goed te voelen. Ik Of uurlijk genoeg plichtsbesef om mijn bf ijd naar behoren te doen, maar ui Marieke en de kinderen zou het •n saaie boel zijn. Mijn gevoel is dus otste rijkdom en tegelijkertijd mijn wehandicap." ge mslied, is de filosofie van Heeren, lijl les om die gevoelens te kanaliseren, oss rtlap geeft alle ingrediënten die de ihtmuzikaal gebied nodig heeft. In bijv tlap kan de Oegstgeestenaar, veel al in in het klassieke lied, ook zijn ei- en zaligheid leggen, zijn studententijd in Leiden - 'ik ing al de hele dag te zingen'-nam hij loe issieke zangles. Zong missen van ee en veel close harmony. Mooi, herin- zich, maar de ontroering bleef uit. c van het zingen zat voor mij veel het samen iets tot stand brengen vefie zang op zich." p de het roer dus maar rigoureus om e (zangles bij Jules Schaap, de broer vof ;e (van het duo Saskia en Serge). »f a krijgt hij nog steeds les in presen- I interpretatie. „Ik leer nu, veel meer eger, een tekst te doorleven. Mijn doi door die veranderende aanpak ook Iers reeglijker geworden, zeg maar min- G ar." raag of de smartlap wel past bij het e itmago van de advocaat, moet hij la- Iet aureool van de advocaat is hele- ;t chique. Een advocaat moet iede- ak) unnen spreken en daar hoort ook ran de smartlap bij. Een advocaat geen kapsones veroorloven." bracht zijn jeugd door in de Achter- Eibergen. In het land, waar de le de popgroep Normaal de muzikale igaven. „De sterke gemeenschaps die streek zie ik hier in Rijnsburg, q verk, terug. Ik vond Normaal vroe- (4 lardig, maar de waarde van de tek- ik pas later gaan waarderen. Dat lak in mijn leven, ik registreer heel maar voel later, soms na een paar oms na een paar jaar, de emotie indruk verdient. Ik kan nu van e teksten van Normaal zelfs kip- rijgen. Want het is, weet ik nu, op- luziek. Het gaat over de manier te leven, over kameraadschap Mr. drs. R.P. Heeren is advocaat bij De Ruijter de Wildt De Vroom Advocaten in Rijnsburg. Soms is hij in zijn werk scherp en bot, soms invoelend en meelevend. In zijn vrije tijd is de advocaat zanger. Van smartlappen wel te verstaan, want juist het levenslied geeft de ware emotie weer, vindt hij. Op bruiloften en partijen zingt hij graag. Hij maakt dan zelf teksten op bestaande melodieën. „Ik ben als advocaat en als zanger de manipulator. Ik werk in beide gevallen met taal. Ik dein mee met de gevoelens van mijn cliënt en van mijn publiek." door IRENE NIEUWENHUIJSE FOTO HENK BOUWMAN vooral en dat kleine beetje afeetten tegen het establishment is voor de goede ver staander geen punt. Ik houd ook van die platte, die pure, die soms hoekige manier van de liefde verklaren. Want daar gaat het toch allemaal om in het leven! Er voor uit komen wie je bent en waar je voor staat!" Hij is een zondagskind, weet hij voor hon derd procent zeker. „Ook nog letterlijk, want ik ben op zondag geboren. De Schep per heeft me wel heel veel gegeven." Zo kreeg hij als enig kind alle gelegenheid zijn fantasie te ontwikkelen. Zijn ouders stimu leerden zowel zijn intellectuele als zijn cre atieve gaven. Een toetsenbord gaf hem op z'n twaalfde de mogelijkheid zijn eerste openbare optreden te doen. Hij maakte een tekst op een bestaande melodie, de werk wijze die hij nog steeds toepast, voor een schoolvriendje. Tijdens dat schoolfeestje ontdekte hij vooral hoe leuk het is om te zingen voor anderen. Van zijn vader kreeg hij daarnaast de liefde voor de muziek van Frank Sinatra mee. Heeren is tweemaal met z'n vader naar een optreden van The Voice geweest. „Die man was echt magistraal en heeft een charisma van jewelste.Toen ik hem zag, was hij vol gens mij al volkomen dement. Vroeg bij voorbeeld waar-ie was, in Marokko of in Parijs, maar het was Antwerpen. Maar wat hebben we genoten, vooral omdat we sa men wisten wanneer Frank een beetje af week van de oorspronkelijke tekst. Dan ke ken we naar elkaar, zo van 'hoor je het ook'." Dat niet alles in het leven beheersbaar is, ervoer hij vorig jaar tijdens een routineon- derzoek bij de huisarts. Paniek in een mi nuut. Zaadbalkanker, was de diagnose. „Binnen drie uur lag ik op de operatietafel. Ik besefte pas wat er gebeurd was toen Ma rieke en de kinderen 's avonds kwamen. Het was echt ongelooflijk. Toen na twee dagen het bericht kwam dat er geen uit zaaiingen waren, besefte ik nog intenser hoe gelukkig ik was en hoe breekbaar je bent als mens." Zijn godsbesef is door deze ervaring niet toegenomen. „Ik ben gelovig. Van huis uit hervormd, terwijl Marieke uit een katholiek bolwerk komt. Ik geniet van die roomse vrolijkheid. Ik heb door mijn geloof het ge voel nooit alleen te zijn. Ik kan immers al mijn vragen tot Hem richten. Ik mag mijn wensen en gedachten uitspreken en naar het universum zenden. Doordat je dat kunt, word je al sterker, want je hebt dan geloof in jezelf." Heeren heeft desondanks een droom. Hij zou dolgraag een eigen televisie- of radio show a la Dean Martin hebben. De presen tatie zou alleen al een feest zijn, want op toneel improviseren is zijn lust en zijn le ven. „Met een glaasje whisky in de hand, zittend in zo'n mooie stoel, zelf een liedje zingen en dan af en toe eens iemand langs laten komen die iets moois te vertellen heeft." Voor de Lionsclub doet hij wel eens een dergelijke show. „Die wens komt na tuurlijk ook voort uit een vorm van ijdel- heid, maar als ik mensen kan ontroeren, voel ik me echt in mijn element. Die ijdel- heid van mij is dus vooral gebaseerd op in houd, op sentiment die uit het hart komt. Het liedje van Don Maclean over de hoop zijn publiek even te laten dansen, dat is voor mij de kern van de drang op het to neel te willen staan." De overstap van zijn passie naar zijn werk is een vloeiende. Want ook in zijn beroep, houdt hij van zaken met veel emotie. Ont dekken waar die emotie in het conflict zit, ziet hij als zijn hoofdtaak. „Het gaat er niet om gelijk maar te gaan regelen en te proce deren, maar om te kijken of die emotie te neutraliseren is. Soms kan dat door de cli ënt zelf een brief te laten schrijven, soms moet je hem aansporen het woordje 'sorry' te zeggen." In de beginperiode bij De Ruijter de Wildt deed hij straf- en echtscheidingszaken. Momenteel is dat voornamelijk arbeids recht. „Arbeidszaken en echtscheidingsza ken lijken erg op elkaar, ze hebben beide de nasleep van een rouwproces. Er moet een periode los worden gelaten." De overeenkomsten van zijn beroep met de zang zijn legio. „Soms is de advocatuur zacht en breekbaar, dan weer rauw en hard. Soms moet ik echt scherp, naar en bot zijn en gaat het mes op tafel, radicaal. Soms ben ik heel invoelend en meedeinend. De advocatuur is dus een tac tisch spel en ik probeer altijd snel te vatten wat effectief is. Ik voel me daarom voor vijf tig procent advocaat, terwijl het uitoefenen van de psychologie de andere helft van mijn werkzaamheden behelst." Zijn toekomst ziet hij niet zozeer in de ad vocatuur, maar gaat langzaam maar zeker in de richting van de rechterlijke macht. „Maar ik ben nog jong, ik denk dat ik pas na mijn veertigste die kant op kan gaan. Als rechter heb je namelijk heel veel maat schappelijke en emotionele bagage nodig. Ik denk niet dat ik dat nu al aankan. En rechter is ook een eenzaam beroep. Ik zou, denk ik, de interactie met mijn cliënten heel erg missen." Niet de eerste ontmoeting met Marieke, zijn vrouw, maar het moment dat hij wist dat ze dezelfde zielsverwantschap hadden, staat scherp in zijn geheugen gegrift. „We waren in een Amsterdamse discotheek aangeland op het moment dat je elkaar de eerste zoen geeft. Ineens zag ik haar in een soort UFO-achtig wit licht. Ik registreerde het, maar later - ik zat op kantoor - besefte ik de emotionele waarde daarvan. Ik was toen al dertig en had natuurlijk al eerder re laties met vrouwen gehad, maar altijd ge wacht op deze ervaring. Zij is dus mijn gro te liefde. En nu was het er ineens, onweer legbaar, overweldigend, totaal. Het was het moment ook dat de onrust uit mijn lijf ver dween, terwijl verliefdheid niets anders is dan onrust en spanning." Hij vond het daarom ook de natuurlijkste zaak van de wereld om te trouwen. „Er ver andert dan echt heel veel in je relatie: het geeft je samenzijn een extra dimensie. Er komt een soort magisch sausje over. Het is ook iets sacraals, want je geeft in het open baar aan dat je van elkaar houdt." Dat hij over de ring, het symbool van die verbon denheid een liedje heeft gemaakt, ligt voor de hand. „De tekst van 'Een Ring en een Ring' is simpel, maar zo kernachtig als maar kan: het gaat over mijn dieptste ge voel..." derd zelfportretten in Stedelijk Museum een museum op infor- over een expositie re- wordt in het Stedelijk >idjm voor één keer niet op r enken bediend. Op de ye istelling 'Face to Face' naast de honderd (zelf) ten van hedendaagse naars alleen summiere irdjes met namen, titels van ontstaan, gierigheid naar de ach- iden van deze werken lier uit de collectie van aan Braun van Museum illand wordt zo niet be- maar het voordeel is de bezoeker er zonder 3 50 istorische ballast lustig can fantaseren, lologische speculaties ruim baan en die stem- leestal niet vrolijk. Waar- iakte Rosemarie Trockel bijvoorbeeld een 'Zelf- als aap'? En waarom dde Thierry de Cordier in 1991 als regen- Uit zelfspot? Gebrek lfrespect of ander diep nlijk leed? Of wilden ze ïsheid vooral een spiegel iderigheid voorhouden? »aul maakte in 1997 een nder de titel 'Kunstcriti- er pc i werkelijk pijn' met een pos1 id gezicht dat van woe- ida a uit e^aar sPat- Al 'uidt ertitel 'Maar ik vecht te- cas ekt het meteen de stelli- :e' uk dat deze kunstenaar an nuitroeibare frustraties to (ebrek aan erkenning be Museum Overholland lect t Museumplein alweer ik aantal jaren geleden D; uren sloot omdat Braun >eg van had dat op het geregeld evenementen ile duizenden bezoekers i georganiseerd, wordt kunstliefhebbers nog betreurd omdat er de in een oase hing. Maar g gaf directeur Fuchs de ond^elaar een paar jaar g n eigen 'Kabinet Over- naast de erezaal. Daar eerder juweeltjes van ^stellingen met werken >ier van René Daniëls, '«RT CRITICS RE ALLY HURT f B LOT B«T I j richt BRCK 'Art critics really hurt'. Zelfportret van Peter Saul uit 1997. Willem de Kooning en Thomas Schütte te zien. Voor de expositie 'Face to Face' kreeg Braun ook de be schikking over het prentenka binet op de tussenverdieping. Zo kon hij ruimhartig putten uit zijn collectie (zelfportret ten waarvan alleen al de reeks beroemde namen doet duize len. Maar ook de kwaliteit van wat hij verzamelde is uitzon derlijk. Van Willem de Kooning hangt er een wonderbaarlijk mooie 'Kruisiging' uit 1966. Uit vage contouren doemt het ge kwelde gezicht van de geknii- sigde op, die hier eerder aan een anonieme schuldeloze doet denken dan aan een Christus. Marlène Dumas is onder meer present met 'Kind' uit 1985. Grimassend en met één blind oog lijkt het symbool te staan voor alle lijdende kinde ren op deze wereld. Maar zon der nadere toelichting mag ook bij dit werk iedereen zijn eigen interpretatie bedenken. Met werken van in totaal 55 kunstenaars, onder wie Sigmar Polke, Bruce Nauman, Philip Akkerman en Arnulf Rainer, getuigt deze 'Face to Face' van Brauns uitgelezen smaak. Op een tekening 'Zonder titel' van Schütte uit 1996 kijkt de verza melaar zelf de bezoeker ineens onverwacht indringend aan. Dat is een terecht eerbetoon voor een collectioneur die op zijn tentoonstellingen na, te genwoordig bij voorkeur uit de publicitaire schijnwerpers blijft. De expositie Face to Face' in het Stedelijk Museum (Paulus Potterstraat 13, Amsterdam) duurt tot en met 18 juni. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. MUZIEK RECENSIE AAD VAN DER VEN De Nederlandse Opera met 'Katja Kabanova' van Janacek Muzi kale leiding. Edo de Waart. Regie Willy Decker Gehoord 5 mei. Amsterdam (Muziektheater) Herhalingen 8, 11. 13. 17, 20, 22, 25. 28 en 30 mei Er zijn een paar opera's van Janacek, die nog steeds schreeuwen om een goede voorstelling in Nederland, maar voor het gros van die werken bestaat de laatste tijd toch een behoorlijke be langstelling. 'Katja Kabanova' werd twee jaar ge leden door de Nationale Reisopera gepresen teerd. Lang genoeg geleden om een nieuwe pro ductie te rechtvaardigen. Maar niet lang genoeg om die 'Katja' van de Reisopera te kunnen verge ten. De vergelijking valt in het nadeel van de nieuwe enscenering van de Nederlandse Opera uit, hoe hecht het regieconcept ook is, hoe goed er ook gezongen wordt en hoe fraai Edo de Waart ook het Radio Filharmonisch Orkest laat spelen. Hadden we die door Erik Vos geregisseerde voorstelling van twee jaar geleden niet onder gaan, dan hadden we misschien wel geloofd dat de manier waarop Willy Decker nu deze opera aanpakt de juiste is. Decker heeft een stevige greep op deze sterk in symbolen gedachte pro ductie. Zo stevig, dat hij zich forceert in deze tra gedie over een jonge vrouw, die zich van haar be nauwende omgeving wil losmaken, overspel en zelfmoord pleegt. De zeer bewogen sopraan Susan Chilcott - een uur en drie kwartier met half open mond wanho pig kijkend - is al meteen een tikje psychopa- tisch. Ook voor de andere personages geldt, dat zij gedurende de hele voorstelling met een gelijk blijvende intensiteit, overnadrukkelijk acteren. Zeker de vreselijke schoonmoeder Kabanicha, op een heks-achtige manier en met een snerpende stem uitgebeeld door Josephine Barstow, wordt op deze manier ongeloofwaardig. In het tweede bedrijf komt er even iets meer lucht in deze voorstelling, mede dankzij het aan deel van Varvara (Charlotte Hellekant) en Kudr- jas (Rainer Trost), die bij alle grauwheid en ellen de voor een licht contrapunt zorgen. Maar als ge heel kunnen we zeggen dat Decker zijn kaarten overspeelt. Hoe anders deed Erik Vos dat. Bij hem maak ten de zangers niet de indruk, dat ze aan het re gieconcept vastgeklonken waren. Opperste in tensiteit werd gereserveerd voor de momenten, die er in deze opera werkelijk toe doen. En Mi randa van Kralingen als Katja bezat een zekere trots, was niet het zieke vogeltje, dat nu bij de Nederlandse Opera ten onder gaat. Dat laatste, die larmoyante aanpak, valt Susan Chilcott niet te verwijten. Net zo min als de an dere solisten iets te verwijten valt. Er wordt, be halve door Josephine Barstow, op zichzelf goed gezongen en geacteerd. Zo zijn er zeer geslaagde typeringen van David Kuebler (Boris), Hubert Delemboye (Tichon), Kuligin (Robert Poultonlen Corinne Romijn (Glasa). De laatste was er ook twee jaar geleden bij, maar toen in de meer pro minente rol van Varvara. Decker en zijn decorontwerper Gussmann hebben een grauwe, dóosvormige ruimte op het toneel gezet, waarvan zowel de horizontale als de verticale vlakken kunnen bewegen. Zo wordt af en toe iets gesuggereerd van de vrijheid waarnaar Katja hunkert. Het slotbeeld, wanneer we na haar zelfmoord een vogel zien wegvliegen (de vogel die zij zelf had willen zijn), zullen we niet snel vergeten. Edo de Waart, de nieuwe chefdirigent van de Nederlandse Opera, leidt de voorstelling met de zekerheid en de doeltreffendheid die we van hem kennen. De klankschoonheid van het orkest gaat echter iets ten koste van de scherpte en de ge spierdheid van de Janacek-ritmen. LEEUWARDEN De reizende kunsttrein, de Eu- ropatrain, staat al sinds sep tember vast op het station in Leeuwarden. Volgens de orga nisatie van het kunstproject, omdat de Nederlandse Spoor wegen tegenwerkt. Volgens woordvoerder J. Krijgsman van de NS klopt die beschuldiging niet. Het probleem van de orga nisatie heeft volgens hem sim pelweg met financiële proble men te maken. De kunsttrein, een initiatief van stichting De Blinde Schil ders uit Amsterdam, is in 1997 in Griekenland aan zijn reis be gonnen. De trein bestaat uit wagons uit verschillende Euro pese landen. In d^ wagons is werk te zien van kunstenaars uit heel Europa. Om de gewone mens ook van kunst te laten ge nieten, ging de trein naar sta tions in grote Europese steden. Zo kwam de trein in Joegosla vië, Hongarije en Oostenrijk. Sinds het culturele evene ment Sirkus Ljouwert in sep tember staat de trein in Leeu warden. „Wij komen hier niet weg omdat de NS ons alleen voor drie ton wil vervoeren en dat hebben we niet", zegt Fred Kramers van stichting De Blin de Schilders. „Inderdaad willen wij tegen vergoeding de trein wel vervoerenzegt de NS- woordvoerder. „Maar aange zien ze dat geld niet hebben en wij hen geen subsidie willen ge ven, worden wij beschuldigd van tegenwerking." De stich ting verdenkt de NS er verder van de eigenaars van de buiten landse wagons tegen het pro ject op te zetten. „Van de Joe- goslaven hoorden we dat de NS hen had benaderd de wagon te rug te vragen. Dat is duidelijke tegenwerking", zegt advocaat Beltman van de stichting.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15