'Shoah herinnert aan verwoestende vooroordelen 'Lot ging toch ook met zijn dochters aan de slag Geloof Samenleving 'Geloven kan bijdragen aan het denken' Bisschop Hurkm kapittelt hooglera; MAANDAG 8 MEI 2000 -id/ VANDAAG Vandaag 1465 jaar geleden, op 8 mei 535, stierf paus Johannes II, de eerste paus die bij de aan vaarding van het pontificaat zijn naam veran derde. 8 Mei bleek geen gunstige datum voor pausen. Naast Johannes II stierven ook paus Bonifatius IV (615) en Benedictus II (685) op die datum. Bonifatius IV kreeg het Pantheon als geschenk en maakte er de Maria- kerk van. En Benedictus wordt vandaag als heilige vereerd wegens zijn strijd tegen de monothelieten, een stroming die louter de godheid van Jezus erkende, niet zijn mens zijn. Benedictus stierf op 8 mei 685 na Christus. Bisschop zegent ontwijde Mariakapel waalwijk Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft zaterdag avond de Mariakapel in Waalwijk opnieuw ingezegend. Vanda len hadden de kapel eind december ontwijd door de beelden van Maria en Jezus te onthoofden en de rest van de inventaris te vernielen. Ook hadden ze op muren satanische teksten aange bracht. De vernielingen leidden tot verontwaardiging in Waal wijk en omgeving. De plaatselijke carnavalsvereniging en de lo kale omroep hielden een inzamelingsactie, die 23.000 gulden opleverde. Met dat geld zijn de beelden gerestaureerd en is de kapel schoongemaakt. Ook komt er een hek bij het bedehuisje. Ruim 40.000 gelovigen brengen jaarlijks een bezoek aan de Ma riakapel. Scientology mag huwelijken inzegenen Amsterdam Geestelijken van de Scientology Kerk in Zweden mogen voortaan huwelijken inzegenen. Dat heeft het Zweedse ministerie van justitie bepaald. Scientology-president Heber Jentzsch noemde het besluit een mijlpaal voor de Scientology Kerk in Europa en voor de vrijheid van godsdienst. Deze erken ning van een lid van de Europese gemeenschap geeft volgens hem de norm aan voor alle andere regeringen. De Zweedse overheid erkende de Scientology Kerk in maart als een religieu ze gemeenschap. De Scientology Kerk werd in 1954 in Califor- nië opgericht door de inmiddels overleden Amerikaan L. Ron Hubbard. In Zweden telt de geloofsgemeenschap, die in 1968 werd opgericht, 3000 leden. Ze heeft kerken in Stockholm en Malmö. 'Protestanten moeten schuld belijden' Rotterdam De protestantse kerken moeten in navolging van paus Johannes Paulus II schuld belijden voor wat christenen het joodse volk door de eeuwen heen hebben aangedaan. De schuld van de kerk is een 'rottende wond', die God niet over z'n kant laat gaan. Dat zei internationaal voorzitter ds. W. Glashou wer van Christenen voor Israël zaterdag in Rotterdam tijdens de viering van het 20-jarig bestaan van de stichting. De hervormde predikant noemde het in een toelichting onbeschrijfelijk, dat de Samen-op-Wegkerken geen heil zien in een eenmalige schuld belijdenis tegenover het joodse volk. Paus gedenkt 'martelaren 20e eeuw' rome» In het Col&sseum in Rome is zondagavond de plechtige ceremonie begonnen waarmee paus Johannes Paulus II de ruim 12.000 'Martelaren van de 20e eeuw' herdenkt. Aan de oe cumenische dienst nemen ook vertegenwoordigers van andere christelijke geloven deel. De Rooms-Katholieke Kerk eert met de ceremonie alle christenen die in de twintigste eeuw hun leven lieten voor het geloof. Het gaat vooral om slachtoffers van het nationaal-socialisme en het communisme. Het Colosseum in Rome geldt als de plaats van de eerste christenvervolging in de geschiedenis. foto reuters den haag anp Christenen en joden in Den Haag hebben zon dagavond gezamenlijk de 6 miljoen joden her dacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord. Bisschop Van Luyn van Rotterdam, die een overdenking hield, zei dat de shoah her innert aan de verwoestende werking van anti- joodse vooroordelen. Die herinnering dwingt christenen ertoe hun religieuze traditie nauwgezet te onderzoeken en waar nodig te zuiveren, benadrukte Van Luyn tij dens de jaarlijkse Jom Hashoah-herdenking in de Kloosterkerk. Hij wees erop dat de Nederlandse bisschoppen in 1995 hebben erkend dat een eeu wenoude traditie van kerkelijk en theologisch an- ti-judaïsme bijdroeg tot het ontstaan van een kli maat waarin de holocaust kon plaatsvinden. Dat besef verplicht tot omkeer, zei Van Luyn. De 'uitzuivering van de herinnering' is voorwaar de voor nieuwe en menswaardiger verhoudingen in kerk en samenleving, zo verwees de bisschop naar een pleidooi van paus Johannes Paulus II uit 1994. Vanuit de blijvende herinnering aan de shoah moeten christenen gestalte geven aan de hoop, door zich daadwerkelijk in te zetten voor een samenleving waarin de menselijke waardig Seksueel misbruik in streng gelovige milieus nders-- met z'n ..Kerf heid centraal staat, aldus Van Luyn. Het was de zestiende keer dat de hen dienst in Den Haag werd gehouden. 1 van de bijeenkomst was 'Gedenken om In Israël werden de slachtoffers van de maandagavond en dinsdag herdacht. I land vond de jaarlijkse Jom Hashoah um heid maandagavond plaats in de y le a Hollandsche Schouwburg in Amsterdan jn s Na vlissingen roelf reinders De vader, lid van de Nederlands Hervormde Kerk, die z'n 15-ja- rige dochter dwingt samen aan God de zegen te vragen voordat hij geslachtsgemeenschap met haar heeft. De dochter die van haar vader moet bidden om vergeving wanneer ze huilt als hij haar misbruikt. Want huilen is niet wat God kan hebben be doeld met 'eert uw vader en uw moeder'. Het zijn twee waar gebeurde voorbeelden van de verweven heid van seksueel geweld en godsdienst, afkomstig uit een kerkelijke nota. Met de bijbel in de hand wordt seksueel geweld goedgepraat: God als rechtvaar diging en troost. De kerken er kennen het probleem en wer ken samen met hulpinstellin gen om seksueel misbruik in gelovige gezinnen op te sporen en slachtoffers te helpen. Met Eva is het al begonnen, zegt Peter Geene cynisch. „Die begon Adam te verleiden." De voorzitter van het Zeeuwse Sa menwerkingsverband Seksueel Geweld en Godsdienst probeert uit te leggen hoe het werkt: goddelijke legitimering van sek sueel misbruik. „We kunnen dus rustig God de schuld ge ven", gaat hij door. „Had hij er maar geen borsten en billen aan moeten fabrieken." Vol gens Geene wordt het gebod 'eert uw vader en uw moeder' vaak gebruikt om seksueel ge weld mee goed te praten. „Va- met z'n dochters aan de slag?" „Kerkelijke werkers komen seksueel geweld als een schreeuwend probleem tegen", zegt Geene. „Vooral degenen die op huisbezoek gaan worden ermee geconfronteerd. Zij zijn de speurneuzen van de kerk. Maar lange tijd hebben de ker ken stilgezeten en er niks aan gedaan. Iedereen hield z'n mond dicht. Het is ook zo be schamend: God is toch aanbie der van liefde en zorg? Hoe kan dat dan? Maar we hebben uit eindelijk de hand in eigen boe zem gestoken." In 1998 verscheen er een nota van drie kerkelijke synodes om tot 'kerkelijk beleid' rond seksu eel geweld te komen. Het Zeeuwse Samenwerkingsver band Seksueel Geweld en Godsdienst was toen al een paar jaar bezig. „We zijn be gonnen met trainingen voor ouderlingen en diakenen om misbruik te herkennen", zegt Kerken werken Peter Geene. „Nu proberen we samen met praatgroepen voor slachtoffers op te zetten. Het helpt ontzet tend om er met andere slacht offers over te praten." Slachtoffers worden volgens Geene vaak verteerd door schuldgevoelens. „Ze denken tekening wiM dan: als God het niet had ge- hofman wild, had hij wel ingegrepen, ders gebruiken het als volmacht eel te bevredigen.' Ze vinden al- Dat is een hele rare gedachten- om met hun dochter te romme- tijd wel een rechtvaardiging in kronkel. Het gebeurt dat ze het len. 'Jij eert mij door mij seksu- de bijbel. 'Lot ging toch ook verhaal van Abraham erbij ha- z1ji Predikant/arts slaat brug tussen geloof en wetenschap nico hylkema Sinds de natuurwetenschappen zich losmaakten van de religie, leven geloof en wetenschap in een ongemakkelijke verhou ding. Gelovige biologen zijn er te over, maar die moeten vaak wel een merkwaardige spagaat maken om hun geloof te ver enigen met wat ze- door de mi croscoop zien. Predikant Guus Labooy uit Hoek van Holland probeert in zijn proefschrift 'Vrijheid en disposities' een brug te slaan tussen de moder ne wetenschap en het geloof. Vanuit zijn verleden als basis arts in een psychiatrisch zie kenhuis is het niet zo vreemd dat Labooy heeft gekozen voor de biologische psychiatrie. Juist in die door medicijnen gedomi neerde geesteswetenschap lijkt er voor geloof nog maar amper een plaats weggelegd. Dat is niet verstandig meent de pro movendus, want juist het geloof kan een filosofisch houvast bie den bij het denken over de ge dachten achter de biologische psychiatrie. Als het waar is, zoals in de hedendaagse psychiatrie ge meengoed lijkt, dat afwijkend gedrag veroorzaakt wordt door een onjuiste chemische ver houding onder de hersenpan, waar blijf je dan met begrippen als wijheid en verantwoorde lijkheid? Wat betekent wijheid nog meer dan aangepast ge drag, een visie op wijheid die vaak wordt verdedigd binnen de hedendaagse filosofie? De omslag van Labooy's proefschrift wordt gesierd door een afbeelding van Rembrandts 'Honderdguldenprent' of 'Christus tussen de zieken'. Niet zomaar een mooi plaatje, maar voor Labooy het centrale thema van zijn stelling. In het midden van het schilderij zien we een door een stralenkrans omgeven Christus. De reacties op deze man lopen uiteen van aanbidding tot onverschillig heid. Toch schijnt het licht van die Christusfiguur op iedereen. Zo is het ook met de weten schap: of men geïnteresseerd is in de Christusfiguur of niet, tocl). staat men in zijn licht kring. De in filosofische kring veel gehoorde stelling dat geloven het stoppen van het denken is, draait Labooy om. „Geloven kan bijdragen aan het denken." Als bewijs komt hij met een fi losofische benadering van de biologische psychiatrie, die ge baseerd is op de geschriften van een Franciscaner monnik uit de dertiende eeuw. Daar stuitte hij op bij zijn studie van de begrippen wijheid en dispo sitie. Die Franciscaner benadering paste Labooy toe op de moder ne psychiatrie. Hij is daarbij vooral in gesprek met de filoso fen, die zich bezighouden met de doordenking van de psychi atrie. Want op de werkvloer, zo heeft hij gemerkt, hebben hulp verleners wel oog voor bepaald heid en wijheid. Onder filoso fen geldt dat veel minder. Daar is het denken sterk determinis tisch. Natuur en opvoeding be palen de mens en wijheid is ei genlijk een illusie. Daar stelt Labooy het Fran ciscaanse onderscheid tussen de wijheid van het willen en die van het handelen tegenover. „Iemand in de gevangenis kan wel naar buiten willen, maar de muren beletten het hem. Dat wil zeggen: hij is vrij is in zijn willen, maar niet in zijn hande len. Dat geldt ook voor de schi zofreen, of iemand die snel ge- irriteerd is. Er is wel wijheid van willen, maar soms hindert de chemie van de hersenen de wijheid van handelen. Ook de wijheid van innerlijk handelen: het sturen van een bepaald denkproces." Met die denkwijze denkt La booy twee vliegen in een klap te slaan. Niet alleen biedt hij de vakfilosofen een werkbaar alter natief voor hun determinisme, gelijkertijd slecht hij de kloof tussen filosofie en theologie. „De scheiding tussen psychia trie en theologie is een mythe. Ze kunnen elkaar prima aan vullen." raf, «Ene La n >rd len die z'n zoon wild (37 Meisjes halen dan in I ;ijn dat God hen vraagt no< hun vader op te offere ord ders proberen hun sl zo ook een schuldgevoi uui praten, zo van 'Jij bi tijd dig. Jij ook met je ui Ma maak je mannen toch Geene zegt dat het lijk is seksueel gewe hi sporen. „Het is zo ge -nsl te verbergen. Dat lij) les gemakkelijkste oploss rtla later komt het keihipir Rond je veertigste bijv tla] in de midlifecrisis, al in i met je man niet mi loopt. En dat is dan ment dat je moet ing iets aan de pijn te doeassi Ik hoorde laatst e$en over een dochter die vader, een dominee, bruikt. Haar vader la he ven en ze wilde oveilez bruik van woeger p de had hem een lange schreven. Hij antwoi ;e hij al heel vaak omgmk ning had gebeden. I int genoeg zijn. Maar z' vond dat niet voldoèloc vind ik ook. Daders ree] voordat ze het met Gjar. maken, het eerst slachtoffers in orde ifma kunnen niet zeggen: geeft, dus wij hoeven te praten. Zo gemak) uni je er niet vanaf." den bosch anp Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft de Nijmeegse hoogleraar kerkgeschiedenis P. Nissen gekapitteld wegens diens kritiek op het bisschop pelijk beleid. Nissen uitte in het Brabants Dagblad scherpe kritiek op de reorganisatie van het bisdom scherp. „Decen tralisatie bleek centralisatie te worden en de platte organisa tie werd zo piramidaal en ver ticaal als maar zijn kan", aldus de hoogleraar. De bisschop vond het voor een hoogleraar aan een rooms-katholieke theologi sche faculteit niet gepast zich in het openbaar zo uit te la- ten.Die denkt daar anders over. „Ik heb geen kritiek op de leer van de kerk, maar op het beleid van deze bisschop." Nissen had de bisschop in het gesprek, dat „niet langer dan anderhalf kopje koffie" duurde, erop gewezen dat vol- 01t gens het kerkelijk (canon 212) de gelov recht en soms zelfs hebben hun mening welzijn van de kerk 'herders' bekend te Wat Nissen niet zegt, dit volgens datzelfde wel „met eerbied jf herders en rekening met het algemeen m C16 waardigheid van df nen" aan hun mede-{ bekend dienen te mal Nissen heeft vaker 1 de bisschoppen en hi geuit. In 1997 zei hij zuin dat de helft van we priesters in het Den Bosch over onvi kwaliteiten beschikt ambt te kunnen uil Hij is oud-docent vai sche priesteropleidim Janscentrum. Over ging van bisschop Telst van Den Bosch zei 11 n hopen op 'een bisse t( ballen'. n >rd WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het zuiden zonnig, naar het noorden toe meer bewolking en kans op een enkele bui. Maxima van 6 graden in het noorden tot rond 20 bij Oslo, in het noorden dinsdag wat warmer. Zweden: Droog en overwegend zonnig. Maandag in het noorden wolken velden en kleine kans op een wat regen. Middagtemperatuur oplo pend tot 12 graden in het uiter ste noorden en net boven de 20 in het zuiden. Finland: Perioden met zon, maar maan dag tijdelijk meer wolken en kans op wat regen. Maxima tus sen 8 en 15 graden, dinsdag een paar graden hoger. Denemarken: Zonnig en droog lenteweer. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In Schotland en het noorden van Ierland droog en flink wat zon. Elders minder zon en kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 20 gra den in het zuiden, in het noor den oplopend tot 16 graden. België en Luxemburg: In de ochtend steeds geregeld zon, in de middag stapelwolken en kans op enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 24 graden-. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook sta pelwolken en van tijd tot tijd en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond.22 gra den, maandag in het oosten nog wat warmer. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en geregeld on weersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Maxima omstreeks 23 graden. Spanje: Perioden met zon, maar van tijd tot tijd ook enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur veelal tussen 20 en 25 graden. Portugal: Soms wat zon, maar ook buien, lokaal met onweer. Maxima on geveer 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Wolken, maar ook zonnige perio den en kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 23 gra den. Marokko: Westkust: perioden met zon, maar vlak aan zee soms wolken velden en nu en dan een bui. Maxima rond 22 graden. Tunesië: Veel zon en alleen in het uiterste noorden kans op een enkele bui. Maxima aan zee rond 26 graden. Madeira: Wisselend bewolkt met nu en dan een bui. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral aan de noordkant van de eilanden meer wolken en ook kans op een bui. Middagtemperatuur rond 24 gra den. Duitsland: Op veel plaatsen geregeld zon, hier en daar ook een enkele re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur tussen 23 en 27 gra den. Oostenrijk: Perioden met zon, maar vooral maandag laat en dinsdag ook kans op een regen of onweers bui. Maxima rond 25 graden. Zwitserland: Afwisselend zon, wolken en voor al in het zuiden nu en dan een bui, misschien met onweer. Mid dagtemperatuur rond 23 graden, plaatselijk wat hoger. Polen: Droog en veel zon. Dinsdag in het zuiden kans op een onweers bui. Maxima van 22 graden in het noordwesten tot 27 tegen de Tsjechische grens. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon, maar dinsdag ook kans op een on weersbui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Hongarije: Maandag veel zon en droog len teweer. Dinsdag wat meer bewol king en mogelijk een enkele re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden. Italië: Onbestendig weer met af en toe zon, maar vooral in het midden en noorden ook kans op een re gen of onweersbui, plaatselijk met veel neerslag. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon, maar met name op Corsica ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima tussen 24 en 27 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in het noorden ook stapelwolken en daar kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 25 gra den. Malta: Perioden met zon en kans op een enkele bui. Maxima rond 25 gra den. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Middagtem peratuur meest rond 25 graden. Weerrapporten 080505 u DINSDAG 9 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.55 Zon onder 21.17 Maan op 10.44 Maan onder02.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.09 20.49 07.42 20.22 Laag 03.46 16.04 03.27 15.45 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt m. onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk rnist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 50! i: Familieberichten: 023- 531: 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 53159 ADVERTENTIES e Maandag t/m vrijdag v. 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag van 8 30 071- 5143 545 ABONNEMENTEI f bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigingt,je het automatisch afschrijven van h a abonnements-geld, ontvangen/ betaling. VERZENDING PER W Voor abonnementen die per post )i worden verzonden geldt een toes a jj aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS ekt Voor mensen die moeilijk lezer uk hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een s: "7 van het regionale nieuws uit hl Dagblad op geluidscassette bei informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectit München half bc Stockholm Warschau Buenos Aires zwaar bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew New Orleans licht bew. New York regen K N H U I Z 22 13 0.0 27 11 0.0 - 10 0 0 33 26 2 0 TelAviv licht bew. half bew. 22 13 0.0 23 18 0.0 29 20 0.0 18 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezond elc feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst, INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 lol

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14