'Beleid Pronk geeft meer filevorming' maar waar u het accent op wilt leggen <S> Actie wietrokers bij Duitse grens Binnenland Dodelijke vechtpartij schokt uitgaanspubliek MAANDAG 8 MEI 2000 Gedeputeerde Meijdam knokt voor behoud Randstad als metropool haarlem vervolg voorpagina Nederland ziet er vanuit de lucht uit als een ongekend bon te lappendeken: een aaneen schakeling van industriegebie den, havens, snelwegen, uitdij ende steden en o ja, een schijn baar snel slinkende hoeveel heid groen. Wie de gedachten- gang van minister Pronk (VROM) volgt - zoals vorige week verwoord in een nieuws brief van zijn ministerie - ziet de bui hangen. Nederland is vol, wordt nog voller en barst uit zijn voegen als er niets ge beurt. Dat is taal die de gewone Ne derlander begrijpt. Die wil na melijk zelf ruimte. Binnenkort verschijnt van de hand van Pronks staatssecretaris Remkes (WD) dan ook de beleidsnotitie Beter Wonen, waarin vooral het bestaande Vinex-beleid wordt bijgestuurd. „Die heeft kenne lijk goed geluisterd naar de ge wone mensen", constateert zijn partijgenoot, de Noord-Hol landse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, mr. Meij dam. „De mensen die op zoek zijn naar een koopwoning heb ben over het algemeen meer te besteden en willen waar voor hun geld, dus een betere en rui mere Vinex-woning." Meijdam trekt er een gezicht bij als een oorwurm. Hij moet niks hebben van het schot voor de boeg dat minister Pronk vo rige week loste. „Pronk zet hoog in, maar ondertussen rijst wel de vraag wiens mening hij heeft verkondigd door te stellen dat Nederland uit ruimtenood misschien maar moet kiezen te gen het motto Nederland Dis tributieland en zich moet gaan afficheren als Nederland Tech- nologieland. Sprak hij voor zichzelf? Vanwaar dan die ruimte tussen hem en Remkes? Sprak hij namens het hele kabi net? Het lijkt me sterk." Pronk heeft zich in de Volks krant wel opgeworpen als de regisseur, die Nederland vol gens hem de komende jaren zo nodig heeft bij het oplossen van de belangrijkste vraagstukken op het terrein van de ruimtelij ke ordening en de volkshuisves ting. In zijn Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening, die dit najaar verschijnt na jaren van voorbe reiding, wil de minister de richtlijnen vastleggen waar langs Nederland de komende tientallen jaren zich verder moet ontwikkelen. Daarbij staat deventer gpd 'Zo jong, zo zinloos. Wanneer houdt het op?' staat op één van de kaartjes. Een moeder leest het voor aan haar zoontje. Zwij gend staan ze daarna bij de met bloemen overladen bank. Vele honderden mensen hebben het afgelopen weekeinde op de Brink in Deventer stilgestaan bij het bankje waar vrijdagochtend een 21-jarige jongeman uit Twello na een vechtpartij over leed. Het bankje is een soort monument geworden. Met bloemen, kaarten, kandelaars, persoonlijke boodschappen en foto's. Nadat de directe familie vrij dagmiddag al bloemen had ge legd, verzamelen zich zaterdag rond het middaguur nog eens tientallen vrienden en beken den van de Twellonaar in de binnenstad. Ze lopen in op tocht gezamenlijk naar het bankje om daar bloemen te leg gen en troost bij elkaar te zoe ken. Voorbijgangers raken met elkaar in gesprek. De namen van eerdere geweldsslachtoffers in de Deventer binnenstad blij ken nog niet vergeten. De con versaties komen op dezelfde, niet te beantwoorden vraag uit: waarom gebeuren dit soort din gen in vredesnaam? En waarom blijven ze gebeuren ondanks al le aandacht voor zinloos ge weld? De bijeenkomst op de Brink raakt vooral het jonge uitgaan spubliek, de leeftijdgenoten van de vriendengroep van de jonge man uit Twello. De vrienden hebben zich rondom het Brink bankje verzameld. „Dit zet je aari het denken", zegt een stu dente. „Zelf ga ik ook regelma tig met vrienden stappen. Voor hetzelfde geld was ons dit over komen. Ik ga al nooit meer al leen naar huis 's avonds. Eigen lijk te gek dat dat niet meer kan." Groep vraagt aandacht voor gedoogbeleid glanerbrug theo krabbe Het is zaterdagmiddag betrek kelijk rustig bij de Duitse grens in Glanerbrug. Plotseling stopt een Nederlandse politieauto. Twee agenten stappen uit en nemen poolshoogte. Dan komt er een groepje van twintig jon gens en meiden aangelopen. Ze zetten zich neer op het muur tje, steken demonstratief een jointje op en ontrollen een spandoek: 'Legaliseer softdrugs! Ook de Duitse politie parkeert een auto langs de kant van de weg. Voorzitter Henk van Bommel van de Vereniging van Ensche- dese Cannabisconsumenten wordt door de agenten in de kraag gevat. Na een kort ge sprek keert hij voldaan terug. „Jullie kunnen beginnen", zegt hij tegen de jongelui. Een paar jongens en meisjes vatten enthousiast post in de middenberm van de weg, in de brandende zon. Een blowtje in de mond, Nederlandstalige en Duitstalige pamfletten in de ene hand en een paar stickies in de andere. Auto's en moto ren houden in. Belangstellend nemen de bestuurders een pamflet in ontvangst. 'De drugsrepressie moet stoppen', staat er met koeienletters bo ven. Wat de agenten met Henk van Bommel bespraken? „Ach, ze zeiden dat ze zouden ingrij pen als we jointjes zouden uit delen", vertelt de voorzitter. „Maar dat doen we niet. Ik heb ze wel gezegd dat we er geen bezwaar tegen hebben als Duit se passanten even uit de auto komen en een jointje met ons mee willen roken." Trots meldt Van Bommel dat de ludieke actie aan de Duitse grens bij Glanerbrug niet op zich staat. Deze zaterdag is het wereldmarihuanadag. In 150 steden in de wereld wordt actie de positie van De Randstad op het spel als metropool, althans Pronk wil flinke hoeveelheden woningzoekenden in de toe komst doorverwijzen naar Al- mere of stedelijke kernen in Brabant. Meijdam is furieus tegen. „Ik vind dit echt heel verontrus tend. We moeten onze knopen tellen. Samen met mijn colle ga's in Zuid-Holland en Utrecht ga ik knokken voor het behoud van de Randstad als metropool, als motor van de Nederlandse economie bij uitstek. Want die dreigt op de tocht te komen staan als Pronk zijn zin krijgt. Ik vind dat er uit zijn nieuwsbrief een tweeslachtige houding je gens de economische sector spreekt. Zolang we zelf garen spinnen bij de hoogconjunc tuur is er niks mis mee, maar als je de lusten wilt van je eco nomie dan zul je ook de lasten ervan moeten dragen. Boven dien is dat Nederland Techno- logieland niet 1,2,3 gereali seerd." Het verplaatsen van belang rijke aantallen woningzoeken den naar relatief verder liggen de buitengebieden ervaren GS Noord-Holland niet als een maatregel die ruimte schept. Gedeputeerde Meijdam: „Denkt Pronk wel na: verwacht hij nou echt dat het werk met een mee-verhuist? In de prak tijk zullen we geconfronteerd worden met een nog groter ge bied waarop zich dagelijkse file vorming voordoet, want al die mensen die daar wonen en hier hun werk hebben, zullen gaan forensen. De bereikbaarheid van de Randstad gaat dan nog zwaarder wegen. „Misschien moeten we eer der een afweging maken tussen het behoud van groen binnen de Randstad en daarbuiten. Moeten stedelijke functies naar de buitengebieden verplaatst worden? Kun je niet beter men sen zo dicht mogelijk bij hun werk laten wonen? Wat hebben we nou geleerd van de Derde Nota Ruimtelijke Ordening toen al die randstedelingen bo ven Alkmaar gingen wonen en tweemaal daags op weg naar Amsterdam vast kwamen te zit De bereikbaarheid van de Randstad komt door de plannen van minister Pronk nog meer op het spel te staan, zegt de Noord-Hollandse gedeputeerde Meijdam. ten in de file? Om die reden vind ik dat je een deel van het Groene Hart kunt afsnoepen. Let wel: een deel. Je zult wel moeten. Ik ben het met Pronk eens dat we moeten kiezen, maar mijn keuzes liggen an ders." Meijdam heeft enig recht van spreken. Samen met zijn colle ga-gedeputeerde De Boer (ver keer; eveneens WD) brak hij met een open brief in Het Pa rool (03-03-2000) een lans voor de noodzaak van een snellere doorstroming van de Randstad. Het was niet een verhandeling over alleen maar meer asfalt. De beide Noord-Hollandse ge deputeerden bepleitten vooral een betere concurrentiepositie voor spoor en light-rail. Meij dam: „Nu met het overleg met het ministerievan verkeer en waterstaat over het instellen van rekeningrijden zien we op nieuw niet of, en hoe, dat leidt tot een betere infrastructuur van het wegen- en spoorweg net. Mag ik wijzen naar de uit spraak van Provinciale Staten dat we in deze provincie alleen akkoord gaan indien de bereik baarheid verbetert?" Er kleven meer nadelen aan de voorgenomen plannen van minister Pronk. Indien de Randstad niet meer zelf vol doende huizen kan bouwen voor de toekomstige eigen woonbehoefte, zal het bestaan de huizenbezit sterk in prijs stijgen.- Meijdam: „Ik snap wat u bedoelt: dan krijg je scheef groei in de bevolking. De min- dervermogenden zullen ge dwongen worden weg te trek ken, een sterke vergrijzing ligt op de loer. Het is voor een ste delijk gebied zo groot als de Randstad allerminst een ge wenste ontwikkeling. Wij heb ben er met z'n allen baat bij dat allerhande mensen hier wonen, werken en ontspannen in het westen van het land." „Hoe nu verder?" van gedeputeerde drukt achtereenvolg oprechte als gespeel zing uit. „Samen me ga's in Zuid-Holland waken voor de belanj Randstad als metrt economische moto heeft z'n zin nog niet gevoerd door wietrokers en cannabisgebruikers voor legali sering van softdrugs. „We wil len met deze actie de druk van de Duitse wietrokers op ons Nederlandse gedoogbeleid on der de aandacht brengen." Van Bommel, wiens vereniging ruim 3.500 geregistreerde leden telt, gooit daarna een brief in de brievenbus van het Euregioge- bouw. Gericht aan de voorzitter van de Euregioraad met een dringende oproep het pro bleem op de agenda van de Eu regioraad te zetten. Ondertussen gaan de wiet ro kende jongens en meisjes ver der met het uitdelen van pam fletten. Na een half uur geeft een meisje er de brui aan. „Ik ben uitgedroogd. Waar kan ik hier wat drinken?" Een ander ziet echter nóg een politiebusje in de berm staan. „Hé, kom, zijn we die politiebus niet ver geten?" De vrouw weet van geen ophouden. „Ik ben een al leenstaande moeder van een 19-jarige zoon die rookt. Hij zat op een internaat. Ik dacht dat hij daar veilig was. Toen hij eens thuis knetterstoned was, ben ik met hem mee gaan ro ken. Ik voel me daar prima bij. Beter wiet dan zenuwpillen. Ik ben dankbaar dat hij het alleen bij wiet heeft gelaten." Drie bejaarde inwoners van Glanerbrug staan op een af stand nieuwsgierig toe te kij ken. Over deze actie hebben ze zo hun eigen gedachten. Oké, zelf roken ze graag een shaggie en drinken ze ook een borrel. „Dit zijn wel nette, gewone, normale mensen", moet ook een 74-jarige toeschouwer toe geven. „Maar als mijn zoon of dochter er bij had gezeten, dan had ik ze toch bij de kladden gegrepen. Het is absurd om zo veel reclame te maken voor drugs." De nieuwe Hyundai Accent. Meer dan je verwacht. Al vanaf f 25.995,- U wilt alles. En als alles niet kan, wilt u veel. Behalve als het om de prijs gaat. Kan of op de rij-eigenschappen. 3 jaar productgarantie 6 jaar carrosseriegarantie Dubbele airbag. Ja. Gordelspan- 3 jaar mobiliteitsga ners met drukbegrenzer. Ja. dat allemaal? In de meeste gevallen zal het Kooiconstructie. Ja, Verstevigingsbalken in de antwoord nee zijn. portieren. Ja. Comfortabele hoofdsteunen. Ja. Van de nieuwe Accent zult u volmondig ja horen. Of u nou het accent legt op veiligheid, Airconditioning. Ja. Elektrisch bedienbare ramen. Ja Centrale vergrendeling. Ja. In delen neerklapbare achterbank. Ja. Getint glas. Ja. Uitgebalanceerd onderstel. Ja. Pittige 1.3i of 1.5i Alpha motoren. Ja. Kent u een ander merk dat zo vaak ja kan roepen voor een EURO W prijs van f25995,-" Nee waarschijnlijk. Is er dan nog een luxere uitvoering? Ja. De Accent 1,5i GS met o.a. ABS, EBD, mist lampen en elektrisch bedienbare en verwarm- bare buitenspiegels is er al voor f 29.995,-. Bel voor informatie of dealeradressen Hyundai Klantenservice 0252 - 240 300. HYUnOfll 2000 Official Automotive Sponsor LEIDEN: GEENJAAR AUTOBEDRIJF, HALLENWEG 2, TEL. 071 - 5225575. KATWIJK: AUTO DUIVELAAR*, BLOKMAKERSTRAAT 4, TEL. 071 - 4027811.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12