Vrouwenweg binnenkort afgesloten s Eiden Regio Pieterswijk zonder auto's? eer studenten geneeskunde Zoektocht naar het goede doel Brandweerlieden en synchroonzwemsters NPAG 8 MEI 2000 touw onder de trein Een nog onbekende vrouw is vanochtend om 10.15 uur JTvoorbij de spoorwegovergang op de Kanaalweg onder de ■trein Leiden - Utrecht geraakt. Ze is met zware verwondin- lopgenomen in het ziekenhuis. Hoewel de juiste toedracht ■het ongeval nog niet duidelijk is, sluit de politie een poging |elfdoding niet uit. Vlakbij de plaats van het ongeluk troffen tiien een afgesloten fiets aan die mogelijk toebehoort aan klachtoffer. Het treinverkeer tussen Leiden en Utrecht was |half uur gestremd. igetje aangereden y_. Een 4-jarig jongetje uit Amsterdam is gistermiddag in de enshof door een auto aangereden. Het ventje was in de es langs de Stevenshofdreef aan het spelen toen hij piotse de weg op liep. Een 23-jarige automobilist uit Leiden kon i niet meer ontwijken. De kleuter liep letsel aan zijn been Toezegging wethouder Van Rij: Bij bijzondere gelegenheden heb je altijd een keuze: je kunt niets doen en je kunt een feest je geven. Een feestje is veel leu ker, dachten ze bij enorm opge knapte zwembad De Vliet. Dus hebben ze daar voor deze zater dag, op de eerste dag van een nieuw zwemseizoen, een speci aal programma in elkaar ge draaid. Een programma waar het water natuurlijk van af druipt. Zo is daar een duikdemon- stratie van de brandweer. Kei hard klinkt de tweetonige hoorn van de auto die het korps bij het bassin heeft geparkeerd. „Daar had ik toch een bijna- -doodervaring", giechelt een meisje wat ongemakkelijk op de rand van het zwembad. Maar niet heus, natuurlijk. Datzelfde geldt voor de jongeman, die voor een paar minuten de Nog even en de drenkeling is op h< verstaan, want het betreft hier een brandweer in zwembad De Vliet. drenkeling mag uithangen, voordat hij deskundig naar het droge wordt gezet door een duiker. st droge. Een nepdrenkeling wel te duikdemonstratie van de Leidse FOTO ERIC TAAL Simpel, zo lijkt het. Maar dat is het niet. Want zo kristalhel der als het water van De Vliet is, zo ondoorzichtig is het water doorgaans als er eens iemand echt uit het water moet worden gehaald, verklaar de woord voerder van het korps aan het publiek. Dus staat er altijd een tweede brandweerman op de kant, die de duiker de goede kant moet zien op te loodsen. Door steeds een bepaald rukje te geven aan de lijn waarmee hij met de duiker is verbonden. Of zelfs - het nieuwste snufje - via een microfoontje in de helm van de duiker. In elk geval moeten brand weerlieden, nadat ze al een half jaar een duikcursus hebben ge volgd, elk jaar nog verplicht flink wat herhalingsoefeningen doen om de fijne kneepjes van het vak niet te verleren. Dat geldt ongetwijfeld ook voor de synchroonzwemsters die na de brandweer door het water dar telen. Alleen is hier al in één oogopslag te zien hoe moeilijk deze discipline is. 'ouw krijgt klappen 5^. Eett 29-jarige Leidse vrouw heeft gistermiddag in het ltsoen klappen gekregen van een onbekende man. Zij leerde haar dochtertje fietsen toen twee mannen op de fiets voor- wamen. Het duo maakte opmerkingen naar de vrouw die i op wilde reageren. Toen zij op de mannen afliep, werd ze 11 r één van hen in het gezicht geslagen. De vrouw kon de po- een signalement van de twee geven. r ii litie pakt inbrekers op De politie heeft afgelopen nacht twee inbrekers opge- |op de Willem de Zwijgerlaan. Het zijn een 42-jarige man en |23-jarige vrouw uit De Zilk. De twee worden er van ver- lit eerder die nacht te hebben ingebroken in een woning aan Willem de Zwijgerlaan. De ruit van de voordeur van het huis I kapot en er was een kastdeur vernield. jie gewonden bij aanrijdingen Bij een aanrijding op de kruising Ommedijkseweg en jnburgseweg bij hotel Het Haagsche Schouw is zaterdag- lag een 35-jarige Katwijkse gewond geraakt. De vrouw reed haar auto op de Ommedijkseweg en wilde linksaf de Val- mrgseweg oprijden. Daarbij verzuimde zij voorrang te ge- xj aan een auto bestuurd door een vrouw (33) uit Zoeterwou- I )e Katwijkse liep nek- en rugklachten op. Bij een botsing op ruising Brahmslaan met de Voorschoterweg zijn gistermid- 41 twee gewonden gevallen. Een 69-jarige automobilist uit rdingen reed op de Brahmslaan richting kruispunt en gaf geen voorrang aan een auto bestuurd door een 32-jarige i uit Wassenaar. De Vlaardinger en diens vrouw (68) zijn onbekend letsel naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp oerd. elanj ederlandse universiteiten in het nieuwe studiejaar studenten geneeskunde linister Hermans van on- js en wetenschappen wil isten voor 135 extra stu- n betalen. Het aantal eer- rs medicijnen komt daar op 2010, verdeeld over iniversiteiten. Behalve die eiden zijn dat Groningen, ;gen, Maastricht, Utrecht, rdam en twee keer Am- im (UvA en VU), tuursvoorzitter O. na van het LUMC noemt breiding 'een goede eerste Enkele maanden geleden le Buruma in zijn nieuw* oespraak het aantal stu- n eenzijdig te verhogen. Hij waarschuwde toen voor een dreigend tekort aan artsen. Wat de Leidse medische faculteit betreft mag de numerus fixus (het vastgestelde aantal nieuwe studenten) voor de studie ge neeskunde nog wel verder om hoog. Het LUMC is momenteel be zig met de eigen selectie van zo'n twintig eerstejaars medicij nen. De overige 180 worden in geloot. De universiteiten mogen dit jaar voor het eerst zelf maxi maal tien procent van de eer stejaars selecteren. Op die ma nier moet worden voorkomen dat briljante vwo-leerlingen worden uitgeloot voor de studie van hun keuze, zoals de Oud- Beijerlandse Meike Vernooy drie keer op rij overkwam. lat statutair is vastgesteld le helft van de contributie stemd voor een goed doel e zeventig leden elk dui- 1 gulden per jaar storten, t de Leidse Business Club ïarbasis toch telkens een bedrag weg te geven. Club iet Zeehospitium en re- elijk nog een jongerenpró- als De Uitdaging profiteer- op die manier al van zo'n iciële injectie. Maar wie nu :t dat de organisaties of culieren in de rij staan om een donatie in aanmer- te komen, heeft het mis. is nog net niet zo dat de irnemers uit het midden- leinbedrijf hun geld niet de straatstenen kwijt kun- maar veel scheelt het niet. wie zich geroepen voelt - f zij treedt naar voren, is mede om die reden dat eidse Business Club voor :erst in haar dertienjarige bestaan zelf maar eens uit de schaduw stapt. „Het klinkt mis schien vreemd, want je hoort altijd dat er overal dringend be- hoefte is aan geld, maar wij zijn serieus op zoek naar doelen die we kunnen sponsoren", zegt voorzitter Gerard de Haas. „Er zijn natuurlijk wel een paar voorwaarden aan verbonden. We geven het niet zo maar weg. Het moet een sociaal doel zijn en de instantie of particulier moet uit Leiden of directe om geving komen. Laatst vroeg ie mand ons of we iets konden doen voor die oud-voetballer van Ajax, Robbie de Wit, die destijds is getroffen door een hersenbloeding. Een mooi ini tiatief, maar helaas. We houden het dicht bij huis." „In tegenstelling tot de Rotary of de Lions is ieder lid bij ons ondernemer", zegt Gerrit van der Poel, vice-voorzitter van de Business Club. „We zijn voort gekomen uit Sport 50, sponsors die de voetbalclub Roodenburg steunden. Alleen, op gegeven moment sloten zich steeds meer mensen aan die geer^en- kele affiniteit met Roodenburg hadden. Die waren lid van Do- cos, of steunden UVS, of zaten bij een tafeltennisclub. Dat schiep een spanningsveld. Uit eindelijk hebben we de zaak geregeld met Roodenburg en zijn we onafhankelijk verder gegaan. Als de Leidse Business Club." Die telt dus inmiddels zeventig leden. Dje bieden op hun beurt werk aan zo'n 2500 mensen. „Je hebt dan een directeur van een autobedrijf met 350 man personeel en een wijnhande laar die in zijn eentje zijn zaak jes runt", neemt De Haas over. „Wat ik zei: het midden- en kleinbedrijf. De doelstelling is om voor die groep onderne mers een platform te zijn. Eens per maand komen we bij elkaar in het Koetshuis. Vaak maken we daar een thema-avond van. Met een spreker. Bijvoorbeeld over beleggen. Of over de AR- BO-weL Maar ook de directeur van Volkenkunde heeft al eens een voordracht verzorgd. Het gaat niet altijd over werk of over geld, nee. Integendeel zelfs." Toch geeft Van der Poel eerlijk toe dat zo'n club er ook is om de bal in de ploeg te houden. „Dat gaat haast als vanzelf. Een mede-lid vraagt mij om advies over zijn financiële huishou ding. Dat geef ik hem. Dat moet je zo en zo aanpakken, zeg ik dan. En daar heb je die en die voor nodig. Wil hij ver volgens dat ik zelf de vereiste stappen voor hem neem, dan gaat vanzelfsprekend de meter tikken. Maar onder geen be ding is er in deze sprake van wat voor verplichting dan ook. Hij mag ook elders zijn heil zoeken. Even goede vrienden." Om te voorkomen dat er span ningsvelden ontstaan, zoekt de club in principe naar vertegen woordigers uit zoveel mogelijk, verschillende branches. „Eén auto-importeur en één wijn handelaar en één schildersbaas is het ideaal. Hebben we al een aannemer en meldt zich nog een aannemer, dan praten we eerst met ons lid. Mtiakt die overwegende bezwaren, dan bestaat er een goede kans dat de aspirant geen lid wordt. Elke aanvraag sturen we trouwens langs alle leden. Ook die mo gen bezwaar aantekenen. Ove rigens beslist uiteindelijk het bestuur. Maar we houden seri eus rekening met de belangen van de leden." Het getal van zeventig is niet heilig. „We willen gecontro leerd groeien", zegt de voorzit ter. „De homogeniteit onder de leden is belangrijker dan het aantal. Het moet een vrienden club zijn van gelijkgestemden. Groeit zoiets te snel, dan valt de boel uiteen in groepjes. Nee, \T0uwelijke leden hebben we niet. Staat niet in de statuten dat het niet kan, maar we heb ben ze gewoon niet. Eerlijk ge zegd, willen we ze ook liever niet. Dat is ouderwets, klopt. Het zij zo. Het is wel zo dat een aantal vrouwen van leden op zijn beurt een eigen club heeft opgericht. Ik durf niet te zeg gen of revanchegedachten hierbij een rol spelen." Nog even over de sponsoracti viteiten. Waarom staat het goe de doel eigenlijk zo hoog in het vaandel bij de zakenjongens? Willen ze zich daarmee op de voorhand verzekeren van een plaatsje in de hemel? „Spoct 50, onze voorloper, was geheel ge richt op sponsoring. We heb ben dat aangepast. De helft ste ken we in het goede doel. Waarom? Omdat we vinden dat het bedrijfsleven dat moreel verplicht is ten opzichte van de maatschappij waarbinnen ze opereert. Zo simpel is dat." AD VAN KAAM Vervolg van voorpagina De Vrouwenweg in Leiden wordt op zeer korte termijn afgesloten voor alle autoverkeer. Ook landbouwverkeer moet dan gebruikmaken van een andere route. Die be lofte doet verkeerswethouder Van Rij. Hij voegt daar aan toe dat de afsluiting niets te maken heeft met het opwer pen van de barricade door bewoners van de Vrouwen weg. ,,We hebben dit zeer recent in het college beslo ten." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Oorspronkelijk was het de be doeling de weg vorig jaar al af te sluiten voor al het gemotori seerde verkeer. Probleem was echter volgens Van Rij, dat er binnen de provincie verschil van mening bestond. Boven dien moest bekeken worden wie precies voor ontheffing in aanmerking zou komen. Dat onderzoek heeft langer gevergd dan aanvankelijk gedacht. „Ik kan daarom wel begrijpen dat de mensen van de Vrouwenweg het allemaal wat lang vinden duren. Maar een actie als deze kan natuurlijk niet." De bewoners zeggen echter met de actie een duidelijk sig naal te hebben willen afgeven. „De weg is onveranderd ge vaarlijk. We zorgen er al een tijdje voor dat onze dieren en kinderen 's ochtends tussen ze ven en tien uur, en 's middags tussen vier en zeven uur binnen blijven. Uit voorzorg, maar dat is natuurlijk absurd." De drup pel die voor de bewoners de emmer deed overlopen, was een incident van vorige week waarbij één van hen met fiets en al door een automobilist van de weg zou zijn gedrukt, de er naast gelegen sloot in. De bewoners kozen er voor juist vandaag de weg af te slui ten omdat de schoolvakantie is afgelopen. „Vandaag gaan er weer honderden scholieren per fiets de Vrouwenweg over. En Een werknemer van aannemingsbedrijf Schouls reed de barricade vanochtend omstreeks zeven uur in puin. Hij moest naar zijn werk. FOTO HENK BOUWMAN dat is levensgevaarlijk met dat sluipverkeer. Daarom hebben we dit gedaan, voor er weer ie mand wordt doodgereden." Al jarenlang maken tal van auto's vooral tijdens de spits uren gebruik van de Vrouwen weg,die parallel loopt aan de veel drukkere Europaweg, een belangrijke verkeersader aan de rand van de stad in de richting van de A4. Enkele jaren terug overleed een meisje nadat ze was overreden. De bewoners dreigden vorig jaar al een keer de weg te blokkeren, omdat de gemeente tot dan toe in hun ogen te weinig had onderno men om de situatie te verbete- Het autovrij maken van de Pieterswijk heeft de discussie over een parkeerverbod in de wijk nieuw leven ingeblazen. Het is een goed idee om de wijk zo af'en toe bij bijzondere gelegenheden van al het blik te ontdoen, vinden veel betrokkenen. Of moeten we een stap verder gaan en al het parkeren uit dit deel van de historische binnenstad verbannen? I. Stoop, secetaris van de ver eniging voor Pieters- en Aca- demiewijk, vindt absoluut dat de autovrije Koninginnedag in de Pieterswijk voor herhaling vatbaar is. „Een permanente afsluiting, daar zouden wij als wijkvereniging tegen zijn", haast ze zich te zeggen. „Maar het idee om de wijk om de zo veel tijd autovrij te maken, vind ik erg leuk. Ik denk dan aan de combinatie met cultu rele evenementen zoals open monumentendag. En je kunt het mooi combineren met vervoer over het water vanaf het Haagwegterrein en de Meelfabriek." Een ander onconventioneel idee waar Stoop al enige tijd op broedt, is een autovrije schoonmaakdag in de Pieters wijk. „Er wordt veel geklaagd over vervuiling van de stad. Bij de laatste algemene ledenver gadering heb ik voorgesteld om dan maar met de hele buurt te gaan schoonmaken. Tot mijn verbazing werd daar meteen enthousiast op gerea geerd. Zoiets kun je natuurlijk heel goed samen laten vallen met een autovrije dag, dan kun je tenminste een keer overal vegen. En na afloop een feestje, dan wordt het nog leuk ook." Een autovrije Pieterswijk heeft direct gevolgen voor de omgeving, zo bleek ook afge lopen zaterdag weer. In de aanpalende Vreewijk was geen parkeerplaatsje meer te vin den. Toch wordt het idee om de wijk wat vaker autovrij te maken hier niet direct naar de prullenbak verwezen. „Ik vind het een leuk voorstel hoor, echt waar", vertelt secretaris buurtvereniging Vreewijk M. Hogeboom. „Ik heb ook geno ten van de autovrije Witte Sin gel met Koninginnedag. Maar als er verder niks wordt gere geld, is het voor ons natuurlijk rampzalig. We hebben nu al ontzettende parkeeroverlast van mensen uit de binnenstad en mensen die bij de universi teit werken." Af en toe een autovrije zon dag zou Hogeboom nog wel aardig vinden. „Want het is wel leuk, zeker als je ziet hoe de kinderen het naar hun zin hebben wanneer bijvoorbeeld de Witte Singel is afgesloten. Maar ja, wij kunnen dan geen kant meer uit. Vorige week hadden we ook netjes gepland dat de auto kon blijven staan. Ga je weg, dan vind je nooit meer een vrij plekje op zo'n dag. Maai) dat is ook al wan neer er in de Pieterskerk iets aan de hand is," Jaren geleden brak het voor malig GroenLinks-raadslid P. Duijvensz al eens een lans voor het opheffen van par keerplaatsen in de Pieterswijk. Hij kreeg toen van links tot rechts de hele gemeenteraad over zich heen. Dat zijn idee - weliswaar in afgezwakte vorm - nu weer terugkomt, doet hem goed. „Wat ik destijd heb voorgesteld blijf ik een aardig idee vinden: verplaats al het parkeren in de Pieterswijk in fasen naar de randen van de wijk. Dat betekent bewoners parkeerplekken maken op de Steenschuur, op de Langebrug bij de sociale dienst en voor een deel ook op de Doeza- straat. Je moet ook zorgen dat de parkeergarage bij de uni versiteitsbibliotheek meer door bewoners kan worden gebruikt. Dan kun je op be perkte schaal beginnen met het opheffen van parkeer plaatsen in de wijk. Zelf denk ik dat de buurt met het ophef fen van dertig tot veertig par keerplaatsen al een heel eind opknapt." „Toen ik voor het eerst met het idee kwam, kreeg ik als antwoord dat de binnenstad geen openluchtmuseum moet worden. Maar dat vind ik zo'n flauw argument. Toen het eer ste stuk van de Oude Rijn au tovrij werd gemaakt, was de eerste reactie ook: is dat nou alles? Maar je moet her zien. Het is toch zonde dat met al die auto's op het Rapenburg één van de mooiste grachten van Leiden constant aan het gezicht wordt onttrokken?" RUUD SEP Moet de Pieterswijk definitief autovrij worden? Moet het blik ook uit andere delen van de binnenstad? Moet het bij een ge regeld terugkerende autoloze dag blijven? Of wegen de nade len van het verwijderen van auto's niet op tegen de voorde len? Het Leidsch Dagblad is benieuwd naar uw mening. Stuur deze voor 17 mei naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. E-mailen kan ook: redactie.ld@damiate.hdc.nl. De reacties verschijnen zaterdag 20 mei in deze krant.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13